• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ό,τι και να λέτε, για μένα ΕΦΙΑΛΤΗΣ ήταν τα λαστιχάκια!!! :cry_x:Αναφέρομαι τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί μετά δε με ενοχλούσαν καθόλου απ' ότι θυμάμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά, ό,τι και να λέτε, για μένα ΕΦΙΑΛΤΗΣ ήταν τα λαστιχάκια!!! :cry_x:Αναφέρομαι τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί μετά δε με ενοχλούσαν καθόλου απ' ότι θυμάμαι. :P

Από τα λαστιχάκια είχαν γεμίσει τα ούλα μου πληγές.Πολύ τσούξιμο!
Σορρυ αν έγινα αηδιαστική!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά, ό,τι και να λέτε, για μένα ΕΦΙΑΛΤΗΣ ήταν τα λαστιχάκια!!! :cry_x:Αναφέρομαι τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί μετά δε με ενοχλούσαν καθόλου απ' ότι θυμάμαι. :P
απλά απαίσια. Πάνω από ένα χρόνο τα φορούσα και μου σπαγαν τόσο πολύ τα νεύρα. γιατί ρε φίλε μου έκανε ο ορθοδοντικός κάτι συνδυασμούς..πέντε λαστιχάκια, το ένα πλάγια στο τρίτο δόντι, το άλλο όλο εθεία, τα άλλα δυο μεταξύ τους σχημάτιζαν πυραμίδα και δεν συμμαζεύεται. το τραγικό ήταν όταν έβγαινα για φαγητό ακριβώς μετά τον ορθοδοντικό όπου έβγαζα κατευθείαν τα λαστιχάκια και μετά έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που έμπαινε το καθένα. για να μην πω για τότε που έσπαγαν και μου μαστίγωναν τα χείλη και τα γύρω περίχωρα. τον είχα μισήσει τόοσο πολύ τον ορθοδοντικό αυτά τα 5 χρόνια που σκεφτόμουν με ποιον τρόπο θα τον δολοφονήσω μόλις θα ξεμπέρδευα με τα σιδεράκια :P μια μέρα πήρα ένα χαρτί, έγραψα welcome to hell και φεύγοντας το κόλλησα στην πόρτα του ιατρείου του :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ είχα περίεργα σχέδια (τετράγωνο, ορθογώνιο, τρίγωνο θυμάμαι στα σίγουρα!). Η πλάκα είναι ότι η ορθοδοντικός μου άλλαξε κάποιες φορές τα "σχέδια" γιατί κοιτάγαμε τις λεπτομέρειες (σε σημείο που μου έδινε καθρέφτη και μου έλεγε "Δες τι δε σου αρέσει ή ποια λεπτομέρεια θέλεις να φτιάξουμε" :hehe: :hehe:).

Και μένα μου είχαν σκιστεί κάποια λαστιχάκια. :redface: Επίσης, στην αρχή έκανα 15 με 20 λεπτά για να καταφέρω να φτιάξω το ένα σχεδιάκι! :hehe: Ενώ μετά σε 2' ήμουν έτοιμη. :smoke: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μετά από κάμποσα χρόνια -ούτε θυμάμαι πόσα ακριβώς έβγαλα τα σιδεράκια. Τι τέλεια η αίσθηση του να κάνεις την γλώσσα σου βόλτες μέσα στο στόμα σου και να μην μπλέκει με κάποιο σιδεράκι. Οποιος έχει περάσει αυτό το μαρτύριο θα με καταλαβαίνει πάρα πολύ. Ωραίο πράγμα να έχεις τέλεια δόντια. H χαρά μου είναι απερίγραπτη. :D

Με γεια! :D Επειδή συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου, ως παλιοσειρά βροντοφωνάζω το εξής:

ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ! (αυτά που δίνουν οι ορθοδοντικοί όταν βγάζουμε τα σιδεράκια)

Είχα χαρεί τόσο πολύ όταν είχα απαλλαγεί από τα σιδεράκια, που δεν φόρεσα ποτέ στον ύπνο μου αυτή τη βλακεία, με αποτέλεσμα το ένα δόντι να χαράξει (ευτυχώς ανεπαίσθητα) δική του πορεία. Όχι ότι με νοιάζει, αλλά ώρες-ώρες λέω μαλακία έκανα, μετά από τόση ταλαιπωρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Σε νιώθω απόλυτα! Αν και στην αρχή όταν τα έβγαλα ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα, ένιωθα ότι δεν μου πήγαιναν καθόλου τα δόντια μου έτσι σκέτα :P Ε, μετά συνήθισα.
Αλλά τα μασκάκια/μασελάκια είναι εφιάλτης, τουλάχιστον για μένα :hypno:

Α όχι, εγώ αντιθέτως για καμιά ώρα είχα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! :D
Καλά αυτά τα μασελάκια δεν τα αντέχω με τίποτα γιαυτό άλλωστε και τα φοράω 1-2 φορές πριν πάω στον οδοντίατρο αλλά εκείνος το καταλαβαίνει φυσικά πως δεν το φοράω.

Παιδιά, ό,τι και να λέτε, για μένα ΕΦΙΑΛΤΗΣ ήταν τα λαστιχάκια!!! :cry_x:Αναφέρομαι τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί μετά δε με ενοχλούσαν καθόλου απ' ότι θυμάμαι. :P

Αλλο βάσανο και αυτό. Γιατί και από τα λαστιχάκια έχω περάσει, μερικές φορές μου έβγαινε η πίστη μέχρι να τα βάλω, δεν ήταν και ό,τι ευκολότερο ειδικά στην αρχή.

απλά απαίσια. Πάνω από ένα χρόνο τα φορούσα και μου σπαγαν τόσο πολύ τα νεύρα. γιατί ρε φίλε μου έκανε ο ορθοδοντικός κάτι συνδυασμούς..πέντε λαστιχάκια, το ένα πλάγια στο τρίτο δόντι, το άλλο όλο εθεία, τα άλλα δυο μεταξύ τους σχημάτιζαν πυραμίδα και δεν συμμαζεύεται. το τραγικό ήταν όταν έβγαινα για φαγητό ακριβώς μετά τον ορθοδοντικό όπου έβγαζα κατευθείαν τα λαστιχάκια και μετά έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που έμπαινε το καθένα. για να μην πω για τότε που έσπαγαν και μου μαστίγωναν τα χείλη και τα γύρω περίχωρα. τον είχα μισήσει τόοσο πολύ τον ορθοδοντικό αυτά τα 5 χρόνια που σκεφτόμουν με ποιον τρόπο θα τον δολοφονήσω μόλις θα ξεμπέρδευα με τα σιδεράκια :P μια μέρα πήρα ένα χαρτί, έγραψα welcome to hell και φεύγοντας το κόλλησα στην πόρτα του ιατρείου του :hehe:

Πόσο εγώ! Με το που έβγαινα από τον οδοντίατρο αμέσως να βγάλω τα λαστιχάκια, ακόμα νομίζω πως έχω αρκετά σακουλάκια από δαύτα. :hehe:
Με γεια! :D Επειδή συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου, ως παλιοσειρά βροντοφωνάζω το εξής:

ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ! (αυτά που δίνουν οι ορθοδοντικοί όταν βγάζουμε τα σιδεράκια)

Είχα χαρεί τόσο πολύ όταν είχα απαλλαγεί από τα σιδεράκια, που δεν φόρεσα ποτέ στον ύπνο μου αυτή τη βλακεία, με αποτέλεσμα το ένα δόντι να χαράξει (ευτυχώς ανεπαίσθητα) δική του πορεία. Όχι ότι με νοιάζει, αλλά ώρες-ώρες λέω μαλακία έκανα, μετά από τόση ταλαιπωρία!

Ευχαριστώ, ευχαριστώ. :D
Επειδή έχω να τα βάλω καιρό θα με πονάνε τόσο πολύ στην αρχή αλλά πράγματι είναι απαραίτητα αλλιώς δεν θα έπαιρνε καν μέτρα με αυτή την πλαστελίνη που δεν αντέχω να χω στο στόμα μου. Οταν μου είχε πάρει μέτρα για τα πάνω δόντια μόνο που δεν είχα βάλει τα κλάματα. Οπότε, ναι, μασελάκια από δω και πέρα, γιατί δεν αξίζουν και άλλη ταλαιπωρία τα δόντια, καλά ήταν. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Α όχι, εγώ αντιθέτως για καμιά ώρα είχα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! :D
Καλά αυτά τα μασελάκια δεν τα αντέχω με τίποτα γιαυτό άλλωστε και τα φοράω 1-2 φορές πριν πάω στον οδοντίατρο αλλά εκείνος το καταλαβαίνει φυσικά πως δεν το φοράω.

DON'T DO THAT. Βάζε το έστω κάθε δεύτερο βράδυ ή για 4-5 ώρες κάθε μέρα. Το χρειάζονται τα δόντια σου για ένα διάστημα μετά από τα σιδεράκια για να σταθεροποιηθούν στη νέα τους θέση. Δε θυμάμαι αν είπες πόσο καιρό το φοράς αλλά εγώ το έβαλα 2α λυκείου νομίζω και σταδιακά το φορούσα και λιγότερο μεχρι τον Αυγουστο που πέρασε και δεν ξέρω αν έπρεπε να το φοράω κι άλλο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
DON'T DO THAT. Βάζε το έστω κάθε δεύτερο βράδυ ή για 4-5 ώρες κάθε μέρα. Το χρειάζονται τα δόντια σου για ένα διάστημα μετά από τα σιδεράκια για να σταθεροποιηθούν στη νέα τους θέση. Δε θυμάμαι αν είπες πόσο καιρό το φοράς αλλά εγώ το έβαλα 2α λυκείου νομίζω και σταδιακά το φορούσα και λιγότερο μεχρι τον Αυγουστο που πέρασε και δεν ξέρω αν έπρεπε να το φοράω κι άλλο. :/:

Το μασελάκι το έχω από πέρυσι το Πάσχα συνεπώς θα έπρεπε να το φοράω από τότε σχεδόν καθημερινά αλλά ζήτημα είναι αν το χω φορέσει για καμιά βδομάδα όλες τις ώρες που βρίσκονταν στα δόντια μου. :P Αλλά επειδή δεν θα άντεχα αν ξανά χρειαστεί στο μέλλον να ξανά μπουν σιδεράκια θα προσπαθήσω να τα φοράω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δηλαδή άμα τα φοράμε μόνο το βράδυ είμαστε κομπλέ; γιατί εγώ κάνω υπερπροσπάθεια να τα φοράω συνέχεια και δεν γίνεται! μου είπε να τα βγάζω μόνο όταν τρωω. μα εγώ τρώω ΣΥΝΕΧΕΙΑ άνθρωπε μου. και άντε να πλένεις δόντια συνέχεια, να πλένεις και το μασκάκι και πολύ βαβούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το μασελάκι το έχω από πέρυσι το Πάσχα συνεπώς θα έπρεπε να το φοράω από τότε σχεδόν καθημερινά αλλά ζήτημα είναι αν το χω φορέσει για καμιά βδομάδα όλες τις ώρες που βρίσκονταν στα δόντια μου. :P Αλλά επειδή δεν θα άντεχα αν ξανά χρειαστεί στο μέλλον να ξανά μπουν σιδεράκια θα προσπαθήσω να τα φοράω.
E ναι ρε συ. Εγώ μετά από 7 χρόνια ταλαιπωρίας με τα δόντια μου αν μου πει να κάνει κάτι παραπάνω από καθαρισμό είμαι ικανή να ζητήσω ολική νάρκωση. :P Κρίμα είναι κάνε υπομονή και βάζε το δεν θα είναι για πάντα. Τόσα λεφτά, τόσος πόνος, τόσα νεύρα δε λέει να τα ξαναπεράσεις. ;)
Δηλαδή άμα τα φοράμε μόνο το βράδυ είμαστε κομπλέ; γιατί εγώ κάνω υπερπροσπάθεια να τα φοράω συνέχεια και δεν γίνεται! μου είπε να τα βγάζω μόνο όταν τρωω. μα εγώ τρώω ΣΥΝΕΧΕΙΑ άνθρωπε μου. και άντε να πλένεις δόντια συνέχεια, να πλένεις και το μασκάκι και πολύ βαβούρα.

Δεν είπα αυτό και δεν είμαι σε θέση να το πω γιατί δεν είμαι γιατρός. :P Απλά πιστεύω από το το να το βάζεις όποτε το θυμηθείς είναι καλύτερα να το βάζεις με σταθερή συχνότητα. Εσύ νομίζω πρόσφατα δεν εβγαλες τα σιδεράκια? Τότε καλό είναι να το βάζεις συνέχεια.. Μετά από κάτι μήνες θα σου πει μόνο βράδυ και σιγά σιγά θα στο αραιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το μασελάκι το έχω από πέρυσι το Πάσχα συνεπώς θα έπρεπε να το φοράω από τότε σχεδόν καθημερινά αλλά ζήτημα είναι αν το χω φορέσει για καμιά βδομάδα όλες τις ώρες που βρίσκονταν στα δόντια μου. :P Αλλά επειδή δεν θα άντεχα αν ξανά χρειαστεί στο μέλλον να ξανά μπουν σιδεράκια θα προσπαθήσω να τα φοράω.

Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά θα το κάνω. Κι εγώ την ίδια μαλακία έκανα, το φορούσα για μερικούς μήνες και μετά το άφησα. Το αποτέλεσμα έγιναν πάλι σκατά και τώρα τρέχω πάλι με σιδεράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά από περιέργεια, αυτό το συρματάκι από την εσωτερική πλευρά των δοντιών (που βοηθάει στο να μείνουν στη θέση τους) στο είχε βάλει ο ορθοδοντικός όταν έβγαλες τα σιδεράκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν αναφέρεσαι σε μένα όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου το έβαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ το έχω στα κάτω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ούτε σε μένα έβαλε, και απ'ότι κατάλαβα δεν έχει σκοπό και να μου βάλει.

το μόνο που μένει ακόμα, είναι να μου βγάλει τα μικροεμφυτεύματα. έχω δύο στον ουρανίσκο (είναι σαν δυο μικρές βιδούλες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου το έβαλε.

αν αναφέρεσαι σε μένα όχι

Εγώ το έχω στα κάτω..

ούτε σε μένα έβαλε, και απ'ότι κατάλαβα δεν έχει σκοπό και να μου βάλει.

το μόνο που μένει ακόμα, είναι να μου βγάλει τα μικροεμφυτεύματα. έχω δύο στον ουρανίσκο (είναι σαν δυο μικρές βιδούλες).

Στον Βασίλη αναφερόμουν αλλα δεν πειράζει κάναμε γκάλοπ! Επειδή βλέπω πως πολλοί δεν έχουν, όποιος έχει ακόμα πάρε-δώσε με ορθοδοντικό, δεν ρωτάει όταν ξαναπάει τι ρόλο βαράει για να μάθουμε; Επειδή κι εγώ και τρεις φίλες μου (από διαφορετικούς γιατρούς) έχουμε κι η αλήθεια είναι πως βοήθησε να μη στραβώσουν αν σκεφτεί κανείς πως το μασελακι το αποφεύγαμε όπως ο διάολος το λιβάνι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στον Βασίλη αναφερόμουν αλλα δεν πειράζει κάναμε γκάλοπ! Επειδή βλέπω πως πολλοί δεν έχουν, όποιος έχει ακόμα πάρε-δώσε με ορθοδοντικό, δεν ρωτάει όταν ξαναπάει τι ρόλο βαράει για να μάθουμε; Επειδή κι εγώ και τρεις φίλες μου (από διαφορετικούς γιατρούς) έχουμε κι η αλήθεια είναι πως βοήθησε να μη στραβώσουν αν σκεφτεί κανείς πως το μασελακι το αποφεύγαμε όπως ο διάολος το λιβάνι. :hmm:

Τι θες να μάθεις ακριβώς? :P
Εγώ όταν μου είπε ότι θα μου βάλει ένα σίδερο στα κάτω δόντια κολλημένο νευρίασα άπειρα γιατί δεν ήθελα αλλο ξένο πράγμα στο στόμα μου και μου την είπε ο τύπος. Ο οδοντίατρος που μου έκανε τον καθαρισμό μόλις έβγαλα τα σιδεράκια μου εξήγησε ότι ενώ τα πάνω δόντια έχουν την τάση να στραβώνουν αν τα αφήσεις, τα κάτω στραβώνουν και ίσως πάνε προς τα πάνω. δλδ να κατέβει το ουλο και να είναι σαν στόμα γέρου δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Μου είπε ότι κατα πάσα πιθανότητα είναι μόνιμο αλλά δε με νοιάζει κιολας γιατί δεν με ενοχλεί καθόλου. Μασκάκι στα κάτω δόντια δεν έβαλα καθόλου. Μια μερα μετά τα σιδεράκια πήγα για το σίδερο και τέρμα. Τον ορθοδοντικό τον μισώ οπότε έχω να πατήσω από 1-2 μήνες μετά που έβγαλα τα σιδεράκια οπότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έχω απορία γιατί άλλοι ορθοδοντικοί βάζουν αυτό το συρματακι κι άλλοι όχι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω απορία γιατί άλλοι ορθοδοντικοί βάζουν αυτό το συρματακι κι άλλοι όχι! :P

Ίσως να έχει να κάνει με το πόσο σοβαρό πρόβλημα έχεις. :hmm: Εμένα το ένα από τα 2 κάτω μπροστινά είχε βγει τελείως στραβά σε γωνία 90 μοίρες από το κανονικό. Είδε και έπαθε να το ισιώσει και μου κατέβηκε και το ούλο σε αυτό το σημείο μόνο επειδή ζορίστηκε είπαν. Ε οπότε υποθέτω προτίμησε κάτι πιο σταθερό και μόνιμο από το μασκάκι για να το κρατήσει εκεί το δόντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top