Δημόσιοι Vs ιδιωτικόι υπάλληλοι

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στο γραφείο υπάρχει ένα πρόγραμμα που μηλάει για νόμους αυξήσεις και αργίες, ξαυνικά βλέπω ότι η Καθαρά Δευτέρα είναι απλή εργάσιμη για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους ενώ οι Δημόσιοι υπάλληλοι έχουν αργία, ή υπάρχει νόμος που λέει ότι όταν στον τόπο που διαμένει κάποιος υπάρχουν παραπάνω απο μία τοπικές αργίες άν θέλει ο εργοδότης διαλέγει την μία για να την δώσει ελέυθερη μέρα, ενώ για τον δημόσιο όχι..

Και εγώ ρωτώ ΓΙΑΤΙ;

Γιατί εκείνοι έχουν καλύτερη ασφάλιση; Γιατί έχουν αργίες και εμείς δεν δικαιούμαστε; όσες εκείνοι; γιατί έχουν καλύτερους μισθούς; γιατί τέλος εκείνοι έχουν περισσότερα προνόμια απο εμας ενώ δουλέυουμε το ίδιο;

Εν τω μεταξύ ακούω ότι ο εργοδότης έχει δικαίωμα να απολύει άν δεν του κάνει τον υπάλληλο, άν όμως δεν κάνει ο δημόσιος γιατί να μην απολυθεί; τι παραπάνω έχει απο μάς; Είμαι εγώ άδικη που νευριάζω ή τελικά έχω δίκιο;:worry:

Ακούω γνωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που συμβαίνουν αυτα. Απλώς θεωρώ ότι μεγάλο κακό στο συγκεκριμένο θέμα έχουν κάνει οι συνδικαλιστές, οι οποίοι ενώ γνωρίζουν ότι οι εργαζόμενοί αυτοί απολαμβάνουν προνομιακής μεταχείρησης (σκανδαλωδώς προνομιακής) ζητούν συνεχώς περισσότερα μέσω απεργιών και λοιπών κινητοποιήσεων. Απλό και επίκαιρο παράδειγμα οι μηχανικοί, οι οποίοι ενώ έχουν υγειές ταμείο με επιπλέον έσοδα από τα δημόσια έργα αρνούνται να δώσουν ένα 10% αυτών των εσόδων (που στο κάτω κάτω είναι εισφορές από το κράτος, δεν είναι ότι τα έχουν δουλέψει) για την εξυγείανση άλλων ταμείων. Απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η φάση εν τω μεταξύ είναι ΄'οτι ενώ υπάρχουν εργατικά κέντρα και άτομα που μπορούν να κάνουν κάτι, υπάρχει φόβος απόλυσεις και ο κόσμος φοβάτε να αντιδράσει στον ιδιωτικό τομέα, ενώ απεργίες απο δημόσιους γίνοντε που στο κάτω κάτω έχουν πολλύ περισσότερα απο τους ιδιωτικούς:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω. Η εξασφαλισμένη εργασία δια βίου ωθεί πολύ κόσμο να επιλέξει το δημόσιο τομέα επειδή άπαξ και μπει μετά θα μπορεί να κάθεται και να πληρώνεται, χωρίς φόβο μήπως τον απολύσουν. Και μπορεί μάλιστα να ζητάει και περισσότερα συνέχεια. Καταλήγουμε λοιπόν σε ασυδοσία. Η Ελλάδα όμως έτσι πάει πίσω, και το θλιβερό είναι ότι θα το πληρώσουν πολύ άσχημα οι επόμενες γενιές. Εγώ πάντως κατευθύνομαι κυρίως σε δουλειά στο εξωτερικό, ακριβώς για αυτούς τους λόγους. Απ΄τη στιγμή που η Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο, προτιμώ να κάνω ταξίδια παρά να κρέμομαι από τους συνδικάλες και να πάρω στο τέλος μια σύνταξη πενιχρή επειδή οι προηγούμενοι πήραν τα 4πλάσια απ'όσα τους άξιζαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Το θέμα της ασφάλειας στην εργασία είναι ένα τεράστιο θέμα...
Δεν φτάνει μόνο ο φόβος της απόλυσης στον ιδιωτικό τομέα, έχει κάποιος και το φόβο του να μην κλείσει η επιχείρηση/κατάστημα λόγω των δυσμενών οικονομικών συνθηκών.
Κάθε μέρα βλέπω κι άλλες επιχειρήσεις/καταστήματα να κλείνουν γιατί δεν μπορούν να τα φέρουν βόλτα οι εργοδότες και πονάει η καρδιά μου και για τα παιδιά που εργάζονταν εκεί και τώρα βρίσκονται χωρίς δουλειά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μια μικρή διόρθωση μόνο. Απόσο γνωρίζω ένας εργοδότης μπορεί να απολύσει μέχρι το 2% των εργαζομένων "χωρίς λόγο" (λόγω πχ. πτωτικής τάσης των κερδών κτλ, μια μπούρδα τέτοια τέσπα) όχι σωρηδόν χωρίς περιορισμό.

Όχι που έχει σημασία μιας και μπορεί να επικαλεστεί "κακή απόδοση" και να ... αλλάξει και ολόκληρη την εταιρεία ενώ στο δημόσιο όχι απλά είπα να το πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μια μικρή διόρθωση μόνο. Απόσο γνωρίζω ένας εργοδότης μπορεί να απολύσει μέχρι το 2% των εργαζομένων "χωρίς λόγο" (λόγω πχ. πτωτικής τάσης των κερδών κτλ, μια μπούρδα τέτοια τέσπα) όχι σωρηδόν χωρίς περιορισμό.

Όχι που έχει σημασία μιας και μπορεί να επικαλεστεί "κακή απόδοση" και να ... αλλάξει και ολόκληρη την εταιρεία ενώ στο δημόσιο όχι απλά είπα να το πω :)

Το αφεντικό του αντρα μου λόγο του άντρα μου έχασε απλά μία αντιπροσωπία και απο 19 υπαλλήλους μόνιμους απέλυσε τους 15 και όλους τους έποχιακούς που δούλευαν μαζί του, σαν πρακτωρείο παραμένει ανοικτό.


Εγώ λοιπόν ρωτώ, όπως πρέπει να ηδοποιείς το αφεντικό ότι θα φύγεις απο την δουλειά, δεν έπρεπε να ηδοποιηθούν και εκείνοι;, σε άδεια ήταν ο άντρας μου και τον φώναξαν για να πούν για τις απολύσεις, ο ο άλλος δούλευε μέσα 25 χρόνια, τι θα κάνει αυτός; έστω μία προηδοποίηση δεν έπρεπε να είχε έτσι ώστε να έβρησκε και αυτός κάτι που βρέθηκε στον δρόμο;

Αν όμως μία δημόσια ή δημοτική επιχείρηση κλείσει καλή ώρα όπως εδώ που φαλήρησε κάποια, αμέσως να κάνουν τα πάντα να μπούν σε δημόσιο για να μην χάσουν δουλειές(απο δημοτικός υπάλληλος σε δημόσιος) Γιατί αυτοί και όχι ο κάθε απολυμένος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top