Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
...η οποία είναι;

Αχ ρε Λία, έχω γράψει την άποψή μου σε παρόμοια τόπικ. Τεσπα.
ένας από τους πιο αγαπημένους μου φίλους είναι ομοφυλόφιλος επίσης συνάδερφος και έχει την ίδια άποψη με μένα, επί των νομικών θεμάτων.
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ερωτικές προτιμήσεις κανενός και χαίρομαι πολύ όταν βλέπω τέτοια ζευγάρια περπατάνε χεράκι ή αγκαλιά.
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πόυ θα εξυπηρετήσει νομικά ένας τέτοιος γάμος όταν παρέχονται λύσεις και μάλιστα όταν ήδη ο γάμος ως θεσμός έχει αρχίσει να φθίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αχ ρε Λία, έχω γράψει την άποψή μου σε παρόμοια τόπικ. Τεσπα.
ένας από τους πιο αγαπημένους μου φίλους είναι ομοφυλόφυλος επίσης συνάδερφος και έχει την ίδια άποψη με μένα, επί των νομικών θεμάτων.
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ερωτικές προτιμήσεις κανενός και χαίρομαι πολύ όταν βλέπω τέτοια ζευγάρια περπατάνε χεράκι ή αγκαλιά.
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πόυ θα εξυπηρετήσει νομικά ένας τέτοιος γάμος όταν παρέχονται λύσεις και μάλιστα όταν ήδη ο γάμος ως θεσμός έχει αρχίσει να φθήνει.
Σορρυ, δεν την θυμόμουν. :)
Ακόμη κι αν όντως είναι έτσι, θεωρείς ότι ένας (πολιτικός) γάμος γίνεται μόνο για νομικούς λόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σορρυ, δεν την θυμόμουν. :)
Ακόμη κι αν όντως είναι έτσι, θεωρείς ότι ένας (πολιτικός) γάμος γίνεται μόνο για νομικούς λόγους;

Γίνεται και για κοινωνικούς λόγους και κυρίως για να μην στιγματιστούν κοινωνικά τα παιδιά που θα προκύψουν.
Κάπου το έχω ξαναγράψει ότι αυτός θα ήταν ο μόνος λόγος για να παντρευτώ. Τώρα περιμένω να δω το συμβόλαιο συμβίωσης και τις νομικές παραμέτρους του.

Τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια επιδιώκουν την νομική αναγνώριση για να τύχουν και κοινωνικής αποδοχής, πράγμα που κατ' εμέ είναι λίγο risky.
Αν ήξερα περισσότερα για το συμβόλαιο συμβίωσης θα σου εξέφραζα και την νομική μου άποψη και γι' αυτό, αν δλδ θα ήταν σωστό να εφαρμοστεί σε αυτά τα ζευγάρια. Όχι δεν το παίζω νομοθέτης αλλά όλοι έχουν δικαίωμα να εκφράζουν την άποψή τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το περίμενα ότι κάποιος θα το αναφέρει αυτό :), απλά δεν ήθελα να γράψω πολλά επί των νομικών θεμάτων.
You asked for it :P

α όχι, καλά έκανες και μας το ξεκαθάρισες
νομίζω ότι είναι χρήσιμο και γενικά αλλά και ειδικά για την κουβέντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για μενα ολα αυτα ειναι σα να βλεπουμε το δεντρο και οχι το δασος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Είχα λίγο χρόνο και το κοίταξα. Ο ΑΚ και οι συναφείς νόμοι, π.δ. κάνουν χρήση των όρων "μελλόνυμφοι' και 'πρόσωπα', χωρίς να ξεκαθαρίζουν το φύλο. Αλλά αυτό συμβαίνει γιατί ο νομοθέτης θεωρούσε αυτονοήτο και κυρίως το 1982 που έχουμε την εισαγωγή του πολιτικού γάμου, ότι πρόκειται για άτομα του αντίθετου φύλου.
Αλλά θυμάμαι πολύ καλά και από το ιδιωτικό διεθνές δίκαιο ότι οι γάμοι μεταξύ ομοφυλόφιλων δεν αναγνωρίζονται από το ελληνικό δίκαιο, πχ παντρεύονται 1 ελληνίδα και μία αγγλίδα στην Ολλανδία. Ζουν στην Ελλάδα και αποφασίζουν να καταθέσουν αίτηση διαζυγίου.
Τα ελληνικά δικαστήρια δεν θα αποφανθούν επί της αιτήσεως καθώς διάταξη αλλοδαπού δικαίου δεν εφαρμόζεται αν η εφαρμογή της προσκρούει στα χρηστά ήθη ή γενικά στη δημόσια τάξη.

Τώρα για το δημοτικό συμβούλιο της Τήλου, σίγουρα εξέδωσε την απόφαση για έγκριση της τέλεσης του γάμου μετά από γνωμοδότηση δικηγόρου και πιστέψτε με ότι ξέρω καλά πώς βγαίνουν αυτές οι γνωμοδοτήσεις. Κατά παραγγελία και εν όψει τουριστικής περιόδου.

Οι γάμοι αυτοί κατά πάσα πιθανότητα θα κριθούν ή άκυροι ή ανυπόστατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τώρα για το δημοτικό συμβούλιο της Τήλου, σίγουρα εξέδωσε την απόφαση για έγκριση της τέλεσης του γάμου μετά από γνωμοδότηση δικηγόρου και πιστέψτε με ότι ξέρω καλά πώς βγαίνουν αυτές οι γνωμοδοτήσεις. Κατά παραγγελία και εν όψει τουριστικής περιόδου.
αυτό το σκέφτηκα κι εγώ.. ότι δλδ είναι πολύ καλή διαφήμιση ενόψει τουριστικής περιόδου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό το σκέφτηκα κι εγώ.. ότι δλδ είναι πολύ καλή διαφήμιση ενόψει τουριστικής περιόδου :/:

νομίζω ότι όλοι το σκεφτήκαμε αλλά ακόμα κι έτσι να είναι....
δεν παύει να είναι και μια πράξη η οποία δηλώνει κάποια πράγματα
κάποιες φορές δεν παίζουν ρόλο μόνο οι προθέσεις μας αλλά κρινόμαστε και για το αποτέλεσμα
άρα, στην προκειμένη, ακόμα κι αν έγινε για τουριστικούς λόγους, η ουσία παραμένει
έγιναν δύο γάμοι
κι ακόμα κι αν κριθούν άκυροι ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (κάτι που μάλλον το περιμένουν και τα ζευγάρια) θα έχει δωθεί αρκετή δημοσιότητα σε ένα θέμα που αφορά μια μειονότητα και που κάποιοι επιμένουν να κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά τους στα αιτήματα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Κατ' ουσία δεν διαφωνώ Αναστασία αλλά για να παίξω το δικηγόρο του διαβόλου :P θεωρώ υποκριτικό να φωνάζουμε κατά τ' άλλα ότι ζούμε σε μια χώρα μπουρ@@λο επειδή ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και δεν εφαρμόζονται οι νόμοι κτλ και εν προκειμένω με το φόβο να μην μας αποκαλέσουν ρατσιστές να ευλογούμε τα ''παράνομα.''

Σόρι αλλά να τα λέμε με το όνομά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη ρε συ πραιμ....ειπε κανεις οτι φοβαται μην τον αποκαλεσει καποιος "ρατσιστη"?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Μπορεί η λέξη φόβος να μην ήταν η δόκιμη αν θες βάλτο υπό το πρίσμα να χαρακτηριστεί κανείς ρατσιστής ενώ μπορεί να μην είναι.
Γιατί πολύ απλά είναι πολύ πιθανό αν έχει κανείς αντίθετη άποψη σε τόσο λεπτά θέματα όπως αυτό, να τον πουν ρατσιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδη καποιος μπορει να εχει την προθεση να τον χαρακτηρισει, αυτο δε σημαινει οτι ο αλλος φοβαται ή ανησυχει μηπως και γινει αυτο εαν εχει αντιθετη αποψη....
Αλλωστε ο χαρακτηρισμος αυτος ειναι ιδιαιτερα βαρυς και η χρηση αυτου θα πρεπει να γινεται προσεχτικα και με συνεση...

Ενιγουει...εγω παντως δεν το σκεφτηκα ουτε για μενα...ουτε και για καποιον αλλο που εχει αντιθετη γνωμη....


εντ οφ οφφ....κοντινιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν λέει για εμάς εδώ η Ελένη, Νέρι :P


Ελένη, να σου πω πως το σκέφτομαι εγώ...
ήμουν σίγουρη ότι ο εκεί Δήμαρχος πάτησε σε κάποιο παραθυράκι του νόμου που δεν αναφέρει τα φύλα των ατόμων που πρόκειται να παντρευτούν
Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα του δημάρχου, αλλά πρόβλημα του νομοθέτη (λέω εγώ)

Με αφορμή πάντως αυτή μας τη συζήτηση εδώ στο στέκι έκανα μια ελάχιστη έρευνα και ανακάλυψα ότι επί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, υπήρχαν γάμοι ομόφυλων όπου έγιναν παράνομοι το 342μχ όταν πήραν την εξουσία οι Χριστιανοί Constantius και Constans
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αναστασια..γενικα μιλαω....απλα δε νομιζω οτι ισχυει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ααααααα γενικά μιλώντας εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα ισχύει για αρκετά υψηλό ποσοστό :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με τα λοιπά δικαιώματα, αν και δε θα ένιωθα να θίγομαι αν ένα ομόφυλο ζευγάρι στην Ελλάδα είχε πράγματι τις ίδιες αξιώσεις και παροχές με ένα ετερόφυλο...

Αλλά παρακολουθούσα τώρα τις απόψεις περαστικών, σε κάποιο ελληνικό κανάλι.
Πόσοι νέοι, πόσοι "μοντέρνοι", πόσοι άνθρωποι γενικά είπαν ότι είναι κατά του ομοφυλικού γάμου...!
Γιατί; Γιατί "ο Θεός είπε να παντρεύεται ο άνδρας τη γυναίκα" και άλλα καλά. Μάλιστα.

Και καπάκι μετά μελό αφιέρωμα σε "γιο γνωστής ηθοποιού που κατηγορείται για χρήση ναρκωτικών και οπλοκατοχή". Πολλή ώρα παραπάνω. "Κοιτάει το μέλλο σκεπτικός, τα μαλλιά του είναι κομμένς, πράγμα που δείχνει την αποφασιστηκότητά του να γυρίσει σελίδα στη ζωή του".

Καλά πάμε.
Νομίζω μας λείπει πολλή τριβή και ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω μας λείπει πολλή τριβή και ενημέρωση.

παιδεία μας λείπει και σεβασμός για τον δίπλα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δεν θα έχουν ποτέ παιδεία αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρει η Γίδι. :)

Πάντως με τα χρόνια πιστεύετε ότι το "επίπεδο" παιδείας των Ελλήνων "μεγαλώνει" ή "μειώνεται"; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.



Γ. Σανιδάς: Δεν νοείται γάμος ομοφυλοφίλων

Εγκύκλιο προς όλους τους Εισαγγελείς Πρωτοδικών της χώρας, με την οποία επαναλαμβάνει ότι σύμφωνα με το Σύνταγμα και τον Αστικό Κώδικα δεν είναι νοητός γάμος ομοφυλοφίλων ζευγαριών, διαβίβασε σήμερα ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, Γιώργος Σανιδάς.
Αναφέρει επίσης, ότι στους Δημάρχους που θα τελούν γάμους ομοφυλοφίλων, αλλά και στους ληξίαρχους που θα καταχωρούν τους γάμους αυτούς, να ασκείται ποινική δίωξη για παράβαση καθήκοντος. Ειδικότερα, η εγκύκλιος αναφέρει τα εξής:
«Στην υπ' αριθμ. 2223/30.5.2008 παραγγελία μας προς τον εισαγγελέα Πρωτοδικών Ρόδου, με αφορμή την ανακοίνωση περί τελέσεως γάμου ενώπιον του Δημάρχου Τήλου μεταξύ ομοφυλοφίλων, σημειώναμε, μεταξύ των άλλων, ότι, ως γάμος νοείται η νόμιμη ένωση και συμβίωση ζευγαριού, ήτοι η σύσταση οικογένειας μεταξύ ενός άνδρα και μας γυναίκας. Γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων, υπό την έννοια που προστατεύεται από το Σύνταγμα και επιτρέπεται η τέλεσή του από τη διάταξη του άρθρου 1367 Α.Κ., δεν είναι νοητός.
Σε συμπλήρωση των διαλαμβανομένων στην άνω παραγγελία μας κρίνουμε αναγκαίο να τονίσουμε και τα ακόλουθα: Η διαφορά φύλου για έγκυρη σύσταση γάμου αποτελεί τη βασική και αυτονόητη προϋπόθεση για την έγκυρη σύσταση γάμου. Γάμος μεταξύ προσώπων του αυτού φύλου είναι ανυπόστατος.
Από τα ανωτέρω παρέπεται ότι στην περίπτωση εμφανίσεως ενώπιον του δημάρχου ατόμων του ίδιου φύλων (ομοφυλόφιλων), προκειμένου να δηλώσουν ότι συμφωνούν στην τέλεση γάμου, ο δήμαρχος οφείλει να μη δεχθεί τέτοια δήλωση, παραβιάζοντας στην αντίθετη περίπτωση το καθήκον του, ενώ περαιτέρω δεν είναι επιτρεπτή η καταχώρηση από τον ληξίαρχο στα οικεία βιβλία του ληξιαρχείου η καταχώριση βεβαιώσεως του δημάρχου περί τελέσεως γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων.
Εν όψει τούτων παρακαλούμε για τα ακόλουθα:
1. Στην περίπτωση κατά την οποία δήμαρχοι δέχονται δηλώσεις ατόμων του ίδιου φύλου (ομοφυλόφιλων) περί τελέσεως γάμου, θα πρέπει να ενεργείτε τα νόμιμα εν όψει της τελέσεως υπ' αυτών τουλάχιστον του εγκλήματος της παραβάσεως καθήκοντος και
2. Να παραγγείλετε στους ληξιάρχους να μην καταχωρούν στα οικεία βιβλία του ληξιαρχείου βεβαιώσεις δημάρχων περί τελέσεως γάμου μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου (ομοφυλόφιλων), σε περίπτωση δε μη τηρήσεως της παραγγελίας σας να ενεργείτε και κατ' αυτών τα νόμιμα».
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από το ΑΠΕ-ΜΠΕ


https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_03/06/2008_235478

Τελέστηκαν στην Τήλο οι πρώτοι γάμοι ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα
Οι δύο πρώτοι γάμοι ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα τελέστηκαν το πρωί στην Τήλο από τον Δήμαρχο του νησιού, προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων. Ο υπουργός Δικαιοσύνης μάλιστα προειδοποίησε με μια αυστηρή παρέμβαση, ότι οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφίλων απαγορεύονται ρητά, ενώ ήδη σε βάρος του Δημάρχου Τήλου ασκήθηκε ποινική δίωξη για παράβαση καθήκοντος. Κουμπάρος και στα δύο ζευγάρια ήταν ο Γρηγόρης Βαλιανάτος, ο οποίος δήλωσε ευτυχής, για το ότι άνοιξε –όπως είπε- ο δρόμος για την τήρηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Ποινική δίωξη σε βάρος του Δημάρχου Τήλου άσκησε η Εισαγγελία Ρόδου, ενώ αυστηρή προειδοποίηση στους Δημάρχους που θα τολμήσουν να κάνουν το ίδιο, έστειλε ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γιώργος Σανιδάς, ο οποίος αναφέρει σε γραπτή δήλωσή του, ότι οι γάμοι είναι άκυροι και παράνομοι. Στην εντολή του προς της Εισαγγελικές Αρχές όλης της χώρας ο κ. Σανιδάς αναφέρει ότι «σε περίπτωση τελέσεως γάμου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλλου από Δημάρχους, πρέπει να ενεργείται αμέσως τα νόμιμα, άσκηση διώξεως για παράβαση καθήκοντος». Οι δύο γάμοι προκάλεσαν και την αντίδραση του υπουργού Δικαιοσύνης Σωτήρη Χατζηγάκη, ο οποίος δήλωσε ότι «δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα, που να επιτρέπει γάμους μεταξύ ομοφύλων» και ότι «οι απόπειρες τέλεσης γάμου σε ομόφυλα ζευγάρια είναι παράνομες και οι σχετικοί γάμοι ανυπόστατοι».

Για την τέλεση αυτών των γάμων πάντως διίστανται και οι απόψεις των νομικών, καθώς άλλοι υποστηρίζουν ότι είναι σαφές πως δεν μπορούν να παντρευτούν άτομα του ίδιου φύλου και άλλοι που λένε, ότι φταίει ο νόμος και υπάρχει νομικό κενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομίζω ότι με το να κάνουν ποινική διώξη κατά του δημάρχου δίνουν στο όλο θέμα μία διάσταση που δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top