Macbook ή όχι;

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εμενα δεν μου αρεσουν καθολου τα mac.αυτο το λογισμικο το σιχαινομαι,αν και δεν εχω ασχολείθει και πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Υ.γ.: έτσι και πάρεις mac και του φορέσεις linux, θα γελάω μέχρι να πεθάνω από την κούραση :P
(απορία ενός νουμπ)γιατί?δεν πάει ο συνδυασμός?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οτι apple λογισμικο εχω χρησιμοποιησει,,για win βεβαια,,δεν ειδα τιποτα θετικο..

ουτε ευχρηστο,,και βαρυ,,δυστροπο..και με πολλες απαγορευσεις κλπ
δεν μου αρεσει καθολου η νοοτροπια του..πολλη εμφανιση και λιγο χρηση..

δεν πιστευω οτι στα mac κλπ θα υπαρχει εντελως αλλαγη φιλοσοφιας..
τι?αλλαγη dna θα κανει η εταιρια?

οποτε αν δοκιμαζα mac πιθανον ουτε παλι θα μου αρεσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα μακ είναι καλύτερα από ΄τα linux και τα windows καλύττερα από τα mac. Τώρα το τι λέει ο καθένας λινουξάς μικρή σημασία έχει...
Ποτέ ένας λινουξάς δε θα παραδεχτεί την ανωτερότα τόσο των Mac όσο και των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ωστόσο, παίρνοντας mac πρέπει να αλλάξεις την φιλοσοφία που χειρίζεσαι το PC. Καταρχάς, για να πετύχει η Apple όλο αυτό το "amazing" και "userfriendly" περιβάλλον ακολουθεί την εξής πρακτική: Είναι κάτι πολύπλοκο; Το κόβω!
user friendly? Puh-lease!!!
Kάθε φορά που χρησιμοποιώ το γ****μενο το home button για να κάνω switch στο app που θέλω μου σπάει τα νεύρα. Το multitasking της apple στο iOS είναι epic fail. Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από το να πατάς το home button για να σε βγάλει στο home για να κλείσεις το γ****μένο app που μόλις χρησιμοποιήσες. Μη ξεχάσω φυσικά και το διπλό κλικ στο home button + το ταπ διαρκείας στο app για να κλείσει. Συνολικά χρειάζεσαι 3 κλικς και ένα ταπ διαρκείας για να κλείσεις ένα app. Nerve wracking. Κάθε φορά που κάνεις multitasking στο iphone σου έρχεται να το ρίξεις κάτω και να το πατήσεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς.

Να φανταστείς στα κινητά δεν έχουν filemanager. Επίσης η παραμετροποίηση, αν και δεν έχω ασχοληθεί με μη iOS device, η Apple θέτει πόλους περιορισμούς στο προγραμματιστές. Φαντάζομαι κάποιοι περιορισμοί θα υπάρχουν και στα mac, ίσως σε επίπεδο SDK. Σκέψου όμως ότι η Apple θα ήθελε το App Store ως το αποκλειστικό μέσο για εφαρμογές και στα mac.

Ασχολήσου με μη iOS να δεις την διαφορά. Ακόμα κλαίω τα λεφτάκια μου για το iphone 4. Ακόμα και στα ταμπλετ υστερεί η apple. Το playbook της RIM το βρίσκω πολύ πιο εύχρηστο και responsive από το ipad. Έχεις δοκιμάσει να κάνεις multitasking στο playbook? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Δεν συγκρίνεται!

Είσαι σοβαρός χρήστης προσωπικών υπολογιστών, το antivirius το έχεις, αν κολλάει λίγο παραπάνω το PC ένα defrag ξέρεις να το κάνεις κτλ κτλ. Προσωπικά ενώ θέλω να αγοράσω PC, δεν έχω αποφασίσει ακόμη mac vs win7. Αξίζει να χάσω όλη αυτή την παραμετροποίηση, να μπω σε ένα περιοριστικό περιβάλλον μόνο και μόνο για λίγο "simpliness" και "amazing" OS; Δεν ξέρω το σκέφτομαι...

mac vs win vs linux. Στο linux έχεις πολύ περισσότερη ελευθερία και ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια. Δοκίμασε fedora με gmome 3... πιο απλουστευμένο DE δεν έχω ξαναδεί!
O μοναδικός λόγος που ίσως επέλεγα mac και mac os x, είναι το time machine feature που έχει.

Υ.γ.: έτσι και πάρεις mac και του φορέσεις linux, θα γελάω μέχρι να πεθάνω από την κούραση :P
το βρίσκω πολύ καλή ιδέα... θα το έκανα και εγώ αν έπαιρνα mac :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(απορία ενός νουμπ)γιατί?δεν πάει ο συνδυασμός?:hmm:
το βρίσκω πολύ καλή ιδέα... θα το έκανα και εγώ αν έπαιρνα mac :)
Θα σου πω το σκεπτικό μου.
Τα mac είναι και software και hardware. Δεν θα εξετάσω ούτε το software ξεχωριστά αλλά κυρίως ούτε το hardware. Στην ουσία έχει στην καλύτερη "custom" εξαρτήματα από γνωστά μοντέλα και στην χειρότερη υπάρχουν τα ίδια εξαρτήματα και στο εμπόριο. Για ποίο λόγο να μην κάνεις την σύνθεση που θέλεις, να βρεις και το κουτί που σου αρέσει και μετά να βάλεις ότι linux θέλεις χωρίς να φοβάσαι για ασυμβατότητα μόνο και μόνο επειδή η κάρτα γραφικών δεν είναι το μοντέλο 5600 αλλά το 5601;

user friendly? Puh-lease!!!
Kάθε φορά που χρησιμοποιώ το γ****μενο το home button για να κάνω switch στο app που θέλω μου σπάει τα νεύρα. Το multitasking της apple στο iOS είναι epic fail. Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από το να πατάς το home button για να σε βγάλει στο home για να κλείσεις το γ****μένο app που μόλις χρησιμοποιήσες. Μη ξεχάσω φυσικά και το διπλό κλικ στο home button + το ταπ διαρκείας στο app για να κλείσει. Συνολικά χρειάζεσαι 3 κλικς και ένα ταπ διαρκείας για να κλείσεις ένα app. Nerve wracking. Κάθε φορά που κάνεις multitasking στο iphone σου έρχεται να το ρίξεις κάτω και να το πατήσεις μέχρι να διαλυθεί εντελώς.
Αν και έχω σαν δεύτερο κινητό android, πως είναι το Multitasking; Το μόνο που έχω βρει είναι η παρατεταμένο πάτημα το home και εκεί εμφανίζονται κάτι σαν αυτό του iOS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BilliSsS

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
όντως ενα macbook για εναν απλο χρηστη που το θέλει για ιντερνετ και καθημερινές χρησεις ειναι άχρηστο και υπερεκτιμημένο. Αλλα για ποιο επαγγελματική χρηση(πχ μουσικη που το χρησιμοποιώ εγω, δεν υπαρχει τιποτα καλύτερο, και πολυ δυσκολα ενα laptop με windows θα αντικαταστήσει το macbook σε τετοιες δουλειές...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) πραγματι αλλά εξαρτάται από την επαγγελματική χρήση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αν και έχω σαν δεύτερο κινητό android, πως είναι το Multitasking; Το μόνο που έχω βρει είναι η παρατεταμένο πάτημα το home και εκεί εμφανίζονται κάτι σαν αυτό του iOS

το webOS ήταν φοβερό αλλά η hp το σκότωσε :mad:


Το android είναι όπως τα λες, και το blackberry λειτουργεί σαν το android. Το πλεονέκτημα με το blackberry είναι ότι όταν τρέχεις ένα app μπορείς να το κλείσεις χωρίς να χρειάζεται να επιστρέψεις στο home. Στα κλικς, το android και το blackberry υπερτερούν του iOS αφού δεν χρειάζεται να κάνεις διπλό κλικ για να εμφανιστεί το bar με τα apps κάτω. Aκόμα και τα windows phone είναι πιο εύχρηστα από το iphone. Επίσης και τα windows phone και τα περισσότερα τηλέφωνα που τρέχουν android, έχουν και ένα back button το οποίο σε πάει στο πρηγούμενο app που χρησιμοποίησες. Φαντάσου τώρα να έχεις ένα χαλασμένο home button στο iphone. ΚΟΛΑΣΗ. Μη με ρωτήσεις γιατί δεν το επισκευάζω... δεν συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν macs για παρουσιάσεις, το κάνουν επειδή έχουν προβλήματα με τα windows. Όταν θα έχεις παρουσίαση θα πρέπει να έχεις μαζί σου και adaptor για να το συνδέεις στον projector. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι προτιμούν τα macs για το OS τους (πχ δεν εμφανίζεται το windows update στη μέση της παρουσίασης, ούτε τους κάνει reboot το laptop μετά από update στην διάρκεια της παρουσίασης).

Με την οικονομικη διαφορα μεταξυ πχ του πιο φτηνου vaio και του πιο φτηνου mac φανταζομαι οτι και adaptor περνεις και πολλα αλλα, και δεν φανταζομαι να ειναι κατι τεραστιο που να μην χωραει στην θηκη μεταφορας.
Οσο για το windows update ειναι παραπολυ απλη ρυθμιση να το απενεργοποιησεις. Αν το θες για δουλεια αλλωστε δεν ειναι τιποτα να το εχεις απενεργοποιημενο και οποτε μπορεις να ελενχεις μονος για ενημερωσεις.
Δεν νομιζω οτι ειναι σοβαροι λογοι για να παρεις ενα mac αυτο...!


Tα μακ είναι καλύτερα από ΄τα linux και τα windows καλύττερα από τα mac. Τώρα το τι λέει ο καθένας λινουξάς μικρή σημασία έχει...
Ποτέ ένας λινουξάς δε θα παραδεχτεί την ανωτερότα τόσο των Mac όσο και των windows.

"Τα σφυρια ειναι καλητερα απο τα κατσαβιδια, και τα δρεπανια καλητερα απο τα κατσαβιδια".... Αλλο ο οικοδομος, αλλο ο ηλεκτρολογος, αλλο ο αγροτης... Αλλα τα pc τους, και αλλες οι χρησεις. Δεν χωρανε συγκρισεις...!




Να θεσω και ενα ερωτημα τωρα...! Για μουσικη παραγωγη/επεξεργασια, οι περισσοτεροι στρεφονται σε mac. Βγαζοντας τα linux εντελος εξω απο την κουβεντα, τι το καλητερο εχει ενα macbook απο ενα οπιοδηποτε laptop με γερη συνθεση και αριστη καρτα ηχου; Καταλαβενω γιατι τα linux δεν προσφερονται για επαγκελματικο ηχο, αλλα τα windows; Απλα για τον φοβο μην κρασαρουν; Απο την εμπειρια με το imac ενος φιλου, πιο συχνα κρασαρει απο οπιοδηποτε λαπτοπ εχω δουλεψει (αν και το imac δεν ειναι λαπτοπ...:P), απλα δεν βγαζει μπλε οθονη και σε "ξεγελανε" οι macαδες λεγοντας οτι δεν εχουν μπλε οθονες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απο την εμπειρια με το imac ενος φιλου, πιο συχνα κρασαρει απο οπιοδηποτε λαπτοπ εχω δουλεψει (αν και το imac δεν ειναι λαπτοπ...), απλα δεν βγαζει μπλε οθονη και σε "ξεγελανε" οι macαδες λεγοντας οτι δεν εχουν μπλε οθονες

ενδιαφερον..

ομως ειναι καλο το ερωτημα που βαζεις αποπανω

ενα pc με καλη καρτα ηχου,,που υστερει απο τα μακ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ενδιαφερον..

ομως ειναι καλο το ερωτημα που βαζεις αποπανω

ενα pc με καλη καρτα ηχου,,που υστερει απο τα μακ?

τα pc υστερούν σε πολλά (όχι σε hardware)... πχ πρέπει να κάνεις συχνά ανασυγκρότηση, φορμάτ, να τρέχεις AV και γενικά καταναλώνουν περισσότερη ram από ότι ένα mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
τα pc υστερούν σε πολλά (όχι σε hardware)... πχ πρέπει να κάνεις συχνά ανασυγκρότηση, φορμάτ, να τρέχεις AV και γενικά καταναλώνουν περισσότερη ram από ότι ένα mac.

Εφοσων θες να κανεις καπια εργασια με το pc σου θεωρω δεδομενο οτι θα ασχολισε με το να το κρατας σε φορμα!
Για την Ram ισχυει παντα;... Ενα pc που ειναι αφοσιωμενο στην παραπαγωγη-επεξεργασια μουσικης, δεν συνδεετε στο internet, δεν κανει αλλες εργασιες, δεν χρειαζεσε πολλα... Ενα προγραμμα για ανασυγκροτιση, ενα προγραμμα για ανασυγκροτιση της ram και ετοιμο. Ποση παραπανω Ram να σου φανει; Τοσο τραγικες ειναι πια οι διαφορες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Dark Kronos είναι και το θέμα του software, σιγά σιγά πολλές εταιρίες επιλέγουν να κατασκευάζουν software μόνο για mac. Η αρχή έγινε από της εταιρίες που κατασκευάζουν κυρίως επαγγελματικά προγράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
τα pc υστερούν σε πολλά (όχι σε hardware)... πχ πρέπει να κάνεις συχνά ανασυγκρότηση, φορμάτ, να τρέχεις AV και γενικά καταναλώνουν περισσότερη ram από ότι ένα mac.
1) Αναφέρεις προβλήματα όχι των pcs αλλά των windows, αλλά ουσιαστικά συγκρίνουμε λειτουργικά σε αυτό το thread οπότε πάμε παρακάτω

2) Δύο απο τα προβλήματα που αναφέρεις (viruses και συχνά formats) ωφείλονται εν μέρη όχι στο γεγονός οτι τα windows είναι τεχνικά υποδεέστερα αλλά στο γεγονός οτι είναι επικρατέστερα. Η ύπαρξη ιών και malware έχει επιβεβαιωθεί σαν proof of concept όχι μόνο στα τρία επικρατέστερα λειτουργικά (macOS, windows, linux) αλλά σε όλα τα λειτουργικά απο το vms μέχρι το τελευταίο android build.

3) Λεω εν μέρη γιατι τα windows κουβαλάνε στον αγώνα δρόμου ενάντια στα άλλα δύο λειτουργικά κι ένα τσιμεντόλιθο 10 κιλών που λέγεται backward compatibility. Τώρα πληρώνουν την "μπάτε σκύλοι αλέστε" προσέγγυση τους που είχαν τόσα χρόνια με την ασφάλεια (και έχουν μόνο τον εαυτό τους να κατηγορήσουν γι αυτό και το γεγονός οτι πρέπει να έχουν ανταγωνισμό για να κάτσουν να δουλέψουν σωστά πανω σε κάτι αλλιώς τραβάνε χειρόφρενο. 10 χρόνια φωνάζαμε όλοι, πάρτε τα τώρα). Παρ όλα αυτά τα τωρινά windows μπορούν να είναι αρκετά ασφαλή και να αντέξουν χωρίς format πολλά χρόνια αν ο χρήστης προσέχει λίγο πότε δίνει δικαιώματα διαχειριστή και χρησιμοποιεί τον windows installer για εγκαταστάσεις. Ακόμα και στα windows έχουμε ξεφύγει πιά απο την εποχή του προαιρετικού format ανα εξάμηνο (και το λέω εγώ που τους έβριζα και τους βρίζω με κάθε ευκαιρία, αλλά έχουν κλάσει μέντες και ιδού τα αποτελέσματα)

4) ΟΛΟΙ θέλουν defrag υπο συνθήκες, ακόμα και τα apple απλά έχουν την πολιτική "αν είναι πολυ πολύπλοκο το κρύβουμε" και "αστον να κάνει αναβάθμιση κανα δίσκο". Επίσης έχουν ένα σκασμό optimizations στο filesystem που .. εμμ.. κάνουν defrag οπότε αν έχεις apple οχι μόνο θες αλλά κάνεις defrag. Ναι και το linux θελει υπο τις ίδιες συνθίκες

παλι υπερασπίστικα τα windows γμτ, πάω να ξωμολογηθώ και να μεταλάβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
2) Δύο απο τα προβλήματα που αναφέρεις (viruses και συχνά formats) ωφείλονται εν μέρη όχι στο γεγονός οτι τα windows είναι τεχνικά υποδεέστερα αλλά στο γεγονός οτι είναι επικρατέστερα. Η ύπαρξη ιών και malware έχει επιβεβαιωθεί σαν proof of concept όχι μόνο στα τρία επικρατέστερα λειτουργικά (macOS, windows, linux) αλλά σε όλα τα λειτουργικά απο το vms μέχρι το τελευταίο android build.

ναι υπάρχουν παντού ιοί, αλλά από όσο γνωρίζω, στο linux για να κολλήσεις ιό πρέπει να τον εγκαταστήσεις μόνος σου και να του δώσεις root access. Στα windows τον κολλάς χωρίς να τον έχεις πάρει πρέφα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αφού όλοι κλείνουν τον UAC και μπαίνουν σαν root :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πρόσφατα χάλασε το laptop μου και θα ήθελα τώρα να δοκιμάσω τα Mac. Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο MacBook Pro με 13άρα οθόνη. Δεν το χρειάζομαι για πολύ βαριά χρήση, κυρίως για internet και office, άντε να βάλω και μερικά παιχνίδια (όχι απαραίτητα, αν δεν τα σηκώνει). Τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

  • 2.5GHz dual-core Intel Core i5
  • Turbo Boost up to 3.1GHz
  • 4GB 1600MHz memory
  • 500GB 5400-rpm hard drive
  • Intel HD Graphics 4000
  • Built-in battery (7 hours)
Και η τιμή του στα 1200 €.
Αξίζει να δώσω παραπάνω χρήματα για:
8GB 1600MHz DDR3 SDRAM - 2χ4GB (+ 92,25 €) ή/και
128GB Solid State Drive (+ 184,50 €)

Κυρίως ο σκληρός με ενδιαφέρει. Βασικά δεν καταλαβαίνω, γιατί ο SSD είναι αρκετά πιο ακριβός. Πιο γρήγορος είναι, ok, αλλά από χωρητικότητα..;

Θα πληρώσω που θα πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου, ας πάρουμε κάτι καλό με τη μία τουλάχιστον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ssd ειναι πολυ πιο ψυχρος και χαμηλοτερης ενεργειας απο τον κλασικο,,αθορυβος κλπ

αξιζει τον κοπο ,,να βαλεις σε αν λαπτοπ ssd και δεν θελει ποτε defrag κλπ

το mac που λες,,εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων,,απαραδεχτο..για τοσα λεφτα..μην το κενεις..ειναι αναπηρια για το λαπτοπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από χωρητικότητα, όμως, ένας 128GB SSD είναι χειρότερος από έναν 'κανονικό' 500GB; Είναι, δηλαδή, σαν να έχω έναν κανονικό σκληρό με χωρητικότητα 128GB, απλά πολύ πιο γρήγορο, αθόρυβο κλπ.;

Στην περιγραφή του Mac αναγράφεται το εξής:

Graphics

  • Intel HD Graphics 4000 (all 13- and 15-inch configurations)
  • NVIDIA GeForce GT 650M with 512MB of GDDR5 memory (15-inch 2.3GHz configuration) or NVIDIA GeForce GT 650M with 1GB of GDDR5 memory (15-inch 2.6GHz configuration) and automatic graphics switching
Δηλαδή το 15άρι έχει 2 κάρτες γραφικών και το 13άρι μόνο την πρώτη;

Δεν καταλαβαίνω. :( (Μάλλον το καταλάβατε αυτό. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top