Συζητήσεις για πικάπ

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν μένεις Θεσσαλονίκη, θυμάμαι στη Ναυαρίνου υπήρχε ένα μαγαζί που και πουλούσε πικάπ και επισκεύαζε. Για Αθήνα ή άλλες πόλεις δεν γνωρίζω! :/:
Ευχαριστώ πολύ! Το μαγαζί στην Θεσσαλονίκη με βολεύει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αξίζει να προβεί κανείς στην αγορά πικάπ; Εϊναι και τα βινύλια που θα πρέπει να πάρεις μετά, αλλιώς θα ναι άχρηστο χωρίς αυτά. :hmm: Παρόλα αυτά είναι τόσο όμορφα τα πικάπ. Δίνει και μια νότα vintage στον χώρο.:worry:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αμα θελει κανεις δισκους παντως εχω απειρους και σας τους δινω, δε μου λενε κατι, δεν ειναι του στυλ μου. Ηταν δωρο.. και ακριβο δωρο. Καινουριοι αχρησιμοποιητοι εντελως αθικτοι δηλαδη. Τους εχω βαλει και στη χρυση ευκαιρια. Σκεφτηκα μηπωσ τουσ παω και σε κανενα δισκαδικο αλλα δεν εχω ιδεα και βαριεμαι κιολασ να ασχοληθω. Οποιος λεω τους παρει, τους πηρε. Οι φιλοι μου μου λενε να τουσ στολισω και να μην τουσ δωσω. Εγω μονο την σκονη που θα μαζευουν σκεφτομαι και με πιανει ταχυκαρδια.:P

Το πικαπ παντως δεν το δινω, μου κανει ωραιο ντεκορ :P :D και οντως μαιρα ετσι ειναι αλλα οι φιλοι μου με κοροιδευουν που το χω στολισει σκετο χωρις τους δισκους του. Μονο μερικους κρατησα κι εκανα τα εξωφυλλα τους κορνιζα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Αμα θελει κανεις δισκους παντως εχω απειρους και σας τους δινω, δε μου λενε κατι, δεν ειναι του στυλ μου. Ηταν δωρο.. και ακριβο δωρο. Καινουριοι αχρησιμοποιητοι εντελως αθικτοι δηλαδη. Τους εχω βαλει και στη χρυση ευκαιρια. Σκεφτηκα μηπωσ τουσ παω και σε κανενα δισκαδικο αλλα δεν εχω ιδεα και βαριεμαι κιολασ να ασχοληθω. Οποιος λεω τους παρει, τους πηρε. Οι φιλοι μου μου λενε να τουσ στολισω και να μην τουσ δωσω. Εγω μονο την σκονη που θα μαζευουν σκεφτομαι και με πιανει ταχυκαρδια.:P

Το πικαπ παντως δεν το δινω, μου κανει ωραιο ντεκορ :P :D και οντως μαιρα ετσι ειναι αλλα οι φιλοι μου με κοροιδευουν που το χω στολισει σκετο χωρις τους δισκους του. Μονο μερικους κρατησα κι εκανα τα εξωφυλλα τους κορνιζα:P

Θα αστειεύεσαι, τους θέλουμε σαν τρελοί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πες μου, τι βρισκετε στους δισκους εν ετει 2016; Οκ το πικαπ το χεις αντικα κ διακοσμεις το σπιτι. Τους δισκους θα βαλεις να τους ακουσεις; Οκ γουστα λεω ειν αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Πες μου, τι βρισκετε στους δισκους εν ετει 2016; Οκ το πικαπ το χεις αντικα κ διακοσμεις το σπιτι. Τους δισκους θα βαλεις να τους ακουσεις; Οκ γουστα λεω ειν αυτα...

Ναι. Για το γρατζούνισμα στον ήχο. Για το ρετρό. Για την αλητεία! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οκ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosb1770

Νεοφερμένος

Ο christosb1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα.
Έχω στο πατρικό μου ένα παλιό πικάπ DUAL και ψάχνω τρόπο να το συντηρήσω, μήπως δουλέψει ξανά. Ξέρετε που θα βρω κάποιον που να ασχολείται με επιδιορθώσεις πικάπ στην Θεσσαλονίκη;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,050 μηνύματα.
Έχω πικάπ που λειτουργεί και πολλούς δίσκους βινυλίου. Όποιος το βλέπει ρωτάει "ΔΟΥΛΕΥΕΙ;". Ναι, δουλεύει μια χαρά, αλλά πολύ σπάνια το λειτουργώ. Ο λόγος; Βαριέμαι τη διαδικασία.
Η διαδικασία του να ακούσεις ένα δίσκο βινυλίου είναι απελπιστική: Ψάχνεις να βρεις το δίσκο που θέλεις να ακούσεις ανάμεσα σε πολλούς άλλους, βγάζεις το δίσκο από το εξώφυλλο, τον βγάζεις από τον εσωτερικό φάκελο, τον πιάνεις με μεγάλη προσοχή από την περιφέρεια, τον κοιτάς στο φως μήπως είναι γρατζουνισμένος, τον κρατάς με το ένα χέρι έχοντας τον αντίχειρα στην περιφέρεια και τον μέσο στην τρύπα, ξεσκονίζεις με το ειδικό πανάκι, ανοίγεις το καπάκι του πικάπ, τοποθετείς με μεγάλη προσοχή το δίσκο στο πλατό σημαδεύοντας με την τρύπα τον άξονα, βάζεις το δίσκο σε στροφική κίνηση πατώντας το κατάλληλο κουμπί, ρυθμίζεις τη γωνιακή ταχύτητα περιστροφής ανάλογα με το είδος του δίσκου, ελέγχεις το στροβοσκόπιο και αν χρειαστεί διορθώνεις μικρομετρικά τη συχνότητα περιστροφής, ψεκάζεις το δίσκο με το ειδικό αντιστατικό σπρέι, τον σκουπίζεις προσεκτικά με την ειδική βελούδινη βούρτσα, ελέγχεις τη βελόνα και την καθαρίζεις με το ειδικό υγρό και το βουρτσάκι, βρίσκεις πού είναι το τραγούδι που θέλεις να ακούσεις, μετακινείς το βραχίονα ώστε η βελόνα να βρεθεί πάνω από το διάκενο του δίσκου που βρίσκεται πριν το τραγούδι σου, πατάς το κουμπί να κατέβει η βελόνα. Μετά από όλα αυτά, (αν σου έχει μείνει ακόμα όρεξη), ακούς τη μουσική σου. Η ποιότητα του ήχου από ένα δίσκο βινυλίου είναι σαφώς χειρότερη από μια ψηφιακή αποθήκευση. Η διαδικασία για την ψηφιακή απλούστατη. Με μερικά κλικ ακούς τα πάντα. Τα πλεονεκτήματα της ψηφιακής αποθήκευσης έναντι της αναλογικής είναι προφανή, άσχετα με αυτά που φαντασιώνονται οι φανατικοί βινυλοπαθείς.


1634496541353.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Λέγανε ότι το βινύλιο ως αναλογικό μπορεί να πετύχει (με κατάλληλο ακριβό εξοπλισμό) τη μέγιστη ακουστική ποιότητα. Βέβαια τη σήμερον ημέρα με τα flac και τα υψηλά bitrates δεν υφίσταται αυτό το χάσμα ψηφιακού αρχείου vs αναλογικού βινυλίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Δεν ξερω απο πικ απ αλλα προσφατα ακουσα ραδιοφωνο Fm με λαμπες ,philips και εμεινα καγκελο απο την καμπανατη και γλυκια φωνη του. Το ακριβω harman kardon ηχοσυστημα του αυτοκινητου του πατερα μου με 12 ηχεια δεν επιανε φραγκο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Άσχετο - σχετικό αλλά ήθελα κάπου να το γραψω: μέχρι δεκαετία 00 με το που άνοιγε ένα σπιτικό, η αγορά ενος στερεοφωνικού ήταν ύψιστης σημασίας. Στις μέρες λίγοι αγοράζουν stereo. πλέον για μουσική υπάρχει η τηλεόραση του σαλονιού, το laptop, το smartphone, αντε και κανένα Bluetooth ηχειάκι. δεν υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για στερεοφωνικά. και στις αγγελίες να κοιτάξετε βρίσκετε με 60 EUR στερεοφωνικό που στα 00s πωλούνταν 1500 EUR. Ξέρετε όσοι θυμάστε εκείνα τα pro logic της technics.
Όσο για τα πικάπ, τα γνωστά μεγάλα fora για audio video έχουν θαμώνες άντρες 50 φεύγα. έχουν μπει στο χρονοντουλαπο τα πικάπ όπως έχει μειωθεί και η ανάγκη για στερεοφωνικά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,575 μηνύματα.
Τι λες ρε Scandal. Κάτσε να ανοίξω εγώ δικό μου σπίτι, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω στερεοφωνικό και πικάπ. Βέβαια για δίσκους παλαιούς δύσκολα έχεις στις μέρες μας. Πανάκριβοι οι συλλεκτικοί. Για συλλέκτες φραγκάτους. Όχι μπατιράκια σαν εμάς.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Τι λες ρε Scandal. Κάτσε να ανοίξω εγώ δικό μου σπίτι, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω στερεοφωνικό και πικάπ. Βέβαια για δίσκους παλαιούς δύσκολα έχεις στις μέρες μας. Πανάκριβοι οι συλλεκτικοί. Για συλλέκτες φραγκάτους. Όχι μπατιράκια σαν εμάς.
Μίλησε ο μέσος ενδεικτικος νεολαίος τωρα :lol:

κι εγώ είμαι της εποχής μου. έχω desktop, δεν ανέχομαι να κάτσω σε laptop και έχω high end σύστημα ήχου συνδεδεμένο με το PC.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,575 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Άσχετο - σχετικό αλλά ήθελα κάπου να το γραψω: μέχρι δεκαετία 00 με το που άνοιγε ένα σπιτικό, η αγορά ενος στερεοφωνικού ήταν ύψιστης σημασίας. Στις μέρες λίγοι αγοράζουν stereo. πλέον για μουσική υπάρχει η τηλεόραση του σαλονιού, το laptop, το smartphone, αντε και κανένα Bluetooth ηχειάκι. δεν υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για στερεοφωνικά. και στις αγγελίες να κοιτάξετε βρίσκετε με 60 EUR στερεοφωνικό που στα 00s πωλούνταν 1500 EUR. Ξέρετε όσοι θυμάστε εκείνα τα pro logic της technics.
Όσο για τα πικάπ, τα γνωστά μεγάλα fora για audio video έχουν θαμώνες άντρες 50 φεύγα. έχουν μπει στο χρονοντουλαπο τα πικάπ όπως έχει μειωθεί και η ανάγκη για στερεοφωνικά.
Χαχαχαχα πόσο ισχύει αυτό με το στερεοφωνικό!! Οι γονείς μου όταν παντρεύτηκαν,πήραν 8σιντο στερεοφωνικό με ηχεία.
Σχετικά με τα πικάπ,όντως μπήκαν στο χρονοντούλαπο.Προσφατα έψαχνα στο σπίτι του παππού μου και βρήκα αυτούς τους δίσκους!
IMG_20221028_215120.jpg
IMG_20221028_215244.jpg
IMG_20221028_215314.jpg
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Τι λες ρε Scandal. Κάτσε να ανοίξω εγώ δικό μου σπίτι, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω στερεοφωνικό και πικάπ. Βέβαια για δίσκους παλαιούς δύσκολα έχεις στις μέρες μας. Πανάκριβοι οι συλλεκτικοί. Για συλλέκτες φραγκάτους. Όχι μπατιράκια σαν εμάς.
Τα πικ απ βέβαια έχουν επιστρέψει φουλ στη μόδα, δεν θα θεωρήσαι στο συγκεκριμένο καθόλου παλιατζής, μη σε πω ούτε καν συλλέκτης αν δεν έχεις πολύ σπάνιους δίσκους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,575 μηνύματα.
Τα πικ απ βέβαια έχουν επιστρέψει φουλ στη μόδα, δεν θα θεωρήσαι στο συγκεκριμένο καθόλου παλιατζής, μη σε πω ούτε καν συλλέκτης αν δεν έχεις πολύ σπάνιους δίσκους.
Ναι ρε μεμε μιλάμε για δίσκους εποχής από τους παλαιούς όπως η Columbia και η Odeon που αναφέρθηκαν και συνεργάστηκαν και με μεγάλα ονόματα της εποχής όπως ο Βαμβακάρης.

Επίσης για να τονίσω έχω μία προτίμηση πικαπ τύπου γραμμόφωνο περισσότερο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Το βινύλιο θεωρούνταν υψηλής πιστότητας ως αναλογικό μέσο, φυσικά με το κατάλληλο ακριβό πικάπ και ενισχυτη, οχι της πλάκας. για τους παλιούς το πικάπ και το ηχοσύστημα ηταν χομπι με πραγματα απο πισω. από ψηφιακά έχουμε αγγίξει την τελειότητα σήμερα με πανύψηλου bitrate αρχεία, αν και σε αυτό το κομμάτι έχω μείνει στα flac αρχεία. κάποτε είχα πάρει ένα FiiO φορητό με ακουστικά sony high resolution και άκουγα σε υψηλές εντάσεις και αναλύσεις. ευτυχώς το πούλησα αλλιώς τώρα θα έβλεπα ειδήσεις στη νοηματική. :p
Cant Hear Baby Boomers GIF by MOST EXPENSIVEST
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Ναι ρε μεμε μιλάμε για δίσκους εποχής από τους παλαιούς όπως η Columbia και η Odeon που αναφέρθηκαν και συνεργάστηκαν και με μεγάλα ονόματα της εποχής όπως ο Βαμβακάρης.

Επίσης για να τονίσω έχω μία προτίμηση πικαπ τύπου γραμμόφωνο περισσότερο.
Ε ναι, δεν περίμενα να πεις θα πάρω το νέο άλμπουμ της Μπιγιονσε. Αλλά νομίζω ότι κάποιους πολύ γνωστούς τους έχουν επανεκδόσει. Και γραμμόφωνα έχουν και μάλιστα όπως λέει ο Σκανταλ με πολύ καλό ήχο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top