• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ας αναπτύξω το πρόβλημα μου, το οποίο χρονολογείται ήδη από τη παιδική ηλικία.
Στην άνω γνώθω οι δύο πλάγιοι τομείς, έχουν κλίση,μεγάλη, προς τα πίσω και-σχεδόν- προς τα πάνω. Οπότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά τα δόντια, δηλαδή, σε όσα βρίσκονται πέρα από τους κυνόδοντες εκατέρωθεν. Δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα είναι αισθητικά αντιαισθητικό, περιττό να το αναφέρω. Ο λόγος που δεν έβαλα δυστυχώς ποτέ σιδεράκια ήταν και παραμένει ο οικονομικός. Οι τιμές γενικά είναι απογορευτικές. Είμαι 19 ετών. Τι προτείνετε? Μάλλον τίποτα...

ΒΑΛΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ,κόψε τους καφέδες ,κόψε ότι άλλο σου τρώει χρήματα δεν ξέρω και βάλε. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο :clapup:
Συνολικά νομίζω είναι 3000-4000 ευρώ αλλά αξίζει 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ΒΑΛΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ,κόψε τους καφέδες ,κόψε ότι άλλο σου τρώει χρήματα δεν ξέρω και βάλε. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο :clapup:
Συνολικά νομίζω είναι 3000-4000 ευρώ αλλά αξίζει 100%

Η πρόταση σου ακούγεται σαν την λιτότητα που προτείνουν οι κυβερνήσεις για να μας σώσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η πρόταση σου ακούγεται σαν την λιτότητα που προτείνουν οι κυβερνήσεις για να μας σώσουν!

ΝΑΙ!:D
όμως δεν υπάρχει άλλη λύση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Η πρόταση σου ακούγεται σαν την λιτότητα που προτείνουν οι κυβερνήσεις για να μας σώσουν!
το κοστος για τα σιδερακια δεν ειναι τοσο μεγαλο. αν θελεις να βαλεις σιδερακια μονο στην ανω γναθο ειναι 800-1.000. ειχε βαλει μια φιλη μου ανω και κατω γναθο και το κοστος ηταν 1.500(αναλογα βεβαια και με τον ορθοδοντικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ΒΑΛΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ,κόψε τους καφέδες ,κόψε ότι άλλο σου τρώει χρήματα δεν ξέρω και βάλε. Το αποτέλεσμα είναι υπέροχο :clapup:
Συνολικά νομίζω είναι 3000-4000 ευρώ αλλά αξίζει 100%
Εμένα δεν θυμάμαι να μη βγήκε τόσο πολύ. Βασικά ούτε καν 2000 πρέπει να ήταν. :worry:
Καλησπέρα σας. Ας αναπτύξω το πρόβλημα μου, το οποίο χρονολογείται ήδη από τη παιδική ηλικία.
Στην άνω γνώθω οι δύο πλάγιοι τομείς, έχουν κλίση,μεγάλη, προς τα πίσω και-σχεδόν- προς τα πάνω. Οπότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά τα δόντια, δηλαδή, σε όσα βρίσκονται πέρα από τους κυνόδοντες εκατέρωθεν. Δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα είναι αισθητικά αντιαισθητικό, περιττό να το αναφέρω. Ο λόγος που δεν έβαλα δυστυχώς ποτέ σιδεράκια ήταν και παραμένει ο οικονομικός. Οι τιμές γενικά είναι απογορευτικές. Είμαι 19 ετών. Τι προτείνετε? Μάλλον τίποτα...
Πάντως τα χρήματα σε δόσεις τα δίνεις όχι μπαμ και κάτω. Έτσι ίσως μπορέσεις να το κανονίσεις κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ας αναπτύξω το πρόβλημα μου, το οποίο χρονολογείται ήδη από τη παιδική ηλικία.
Στην άνω γνώθω οι δύο πλάγιοι τομείς, έχουν κλίση,μεγάλη, προς τα πίσω και-σχεδόν- προς τα πάνω. Οπότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά τα δόντια, δηλαδή, σε όσα βρίσκονται πέρα από τους κυνόδοντες εκατέρωθεν. Δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα είναι αισθητικά αντιαισθητικό, περιττό να το αναφέρω. Ο λόγος που δεν έβαλα δυστυχώς ποτέ σιδεράκια ήταν και παραμένει ο οικονομικός. Οι τιμές γενικά είναι απογορευτικές. Είμαι 19 ετών. Τι προτείνετε? Μάλλον τίποτα...

Πραγματι οι τιμες μπορει σε καποιες περιπτωσεις να ειναι απαγορευτικες αλλα αν εσυ θελεις μονο για την ανω γναθο τοτε η τιμη σαφως θα ειναι αρκετα χαμηλοτερη..:)
Κι εγω τρια χρονια (πριν δυο μηνες τα εβγαλα) φορουσα σιδερακια πανω-κατω....
Συνολικα μου ειχε κοστισει 2.450€:eek:...
Εγω ομως ειχα πολυ μεγαλο προβλημα...
Τα χρηματα παντως δεν τα δινεις ολα μαζι,οποτε μην αγχωνεσαι!!!!
Δινεις λιγα λιγα σε καθε επισκεψη που κανεις...;)
Ειναι αρκετα διαχειρισιμο διοτι το ποσο σε καθε επισκεψη ειναι "μικρο"(αν και αυτο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απο τις οικονομικες δυνατοτητες του καθενος...:/:)
Οπως και να εχει ευχομαι να καταφερεις να τα φτιαξεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomy55

Νεοφερμένος

Η tomy55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα.. θα ηθελα να μου καποιος αν εχει ακολουθησει την γλωσσικη.θελω να μαθω αν υπαρχει προ λημα στην ομιλια η οτι αλλο κ κατα ποσο συνηθιζεται!

η γλωσσικη ορθοδοντικη ειναι σιδερακια που τοποθετουντε απο μεσα στα δοντια. και δεν φαινεται τιποτα απ εξω.κ κανεις αορατα την θεραπεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε ξέρω για γλωσσικά αλλά αν σε απασχολεί το να μη φαίνονται υπάρχει και η επιλογή των aligners.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomy55

Νεοφερμένος

Η tomy55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τι ειναι αυτο??? aligners? ναι.με απασχολει το οτι θα φαινονται.δε θελω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά , ειμαι 28 καινούργια στη παρέα και αποφάσισα μετα απο 14 χρονια να (ξανα) βάλω σιδεράκια. Η εμπειρία μου απο τον γιατρό μου δεν ήταν και η καλύτερη Διορι επειδη πήγα με το ΙΚΑ έβαλε σιδεράκια μόνο στα πάνω δόντια και δεν με πρόσεξε καθόλου. Τώρα λοιπόν έχοντας συνοστισμο και στραβά δόντια θα κανω 4 εξαγωγές και θα βάλω σιδεράκια την αλλαγή εβδομάδα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο δίλλημα αν πρέπει να ειναι μεταλλικά ή κεραμικά... Και τις διάφορες τους ! Αν κάνουν την ιδια δουλεια θα επιλέξω κεραμικά αν όμως ειναι καλύτερα τα μεταλλικά θα ήθελα να ξέρω το γιατί ώστε να επιλέξω αυτά. Ευχαριστω και ειλικρινά θα εκτιμήσω μια απαντηση που θα με βγάλει απο το αδιέξοδο.

Kαλησπερα , σχετικα με τις εξαγωγες.Καλο ειναι να τις αποφυγεις,παρε γνωμες και απο αλλους ορθοδοντικους,και αν ολοι σου λενε το ιδιο τοτε προχωρα.
Με τα "οπλα"και τους μηχανισμους που εχει πλεον η ορθοδοντικη στη διαθεση της,νομιζω πως μπορεις να τις αποφυγεις.Πιθανον να ειναι πιο δυσκολη(γι αυτο ολοι κοιταν την ευκολια τους λεγοντας εξαγωγη),χρονοβορα,και δαπανηρη ,ομως το να εχεις ολα σου τα δοντια νομιζω ειναι ανεκτιμητο.

Σχετικα με μεταλλικα ή κεραμικα,νομιζω τα κεραμικα δεν εχουν κατι να ζηλεψουν ως προς την αντοχη,και τις δυναμεις που μπορουν να εφαρμοστουν σε σχεση με τα μεταλλικα.Το μονο τους μειωνεκτημα ειναι οτι ειναι πιο λιγο πιο ακριβα.
Ειμαι 33 και πριν μια βδομαδα εβαλα τα κεραμικα.Ειναι ωραια και διακριτικα.

Γενικα τα κεραμικα νομιζω οτι ειναι η καλυτερη οικονομικα διακριτικη και δοκιμασμενη λυση για να φτιαξεις τα δοντια σου.Σε σχεση με:
τα μεταλλικα γιατι κανουν αντιθεση και φαινοντε αρκετα.
τα γλωσσικα τα οποια ναι μεν δεν φαινετε τιποτα,αλλα ειναι πιο ακριβη η θεραπεια με αυτα,καθως και εχω την εντυπωση οτι εμποδιζουν την ομιλια.(με μια επιφυλαξη,καλο θα ηταν να μας πει καποιος που τα εχει βαλει)
τους διαφανους ναρθηκες invisalign ,τι γινετε τωρα με αυτα,εκτος οτι ειναι παλι πιο ακριβη η θεραπεια ,θα πρεπει να εισαι συνεχεια βαλε-βγαλε φαε καθαρισε,δεν το θεωρω πρακτικο.Επισης δεν μπορουν να εφαρμοσουν στα δοντια τις δυναμεις των κλασσικων και αυτο φυσικα συνεπαγιετε με χρονο.
Τα κλασσικα κολλητα τα εχεις παντα πανω σου,θες δεν θες δουλευουν παντα δεν ασχολεισε(εκτος απο λιγο πιο σχολαστικο καθαρισμο).Επισης κανουν για ολες τις περιπτωσεις ,και νομιζω οι ορθοδοντικοι μας τα γνωριζουν καλυτερα και εχουν εμπειρια μεγαλυτερη πανω σ'αυτα.
Στην τελικη και τι εγινε αν καταλαβει καποιος οτι φορας σιδερακια.Με γεια σου με χαρα σου.
Εγω το βλεπω ως προς τιμη καποιου ,που κανει κατι που θελει,χωρις κομπλεξ για το τι θα πουν οι αλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση

Έχω βγάλει τα σιδεράκια εδω και κατι χρονια και εκτοτε φοράω μασελάκια. Τα φοραγα τους πρωτους μήνες αλλά μετα καπως χαλαρωσα και φοραγα περιστασιακα. Τους τελευταιους τρεις μηνες δε τα εχω χασει και λογω υποχρεωσεων δεν μπορουσα να κλεισω ραντεβου. Εκλεισα λοιπον αλλα πλεον αρχισα να συνειδητοποιώ οτι η προόδος στα δοντια μου εχει καπως υποχωρησει. Τωρα λοιπον με εχει πιασει ενας μικρος πανικός οτι θα χρειαστει να ξαναβαλλω σιδερακια λόγω αυτών των μηνών που δεν τα ειχα καθολου. Ξέρετε λοιπον αν ειναι λογικές ή ανησυχίες μου ή αν δεν υπάρχει περιπτωση για κατι τετοιο; Το ξέρω πως δεν ειναι ιδανικό μερος για τετοιες ερωτησεις αλλα το ραντεβου μου αργει, εγω ανησυχω και φορουμ ορθοδοντικων δεν βρηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
είναι λογικές οι ανησυχίες σου

το μασελάκι το φοράς για κάμποσο διάστημα αφού βγάλεις τα brackets για να κάτσουν τα δόντια σου στη νέα θέση. αν το αμελήσεις πιθανό να ξανά στραβώσουν.

τώρα δε ξέρω αν μπορεί να φτιαχτεί κατι μικρό μόνο με μασελάκι αλλά προσωπικά επειδή την έκανα αυτη τη μαλακία και το μασελάκι έφαγε σουτ πάνω στο 6μηνο περίπου μου ξανα'έγιναν σκατά και αποφάσισα να κανά βάλω σιδεράκια από δική μου πρωτοβουλία έπειτα από χρόνια. ( προφανώς σε τέτοια περιπτωση μη περιμένεις πως θα προσφερθεί το ΙΚΑ αν πας εκεί, το πολύ πολύ να σου ρίξουν ένα ξέχεσμα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.

Αναρωτιεμαι αν τα χει φορεσει κανενας για πανω απ μια συνεχομενη βδομαδα, αντε να ναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί δεν είναι άνετα; δεν έχω ιδέα εγώ για aligners πήγαινα αλλά τελικά δε τα γλίτωσα τα brackets
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καθολου για μενα τουλαχιστον τωρα αλλοι μπορει να μην τους ενοχλουσαν. Πιεζαν αρκετα τα δοντια, ειδικα αν τα φορουσα και μερικες φορες το βραδυ, το επομενο πρωι με πονουσαν τα δοντια. Οποτε θυμομουν πως ειχα τα μασελακια, τα φοραγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
πω τι μου θυμίσατε τώρα
έχω κάνα 2μηνο να τα βάλω

κάθε φορά που πλησιάζει ραντεβού με τον ορθοδοντικό τα φοράω 2-3 μέρες πιο πριν μπας και τον ξεγελάσω :P
κακό δικό μας κάνουμε βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
κάθε φορά που πλησιάζει ραντεβού με τον ορθοδοντικό τα φοράω 2-3 μέρες πιο πριν μπας και τον ξεγελάσω :P

Και εγώ αυτό έκανα. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Χαχαχα κατάλαβα είναι κοινή πρακτική δηλαδή :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Άν και δεν έχω τεράστιο πρόβλημα, εδώ και μήνες όμως σκέφτομαι για σιδεράκια.Το θέμα μου βέβαια είναι οτι είμαι 22 και κομπλάρω λίγο.
Σας φαίνεται παράξενο ή απωθητικό ξέρω γω να φοράει ένας ενήλικας σιδεράκια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top