Αεροπορικά εισιτήρια

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω κλείσει αεροπορικά με την air serbia για Σερβία (170 με επιστροφή, αφήνουν μια βαλίτσα και μια χειραποσκευή). Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. Πειράζει να μην είναι γεμάτη από πλευράς μεταφοράς κλπ? Επίσης, μπορώ να πάρω ένα δυο μπουκάλια αλκοόλ? Εννοείται να τα πακετάρω έτσι ώστε να μην σπάσουν. Και τέλος, έχει να δώσει κανείς καμιά συμβουλή γενικής φύσεως? Πρώτη φορά κλείνω αεροπορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω κλείσει αεροπορικά με την air serbia για Σερβία (170 με επιστροφή, αφήνουν μια βαλίτσα και μια χειραποσκευή). Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. Πειράζει να μην είναι γεμάτη από πλευράς μεταφοράς κλπ? Επίσης, μπορώ να πάρω ένα δυο μπουκάλια αλκοόλ? Εννοείται να τα πακετάρω έτσι ώστε να μην σπάσουν. Και τέλος, έχει να δώσει κανείς καμιά συμβουλή γενικής φύσεως? Πρώτη φορά κλείνω αεροπορικά.

δεν επιτρέπεται να έχεις ποτά μαζί σου (ή οποιοδήποτε είδους υγρό). κι όσο για τη βαλίτσα, δεν έχει σημασία αν δεν την γεμίσεις όλη, αρκεί να μην ξεπερνάει το επιτρεπτό όριο βάρους. γενικώς μην έχεις άγχος. απλά να ξέρεις πως θα βαρεθείς λίγο στο ταξίδι, δεν μπορείς να κοιτάς συνέχεια έξω από το παράθυρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
δεν επιτρέπεται να έχεις ποτά μαζί σου (ή οποιοδήποτε είδους υγρό). κι όσο για τη βαλίτσα, δεν έχει σημασία αν δεν την γεμίσεις όλη, αρκεί να μην ξεπερνάει το επιτρεπτό όριο βάρους. γενικώς μην έχεις άγχος. απλά να ξέρεις πως θα βαρεθείς λίγο στο ταξίδι, δεν μπορείς να κοιτάς συνέχεια έξω από το παράθυρο. :P

Ωραία γιατί έχω ψιλοαγχωθεί με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα αεροπλάνα. Το όνομα το κοίταξα 15 φορές αν το είχα γράψει σωστά γιατί από όσο ξέρω αν έχεις λαθάκι στους λατινικούς χαρακτήρες πάει όλο το εισιτήριο. Όπως και οι φόροι της βαλίτσας αν έχεις μεγαλύτερη ή παραπάνω κιλά ότι είναι τεράστιοι.

Ποτό ούτε στην βαλίτσα των αποσκευών μπορώ να έχω? Είναι παράδοση μετά το workshop που θα πάω να αφήνουμε σαν δώρο συνήθως ένα τοπικό ποτό οπότε πήρα ένα τσιπουράκι :P

Και τέλος, laptop μπορώ να κουβαλήσω πάνω στο αεροπλάνο?

Το ταξιδάκι θα είναι μικρό, μια ώρα πτήση είναι. Πιθανόν να μην καταλάβω καν πότε θα ανέβω και πότε θα κατέβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ωραία γιατί έχω ψιλοαγχωθεί με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα αεροπλάνα. Το όνομα το κοίταξα 15 φορές αν το είχα γράψει σωστά γιατί από όσο ξέρω αν έχεις λαθάκι στους λατινικούς χαρακτήρες πάει όλο το εισιτήριο. Όπως και οι φόροι της βαλίτσας αν έχεις μεγαλύτερη ή παραπάνω κιλά ότι είναι τεράστιοι.

Ποτό ούτε στην βαλίτσα των αποσκευών μπορώ να έχω? Είναι παράδοση μετά το workshop που θα πάω να αφήνουμε σαν δώρο συνήθως ένα τοπικό ποτό οπότε πήρα ένα τσιπουράκι :P

Και τέλος, laptop μπορώ να κουβαλήσω πάνω στο αεροπλάνο?

Το ταξιδάκι θα είναι μικρό, μια ώρα πτήση είναι. Πιθανόν να μην καταλάβω καν πότε θα ανέβω και πότε θα κατέβω :P

Μπορεις και ποτο να εχεις στη βαλιτσα σου και λαπτοπ μαζι σου στο αεροπλανο.

Μια ωρα πτηση ειναι καθαρος χρονος στον αερα 40-45λ περιπου.

Βαλιτσα που θα τη δωσεις στο τσεκ ιν δεν εχει οριο διαστασεων. Μονο κιλων, που ομως πρεπει να κουβαλας πραγματα για να το φτασεις, οχι ρουχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχω κλείσει αεροπορικά με την air serbia για Σερβία (170 με επιστροφή, αφήνουν μια βαλίτσα και μια χειραποσκευή). Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. Πειράζει να μην είναι γεμάτη από πλευράς μεταφοράς κλπ? Επίσης, μπορώ να πάρω ένα δυο μπουκάλια αλκοόλ? Εννοείται να τα πακετάρω έτσι ώστε να μην σπάσουν. Και τέλος, έχει να δώσει κανείς καμιά συμβουλή γενικής φύσεως? Πρώτη φορά κλείνω αεροπορικά.

Να κοιτας τη μινι φουστα της αεροσυνοδου :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έχω κλείσει αεροπορικά με την air serbia για Σερβία (170 με επιστροφή, αφήνουν μια βαλίτσα και μια χειραποσκευή). Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. Πειράζει να μην είναι γεμάτη από πλευράς μεταφοράς κλπ? Επίσης, μπορώ να πάρω ένα δυο μπουκάλια αλκοόλ? Εννοείται να τα πακετάρω έτσι ώστε να μην σπάσουν. Και τέλος, έχει να δώσει κανείς καμιά συμβουλή γενικής φύσεως? Πρώτη φορά κλείνω αεροπορικά.

Γενικά για τις βαλίτσες που δίνεις ως αποσκευές δεν θυμάμαι να απαιτούνται ορισμένες διαστάσεις, απλά να μην ξεπερνάνε τα 23kg (συνήθως, ίσως διαφέρει ανά εταιρία). Το να είναι λιγότερο από 23kg δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα είσαι και άνετος, στα περισσοτερα υπάρχει θέμα. :P
Κανονικά επιτρέπονται τα υγρά στην βαλίτσα (προσωπικά έχω μεταφέρει λάδι & μέλι κατά καιρούς), αλλά για τα ποτά δεν είμαι 100% σίγουρη, αν και πρέπει να μας έχουν φέρει παλιότερα. Στο site της Aegean αναφέρει τα παρακάτω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, καθώς ασετόν έχουν σχεδόν όλες οι γυναίκες μαζί τους, απλά μικρές ποσότητες. Περίμενε να απαντήσει κανένας που όντως έχει μεταφέρει ή πάρε τηλέφωνο στον αερολιμένα για να είσαι σίγουρος (αυτό δεν ισχύει για ποτά που μπορείς να αγοράσεις από τα Duty Free, επειδή αυτά είναι ήδη ελεγμένα).

Απαγορευμένα Υλικά και Aντικείμενα
Παρακαλούμε να σεβαστείτε την απαγόρευση μεταφοράς των παρακάτω υλών και ουσιών, που μπορούν να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες βλάβες στη δική σας υγεία και ασφάλεια, αλλά και των συνεπιβατών σας. Σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν:

  • Κάθε εκρηκτική ή εύφλεκτη ύλη που θέτει σε κίνδυνο την υγεία των επιβατών και του πληρώματος ή την ασφάλεια από κάθε άποψη του αεροσκάφους ή των προσωπικών αντικειμένων που μεταφέρει. Ενδεικτικά αναφέρουμε: κάθε είδους εκρηκτικό πολεμοφόδιο ή πυρομαχικό ή μηχανισμό, αέρια και δοχεία αερίων, εύφλεκτα υγρά καύσιμα, κάθε είδους πυροτέχνημα, συσκευές και υλικά χρωματισμού, ποτά με περιεκτικότητα σε αλκοόλη άνω του 70%, ασετόν, κ.λπ.
  • Κάθε χημική και τοξική ουσία, όπως: οξέα και αλκάλια, διαβρωτικές ή λευκαντικές ουσίες, σπρέι εξουδετέρωσης ή ακινητοποίησης, ραδιενεργά υλικά, δηλητήρια.
  • Μολυσματικά ή βιολογικώς επικίνδυνα υλικά, π.χ. μολυσμένο αίμα, βακτηρίδια και ιοί.
Επειδή δεν έχεις ξαναταξιδέψει, καλό θα είναι να είσαι στο αεροδρόμιο κανένα δίωρο πριν την πτήση, για να μην αγχωθείς. Μπορείς επίσης να κάνεις check in 24 ώρες πριν από το σπίτι σου και να εκτυπώσεις το boarding pass (κάρτα επιβίβασης). Έτσι πηγαίνεις έτοιμος στον γκισέ για να παραδώσεις την αποσκευή σου. Επίσης αν έχεις smartphone μπορείς να κάνεις mobile check in, οπότε η κάρτα επιβίβασης θα βρίσκεται στο τηλέφωνό σου και θα σκανάρουν το τηλέφωνο στα σημεία ελέγχου. Μερικές εταιρίες δίνουν τη δυνατότητα να διαλέξεις την θέση που κάθεσαι, οπότε μπορείς να πας παράθυρο, αν δεν είσαι ήδη.

Δεν ξέρω αν η air serbia σερβίρει φαγητό, έχε καλού κακού τίποτα μαζί σου πάντως. :) Α τώρα είδα πόσο μικρή πτήση θα κάνεις, ούτε που θα το καταλάβεις, ίσα ίσα προλαβαίνεις να ξεφυλλίσεις το περιοδικό της εταιρίας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορεις και ποτο να εχεις στη βαλιτσα σου και λαπτοπ μαζι σου στο αεροπλανο.

το λαπτοπ πράγματι μπορεί να το έχει μαζί του αλλά για ποτό δεν είμαι σίγουρη. εμένα τουλάχιστον μου είχαν πει ότι ούτε ποτό ούτε φαγητό πρέπει να πάρω μαζί μου (μιλάω πάντα για τη βαλίτσα που θα δώσει στο τσεκ-ιν). αλλά επειδή δε θέλω να λέω και ψέμματα,
ας το ψάξει λίγο ακόμη να σιγουρευτεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Για τα ποτά, επειδή είναι εύφλεκτα, διατηρώ κι εγώ ορισμένες αμφιβολίες. Για τα φαγητά πάλι δεν υπάρχει περίπτωση, την προτελευταία φορά που ταξίδεψα είχα μαζί μου σπανακόπιτα, κουλουράκια και μαρμελάδα (:loltooth:), ενώ όσο σπούδαζα η μητέρα μιας φίλης μας είχε φέρει παστίτσιο, μακαρονάδα με σολωμό και τυρόπιτα τουλάχιστον! :laugh: Για σοκολατάκια δεν το συζητώ, πρέπει να έχω μεταφέρει τόνους. Α! Μια φορά έχω ταξιδέψει με λιμοντσέλο, αλλά αυτό θεωρείται ποτό; :confused: Πείνασα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για τα ποτά, επειδή είναι εύφλεκτα, διατηρώ κι εγώ ορισμένες αμφιβολίες. Για τα φαγητά πάλι δεν υπάρχει περίπτωση, την προτελευταία φορά που ταξίδεψα είχα μαζί μου σπανακόπιτα, κουλουράκια και μαρμελάδα (:loltooth:), ενώ όσο σπούδαζα η μητέρα μιας φίλης μας είχε φέρει παστίτσιο, μακαρονάδα με σολωμό και τυρόπιτα τουλάχιστον! :laugh: Για σοκολατάκια δεν το συζητώ, πρέπει να έχω μεταφέρει τόνους. Α! Μια φορά έχω ταξιδέψει με λιμοντσέλο, αλλά αυτό θεωρείται ποτό; :confused: Πείνασα τώρα.

σοβαρά? εμένα ο συγγενείς μου δεν με άφηναν να πάρω τίποτα στο ταξίδι της επιστροφής! ούτε ένα cheese burger :( μήπως φταίει που ήταν υπερατλαντικό ταξίδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για τα ποτά, επειδή είναι εύφλεκτα, διατηρώ κι εγώ ορισμένες αμφιβολίες. Για τα φαγητά πάλι δεν υπάρχει περίπτωση, την προτελευταία φορά που ταξίδεψα είχα μαζί μου σπανακόπιτα, κουλουράκια και μαρμελάδα (:loltooth:), ενώ όσο σπούδαζα η μητέρα μιας φίλης μας είχε φέρει παστίτσιο, μακαρονάδα με σολωμό και τυρόπιτα τουλάχιστον! :laugh: Για σοκολατάκια δεν το συζητώ, πρέπει να έχω μεταφέρει τόνους. Α! Μια φορά έχω ταξιδέψει με λιμοντσέλο, αλλά αυτό θεωρείται ποτό; :confused: Πείνασα τώρα.

Εχω μεταφερει πολλες φορες ουζο στο εξωτερικο (δεν ειμαι λαθρεμπορας :P ). Δεν ξερω κατα ποσο γινεται και λεπτομερης ελεγχος στις αποσκευες που πανε στην κοιλια του αεροπλανου.

Για φαγητο δεν το συζηταμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
σοβαρά? εμένα ο συγγενείς μου δεν με άφηναν να πάρω τίποτα στο ταξίδι της επιστροφής! ούτε ένα cheese burger :( μήπως φταίει που ήταν υπερατλαντικό ταξίδι?

Ουτως ή αλλως θα το εβαζες στη βαλιτσα για υπερατλαντικο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή δεν έχεις ξαναταξιδέψει, καλό θα είναι να είσαι στο αεροδρόμιο κανένα δίωρο πριν την πτήση, για να μην αγχωθείς. Μπορείς επίσης να κάνεις check in 24 ώρες πριν από το σπίτι σου και να εκτυπώσεις το boarding pass (κάρτα επιβίβασης). Έτσι πηγαίνεις έτοιμος στον γκισέ για να παραδώσεις την αποσκευή σου.

Είχα πάρει ένα τηλέφωνο, μου είπαν το μόνο που χρειάζεται είναι να πάω με την ταυτότητα μου (δεν έχω διαβατήριο) δυο ώρες πριν την πτήση και να βγάλω εκεί κάρτα επιβίβασης. Το check in και η κάρτα επιβίβασης βρίσκονται στην ίδια διαδικασία? Δηλαδή κάνοντας check in μου δίνουν και την κάρτα επιβίβασης?

Επίσης να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από Θεσσαλονίκη. Εγώ μένω Ξάνθη και θα πάρω το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Η πτήση είναι στις 4 οπότε το έχω σκεφτεί έτσι: Παίρνω ΚΤΕΛ στις 9, φτάνω 12 παρά στην Θεσσαλονίκη, και μετά παίρνω το πρώτο 78 (αν δεν κάνω λάθος), με πάει στο αεροδρόμιο, το οποίο έχω ακούσει ότι είναι μια ώρα περίπου. Και φτάνω κάπου ανάμεσα στις 1 και τις 2. Κάθε πότε περίπου περνάει το συγκεκριμένο λεωφορείο γνωρίζει κανείς? Λογικά το προλαβαίνω όπως βλέπω. Πιο νωρίς ΚΤΕΛ έχει στις 6, είναι κάπως νωρίς λογικά θα περιμένουμε πολύ ώρα στο αεροδρόμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εχω μεταφερει πολλες φορες ουζο στο εξωτερικο (δεν ειμαι λαθρεμπορας :P ). Δεν ξερω κατα ποσο γινεται και λεπτομερης ελεγχος στις αποσκευες που πανε στην κοιλια του αεροπλανου.

Το ούζο το είχες μέσα σε κουτί ή φτάνει να είναι καλά τυλιγμένο με χαρτί/φυσαλίδες? Επίσης, το είχες ανάμεσα στα ρούχα για να μην χτυπάει στο πλάι της βαλίτσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ούζο το είχες μέσα σε κουτί ή φτάνει να είναι καλά τυλιγμένο με χαρτί/φυσαλίδες? Επίσης, το είχες ανάμεσα στα ρούχα για να μην χτυπάει στο πλάι της βαλίτσας?

Και με τους δυο τροπους. Και εννοειται αναμεσα σε ρουχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
σοβαρά? εμένα ο συγγενείς μου δεν με άφηναν να πάρω τίποτα στο ταξίδι της επιστροφής! ούτε ένα cheese burger :( μήπως φταίει που ήταν υπερατλαντικό ταξίδι?

Α υπερατλαντικό δεν έχω κάνει ποτέ αλλά δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά οι κανόνες ασφαλείας. :hmm:

Εχω μεταφερει πολλες φορες ουζο στο εξωτερικο (δεν ειμαι λαθρεμπορας :P ). Δεν ξερω κατα ποσο γινεται και λεπτομερης ελεγχος στις αποσκευες που πανε στην κοιλια του αεροπλανου.

Για φαγητο δεν το συζηταμε.

Σε όσα ταξίδια έχω κάνει (και θα 'ναι καμιά 30αριά) μία μόνο φορά με ρώτησε η υπάλληλος αν έχω υγρό στην βαλίτσα που να ξεπερνάει το 1lt. Σκάλωσα επειδή δεν την περίμενα τέτοια ερώτηση, και της λέω πως ναι, έχω μια συσκευασία μέλι καλά κλεισμένη κτλ. κι αν χρειάζεται να τη βγάλω να την δει. Τελικά μου λέει όχι εντάξει, απλά επειδή είναι εύφλεκτο, πρέπει να είναι καλά συσκευασμένο. :confused:

Γενικά πολλά συμβαίνουν όταν ταξιδεύεις συχνά. Έχω τσακωθεί με υπάλληλο, η οποία πήγε να μου κάνει κήρυγμα που δεν είχα μία mascara (7ml) στο ειδικό σακουλάκι για τα υγρά στις χειραποσκευές. Που κάτι τέτοια μικροσκοπικά παίζει να τα 'χω περάσει άπειρες φορές έτσι. Εδώ την τελευταία φορά που ταξίδευα 2 φίλες μου περάσανε ολόκληρα μπουκάλια με νερό από τον έλεγχο και δεν τους είπαν τίποτα. :confused:

Ουτως ή αλλως θα το εβαζες στη βαλιτσα για υπερατλαντικο??

:loltooth:

Είχα πάρει ένα τηλέφωνο, μου είπαν το μόνο που χρειάζεται είναι να πάω με την ταυτότητα μου (δεν έχω διαβατήριο) δυο ώρες πριν την πτήση και να βγάλω εκεί κάρτα επιβίβασης. Το check in και η κάρτα επιβίβασης βρίσκονται στην ίδια διαδικασία? Δηλαδή κάνοντας check in μου δίνουν και την κάρτα επιβίβασης?

Ναι, με το που κάνεις check in εκεί, θα σου δώσουν την κάρτα επιβίβασης η οποία λέει την πύλη και την ώρα που πρέπει να είσαι εκεί, καθώς και τον αριθμό της θέσης σου. Γενικά το web/mobile check in βολεύει αν έχεις μόνο χειραποσκευή, γιατί δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να περιμένεις στην ουρά, πας κατευθείαν στην πύλη. Εσύ που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις βαλίτσα θα περάσεις απ'τον γκισέ, οπότε δεν σε διευκολύνει κάπου, απλά το ανέφερα fyi. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είχα πάρει ένα τηλέφωνο, μου είπαν το μόνο που χρειάζεται είναι να πάω με την ταυτότητα μου (δεν έχω διαβατήριο) δυο ώρες πριν την πτήση και να βγάλω εκεί κάρτα επιβίβασης. Το check in και η κάρτα επιβίβασης βρίσκονται στην ίδια διαδικασία? Δηλαδή κάνοντας check in μου δίνουν και την κάρτα επιβίβασης?

Επίσης να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από Θεσσαλονίκη. Εγώ μένω Ξάνθη και θα πάρω το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Η πτήση είναι στις 4 οπότε το έχω σκεφτεί έτσι: Παίρνω ΚΤΕΛ στις 9, φτάνω 12 παρά στην Θεσσαλονίκη, και μετά παίρνω το πρώτο 78 (αν δεν κάνω λάθος), με πάει στο αεροδρόμιο, το οποίο έχω ακούσει ότι είναι μια ώρα περίπου. Και φτάνω κάπου ανάμεσα στις 1 και τις 2. Κάθε πότε περίπου περνάει το συγκεκριμένο λεωφορείο γνωρίζει κανείς? Λογικά το προλαβαίνω όπως βλέπω. Πιο νωρίς ΚΤΕΛ έχει στις 6, είναι κάπως νωρίς λογικά θα περιμένουμε πολύ ώρα στο αεροδρόμιο.

https://oasth.gr/#el/masterinfo/list/12/73/

Δεν ξερω ποση ωρα κανει απο ΚΤΕΛ. Απο Λευκο Πυργο που το ειχα παρει ειχε κανει καπου μιση ωρα αν θυμαμαι καλα.

Μην πας πολυ νωρις στο Μακεδονια. Θα κοψεις τις φλεβες σου με ο,τι βρεις. Δεν εχει τιποτα απολυτως να κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και με τους δυο τροπους. Και εννοειται αναμεσα σε ρουχα

Σε ρώτησαν αν είχες ποτό? Τι απάντησες? Για να ξέρω τι να πω αν με ρωτήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Α υπερατλαντικό δεν έχω κάνει ποτέ αλλά δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά οι κανόνες ασφαλείας. :hmm:



Σε όσα ταξίδια έχω κάνει (και θα 'ναι καμιά 30αριά) μία μόνο φορά με ρώτησε η υπάλληλος αν έχω υγρό στην βαλίτσα που να ξεπερνάει το 1lt. Σκάλωσα επειδή δεν την περίμενα τέτοια ερώτηση, και της λέω πως ναι, έχω μια συσκευασία μέλι καλά κλεισμένη κτλ. κι αν χρειάζεται να τη βγάλω να την δει. Τελικά μου λέει όχι εντάξει, απλά επειδή είναι εύφλεκτο, πρέπει να είναι καλά συσκευασμένο. :confused:

Γενικά πολλά συμβαίνουν όταν ταξιδεύεις συχνά. Έχω τσακωθεί με υπάλληλο, η οποία πήγε να μου κάνει κήρυγμα που δεν είχα μία mascara (7ml) στο ειδικό σακουλάκι για τα υγρά στις χειραποσκευές. Που κάτι τέτοια μικροσκοπικά παίζει να τα 'χω περάσει άπειρες φορές έτσι. Εδώ την τελευταία φορά που ταξίδευα 2 φίλες μου περάσανε ολόκληρα μπουκάλια με νερό από τον έλεγχο και δεν τους είπαν τίποτα. :confused:



:loltooth:

Για υγρα στην αποσκευη δεν με εχουν ρωτησει ποτε, ουτε στο Ελλαντα ουτε στο Εξωτερικο. Γενικα δεν με εχουν ρωτησει ποτε τι κουβαλαω μεσα. Κι εχει τυχει να κουβαλαω υγρα περα απο το ποτο, γιατι φοραω φακους οποτε κουβαλαω το υγρο τους.

Για τις χειραποσκευες δεν σταματαω ποτε στην τυπισσα στο Βενιζελος που σου λεει αν κουβαλας υγρα. Κανω τον Κινεζο γιατι συνηθως εχει ουρα να τους τα βαλει σε σακουλακια. Και δεν μου εχουν δημιουργησει προβλημα, ομως μπορει να κουβαλαω κατι μικρο, ξερω γω travel size αφρο ή υγρο φακων.

Εξαρταται απο το ποσο τρομπας ειναι ο υπαλληλος. Μια φορα στο Μοναχο που ειχα ανταποκριση βγηκα να παρω να τσιμπησω κατι και ειχε και μια κοκα κολα, σε ποτηρι με καπακι. Ρωταω τον πρωτο υπαλληλο στο σωματικο ελεγχο και μου λεει επειδη φαινεται οτι την πηρες τωρα θα περασεις. Με το που παω να περασω αλλος υπαλληλος την παιρνει και την πεταει. Του κανω: μα ο προηγουμενος ειπε οτι θα περασω. Και η απαντηση σε αγγλογερμανικα ηταν: δεν με νοιαζει τι ειπε ο προηγουμενος (ειχαν μεταξυ τους αποσταση 5μ ξερω γω) :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ρώτησαν αν είχες ποτό? Τι απάντησες? Για να ξέρω τι να πω αν με ρωτήσουν.

Οχι, ποτε δεν με εχουν ρωτησει τι εχω στη βαλιτσα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι, με το που κάνεις check in εκεί, θα σου δώσουν την κάρτα επιβίβασης η οποία λέει την πύλη και την ώρα που πρέπει να είσαι εκεί, καθώς και τον αριθμό της θέσης σου. Γενικά το web/mobile check in βολεύει αν έχεις μόνο χειραποσκευή, γιατί δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να περιμένεις στην ουρά, πας κατευθείαν στην πύλη. Εσύ που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις βαλίτσα θα περάσεις απ'τον γκισέ, οπότε δεν σε διευκολύνει κάπου, απλά το ανέφερα fyi. :)

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο στο Μακεδονια γιατι εγω δεν ειχα ποτε checked-in baggage αλλα στο υπερhub των Αθηνων υπαρχουν ξεχωριστες λωριδες για οσους ειναι απλα να δωσουν βαλιτσα (βεβαια τωρα σχεδον εχει καταργηθει το κλασικο τσεκ-ιν στον LGAV)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top