Δίπλωμα οδήγησης

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ναι ισχύει.

Βέβαια μπορείτε να κάνετε αμέτρητα "κολπάκια" με τον δάσκαλο για την οπισθογωνία (και όχι μόνο) κατά την διάρκεια της εξέτασης, εμένα ας πούμε μου πάταγε τα φρένα για να καταλάβω που να σταματήσω και σε έναν φίλο γύρναγε και καλά για να δει πίσω και όταν έπρεπε να σταματήσει γύρναγε μπροστά το κεφάλι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπήκα να σας πω ότι έχω δώσει σήματα και τα πέρασα με τη πρώτη, χωρίς κανένα λάθος. Έχω μπει στα μαθήματα οδήγησης κι εχω κάνει ως τώρα 3 μαθήματα.
Η αλήθεια είναι ότι, εκτός από το smart που είναι γκάζι φρένο και δεν έχει σχέση, δεν είχα ξαναοδηγήσει ποτέ και δεν είχα ιδέα ΚΑΜΙΑ.
ΑΛΛΑ ίσως τελικά με βοήθησε αυτό για να μάθω με το σωστό τρόπο. Ο δάσκαλος λέει ότι τα πάω πολύ καλά για 3 μαθήματα αφού πλέον οδηγώ μόνη μου κανονικά.
Είμαι πολύ ενθουσιασμένη γενικά, μ' αρέσει πάρα πολύυυυυ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να πάρω το δίπλωμα να πάρω αμάξι και ναβολτάρω ρε φίλε.:cool:
Θα σας κρατώ ενήμερους γιατί ξέρω θα σας φάει η περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Χαιρετώ :)
Έχω το δίπλωμα σχεδόν 1 χρόνο, αλλά δεν έχω οδηγήσει πολλές φορές από τότε που το πήρα και όσες φορές οδήγησα ήταν πολύ μικρές αποστάσεις. Σπουδάζω σε άλλη πόλη και δεν έχω δικό μου αμάξι , οπότε οδηγούσα μόνο όταν ήμουν στους γονείς μου.
Έχω ακόμα πολύ άγχος όταν είναι να πιάσω τιμόνι. Αυτό το καλοκαίρι θα εξασκηθώ μιας και θα έχω το αμάξι των γονιών μου, γιατί πρέπει κάποια στιγμή επιτέλους να πάρω το κολάι! :P
Ήθελα να ρωτήσω για το "Ν" που βάζουμε στο αμάξι...Ναι μεν έχω το δίπλωμα ένα χρόνο οπότε θεωρητικά δεν χρειάζομαι το "Ν", αλλά θα νιώθω πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια ως προς τους άλλους οδηγούς αν το έχω.
Ξέρουμε αν υπάρχει πρόβλημα να κρατηθεί το "Ν" ακόμα κι αν έχει περάσει ο ένας χρόνος;

Υ.Γ Είχαν γράψει γνωστό μου, με την δικαιολογία ότι πρέπει να κρατήσεις το "Ν" για 2 χρόνια αφού έχεις πάρει το δίπλωμα. Μάλλον ήθελαν να τον γράψουν και δεν βρήκαν άλλο λόγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το ''Ν'' ειναι για 1 χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoy

Νεοφερμένος

Ο onoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω δώσει όλα τα σχετικά δικαιολογητικά για αναβάθμιση διπλώματος σε 1 σχολή οδηγών από τις 15-12-2017 και μου έλεγε ότι τα έχει προσκομίσει στο υπουργείο μέχρι που του ζήτησα Αρ.πρωτοκόλλου και μου έδωσε λάθος αριθμό. Πώς μπορώ να μάθω αν όντως έχει καταθέσει τα χαρτιά μου στο υπουργείο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε σε πια ηλικία βγάλατε δίπλωμα οδήγησης και μετά από πια ηλικία και μετά θεωρείται πως έχεις "αργήσει ". Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι εγώ μόλις τελείωσα πανελλήνιες και κατά πασά πιθανότητα θα περάσω επαρχία, άρα δεν θα έχω αμάξι και δεν θα μου χρειαστεί και το δίπλωμα. Όμως φοβάμαι μήπως αφήνοντας το ( μην βγάζοντας το δηλαδή αυτό το καλοκαίρι ) ότι τελικά δεν θα κάτσω να το βγάλω μέχρι να τελείωση η σχολή και θα έχουν περάσει 4-5 χρόνια ... .


Αρά τι θεωρείται εσείς είναι καλύτερο ... ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε σε πια ηλικία βγάλατε δίπλωμα οδήγησης και μετά από πια ηλικία και μετά θεωρείται πως έχεις "αργήσει ". Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι εγώ μόλις τελείωσα πανελλήνιες και κατά πασά πιθανότητα θα περάσω επαρχία, άρα δεν θα έχω αμάξι και δεν θα μου χρειαστεί και το δίπλωμα. Όμως φοβάμαι μήπως αφήνοντας το ( μην βγάζοντας το δηλαδή αυτό το καλοκαίρι ) ότι τελικά δεν θα κάτσω να το βγάλω μέχρι να τελείωση η σχολή και θα έχουν περάσει 4-5 χρόνια ... .


Αρά τι θεωρείται εσείς είναι καλύτερο ... ?
Εγώ έβγαλα δίπλωμα με το που τελείωσα τις πανελλήνιες. Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη περίοδος, καθώς πολλοί από τους συμφοιτητές μου δεν μπόρεσαν να βγάλουν το δίπλωμά τους στα χρόνια των σπουδών τους...
+το θετικό είναι ότι όσο πιο γρήγορα πάρεις δίπλωμα, τόσο πιο γρήγορα θα περάσει ο 1 χρόνος του "νέου οδηγού" που μεταφράζεται σε +40% επασφάλιστρο (+20% επασφάλιστρο για οδηγό κάτω των 23 ετών, άρα συνολικά +60% επιπλέον χρήματα στην ασφάλεια...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άποψή μου είναι ότι θα σου είναι άχρηστο να το βγάλεις από τη στιγμή που δε θα οδηγείς συστηματικά.
Μια φίλη μου είχε βγάλει στα 18 της δίπλωμα, και οδήγησε στα 30 ξανά, αναγκαστικά ξανα έκανε μαθήματα γιατί της ήταν άγνωστο μετά από τόσα χρόνια, άρα σχεδόν διπλά έξοδα.
Αλλά νταξ , όπως το δει ο καθένας, εγώ αν είχα τα λεφτά θα το έβγαζα στα 18, με προυπόθεση βέβαια να μην το αμελήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε σε πια ηλικία βγάλατε δίπλωμα οδήγησης και μετά από πια ηλικία και μετά θεωρείται πως έχεις "αργήσει ". Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι εγώ μόλις τελείωσα πανελλήνιες και κατά πασά πιθανότητα θα περάσω επαρχία, άρα δεν θα έχω αμάξι και δεν θα μου χρειαστεί και το δίπλωμα. Όμως φοβάμαι μήπως αφήνοντας το ( μην βγάζοντας το δηλαδή αυτό το καλοκαίρι ) ότι τελικά δεν θα κάτσω να το βγάλω μέχρι να τελείωση η σχολή και θα έχουν περάσει 4-5 χρόνια ... .


Αρά τι θεωρείται εσείς είναι καλύτερο ... ?
Εγώ τώρα το βγάζω που τελείωσα το λύκειο.Βιάσου το γιατί αλλάζει το σύστημα και θα ανεβούν τα λεφτά.Εγώ βγάζω και για μηχανάκι κυρίως.

Άποψή μου είναι ότι θα σου είναι άχρηστο να το βγάλεις από τη στιγμή που δε θα οδηγείς συστηματικά.
Μια φίλη μου είχε βγάλει στα 18 της δίπλωμα, και οδήγησε στα 30 ξανά, αναγκαστικά ξανα έκανε μαθήματα γιατί της ήταν άγνωστο μετά από τόσα χρόνια, άρα σχεδόν διπλά έξοδα.
Αλλά νταξ , όπως το δει ο καθένας, εγώ αν είχα τα λεφτά θα το έβγαζα στα 18, με προυπόθεση βέβαια να μην το αμελήσω
Οι γυναίκες ως γνωστόν δεν αγαπούν το τιμόνι γιατί το φοβούνται.Άρα μην κρίνεις με τα ίδια κριτήρια.Πρέπει να πάνε 30 για να βγουν στους δρόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις άμεσες απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι η υπόθεση " οδήγημα" είναι τελείως διαφορετική για τις γυναίκες και για τους άντρες διότι πολλές γυναίκες φοβούνται , δεν μπορουν :P ( χαχαχα κακός ) η πολύ απλά δεν τους χρειάζεται διότι έχουν άλλους να τις πηγαίνουν όπου θέλουν .... :shifty::loltooth::loltooth:.



Όπως και να έχει από ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας , καλύτερα είναι να το βγάλω τώρα.....


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ έδωσα μέσα Μαΐου την πρώτη φορά και μετά μέσα Ιουνίου την τρίτη φορά τι λέτε να κάνω να τους σκάσω τα λεφτά γιατί δεν παλεύεται άλλο με αυτούς που μπλέξαμε. Την πρώτη φορά κόπηκα από δικό μου λάθος αν και μπορούσα άνετα να το πάρω στα τελευταία 2 λεπτά με έκοψαν οπισθογωνία και τη δεύτερη επειδή πάτησα αντίθετο ρεύμα ενώ χωρούσε μισό αμάξι από το αντίθετο ρεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγώ έδωσα μέσα Μαΐου την πρώτη φορά και μετά μέσα Ιουνίου την τρίτη φορά τι λέτε να κάνω να τους σκάσω τα λεφτά γιατί δεν παλεύεται άλλο με αυτούς που μπλέξαμε. Την πρώτη φορά κόπηκα από δικό μου λάθος αν και μπορούσα άνετα να το πάρω στα τελευταία 2 λεπτά με έκοψαν οπισθογωνία και τη δεύτερη επειδή πάτησα αντίθετο ρεύμα ενώ χωρούσε μισό αμάξι από το αντίθετο ρεύμα.
Σου έχει πει τίποτα ο δάσκαλος για λάδωμα;την τρίτη γιατί κόπηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δύο φορές κόπηκα απλώς λέω για την τρίτη φορά να λαδώσω ή όχι αν και ο δάσκαλος δεν με είπε τίποτα και θέλω να το πάρω όσο γρήγροα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δύο φορές κόπηκα απλώς λέω για την τρίτη φορά να λαδώσω ή όχι αν και ο δάσκαλος δεν με είπε τίποτα και θέλω να το πάρω όσο γρήγροα γίνεται.
Αφού δεν σου είπε πως να πας να κάνεις λάδωμα στο ξεκάρφωτο;συνήθως είναι συνενοημμένοι δάσκαλοι και εξεταστές.Γνώμη μου είναι δεν με τον δάσκαλο τα σημεία που δυσκολεύεσαι και εξασκήσου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Από το να κάθομαι και να περνάω την ίδια διαδικασία καλύτερα... Μόνο οπισθογωνίες ήταν που έκανα λάθη αλλά δεν έχω θέμα μετά τα έκανα όλα σωστά. Λίγο το άγχος θέλει να ρυθμίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Από το να κάθομαι και να περνάω την ίδια διαδικασία καλύτερα... Μόνο οπισθογωνίες ήταν που έκανα λάθη αλλά δεν έχω θέμα μετά τα έκανα όλα σωστά. Λίγο το άγχος θέλει να ρυθμίσω.
Ξέρω γω αν όντως ξέρεις να οδηγείς συζήτησε με τον δάσκαλο τι πάει λάθος και ρώτα τον αν υπάρχει θέμα χρηματισμού..Εγώ παρκάρισμα -οπισθογωνία τα είχα πετύχει με την πρώτη αλλά ξέχασα ν α βάλω τα αλάρμ ευτυχώς δεν με κόψανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλά το πάω ούτε μου σβήνει τίποτα παρκάρισμα μια χαρά κάνω τα πάντα.. Αλλά θα δούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο στην εξέταση γίνονται οι μαλακίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλά το πάω ούτε μου σβήνει τίποτα παρκάρισμα μια χαρά κάνω τα πάντα.. Αλλά θα δούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο στην εξέταση γίνονται οι μαλακίες
Αν έχεις κάποιον είτε απο την οικογένεια ή φίλο θα ήταν καλή ιδέα να πάτε κάπου απόμερα να εξασκηθείς λίγο.Εμένα δεν ήταν και πολύ αυστηροι, χωρίς να λαδώσω το πήρα αλλά παίζει θέμα σε ποιους θα πέσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ήδη πήγα για αυτό ήμουν καλύτερα αλλά την πρώτη φορά blackjak ήταν τέτοια ευκαιρία και να κάνεις λάθος... Την δεύτερη όντως ήταν λίγο στραβόξυλο έβλεπε κάτι αμέσως παρατήρηση άντε η μία φορά να ήταν δικαιολογημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχω δώσει την Παρασκευή 27/7/2018 εξετάσεις οδήγησης και τώρα περιμένω να πάρω το δίπλωμα στα χέρια θέλω να ρωτήσω όσοι είστε από Θεσσαλονίκη και έχετε δώσει Σταυρούπολη ή Καλοχώρι πόσο καιρό κάνατε να το πάρετε γιατί εμένα με είπαν 2.5 μήνες στη χειρότερη περίπτωση και κατά πόσο ισχύει. Επίσης, μπαίνω στη σελίδα του υπουργείου και ακόμα να γίνει η αίτηση δεκτή για να ξεκινήσει η διαδικασία για εκτύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top