• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Νεύρωση στομάχου

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εχει κανεις σας νευρωση στομαχου? ή έχετε παθει στο παρελθον? γενικα θα ήθελα την εμπειρια και τις γνωσεις σας επι του θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Είχε ένας γνωστός μου...Απ¨΄οτι ξέρω δεν είναι κάτι που θεραπεύεται εντελώς,το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το καταπραύνεις.Ο συγκεκριμένος θυμάμαι είχε κόψει εντελώς τον καφέ,έπινε πολλά φλυτζάνια βασιλικό κάθε μέρα και δεν έπερνε ποτέ ασπιρίνες γιατί είχε τον κίνδυνο να γυρίσει σε έλκο στομάχου.Ενοχλήσεις είχε μόνο σε περιόδους άγχους,αλλά επειδή ήταν γενικά πολύ αγχώδης τύπος , είχε αρκετά συχνά ενοχλήσεις.
Ένα διάστημα έπερνε και κάτι φυτικά ηρεμιστικά.Αρκετά τον βοηθούσαν.Τώρα δε θυμάμαι πώς λέγονται,αλλά μπορώ να μάθω.
Αυτά.Δε ξέρω και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εξηγήστε μου κάτι, ποιά είναι ακριβώς τα συμπώματα της νεύρωσης στομάχου. Κάποιες φορές με πιάνει ένας πόνος ο οποίος ξεκινάει από το λαιμό και φτάνει στο στομάχι μου, και καταλαβαίνω οτι είναι νευρόπονος. Αυτό είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
να σου πω την αληθεια εγω δεν ξερω ποια ειναι ακριβως τα συμπτωματα γιατι κι εγω δεν ηξερα οτι ειχα αυτο το πραγμα.. απλα πηγα στο γιατρο για κατι αλλο και μου ειπε οτι εχω νευρωση στομαχου.. το μονο που ιιιιιιισως σε βοηθησει ειναι που μου ειπε οτι σ'αυτο οφειλεται το "τουμπανιασμα" στο στομαχι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haramiat

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είχε ένας γνωστός μου...Απ¨΄οτι ξέρω δεν είναι κάτι που θεραπεύεται εντελώς,το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το καταπραύνεις.Ο συγκεκριμένος θυμάμαι είχε κόψει εντελώς τον καφέ,έπινε πολλά φλυτζάνια βασιλικό κάθε μέρα και δεν έπερνε ποτέ ασπιρίνες γιατί είχε τον κίνδυνο να γυρίσει σε έλκο στομάχου.Ενοχλήσεις είχε μόνο σε περιόδους άγχους,αλλά επειδή ήταν γενικά πολύ αγχώδης τύπος , είχε αρκετά συχνά ενοχλήσεις.
Ένα διάστημα έπερνε και κάτι φυτικά ηρεμιστικά.Αρκετά τον βοηθούσαν.Τώρα δε θυμάμαι πώς λέγονται,αλλά μπορώ να μάθω.
Αυτά.Δε ξέρω και πολλά.

Είναι πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις. Απλώς να συμπληρώσω ότι χρειάζεται διαιτολόγιο από ειδικό διατροφολόγο και σε ό,τι αφορά τα φυτικά ηρεμιστικά ονομάζονται Quiet life. Βοηθούν πολύ, καθώς περιέχουν βαλεριάνα, χαμομήλι και βιταμίνη ε που είναι φυτικά ηρεμιστικά χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Δεν δημιουργούν εθισμό. Τα παίρνω κατά καιρούς και βοηθούν αρκετά, ειδικά σε περιόδους άγχους και συσσωρευμένων προβλημάτων.


Τώρα μπήκα στο φόρουμ. Η νεύρωση οφείλεται κατά κύριο λόγο σε ψυχολογικούς παράγοντες. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα ψυχοσωματικό σύμπτωμα του άγχους π.χ. άλλοι έχουν ημικρανίες, άλλοι αυπνίες, εσύ νεύρωση. Δεν είναι κάτι τραγικό αν και είναι σαφώς ενοχλητικό. Καλό είναι να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο διαιτολόγιο, συμβουλευόμενος ένας διατροφολόγο ή γαστρεντερολόγο. Επίσης, να τρως αργά και να μασάς καλά. Τέλος, καλά είναι και τα simeco ή τα malox, που προκαλούν ρέψιμο και κατά συνέπεια ανακούφιση. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως, αν και αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Eίχα πάθει στην 3η Λυκείου πολύ βαριά, αλλά από τότε με πιάνει μόνο σε περιόδους άγχους. Ένα maalox και είμαι κομπλέ! Στη χειρότερη Zantac, κι όταν τα πράγματα σφίξουν, άντε και Cirloton.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ έχω απ' το Γυμνάσιο και έχω υποφέρει ουκ ολίγες φορές. Τα τελευταία χρόνια όμως έχω καταφέρει να το κρατώ σε ύφεση. Το πιο βασικό είναι να τρώς πολλά μικρά γεύματα, ώστε το στομάχι να μην μένει τελείως άδειο αλλά ούτε και να παραγεμίζει. Έτσι ρυθμίζεται η έκκριση γαστρικών υγρών, που προκαλούν τις καούρες και τους πόνους.
Επίσης εμένα μου είχαν δώσει για ένα διάστημα τα Riopan, μαζί με κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα. Είναι πολύ καλά, τα έπαιρνα για ένα διάστημα καθημερινά πριν το μεσημεριανό γεύμα. Στην πορεία δεν τα έπαιρνα καθημερινά, αλλά μόνο όταν είχα πρόβλημα και κάποια στιγμη τα αντικατέστησα με εναιώρημα (το ίδιο, αλλά σε υγρό). Όποτε αισθάνομαι το στομάχι μου περίεργα, πίνω μια δόση και συνέρχομαι. Αν η κρίση έχει διάρκεια τα συνεχίζω για 2 - 3 μέρες.
Επίσης αποφεύγω να τρώω τηγανητά, καυτερά, σούπες (μου δημιουργούν φούσκωμα) και δεν πίνω χυμούς εσπεριδοειδών νηστική. Δεν πίνω ποτέ νέσκαφε φραπέ, παρ' ότι τρελαίνομαι.
Και το πιο σημαντικό, όταν είμαι σε κρίση τρώω μόνο ξηρά τροφή για 2-3 μέρες, δηλαδή ψωμί ή φρυγανιές με κάποιο κίτρινο τυρί.
Κάνοντας αυτά έχει να με πιάσει κρίση (η δυνατή με τις σουβλιές) πάνω από 3ετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η νεύρωση στομάχου και τι παθαίνεις από αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι η νεύρωση στομάχου και τι παθαίνεις από αυτή;

Είναι κάτι σαν το έλκος ή η κολίτιδα, που το έχεις και δεν φεύγει με μια αγωγή και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το κρατάς σε ύφεση. Συνήθως σχετίζεται με το άγχος. Υπάρχουν κάποια φάρμακα που μπορείς να παίρνεις, όταν έχεις κρίσεις, αλλά δεν είναι ότι σε θεραπεύουν, απλά καταπραϋνουν τα συμπώματα.
Τα συμπώματα νομίζω ότι δεν είναι σε όλους τα ίδια, συνήθως έχεις τυμπανισμό στο στομάχι, βέρτιγκο, καούρες, ρεψίματα, αέρα στο στομάχι που προκαλεί σουβλιές και μερικές φορές εμετούς.
Τώρα βέβαια εγώ αυτά τα λέω εμπειρικά, αν υπάρχει κάποιος (γιατρός ίσως) που γωρίζει καλύτερα, ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stalitsa87

Νεοφερμένος

Η stalitsa87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τί είναι ο τυμανισμός στο στομάχι και το βέρτιγκο??
Πως ξεχωρίζεις τη νεύρωση στομάχου με το έλκος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τί είναι ο τυμανισμός στο στομάχι και το βέρτιγκο??
Πως ξεχωρίζεις τη νεύρωση στομάχου με το έλκος??

τυμπανισμός είναι το φούσκωμα και βέρτιγκο είναι η αίσθηση ναυτίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έψαχνα να βρω αν υπάρχει θέμα για το στομαχόπονο και έπεσα πάνω σε αυτό...
Από χθες με έχει πιάσει κάτι και παρότι έχω φάει ελάχιστα έως καθόλου και χθες και σήμερα, νιώθω εντελώς φουσκωμένη, ό,τι έχω φάει μου έχει σταθεί στο λαιμό και αυτό το πράγμα δε λέει να υποχωρήσει. Το βράδυ ξύπνησα από αυτό και μετά μέχρι τις 4 δεν μπορούσα να ξανακοιμηθώ εξαιτίας του. Μπορεί να φταίει κάτι που έφαγα; Ή δεν έχει σχέση;...
Νιώθω έναν συνεχή κόμπο στο λαιμό και ό,τι και να πιω, ακόμα και το νερό δε με κάνει να νιώθω καθόλου καλύτερα...
:(
Υπάρχει περίπτωση να είναι καμία ίωση; Επειδή χθες ήμασταν στο σπίτι του ξαδέλφου μου που είναι μικρός (10 ετών) και συνήθως παίζουν κάτι τέτοιες ασθένειες με εμετούς και διάφορα τέτοια στα παιδάκια... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να είναι ίωση καλό μου, κυκλοφορύν διάφορα... Ήπιες κανένα τσάι μέντας; Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορεί να είναι ίωση καλό μου, κυκλοφορύν διάφορα... Ήπιες κανένα τσάι μέντας; Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;

Όλα καλά Γιδάκι μου, τελικά μάλλον δεν ήταν τίποτα...
Λύθηκε με ένα ποτηράκι κοκα κόλα- μετά από αρκετή (αναίτια) ταλαιπωρία βέβαια, αλλά τι να κάνομε
:redface:

Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Πρόσφατα έπαθα νεύρωση στομάχου, άγχος και στεναχώριες χτυπήσαν μαζί. Έχει περίπου μια βδομάδα και κάτι που κάνω θεραπεία με χάπια (παίρνω Ζαντακ και Σιλροτόν)και έχω δει βελτίωση. Το μόνο που δεν έχει βελτιωθεί είναι το πρωινό ξύπνημα, κάθε πρωί ξυπνάω κατα τις 6 με πόνο στο στομάχι και γουργουρητό... Ξυπνάω επειδή πεινάω... ήμαρτον...και επειδή πρέπει να φάω μετά δεν με πιάνει άλλο ο ύπνος.

Είχε κάποιος την ίδια εμπειρία και αν ναι τί έκανε?? Ψάχνω απεγνωσμένα για μια λύση, ένα γιατροσόφι, μια πατέντα γιατί όπως καταλαβαίνετε έχω χάσει τον ύπνο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να πω κατι σε ολα τα παιδια εδω οσον αφορα το στομαχι. καταρχην να απευθυνεστε σε γαστρεντερολογο και οχι σε παθολογο για κατι τετοιο. μετα αν τα συμπτωματα ειναι εντονα λογικα ο γιατρος θα σας προτεινει να κανετε γαστροσκοπιση για να ειναι σιγουρος οτι ειναι οντως νευρωση στομαχου και οχι γαστριτιδα.

αν ειναι ετσι θα πρεπει να παρετε θεραπεια 15 ημερων για το στομαχι. επισης θα πρεπει να σας κανει αναλυση με υγρα που θα παρει απο το στομαχι κατα την διαρκεια της γαστροσκοπισης για να δει αν υπαρχει το μικροβιο πιλορι .

αυτα τα ειπα οχι για να πανικοβληθει καποιος. ισα ισα οταν ξερει τι εχει θα παρει την καταλληλη θεραπεια και δεν θα βασανιζεται συνεχεια.

επισης οσοι εχετε το στομαχι σας θελει προσοχη η διατροφη σας. αν και εχω ακουσει ατομα που ενω πονανε το στομαχι ειναι αρκετα δεκτικοι και σε καφεδες κλπ.
φυσικα καλυτερα θα ηταν καφεδες, αλκοολ , βαρια φαγητα , καυτερα , καπνισμα να τα αποφευγετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο τυμπανισμός τι είναι, εκτός από φούσκωμα; Πού οφείλεται, με τι συνδέεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Ο τυμπανισμός τι είναι, εκτός από φούσκωμα; Πού οφείλεται, με τι συνδέεται;


Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι παρουσιάζουν μία vata διαταραχή στην περιοχή της κοιλιάς (νευρογενή ή σπαστική κολίτιδα ή σύνδρομο του ευερέθιστου έντερου), η οποία όμως δεν εκδηλώνεται με διαταραχή των κενώσεων (ούτε δηλαδή δυσκοιλιότητα, ούτε διάρροια), αλλά το μόνο σύμπτωμα, το οποίο μπορεί να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και οδηγεί μερικές φορές τον (ή συχνότερα την) ασθενή σε απόγνωση, είναι ο φοβερός τυμπανισμός και τα αέρια. Μπορούν να υπάρχουν ταυτόχρονα και αρκετές κινήσεις του εντέρου ("γουργουρητά") και ίσως και πόνος, αλλά στους περισσότερους πάσχοντες υπάρχει ένα "στατικό" φούσκωμα και πρήξιμο της κοιλιάς το οποίο τους ταλαιπωρεί καθημερινά.
Εκτός από το να αντιμετωπίσουμε ριζικά την αέρινη διαταραχή (γεγονός που μπορεί να συμβεί μετά από αρκετό καιρό), ετοιμάζουμε ροφήματα από μάραθο, άνιθο, κάρδαμο (μισό κουταλάκι του γλυκού από το καθένα για ένα μεγάλο φλυτζάνι νερό) και λίγη φρέσκια ρίζα ginger και συστήνουμε να πίνει ο ασθενής τουλάχιστον δύο μεγάλα φλυτζάνια καθημερινά.




πηγη- ΕΛ.Ε.Μ.Ε.Ε.Α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Oh yes, εχω τυχει παθουσα. Απο στρες ομως. Τοσες γαστροσκοπησεις και τιποτα παθολογικο. Ορους, ενεσεις, παυσιπονα βαρεων βαρων, τιποτα.
Το θετικο ειναι πως εκτιμησα μετα απο αυτο, τους πονους της περιοδου. Σαν τον πονο του στομαχιου κανεις αλλος. Το μονο αρνητικο ειναι πως καμια φορα αν εχω καπνισει πολυ ή εχω φαει βαρια ή εχω στεναχωρηθει παρα πολυ, οχι για ψηλου πηδηματα δηλαδη, με πιανει λιγακι το στομαχι μου αλλα περναει συντομα. Ισως εγινε πιο ευαισθητο, αλλα γενικα ειμαι ντουρος στην υγεια μου απο μικρη και ξερω πως οτιδηποτε κι αν μου συμβει, θα το αντιμετωπισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ο τυμπανισμός τι είναι, εκτός από φούσκωμα; Πού οφείλεται, με τι συνδέεται;

Τυμπανισμός. Χμ ίσως αναφέρεται στον ήχο της κοιλιακής χώρας κατά την επίκρουση. Συνήθως είναι φυσιολογικό να υπάρχει αμβλύς/τυμπανικός ήχος στην συγκεκριμένη περιοχή λόγω αερίων στο έντερο και στο στομάχι, φυσιολογικό. Όταν όμως συσχετίζεται με μετεωρισμό (φούσκωμα) τότε μπορεί να σημαίνει επίσχεση αερίων (γι αυτό πολύ συχνά οι γαστρεντερολόγοι ρωτάνε τον ασθενή εάν αερίζεται ή εαν ενεργείται φυσιολογικά όπως και για την ποιότητα των κενώσεων για να ανιχνεύσουν μια πιθανή γαστρορραγία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top