Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Στην Αμερική σίγουρα δεν επιτρέπονται οι γάμοι; Πώς παντρεύτηκαν οι δύο γκει φίλοι στο Sex and the City 2? :hehe:

επιτρεπονται σε ορισμενες πολιτειες της αμερικης. μη ξεχναμε οτι η αμερικη ειναι ολοκληρη ηπειρος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ότι κάποια ομάδα ανθρώπων με μια ιδιαιτερότητα (εγώ το λέω πάθος αλλά τέλος πάντων) ζητά να έχει δικαιώματα κοινωνικά ίσα με τα παντρεμένα ζευγάρια, αυτό δε σημαίνει ότι και οι άλλοι οφείλουν αδιαμαρτύρητα να δεχθούν ένα τέτοιο αίτημα δεδομένου του ότι αυτό δεν αφορά κάποιο πρόβλημα που σχετίζεται με την υγιεία ή την αξιοπρέπειά τους.
Οι λόγοι που παντρεύονται οι ετερόφυλοι έχουν να κάνουν με προβλήματα που αφορούν την υγεία και την αξιοπρέπειά τους; :hmm:
Πώς ακριβώς συμπεραίνεις ότι η άρνηση της κοινωνίας να επιτρέψει το γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων, δεν έχει αντίκτυπο στην υγεία και την αξιοπρέπειά τους; :hmm:

[...]δεν περιλαμβάνεται πουθενά στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου κάποια διάταξη η οποία να αναφέρεται στους ομοφυλοφίλους και αν και γίνεται σεβαστή η προσωπική επιλογή κάποιου δεν υπάρχει κανένας οργανισμός διεθνής ο οποίος να υποχρεώνει κάποιο κράτος να θεωρεί ισόκυρη την ομοφυλοφιλική σχέση με τον γάμο δυο ανθρώπων από διαφορετικό φύλο.
Η διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου αναφέρεται σε Ανθρώπους, "χωρίς καμιά απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή,την περιουσία τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση."
Μάλλον η κατανόηση σου περί της ανθρώπινης φυλής περιορίζεται σε αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ προσωπικά ως άνθρωπο και στην ουσία μας δηλώνεις ότι δεν θεωρείς τους ομοφυλόφιλους ανθρώπους, αφού δεν μπορούν να απολαμβάνουν ίσα κοινωνικά δικαιώματα λόγω της ιδιαιτερότητάς τους. Αυτή μάλιστα η ιδιαιτερότητα δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά εάν αποτελεί επιλογή ή γενετική προδιάθεση, έτσι είναι σαν να μας λες ότι η διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου δεν περιλαμβάνει κάποια διάταξη ειδικά για ανθρώπους με πράσινα μάτια ή κοντά πόδια. :confused:
Επίσης στο άρθρο 16 που αναφέρει:
ΑΡΘΡΟ 16


  1. Από τη στιγμή που θα φθάσουν σε ηλικία γάμου, ο άνδρας και η γυναίκα, χωρίς κανένα περιορισμό εξαιτίας της φυλής, της εθνικότητας ή της θρησκείας, έχουν το δικαίωμα να παντρεύονται και να ιδρύουν οικογένεια. Και οι δύο έχουν ίσα δικαιώματα ως προς τον γάμο, κατά τη διάρκεια του γάμου και κατά τη διάλυσή του.
  2. Γάμος δεν μπορεί να συναφθεί παρά μόνο με ελεύθερη και πλήρη συναίνεση των μελλονύμφων.
  3. Η οικογένεια είναι το φυσικό και το βασικό στοιχείο της κοινωνίας και έχει το δικαίωμα προστασίας από την κοινωνία και το κράτος.
Δεν υπάρχει αντίστοιχα κανένα χωρίο που να απαγορεύει σε δύο ανθρώπους του ιδίου φύλου να παντρευτούν. :hmm:

Οι διακηρύξεις περί δικαιωμάτων, δεν είναι θρησκευτικά δόγματα. Αυτό σημαίνει πως όταν δεν εξυπηρετούν πλέον τις κοινωνικές ανάγκες, θα πρέπει να ανανεώνονται...

Έτσι λοιπόν (χωρίς να σημαίνει ότι κάνω κάποιον παραλληλισμό των περιπτώσεων) δεν υποχρεώνει καμία ανώτερη αρχή ή διάταξη ένα κράτος να επιτρέψει να αναγνωριστεί η σχέση των ομοφυλοφίλων ισόκυρη με το γάμο ή ακόμα περισσότερο να επιτραπεί η υιοθεσία παιδιών από ένα τέτοιο ζευγάρι.
και δεν ειμαι αντιθετος με ενα συμφωνο συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητου φυλου..αλλα ο γαμος ομοφυλων μου φαινεται ακροτητα..
Καταλαβαίνω εν μέρει, να σας φαίνεται ακραία η ένωση δύο ανθρώπων του ίδιου φύλου με θρησκευτικό γάμο. Εκείνο που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι η αντίθεσή σας απέναντι σε έναν πολιτικό γάμο, που ελάχιστη διαφορά έχει από ένα σύμφωνο συμβίωσης. Το θέμα της υιοθεσίας, για μένα θα έπρεπε να συζητηθεί σε ένα χωριστό thread.

Πιστεύω πως πρακτικά ακόμη και το σύμφωνο συμβίωσης θα ήταν αρκετό, αν και έχω την εντύπωση πως αυτό που θέλουν οι ομοφυλόφιλοι να τους αναγνωριστεί μέσα από την κοινωνική και νομική ισότητα είναι η αποδοχή ότι δεν είναι λιγότερο άνθρωποι από οποιοδήποτε άλλον.

Σε αυτούς οι οποίοι είναι προφανές οτι δεν υπάρχει καμία περίπτωση εδώ μέσα να έχουν τα ίδια δικαιώματα με κάποιους άλλους.
Αυτοί στο παρόν θέμα είναι οι ομοφυλόφιλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τελικά, φτάσαμε στο σημείο να παραλληλίζουμε την...Γαλλική επανάσταση, με τον "οργασμό" των ομοφυλόφιλων σε....επανάσταση! :confused:
Κάπου καταντάει για γέλια το θέμα, δεν νομίζετε? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!​
Ποιός είσαι εσύ ρε φίλε, που επειδή γουστάρεις ότι γουστάρεις, και καλά κάνεις, κόψε και τον λαιμό σου αλλά ως εκεί και μη παρέκει, να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το "νομιμοποιήσεις" κιόλας, με το να επικαλείσαι την ευτυχία που σου στερεί η...κοινωνία, διότι δεν σου αναγνωρίζει ως φυσιολογικό το να παίζει το ρόλο της....γυναίκας ό ένας εκ των δυο αντρών! :eek:

Α μα πια.... :P

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
...κανείς δεν "παίζει τον ρόλο της γυναίκας" [...] Και η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ είναι ρόλος που αναλαμβάνουμε είτε για να εντυπωσιάσουμε και να ξεχωρίσουμε είτε για να προκαλέσουμε τον οποιοδήποτε...Αντίθετα,η ομοφοβία [...]είναι ΡΟΛΟΣ...και το ζήτημα,όπως έχω τονίσει ξανά,δεν είναι να "γουστάρουμε ό,τι γουστάρουμε και να κόψουμε τον λαιμό μας" (όπως αναφέρεις εσύ),αλλά να σεβόμαστε και να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο ως ανθρώπινα όντα..._Daemon_,σταμάτα να πλένεις την ανδροπρέπειά σου στο πλυντήριο,γιατί ήδη έχει αρχίσει και γαριάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για σενα ειναι για γελια...αλλα για μενα ειναι για κλαμματα ολη αυτη η ομοφοβικη σταση και συμπεριφορα που εκδηλωνεται μεσα απο θεσεις σαν και τη δικη σου...

Αυτο που εσεις ειρωνικα χαρακτηριζετε ως προοδευτικο και επαναστατικο, για μενα ειναι φυσικη εξελιξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τελικά, φτάσαμε στο σημείο να παραλληλίζουμε την...Γαλλική επανάσταση, με τον "οργασμό" των ομοφυλόφιλων σε....επανάσταση! :confused:
Κάπου καταντάει για γέλια το θέμα, δεν νομίζετε? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!​
Ποιός είσαι εσύ ρε φίλε, που επειδή γουστάρεις ότι γουστάρεις, και καλά κάνεις, κόψε και τον λαιμό σου αλλά ως εκεί και μη παρέκει, να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το "νομιμοποιήσεις" κιόλας, με το να επικαλείσαι την ευτυχία που σου στερεί η...κοινωνία, διότι δεν σου αναγνωρίζει ως φυσιολογικό το να παίζει το ρόλο της....γυναίκας ό ένας εκ των δυο αντρών! :eek:

Α μα πια.... :P

.

Ευτυχώς που οι νόμοι δε φτιάχνονται εν βρασμώ ψυχής και με συναισθηματικά κριτήρια.;)

Μπορείς να μου πεις ήρεμα κι ωραία, ποιος είσαι εσύ και τι παραπάνω έχεις ώστε να αποφασίζεις ως πού μπορούν να φτάσουν στις απαιτήσεις τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
για μενα ειναι φυσικη εξελιξη...
Έλα :eek: Tι λες βρε παιδί; Moυ θύμησες το.... "όταν οι γυναίκες είχαν ουρά" :hehe:

Μπορείς να μου πεις ήρεμα κι ωραία, ποιος είσαι εσύ και τι παραπάνω έχεις ώστε να αποφασίζεις ως πού μπορούν να φτάσουν στις απαιτήσεις τους;
Πολύ ευχαρίστως, η ηρεμία πάντα με χαρακτηρίζει, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν τραβάω...κανένα ζόρι, σε αντίθεση με κάποιους άλλους, και ωραία διότι ..το έχω από φυσικού μου!
Κοινός νους λέγεται και στοιχειώδης λογική! Που κατά τα φαινόμενα, απουσιάζει όλο και περισσότερο εδώ μέσα! (εννοώ στο εν λόγω θέμα)
Πάντως, εάν δεις εσύ στην Ελλάδα γαμβρό και νύφη φίλους από το ...στρατό, εγώ θα σου περιποιούμαι τον ...κήπο τα επόμενα 100 χρόνια! Ναι ναι ξέρω Νεράϊδα, είμαστε 400 χρόνια πίσω από τα βόδια εδώ, οκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όσο για τη Γαλλική επανάσταση αφορούσε το δικαίωμα των γυναικών στην ψήφο δεν μπορούμε πάντα να μιλάμε ον τόπικ είμαστε ανήσυχα πνεύματα εγώ και ο άγγελος και είναι στο αίμα μας να λέμε οφ τόπικ συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συντονιστική Σημείωση:

Παρακαλώ τους αγαπητούς συνομιλητές, να παραμείνουν εντός θέματος, καθώς και ν' αποφεύγουν προσωπικούς χαρακτηρισμούς που αφορούν άτομα ή κοινωνικές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Στο έχω ζητήσει πολλές φορές: δώσε μου έρευνα επίσημη που λέει οτι ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων βλάπτει την κοινωνία και πώς (πρόσεξε δε μιλάω για υιοθεσία γιατί κι εγώ κρατάω κάποιες επιφυλάξεις λόγω των κλειστών μυαλών που κυκλοφορούν).
Άς αφήσουμε τις επιφυλάξεις και τα κλειστά μυαλά δίχως να τα ενοχλούμε και άς επικεντρωθούμε στο θέμα.
Θέλω να σε ρωτήσω για το ασφαλιστικό έκανες απεργία ;
Άν ναί, τότε δηλώνω οτι είσαι συνειδητοποιημένη και ευαισθητοποιημένη κοπέλα και αγωνίζεσαι για το κοινό καλό.
΄Αν όχι, τότε ευθαρσώς θεωρώ οτι απο αυτά που λές προκύπτει υποκρισία.
Για τον λόγο οτι αυτή η ευαισθησία στο θέμα, θεωρώ πως είναι δευτερευούσης σημασίας σήμερα που ο κόσμος χάνεται . Δέν συνεχίζω τί κάνει το ντίτ βέβαια.
Για εμένα είναι τόσο απλό το συμπέρασμα και έρχεται αβίαστα.

Υ.Γ. 1. την επιβάρυνση στο ασφαλιστικό την έχεις σκεφτεί ;
Υ.Γ. 2. σαφώς και δεν χρειάζεται να απαντήσεις γιατι δέν είναι προσωπική η ερώτηση αλλά ποιο γενική και αφορά περισσότερους απο έναν - μία .............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αλλά τι κάνει..?

Χαίρεται τον έρωτα...και καιρός να μάθετε ότι και ανάμεσα σε ένα ζευγάρι λεσβιών (απ'αυτές που επιθυμείται στις τσόντες,ωστόσο,στην πραγματική ζωή εάν τους προτείνατε τρίο θα πάθαιναν αναφυλαξία από την "αντρίλα" σας) χρησιμοποιείται ευρύτατα το strapon...Ναι!Καλά ακούσατε!!!Σκάνδαλο!Υιοθετούν τον ρόλο του άνδρα...αίσχος...Απειλείται ο πολιτισμός μας...Δυστυχώς,δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τις 40+(ηλικιακά) απόψεις σας...το μέλλον δε βρίσκεται στα δικά σας χέρια,αλλά στα δικά μας και μετά χαράς βλεπω ότι αλλάζει προς το καλύτερο σιγά-σιγά...

Υ.Γ. Εάν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον,κάντε με ban...Εξάλλου,ο ακτιβισμός βρίσκεται στον δρόμο κι όχι μέσα σε ένα forum...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Χαίρεται τον έρωτα...και καιρός να μάθετε ότι και ανάμεσα σε ένα ζευγάρι λεσβιών (απ'αυτές που επιθυμείται στις τσόντες,ωστόσο,στην πραγματική ζωή εάν τους προτείνατε τρίο θα πάθαιναν αναφυλαξία από την "αντρίλα" σας) χρησιμοποιείται ευρύτατα το strapon...Ναι!Καλά ακούσατε!!!Σκάνδαλο!Υιοθετούν τον ρόλο του άνδρα...αίσχος...Απειλείται ο πολιτισμός μας...Δυστυχώς,δεν περίμενα κάτι καλύτερο από τις 40+(ηλικιακά) απόψεις σας...το μέλλον δε βρίσκεται στα δικά σας χέρια,αλλά στα δικά μας και μετά χαράς βλεπω ότι αλλάζει προς το καλύτερο σιγά-σιγά...

Υ.Γ. Εάν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον,κάντε με ban...Εξάλλου,ο ακτιβισμός βρίσκεται στον δρόμο κι όχι μέσα σε ένα forum...
Δεν τίθεται θέμα.....αγοράκι (ηλικιακά) με την ευχή μου να χαίρεσαι ότι τραβάει η ψυχή σου, αλλά σε παρακαλώ πολύ, να μην το κάνεις και δικό μου πρόβλημα !
Να το ζωγραφίσω μπας και το καταλάβεις..? :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα.....αγοράκι (ηλικιακά) με την ευχή μου να χαίρεσαι ότι τραβάει η ψυχή σου, αλλά σε παρακαλώ πολύ, να μην το κάνεις και δικό μου πρόβλημα !
Να το ζωγραφίσω μπας και το καταλάβεις..? :)

.

Κανένα πρόβλημα...δεν έχω σκοπό να σε φορτώσω και με άλλα προβλήματα...απ'ότι βλέπω υπάρχουν ΗΔΗ αρκετά και μεγάλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα...δεν έχω σκοπό να σε φορτώσω και με άλλα προβλήματα...απ'ότι βλέπω υπάρχουν ΗΔΗ αρκετά και μεγάλα...;)
Πως βλέπεις, με τα μάτια της (ευαίσθητης σου) ψυχής; :)
Κάνε υπομονή, θα αλλάξει κάποτε αυτός ο σκληρός κόσμος, και θα επικρατήσει η....φυσική εξέλιξη, όπως λέει και μια ψυχή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το τι είναι φυσικό και τι όχι, πιστεύω ότι το γνωρίζουμε καλά όλοι μας.
Τώρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα απέναντι στους ομοφυλόφιλους, αν και πιστεύω ότι μέσω των ΜΜΕ περνάει μία λανθασμένη εικόνα για αυτούς τους ανθρώπους. Το ότι κάποιος είναι άντρας και είναι ομοφυλόφιλος, δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα θέλει να είναι και γυναίκα. Ναι, δέχομαι ότι υπάρχουν κάποιες ψυχές εγκλωβισμένες σε λάθος σώματα. Και αυτό αφύσικο και λάθος δεν είναι?? Άλλωστε ο άνθρωπος δεν καθορίζεται μόνο από το φύλο του, αλλά και από το πνέυμα, την ψυχή του.
Και από την στιγμή που και αυτοί είναι άνθρωποι και συνάνθρωποί μας θα έπρεπε να δείξουμε ένα στοιχειώδη σεβασμό και να σταματήσει να μας απασχολεί τι κάνει ο καθένας και καθεμία στο κρεβάτι της.
Όσο για το γάμο. Γενικά τον θεωρώ (ειδικά τον θρησκευτικό!!!) ένα απαρχαιωμένο θεσμό και δεν θεωρώ ότι θα ωφελήσει κανέναν η νομιμοποίηση του στους ομοφυλόφιλους. Όταν είσαι μαζί με κάποιον δεν σε απασχολεί αν φοράς βέρα στο δάχτυλο, αλλά θες να είσαι καλά μαζί του. Βέβαια από το γάμο εξασφαλίζονται και μερικά "στοιχεία" για τα παιδιά αλλά οι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.
Δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι ουσιαστικό με την νομιμοποίηση του γάμου τους. Άλλωστε αν θέλουμε να θεωρούμαστε προοδευτικοί, για μένα θα έπρεπε να φροντίσουμε να καταρίψουμε "ταμπού" ποιο σημαντικά από αυτό....

Για σενα ειναι για γελια...αλλα για μενα ειναι για κλαμματα ολη αυτη η ομοφοβικη σταση και συμπεριφορα που εκδηλωνεται μεσα απο θεσεις σαν και τη δικη σου...

Αυτο που εσεις ειρωνικα χαρακτηριζετε ως προοδευτικο και επαναστατικο, για μενα ειναι φυσικη εξελιξη...
Αυτό δεν το κατάλαβα... Φυσική εξέλιξη είναι να αρχίσουν οι γυναίκες να πηγαίνουν με γυναίκες και οι άντρες με άντρες??
Είναι δη΄λαδή όπως λέμε ότι η ζωή ξεκίνησε από το νερό, έ μετά από κάποιες χιλιάδες χρόνια, οι άντρες με άντρες και οι γυναίκες με γυναίκες??
Τι να πώ..Μπορεί να φταίει το προοδευτικό και επαναστατικό εφηβικό μου μυαλό που δεν το κατάλαβα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτό δεν το κατάλαβα... Φυσική εξέλιξη είναι να αρχίσουν οι γυναίκες να πηγαίνουν με γυναίκες και οι άντρες με άντρες??
Είναι δη΄λαδή όπως λέμε ότι η ζωή ξεκίνησε από το νερό, έ μετά από κάποιες χιλιάδες χρόνια, οι άντρες με άντρες και οι γυναίκες με γυναίκες??
Τι να πώ..Μπορεί να φταίει το προοδευτικό και επαναστατικό εφηβικό μου μυαλό που δεν το κατάλαβα...:hmm:

Στο θεμα αυτο συζηταμε περι των διεκδικησεων των ομοφυλοφιλων στις κοινωνικες παροχες...
Εκει ακριβως αναφερεται η "φυσικη εξελιξη" που παρατηρησα...

Μη βιαζεσαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στο θεμα αυτο συζηταμε περι των διεκδικησεων των ομοφυλοφιλων στις κοινωνικες παροχες...
Εκει ακριβως αναφερεται η "φυσικη εξελιξη" που παρατηρησα...

Μη βιαζεσαι!:P

Οκ...
σκέψου όμως αν θες και την πορεία μετά αυτή την φυσική εξέλιξη...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οκ...
σκέψου όμως αν θες και την πορεία μετά αυτή την φυσική εξέλιξη...:hmm:

Η οποια θεωρεις πως ειναι ποια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη, αλλά προβλέπεται ένα μεγάλο πανδαιμόνιο...
Εγώ όμως επειδή αυτό δεν το βλέπω σαν φυσική εξέλιξη,ρωτάω την δική σου γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top