Τι είναι ο κομμουνισμός;

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Στην θεωρία, όλες οι ιδεολογίες είναι σαν ιδέα σωστές, ένα παραπάνω ο κομμουνισμός.

Στην πράξη, όλο τον 20ό αιώνα, χάρη στην εφαρμογή του στις χώρες του λεγόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού, υπήρχαν δύο μπλοκ, το ανατολικό και το δυτικό, και αυτό κρατούσε μία ισορροπία στον κόσμο, και εκεί που εφαρμόστηκε δεν εφαρμόστηκε μεν σωστά, αλλά στον υπόλοιπο κόσμο, η αριστερά γενικώς έδωσε με τους αγώνες της πολλές κατακτήσεις, και γενικά όλα πήγαιναν προς το συμφέρον των εργαζομένων.

Με την κατάρρευση όμως του υπαρκτού (όπως λεγόταν) σοσιαλισμού σε όλες αυτές τις χώρες, έπαψε η ισορροπία αυτή, και το κεφάλαιο έδειξε το αληθινό και απάνθρωπο πρόσωπό του, και βλέπουμε σήμερα τι γίνεται σε όλες τις χώρες, ειδικά στην Ευρώπη, και ακόμα πιο ειδικά στην Ελλάδα.

Αν εφαρμοζόταν σωστά, θα ήταν καλύτερα για όλο τον κόσμο και θα το είχαν σαν πρότυπο, αλλά δυστυχώς δεν έγινε έτσι, και το γράφω με λύπη, γιατί είμαι εργαζόμενος, και μάλιστα συνειδητοποιημένος, και θα προτιμούσα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, γιατί κάποτε πίστεψα κι εγώ ότι αυτό θα ήταν το ιδανικό σύστημα, όπου δεν θα υπήρχε εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.

Άλλο λοιπόν η θεωρία, και άλλο η πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στην θεωρία, όλες οι ιδεολογίες είναι σαν ιδέα σωστές, ένα παραπάνω ο κομμουνισμός.

Στην πράξη, όλο τον 20ό αιώνα, χάρη στην εφαρμογή του στις χώρες του λεγόμενου υπαρκτού σοσιαλισμού, υπήρχαν δύο μπλοκ, το ανατολικό και το δυτικό, και αυτό κρατούσε μία ισορροπία στον κόσμο, και εκεί που εφαρμόστηκε δεν εφαρμόστηκε μεν σωστά, αλλά στον υπόλοιπο κόσμο, η αριστερά γενικώς έδωσε με τους αγώνες της πολλές κατακτήσεις, και γενικά όλα πήγαιναν προς το συμφέρον των εργαζομένων.

Με την κατάρρευση όμως του υπαρκτού (όπως λεγόταν) σοσιαλισμού σε όλες αυτές τις χώρες, έπαψε η ισορροπία αυτή, και το κεφάλαιο έδειξε το αληθινό και απάνθρωπο πρόσωπό του, και βλέπουμε σήμερα τι γίνεται σε όλες τις χώρες, ειδικά στην Ευρώπη, και ακόμα πιο ειδικά στην Ελλάδα.

Αν εφαρμοζόταν σωστά, θα ήταν καλύτερα για όλο τον κόσμο και θα το είχαν σαν πρότυπο, αλλά δυστυχώς δεν έγινε έτσι, και το γράφω με λύπη, γιατί είμαι εργαζόμενος, και μάλιστα συνειδητοποιημένος, και θα προτιμούσα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, γιατί κάποτε πίστεψα κι εγώ ότι αυτό θα ήταν το ιδανικό σύστημα, όπου δεν θα υπήρχε εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.

Άλλο λοιπόν η θεωρία, και άλλο η πράξη.


Σωστά εφαρμόστηκε και οι άνθρωποι σε κάποια φάση το 70-80% ήταν έτοιμοι γι αυτό.
Λάθος άνθρωποι ήρθαν στην εξουσία και διέλυσαν όλα όσα είχαν γίνει.
Σαν πρότυπο μπορούμε να το έχουμε.Πρέπει όμως να μάθουμε από τα λάθη που έγιναν και δεν έφτασαν εκεί που έπρεπε.

Σκέψου το όμως κι αλλιώς.Γιατί δεν γίνεσαι εσύ το παράδειγμα για τους άλλους;Γιατί δεν γίνεσαι αυτός που θα το εφαρμόσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Τότε τα δημιουργούμε,τα χτίζουμε.Όλοι μαζί το ίδιο.So simple.



Η γη δεν ανήκει σε κανέναν.Είναι για όλους.Φυσικά και θα πρέπει να συνεργαστεί.Ο άνθρωπος θα πρέπει να ξεπεράσει το στάδιο του εγωισμού και να περάσει σε ένα ανώτερο επίπεδο όπου θα είναι πάνω από τα αγαθά.Οι άνθρωποι πρέπει να έχουν όσα έχουν ανάγκη και όσα πρέπει να έχουν για να ζουν καλά.Χάρης αυτό ΟΛΟΙ ζουν καλά.



Κανείς δεν μπορεί να πάρει τίποτα,γιατί όλα ανήκουν σε όλους.Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα.



Έχουν την καλύτερη προσοχή που θα μπορούσαν να έχουν γιατί τα προσέχουν όλοι πάνω κάτω στον ίδιο βαθμό.Καταλαβαίνουν την αξία των πραγμάτων και τα εκτιμούν στο βαθμό που πρέπει.



όποιος πιστεύει πως δεν του φτάνουν όσα έχει και θέλει παραπάνω μπορεί να εργαστεί παραπάνω και να πάρει περισσότερα.κανείς δεν το απαγορεύει.υπάρχει δικαιοσύνη και ισότητα σε όλα.



όσοι ήταν στην εξουσία είχαν ελάχιστα προνόμια παραπάνω.είχαν σπίτι,αυτοκίνητο,οδηγό,εξοχικό σπίτι στη μαυρη θαλασσα και λίγα χρήματα παραπάνω.τίποτα απ'όλα αυτά ΟΜΩΣ δεν τους άνηκαν.όταν φεύγαν από την εξουσία όλα επιστρέφονταν στο κράτος.

αυτά που είχε ο λαός ήταν ένα σπίτι (αναλόγως την οικογένεια.μόλις γινόσουν 18,εκανες χαρτια και σε 1-2 χρονια επαιρνες δικο σου σπιτι.),εξοχικο και αυτοκίνητο αν το ήθελες.μπορούσες να αποκτήσεις οικόπεδο στο βουνό ή στη θάλασσα.

υπήρχε αυστηρός έλεγχος σε όσους βρίσκονταν στην εξουσία για τα όσα αποκτούσαν.κανείς δεν πλούτιζε σε εκείνες τις θέσεις.



αυτοί που βρέθηκαν με όλα αυτά,ήταν οι τελευταίοι της εξουσίας που κατέστρεψαν την σοβιετική ένωση.όλοι όσοι ήταν πριν από αυτούς στην εξουσία εφυγαν χωρις να έχουν τίποτα δικό τους.



ο νο νο νο!2 κομμάτια ψωμί.ένα με μαύρο χαβιάρι και ενα με κόκκινο.χαχαχαχχαχα!

έλεος κόφτε τις μαλακιες!κανεις δεν δουλευε για ενα κομματι ψωμι.τα προιοντα βρισκονταν σε αφθονια.ηταν παμφθηνα.ολοι τρωγαν τα παντα σε μεγαλες ποσοτητες.αν ο μισθος ηταν 250 ρουβλια(τα λιγοτερα που επαιρναν),λογαριασμοι,νοικι,νερο,θερμανση,φως ήταν κοντα στα 14 με 16 ρουβλια τοτε για το φαι πληρωναν 200 ρουβλια.και το σπιτι να ειναι γεματο φαι.οχι μαλακιες.




Το αυτοκίνητο το έπαιρναν από την δουλειά τους ο καθένας.Δεν ήταν δα και τόσο ακριβό.Άξιζε περίπου 5 χιλιάδες ρούβλια.Και δεν περίμεναν δα και τόσο πολύ.10-12 μήνες από τότε που κάναν τα χαρτιά.όχι και 12-18 χρόνια.δεν έχεις σωστές πληροφορίες ή μάλλον τα μπέρδεψες με χρόνια.



Πράγματι δυτικό ραδιόφωνο δεν είχαν ούτε αμερικανικό όπως και οι δημοκράτες δυτικοι και αμερικανοί δεν άκουγαν ραδιόφωνο ανατολικού μπλοκ.Βέβαι ελληνικο είχε.Καθε σάββατο και κυριακή πρωι άκουγε ο παππούς μου ελληνικο ραδιοφωνο.



Φαί,υγεία,παιδεία και δουλειά υπήρχε για όλους.Όλοι είχαν ίσα δικαιώματα.Την μόρφωση που ηθελε ο καθενας την διαλεγε ο ιδιος.Ηταν υποχρεωτικα τα 12 χρονια και οποιος ηθελε σπουδαζε και στο πανεπιστημιο.Υπηρχε μεγαλος ανταγωνισμος γιατι το 98 % των ανθρωπων σπουδαζαν στα πανεπιστημια.Ειχαν ανωτερη μορφωση.Επισης σχεδον ολοι εκαναν μεταπτυχιακο.

Οποτε μη με λες για την μορφωση....:P
Γιατί μιλάμε συνέχεια για την σοβιετικη ενωση;;:hmm: νομιζα πως το θεμα ηταν για το κομμουνισμο.την ιδεολογια της και τι πρεσβεύει.μηπως δεν εχουμε αλλα επιχειρηματα;; :whistle:
Μα αν δεν εξετάσουμε την μήτρα της ιδεοληψίας..., τι θα κοιτάξουμε την Νικαράγουα, που πήγαιναν οι ΚΝΙτες να μαζέψουν τον καφέ;; την Κούβα για το ζαχαροκάλαμο;;, ή τις: Καμπότζη,Λάος,Β.Βιετνάμ,Κίνα κλπ κλπ αμαρτωλές εγκληματικές ιστορίες απο κάθε άποψη.!!
Στην λακωνία ή αλλού στην Ελλάδα, πήγαναν ποτέ για πορτοκάλια,ελιές,φρούτα κλπ;;

Να βοηθήσουν τους Αγροτικούς Συνεταρισμούς;;
Μόνο παπατζηλίκι δηλαδή στην Ελλάδα, την βοήθεια αλλού.. ¨Οπως κοιτάτε υπέρ των Λαθραίων όταν υποφέρουν συμπατριώτες σας, αυτά είναι υποκρισία, γαυτό είπα παπατζηλίκι.;)
Από μια άποψη..
Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά στην πράξη δυστυχώς δεν εφαρμόστηκε.
Συμφωνώ κι εγώ, δυστυχώς όχι, ή μάλλον λάθος εφαρμόσθηκε.. :mad:
Το θέμα δεν είναι τι εφαρμόστηκε αλλά τι εκφράζει ο κομμουνισμός.Το θέμα λέει τι είναι κομμουνισμός.Όχι τι εφαρμόστηκε.
Εσύ περιμένεις κάποιος να το πάρει και να το εφαρμόσει;;Πήγαινε εφάρμοσε το εσύ.

Σωστά εφαρμόστηκε και οι άνθρωποι σε κάποια φάση το 70-80% ήταν έτοιμοι γι αυτό.
Λάθος άνθρωποι ήρθαν στην εξουσία και διέλυσαν όλα όσα είχαν γίνει.
Σαν πρότυπο μπορούμε να το έχουμε.Πρέπει όμως να μάθουμε από τα λάθη που έγιναν και δεν έφτασαν εκεί που έπρεπε.

Σκέψου το όμως κι αλλιώς.Γιατί δεν γίνεσαι εσύ το παράδειγμα για τους άλλους;Γιατί δεν γίνεσαι αυτός που θα το εφαρμόσει;
Αυτοαναιρείσαι δυστυχώς στο καπάκι... για να μην αντικρούσω ένα πρός ένα το επάνω πόστ σου, γιατί δείχνεις και πολύ φανατική δλδ ιδεολογικά "ζηλωτής", απλά θα σου πώ πως ότι λές, είναι σαν να ακούω/διαβάζω Παπάδες του Ιουδαιοχριστιανικού Ιερατείου, που μιλούν για ένα ηθικό ιδεατό όμορφο, αγγελικά πλασμένο κόσμο, όπου απλά αν υπακούεις στο "λόγο" του θεού ή του Κόμματος αντίστοιχα, όλα θα πάνε καλά και δεν θα υπάρχει εκμετάλλευση, ο λύκος θα τρώει χορτάρι δίπλα στο αρνί.... κλπ κλπ.
Δηλαδή, καταστάσεις αφύσικες!!
Στο ενδιάμεσο όμως, το Ιερατείο του "θεού" ή του Κόμματος αντίστοιχα, που όταν έχει την απόλυτη εξουσία, ελέγχει-κανονίζει και κατευθύνει τους πάντες και τα πάντα....προς την θέλησή του, ( και καλοπερνάει θεσμικά μέσω Νόμων που έφτιαξε το ίδιο), με την υπόσχεση πρός όλους πάντα του επίγειου ή επουράνιου "Παραδείσου" και πάντα με τη απειλή της "τιμωρίας" σε όσους τυχόν αμφισβητήσουν τα θέσφατα του (κομματικού) Ιερατείου ή επισημάνουν τις παρασπονδίες/ανομίες του. Άπειρα τα συμβάντα στην ιστορία... για Χριστιανού και Κομμουνιστές (Χ/Κ).
Επίσης είναι στην ιδεολογία και των 2 συστημάτων, η εξαγωγή ή και επιβολή της ιδεοληψίας τους, της "επανάστασης" τους οι μέν Κομμουνιστές και ο εκΧριστιανισμός των δε. Της "Αλήθειας" που πιστεύουν.!!:P
Το έργο είναι πολυπαιγμένο, δια μέσου των αιώνων απο το Παπαδαριό και στο 20ο αιώνα απο τον Κομμουνισμό (κοινοί οι ιδρυτές των 2 συστημάτων), το ξανάγραψα.
Εγώ θέλω Κομμουνισμό, αλλά να έχω ελεύθερη βούληση γίνεται;;
ΟΧΙ.., δεν γίνεται γιατί το Ιερατείο του, θα πεί είσαι "αιρετικός" δλδ μαύρη αντίδραση κλπ , δεν κατάλαβες το σωστό και δίκαιο, τράβα στην Σιβηρία να σπάς πάγο, κι άν το ξανακάνεις είσαι "οχτρός¨του λαού, οπότε 1 είναι η ποινή...και στην Κίνα χρεώνουν και την σφαίρα της εκτέλεσης.;)
Για πια ουτοπία παραμυθιάζεσαι κοπελιά;; :whistle:

Ξαναρώτα τον Παππού σου, να σου πεί όταν έφευγε π.χ απο την Πόλη του να πάει σε Συγγενείς ή Διακοπές σε άλλη Πόλη, πήγαινε ή όχι με το χαρτί στην Αστυνομία της αντίστοιχης πόλης της ΕΣΣΔ, να δώσει το παρόν καθημερινά ώσπου να φύγει;;

Λές και ήταν όλοι πιθανοί κατάσκοποι ή ιντριγκαδόροι;;!!:hmm:

Το υπέρτατο αγαθό στον Ανθρωπο είναι η ελεύθερη βούληση και δράση με Νόμους που σταματούν την ελευθερία σου, εκεί που αρχίζει η ελευθερία μου. Ολα τα άλλα επιτρέπονται...!!!
:clapup:
Οπως για παράδειγμα να λέμε ότι θέλουμε εδώ, στον Κομμουνισμό της ΕΣΣΔ, αλλά και στα τωρινά απομεινάρια της ανθρώπινης καταπίεσης, ξέρεις ποιές χώρες εννοούνται αυτό το τόσο απλό δικαίωμα της έκφρασης δεν ισχύει!!
Εσύ, εγώ κι κάθε Κομμουνιστής μπορούμε μέσα στο Καπιταλισμό να παλεύουμε εναντίον του.:clapup:
Στον Κομμουνισμό, απλά αυτό δεν ισχύει !! :(
Μελέτησε πρώτα πηγές και μαρτυρίες παλιών "αγωνιστών/ανταρτών" και θα δείς...
Αντίρρηση εποικοδομητική, χωρίς υστερίες/κατάρες και λοιπες @@ριές ή μπούρδες, για τις αλήθειες που λέω υπάρχει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ο κομμουνισμός είναι μια μορφή ολοκληρωτικήςδικτατορίας, που λειτουργεί μέσα από ένα μονολιθικό κυρίαρχο κόμμα, στο οποίο όλες οι μορφές διαλόγου η κριτικής εξαλείφονταν μέσα από την επιβολή τουτρόμου, σε μια κατάσταση που ισοδυναμεί με εμφύλιο πόλεμο ενάντια στο ίδιο το κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αυτοαναιρείσαι δυστυχώς στο καπάκι...

Δεν αυτοαναιρούμαι.Αν δεν καταλαβαίνεις ξαναλέω:

Εφαρμόστηκε,κατά την γνώμη μου, σωστά.
Το συγκεκριμένο θέμα λέει :Τι είναι κομμουνισμός.
Όχι τι εφαρμόστηκε.
Άρα δεν μας νοιάζει τι εφαρμόστηκε και που αλλά τι είναι.

για να μην αντικρούσω ένα πρός ένα το επάνω πόστ σου

ααα,όχι!θέλω απάντηση.

γιατί δείχνεις και πολύ φανατική δλδ ιδεολογικά "ζηλωτής"

η αλήθεια είναι πως δεν είμαι καθόλου φανατική.συνήθως δεν ασχολούμαι και δεν απαντάω.απλά σε κάποια φάση δεν μπορώ να δεχτώ τόσα ψέμματα.έλεος...

απλά θα σου πώ πως ότι λές, είναι σαν να ακούω/διαβάζω Παπάδες του Ιουδαιοχριστιανικού Ιερατείου, που μιλούν για ένα ηθικό ιδεατό όμορφο, αγγελικά πλασμένο κόσμο, όπου απλά αν υπακούεις στο "λόγο" του θεού ή του Κόμματος αντίστοιχα, όλα θα πάνε καλά και δεν θα υπάρχει εκμετάλλευση, ο λύκος θα τρώει χορτάρι δίπλα στο αρνί.... κλπ κλπ.
Δηλαδή, καταστάσεις αφύσικες!!

δεν είναι ηθικός,ιδεατός,όμορφος και αγγελικά πλασμένος ο κόσμος που παρουσιαζει ο κομμουνισμός.θέλει αγώνες και προσπάθεια.μεσα από αυτά και την παιδεία μπορείς να τα καταφέρεις σε μεγάλο βαθμό.

αφύσικες γιατί;;επειδή σου μάθανε ότι ο άνθρωπος στον άνθρωπο εχθρός;;επειδή σου είπανε πως αν δεν είσαι αρκετά ανταγωνιστικός με τους άλλους είσαι μαλάκας και αποτυχημένος;δλδ πρέπει να πατάμε στα πτώματα των άλλων;;

Στο ενδιάμεσο όμως, το Ιερατείο του "θεού" ή του Κόμματος αντίστοιχα, που όταν έχει την απόλυτη εξουσία, ελέγχει-κανονίζει και κατευθύνει τους πάντες και τα πάντα....προς την θέλησή του, ( και καλοπερνάει θεσμικά μέσω Νόμων που έφτιαξε το ίδιο), με την υπόσχεση πρός όλους πάντα του επίγειου ή επουράνιου "Παραδείσου" και πάντα με τη απειλή της "τιμωρίας" σε όσους τυχόν αμφισβητήσουν τα θέσφατα του (κομματικού) Ιερατείου ή επισημάνουν τις παρασπονδίες/ανομίες του. Άπειρα τα συμβάντα στην ιστορία... για Χριστιανού και Κομμουνιστές (Χ/Κ).
Επίσης είναι στην ιδεολογία και των 2 συστημάτων, η εξαγωγή ή και επιβολή της ιδεοληψίας τους, της "επανάστασης" τους οι μέν Κομμουνιστές και ο εκΧριστιανισμός των δε. Της "Αλήθειας" που πιστεύουν.!!

δεν μπορείς να ξέρεις πως ακριβώς ήταν τα πράγματα γιατί δεν ήσουν εκεί και ο κάθε ένας που γράφει για όσα έγιναν τα είδε από διαφορετική οπτική γωνία.κάποιοι ενδιαφέρονταν για την πολιτική ζωή της χώρας,άλλοι όχι,άλλοι λιγότερο.ακόμα η θέση του κάθε ένα ήταν διαφορετική εκείνη την στιγμή.κάποιοι μπορούσαν να πλουτίσουν από την διάλυση της ΕΣΣΔ άλλοι όχι.αν ρωτήσεις εναν διευθυντη εργοστασιου θα σου λεγε πως επρεπε να καταστραφει.αυτός βεβαια πλουτισε αγοραζοντας το εργοστασιο στο οποιο εργαζονταν οι εργαζομενοι ομως έχασαν σημαντικό μέρος του μισθού τους και των δικαιωμάτων τους.

Εγώ θέλω Κομμουνισμό, αλλά να έχω ελεύθερη βούληση γίνεται;;
ΟΧΙ.., δεν γίνεται γιατί το Ιερατείο του, θα πεί είσαι "αιρετικός" δλδ μαύρη αντίδραση κλπ , δεν κατάλαβες το σωστό και δίκαιο, τράβα στην Σιβηρία να σπάς πάγο, κι άν το ξανακάνεις είσαι "οχτρός¨του λαού, οπότε 1 είναι η ποινή...και στην Κίνα χρεώνουν και την σφαίρα της εκτέλεσης.

Γίνεται.Και βέβαια γίνεται.
Αν διαφωνούσες μπορούσες να το πεις και να μοιραστείς τις απόψεις σου και τις ιδεές σου.Κανείς δεν σε εστελνε στην σιβηρία αν δεν έκανες κάτι απίστευτα φοβερά άσχημο όπως να κλέψεις το κράτος,να δώσεις μυστικές πληροφορίες στους ξένους και άλλα.πάνω κάτω σαν κι αυτά για τα οποια σε στέλνουν φυλακή ή σε σκοτώνουν στο δυτικό πολιτισμένο κόσμο (π.χ. αμερική,ευρώπη...)

Για πια ουτοπία παραμυθιάζεσαι κοπελιά;;

αν εσύ το λες ουτοπια,μεγα σου με χαρα σου.

Ξαναρώτα τον Παππού σου, να σου πεί όταν έφευγε π.χ απο την Πόλη του να πάει σε Συγγενείς ή Διακοπές σε άλλη Πόλη, πήγαινε ή όχι με το χαρτί στην Αστυνομία της αντίστοιχης πόλης της ΕΣΣΔ, να δώσει το παρόν καθημερινά ώσπου να φύγει;;
Λές και ήταν όλοι πιθανοί κατάσκοποι ή ιντριγκαδόροι;;!!

Ο παππούς μου,αφού ρωτάς, όταν έφευγε και πήγαινε σε άλλη πόλη για δουλειά ή στην ελλάδα διακοπές(σαν ξένος με άδεια παραμονής) πηγαινε στην αστυνομια και ελεγε πως φευγει και παει εκει,εκει και εκει για αυτο το λογο.του βαζαν μια σφραγιδα και τελειωνε εκει.δεν ξαναπηγαινε πουθενα και για κανενα λογο.Κι αυτο επειδη ήταν ξένος.Οι άλλοι δεν πήγαιναν πουθενά.

Μελέτησε πρώτα πηγές και μαρτυρίες παλιών "αγωνιστών/ανταρτών" και θα δείς...

επειδη εχω μελετησει γι αυτο τα λέω.

Αντίρρηση εποικοδομητική, χωρίς υστερίες/κατάρες και λοιπες @@ριές ή μπούρδες, για τις αλήθειες που λέω υπάρχει;;

απάντησα;;απάντησε μου και συ σε όλα όσα είπα και στο προηγούμενο και σε αυτό.:)

και κάτι ακόμα.το θέμα επαναλαμβάνω λέει τι είναι ο κομμουνισμός.όχι τι εφαρμόστηκε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
εναν διευθυντη εργοστασιου θα σου λεγε πως επρεπε να καταστραφει.αυτός βεβαια πλουτισε αγοραζοντας το εργοστασιο στο οποιο εργαζονταν
xaxxxxexxexxexxxaxxa... αυτό είναι κομμουνισμός;; πως είχε τόση περίσσια χρημάτων, δλδ "κεφάλαιο" και έγινε εργοστασιάρχης και αφεντικό πλέον στα πρώην;; συντρόφια του!! αφού όλοι αμείβονται περίπου ίσια;;
Γιαυτό σου είπα όλα τα παραπάνω στο ποστ, αλλά δεν τόπιασες κανονικά το χοντρόκοψες, για να πείς ότι απάντησες, τεσπα αν είναι μπορούμε να μιλάμε για τη χ ή ψ, πολιτική θεωρία, εντελώς ακαδημαικά τότε.
Επομένως αν πάει η πολιτική θεωρία για εφαρμογή, τότε κοιτάμε αν και πού εφαρμόσθηκε, βρίσκουμε π.χ ΕΣΣΔ τότε και τώρα τα υπόλοιπα απομεινάρια του Κομμουνισμού, π.χ στην Κίνα γίνεται σκλαβοπάζαρο παιδιών!!!. ΔΕΝ ΈΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ Η ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...ΟΜΩΣ Η ΚΡΙΤΙΚΉ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ...όπως προβληματίζει κι εμένα η εγκληματική φύση των ιδεολογιών που επαίρονται για τον Ανθρωπο και για την δήθεν λατρεία υπέρ του, αλλά είναι σκληρές και απάνθρωπες, με πρώτο το Χριστιανισμό και 2ο τον ομόσταβλό του, Κομμουνισμό.
Καλό κουράγιο στα λάθη σου και διάβασε κάνα βιβλίο άλλων προηγούμενων απο σένα κομμουνιστών που τα λένε έξω απο τα δόντια για την εγκληματική φύση της ιδεολογίας που υπηρέτησαν. Υπάρχουν πάμπολλα, "αιρετικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
xaxxxxexxexxexxxaxxa... αυτό είναι κομμουνισμός;; πως είχε τόση περίσσια χρημάτων, δλδ "κεφάλαιο" και έγινε εργοστασιάρχης και αφεντικό πλέον στα πρώην;; συντρόφια του!! αφού όλοι αμείβονται περίπου ίσια;;
Γιαυτό σου είπα όλα τα παραπάνω στο ποστ, αλλά δεν τόπιασες κανονικά το χοντρόκοψες, για να πείς ότι απάντησες, τεσπα αν είναι μπορούμε να μιλάμε για τη χ ή ψ, πολιτική θεωρία, εντελώς ακαδημαικά τότε.
Επομένως αν πάει η πολιτική θεωρία για εφαρμογή, τότε κοιτάμε αν και πού εφαρμόσθηκε, βρίσκουμε π.χ ΕΣΣΔ τότε και τώρα τα υπόλοιπα απομεινάρια του Κομμουνισμού, π.χ στην Κίνα γίνεται σκλαβοπάζαρο παιδιών!!!. ΔΕΝ ΈΧΩ ΤΙΠΟΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ Η ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...ΟΜΩΣ Η ΚΡΙΤΙΚΉ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ...όπως προβληματίζει κι εμένα η εγκληματική φύση των ιδεολογιών που επαίρονται για τον Ανθρωπο και για την δήθεν λατρεία υπέρ του, αλλά είναι σκληρές και απάνθρωπες, με πρώτο το Χριστιανισμό και 2ο τον ομόσταβλό του, Κομμουνισμό.
Καλό κουράγιο στα λάθη σου και διάβασε κάνα βιβλίο άλλων προηγούμενων απο σένα κομμουνιστών που τα λένε έξω απο τα δόντια για την εγκληματική φύση της ιδεολογίας που υπηρέτησαν. Υπάρχουν πάμπολλα, "αιρετικά".


αυτό είναι το θέμα.πως δεν είχε ΤΟΣΑ χρηματα.
τα εργοστασια τα πουλουσαν για ενα κομματι ψωμι.και φυσικα μονο αυτοι ηξεραν πως πωλουνταν.οποτε τα αγοραζαν.ετσι πλουτισαν οι περισσότεροι.

όσο για τα υπολοιπα...εχω διαβασει οσα επρεπε.τα υπολοιπα τα ξερω απο ανθρωπους που ζουσαν τοτε εκει και δεν ηταν και οι πιο αγιοι.οποτε δεν θα μου πει κανεις πως ηταν οταν τα ξερω απο μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Κι εγώ απο μέσα τα ξέρω...;) γιαυτό γνωρίζω ότι δεν ήταν όμορφα κι αγγελικά φτιαγμένα!!
πρίν βάλεις αρνητική...προτείνω να διαβάσεις αυτό, αξίζει ο κόπος:
Ο ΚΡΟΝΟΣ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ
Το βιβλίο του 90χρονου Αχιλλέα Παπαιωάννου, Δκτή Ταξχίας του ΔΣΕ 29 ετών τότε (!!!) και μετέπειτα πολιτικού πρόσφυγα, έκδοση 2009 και σελίδες 130, καταπέλτης για τη βρώμα και δυσωδία που επικρατούσε στις τάξεις του ΔΣΕ και του ΚΚΕ κατά το Εμφύλιο και αργότερα (στον υπαρκτό σοσιαλισμό).
Το βιβλίο έχει τον τίτλο “O ΚΡΟΝΟΣ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ” και υπότιτλο “Σκοτίδας, Γιαννούλης, Γεωργιάδης, Καραγιώργης, Διαμαντής, Σμόλικας, Ραφτούδης. Οι δολοφονημένοι Καπεταναίοι της Εθνικής Αντίστασης και του Εμφυλίου”
.
To τι δολοπλοκίες, χαφιεδισμός, ραδιουργίες, καταδόσεις και συνωμοσίες γινόντουσαν θα φρίξετε!
Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα εγκλήματα που κάνανε μεταξύ τους και πώς αλληλοεξοντώνονταν…
Οι Γκεσταπίτες ήταν μαθητευόμενες Αρσακειάδες μπροστά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
λολ
"το διαβασμα εξευγενίζει τον άνθρωπο και του διευρύνει τους ορίζοντες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
xaxxxxexxexxexxxaxxa... αυτό είναι κομμουνισμός;;

Όχι φυσικά! Στον κομμουνισμό δεν θα υπάρχει καν διεύθυνση, πόσο μάλλον διευθυντές!

...για την εγκληματική φύση της ιδεολογίας που υπηρέτησαν. Υπάρχουν πάμπολλα, "αιρετικά".

Ποια ακριβώς ιδεολογία θεωρείς, ότι υπηρέτησαν; Προφανώς όχι την κομμουνιστική, γιατί αυτή δεν προβλέπει καν το έγκλημα, σε συνθήκες κομμουνισμού, εκτός από τον φόνο ανθρώπου από άνθρωπο, ακόμη και σε άμυνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Όχι φυσικά! Στον κομμουνισμό δεν θα υπάρχει καν διεύθυνση, πόσο μάλλον διευθυντές!



Ποια ακριβώς ιδεολογία θεωρείς, ότι υπηρέτησαν; Προφανώς όχι την κομμουνιστική, γιατί αυτή δεν προβλέπει καν το έγκλημα, σε συνθήκες κομμουνισμού, εκτός από τον φόνο ανθρώπου από άνθρωπο, ακόμη και σε άμυνα!



Και βέβαι υπάρχουν διευθυντές.έλεος.απλά όχι με την μορφη που τους φαντάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Η μυστηριώδης γυναίκα στο πλευρό του Κιμ Γιονγκ-ουν
11:32 10/7
Ο Τύπος στην Ασία προσπαθεί να εντοπίσει την ταυτότητα της νεαρής κοπέλας που ακολουθεί τον νέο ηγέτη της Βόρειας Κορέας στις επίσημες εκδηλώσεις.

Στη Νότιο Κορέα, όπου υπάρχουν τεράστιες υποδομές παρακολούθησης και καταγραφής των δραστηριοτήτων στον κομμουνιστικό Βορρά, ο τελευταίος συναγερμός «χτύπησε» όταν η κρατική τηλεόραση της Πιονγκ Γιανγκ μετέδωσε την επίσκεψη του Κιμ Γιονγκ-ουν στο μαυσωλείο του παππού του και ιδρυτή του κομμουνιστικού κράτους, Κιμ Ιλ-σουνγκ, λόγω της επετείου από το θάνατό του το 1994.
Μαζί του βρίσκονταν κορυφαίοι αξιωματούχοι, όπως ο επίτιμος αρχηγός του κράτους Κιμ Γιονγκ-ναμ και ο επικεφαλής των Ενόπλων Δυνάμεων ΡιΓιονγκ-χο, αλλά και μία λεπτή, νεαρή κοπέλα με κοντά μαλλιά και αυστηρά μαύρα ρούχα.
Η γυναίκα-μυστήριο περπάτησε δίπλα-δίπλα με τον Κιμ Γιονγκ-ουν και υποκλίθηκαν μαζί μπροστά στο χώρο όπου βρίσκεται ταρριχευμένο το σώμα του πρώτου κομμουνιστή ηγέτη της χώρας.
Αργότερα, η ίδια γυναίκα εμφανίστηκε πάλι δίπλα στον Κιμ Γιονγκ-ουν, ενώ παρακολουθούσαν την παράσταση μίας κρατικής ορχήστρας.
Τα νοτιοκορεατικά ΜΜΕ έχουν γεμίσει από φήμες και υποθέσεις για την ταυτότητά της, λέγοντας ότι μπορεί να είναι η νεότερη αδερφή του, Γιο-γιονκ, που είχε σπουδάσει μαζί του στην Ελβετία τη δεκαετία του 1990.
Αλλες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ερωμένη ή και σύζυγο του νεαρού ηγέτη, ίσως την Χιον Σονγκ-γολ, διάσημη τραγουδίστρια που φημολογείτο ότι είχε δεσμό με τον νέο ηγέτη της χώρας.
Η περίπτωσή της είναι ενδιαφέρουσα, καθώς «εξαφανίστηκε» από τη δημοσιότητα το 2006, αλλά επανεμφανίστηκε μόλις τον περασμένο Μάρτιο, και μάλιστα έγκυος. «Ηταν φίλοι από παλιά, ως έφηβοι και υπάρχει η φήμη μεταξύ της βορειοκορεατικής ηγεσίας ότι ήταν εραστές», υποστήριξε ανώνυμη πηγή των μυστικών υπηρεσιών.
Η πρώτη εμφάνιση «άγνωστης γυναίκας» στο πλευρό του Κιμ Γιονγκ-ουν σημειώθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο, κατά τον θρήνο για την απώλεια του πατέρα του.
Αλλοι πάντως, συνεκτιμώντας την σταθερή απουσία των «πρώτων κυριών» από το προσκήνιο της δημοσιότητας στην Βόρεια Κορέα, εκτιμούν ότι ίσως είναι ετεροθαλής αδερφή του Κιμ Γιονγκ-ουν, από την «ένωση» του πατέρα του με κάποια από τις ερωμένες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κουμμουνισμος τουλαχιστον στην ελλαδα ειναι ο τροπος να βαζεις σε αριστερο και δηθεν επαναστατικο περιτυλιγμα λεφταδες , υπερμαχους του συστηματους και βολεμενους ξυστες σε καποια δημοσια υπηρεσια οπου χρυσοπληρωνεται αδικα για τις υπηρεσιες που προσφερει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Βασικά, εγώ πιστεύω ότι ο κομμουνισμός δεν έχει κάποιο "ευαγγέλιο". Κομμουνιστές ήταν και ο Μαρξ και ο Τροτσκι και ο Σταλιν, όμως και οι 3 είχαν κατά νου έναν διαφορετικό τρόπο διακυβέρνησης. Αν προσπαθούσε κάποιος να δώσει έναν ορισμό θα ήταν πως "ο κομμουνισμός είναι το πολιτικό-οικονομικό σύστημα που προβλέπει σε: 1)Άμεση δημοκρατία, 2)Αταξική κοινωνία (δεν υπάρχει διάκριση των τάξεων), 3)Μια αγορά που θα είναι συλλογική, όπου δεν θα υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, αλλά η εργασία θα έχει σκοπό το συνολικό (και όχι το ατομικό) συμφέρον."

Επειδή όμως και εγώ δεν γνωρίζω πολύ καλά την όλη ιδεολογία στα λέω με επιφυλάξεις γιατί ίσως έχω παρανοήσει κάποια πράγματα (και εγώ τώρα ψάχνομαι).
Βέβαια, είναι καλύτερα να διαβάσεις (όταν έρθει η ώρα) κάποια σχετικά βιβλία και να μην υιοθετήσεις την δική μου ή κάποιου άλλου ερμηνεία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ρωτήστε 1 αλβανό/ίδα πάνω απο 40 χρονών να σας πεί... τι είναι Κομμουνισμός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ρωτήστε έναν ρώσο/ουζμπέκο/καζάκο/καζάχο/μορδοβιανό/εσθονό/ουκρανό/... πάνω από 40 χρονών να σας πει τι είναι κομμουνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Κομμουνισμος = Σοσιαλισμος το οποιο καταρεει οταν δεν μπορει ο Σοσιαληστης να πληρωσει αλλο επειδη τα λεφτα του λαου τελειωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρωτήστε 1 αλβανό/ίδα πάνω απο 40 χρονών να σας πεί... τι είναι Κομμουνισμός ;)


Το να προσπαθείς να μειώσεις το κομμουνιστικό σύστημα συγκρίνοντάς το με τα σημερινά 'κομμουνιστικά' (κεντρικά καπιταλιστικά) συστήματα είναι τουλάχιστο παιδαριώδες. Με την ίδια λογική πήγαινε ρώτα ένα παιδί στην Κένυα, στην Αγκόλα ή στην Ουγκάντα να σου πει τι είναι ο καπιταλισμός. Βασικά πήγαινε ρώτα όποιον κάτοικο μη αναπτυγμένων χωρών θες να σου πει τι είναι ο καπιταλισμός. Ή καλύτερα πήγαινε ρώτα ένα σκλάβο ή μια γυναίκα να σου πει τι ήταν η Αθηναϊκή δημοκρατία.

Κομμουνισμός όπως των ονειρεύτηκαν οι Ίωνες/Επίκουροι φιλόσοφοι, οι Εσσαίοι και ο Μαρξ δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής. Ο πραγματικός κομμουνισμός είναι το μόνο σύστημα αυτή τη στιγμή που μπορεί να εγγυηθεί το μέλλον, υλικό και πνευματικό καθώς και την ελευθερία της ανθρωπότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Δεν προσπαθώ να μειώσω τίποτε........ και κανέναν. Οι αλήθειες όμως καίνε.
Οσο για το καλύτερο σύστημα, άστο... όπου δεν υπάρχει ατομική ελευθερία αλλά υποτάσεται χάριν της ιδεολογίας, είναι η σκλαβιά που λές.

Και μια που είπες για σκλαβιά, επειδή τάχω γράψει νωρίτερα αυτά,άργησες.
Αλλο σκλαβιά κι άλλο δουλεία, μην ανακατεύεις την δουλεία απο Αρχαία Ελλάδα ως αποτέλεσμα δειλίας στη μάχη κλπ κλπ διάβασέ τα υπάρχουν.
Με την σκλαβιά της Ρώμης, Αιγύπτου,Παλαιστίνης, Περσίας κλπ κλπ που το άτομο ή "ρές"=πράγμα δεν είχε υπόσταση,
κι ο αφέντης μπορούσε να τον θανατώσει...
Καμία σχέση με τον Δούλο/Δειλό της Ελλάδος που πληρωνόταν αλλά γινόταν κι απελεύθερος κάποια στιγμή ή και Πολίτης.
Διάβασε απο την αρχή τις σελίδες του θρέντ και θα καταλάβεις περισσότερα. Κρίμα νόμιζα ότι έχεις κλασσική παιδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν προσπαθώ να μειώσω τίποτε........ και κανέναν. Οι αλήθειες όμως καίνε.
Οσο για το καλύτερο σύστημα, άστο... όπου δεν υπάρχει ατομική ελευθερία αλλά υποτάσεται χάριν της ιδεολογίας, είναι η σκλαβιά που λές.

Και μια που είπες για σκλαβιά, επειδή τάχω γράψει νωρίτερα αυτά,άργησες.
Αλλο σκλαβιά κι άλλο δουλεία, μην ανακατεύεις την δουλεία απο Αρχαία Ελλάδα ως αποτέλεσμα δειλίας στη μάχη κλπ κλπ διάβασέ τα υπάρχουν.
Με την σκλαβιά της Ρώμης, Αιγύπτου,Παλαιστίνης, Περσίας κλπ κλπ που το άτομο ή "ρές"=πράγμα δεν είχε υπόσταση,
κι ο αφέντης μπορούσε να τον θανατώσει...
Καμία σχέση με τον Δούλο/Δειλό της Ελλάδος που πληρωνόταν αλλά γινόταν κι απελεύθερος κάποια στιγμή ή και Πολίτης.
Διάβασε απο την αρχή τις σελίδες του θρέντ και θα καταλάβεις περισσότερα. Κρίμα νόμιζα ότι έχεις κλασσική παιδεία...

Ποιες αλήθειες καίνε ακριβώς? Σου ξαναλέω πως κομμουνισμό δεν έχει δει ακόμη αυτή η ανθρωπότητα μέχρι σήμερα. Όλα τα ψευδο-κομμουνιστικά καθεστώτα που έχουν περάσει από την ιστορία μέχρι στιγμής βασίζονται στον απολυταρχισμό και στον περιορισμό των ατομικών ελευθεριών και γι'αυτό ακριβώς το λόγω δεν μπορούν να λέγονται και κομμουνιστικά.

Σε ένα πραγματικό κομμουνιστικό σύστημα δεν γίνεται κανένας περιορισμός των ατομικών ελευθεριών. Η βασική αρχή του κομμουνισμού ούτως ή άλλως έγκειται στο ίσο μοίρασμα των υλικών και πνευματικών αγαθών ανάμεσα στα μέλη μιας κοινωνίας.
Με πιο κομμάτι λοιπόν διαφωνείς εσύ? Γιατί να μην έχουν όλοι οι άνθρωποι του κόσμου ένα σπίτι να μείνουν, φαγητό, ρούχα, σχολεία, υγεία? Η μόνη ελευθερία που στερούνται τα άτομα στον κομμουνισμό, είναι η ελευθερία να πλουτίζουν εις βάρος των άλλων. Εσένα δηλαδή αυτός είναι ο στόχος σου ως άνθρωπο? Να πεθαίνει της πείνας ο διπλανός σου για να μπορείς εσύ να έχεις την ελευθερία να πετάς το φαγητό του στα σκουπίδια?

Όσο για την αρχαία Αθήνα, ναι οι δούλοι της δεν ήταν σαν τους δούλους της Ρώμης, προστατεύονταν από τη θανάτωση, το βιασμό, το άδικο ξυλοδαρμό και άμα ήθελαν οι αφέντες τους, τους δίναν και ένα χαρτζιλίκι. Αυτά όμως συνέβαιναν στους δούλους της πόλης, πολλοί από τους οποίους ήταν μορφωμένοι πράμα που εκτιμούσαν ιδιαίτερα οι Αθηναίοι. Οι δούλοι στα λατομεία π.χ. είχαν άλλη μεταχείριση. Παρόλα αυτά όμως, οι δούλοι ήταν δούλοι δεν ήταν ελεύθεροι άνθρωποι. Συνέχιζαν να αποτελούν κτήματα των αφεντάδων τους και πέρα από τα παραπάνω βασικά δικαιώματα δεν είχαν τίποτα άλλο. Όσο για την απελευθέρωση μετά τη μάχη αυτό γινόταν μόνο και μόνο για να έχουν κίνητρο οι σκλάβοι να πολεμήσουν. Γνωρίζουμε τους επεκτατικούς πολέμους της Αθήνας και το συνεχή δυναμικό ανδρών που χρειαζόταν για να τους καλύψει.

Μπορείς να μου εξηγήσεις από που συμπέρανες ότι δεν έχω κλασσική παιδεία? Επειδή δεν συμφωνώ με τον ολιγαρχικό Πλάτωνα και τον ευγενόφιλο Αριστοτέλη? Η μήπως επειδή δε γουστάρω τον ελιτισμό και το μυστικισμό του Πυθαγόρα? Όπως σου είπα και παραπάνω είμαι πιο κοντά στον Επίκουρο, καθώς αυτός για μένα είναι αρκετά βήματα μπροστά από την εποχή του. Τώρα αν εσύ με τον όρο κλασσική παιδεία εννοείς μια αρχαιολατρία χωρίς λογική και όρια τότε ναι δεν έχω τέτοια παιδεία. Θαυμάζω την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της και θέλω να πιστεύω πως και το δικό μου πνεύμα είναι Ελληνικό όπως και εκείνων των ανθρώπων. Και επειδή ακριβώς έχω Ελληνικό πνεύμα δεν θεοποιώ κανέναν αρχαίο φιλόσοφο. Μπορεί εκείνοι να ήταν ανώτεροι ως πνεύματα αλλά αυτό δε σημαίνει πως κατείχαν και την απόλυτη αλήθεια τους σύμπαντος ή ότι είχαν φτάσει στο ζενίθ της πνευματικότητας. Κάλλιστα λοιπόν θα τους κρίνω, θα συμφωνήσω, θα διαφωνήσω μαζί τους και θα σκεφτώ. Γιατί αυτό θα κάναν και εκείνοι στη θέση μου. Ας μην είμαστε λοιπόν τυφλοί αρχαιολάτρες και ας κοιτάμε να γινόμαστε ακόμη πιο ανώτεροι από τους μακρινούς αυτούς προγόνους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top