Θέλω να κάνω το Blog μου site. Βοήθεια και γνώμες!!

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Θέλω λοιπόν να κάνω το BLOG μου site. Δηλαδή θα ήθελα να είναι της μορφής onomasite.com

Θα ήθελα συμβουλές. Επίσης, να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά...
Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Φυσικά πρέπει να δηλώσω και τα δικά μου στοιχεία μου, σωστά;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θέλω λοιπόν να κάνω το BLOG μου site. Δηλαδή θα ήθελα να είναι της μορφής onomasite.com

Θα ήθελα συμβουλές. Επίσης, να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά...
Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Φυσικά πρέπει να δηλώσω και τα δικά μου στοιχεία μου, σωστά;;

Παρακαλώ τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ. :)
Με λίγα λόγια θες ένα Domain Name.

Εάν θες να καταχωρηθείς κάτω από το .gr, θα κάνεις μία αίτηση στην FORTH, δηλαδή στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης. Το site της είναι αυτό --> https://grweb.ics.forth.gr/reg_info.jsp?lang=el

Διάβασε προσεκτικά της οδηγίες και κάνε αίτηση. Προσωρινή έγκριση παίρνεις νομίζω εντός ωρών και μόνιμη σε λίγες εργάσιμες μέρες.

Αν θες κάτω από το .com, υπεύθυνη είναι η VeriSign. Θα ψάξεις εδώ --> https://www.verisigninc.com/en_US/pr...main-name-services/find-registrar/index.xhtml

Θετικά: έχεις το δικό σου προσωπικό domain.
Αρνητικά: προφανώς πληρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Θα προτιμούσα σε .com.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:P το μπλογκ ειναι μπλογκ και το σαιτ ειναι σαιτ δεν μπορεις να κανεις ενα μπλογκ σαιτ (μήπως εννοείς κάτι άλλο;)
___________

Α οκ θέλεις να βάλεις domain εε πήγαινε αγόρασε έναν και βάλτο στο blog σου :)
αλλά πάλι μπλογκ θα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Να γυρίσουμε στο κύριο θέμα;

Γιατί να το κάνεις σάιτ; :hmm: Πιστεύεις ότι συμφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:P το μπλογκ ειναι μπλογκ και το σαιτ ειναι σαιτ δεν μπορεις να κανεις ενα μπλογκ σαιτ (μήπως εννοείς κάτι άλλο;)
Φόκε, απομακρύνσου από τα θέματα τα οποία δεν γνωρίζεις, ευχαριστώ.-

Την δουλειά την κάνει μία απλή καταχώρηση μιας εγγραφής DNS τύπου CNAME. Με λίγα λόγια, χρησιμοποιείς ένα domain name ως ένα alias ή "ψευδώνυμο" του άλλου.

Φερ' ειπείν, το site του είναι το www.iana.org/domains/example/ και κατοχυρώνεις το www.example.com ως "ψευδώνυμο" του πρώτου.

[στην πραγματικότητα είναι εγγραφή τύπου SOA, but you get the idea...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Γιατί να το κάνεις σάιτ; :hmm: Πιστεύεις ότι συμφέρει;

Ναι, γιατί θα έχω το δικό μου domain.

Μία ερώτηση ακόμα, θα συνεχίσει να φορτώνει γρήγορα η σελίδα μου ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Με λίγα λόγια θες ένα Domain Name.

Εάν θες να καταχωρηθείς κάτω από το .gr, θα κάνεις μία αίτηση στην FORTH, δηλαδή στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης. Το site της είναι αυτό --> https://grweb.ics.forth.gr/reg_info.jsp?lang=el

Διάβασε προσεκτικά της οδηγίες και κάνε αίτηση. Προσωρινή έγκριση παίρνεις νομίζω εντός ωρών και μόνιμη σε λίγες εργάσιμες μέρες.

Αν θες κάτω από το .com, υπεύθυνη είναι η VeriSign. Θα ψάξεις εδώ --> https://www.verisigninc.com/en_US/pr...main-name-services/find-registrar/index.xhtml

Θετικά: έχεις το δικό σου προσωπικό domain.
Αρνητικά: προφανώς πληρώνεις.

Για το .gr γιατί να κάνει αίτηση στη Forth; Υπάρχουν αρκετές σελίδες (papaki, domain24) που μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο εύκολα + ορισμένες απ' αυτές προσφέρουν και δωρεάν hosting (έστω ενα μικρό χώρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για το .gr γιατί να κάνει αίτηση στη Forth; Υπάρχουν αρκετές σελίδες (papaki, domain24) που μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο εύκολα + ορισμένες απ' αυτές προσφέρουν και δωρεάν hosting (έστω ενα μικρό χώρο)
Αίτηση κάνεις στην forth τελικά, απλώς εμμέσως, μέσω αυτών των site. Όντως αυτή είναι η διαδικασία, απλώς τελικά η αίτηση φτάνει στην Forth, που διαχειρίζεται το .gr. :)

Και το ίδιο το site της Forth σε παραπέμπει σε μια λίστα που υπάρχουν όλοι οι υπεύθυνοι registrars, μαζί με αυτά τα σάιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για το .gr γιατί να κάνει αίτηση στη Forth; Υπάρχουν αρκετές σελίδες (papaki, domain24) που μπορεί να κάνει τη δουλειά πιο εύκολα + ορισμένες απ' αυτές προσφέρουν και δωρεάν hosting (έστω ενα μικρό χώρο)
Υπεύθυνο για την αδειοδότηση (or sth) των ελληνικών domains (.gr) είναι το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας της Κρήτης, όπως είπε και ο Γιώργος.

Θες δε θες, εκεί θα κάνεις αίτηση (είτε άμεσα, είτε έμμεσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top