• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ξέρω ότι είναι πολλοί αυτοί που ταλαιπωρούνται από το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου ή άλλες εντερικές ενοχλήσεις. Κι αν είναι μερικοί εδώ μέσα, μπορούμε να ανταλλάσσουμε γνώμες και συμβουλές.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου:
Χαρακτηρίζεται από συμπτώματα στο έντερο, που διαρκούν πάνω από τρεις μήνες και περιλαμβάνουν τυμπανισμό, κοιλιακό άλγος ή ευαισθησία
  • Πρέπει να καταλάβετε ότι το σύνδρομο αυτό είναι αθώο και χρειάζεται ηρεμία. Αποφύγετε πρόσωπα και καταστάσεις που σας φορτίζουν αρνητικά και βρείτε δραστηριότητες που δίνουν σκοπό στη ζωή σας. Ενταχτείτε σε προγράμματα άσκησης
  • Το σύνδρομο αυτό είναι μια εξατομικευμένη νόσος. Πρέπει να παρατηρήσετε τις τροφές που επιδεινώνουν τα συμπτώματά σας και να τις αποφύγετε. Είναι όμως σημαντικό να διακόψετε τον καφέ, τα βαριά τσιγαριστά ή με πολλά μπαχαρικά τρόφιμα και τα τεχνητά γλυκαντικά. Οι περισσότεροι από τους πάσχοντες έχουν δυσανεξία στο γάλα και πρέπει να το απομακρύνουν από τη διατροφή τους, μπορούν όμως να κάνουν χρήση προϊόντων του γάλακτος όπως το γιαούρτι. Ορισμένοι έχουν δυσανεξία σε όλα τα γαλακτοκομικά προϊόντα
  • Είναι σημαντικό να υιοθετήσετε μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες και να μην κάνετε υπερκατανάλωση αλκοόλ
  • Διακόψτε την κακή συνήθεια του φαγητού αμέσως πριν τον νυχτερινό ύπνο, διότι παρακωλύεται η ομαλή διαδικασία της πέψης
  • Σε πολλές περιπτώσεις βοηθούν φυσικά φάρμακα από τον χώρο της Εναλλακτικής Ιατρικής
  • Κάθε αλλαγή στον καθιερωμένο τρόπο λειτουργίας του ευερέθιστου εντέρου σας, επιβάλλει εκ νέου ιατρική εξέταση. Για παράδειγμα, ο πυρετός που ξαφνικά συνοδεύει τα συμπτώματά σας, μπορεί να οφείλεται σε επιπρόσθετη λοίμωξη του εντέρου. Ομοίως, η υπερβολική αύξηση του αριθμού των κενώσεών σας με ρυθμό ξένο προς τις συνήθειες του εντέρου σας μπορεί να οφείλεται σε ελκώδη κολίτιδα και να μην είναι απλώς έξαρση του συνδρόμου σας.

Σπαστική κολίτιδα:
Σας έχει τύχει ξαφνικά να μη σας χωράει η φούστα σας ή το παντελόνι σας. Αισθάνεστε συχνά την ανάγκη να λύσετε τη ζώνη σας για να ανακουφισθείτε. Υποφέρετε τακτικά από φουσκώματα πρηξίματα και τυμπανισμό της κοιλίας και πολλές φορές έρχονται χωρίς να έχτε φάει κάτι. Αν ναι, τότε πιθανότητα πάσχετε από σπαστική κολίτιδα ή ευερέθιστο έντερο όπως αλλιώς λέγεται η κατάσταση αυτή.

  • Μην ανησυχείτε για την πάθησή σας. Έχετε μία καλοήθη πάθηση οποία ποτέ δεν πρόκειται να εξελιχθεί σε καρκίνο ή άλλη κακή πάθηση
  • Αποφεύγετε τροφές που αποδεδειγμένα σας προκαλούν ή σας χειροτερεύουν τα συμπτώματα. Οι τροφές αυτές δεν είναι ίδιες για όλους τους ασθενείς. Μερικές από τις πιο γνωστές ερεθιστικές τροφές είναι το γάλα και τα γαλακτομικά προϊόντα, ο καφές, το τσάι κ.α.
  • Αποφεύγετε την υπερβολική κατανάλωση «υγιεινών τροφών» που περιέχουν στάρι ολικής αλέσεως ή σκευάσματα με πίτουρο (τα γνωστά bran).
  • Τα φρούτα και τα λαχανικά όχι μόνο δεν απαγορεύονται αλλά συνιστώνται ιδιαίτερα.
  • Αποφεύγετε γενικά το stress και προσπαθήστε να χαλαρώνετε.
  • Πίνετε άφθονα υγρά αλλά αποφεύγετε τα ανθρακούχα ποτά. Αυτό βοηθά πολύ, ιδιαίτερα αν είστε δυσκοίλιοι.
  • Αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε εύκολα υπακτικά φάρμακα (δηλ. φάρμακα που βοηθούν την κένωση του εντέρου).
  • Μην καπνίζετε διότι η νικοτίνη προκαλεί σπασμό του εντέρου με αποτέλεσμα εντονότερους πόνους και δυσφορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Συνδρομο εερεθιστου εντερου;;; αχ ....:( Οταν εχω αγχος ιδιαιτερα πχ στις εξετασεις μεσα σε δευτερολεπτα πρηζομαι ...:( Και γινεται εντονοτερο με γαλα κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ έχω μεγάλα πρηξίματα σε περιόδους στεναχώριας και άγχους, αλλά και μικρότερα σε πιο μικρό άγχη. Αν δεν κοιμηθώ καλά, αν είχε λίγο παραπάνω μπαχαρικό το φαΐ, αν αν αν... φουσκώνω και ξεφουσκώνω, μία δε μου κουμπώνει το τζην και μία είναι χαλαρό...
Πολύ μεγάλο ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγώ έχω μεγάλα πρηξίματα σε περιόδους στεναχώριας και άγχους, αλλά και μικρότερα σε πιο μικρό άγχη. Αν δεν κοιμηθώ καλά, αν είχε λίγο παραπάνω μπαχαρικό το φαΐ, αν αν αν... φουσκώνω και ξεφουσκώνω, μία δε μου κουμπώνει το τζην και μία είναι χαλαρό...
Πολύ μεγάλο ζόρι.

ax κι εγω...ασε...πρεπει να βρω ομως ακριβως ποιες τροφες με ενοχλουν γιατι δε το αντεχω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις το γάλα, να μειώσεις τα μπαχαρικά, να δοκιμάσεις προϊόντα χωρίς λακτόζη... και γενικά, αυτά που λένε οι συμβουλές στο άρθρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Οχι...μονο για το γαλα και γαλακτοκομικα ηξερα...για μπαχαρικα και γενικα προιοντα χωρις λακτοζη δεν ειχα δοκιμασει η αληθεια ειναι...θα το ακολουθησω ομως να δω αποτελεσματα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δες όλο το πρώτο ποστ. ;)
Και τσιγάρο, καφές, τσάι δε βοηθούν...
Αλλά διαχώρισέ τα, αν έχεις κολίτιδα ή ευαίσθητο έντερο, για να δεις αν θέλεις παραπάνω ή λιγότερες φυτικές ίνες.
Κι εγώ λέω να κόψω τους καφέδες... αχ βαχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γεια σας ...
ισως αυτό που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα να σας ενδιαφέρει... κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δες όλο το πρώτο ποστ. ;)
Και τσιγάρο, καφές, τσάι δε βοηθούν...
Αλλά διαχώρισέ τα, αν έχεις κολίτιδα ή ευαίσθητο έντερο, για να δεις αν θέλεις παραπάνω ή λιγότερες φυτικές ίνες.
Κι εγώ λέω να κόψω τους καφέδες... αχ βαχ...

το ειδα το ειδα..ευαισθητο εντερο εχω...θα το ακολουθησω..πιστευω θα με βοηθησει πολυ...:)

giver ομοιοπαθητικη λες ε;; δε ξερω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sesilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σπαστική κολίτιδα με πιάνει αρκετές φορές.... πολλοί τυμπανισμοί κ πόνοι.σίγουρα το άγχος παίζει μεγάλο ρόλο.ο γιατρός πάλι όμως μου είπε να κόψω ότι πράσσινο υπάρχει φασολάκια,μπάμιες και τέτοια κ όντως όποτε τρώω τέτοια έχω παρατηρήσει ότι πρήζομαι υπερβολικά.πολύς κόσμος έχει αυτό το πρόβλημα κ είναι άστα να πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
σπαστική κολίτιδα με πιάνει αρκετές φορές.... πολλοί τυμπανισμοί κ πόνοι.σίγουρα το άγχος παίζει μεγάλο ρόλο.ο γιατρός πάλι όμως μου είπε να κόψω ότι πράσσινο υπάρχει φασολάκια,μπάμιες και τέτοια κ όντως όποτε τρώω τέτοια έχω παρατηρήσει ότι πρήζομαι υπερβολικά.πολύς κόσμος έχει αυτό το πρόβλημα κ είναι άστα να πάνε.

η λύση είναι επάνω... τα αποτελέσματα τα είδα με τα ματάκια μου!!
η αποφαση είναι δικιά σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZXCVBNM

Νεοφερμένος

Η ZXCVBNM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ο giver μου δωσε ελπίδα! Και στη ζωή μου αυτή η λέξη δεν υπήρχε τα τελευταία 10 χρόνια, απ΄τη στιγμή που άρχισε αυτή η απαίσια κατάσταση της σπαστικής κολίτιδας...

Σέμένα ξεκίνησε από άγχος, τώρα πια κι ο αέρας που αναπνέω με επηρεάζει. 'Εχω τόσο έντονο πρόβλημα που όλη μου η ζωή έχει πάει πίσω. Ακόμη δεν έχω καταφέρει να τελειώσω τη σχολή μου, έχω χάσει την επαφή με τους φίλους μου, φοβάμαι να πάω οπουδήποτε μη τυχόν και χρειαστεί να αντιμετωπίσω τα επώδυνα και ντροπιαστικά συμπτώματα της κολίτιδας, ας αφήσουμε το θέμα σχέση με το άλλο φύλλο, την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι...

Τέλος πάντων, τον τελευταίο καιρό είμαι σε φρικτή κατάσταση κι επειδή ότι δοκίμασα μέχρι τώρα-χάπια σπασμολυτικά, αγχολυτικά, αντικαταθλιπτικά, 2 ψυχολόγοι, γυμναστήριο, διατροφή, γιόγκα-δεν έχει βοηθήσει για παραπάνω από 3-4 μέρες, αποφάσισα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Την αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό, όπως τα περισσότερα θέματα που με αφορούν, αλλά το παράδειγμα του φίλου μας με έκανε να ελπίζω ότι τελικά ίσως κάποια στιγμή να σταματήσω να πονάω, να φοβάμαι, να ντρέπομαι και να αρχίσω να ζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Τέλος πάντων, τον τελευταίο καιρό είμαι σε φρικτή κατάσταση κι επειδή ότι δοκίμασα μέχρι τώρα-χάπια σπασμολυτικά, αγχολυτικά, αντικαταθλιπτικά, 2 ψυχολόγοι, γυμναστήριο, διατροφή, γιόγκα-δεν έχει βοηθήσει για παραπάνω από 3-4 μέρες, αποφάσισα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Την αντιμετώπιζα με σκεπτικισμό, όπως τα περισσότερα θέματα που με αφορούν, αλλά το παράδειγμα του φίλου μας με έκανε να ελπίζω ότι τελικά ίσως κάποια στιγμή να σταματήσω να πονάω, να φοβάμαι, να ντρέπομαι και να αρχίσω να ζω!

Χρυσέ μου άνθρωπε μήπως πάσχεις απο Μεσογειακό πυρετό και όχι απο σπαστική κολίτιδα?
Λοιπόν ο Μεσογειακός Πυρετός είναι μια σπάνια κληρονομική ασθένεια με τρομέρους πόνους στο έντερο και πυρετό.Συγγενικό μου πρόσωπο υπέφερε χρόνια απο αυτο και ευτυχώς τυχαία το βρήκε επειδή κάποιο άλλο άτομο είχε το ίδιο και είχε κάνει την ειδική εξέταση για να το βρεί.Τα συμπτώματα μπορεί να κρατήσουν μέχρι και μια εβδομάδα!
Δεν το βρίσκουν η γιατροί εύκολα διότι είναι ειδική η εξέταση που πρέπει να κάνεις, και γίνεται νομίζω σε κάποιο ιατρικό εργαστήρι Πανεπιστημίου Αθηνών αλλά και στην Κρήτη.Η κρητικοί 1 στους 7 υποφέρουν απο αυτό, και ευτυχώς τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότεροι έχουν βρεί απο τι είναι. Αν το τεστ βγεί θετικό, τότε χορηγείται ενα φαρμακο σε μορφή χαπιού το οποίο λέγεται κολχικίνη και πρέπει να λαμβάνεται εφ' όρου ζωής.Η ασθένεια αυτή εμφανίζεται σε χωρες της Ανατολικής Μεσογείου.
Αν βρείτε οτι πάσχετε απο αυτό και πάρετε το χάπι θα σταματήσουν τα απαίσια αυτά συμπτώματα και θα έχετε φυσιολογική ζωή.Αλλά πρέπει να εξεταστείτε για να βεβαιωθείτε οτι όντως είναι αυτό. Εως τώρα ταλαιπωρείται πολύς κόσμος και νομίζει οτι εχει κολιτιδα ενω είναι πολύ πιθανόν να είναι αυτό.
Δείτε αυτό.


Μεσογειακός πυρετός: Φορέας ένας στους 7 Κρητικούς
Της ΣΟΦΙΑΣ ΝΕΤΑ


Φορέας του γονιδίου μιας σπάνιας κληρονομικής νόσου, του μεσογειακού πυρετού, είναι ένας στους 7 Κρητικούς, όπως έδειξε έρευνα της Ιατρικής Σχολής Κρήτης και του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ για να εμφανίσει τη νόσο ένα παιδί πρέπει να είναι φορείς του γονιδίου και οι δύο γονείς. Πολλές φορές η νόσος παραμένει αδιάγνωστη για χρόνια, με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία του ασθενούς, ενώ υπάρχει θεραπεία την οποία πρέπει να λαμβάνει εφ' όρου ζωής.



Από τις χώρες της Μεσογείου, η ασθένεια εμφανίζεται συχνότερα στο Ισραήλ (1 στους 3 φέρει το γονίδιο), την Τουρκία, την Αρμενία, αλλά και την Κύπρο (ένας στους 9).

Οπως εξήγησαν ειδικοί επιστήμονες σε χθεσινή συνέντευξη Τύπου, η νόσος οφείλεται στη μετάλλαξη του γονιδίου MEFV, ενώ πρόσθεσαν ότι γονιδιακή εξέταση για να διαπιστώσει κανείς αν έχει το προβληματικό γονίδιο δεν μπορεί να γίνει σε συστηματική βάση ή στο πλαίσιο του προληπτικού ελέγχου.

Για το θέμα μίλησαν ο πρόεδρος της Ελληνικής Ρευματολογικής Εταιρείας Δημήτρης Καρράς και ο αναπληρωτής καθηγητής Ρευματολογίας στην Κρήτη Δημήτρης Μπούμπας, με αφορμή το 19ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ρευματολογίας, που άρχισε χθες στην Αθήνα.

Ειδικότερα, ο κ. Μπούμπας, ο οποίος ήταν και επικεφαλής της μελέτης στο 90% των περιπτώσεων, δήλωσε πως ο μεσογειακός πυρετός πρωτοεκδηλώνεται πριν από το 20ό έτος της ηλικίας και συχνά πριν από τη συμπλήρωση των 10 χρόνων.

Η ασθένεια κάνει την εμφάνισή της σε τακτά χρονικά διαστήματα, με πυρετό και έντονο πόνο στην κοιλιά και τα συμπτώματα διαρκούν από μία έως επτά μέρες. Ο ασθενής αναρρώνει πλήρως στο τέλος κάθε κρίσης, είναι τελείως φυσιολογικός στο διάστημα μεταξύ δύο κρίσεων και για την αντιμετώπιση του μεσογειακού πυρετού χορηγείται η ουσία κολχικίνη, σε χάπια.


Είναι άρθρο της εφημερίδας Ελευθεροτυπία.
https://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=30.11.2006,id=63857980

Δείτε και αυτό.
https://www.edae.gr/cdmagazine/.cdmagazine-1174409261-178076-11443/6.pdf




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 30/11/2006
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christre

Νεοφερμένος

Ο Christre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δυστυχώς και εγώ "πάσχω" από το ΣΕΕ(σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου) ή Σπαστική Κολίτιδα :(
Τι ακριβώς είναι? https://www.gastrenterologicoiatreio.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=9&Itemid=9
https://www.medlook.net/article.asp?item_id=1799

Με ταλαιπωρεί από τον Μαϊο του 09(δηλ. 2 Μήνες) και όπως λένε και τα αρθρα που σας έκανα Link πιο πάνω ξεκίνησε μετά από μία γαστρεντερίτιδα (εντερική λοίμωξη).
Τα αίτια αύτης της "καλοηθης" πάθησης δυστυχώς δεν λύνονται με μερικά απλά χάπια ή μιας ιατρικής θεραπείας.
Από ότι έχω διαβάσει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ παράγοντας του ΣΕΕ είναι ο παράγοντας stress.
Όπως είναι φυσικό το ΣΕΕ έχει επηρεάσει την προσωπική μου ζωή καθώς κ την επαγγελματική μου, αυτό έχει επιπτώσεις στο οικογενειακό περιβάλλον καθώς και στην εργασία μου.
ΔΕΝ έχω κάνει ουτε ένα μπάνιο αυτό το καλοκαίρι λόγω του ΣΕΕ :(
Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες Γαστρεντερολογικές εξετάσεις ( εξετάσεις αίματος, εξέταση από γιατρό, και κολονοσκόπηση) και όλες δεν δείχνουν κάτι παθολογικό.
Άρα όλα είναι λογο του ψυχολογικού παράγοντα καθώς και του stress.Έκανα για αρκετό καιρό "σωστη" διατροφή,και βλέπω ότι τον τελευταίο καιρό ειμαι κάπως καλύτερα.
Η θεραπεία που κάνω ακόμα έιναι 2 χάπια (ibutin) και 2 κουταλιες (Dogmatyl).
Δεν βλέπω την ώρα να απαλλαγώ από το ΣΕΕ για να αρχίσω να βγαίνω και να απολαμβάνω την ζωή μου όπως πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JENI38THESS

Νεοφερμένος

Η JENI38THESS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:worry:ΧΑΙΡΕΤΕ!Υπασχω απο το αλιπιτο και μιστιριο νοσο, σπαστικι κολιτιδα.Εχω κανει τα παντα αλλα τιποτα.Παρακαλω αν ειπαρχει κανεις με το αντιστιχο νοσο και κσερει κατι καλιτερο ας σινδεθει μαζι μου,ΠΛΙΖΖΖΖ....
----Merge-----
Χαιρετε Γιυερ.Ευχαριστο για της πλιροφοριες σου.Η σπαστικι κολιτιδα με ταλεπορει μεχρι σε μικρανιες.Παρακαλο πες μου το ονομα του ομηοπαθητικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anemobill

Νεοφερμένος

Ο anemobill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου το αντιμετωπίζω σχεδόν 13 χρόνια.Το έχω ψάξει πολύ και έχω κάνει μέσα σε 6 χρόνια 2 ενδοσκοπήσεις.Το πρόβλημα αυτής της πάθησης είναι οι τρομεροί πόνοι που προκαλλούν οι σπασμοί του εντέρου με αποτέλεσμα να νιώθεις ένα πολύ ισχυρό τράβηγμα κατά μήκος του αντρικού οργάνου αντανακλαστικό βέβαια και να μην μπορείς ούτε να κουνηθείς.Τα πρώτα χρόνια δεν ήξερα τι ακριβώς μου συμβαίνει.Όταν με έπιανε έπινα μέσα σε μια ώρα 2 λίτρα νερό,και μετά αυτό με οδηγούσε σε πολλές κενώσεις.Στο τέλος ο πόνος έφευγε δηλ μολις άδειαζε τελείως το έντερό μου και μετά σαν να μην έτρεχε τίποτα.Όταν το έψαξα κατάλαβα ότι αυτό που με ενοχλούσε ήταν κυρίως το στρες,η πολύ έντονη κούραση σωματική ή ψυχική δηλ στεναχώρια και κατά τρίτο λόγο τροφές όπως πχ τα θαλασσινά,με καυτερές σάλτσες.Δεν έχω πρόβλημα με τη ντομάτα πχ,με τα χόρτα,αλλά με τα όσπρια ναι αν φάω πάνω από 2-3 πιάτα την ημέρα.Τα γαλακτοκομικά δεν μου παρουσιάζουν πρόβλημα.Τέλος το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αυτά τα 13 χρόνια που έχω το πρόβλημα,αν έχω πάθει πχ 80 κρίσεις,οι 60 είναι μετά από έντονη γυμναστική ή τρέξιμο.Αυτό είναι που μου κοστίζει περισσότερο και με στεναχωρεί γιατί ήμουν κάποτε ποδοσφαιριστής και έχω πάψει να πηγαίνω να παίζω ποδόσφαιρο με το φόβο μετά τον αγώνα ή κατά τη διάρκειά του μη με πιάσει ο πόνος.Το μέγα γιατρικό δε στις κρίσεις μου είναι ένα και μοναδικό.Buscopan plus.Συνήθως την ώρα της κρίσης επειδή είναι καλό σπασμολυτικό αρκεί ένα χάπι για να σταματήσουν οι σπασμοί και σαφώς το άλγος.Κάποιες φορές έχω φτάσει να πάρω και 3 χάπια εκείνη την ώρα για να σταματήσει ο πόνος κατόπιν κενώσεων βέβαια.Υπάρχει ένα υγρό το Benefibra που είναι φυτικό σε υγρά μορφή και βοηθάει στη χλωρίδα του εντέρου.Είναι φθηνό και έχει 10 φακέλους μέσα με γεύση μηλόζουμο που είναι ευχάριστη αρκετά.Είναι ένα προιον που βοηθάει αρκετά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω μήπως κανείς μπορεί να μου βρει λύση είναι το εξής:Αν εγώ ήμουν ποδοσφαιριστής σε επαγγελματικό επίπεδο συλλόγων και κόστιζα εκατομμύρια και είχα αυτό το πρόβλημα τι θα έκανα?Δε μπορεί να μην υπάρχει λύση ώστε όταν πρόκειται να πάω για τρέξιμο πχ να μην με πιάνει σπασμός στο έντερο.Το σύνδρομο αυτό παρουσιάστηκε στα 18 μου,ηλικία που πιστεύω το άγχος που είχα από τα σχολικά μου χρόνια διοχετεύτηκε και ξέσπασε έτσι.Θα χαρώ να έχω κάποια απάντηση παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους...έχω πολύ καιρό να γράψω σχετικά με το θέμα του συνδρόμου του ευερέθιστου εντέρου και γενικά να μπω στο forum. Είχα προτείνει την ομοιοπαθητική, την οποία και την πιστευω ... αλλα τώρα μπορώ να σας προτείνω, εκ πείρας και παλι, και αλλες φυσικές, ενεργειακές θεραπευτικές αγωγές όπου κάποιες εξ αυτών μετα απο εκπαιδεύσεις ασκώ πλεον και επαγελματικά.
Για παράδειγμα μπορώ να σας προτείνω την πρανική θεραπεία (pranic healing), την κβαντική (quantum therapy), το shiatsu, την κρανιοιερή θεραπεία (Craniosacral therapy). Όλα αυτα τα συστήματα θεραπειών προσεγγίζουν τον άνθρωπο ολιστικά... μιας και ολα μας τα θεματα απο κάπου προέρχονται...
σας έδωσα αρκετη τροφή... για μαγείρεμα... ψαχτείτε και πιστευω οτι ο καθένας/καθεμιά σας , θα βρει το κατάλληλο!! και παλι όπου μπορούμε να συνδράμουμε... εδω είμαστε. Να είσθε όλοι καλα!!! και να χαμογελάτε!!!... ειναι η μεγαλύτερη θεραπεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχω δοκιμάσει ενεργειακή θεραπεία σε παρόμοιο πρόβλημα και δούλεψε απίστευτα γρήγορα. Κρίμα που ο τύπος που μου το έκανε μένει πολύ μακριά από μένα, πάντως έπαθα την πλάκα μου κατα τη διαρκεια της θεραπειας (ενιωθα σαν να κινουνται ζεστα ρευματα στο σωμα μου μεσω των χεριων του, απίστευτη αισθηση) και με τα αποτελέσματα της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sobain

Νεοφερμένος

Ο sobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
kalispera ..αλεξάνδρα θα με βοηθούσες πολυ αν μ έλεγες περισσότερα για την ενεργειακή θεραπεία..εγω ειμαι σε απελπισμένη κατάσταση... ολες οι εξετάσεις ειναι καθαρές και οι γαστρεντερολόγοι που επισκέπτηκα μου απλα να μην δινω σημασία..κατι τετοιο μου ειναι πολυ δυσκολο ..πλεον ουτε για καφε δεν μπορω να παω πρωτον γιατι πλεον δεν μπορω να πιω και δευτερον λογω τησ απιστευτης δυσφοριας και φουσκωματος π εχω..ετσι επελεξα να παω σε ομοιοπαθητικο..με 2 μηνες θεραπεια δεν ειδα καμια διαφορα εκτος μονο απο μια μερα την οποια εκανα και την απευεσθητοποιηση οπως αποκαλουν οι ομοιπαθητικοι π σ κανουν κατι με ενεργεια ..εκεινη την μερα ενιωσα οπως δν ενιωσα 1,5 χρονο που εχω το προβλημα.στην ουσια δεν ενιωθα τιποτα εφαγα και χωνεψα τα παντα ημουν κανονικα!!!απο την αλλη μερα ομως παλι τα ιδια γ αυτο σταματησα τη θεραπεια..αυτο που κρατησα ηταν οτι μ ειπε ο ομοιοπαθητικος οτι το εντερο μου ειναι μπουκωμενο και με βαση αυτο π μ εκανε εκεινη την μερα σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποια θεραπεια που στοχευει αποκλειστικα στο να ενεργοποιησει ξανα το εντερο..αλεξανδρα ενημερωσε με αν μπορεις γ αυτο π δοκιμασες.καλο κουραγιο παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συντονιστική σημείωση:
Η συντονιστική ομάδα υπενθυμίζει στους αναγνώστες ότι η λήψη φαρμάκων χωρίς συνταγή ιατρού μπορεί να βλάψει σοβαρά την υγεία. (από Isiliel)


Για δείτε εδώ για τα οφέλη της Rifaximin (αντιβιωτικό - μία εμπορική ονομασία: Rifacol) στο ΣΕΕ: https://www.mednet.gr/archives/2008-6/pdf/749.pdf
Το διατάυτα είναι ότι βοηθάει να παίρνεις 2 δισκία των 200mg του αντιβιωτικού αυτού τρεις φορές την ημέρα (ανά 8 ώρες) τις πρώτες 10 ημέρες κάθε μήνα.
-Και μαζί Ibutin 300mg 1-2 δισκία πριν κάθε γεύμα ή 2 δισκία Dicetel 50mg σε περιπτώσεις μεγάλου πόνου που συνοδεύεται ειδικά με διάρροια και όλα τα σχετικά. (Προσοχή: το Dicetel φέρνει δυσκοιλιότητα.)
Αυτά βοηθούν αρκετά (: Rifacol, Ibutin, Dicetel).
---
Να έχετε ένα ημερολόγιο στο οποίο θα σημειώνετε τι τρώτε και τι επιδράσεις είχε αυτό μέσα στην μέρα. Έτσι θα αποφύγετε τροφές που πειράζουν εσάς προσωπικά. Εμένα για παράδειγμα άλλους τους πειράζουν πολύ οι φυτικές ίνες, ενώ άλλους τους βοηθούν...
---
Επίσης σε περιόδους άγχους που το πρόβλημα εντείνεται πάρα πολύ, θα βοηθούσε κάποιο αγχολυτικό όπως το lexotanil σε μία δοσολογία 1 δισκίο 1.5mg το πρωί και άλλο 1 το απόγευμα.



Συντονιστική σημείωση:

Η συντονιστική ομάδα υπενθυμίζει στους αναγνώστες ότι η λήψη φαρμάκων χωρίς συνταγή ιατρού μπορεί να βλάψει σοβαρά την υγεία. (από Isiliel)


Σημείωση exc:

Ούτε εγώ, βέβαια, προτείνω σε κανέναν να ακολουθήσει αυτήν την φαρμακευτική αγωγή.
Επίσης να τονίσω ότι η Rifaximin είναι ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο και ότι ψυχοδραστικά φάρμακα, όπως το lexotanil που ανέφερα εγώ και το Dogmatyl που ανέφερε το μέλος Christre δίνονται ΜΟΝΟ με ειδική ιατρική συνταγή από ιατρό με ειδικότητα νευρολογίας ή ψυχιατρικής και ΜΟΝΟ όταν πραγματικά χρειάζεται.
Συγγνώμη ζητώ από όλους που δεν έθεσα εγώ ο ίδιος την προειδοποίηση που καλώς έβαλε η Isiliel.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top