Δίπλωμα οδήγησης

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πάρε και λιώσε 2 μέρες στα τεστάκια είναι μερικές εκατοντάδες τις μαθαίνεις παπαγαλία σχεδόν και πας και δίνεις ναι τα περισσότερα είναι κοινή λογική αλλά αν στις 30 ερωτήσεις με 2 λάθη κόβεσαι μη στηρίζεσαι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τελικά έδωσα σήμερα και πέρασα. :D

Όταν ρώτησα εδώ δεν ήξερα αν μπορούσα να πάω στη σχολή για εξάσκηση γιατί αν είχαν τμήματα αυτή τη βδομάδα θα ήταν πιασμένη ολες τις ώρες η αίθουσα. Τελικά δεν είχαν οπότε μέχρι χθες τις είχα μάθει όλες. Πολύ πιο εύκολα ήταν από ότι τα περίμενα. 6-7 ερωτήσεις καθαρά σήματα και καμία μηχανολογική δε μου έτυχε. Βιβλίο δε μας δώσανε αφού το βρίσκεις online γιατί να το πληρώσω κ αυτό? Δε φτάνουν τα 750 minimum? :P

Προτείνω πάντως όποιος είναι να δώσει να κατεβάσει μια εφαρμογή που κυκλοφορεί, μια με κίτρινο φοντο. Είναι πολύ ωραία έχει στατιστικά, επιτρέπει να αποθηκεύεις ερωτήσεις για μελλοντικό διάβασμα και γενικά βολεύει να κάνεις τεστ όποτε και όπου θες. Όλες οι ερωτήσεις που μου έτυχαν τις είχε εκεί. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θέλει κανείς να με βοηθήσει με τα πράκτικα στην οδήγηση? Δεν έχω πάρει ακόμα το δίπλωμα αλλα είμαι στο 8ο μάθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Tι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Στον κομβο βάζοπυμε δεξί φλας και 1η ταχύτητα? Τα εξτρα μαθηματα πληρωνονται επιπλεον? Ποσα μαθηματα ειχες κανει για να το παρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω ακριβως τι θες να πεις στην πρωτη σου ερωτηση. Ποτε να αναψεις δεξι φλας; Οταν εισερχεσαι στον κομβο; Τα εξτρα απ'όσο ξερω τα πληρωνεις αλλα εξαρταται και απο τον δασκαλο. Εγω εκανα και τα 25 υποχρεωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα!Σπουδάζω σε επαρχιακή πόλη και μιας και είναι η προτελευταία μου χρονια εδώ σκεφτομαι να δώσω για δίπλωμα οδήγησης...Μονο και μόνο επειδή συμφέρει από οικονομικής άποψης και επειδή είναι κατι που αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να το κάνω!Το θέμα είναι ότι με τρομάζει η ιδεα...Αγχώνομαι μηπως δεν τα καταφέρω! Θα μου πείτε στις μερες μας όλοι έχουν δίπλωμα αλλα φοβάμαι και αγχώνομαι αρκετά γιατί δεν εχω ιδεα από οδήγηση!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλυτερα απο το να ειχες. Συνηθως στραβομαθαινεις. Παρε γνωμες για τους δασκαλους της περιοχης σου και πηγαινε. Μη φοβασαι. Εδω οδηγουν κατι χουφταλα με το ενα ποδι στον ταφο, 21χρ κοπελα δεν θα τα καταφερεις; Αρκει να το θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα!Σπουδάζω σε επαρχιακή πόλη και μιας και είναι η προτελευταία μου χρονια εδώ σκεφτομαι να δώσω για δίπλωμα οδήγησης...Μονο και μόνο επειδή συμφέρει από οικονομικής άποψης και επειδή είναι κατι που αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να το κάνω!Το θέμα είναι ότι με τρομάζει η ιδεα...Αγχώνομαι μηπως δεν τα καταφέρω! Θα μου πείτε στις μερες μας όλοι έχουν δίπλωμα αλλα φοβάμαι και αγχώνομαι αρκετά γιατί δεν εχω ιδεα από οδήγηση!:confused:

Προτίμησε μια μικρότερη σχολή όχι πολύ busy , χωρίς γραμματείς και λοιπούς υπαλλήλους. Ζήτα να σου γράψει αναλυτικά το κόστος του καθε τι, ακόμα και πιθανής επανεξέτασης ώστε αν στα αλλάξει αργότερα να μπορείς να του το πεις με αποδείξεις. Μην κρίνεις μόνο από το έχει πολλούς πελάτες άρα είναι καλά γιατί δε θα φταίνε αυτοί που θα σου ακυρώσουν 10 μαθήματα για εξετάσεις άλλων αν πνίγονται. Και να μην το βιάζεσαι πες ότι το θες μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία για να μην είναι γιολο . Μάθε τι παίζει με το μηχανολογικό γιατί ας πούμε εδώ που είμαι εγώ για να ξαναδώσω μέσα στον Απρίλιο παίζει να μην προλαβαίνω να έχω ημερομηνία και αύριο αν το ζητήσω γιατί είναι αργοκίνητοι εκεί πέρα. Θα πεις τι πειράζει ε ναι πειράζει γιατί όταν έδωσα πρωτη φορά κάπως έτσι έκανα 7 επιπλέον μαθήματα όσο περιμέναμε για "συντήρηση" τα οποία θα μπορούσα να έχω αποφύγει.Αν δεν έχεις πρόσβαση σε αυτοκίνητο στην πόλη που μένεις καλό είναι να το έχεις μέχρι το καλοκαίρι αν είναι να γυρίσεις στο πατρικό σου για να μπορείς να οδηγήσεις αν έχετε αμάξι. Αυτά από προσωπική πείρα και καλή αρχή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τόπος να μάθεις να οδηγάς είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα. Εγώ πήρα το δίπλωμα σε πόλη που δεν είχε φανάρι, ούτε πολλές λωρίδες. Όταν έφερα το αυτοκίνητο στην Αθήνα δεν είχα τα σωστά αντανακλαστικά και έκανα αρκετά λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Πόσο καιρό θέλει μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία; Εννοώ μαζί τα μαθήματα και οι εξετάσεις. Κανένα 2μηνο περίπου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Πόσο καιρό θέλει μέχρι να τελειώσει η όλη διαδικασία; Εννοώ μαζί τα μαθήματα και οι εξετάσεις. Κανένα 2μηνο περίπου;:hmm:

Ανάλογα κάθε πότε θα κάνεις μαθήματα. Αν κάνεις κάθε μέρα θα τελειώσεις γρήγορα αν κάνεις αραιά μέσα στην εβδομάδα θα σου πάρει αρκετό καιρό...

Γενικά είναι εύκολη η οδήγηση. Το θέμα είναι η συνήθεια. Να συνηθίσεις τις κινήσεις δηλαδή να κοιτάς δρόμο, χέρι στις ταχύτητες όταν θες να αλλάξεις, πόδι στον συμπλέκτη κλπ, πότε να πατήσεις φρένο, πότε όχι. Το ότι θα κάνεις σε επαρχιακή πόλη το διευκολύνει πολύ γιατί και εγώ σε επαρχιακή έκανα και ήταν πολύ εύκολο. Μετά θα έχεις λίγο ζόρι αν μπεις στο κέντρο κάποιας μεγάλης πόλης πρώτη φορά αλλά όλα μέσα στην εμπειρία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ανάλογα κάθε πότε θα κάνεις μαθήματα. Αν κάνεις κάθε μέρα θα τελειώσεις γρήγορα αν κάνεις αραιά μέσα στην εβδομάδα θα σου πάρει αρκετό καιρό...

Γενικά είναι εύκολη η οδήγηση. Το θέμα είναι η συνήθεια. Να συνηθίσεις τις κινήσεις δηλαδή να κοιτάς δρόμο, χέρι στις ταχύτητες όταν θες να αλλάξεις, πόδι στον συμπλέκτη κλπ, πότε να πατήσεις φρένο, πότε όχι. Το ότι θα κάνεις σε επαρχιακή πόλη το διευκολύνει πολύ γιατί και εγώ σε επαρχιακή έκανα και ήταν πολύ εύκολο. Μετά θα έχεις λίγο ζόρι αν μπεις στο κέντρο κάποιας μεγάλης πόλης πρώτη φορά αλλά όλα μέσα στην εμπειρία είναι.

Πήγα και ρώτησα στην σχολή...Μου είπαν περίπου 2 μήνες αλλά λέει εξαρτάται και από μένα σε μεγάλο βαθμό, οπότε μάλλον είναι αυτό που λες! ;)
Πίστεψέ με, στο συγκεκριμένο μέρος οδηγάνε σαν τρελοί, οπότε νομίζω ότι θα μάθω στα δύσκολα εξ αρχής! :P
Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα χρήματα που μου είπαν, για επαρχιακή πόλη. Μου είπαν 670 ευρώ όλα μαζί, αλλά στη συγκεκριμένη σχολή ξέρω ότι πηγαίνουν όλοι οι φοιτητές γιατί είναι η πιο καλή και οικονομική. Δύσκολα να βρω πιο φτηνά σε άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγα και ρώτησα στην σχολή...Μου είπαν περίπου 2 μήνες αλλά λέει εξαρτάται και από μένα σε μεγάλο βαθμό, οπότε μάλλον είναι αυτό που λες! ;)
Πίστεψέ με, στο συγκεκριμένο μέρος οδηγάνε σαν τρελοί, οπότε νομίζω ότι θα μάθω στα δύσκολα εξ αρχής! :P
Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα χρήματα που μου είπαν, για επαρχιακή πόλη. Μου είπαν 670 ευρώ όλα μαζί, αλλά στη συγκεκριμένη σχολή ξέρω ότι πηγαίνουν όλοι οι φοιτητές γιατί είναι η πιο καλή και οικονομική. Δύσκολα να βρω πιο φτηνά σε άλλη σχολή.

Δε θυμάμαι πόσα είχα δώσει εγώ πριν 4μιση χρόνια. Πιστεύεις στην πόλη σου θα βρεις πιο φτηνά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δε θυμάμαι πόσα είχα δώσει εγώ πριν 4μιση χρόνια. Πιστεύεις στην πόλη σου θα βρεις πιο φτηνά;

Ειμαι από Θεσσαλονίκη και με φιλους και γνωστούς που εχω μιλήσει κι αυτοί γύρω στα 600 έδωσαν...Ασε που αν το κάνω εκεί θα πρέπει να γίνει αναγκαστικά καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ποσο καιρο πιστευετε θα μου παρει να παρω το διπλωμα Ι.Χ; Οδηγαω περιπου 1 χρονο σε επαρχιακους δρομους, σηματα τα δινω την επομενη εβδομαδα και θα προσπαθησω να κανω μαθηματα καθημερινα αν ειναι δυνατον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειμαι από Θεσσαλονίκη και με φιλους και γνωστούς που εχω μιλήσει κι αυτοί γύρω στα 600 έδωσαν...Ασε που αν το κάνω εκεί θα πρέπει να γίνει αναγκαστικά καλοκαίρι!

Μη το κανεις καλοκαιρι. Μακραν η χειροτερη επιλογη και ο δασκαλος παιζει να τσιγκουνευεται το A/C. Και τι καλυτερο να εχει 40β, να εισαι μποτιλιαρισμενος στο κεντρο της Θεσσαλονικης και να μην εχεις Aircon. Επισης θα μαθεις να οδηγεις σε θεωρητικα ιδανικες συνθηκες το οποιο ειναι αρνητικο.

Επισης σε οποια σχολη κανεις να κοιταξεις να κανεις μαθηματα 1. Βραδυ 2. Σε μεγαλους δρομους. Αν δεν κανεις και πας μετα μονη σου να οδηγησεις θα εχεις θεμα στην αρχη. Λογω του προγραμματος μου, εκανα τα μισα μαθηματα χειμωνα και εχοντας εξω νυχτωσει και πιστευω με βοηθησε παρα πολυ. Στην πραγματικη ζωη δεν οδηγουμε μονο γυρω γυρω απο τη σχολη με λιακαδα. Οδηγουμε και σε δρομους που δεν ξερουμε, σε δρομους που ερχονται ολοι πλακωμενοι, βραδυ που δεν βλεπεις καλα, με βροχη που μειωνει και την προσφυση και την ορατοτητα κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, οι εξεταστές που λαδώνωνται έχουν μειωθεί ή είναι η ιδέα μου;

Το πήρα με την 2η και τις 2 φορές ο ένας από τους 2 εξεταστές δεν τα έπαιρνε (Αθήνα πάντα), μου φάνηκε αρκετά περίεργο να πω την αλήθεια. Μήπως ήταν τυχαίο ή όντως δεν είναι πλειοψηφία οι εξετατές που λαδώνωνται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οχι, ειναι τζοκερ τι θα σου κατσει. Απλα δεν λαδωνονται ολοι, υπαρχουν αρκετοι που ειναι τιμιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν τελικά τυχερός ή απλά δεν τα παίρνει η πλειοψηφία όπως ακούγετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top