Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις σχέση;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θες να σου πούμε. Το παρελθόν είναι παρελθόν και αν δεν σου έχει δώσει λαβές να σκέφτεσαι ότι έχει απωθημένα ή ότι περνούσε καλύτερα τότε, είσαι υπερβολικά παράλογη και θα το χάσεις το παλικάρι για βλακείες. Πόσο να αντέξει κι αυτός τέτοιους ψυχαναγκασμούς αν κάθεσαι και κάνεις μόνη σου τα σενάρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά τρώγεσαι με τα ρούχα σου.
Αν όντως έτσι νιώθεις (και δεν είναι οτι το κάνεις επίτηδες για να δημιουργείς συγκρούσεις, ωσότου τελικά τον απωθήσεις) , θα σου συνιστούσα να λύσεις με τον εαυτό σου το θέμα της αυτοεκτίμησης που έχεις (ίσως και με κάποια ψυχολογική υποστήριξη).
Αν όντως τον αγαπάς κι αν δεν θέλεις η σχέση να καταλήξει σε ναυάγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χαιρετε σε οσους μπουν στον κοπο να ασχοληθουν να απαντησουν! λοιποοοοον.... ειμαι σε σχεση εδω και ενα χρονο περιπου! ολα ειναι τελεια καταπληκτικα μεταξυ μας! εχουμε καποια θεματα απο τριτους παραγοντες αλλα ειμαστε εκει ο ενας για τον αλλον! ουσιαστικα μενουμε μαζι απο τους πρωτους μηνες της σχεσης μας αγαπιομαστε ερωτευμενοι και ολα αυτα τα ομορφα ροζ πραγματακια! και ξαφνικα το πρασινο τερατακι της ζηλειας μου χτυπαει την πορτα! και του ανοιξα διαπλατα, οχι για κατι σημερινο αλλα γιατι δε μπορω να διαχειριστω οτι ειχε σχεσεις αρκετες πριν απο εμενα! και να μου λεει απο την αρχη οτι οτι νιωθει το κανει πρωτη φορα μαζι μου σε ολους τους τομεις και θελει να ειμαστε μαζι για παντα! και να καθομαι να λεω εγω μηπως α ελεγε και σε αλλες και με δουλευει? και πωε ηταν με τις αλλες? και ηταν καλυτερες απο εμενα! πιο ομορφες ή μια τραγουδουσε και αυτος παιζει κιθαρα αρα ηταν καλυτερα απο οτι εμεις! please help!! το εχω συζητησει και μαζι του πολλες φορες και μου λεει οτι ειμαι παραλογη! αλλα εγω δε μπορω να σταματησω να τα σκεφτομαι!!!

1. Εισαι παραλογη
2. Για να ανεχεται τον παραλογισμο σου, εχει σοβαρα αισθηματα για σενα. Για αυτο συνελθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Τις προάλλες μιλουσα με μια γνωστη και μου έλεγε αχ δεν μπορω άλλο κουράστηκα να βγαινεις ραντεβου και να ειναι αποτυχημενο. Και ποιο ηταν το αποτυχημένο ραντεβου.... οτι βγηκε με κάποιον και απλα διαφωνησαν σε κάτι απλο. Αυτη ηταν η κουραση της.Αντε τωρα εσυ να πεις σε αυτη την καλομαθημένη κοπελάρα κατα τα αλλα να αναλάβει τις δυσκολιες και τις ευθυνες μιας σχέσης και ενος παιδιου και μιας οικογενειας. Δεν ειμαστε φιλε..... η νέα γενια έχει καλομάθει. Οι παπουδες και οι γιαγιάδες που πέρασαν κατοχη αντε ρωτησε τους να δεις τι θα σου πουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τις προάλλες μιλουσα με μια γνωστη και μου έλεγε αχ δεν μπορω άλλο κουράστηκα να βγαινεις ραντεβου και να ειναι αποτυχημενο. Και ποιο ηταν το αποτυχημένο ραντεβου.... οτι βγηκε με κάποιον και απλα διαφωνησαν σε κάτι απλο. Αυτη ηταν η κουραση της.Αντε τωρα εσυ να πεις σε αυτη την καλομαθημένη κοπελάρα κατα τα αλλα να αναλάβει τις δυσκολιες και τις ευθυνες μιας σχέσης και ενος παιδιου και μιας οικογενειας. Δεν ειμαστε φιλε..... η νέα γενια έχει καλομάθει. Οι παπουδες και οι γιαγιάδες που πέρασαν κατοχη αντε ρωτησε τους να δεις τι θα σου πουνε.

Ας τα φίλε τα βλέπω καθημερινά. Η αναζήτηση κοπέλας για κάτι πιο σοβαρό είναι πλέον πολύ δύσκολη. Φοβούνται πλέον την παραμικρή ευθύνη ή τα παρατάνε με το παραμικρό εμπόδιο. Εδώ να πω φταίμε και εμείς οι άνδρες σε αυτό. Αρκετοί απλά θέλουν σεξ μια δυο μέρες και τις παρατάνε μετά συνεπώς αυτές μετά νομίζουν ότι όλοι οι άνδρες αυτό θέλουμε και συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο ενώ δεν ισχύει καθόλου αυτό. Αυτοί οι τύποι ακριβώς επειδή "εκτελούν ότι κινείται" έχουν μαζέψει πολύ παραπάνω εμπειρία απο τους υπόλοιπους στο πως να ρίξουν μια κοπέλα κα ξέρουν τι θέλουν αυτές ώστε να κάνουν μια καλή πρώτη και δεύτερη εντύπωση. Από όλους τους φίλους μου αυτοί που γαμάνε πιο πολύ είναι αυτοί που τις εκμεταλλεύονται. Όλοι οι άλλοι φίλοι μου που είναι και πιο σοβαροί σε αυτό το θέμα είναι είτε με το πουλί στο χέρι είτε με μια μακροχρόνια σχέση (δεν χρειάστηκε να ξαναμπουν στο κυνήγι δηλαδη).

Οι υπόλοιποι που είμαστε πιο σχεσάκιδες (όπως και εγώ) δε θα μπορέσουμε να κάνουμε το τέλειο ραντεβού ή πέσιμο σε μια κοπέλα που μας αρέσει και αυτή αυτομάτως το θεωρεί αποτυχημένο. Άμα δεν είναι τέλειο δε δουλεύει με λίγα λόγια. Εντάξει είναι λίγο γενίκευση αυτό που λέω προφανώς δεν ισχύει για όλες, αλλά ισχύει για πολλές. Εν τέλει μου φαίνεται απλά θα προσπαθώ να επιδιώκω κάτι περιστασιακό χωρίς πολλά πολλά αλλά μου είναι λίγο δύσκολο αυτό. Είμαι πιο σχεσάκιας συγκεντρώνομαι σε μια και αισθάνομαι μεγαλύτερη χαρά από αυτό, δεν μπορώ κάθε βδομάδα να αλλάζω στόχο με κουράζει αυτό το πράγμα. Είμαι και εσωστρεφής ίσως έχει να κάνει και αυτό. Προτιμώ νετφλιξ εν τσιλλ από το να βγαίνω σε κλαμπ να γυπεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Με τις γυναικες το έχω πάρει αποφαση φιλε. Αν κάποια ένδειξη δεν ειναι επικινδυνη θα σταματησω να λαμβάνω υποψη σοβαρά και να τα βάζω μέσα μου. Κάνε την εξωστρεφη (εννοειται) =D κινηση σου και οτι θέλει ας προκυψει. Άστην να γκρινιάξει και λιγο να εκτονωθεί. Μη δινεις σε ολα σημασια.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το λάθος σε όλες σχεδόν τις σχέσεις είναι η αρχή.
Θεωρώ ΤΕΡΜΑ λάθος να ξεκινήσεις μια σχέση, νε μεν μονογαμική, αλλά να την πας χαλαρά και "θα δούμε", όλοι ξέρουμε ότι μια τέτοια σχέση έχει ημερομηνία λήξης, θα είστε μαζί 1-2-3-10 χρόνια και ακόμα θα λέτε "θα δούμε".
Ίσως φταίει το ότι μεγαλώνω ( :cool: ) αλλά φίλε όταν σε παλιές μου σχέσεις έλεγα "θα δούμε" και "όχι ακόμα" "δεν είμαι έτοιμη για το χ,ψ" κτλ κτλ απλά ΔΕΝ ΤΟ ΉΘΕΛΑ και είχα τον άλλον τζάμπα στο περίμενε.

Οπότε τι κάνουμε? Όταν αποφασίζουμε να κάνουμε σχέση να τα βάζουμε κάτω και να ρωτάμε τον εαυτό μας "ΕΊΜΑΣΤΕ ΈΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΧΈΣΗ?" κι αν νε ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΈΣΗ? Άλλο είναι να θέλω να βγαίνω κάθε σάββατο μαζί του για κάνα ποτό κι άλλο να θέλω να κοιμόμαστε μαζί κάθε βράδυ, άλλο το να θέλω κάποιον για σύντροφο ζωής που θέλω να κάνω κάποτε οικογένεια, άλλο να θέλω να περνάω το χρόνο μου όταν δεν δουλεύω κτλ κτλ κτλ.
Ξεκαθαρίστε πρώτα μέσα σας τι θέλετε ακριβώς και για τι είστε έτοιμοι, και μετά βάλτε μέσα σε αυτό κι άλλο άτομο. Ξεκαθαρίστε από την αρχή ότι δε θέλετε πχ γάμο, παιδιά, συγκατοίκηση, σεξ, χαλαρό κτλ και δείτε αν συμφωνείτε σε αυτό, αν ΔΕΝ, τοτε ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ, γιατί κάποιος από τους δύο θα πληγωθεί και είναι κρίμα.
Μην συμβιβαστείτε στο ότι μπορεί να αλλάξει γνώμη κάποτε, μπορεί και να μην αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μετά το ξεκαθάρισμα για το τι θες μέσα σου όπως σωστά είπε η πριγκηπέσσα από πάνω πρέπει και να το κάνουμε αυτό γνωστό και στον άλλον. Ειλικρίνεια λοιπόν κι ανοιχτά χαρτιά. Πόσο χρόνο θα γλιτώναμε όλοι αν ήμασταν ειλικρινείς στα συναισθήματα και στις προθέσεις μας! Θα υπήρχαν βέβαια περισσότεροι πληγωμένοι άνθρωποι λόγω μιας απόρριψης αλλά λιγότεροι καταπιεσμένοι και που θα ένιωθαν κορόϊδα.
Είναι δύσκολο να βρεις κάποιον ο οποίος καλύπτει κάποιες προϋποθέσεις που έχεις κι εσύ τις δικές του. Το πιο δύσκολο όμως είναι να το κάνεις αυτό να δουλέψει long term.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
εμείς δεν αλλάζουμε γούστα στην πορεία του χρόνου; Τα ίδια ζητούσαμε από την σχέση στα 19 μας και τα ίδια στα 37 μας; Η άλλη πλευρά δεν έχει δικαίωμα στην εξέλιξη γούστων; Τι είναι η σχέση για να επιδιώκουμε ισόβιο συμβόλαιο με τους θεούς και με το μέλλον;
Αν η σχέση αποτελεί ενός είδους σχολείο και μέσο εκπαίδευσης, δεν ακούγεται κάπως να καταλήγουμε ισόβια πρωτάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
εμείς δεν αλλάζουμε γούστα στην πορεία του χρόνου; Τα ίδια ζητούσαμε από την σχέση στα 19 μας και τα ίδια στα 37 μας; Η άλλη πλευρά δεν έχει δικαίωμα στην εξέλιξη γούστων; Τι είναι η σχέση για να επιδιώκουμε ισόβιο συμβόλαιο με τους θεούς και με το μέλλον;
Αν η σχέση αποτελεί ενός είδους σχολείο και μέσο εκπαίδευσης, δεν ακούγεται κάπως να καταλήγουμε ισόβια πρωτάκια;

Προφανώς κι αν οι ανάγκες κάποιου αλλάξουν στην πορεία και δε θέλει να συνεχίσει σίγουρα δεν είναι φυλακισμένος. Ο γάμος υποτίθεται πως είναι ισόβιο συμβόλαιο όπως είπατε. Αυτό όμως καλώς ή κακώς δεν ισχύει (πια) στις δυτικές χώρες τουλάχιστον. Υπάρχει το διαζύγιο ή ο χωρισμός γενικότερα.
Αν και προτιμώ να λέω οτι κάποιος μεγαλώνοντας έχει άλλες ανάγκες παρά γούστα. Το "γούστα" μού ακούγεται σαν να μιλάμε για εξωτερική εμφάνιση "γουστάρω τις ξανθιές" "γουστάρω τους μεγάλους" κλπ. Οι ανάγκες των ανθρώπων που ενδεχομένως αλλάζουν μάς ενδιαφέρουν εδώ νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Προφανώς κι αν οι ανάγκες κάποιου αλλάξουν στην πορεία και δε θέλει να συνεχίσει σίγουρα δεν είναι φυλακισμένος. Ο γάμος υποτίθεται πως είναι ισόβιο συμβόλαιο όπως είπατε. Αυτό όμως καλώς ή κακώς δεν ισχύει (πια) στις δυτικές χώρες τουλάχιστον. Υπάρχει το διαζύγιο ή ο χωρισμός γενικότερα.
Αν και προτιμώ να λέω οτι κάποιος μεγαλώνοντας έχει άλλες ανάγκες παρά γούστα. Το "γούστα" μού ακούγεται σαν να μιλάμε για εξωτερική εμφάνιση "γουστάρω τις ξανθιές" "γουστάρω τους μεγάλους" κλπ. Οι ανάγκες των ανθρώπων που ενδεχομένως αλλάζουν μάς ενδιαφέρουν εδώ νομίζω.

όχι, όχι, συχωρέστε με αν εκεί σας παραπέμπω με τον όρο! Αλλά οι ανάγκες από που εκπορεύονται; Αν όχι κι από τα ατομικά γούστα ; (όχι με την παραπάνω έννοια βέβαια). Αν και έχετε εν μέρει δίκιο. Όχι βέβαια για τις αναφερθείσες κατηγορίες αλλά για το γεγονός πως ας πούμε στα 19 μας, μας ιντριγκάριζαν οι πιο ιντελλεχτσουέλες και ''ψαγμένες'' και γειώναμε το συναίσθημα ενώ καμιά 20ετία μετά γουστάρουμε πιο πολύ ορθολογισμό μιξ με συναίσθημα (παραδειγματική η αναφορά).
Κι όσον αφορά την δήλωση που μου αποδώσατε πως ο γάμος αποτελεί ισόβιο συμβόλαιο, ούτε σε παράλληλο σύμπαν δεν θα την έκανα. Το πίστευα στα 27 μου βέβαια και με βάση αυτό έδρασα τότε αλλά μερικά χρόνια αργότερα το ακύρωσα έμπρακτα. Αλλά προ 10ετίας δεν ήμουν στο φόρουμ εδώ, οπότε πως είναι δυνατόν να έκανα τέτοια δήλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κι όσον αφορά την δήλωση που μου αποδώσατε πως ο γάμος αποτελεί ισόβιο συμβόλαιο, ούτε σε παράλληλο σύμπαν δεν θα την έκανα. Το πίστευα στα 27 μου βέβαια και με βάση αυτό έδρασα τότε αλλά μερικά χρόνια αργότερα το ακύρωσα έμπρακτα. Αλλά προ 10ετίας δεν ήμουν στο φόρουμ εδώ, οπότε πως είναι δυνατόν να έκανα τέτοια δήλωση;

Αναρωτιέμαι όμως τι πιστεύει ένας άνθρωπος που γνωρίζετε και τού λέτε "δεν πρόκειται να σε παντρευτώ ποτέ" και γενικότερα "δε σε θέλω για πάντα". Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που θα συμφωνήσουν και θα μείνουν. Γιατί όμως θα γίνει αυτό; Γιατί είναι τόσο φοβερό για κάποιον το ενδεχόμενο του "για πάντα"; Έστω και σαν θεωρία που μπορεί να αλλάξει αργότερα.

Πάντως θεωρώ πως κάποια στιγμή και η αλλαγή των αναγκών μας πρέπει να σταματήσει. Δηλαδή πρέπει να επιτευχθεί πια η ολοκλήρωση του χαρακτήρα και να κατασταλάξουμε κάπου. Θεωρώ ανωριμότητα κάποιον που μετά από μια Χ ηλικία διατείνεται πως έχει το δικαίωμα να αλλάξει γούστα. Προφανώς και έχει το δικαίωμα απλά εγώ το παίρνω με κακό μάτι και είναι προσωπική μου άποψη. Δηλαδή θεωρώ οτι η δήλωση "άλλαξα ανάγκες" μετά από κάποια ηλικία σημαίνει απλά "βαρέθηκα εσένα", "δε θέλω να συμβιβαστώ", "δε θέλω να προσπαθήσω" κλπ κάτι που εξισώνω με ανώριμο άτομο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι όμως τι πιστεύει ένας άνθρωπος που γνωρίζετε και τού λέτε "δεν πρόκειται να σε παντρευτώ ποτέ" και γενικότερα "δε σε θέλω για πάντα". Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που θα συμφωνήσουν και θα μείνουν. Γιατί όμως θα γίνει αυτό; Γιατί είναι τόσο φοβερό για κάποιον το ενδεχόμενο του "για πάντα"; Έστω και σαν θεωρία που μπορεί να αλλάξει αργότερα.

Πάντως θεωρώ πως κάποια στιγμή και η αλλαγή των αναγκών μας πρέπει να σταματήσει. Δηλαδή πρέπει να επιτευχθεί πια η ολοκλήρωση του χαρακτήρα και να κατασταλάξουμε κάπου. Θεωρώ ανωριμότητα κάποιον που μετά από μια Χ ηλικία διατείνεται πως έχει το δικαίωμα να αλλάξει γούστα. Προφανώς και έχει το δικαίωμα απλά εγώ το παίρνω με κακό μάτι και είναι προσωπική μου άποψη. Δηλαδή θεωρώ οτι η δήλωση "άλλαξα ανάγκες" μετά από κάποια ηλικία σημαίνει απλά "βαρέθηκα εσένα", "δε θέλω να συμβιβαστώ", "δε θέλω να προσπαθήσω" κλπ κάτι που εξισώνω με ανώριμο άτομο.:/:

κοιτάξτε αγαπητή Χιμ. Το ποτέ και το για πάντα αποτελούν μεγάλες κουβέντες τις οποίες δέον είναι να αποφεύγει κανείς δια ροπάλου. Αντί μεγάλων κουβεντών λοιπόν που δεσμεύουν για ένα μέλλον που καμία από τις δύο εμπλεκόμενες πλευρές δεν γνωρίζει και που πολύ συχνά οδηγούν σε αναξιοπιστίες και ασυνέπειες και είπα ξ'είπα, προσωπικά επιλέγω να φανερώνω α/ το πως δουλεύει το μοτόρι μέσα στο σκαλπ μου και β/ σε ποιά φάση βρίσκομαι την δεδομένη περίοδο. Και η απόφαση εμπλοκής ή όχι, δική της.
Τώρα, αν εσείς θεωρείτε πως η εξέλιξή μας συνολικά, άρα και των γούστων και αναγκών μας, οφείλει να σταματήσει κάποια στιγμή, θα το σεβαστώ σαν προσωπική σας άποψη. Όπως θα ήθελα να σεβαστείτε και εσείς την δική μου ατομική θεώρηση πως αν ποτέ σταματήσει η εξέλιξή μας, καλύτερα να χωθούμε σε ένα κιβούρι με ένα καλαμάκι στο στόμα και να λαθροβιώνουμε μέχρι τον πέταλον να τινάξουμε. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός πως, βασικός λόγος για να τερματιστεί μιά προσωπική σχέση, αποτελούσε το γεγονός του σταματήματος της εξέλιξης της άλλης πλευράς μέσα στην σχέση. Δέσαμε τον γάιδαρό μας στο δέντρο φάση δλδ. Ε, εκεί επανεξετάζεις και αξιολογείς πως δεν υπάρχει μέλλον. (Στα συμπεράσματα που οδηγηθήκατε, και με τα οποία διαφωνώ διαγωνίως και καθέτως, θα προτιμούσα χάριν κοσμιότητας να μην αναφερθώ)

Αλλά εκείνη την δήλωση που μου αποδώσατε, πότε την έκανα και που, δεν αποσαφηνίσατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
κοιτάξτε αγαπητή Χιμ. Το ποτέ και το για πάντα αποτελούν μεγάλες κουβέντες τις οποίες δέον είναι να αποφεύγει κανείς δια ροπάλου. Αντί μεγάλων κουβεντών λοιπόν που προϊδεάζουν για ένα μέλλον που καμία από τις δύο εμπλεκόμενες πλευρές δεν γνωρίζει και που πολύ συχνά οδηγούν σε αναξιοπιστίες και ασυνέπειες και είπα ξ'είπα, προσωπικά επιλέγω να φανερώνω α/ το πως δουλεύει το μοτόρι μέσα στο σκαλπ μου και β/ σε ποιά φάση βρίσκομαι την δεδομένη περίοδο. Και η απόφαση εμπλοκής ή όχι, δική της.

Επειδή δεν είμαστε θεοί και το μέλλον δεν το γνωρίζουμε το ποτέ και το πάντα όντως είναι άτοπες δηλώσεις. Έστω όμως οτι κλείνετε να πάτε μια εφταήμερη κρουαζιέρα. Δεν ξέρετε τι σας ξημερώνει παράδειγμα την 5η μέρα, παρ' όλα αυτά την κλείσατε την κρουαζιέρα και ξεκινήσατε να πάτε αν και δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί οτι θα ζείτε την 5η μέρα για να ολοκληρώσετε την κρουαζιέρα σας. Θέλω να πω οτι κανείς δεν περιμένει από τον άλλον να εγγυηθεί το ποτέ και το πάντα, αλλά σίγουρα περιμένει να υπάρχει η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ τους. Ποιος ο λόγος να επενδύσει κάποιος σε κάτι το οποίο δεν πιστεύει οτι έχει την προοπτική να φτάσει σε ένα αποτέλεσμα; Θα ξεκινούσατε να βάφετε το σπίτι σας αν δεν υπήρχε η υπόσχεση από το μάστορα οτι θα το τελειώσει και δεν θα το αφήσει μισοάβαφο; Προφανώς ο άνθρωπος μπορεί να πάθει κάτι και όντως να μην το τελειώσει, δεν ξεκινάτε όμως με αυτή την προοπτική. Αυτό εννοούσα.

Τώρα, αν εσείς θεωρείτε πως η εξέλιξή μας συνολικά, άρα και των γούστων και αναγκών μας, οφείλει να σταματήσει κάποια στιγμή, θα το σεβαστώ σαν προσωπική σας άποψη. Όπως θα ήθελα να σεβαστείτε και εσείς την δική μου ατομική θεώρηση πως αν ποτέ σταματήσει η εξέλιξή μας, καλύτερα να χωθούμε σε ένα κιβούρι με ένα καλαμάκι στο στόμα και να λαθροβιώνουμε μέχρι τον πέταλον να τινάξουμε. (Στα συμπεράσματα που οδηγηθήκατε, και με τα οποία διαφωνώ διαγωνίως και καθέτως, θα προτιμούσα χάριν κοσμιότητας να μην αναφερθώ)

Εννοούσα στο ειδικό θέμα των ερωτικών σχέσεων και όχι στη γενικότερη εξέλιξή μας σαν ανθρώπους. Μπορείτε να αναφερθείτε σε οτιδήποτε θέλετε αν κρατήσετε τη συζήτηση σε κόσμιο επίπεδο όσο γίνεται. Ξέρω οτι σε κάποια πράγματα είμαι αυστηρή και απόλυτη και αφήνω πάντα πια ένα παραθυράκι πιθανότητας να αλλάξω απόψεις αλλά εμένα ένας άνθρωπος που στα 40 του ας πούμε δεν έχει κατασταλάξει τι θέλει στον ερωτικό τομέα με προβληματίζει και τον κοιτάω λίγο με επιφύλαξη και καχυποψία (όπως λέει κι ο αγαπητός Devil). Προφανώς και είναι η άποψή μου.

Αλλά εκείνη την δήλωση που μου αποδώσατε, πότε την έκανα και που, δεν αποσαφηνίσατε

Δεν έχω αντιληφθεί σε τι αναφέρεστε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
καταλαβαίνω απολύτως την θέση σας, και ίσως μέχρι προ 10ετίας να την ασπαζόμουν κιόλας. Αν διαβάζατε ανάμεσα στις φράσεις μου, θα βλέπατε πως είπα πως την υιοθέτησα, μπαίνοντας σε έναν θεσμό τον οποίο τότε θεωρούσαμε δυνάμει ισόβιο, και τα 2 μέρη. Τον οποίο θεσμό, επιτρέψτε μου, θεωρούσαμε σαφώς σοβαρότερο από ένα 7ήμερο ταξίδι ή το βάψιμο ενός διαμερίσματος. (Να μου μιλούσατε για το φουλ κόνσεπτ Μόσχα-Βλαδιβοστόκ με τον υπερσιβηρικό ή για φουλ ανακαίνιση κουζίνα-μπάνιο, να το καταλάβω. Αλλά απλά 7μέρες ή βάψιμο μόνο; Μπα).
- Όσον αφορά την παραξήγηση στο αντικείμενο εξέλιξης, δεν πειράζει. Παρ' όλο που θεωρώ πως η πτυχή μας του ερωτύλου συναρτάται απόλυτα με τον όλο ψυχισμό μας, συνεξελίσσονται άρα.
-όσον αφορά τον 40άρη στον οποίο αναφέρεστε που ακόμα δεν έχει κατασταλάξει στα γούστα του στον ερωτικό τομέα, δεν θεωρώ πως έχω δικαίωμα σχολιασμού κι ούτε είναι σωστό να τον κουβεντιάζουμε πίσω από την πλάτη του. Αν το συζητούσατε μαζί του; Εξάλλου είναι εκτός θέματος λιγάκι, δεδομένου πως πουθενά δεν αναφέραμε την περίπτωση ατόμου που με άλλα γούστα κοιμάται το βράδυ και άλλα ξυπνάει το πρωί και δεν ξέρει τι θέλει γενικά και στα προσωπικά του -ή ερωτικά όπως λέτε εσείς- ειδικά.
- Αν διαβάζατε τα μηνύματά μας στις 12μιση σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάμε να το ξεδιαλύνουμε κι αυτό να φύγει απ' τη μέση.

Τι είναι η σχέση για να επιδιώκουμε ισόβιο συμβόλαιο με τους θεούς και με το μέλλον;

Ο γάμος υποτίθεται πως είναι ισόβιο συμβόλαιο όπως είπατε.

Κι όσον αφορά την δήλωση που μου αποδώσατε πως ο γάμος αποτελεί ισόβιο συμβόλαιο, ούτε σε παράλληλο σύμπαν δεν θα την έκανα. Το πίστευα στα 27 μου βέβαια και με βάση αυτό έδρασα τότε αλλά μερικά χρόνια αργότερα το ακύρωσα έμπρακτα. Αλλά προ 10ετίας δεν ήμουν στο φόρουμ εδώ, οπότε πως είναι δυνατόν να έκανα τέτοια δήλωση;

Εσείς είπατε "είναι η σχέση ισόβιο συμβόλαιο;" με τη λογική οτι, όχι δεν είναι. Εγώ σας είπα οτι θεωρώ πως ναι είναι. Δεν είπα οτι το δηλώσατε εσείς. Ήταν συντακτικό το λάθος. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πάμε να το ξεδιαλύνουμε κι αυτό να φύγει απ' τη μέση.







Εσείς είπατε "είναι η σχέση ισόβιο συμβόλαιο;" με τη λογική οτι, όχι δεν είναι. Εγώ σας είπα οτι θεωρώ πως ναι είναι. Δεν είπα οτι το δηλώσατε εσείς. Ήταν συντακτικό το λάθος. :thumbup:
Οκ όλα λέμε, και πάλι δεν πειράζει, αλίμονο. Και για να το ξεδιαλύνω κι εγώ από την πλευρά μου. Η εξέλιξη στην οποία αναφέρθηκα, σε κάθε τομέα, καθόλου δεν ταυτίζεται ούτε με αλλαγή γούστων ντε και καλά ούτε με άγνοια του τι θέλουμε. Κατά βάση, το ζητούμενο σύμφωνα με τα δικά μου γούστα ήταν και είναι η συνεξέλιξη και των 2 μελών σχέσης που όντας διαδραστική και αλληλοεπηρεαζόμενη, ποτέ δεν φέρνει το ένα απ΄τα δύο μέρη προ εκπλήξεως. Πως η άτρωτη έλξη αποτελεί προϋπόθεση στο ζόρικο αυτό κοινό ταξίδι, χρειάζεται να τονιστεί; Οι επιπλοκές που αναφέρθηκαν, αφορούν την περίπτωση όπου η μία πλευρά είτε κουράζεται είτε πίεζε τον εαυτό της να υποδυθεί κάτι που δεν ήταν στην φύση της ή υπέκυψε στον πειρασμό να κυριαρχήσει επειδή θεωρούσε πως είχε δέσει τον γάιδαρό της μέσα στην σχέση. Οπότε αυτόματα και η άλλη πλευρά ξενερώνει και όλη η γοητεία και η έλξη εκδράμει ανά τα θυμαράκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top