Δίπλωμα οδήγησης

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεν είναι λάθος. Όταν ανάψει κίτρινο στα 3 μέτρα περνάς. Το γράφει ξεκάθαρα το βιβλιαράκι.
Αυτό που ξέρω είναι ότι αν πηγαινεις με μεγάλη ταχύτητα, είναι καλύτερα να περασεις παρά να σε τρακαρει ο πίσω. Αλλά δεν είπε αυτό στο προηγούμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Θεωρειται προσπεραση να κινεισαι στη λωριδα σου γρηγοροτερα απ'οτι ο αλλος στη δικη του?

Γιατι εγω θεωρω προσπεραση οταν ειμαι στην ΙΔΙΑ λωριδα πισω απο καποιον και μετα τον προσπερναω και βρισκομαι μπροστα του στην ΙΔΙΑ λωριδα.

Γι αυτο απαγορευεται να κινεισαι μονιμα στην αριστερη. Διοτι ειναι λωριδα προσπερασης, που σημαινει οτι μπαινεις σε αυτη μεχρι να περασεις μπροστα απο αυτον που ειναι στη λωριδα σου και στη συνεχεια να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ σε αυτη.

Αρα το να κινεισαι γρηγοροτερα σε μια διαφορετικη λωριδα απο αυτη που κινειται ο αλλος δεν θεωρειται προσπεραση και συνεπως ειναι επιτρεπτη τοσο στην εθνικη οσο και στις πολεις

Αυτη ειναι η αποψη μου
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι μέσα στην πόλη κανονικά απαγορεύεται να προσπερασεις όταν βρισκεσαι στην δεξιά λωρίδα. Επιτρέπεται μόνο αν ο άλλος έχει βγάλει φλας για αριστερά. Και στην εθνική επιτρέπεται. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, ας μας διαφωτισει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θεωρειται προσπεραση να κινεισαι στη λωριδα σου γρηγοροτερα απ'οτι ο αλλος στη δικη του?

Γιατι εγω θεωρω προσπεραση οταν ειμαι στην ΙΔΙΑ λωριδα πισω απο καποιον και μετα τον προσπερναω και βρισκομαι μπροστα του στην ΙΔΙΑ λωριδα.

Γι αυτο απαγορευεται να κινεισαι μονιμα στην αριστερη. Διοτι ειναι λωριδα προσπερασης, που σημαινει οτι μπαινεις σε αυτη μεχρι να περασεις μπροστα απο αυτον που ειναι στη λωριδα σου και στη συνεχεια να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ σε αυτη.

Αρα το να κινεισαι γρηγοροτερα σε μια διαφορετικη λωριδα απο αυτη που κινειται ο αλλος δεν θεωρειται προσπεραση και συνεπως ειναι επιτρεπτη τοσο στην εθνικη οσο και στις πολεις

Αυτη ειναι η αποψη μου

Σωστά τα λες. Δεν θεωρείται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους για αυτό επιτρέπεται. Είχα την εντύπωση ότι κίνηση σε στοίχους ισχύει όταν υπάρχει συμφόρηση αλλά δεν ισχύει. Γενικά κίνηση σε στοίχους σύμφωνα με το ΚΟΚ επιτρέπεται σε "Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, "
ΚΟΚ, Άρθρο 17

Συνεπώς
- μέσα στη πόλη σε δρόμους με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 3 λωρίδες επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 2 λωρίδες δεν επιτρέπεται να να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα.

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι μέσα στην πόλη κανονικά απαγορεύεται να προσπερασεις όταν βρισκεσαι στην δεξιά λωρίδα. Επιτρέπεται μόνο αν ο άλλος έχει βγάλει φλας για αριστερά. Και στην εθνική επιτρέπεται. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, ας μας διαφωτισει!
Σύμφωνα με το παραπάνω επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μου ειχε τυχει το εξης περιστατικο: ημουν εντος πολης σε μονοδρομο με 2 λωριδες. Εγω ημουν δεξια και ο αλλος αριστερα σε αποσταση περιπου 2 αμαξα πιο μπροστα. Πηγαινα γρηγοροτερα και οταν περιπου εφτασα σε αποσταση μισου αμαξιου αυτος απ την αριστερη βγαζει δεξι φλας για να στριψει σε ενα στενο δεξια που τελευταια στιγμη θυμηθηκε, με αποτελεσμα να μπει ο μισος στη λωριδα μου, να μου χτυπησει καθρεφτη κι εγω να κοβω δεξια και να σταματαω λιγο πριν σκασω στο πεζοδρομιο. Βεβαια οταν κατεβηκα ψιλοαρπαγμενος και πηγα προς το μερος του βρωμαγε κρασι και με τα πολλα παραδεχτηκε τη μαλακια του γιατι αν ερχοταν αστυνομια θα τον πηγαιναν μεσα.

Ωστοσο, η παρεα μου ελεγε οτι εφταιγα επειδη ημουν δεξια του και πηγαινα γρηγοροτερα. Εν τελει βριστηκα και με αυτους γιατι μου φαινοταν πολυ παραλογο

@Akikos τι λες? Εφταιγα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Σωστά τα λες. Δεν θεωρείται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους για αυτό επιτρέπεται. Είχα την εντύπωση ότι κίνηση σε στοίχους ισχύει όταν υπάρχει συμφόρηση αλλά δεν ισχύει. Γενικά κίνηση σε στοίχους σύμφωνα με το ΚΟΚ επιτρέπεται σε "Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, "
ΚΟΚ, Άρθρο 17

Συνεπώς
- μέσα στη πόλη σε δρόμους με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 3 λωρίδες επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 2 λωρίδες δεν επιτρέπεται να να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα.


Σύμφωνα με το παραπάνω επιτρέπεται.
Εγώ πάλι θυμάμαι αυτά: To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Kατ’
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.
Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μου ειχε τυχει το εξης περιστατικο: ημουν εντος πολης σε μονοδρομο με 2 λωριδες. Εγω ημουν δεξια και ο αλλος αριστερα σε αποσταση περιπου 2 αμαξα πιο μπροστα. Πηγαινα γρηγοροτερα και οταν περιπου εφτασα σε αποσταση μισου αμαξιου αυτος απ την αριστερη βγαζει δεξι φλας για να στριψει σε ενα στενο δεξια που τελευταια στιγμη θυμηθηκε, με αποτελεσμα να μπει ο μισος στη λωριδα μου, να μου χτυπησει καθρεφτη κι εγω να κοβω δεξια και να σταματαω λιγο πριν σκασω στο πεζοδρομιο. Βεβαια οταν κατεβηκα ψιλοαρπαγμενος και πηγα προς το μερος του βρωμαγε κρασι και με τα πολλα παραδεχτηκε τη μαλακια του γιατι αν ερχοταν αστυνομια θα τον πηγαιναν μεσα.

Ωστοσο, η παρεα μου ελεγε οτι εφταιγα επειδη ημουν δεξια του και πηγαινα γρηγοροτερα. Εν τελει βριστηκα και με αυτους γιατι μου φαινοταν πολυ παραλογο

@Akikos τι λες? Εφταιγα?
Όχι κατά τη γνώμη μου δεν έφταιγες. Το φλας δεν παίζει κανένα ρόλο στην υπαιτιότητα. Ήσουν στην "κρυφή" γωνία του δεν σε είδε και άλλαξε πορεία.



Εγώ πάλι θυμάμαι αυτά: To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Kατ’
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.
Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
Αν είσαι στην αριστερή λωρίδα και ο μπροστινός με φλας θέλει να στρίψει αριστερά τότε μπορείς να αλλάξεις λωρίδα και να τον προσπεράσεις βλέποντας βέβαια αν η δεξιά λωρίδα είναι άδεια. Αυτό που λέμε παραπανω για τον ΚΟΚ δεν ονομάζεται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους.

Επίσης ισχύει ότι σε κενό δρόμο οδηγούμε όσο δεξιά μπορούμε. και σε τα φορτηγά - λεωφορεία που έχουν χαμηλό όριο πρέπει να κινούνται στην δεξιά λωρίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το βιβλιο ειναι κακιστο για να διαβασεις, πολυ καλυτερα να κανεις τεστ σε πολλα site που υπαρχουν. Επισης ειναι ακριβως 825 ερωτησεις αυτην την στιγμη για να ειμαι ακριβης.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι και δεν περνούν τα σήματα με την πρώτη... Διάλεξε: ή θα δίνεις 2-3 εβδομάδες σήματα (+30 ευρώ) ή με 10€ θα περάσεις με την πρώτη.
Θα προσπερασω αυτα που ειπε ο jj οχι γιατι δεν παιζουν σαν ενδεχομενα αλλα γιατι μπορεις απλα να τα ξεπερασεις. Θα σου πω λοιπον ενα απ τη δικη μου εμπειρια:

Οταν εδινα διπλωμα πριν καποια χρονια (σιγα μην σας πω ποσα :)) ημουν σε ενα σταυροδρομι στο οποιο ειχα STOP. Το στοπ που λες ηταν αρκετα πισω απο τη γωνια και προφανως επρεπε να διανυσω λιγα μετρα ωστε να φτασω στο peak οπου θα μπορουσα να ελεγξω αν ερχεται αλλο αυτοκινητο. Προφανως ειχα δει το στοπ και θα σταματουσα, αλλα ο εξυπνος ο δασκαλος σε καποια φαση παταει τερμα το φρενο και εχουμε κολλησει ολοι μπροστα. Γυρναω του ριχνω ενα βλεμμα σε φαση ''καλα εισαι τελειως μαλακας ρε δασκαλε?'', ελεγχω το δρομο και προχωραω. Στο τελος, πριν κατεβω απ το αυτοκινητο μου λεει ο δασκαλος μπροστα στους εξεταστες ''καλα που πατησα φρενο δηλαδη αλλιως θα σε εκοβαν''

Ακουστε τωρα και το πιο τραγικο. Ειχα λαδωσει (250) -οχι γιατι ημουν ασχετος αλλα γιατι βιαζομουν (12 μερες τραβηξε η διαδικασια)- και ο τυπος πατησε φρενο χωρις να υπαρχει λογος μονο και μονο για να μου δικαιολογησει οτι τελικα αξιζε το λαδωμα αλλιως θα με εκοβαν.

Υ.Γ Για οσους αναρωτιουνται γιατι οι αθηναιοι λαδωνουν θα σας πω το εξης : οταν εδινα, μου ειχε πει ο δασκαλος πως αν κοπω πρεπει να ξαναπληρωσω 150 ευρω για παραβολα και εξοδα παραστασης. Το ιδιο ειχαν πει και σε φιλους μου σε αλλες σχολες οδηγων. Επομενως γιατι καποιος να ρισκαρει να κοπει αφου θα του βγει το ιδιο με το να λαδωσει?

Στην Πατρα οπου σπουδαζα ο δασκαλος του κολλητου μου του ειπε οτι ειναι μολις 10 ευρω τα εξοδα παραστασης σε περιπτωση που κοπει. Αρα εκει ναι δεν υπαρχει λογος να λαδωσεις
Αυτό ήταν υπαιτιότητα του δασκάλου και όχι του εξεταστή.

Επίσης, ναι είναι προτιμότερο να δώσεις +150€ για να ξαναδώσεις και να διορθώσεις τυχόν λάθη σου στην οδήγηση, παρά να δώσεις 250€ για λάδωμα (δηλαδή ποια είναι η λογική σου να δίνεις 100€ παραπάνω; :hehe:). Όσο για τα έξοδα παράστασης, τα παράβολα κλπ είναι σε όλη την Ελλάδα τα ίδια (προφανώς). Αυτό που αλλάζει είναι η τιμή των μαθημάτων στη σχολή οδηγών, οπότε και αυτό που λες δεν αποτελεί δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι και δεν περνούν τα σήματα με την πρώτη... Διάλεξε: ή θα δίνεις 2-3 εβδομάδες σήματα (+30 ευρώ) ή με 10€ θα περάσεις με την πρώτη.

Αυτό ήταν υπαιτιότητα του δασκάλου και όχι του εξεταστή.

Επίσης, ναι είναι προτιμότερο να δώσεις +150€ για να ξαναδώσεις και να διορθώσεις τυχόν λάθη σου στην οδήγηση, παρά να δώσεις 250€ για λάδωμα (δηλαδή ποια είναι η λογική σου να δίνεις 100€ παραπάνω; :hehe:). Όσο για τα έξοδα παράστασης, τα παράβολα κλπ είναι σε όλη την Ελλάδα τα ίδια (προφανώς). Αυτό που αλλάζει είναι η τιμή των μαθημάτων στη σχολή οδηγών, οπότε και αυτό που λες δεν αποτελεί δικαιολογία.

Δεν θυμάμαι σε ποια ερώτηση, πάντως ανέφερε ξεκάθαρα μέσα στο βιβλίο ότι αν είσαι πολύ κοντά στον φωτεινό σηματοδότη περνάς κανονικά τη διασταύρωση.

Οταν δεν ξερεις φιλε μου δεν θα λες ο,τι σου κατεβει στο κεφαλι. Τα χρηματα που σου ζητανε σε περιπτωση που κοπεις φυσικα και ειναι διαφορετικα αναμεσα σε πολεις μην σου πω και αναμεσα σε σχολες οδηγων. Εμενα μου ζητησε +150 σε περιπτωση που κοπω, στον κολλητο μου στην πατρα +10. Και επειδη παλι θα αρχισεις τα δικα σου απλα παρε ενα τηλ σε αθηνα και πατρα και ρωτα.

Επισης αν εσυ καταλαβες οτι εκανα λαθος στην οδηγηση μαλλον πρεπει να γυρισεις στο δημοτικο για να μαθεις να διαβαζεις. Μιλας για υπαιτιοτητα του δασκαλα αλλα μαντεψε, μαζι τα τρωνε τα λεφτα. Δεν νομιζω να τους χαλασαν τα 250 που τσεπωσαν ολοι μαζι. Αν δεν λαδωνονταν οι εξεταστες καθε δασκαλος θα επαιρνε τα @@@ μου.Αρα ακυρο κι αυτο που ειπες.

Ποια η λογικη μου να δωσω +100? Ειχα αγορασει αμαξι πριν βγαλω διπλωμα και θα το επαιρνα στην πολη οπου σπουδαζα και αν κοβομουν στην εξεταση (σεπτεμβρη) θα επρεπε να γυρισω τον Δεκεμβρη να δωσω οποτε θα ημουν 3 μηνες με το αμαξι στο γκαραζ για να γλιτωσω 100 ευρω..Πλακα εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Επίσης ισχύει ότι σε κενό δρόμο οδηγούμε όσο δεξιά μπορούμε.

Αυτό νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στην Ελλάδα που το κάνει! Τα μηχανακια πρέπει να μας προσπερνανε από αριστερά. Δεν ξέρω αν φταιει που είμαι αριστεροχειρας, αλλά πάντα πηγαινω δεξιά δεξιά είτε είναι κενος ο δρόμος είτε όχι και δεν το κάνω επίτηδες. Κάποιοι με μηχανές ενοχλουνται γιατί τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι πιο αριστερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τα πράβολα για επανεξέταση είναι παντού τα ίδια. Αυτά που χρεώνει η κάθε σχολή οδηγών είναι για δικό της κέρδος. Τα 150Ε που περνει αυτός στην Αθήνα, τα 140 τα βάζει στην τσεπη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Γνωμες για το ''κολπο'' το οποιο ειναι πως οπου λεει τα πιο πολλα ειναι η σωστη απαντηση το 90% ? Στην αρχη δεν το πιστευα αλλα οταν ξεκινησα να κανω τεστακια εβλεπα πως οπου το αναλυει πιο πολυ ειναι το σωστο.. Τα διαβαζεις ολα πρωτα βεβαια αλλα αμα δεν το ξερεις βαζεις αυτο με τα πιο πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γνωμες για το ''κολπο'' το οποιο ειναι πως οπου λεει τα πιο πολλα ειναι η σωστη απαντηση το 90% ? Στην αρχη δεν το πιστευα αλλα οταν ξεκινησα να κανω τεστακια εβλεπα πως οπου το αναλυει πιο πολυ ειναι το σωστο.. Τα διαβαζεις ολα πρωτα βεβαια αλλα αμα δεν το ξερεις βαζεις αυτο με τα πιο πολλα.

Γενικά σε εξετάσεις πολλαπλής ισχύει, αλλά αν δικαιούσαι μόνο ένα λάθος δεν νομίζω ότι αξίζει να στηριχτείς σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπον οηρα το διπλωμα μου πριν απο 2 εβδομαδες και σαν νεος οδηγος δεν χανω ευκαιρια να οδηγησω παρολο που το διπλωμα δεν εχει βγει ακομα(μου εχουν πει κανει 1 μηνα ισως και παραπανω) ωστοσο εχω χαρτι διαβεβαιωσης πως περασα.Το προβλημα μου ειναι πως καθε φορα που οδηγαω νιωθω πως ο πισω μου κρινει την καθε μου κινηση και οδηγαει επιθετικα με σκοπο να προσπερασει με αποτελεσμα να αυξανω ταχυτητα μεσα στην πολη.Ολο αυτο μου δημιουρηγει ενα αγχος +οτι φοβαμαι μην τρακαρω κιολας μιας και ασφαλεια δεν παιζει ομως ειμαι σχεδον παντα με εναν γονεα μαζι στο αμαξι για εξτρα ασφαλεια.Ζωνη φοραω παντα και προσπαθω να ειμαι οσο προσεκτικος μπορω.Τι να κανω για να μην εχω αυτη φοβια;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Λοιπον οηρα το διπλωμα μου πριν απο 2 εβδομαδες και σαν νεος οδηγος δεν χανω ευκαιρια να οδηγησω παρολο που το διπλωμα δεν εχει βγει ακομα(μου εχουν πει κανει 1 μηνα ισως και παραπανω) ωστοσο εχω χαρτι διαβεβαιωσης πως περασα.Το προβλημα μου ειναι πως καθε φορα που οδηγαω νιωθω πως ο πισω μου κρινει την καθε μου κινηση και οδηγαει επιθετικα με σκοπο να προσπερασει με αποτελεσμα να αυξανω ταχυτητα μεσα στην πολη.Ολο αυτο μου δημιουρηγει ενα αγχος +οτι φοβαμαι μην τρακαρω κιολας μιας και ασφαλεια δεν παιζει ομως ειμαι σχεδον παντα με εναν γονεα μαζι στο αμαξι για εξτρα ασφαλεια.Ζωνη φοραω παντα και προσπαθω να ειμαι οσο προσεκτικος μπορω.Τι να κανω για να μην εχω αυτη φοβια;;;;
1.) Αυτό το χαρτί, σε περίπτωση που σε σταματήσει η αστυνομία, δεν σε προστατεύει από τίποτα. Ο αστυνομικός μπορεί άνετα να σου επιβάλει πρόστιμο, γιατί δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα (40€ ή 20€).
2.) Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και γι'αυτό καλό είναι να βάζεις ένα Ν στο πίσω παράθυρο, όταν οδηγείς. Πέρα από το ότι αν δεν έχεις Ν επιβάλλεται πρόστιμο 20€ ή 10€, είναι βοηθητικό για εσένα και τους υπόλοιπους οδηγούς που θα σου δείξουν περισσότερη κατανόηση.

Εσύ μην φοβάσαι και να ακολουθείς τον ΚΟΚ σε κάθε περίπτωση. Όσο σε κορνάρει ή σε βρίζει κάποιος, αν εσύ είσαι σωστός στον δρόμο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
(Οκ, όταν πάρεις το "κολάι" μπορείς να τρέχεις και λίγο παραπάνω και να είσαι πιο άνετος, αλλά μέχρι τότε πρόσεχε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
1.) Αυτό το χαρτί, σε περίπτωση που σε σταματήσει η αστυνομία, δεν σε προστατεύει από τίποτα. Ο αστυνομικός μπορεί άνετα να σου επιβάλει πρόστιμο, γιατί δεν έχεις μαζί σου το δίπλωμα (40€ ή 20€).
2.) Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και γι'αυτό καλό είναι να βάζεις ένα Ν στο πίσω παράθυρο, όταν οδηγείς. Πέρα από το ότι αν δεν έχεις Ν επιβάλλεται πρόστιμο 20€ ή 10€, είναι βοηθητικό για εσένα και τους υπόλοιπους οδηγούς που θα σου δείξουν περισσότερη κατανόηση.

Εσύ μην φοβάσαι και να ακολουθείς τον ΚΟΚ σε κάθε περίπτωση. Όσο σε κορνάρει ή σε βρίζει κάποιος, αν εσύ είσαι σωστός στον δρόμο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
(Οκ, όταν πάρεις το "κολάι" μπορείς να τρέχεις και λίγο παραπάνω και να είσαι πιο άνετος, αλλά μέχρι τότε πρόσεχε :P)
Για το χαρτι που λες εχεις οντως δικιο,ελπιζω ομως σε πιθανο ελεγχο να τη γλιτωσω αν ειμαι ευγενικος και πεσω και σε καλο αστυνομικο:PΤο προστιμο και να το φαω δεν με πολυνοιαζει, το θεμα ειναι μην προκαλεσω ατυχημα γτ την εβαψα...
Τωρα για το Ν που ειπες ξερω πως ειναι υποχρεωτικο αλλα δισταζω να το βαλω...:hmm:Δεν θα ηθελα οι υπολοιποι οδηγοι να με αντιμετωπιζουν σαν κατωτερο απο αυτους και να με αποφευγουν.Απο την αλλη βεβαια οπως ειπες μπορει να δειξουν και κατανοηση,δεν ξερω στην ελλαδα που ζουμε οι οδηγοι ειναι απροβλεπτοι.Τελος παντων,σκεφτομαι να αραιωσω τις βολτες μεχρι να εχω το διπλωμα στα χερια μου και να κανονισω το ζητημα του επασφαλιστρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για το χαρτι που λες εχεις οντως δικιο,ελπιζω ομως σε πιθανο ελεγχο να τη γλιτωσω αν ειμαι ευγενικος και πεσω και σε καλο αστυνομικο:PΤο προστιμο και να το φαω δεν με πολυνοιαζει, το θεμα ειναι μην προκαλεσω ατυχημα γτ την εβαψα...
Τωρα για το Ν που ειπες ξερω πως ειναι υποχρεωτικο αλλα δισταζω να το βαλω...:hmm:Δεν θα ηθελα οι υπολοιποι οδηγοι να με αντιμετωπιζουν σαν κατωτερο απο αυτους και να με αποφευγουν.Απο την αλλη βεβαια οπως ειπες μπορει να δειξουν και κατανοηση,δεν ξερω στην ελλαδα που ζουμε οι οδηγοι ειναι απροβλεπτοι.Τελος παντων,σκεφτομαι να αραιωσω τις βολτες μεχρι να εχω το διπλωμα στα χερια μου και να κανονισω το ζητημα του επασφαλιστρου.
Το Ν γι'αυτόν τον λόγο μπαίνει, για να δείξει στους υπόλοιπους οδηγούς ότι εσύ είσαι νέος οδηγός. Νομίζεις ότι θα σε σεβαστούν περισσότερο αν δεν έχεις Ν; Ίσα-ίσα θα σε κορνάρουν και θα σε βρίζουν, γιατί θα νομίζουν ότι όλα όσα κάνεις τα κάνεις από ηλιθιότητα και όχι από απειρία :P Άλλωστε κανείς δεν γεννήθηκε ξέροντας να οδηγεί, οπότε η λύση είναι να βάλεις ένα Ν, όχι να μην παίρνεις το αμάξι για έναν χρόνο, ώστε να μην βάλεις το Ν :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

Με επεισες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ο "αντίλογος" για το Ν: για 6 μήνες από όταν πήρα το δίπλωμα, είχα το Ν κολλημένο από πίσω σαν νομοταγής οδηγός, αλλά η συμπεριφορά των άλλων στον δρόμο ήταν αισχρή ως αποτέλεσμα, λες και επίτηδες προσπαθούσαν να κολλήσουν των πρωτάρη. Κόρνες, επικίνδυνες προσπεράσεις (κυρίως), χαμός. Μόλις έβγαλα το Ν, σχεδόν αμέσως βελτιώθηκε η εμπειρία μου στο τιμόνι, λες και ξαφνικά όλοι απέκτησαν υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ο "αντίλογος" για το Ν: για 6 μήνες από όταν πήρα το δίπλωμα, είχα το Ν κολλημένο από πίσω σαν νομοταγής οδηγός, αλλά η συμπεριφορά των άλλων στον δρόμο ήταν αισχρή ως αποτέλεσμα, λες και επίτηδες προσπαθούσαν να κολλήσουν των πρωτάρη. Κόρνες, επικίνδυνες προσπεράσεις (κυρίως), χαμός. Μόλις έβγαλα το Ν, σχεδόν αμέσως βελτιώθηκε η εμπειρία μου στο τιμόνι, λες και ξαφνικά όλοι απέκτησαν υπομονή.

αρα ουσιαστικα το Ν εκανε ακριβως αντιθετη δουλεια απο αυτη που προοριζεται.χμμμμμ παραδοξο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ο "αντίλογος" για το Ν: για 6 μήνες από όταν πήρα το δίπλωμα, είχα το Ν κολλημένο από πίσω σαν νομοταγής οδηγός, αλλά η συμπεριφορά των άλλων στον δρόμο ήταν αισχρή ως αποτέλεσμα, λες και επίτηδες προσπαθούσαν να κολλήσουν των πρωτάρη. Κόρνες, επικίνδυνες προσπεράσεις (κυρίως), χαμός. Μόλις έβγαλα το Ν, σχεδόν αμέσως βελτιώθηκε η εμπειρία μου στο τιμόνι, λες και ξαφνικά όλοι απέκτησαν υπομονή.

Διαφωνω πληρως, οριζοντιως, καθετως...Εκτος αν εισαι η περιπτωση που επεφτε μονο σε μαλακες.

Anyway, paopao το Ν αννοειται να το βαλεις. Επισης το επασφαλιστρο ειναι μια μαλακια για να στα παιρνουν. Εβαλα κι εγω μονο το πρωτο εξαμηνο και μετα το εκοψα. Ο,τι και να γινει σε καλυπτει η ασφαλεια των γονιων σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top