Μικρές πράσινες συμβουλές...

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Μήπως το θέμα θα έπρεπε να γίνει sticky? Τέτοια θέματα που μας βοηθούν στην καθημερινότητα θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου πάντα, να είναι sticky. Ακόμα καλύτερα, να γίνει μια ενότητα για τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Έχω μια απορία, ελπίζω να ταιριάζει εδώ πέρα.

Χθες που λέτε κάηκε μία λάμπα φθορισμού (Compact fluorescent lamp) στο σπίτι και την άλλαξα με μια άλλη. Η ερώτησή μου είναι αν γνωρίζετε πού μπορώ να δώσω/ανακυκλώσω την παλιά. Νομίζω ότι αυτή δεν πάει στον μπλε κάδο. :worry:

Μπές στην παρακάτω διεύθυνση... θα βρεις και χάρτη με τις περιοχές που λέει όλα τα σημεία που έχουν κάδους.
https://www.fotokiklosi.gr

Τυπικά θα'πρεπε να'χουν όλα τα μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό αλλά νομίζω ότι για την ώρα ακόμα πολλά λουφάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Και μάλιστα είναι σημαντικό να ανακυκλώνονται οι φθορισμού ακόμα και με κόστος γιατί περιέχουν υδράργυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπές στην παρακάτω διεύθυνση... θα βρεις και χάρτη με τις περιοχές που λέει όλα τα σημεία που έχουν κάδους.
https://www.fotokiklosi.gr

Τυπικά θα'πρεπε να'χουν όλα τα μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό αλλά νομίζω ότι για την ώρα ακόμα πολλά λουφάρουν.
Να 'σαι καλά! :D

Εάν επίσης έχει κανείς να προτείνει κάποιο μέρος για ανακύκλωση κοντά στο Σύνταγμα ή Πανεπιστήμιο ας το αναφέρει ... Η εφαρμογή που δείχνει τους κάδους είναι ... flash και κατά συνέπεια δεν λειτουργεί το CTRL+F για να ψάξω... :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
HSBC BANK PLC
ΑΘΗΝΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 15 - 210696000
ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 31 ΑΘΗΝΑ - 2422041040

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.
ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ 11 ΑΘΗΝΑ - 2103341668
ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 5 ΑΘΗΝΑ - 2103349611

ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΗ ΣΕΡΒΙΑΣ 6 ΑΘΗΝΑ - 2103340039
ΣΤΑΔΙΟΥ 38 ΑΘΗΝΑ - 2103345244


ΠΡΑΞΙΤΕΛΟΥΣ 12 ΑΘΗΝΑ - 2103348125
ΠΛ. ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 3 ΑΘΗΝΑ - 2103349682

Χ.ΤΡΙΚΟΥΠΗ 6-10 ΑΘΗΝΑ - 2103695391

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 68 ΑΘΗΝΑ - 2103328702

ΑΜΕΡΙΚΗΣ 13 ΑΘΗΝΑ - 2103664154

ΣΤΑΔΙΟΥ 38 ΑΘΗΝΑ 10564 - 2103341668

ΠΛ.ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ 3 ΑΘΗΝΑ - 2103341668

ΚΑΡ. ΣΕΡΒΙΑΣ 6 ΑΘΗΝΑ 10292 - 2103341668

ΣΟΛΩΝΟΣ 75 ΑΘΗΝΑ 10679 - 2103695021

ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε
ΑΘΗΝΑ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 11

ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΑΣΤΑΣΗ
ΠΡΑΞΙΤΕΛΟΥΣ 22 ΑΘΗΝΑ - 2103263064

ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΩΡΙΑ ΣΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΕΡΜΟΥ 6 ΑΘΗΝΑ - 2103313661


ΣΓΟΥΡΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ
ΒΟΥΛΗΣ 26 ΑΘΗΝΑ 10557
- 2103240500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Και μάλιστα είναι σημαντικό να ανακυκλώνονται οι φθορισμού ακόμα και με κόστος γιατί περιέχουν υδράργυρο.

ακριβως αυτο!!!..λοιπον παιδια..εγω εχω μπερδευτει πολυ...μας επριξαν με τις λαμπες πυρακτωσεως να τις αντικαταστησουμε...αλλα εδω και καιρο ακουγονται φωνες απο επιστημονες και καποιες οικολογικες οργανωσεις που λενε οτι ,ναι μεν γινεται περισσοτερη εξοικονομιση ενεργειας ετσι...αλλα ισως τελικα προκαλουν μεγαλυτερο κακο στο περιβαλλον γιατι περιεχουν υδραργυρο...ακομα και αν εμεις τους πηγαινουμε εκει που πρεπει να τους παμε( εγω δεν ξερω που..)καποια στιγμη θα υπαρξει τεραστιο προβλημα συνολικα με το τι θα γινειολος αυτος ο υδραργυρος..αρα;:hmm::hmm::hmm:
κατι αλλο...εχω αγανακτησει εδω και ενα χρονο...περσι μπηκαν καινουργιοι μπλε καδοι για ανακυκλωση...χαρηκα πολυ εγω,ερχισα να μαζευω τα ανακυκλωσιμα σκουπιδια...και το αποτελεσμα ποιο ηταν;καταντησα να κουβαλαω στο πορτ μπαγκαζ μου σακουλες γεματες με ανακυκλωσιμα..και να παιρνω σβαρνα ολη τη ζακυνθο..μπας και βρω εναν καδο μπλε..που ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ καποιοι ανεγκεφαλοι,που θεωρουν οτι μπορουν να πετανε τα σκουπιδια τους οπου να'ναι...ελεος πια...με το που εβρισκα εναν καδο,μετα απο κανα μηνα..ειχε γεμισει απορριματα καθε ειδους..και λεω το εξης...ρε φιλε,εσυ εισαι ανοητος,και δεν θες να κανεις ανακυκλωση..ωραια..ΕΓΩ ΓΜΤ..ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΑΝ ΚΑΔΟ ;..δεν ξερω τι γινεται στην υπολοιπη επαρχια...αλλα στη ζακυνθο δεν υπαρχει καμμια οικολογικη συνειδηση(μονο καποιες εξαιρεσεις)....ειναι πολυ πισω οι ανθρωποι ...
ΥΓ...χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα θεμα που εχει να κανει με την οικολογια και το περιβαλλον..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα toner από τους laserjet εκτυπωτές πού τα πετάμε / ανακυκλώνουμε; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Xμμ,
Μια καλή συμβουλή που έχω ακούσει γι'αυτούς που καθημερινά πίνουν τον καφέ τους σε ποτήρια μιας χρήσης:
Αγοράστε ένα ισοθερμικό ποτήρι και ζητήστε να σας τον φτιάξουν εκεί. Γλιτώνετε 365 πλαστικά ποτήρια το χρόνο:D

μια καλή συμβουλή που έχω ακούσει γι αυτούς που καθημερινά πίνουν τον καφέ τους σε ποτήρια μιας χρήσης :
Αγοράστε ένα ισοθερμικό ποτήρι και ζητήστε από την καφετέρια στο σπίτι σας να σας φτιάξει γαλλικό . Γλιτώνετε 365 κλεψίματα το χρόνο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τα toner από τους laserjet εκτυπωτές πού τα πετάμε / ανακυκλώνουμε; Ευχαριστώ.
Δεν τους παίρνει το Πλαίσιο? Νομίζω ότι παλιά τα έπαιρνε.
Ισως να τους παίρνουν τα μαγαζιά αναγόμωσης. Βρήκα αυτό στο δίκτυο:
https://pchands.blogspot.com/2009/06/blog-post_22.html
"Ορισμένες εταιρίες που βρήκαμε στο διαδίκτυο και ασχολούνται με την ανακύκλωση είναι:

recyclink

foreverprint

ink for all

empties.gr

anakyklosis

printerland

e-supplies

Ψάξτε και για άλλες, υπάρχουν πολλές. Βοηθήστε στο να μη γεμίζουμε τις χωματερές με υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλές φορές."

Επίσης μια λύση που είχα εγώ για τα φώτα πριν βάλουν στη δουλειά μου κάδο ήταν να τα δίνω σε μια φίλη που δουλευε σε ξενοδοχείο και είχαν ανακύκλωση. Πολλές εταιρείες και υπηρεσίες δίνουν για ανακυκλωση τα τόνερ τους. Τσέκαρε με τους φίλους σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαγωνισμός για το πιο "Πράσινο Μπαλκόνι"


Μια ευκαιρία για να αναδειχθούν οι πράσινες γωνιές της πόλης και να επιβραβευθούν οι πρωτοβουλίες των εθελοντών πρασίνου.


Αν είστε λοιπόν δημότες του Δήμου Θεσσαλονίκης και έχετε στολισμένο το μπαλκόνι σας με φυτά και λουλούδια, είναι κρίμα να τα θαυμάζετε μόνο εσείς!

Δηλώστε συμμετοχή στην αντιδημαρχία Περιβάλλοντος και Πρασίνου, στο τηλ. 231-0-525500, πρωινές ώρες, μέχρι και τις 10 Ιουνίου.

Επιτροπή της αντιδημαρχίας θα επισκεφθεί τα σπίτια, κατόπιν συνεννόησης και θα φωτογραφήσει τα μπαλκόνια.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό θα επιβραβευθεί με πολλά ανθοφόρα φυτά που θα προσφερθούν από τα φυτώρια του Δήμου σε όλους τους συμμετέχοντες.

Από την αντιδημαρχία Περιβάλλοντος και Πρασίνου του Δήμου Θεσσαλονίκης, ανακοινώθηκε ότι η εκδήλωση απονομής βραβείων και επαίνων του φετινού διαγωνισμού για το «Πράσινο Μπαλκόνι» θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18 Ιουνίου, στις 20:30, στο Θέατρο Κήπου (πάρκο ΧΑΝΘ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaplamas

Νεοφερμένος

Ο kaplamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τώρα που είναι να περάσω ΚΤΕΟ ξαναέβαλα τον καταλύτη στο αυτοκίνητό μου. Ενώ σκεφτόμουν να τον ξαναβγάλω αμέσως μετά τον έλεγχο, αποφάσισα να τον αφήσω επάνω για ένα ακόμα μήνα (μέχρι να βγάλω και κάρτα καυσαερίων).
Μοιάζει ασήμαντο, αλλά νιώθω πολύ περήφανος για αυτή τη μεγάλη απόφαση που πήρα, βάζοντας την προστασία του περιβάλλοντος πάνω από την απόδοση του κινητήρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τώρα που είναι να περάσω ΚΤΕΟ ξαναέβαλα τον καταλύτη στο αυτοκίνητό μου. Ενώ σκεφτόμουν να τον ξαναβγάλω αμέσως μετά τον έλεγχο, αποφάσισα να τον αφήσω επάνω για ένα ακόμα μήνα (μέχρι να βγάλω και κάρτα καυσαερίων).
Μοιάζει ασήμαντο, αλλά νιώθω πολύ περήφανος για αυτή τη μεγάλη απόφαση που πήρα, βάζοντας την προστασία του περιβάλλοντος πάνω από την απόδοση του κινητήρα μου.
Τώρα τι να πω? Ότι ένα ταξιδι αρχίζει με το πρώτο βήμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ λέω, να αφήσετε όλοι τα κλιματιστικά και να πιάσετε τους ανεμιστήρες... ΄
Και οροφής αν χρειάζεται... :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ λέω, να αφήσετε όλοι τα κλιματιστικά και να πιάσετε τους ανεμιστήρες... ΄
Και οροφής αν χρειάζεται...

ακριβως..και εγω τετοιους εχω παντου..και τωρα που γραφω απο πανω μου ενας τετοιος λειτουργει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ακριβως..και εγω τετοιους εχω παντου..και τωρα που γραφω απο πανω μου ενας τετοιος λειτουργει..
:clapup::clapup::clapup:
Και για όσους χρησιμοποιούν πιστολάκι, να το καταργήσετε λίγο.. Το καλοκαίρι που έχει ζέστη δεν χρειάζεται..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τώρα τι να πω? Ότι ένα ταξιδι αρχίζει με το πρώτο βήμα?:hmm:

υπενθυμίζοντας και ότι ένα βήμα μόνο του δεν σε πάει πουθενά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:
Και για όσους χρησιμοποιούν πιστολάκι, να το καταργήσετε λίγο.. Το καλοκαίρι που έχει ζέστη δεν χρειάζεται..;)

αμα ειχες την αφανα μου, θα σου ελεγα εγω αν χρειαζεται ή οχι.:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ταβανιου δεν σε πουντιαζουν οπως οι επιτραπεζιοι..απλα γενικα δροσιζουν..απλωνουν τον αερα..

οι επιτραπεζιοι σε παγωνουν..
α..και εγω τους πηρα ολους απο το πρακτικερ..εκει εχει τους περισσοτερους καθε ειδους,τιμης και ποιοτητας..(σε αρκετα μαγαζια πουλανε φιγουρα και τους καπελωνουνε..)
εγω εχω κινεζικο των 40 ευρω που δουλευει το καλοκαιρι μερα νυχτα σχεδον.και για χρονια ειναι αθικτος..
και με φως..οχι βιομηχανικο..με φτερα απομιμησης ξυλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Α ξέχασα να προσθέσω για κάποιους-κάποιους :mad:
Δεν είναι καθόλου καλή πράσινη συμβουλή να μην πλενόμαστε πού και πού

ον.τόπικ. π.σ.
οι ταβανιου δεν σε πουντιαζουν οπως οι επιτραπεζιοι..απλα γενικα δροσιζουν..απλωνουν τον αερα..

οι επιτραπεζιοι σε παγωνουν..
α..και εγω τους πηρα ολους απο το πρακτικερ..εκει εχει τους περισσοτερους καθε ειδους,τιμης και ποιοτητας..(σε αρκετα μαγαζια πουλανε φιγουρα και τους καπελωνουνε..)
εγω εχω κινεζικο των 40 ευρω που δουλευει το καλοκαιρι μερα νυχτα σχεδον.και για χρονια ειναι αθικτος..
και με φως..οχι βιομηχανικο..με φτερα απομιμησης ξυλου..

άντζελο αν δεν γίνεις ποτέ , έστω και σαν δεύτερη συμπληρωματική εργασία , πλασιέ , θα αδικήσεις τον εαυτό σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
άντζελο αν δεν γίνεις ποτέ , έστω και σαν δεύτερη συμπληρωματική εργασία , πλασιέ , θα αδικήσεις τον εαυτό σου
λες?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top