Γιατί κάποιος είναι άθεος;

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Έλεος πια με αυτή την ειρωνία νισάφι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έλεος πια με αυτή την ειρωνία νισάφι!

Θα με διαφωτίσετε που είναι η ειρωνία νεαρέ από την Πάτρα ; 'Εχω δικαίωμα να πιστεύω ότι οι άθεοι πιστεύουν στην ανυπαρξία του σύμπαντος και ότι έχουν περιορισμένους πνευματικούς ορίζοντες και μηδενική ικανότητα διαλογισμού και ολιστικής σκέψης, καθώς και ότι είναι περιορισμένοι στον μικρόκοσμο, όπως εκείνοι έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν ότι όλοι εμείς που πιστεύουμε στον μακρόκοσμο και την σχέση του με εμάς, είμαστε βλάκες, και να μας το λένε μάλιστα κατάμουτρα, χωρίς καν ειρωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αθεοι ειναι κυριως οι πολυ εγωιστες,,αυτοι που εχουν πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους..
στην Αρχαια Ελλαδα αυτο λεγοταν υβρις..
και μυθικα ειχε και τιμωρια καμια φορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
συναδελφος;;;; :eek::eek::eek:
Θα διαφωνησω γιατι τα στοιχεια ειναι ακλονητα. Υπαρχει fossil record, και το σημαντικοτερο ειναι οτι βλεπουμε να εξελισσονται ειδη μπροστα στα ματια μας. Τωρα για τον αν υπαρχει θεος η οχι δεν το γνωριζουμε. Προτιμω να αποκαλω το αγνωστο "φυση".
Κοίταξε συνάδελφε. Το γεγονός ότι υπάρχει εξέλιξη στη φύση δεν νομίζω να μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Από την άλλη πλευρά, η θεωρία της εξέλιξης έχει αρκετές ασυνέπειες και δεν μπορεί να εξηγήσει σωστά κάποια πράγματα, όπως για παράδειγμα το ζήτημα του χρόνου και το κατά πόσον τούτος είναι αρκετός. Επίσης, όλη αυτή η αρμονία, η τάξη, η ευφυΐα που μπορεί κάποιος να διαπιστώσει ακόμη και στον κατώτερο οργανισμό, δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου να εξηγηθούν βάσει απλής τυχαιότητας.

Τις αντιρρήσεις μου τις έχω προ πολλού γράψει εκτενώς, μέσα στο θέμα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου. Εάν έχεις χρόνο μπορείς να τα διαβάσεις (είναι κάμποση ύλη βέβαια) και εάν διαφωνείς συγκεκριμένα με κάτι, μπορούμε να το συζητήσουμε εκεί. Θα ήταν πολύ ωραίο να αναβιώσει ένα από τα καλύτερα θέματα του θεολογικού μας φόρουμ και η συζήτηση να συνεχιστεί, με επιστημονικό αντίλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Γιατί κάποιος να είναι άθεος;
  1. Εχει χασει την πίστη του στο Θεό
  2. Δεν πίστευε ποτέ στο Θεό
  3. Δεν έχει ασχοληθεί αρκετά με αυτό το θέμα ώστε να πιστεύει ή όχι (μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι)
  4. Γιατί έτσι του/της αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ποιος νομος και ποιος κανονας λεει οτι οποιος ειναι αθρησκος ή αθεος δεν μπορει να εχει σφαιρικη αντιληψη του κοσμου;;;...εγω πιστευω το εξης...δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ουτε οτι υπαρχει Θεος ή ανωτερη δυναμη,,ουτε οτι δεν υπαρχει..αποδειξη δεν υπαρχει ουτε για το ενα,ουτε για το αλλο...θεωρω εξισου ηλιθιο να πιστευεις ΑΠΟΛΥΤΑ οτι υπαρχει..οσο και να πιστευεις ΑΠΟΛΥΤΑ οτι δεν υπαρχει........................................
...τσαμπα καλος ειναι....η μαγκια αγαπητοι μου ειναι να εισαι σωστος,καλος και δικαιος...χωρις ανταμοιβες και χωρις τιμωριες....τα υπολοιπα ειναι σκετη υποκρισια...φιλακια..:)

Ουδείς νόμος και κανόνας το λέει αυτό.

Μοναχά η ύπαρξη και λειτουργία μας φτάνει για να μας κάνει να αναρωτηθούμε και να συναχθεί το συμπέρασμα της ύπαρξης κάποιου άλλου ποιο μεγάλου .

Μοναχά η λειτουργία του σώματος μας με τις αναρίθμητες νευρικές απολήξεις οι οποίες υπακούουν σε φυσικούς κανόνες και νόμους φτάνει. Οσο για την φυσική ως επιστήμη, το πιθανότερο είναι να αλλάξουν άρδην οι νόμοι που σήμερα είναι αποδεκτοί. Αρα και η σημερινή φυσική σε μερικές δεκάδες χρόνια θα φαίνεται βρεφική.

Οπότε ως συμπέρασμα βγαίνει το εξής . Αθεος φαίνεται αυτός που όχι απλά αδυνατεί να δει αυτά που και εμείς οι απλοί άνθρωποι δεν μπορούμε, αλλά καλύπτεται απο μια λέξη τόσο περιορισμένη σε νόημα και ουσία, ώστε να αρκείται σε λέξεις όπως φτάνει να είμαι δίκαιος και όχι υποκριτής. Εγώ θα πρόσθετα και αρκετές ακόμα, αλλά δεν χρειάζεται.

Ο ηλεκτρισμός που διαθέτει ο άνθρωπος και η μετατροπή αυτών που βλέπει, ακούει, αισθάνεται, είναι προς διερεύνηση απο όλους μας άθεους και μή.

Αν είσαι προκατειλημμένος όμως, τότε δεν μπορείς να δεχτείς τίποτα απολύτως .
Οταν δεν καταλαβαίνεις, θα καταφεύγεις σε εύκολες λύσεις .
Αυτό που υπάρχει και για παράδειγμα λέω, την ακτινοβολία που βρίσκεται έξω απο το ανθρώπινο αντιληπτικό πεδίο, εσύ ενώ θα αγνοείς οτι υπάρχει, δεν θα παραδεχτείς ποτέ οτι στο αντιληπτικό σου πεδίο δεν υπάρχει .


Πόσο μάλλον για ποιο βαθιά πράγματα .

Υ.Γ.1. θα χλευάζεις κιόλας .

Υ.Γ. 2. ο δρόμος είναι μακρύς και δεν σταματάει εδώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χιλιάδες επιστήμονες πίστευαν και πιστεύουν στον Θεό. Μόνο οι άνθρωποι με περιορισμένους πνευματικούς ορίζοντες πιστεύουν στην ανυπαρξία. Χαχαχα χου χαχα εγώ με τη σειρά μου.

Και χιλιάδες επιστήμονες δεν πιστεύουν στο θεό. Ας μην ξεχνάμε ότι μεταξύ των επιστημόνων υπάρχει το μεγαλύτερο ποσοστό αθεΐας.
Αυτό περί ανυπαρξίας που έχεις κάνει καραμέλα δεν βλέπω από που προκύπτει, είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουμε;
Όσο για τη νηπιακή συλλογιστική "νια νια νια, μόνο οι βλάκες το λένε αυτό, νια νια νια, εισαι χαζόοοοοοο :baby: " τι να πω, I thought you were smarter than that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι ειναι της Μοδας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατι ειναι της Μοδας!


Συμφωνώ !

Αυτός που δηλώνει άθεος επίσης το κάνει και για έναν απλό λόγο .

Δεν πρόκειται να κουράσει το μυαλό του με έννοιες δυσκολονόητες .
Αλλά και ποτέ δεν θα αναγκαστεί να αναιρέσει καμιά στάση του, ούτε και να ασκηθεί σε δύσκολα για την εποχή θέματα όπως π.χ. στην εγκράτεια όταν του (την πέσει η αραβωνιαστικιά του κολητού του ή ακόμα και του αδερφού του).

Η λέξη άθεος χρησιμοποιείτε σήμερα ως καμουφλάζ, ως μαξιλάρι για τους κουρασμένους, αλλά και ως η εύκολη λύση για τους φυγόπονους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Ας το δημοσιεύσω, διότι δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου και παρακάτω βλέπουμε...)

Ένας λόγος που εντοπίζω για να είναι κάποιος άθεος, (και όχι μόνο άθρησκος) είναι ο τρόπος διδασκαλίας των θρησκευτικών, και μέσω αυτών, η κατανόηση αυτού που ονομάζουμε θείο.
Η προσωποποίηση του θείου στο πρόσωπο του ενός και μοναδικού Θεού των Χριστιανών, οδηγεί στην ενδεχόμενη παρερμήνευση του ως μια ανθρωπόμορφη φιγούρα καλοκάγαθου γέροντα, με ανθρώπινα εσωτερικά και εξωτερικά χαρακτηριστικά. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και σε άλλες θρησκείες.
Η θεϊκή ή συμπαντική ευφυΐα συγκρίνεται με την ευφυΐα που διαθέτουν οι άνθρωποι, αφού έτσι μόνο μπορεί να κατανοηθεί από τους ανθρώπους.

Χωρίς να είμαι θιασώτης τους ευφυούς σχεδιασμού, αλλά και καμίας άλλης γνωστής θρησκείας, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι ό,τι υπάρχει γύρω μας, φαίνεται να έχει δημιουργηθεί με απέραντη σοφία. Αυτό για μένα δεν προϋποθέτει απαραίτητα την ύπαρξη ενός ανώτερου όντος με ανώτερη διάνοια. Μπορεί απλά να σημαίνει την ύπαρξη της διάνοιας αυτής καθαυτής η οποία δεν είναι απαραίτητα η διάνοια που γνωρίζουμε και κατανοούμε.

Μάλλον είναι δύσκολο σε όσους δηλώνουν άθεοι, να φανταστούν ένα ανθρωπόμορφο ευφυές ον, να δημιουργεί τον κόσμο, παίζοντας με τις πλαστελίνες του και δεν με εκπλήσσει αυτό με βάση τη δική μου λογική. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove:
'Eλα ρε 'Αγγελε και συ, δίκιο έχει, τί να προσπαθείς να πείσεις τους ανύπαρκτους ότι είναι υπαρκτοί ; Αφοί οι άνθρωποι πιστεύουν στο ανύπαρκτο σύμπαν που δεν βρίσκεται υπό μίας Αρχής, δεν έχει νόμους, και όλα είναι τυχαία και ακυβέρνητα. Γράφε χωρίς να ταράζεσαι και άσε τους να χλευάζουν, και τον Παστέρ τον φτύνανε και τις μάγισσες τις βάζανε στην πυρά. Απλά οι σημερινοί άθεοι έχουν αντικαταστήσει τους τότε ιεροεξεταστές. 'Αλλαξε ο Μανωλιός.

Συγγνώμη αλλά αν αυτό δεν είναι ειρωνεία, τότε τι είναι;

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove:
Εχω δικαίωμα να πιστεύω ότι οι άθεοι πιστεύουν στην ανυπαρξία του σύμπαντος και ότι έχουν περιορισμένους πνευματικούς ορίζοντες και μηδενική ικανότητα διαλογισμού και ολιστικής σκέψης, καθώς και ότι είναι περιορισμένοι στον μικρόκοσμο, όπως εκείνοι έχουν το δικαίωμα να πιστεύουν ότι όλοι εμείς που πιστεύουμε στον μακρόκοσμο και την σχέση του με εμάς, είμαστε βλάκες, και να μας το λένε μάλιστα κατάμουτρα, χωρίς καν ειρωνία.

Με άλλα λόγια δηλαδή έχεις το δικαίωμα, άκριτα και χωρίς καμία εμπειρία να βάζεις ταμπέλα σε μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων απλώς και μόνο γιατι εσύ δεν συμφωνείς....Να δεις πως τη λέγανε τη λέξη γι΄αυτό τον τρόπο σκέψης.....;

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος:
Συμφωνώ !

Αυτός που δηλώνει άθεος επίσης το κάνει και για έναν απλό λόγο .

Δεν πρόκειται να κουράσει το μυαλό του με έννοιες δυσκολονόητες .
Αλλά και ποτέ δεν θα αναγκαστεί να αναιρέσει καμιά στάση του, ούτε και να ασκηθεί σε δύσκολα για την εποχή θέματα όπως π.χ. στην εγκράτεια όταν του (την πέσει η αραβωνιαστικιά του κολητού του ή ακόμα και του αδερφού του).

Η λέξη άθεος χρησιμοποιείτε σήμερα ως καμουφλάζ, ως μαξιλάρι για τους κουρασμένους, αλλά και ως η εύκολη λύση για τους φυγόπονους.

Να μας κάνεις τη χάρη. Δηλαδή το γεγονός ότι είμαστε άθεοι σημαίνει ότι είμαστε και τελείως ανήθικοι; Μα καλά τόσες δημοσιεύσεις παραπάνω όχι μόνο απο μένα αλλά και απο άλλους ανθρώπους, ακόμα να καταλάβετε οτι επιτέλους, στο μυαλό ενός άθεου η ηθική και η πίστη είναι τελείως άσχετα πράγματα! Εθελοτυφλείτε μου φαίνεται.

Με βάση τα προειπωθέντα, θα μπορούσε να πεί κανείς οτι όλοι οι εγκληματίες είναι άθεοι....Βρίσκει κανείς άλλος κάτι περίεργο σε αυτό ....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σίγουρα πολλά θέματα θρησκείας είναι πάνω από την ανθρώπινη λογική.

Ωστόσο, έχω μια απορία που την εξέφρασα και σε άλλο θέμα και δεν πήρα καμία απάντηση. Κάνω παράθεση, δίχως να έχω κάτι με τους άθεους απλά θέλω να μάθω.

μια απλη ερωτησουλα...
ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ???
just food for thought...
cheers n' see ya

Το βιβλίο των Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού, που το παίρνει ως αξίωμα. :look:

Τουλάχιστον αυτή η άποψη υπάρχει κάπου, η αντίθετη άποψη που μπορεί να στηριχτεί/στηρίζεται; :hmm:
Verba volant, scripta manent. (Τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αν αυτό δεν είναι ειρωνεία, τότε τι είναι;
Με συγχωρείς πολύ, αλλά θα ήθελα να σου επισημάνω ότι εδώ και δύο περίπου χρόνια η ειρωνεία επιτρέπεται μέσα στο στέκι, ενώ ο χλευασμός συνεχίζει να θεωρείται αξιόποινος. Η αλλαγή αυτή στους κανόνες προέκυψε μετά από συζήτηση στο δημόσιο φόρουμ του e-steki, με τίτλο "Περί χλευασμού και ειρωνείας ο λόγος", όπου ξεκαθαρίστηκε πέραν πάσης αμφισβήτησης, η λεπτή ομολογουμένως διαφορά μεταξύ των δύο αυτών εννοιών. Θα σε παρακαλούσα, εάν έχεις αντιρρήσεις επ' αυτού, να τις εκφράσεις εκεί, αφού πρώτα διαβάσεις προσεκτικά ολόκληρο το θέμα. Δεν είναι άλλωστε και το σύνηθες σ' ένα φόρουμ ν' αλλάζουν οι κανονισμοί μετά από δημόσιο διάλογο.

Ακόμη, θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι η τήρηση των κανονισμών είναι αποκλειστική ευθύνη της ΟΔ, γι' αυτό θα σε παρακαλούσα θερμά να μην προσπαθείς να την υποκαταστήσεις.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αθεοι ειναι κυριως οι πολυ εγωιστες,,αυτοι που εχουν πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους..
στην Αρχαια Ελλαδα αυτο λεγοταν υβρις..
και μυθικα ειχε και τιμωρια καμια φορα..

Μερικές φορές τους έδιναν και κώνειο...

Τουλάχιστον αυτή η άποψη υπάρχει κάπου, η αντίθετη άποψη που μπορεί να στηριχτεί/στηρίζεται; :hmm:
Verba volant, scripta manent. (Τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν) ;)

Η αντίθετη άποψη στηρίζεται στην πραγματικότητα. Η αθεΐα είναι η βαθιά πεποίθηση ότι οι θεοί είναι κατασκευές του πολιτισμού των ανθρώπων. Κάποιος, κατά τη γνώμη μου, είναι άθεος γιατί αν δει την ιστορία των θρησκειών θα δει ότι η δημιουργία τους είναι πάντα απάντηση στα προβλήματα της εποχής. Ο Χριστιανισμός πχ δεν εξαπλώθηκε επειδή ήταν η πραγματική θρησκεία αλλά επειδή την εποχή της δημιουργίας του είχε στοιχεία τα οποία τον έκαναν να υπερέχει από άλλες ανταγωνιστικές θρησκείες. ΤΟ ίδιο συνέβη με τον μουσουλμανισμό ή τον βουδισμό.

Βλέποντας δηλαδή το πόσο σχετική είναι η μορφή που παίρνει ο Θεός σε κάθε πολιτισμό και τις κοινές λειτουργίες που επιτελεί στη κοινωνία δεν γίνεται να πιστεύεις ότι υπάρχει ένας Θεός. Στην Αφρική ο Θεός είναι μαύρος και σε μερικούς ιθαγενείς επειδή δεν είχαν το ρόλο του πατέρα μέσα στη κοινωνία τους τον ονόμαζαν "Θείο" (Uncle). Όλα αυτά είναι πολύ σημαντικές πτυχές της δημιουργίας των θρησκειών για να τις παραβλέπουμε.

Θα μου πεις ότι δεν αποδεικνύεται η ανυπαρξία του, με τον ίδιο τρόπο όμως δεν αποδεικνύεται και η ύπαρξη του αφού το βασικό πλεονέκτημα που κρατά την αντίληψη ότι υπάρχει θεός είναι ότι απαιτεί μόνο πίστη, δηλαδή την εικασία ότι υπάρχει χωρίς να το βλέπουμε. Επίσης, η αθεΐα απορρίπτει την ανάμιξη του θείου με το κοσμικό σαν παράλογο, όχι την απαγόρευση της πίστης.

Η ερώτηση είναι, το ψέμα παύει να είναι ψέμα επειδή το πιστεύει η πλειοψηφία;

Ο Θεός πέθανε, Νίτσε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βλακεία μου που συμμετέχω σε τέτοια θέματα γιατί στο τέλος μπερδεύομαι.
Μου λες πως η εκάστοτε θρησκεία εδραιώθηκε λόγω ύπαρξης ευνοϊκών συνθηκών. Γιατί όμως καταγράφηκαν αυτές οι θρησκείες στα σχολικά βιβλία των θρησκευτικών και δεν ήταν γραμμένα σε βιβλία όπως η Οδύσσεια για παράδειγμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Βλακεία μου που συμμετέχω σε τέτοια θέματα γιατί στο τέλος μπερδεύομαι.
Μου λες πως η εκάστοτε θρησκεία εδραιώθηκε λόγω ύπαρξης ευνοϊκών συνθηκών. Γιατί όμως καταγράφηκαν αυτές οι θρησκείες στα σχολικά βιβλία των θρησκευτικών και δεν ήταν γραμμένα σε βιβλία όπως η Οδύσσεια για παράδειγμα;:hmm:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την Οδύσσεια. Τι σχέση έχει η Οδύσσεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την Οδύσσεια. Τι σχέση έχει η Οδύσσεια;
Η Οδύσσεια είναι μύθος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Το αναφέρει ξεκάθαρα αυτό. Γιατί δε γίνεται κάτι αντίστοιχο και με τις θρησκείες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η Οδύσσεια είναι μύθος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Το αναφέρει ξεκάθαρα αυτό. Γιατί δε γίνεται κάτι αντίστοιχο και με τις θρησκείες; :hmm:

Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτές ακόμη :P. Αν και τώρα που το σκέφτομαι αμφιβάλλω αν διδάσκεται το δωδεκάθεο στα θρησκευτικά. Επίσης εμείς το δωδεκάθεο το θεωρούμε απλώς ένα σύνολο μύθων και δεν πιστεύουμε ότι υπάρχουν αυτοί οι θεοί και τους λέμε εξηγήσεις των φαινομένων που δίνονταν.

Αν σε μερικούς αιώνες δεν πιστεύουν στο χριστιανισμό νομίζεις ότι θα δεν θα τον αντιμετωπίσουν όπως το δωδεκάθεο; Καλά εντάξει ο χριστιανισμός είναι η πραγματική θρησκεία και σαν και αυτή καμία αλλά υποθετικά μιλώντας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Βλακεία μου που συμμετέχω σε τέτοια θέματα γιατί στο τέλος μπερδεύομαι.
Μου λες πως η εκάστοτε θρησκεία εδραιώθηκε λόγω ύπαρξης ευνοϊκών συνθηκών. Γιατί όμως καταγράφηκαν αυτές οι θρησκείες στα σχολικά βιβλία των θρησκευτικών και δεν ήταν γραμμένα σε βιβλία όπως η Οδύσσεια για παράδειγμα;:hmm:

Και αυτό τι σημαίνει, ότι κατ ανάγκη είναι και σωστές; Από τη στιγμή που η πλειοψηφία τις δέχεται ώς υπάρχουσες, και δή σε μια χώρα παραδοσιακά θρησκευόμενη όπως η ελλάδα, δεν σου φαίνεται λογίκη η προσπάθεια να γαλουχηθούν τα νέα μυαλά κατά τα χρηστά ήθη; Τα βιβλία θρησκευτικών που διδάσκονται στα σχολεία είναι βιβλία κατήχησης και όχι θρησκειολογίας. Αυτό σημαίνει οτι τους λείπει η απαρραίτητη αμεροληψία και αντικειμενικότητα στην μελέτη τόσο του χριστιανισμού που επικεντρώνονται όσο και σε άλλων θρησκειών. Να σημειώσουμε δε ότι η αναφορά των τελευταίων θρησκειών στα θρησκευτικά γίνεται επιδερμικά και μόνο στις 2 τελευταίες τάξεις του λυκείου. Από της σκοπιά, εικάζω, των συγγραφέων, το να διδάσκονται και άλλες θρησκείες σε παιδιά μικρότερης ηλικίας είναι μάλλον επικίνδυνο καθότι δεν έχουν προλάβει ακόμη να παγιώσουν την κοσμοθεωρία τους. Είναι και αυτό μια μορφή - ήπιου- προσυλητισμού.

Η θρησκεία είναι το όποιο του λαού.

-Κάρλ Μάρξ

Αν όπως λες η κάθε θρησκεία καταγραφόταν σε βιβλία μικρότερης βαρύτητας(και δεν αναφέρομαι ειδικά στα σχολικά εγχειρίδια τώρα) τότε υπήρχε κίνδυνος να αποτύχει στο στόχο της, δηλαδή να προσεγγίσει πιστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top