Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μπορειτε να μου εξηγησετε τον λογο που συνδεουν τα μονοπετρα με τον αρραβωνα και τον γαμο?

προσπαθησα να βρω μια πηγη που να εξηγει τους κοινωνικους/παραδοσιακους λογους που γινεται αυτο.

Γιατι δεν μπορούν να τα φοράνε όλες ανεξάρτητος αν είναι αρραβωνιασμένες?

τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου γιατι μονο αυτες θα μπορουσαν να το φορεσουν φανταζομαι οτι για τιποτα δεν υπαρχει πρεπει οσον αφορα το τι φοραμε. αν θελει καποια κοπελα να το φορεσει ή οχι ανεξαρτητως λογου αυτο ειναι δικο της θεμα. απλα συνδεθηκε, οπως εχουμε διαβασει πιο πανω, με αυτο το γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο για εμένα...
Φυσικά αν έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να παντρευτώ (κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο) το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν το μονόπετρο...
Βασικά από μικρότερη ηλικία, ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη με τα μονόπετρα γιατί τα έβλεπα ως "παγίδα" ή "αντάλλαγμα". Πάρε αυτό δηλαδή για όσα θα υποφέρεις από εμένα, τον άντρα στο μέλλον..:P
Το ξέρω ακούγεται κάπως αλλά εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προσπαθησα να βρω μια πηγη που να εξηγει τους κοινωνικους/παραδοσιακους λογους που γινεται αυτο.
η δυναμη και σταθεροτητα ανθεκτικοτητα του διαμαντιου ως παραδειγμα για το γαμο ,να φανταστω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο για εμένα...
Φυσικά αν έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να παντρευτώ (κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο) το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν το μονόπετρο...
Βασικά από μικρότερη ηλικία, ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη με τα μονόπετρα γιατί τα έβλεπα ως "παγίδα" ή "αντάλλαγμα". Πάρε αυτό δηλαδή για όσα θα υποφέρεις από εμένα, τον άντρα στο μέλλον..:P
Το ξέρω ακούγεται κάπως αλλά εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου...:redface:

Ξέρεις Ζωίτσα, κάποιοι λένε ότι αυτό που ξορκίζεις, στο τέλος το λούζεσαι... Γι'αυτό θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτη...

(Εγώ πάντως δεν το έχω σκεφτεί καν το θέμα περί μονόπετρου. Όταν έρθει εκείνη η καλή ώρα (ναι, για μένα είναι καλή), θα ρωτήσω τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι για το τί είναι το πιο κατάλληλο να προσφέρω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ξέρεις Ζωίτσα, κάποιοι λένε ότι αυτό που ξορκίζεις, στο τέλος το λούζεσαι... Γι'αυτό θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτη...

(Εγώ πάντως δεν το έχω σκεφτεί καν το θέμα περί μονόπετρου. Όταν έρθει εκείνη η καλή ώρα (ναι, για μένα είναι καλή), θα ρωτήσω τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι για το τί είναι το πιο κατάλληλο να προσφέρω...)

Ίσως δεν θα έπρεπε να γίνομαι τόσο απόλυτη...:redface:
Αλλά δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό για εμένα. Αν είμαι με κάποιον που τον αγαπώ και με αγαπάει, είτε το βάλω το νυφικό είτε δεν το βάλω είναι το ένα και το αυτό. Από την στιγμή που θα ζούμε μαζί και ο βίος μας είναι και πρακτικά κοινός, ο γάμος είναι κάτι χωρίς σημασία, πόσο μάλλον το μονόπετρο!!!!:/: Ποια η σημασία του??

Εκτός και αν ο καλός μου Δαίμονας επιμένει να με παντρέψει με 99χρονο δισεκατομμυριούχο όπως έλεγε...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο)
οντως ακυρο τελειως..;)
εδω δεν ξερουμε τι καιρο θα κανει αυριο,,και θα ξερουμε αν παντρευτουμε ποτέ?..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μη πω και για μένα όπως η Ζωή ότι ο γάμος είναι ένα φανταστικό σενάριο. ;) Αλλά δεν ξέρεις ποτέ πως θα τα φέρει η ζωή σου...

όπως και να έχει...ποτέ δεν με ενδιέφερε και συνεπώς δεν θα με ενδιαφέρει στο μέλλον αν ο αγαπημένος μου θα μου πάρει μονόπετρο ή κάτι άλλο.
Με νοιάζει αυτό που έχουμε μεταξύ μας, το συναίσθημα και η ζωή που έχουμε παρά ένα μονόπετρο.

Σαφώς πάντως όπως είδα και στο ποστ της κοπέλας που άνοιξε το θέμα,θα συμφωνούσα χίλιες φορές να μη δώσει τα λεφτά του για ένα δαχτυλίδι (άλλωστε για μένα αυτό δεν έιναι απόδειξη αγάπης) αλλά να μπουν στην άκρη για μια υπόθεση που θα θέλουμε να έχουμε στο μέλλον...

Σημασία δεν έχει ούτε η τιμή,ούτε το μέγεθος σε αυτό που σου προσφέρει ο σύντροφός σου...Σημασία έχει να το κάνει αν μπορεί και χωρίς εικονικές και μόνο προβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια πετρα απο τη θαλασσα κανει ?:P
ή κατι χειροποιητο με βοτσαλα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ίσως δεν θα έπρεπε να γίνομαι τόσο απόλυτη...:redface:
Αλλά δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό για εμένα. Αν είμαι με κάποιον που τον αγαπώ και με αγαπάει, είτε το βάλω το νυφικό είτε δεν το βάλω είναι το ένα και το αυτό. Από την στιγμή που θα ζούμε μαζί και ο βίος μας είναι και πρακτικά κοινός, ο γάμος είναι κάτι χωρίς σημασία, πόσο μάλλον το μονόπετρο!!!!:/: Ποια η σημασία του??

Κυρία, κυρία να πω; :shifty:
Για 'σένα δεν έχει καμιά διαφορά και δεν ξέρω γιατί όπου ακούμε γάμο σκεφτόμαστε νυφικά και μονόπετρα. Και μια υπογραφή στο δημαρχείο σε καθιστά παντρεμένο. Γιατί να παντρευτείς; Γιατί έχεις διαφορετικά δικαιώματα όταν είσαι παντρεμένος, μερικά από τα οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα. Η διαφορά για εμάς είναι ανύπαρκτη, ρώτα λίγο στην εφορία και στους λοιπούς συγγενείς τις γίνεται. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κυρία, κυρία να πω; :shifty:
Για 'σένα δεν έχει καμιά διαφορά και δεν ξέρω γιατί όπου ακούμε γάμο σκεφτόμαστε νυφικά και μονόπετρα. Και μια υπογραφή στο δημαρχείο σε καθιστά παντρεμένο. Γιατί να παντρευτείς; Γιατί έχεις διαφορετικά δικαιώματα όταν είσαι παντρεμένος, μερικά από τα οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα. Η διαφορά για εμάς είναι ανύπαρκτη, ρώτα λίγο στην εφορία και στους λοιπούς συγγενείς τις γίνεται. :whistle:

Πάει εκεί το μυαλό μας και σκεφτόμαστε αυτά, επειδή ακριβώς αυτά είναι συνιφασμένα πλέον με την έννοια του γάμου, πολύ κακώς μάλιστα..:/:
Αυτό για την εφορία το ξέρω πάρα πολύ καλά να είσαι σίγουρη...;)
Αλλά οι λοιποί συγγενείς τι ρόλο έχουν???:confused:

Δεν ξέρω.. Ίσως να έχω τέτοια στάση απέναντι στο γάμο από φόβο. Γιατί αν καλοσκεφτεί κάποιος τι ζητάς από τον άλλο, είναι αρκετό.
Εγώ δηλαδή ακόμη και τώρα που είμαι σε μία :inlove: <-- τέτοια κατάσταση δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου για όλη μου την ζωή έτσι...
Και δεν είναι και υπερβολικό??:/: Οι άνθρωποι αλλάζουν συνεχώς... Δεν είναι ΠΟΛΥ να ζητάμε από τον άλλο να μας αφιερώσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του???
Πφφ... Δεν βγάζω άκρη...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εννοώ τους λοιπούς συγγενείς της εφορίας :P Ασφαλιστικά ταμεία και άλλους τέτοιους φορείς.
Τώρα για το δεύτερο σκέλος έχω να πω πως πρέπει να είναι στον άνθρωπο. Εμένα για παράδειγμα όχι απλώς δε μου φαίνεται υπερβολικό αλλά θεωρώ ότι είναι πανέμορφο δύο άνθρωποι που ταιριάζουν, αγαπιούνται και είναι ερωτευμένοι να περνούν μαζί το υπόλοιπο της ζωής τους. Μόνο όμως αν είναι έτσι τα πράγματα, όχι γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν. :P
Αλλάζουμε και μεταμορφωνόμαστε αλλά δεν παθαίνουμε μετάλλαξη. Απλώς όσο προχωράμε στη ζωή μας μαθαίνουμε νέα πράγματα μερικά από τα οποία μας σημαδεύουν. Η ουσία του κάθε ανθρώπου όμως παραμένει ίδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω.. Ίσως να έχω τέτοια στάση απέναντι στο γάμο από φόβο. Γιατί αν καλοσκεφτεί κάποιος τι ζητάς από τον άλλο, είναι αρκετό.
Εγώ δηλαδή ακόμη και τώρα που είμαι σε μία :inlove: <-- τέτοια κατάσταση δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου για όλη μου την ζωή έτσι...
Και δεν είναι και υπερβολικό??:/: Οι άνθρωποι αλλάζουν συνεχώς... Δεν είναι ΠΟΛΥ να ζητάμε από τον άλλο να μας αφιερώσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του???
Πφφ... Δεν βγάζω άκρη...:worry:

Αν το καλοσκεφτείς είσαι ακόμα μαθήτρια για να ξορκίζεις ή μη κάτι που θα σε αφορά πολλά χρόνια μετά :)
Και μπορεί επίσης να είσαι στην εφηβεία που όλοι μας αλλάζαμε συνέχεια....
Από μια ηλικία και μετά δεν αλλάζουμε τόσο...
Ο χαρακτήρας μας, οι συνήθειες μας, τα θέλω μας έχουν σταθεροποιηθεί πάνω - κάτω...

Στο γάμο δεν μας ζητά ο άλλος να του αφιερώσουμε το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μας....
Στο γάμο θέλουμε να το κάνουμε... Θέλουμε να περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας με τον άλλον... Δεν είναι ούτε αναγκαίο κακό, ούτε καταναγκαστικό έργο.... Είναι όνειρο, ανάγκη, αγάπη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
η αληθεια ειναι μια αγαπες μου. το πιο ωραιο μονοπετρο να φορας αμα δεν αγαπας αυτον που εχεις διπλα σου και δεν εισαι ευτυχισμενη σου φαινεται τοσο μα τοσο απαισιο. ενω αν αγαπας τον αλλο και το πιο απλο δακτυλιδι να σου κανει ή απλα μια αρραβωνα την φορας και νιωθεις χαρουμενη και περηφανη που τη φορας :)

οι αντρες οταν το κανουν το δακτυλιδι ειτε ειναι μονοπετρο ειτε κατι αλλο και εχουν πραγματικα τον ποθο να ειναι μαζι με εκεινη τη γυναικα και αγχος εχουν και θελουν να της το προσφερουν με ολη τους την αγαπη και θελουν να δουν τα ματια της να λαμπουν απο ευτυχια. :)

ειναι αλλοι που το κανουν τυπικα γιατι πολυ απλα πρεπει να κανουν κατι , κλαινε και τα λεφτα που θα δωσουν ειτε ειναι πολλα ειτε λιγα και στο τελος μια μιζερια παντου. και αλλες που προσπαθουν να κρυψουν την δυστυχια τους με μεγαλα διαμαντια που απλα ειναι για να τα επιδεικνιουν και να προσπαθουν να πεισουν ακομα και τον εαυτο τους οτι αυτο ειναι ευτυχια.

διαλεγεις και παιρνεις σ'αυτη τη ζωη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η αληθεια ειναι μια αγαπες μου. το πιο ωραιο μονοπετρο να φορας αμα δεν αγαπας αυτον που εχεις διπλα σου και δεν εισαι ευτυχισμενη σου φαινεται τοσο μα τοσο απαισιο. ενω αν αγαπας τον αλλο και το πιο απλο δακτυλιδι να σου κανει ή απλα μια αρραβωνα την φορας και νιωθεις χαρουμενη και περηφανη που τη φορας :)

οι αντρες οταν το κανουν το δακτυλιδι ειτε ειναι μονοπετρο ειτε κατι αλλο και εχουν πραγματικα τον ποθο να ειναι μαζι με εκεινη τη γυναικα και αγχος εχουν και θελουν να της το προσφερουν με ολη τους την αγαπη και θελουν να δουν τα ματια της να λαμπουν απο ευτυχια. :)
σσωτοοο.
το πραγματικο μονοπετρο και διαμαντι..σε μια σχεση ειναι η αγαπη...

και χωρις αυτη.ολα τα αλλα μοιαζουν χωρις νοημα..

προσωπικα τωρα μου φαινεται ασχημο να εδινα μονοπετρο σεμια γυναικα..

μου φαινεται πολυ ψυχρο και χρηματικο..δεν μου αρεσει
υποτιμας τη γυναικα ουσιαστικα για μενα....
την αγοραζεις με μια εννοια..


αλλωστε για πολλες γυναικες πιστευω το δαχτυλιδι πιστευω ειναι χαρα ,οχι για την αξια του την ιδια..

αλλα ως συμβολο της δευσμευσης του ανδρα απεναντι τους..δηλαδη και τσιγκινο δαχτυλιδι να δωσεις σε μια γυναικα που της κανεις προταση γαμου,,μπορει να χαρει πανω απο ολα για την προταση..οχι για το μεταλλικο κρικο που της βαζεις στο χερι..
αυτο ειναι απλα το συμβολο..

αλλωστε πολλες ερωμενες μπορει να παιρνουν διαμαντια και χρυσαφικα,,αλλα αν δεν τις παντρευτει καποιος..δεν εχουν νοημα..

πολλες φορες αλλωστε τα χρυσαφικα και οι γυαλιστερες πετρες δινονται ως καλυψη απουσιας συναισθηματων σοβαρων..τυψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εν τέλει δηλαδή, καταλήγουμε στο
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εν τέλει δηλαδή, καταλήγουμε στο
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!

η λαμψη της ψυχης εχει ουσια..η λαμψη αψυχων μεταλλων,,πολυ λιγοτερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παντως αγγελακο μου εσενα σε βλεπω μ'ενα μικρουλι μονοπετρο στο χερακι να τρεμει ετσι και να ειναι ιδρωμενο καποια στιγμη και θα θυμηθεις οτι η μουνλαιτ στο ειπε καποτε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως αγγελακο μου εσενα σε βλεπω μ'ενα μικρουλι μονοπετρο στο χερακι να τρεμει ετσι και να ειναι ιδρωμενο καποια στιγμη και θα θυμηθεις οτι η μουνλαιτ στο ειπε καποτε!
ποτέ μη λες ποτέ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν σκοπευω να περιορισω τον εαυτο μου και τη συντροφο μου με ενα κοινωνικο θεσμο οπως ειναι ο γαμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Eγω θα ελεγα οτι δεν λεμε ποτε οχι σε ενα μονοπετρο....ειτε αυτο συνοδευεται απο προταση γαμου ειτε οχι....after all ...οπως ειχε πει και η αειμνηστη Marilyn ....diamonds are ladies best friends...;););)
https://www.monopetro.com/index.php?id=36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top