Κάθε πότε κάνετε format στον υπολογιστή σας;

Καθε ποτε κανετε format στον υπολογιστη σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εκκίνηση έγινε λίγο πιο αργή,
αυτο ισως να φτιαχνεται ευκολα..πατα ενα msconfig στο start/run και αφαιρεσε προγραμματα για εκκινηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μου είπε ένα τεχνικός στην δουλειά, ότι το καλύτερο για να ξεμπλοκάρει ένας υπολογιστής, είναι να βγάλεις το καλώδιο από την μπρίζα (που συνδέεται στον υπολογιστή) και να πατήσεις το on-off μερικές φορές, είναι το καλύτερο σέρβις.
Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λέω, μήπως έχει σχέση με το "πιο αργός".
Το έχετε ακούσει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα,χωρις μπριζα ,σβηστο δεν θα ειναι?

τι κουφο ειναι αυτο?

οι πιο ειδικοι ας πουν κατι...

εγω απλα κλεινω το ρευμα στον υπολογιστη με το πολυπριζο οταν τον κλεινω,,γιατι συνεχιζει να στελνει σημα στο μοντεμ ρουτερ..αν δεν κοψεις το ρευμα..

ετσι υποτιθεται διαρκει περισσοτερο ο υπολογιστης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μου είπε ένα τεχνικός στην δουλειά, ότι το καλύτερο για να ξεμπλοκάρει ένας υπολογιστής, είναι να βγάλεις το καλώδιο από την μπρίζα (που συνδέεται στον υπολογιστή) και να πατήσεις το on-off μερικές φορές, είναι το καλύτερο σέρβις.
Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά λέω, μήπως έχει σχέση με το "πιο αργός".
Το έχετε ακούσει αυτό;
Για να ξεμπλοκάρει από τι;

Lol πάντως, πλάκα έχουν αυτά τα "μου είπε ο μπατζανάκης του θείου του γείτονα που είναι σε εταιρεία πληροφορικής ότι πρέπει να έχεις το router σε γωνία 45 μοιρών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μου είπε ένα τεχνικός στην δουλειά, ότι το καλύτερο για να ξεμπλοκάρει ένας υπολογιστής, είναι να βγάλεις το καλώδιο από την μπρίζα (που συνδέεται στον υπολογιστή) και να πατήσεις το on-off μερικές φορές, είναι το καλύτερο σέρβις.
Το μόνο που μπορεί να ξεμπλοκάρει κάνοντας αυτό, είναι το κουμπί on/off. :P
Έχει πιάσει λίγδες και κολλάει; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ίσως οι πυκνωτές που κρατούν ρεύμα για τις αυξομοιώσεις να αδειάζουν και να ξελαφρώνουν έτσι τα κυκλώματα, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ίσως οι πυκνωτές που κρατούν ρεύμα για τις αυξομοιώσεις να αδειάζουν και να ξελαφρώνουν έτσι τα κυκλώματα, δεν ξέρω.
Φίλε D_G, όταν λες "κολλάει", τι θέλεις να πεις; Κόλλημα πού; Κατά το booting; (Εκκίνηση) Ή μέσα στα Windows;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ακυρο.
Απλώς άκουσα κάτι, και ήθελα να μάθω αν ισχύει.
Και για να μην βγω off-topic, από την άνοιξη που πήρα νέο υπολογιστή, και πριν που είχα για περίπου 4 χρόνια, δεν έχω κάνει ποτέ format, εκτός από έναν παλιό φορητό που κόλλησε ιούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Με τα windoes 7 δεν χρειάζεται ποτέ format σε μένα. :)

αστο 5 χρονια χωρις φορματ και θα σου παιρνει μιση ωρα για να ξεκινησει :lol:

Btw, κοντεψα να κανω format πριν μερικες βδομαδες στα 7 επειδη κολλησα εναν απαισιο ιο που μου ειχε εξαφανισει ενα σωρο αρχεια και χρειαστηκε να κατεβασω antispyware για να τον ξεφορτωθω απο safe mode γιατι απο το κανονικο, δεν λειτουργουσε τιποτα. Επισης στα 7 με 1gb ram κολλαει το συμπαν. Στo kubuntu με 1gb ram παει σφαιρα! Το παλιο μου laptop αναστηθηκε :P

Παιχνίδια παίζεις εσύ; Από αυτά που δεν παίρνει ο Wine εννοώ!:whistle: Οχι! Ε παράτα μας!:P


Αν και εγώ είμαι μισός μισός καθώς χρησιμοποιώ το κάθε λειτουργικό για τη δουλειά που το θέλω.:)

Gweled :P

Εντάξει format δεν πρεπει να κάνουμε και καθε χρονο, μη το παρακανουμε κιολας. Format πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ οταν ο υπολογιστης αντιμετωπιζει καποια δυσκολια, διαφορετικα αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογο.
Το Linux ειναι καλο, γιατι μετα ησυχαζεις και δεν υπαρχει προβλημα.

αν εχεις windows πρεπει να κανεις 1 φορα τον χρονο γιατι το registry φουσκωνει και η επιδοση των windows πεφτει. Πχ οταν ανοιγω τωρα το photoshop δεν ειναι το ιδιο οπως οταν μετα το format. Τρωει κολληματα..

Δεν ησυχάζεις.... με τα λινουξ τρέχεις και δεν φτάνεις.

θελεις να σου δειξω την επιφανεια εργασιας μου να αλλαξεις γνωμη;; :P

Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται. Απλές ρυθμίσεις όπως το hmdi ο 4κάναλος ήχος που στα windows είναι ρουτίνα στα λινουξ θέλει αρκετό ψάξιμο για να ρυθμιστεί σωστά.

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows,

φοκε εχω κανει απειρα updates και ποτε δεν ειχα προβλημα με το hardware (εχουμε linux σε 2 laptops και 1 desktop - ολα διαφορετικες μαρκες με διαφορετικο hardware). Ακομα και για τον εκτυπωτη μου που δεν ειχε προεγκατεστημενα drivers το kubuntu δεν δυσκολευτηκα καθολου να εγκαταστησω τα drivers manually. Ακομα και οταν ο αδερφος μου εκανε βλακεια στο laptop του και εσβησε ολο το xorg με ολα του τα dependencies, δεν δυσκολευτηκα να επαναφερω το συστημα. Αν ειχα windows θα επρεπε να βαλω ξανα το cd και να κανω εγκατασταση απο την αρχη :/:

H βελτιωση δεν εχει γινει στο linux αλλα στα windows τα οποια εχουν ακομα το μαυρο τους το χαλι :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν εχεις windows πρεπει να κανεις 1 φορα τον χρονο γιατι το registry φουσκωνει και η επιδοση των windows πεφτει. Πχ οταν ανοιγω τωρα το photoshop δεν ειναι το ιδιο οπως οταν μετα το format. Τρωει κολληματα..

με ενα καθαριστικο και μια ρυθμιση στην prefetch μια χαρα φορτωνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
με ενα καθαριστικο και μια ρυθμιση στην prefetch μια χαρα φορτωνει..

σου εχει τυχει να εχεις καθαρισει το registry και μετα να μην σβηνει καθολου ο υπολογιστης;;; Το οτι θα πρεπει να χρησιμοποιεις τετοια προγραμματα για να το καθαριζεις απο μονο του λεει πολλα :P

Σε προκαλω επισης να επεξεργαστεις καμια 30αρια φωτος στο photoshop (οχι ταυτοχρονα εννοειται), να εχεις ανοιχτα μερικα παραθυρα με φωτογραφιες, τον wmp και μερικα tabs στον browser (αφου πρωτα εχεις τον υπολογιστη σου για 1 συνεχομενο μηνα σε hibernation - τον χρησιμοποιεις κανονικα, αλλα τον κλεινεις με hibernation, αφηνοντας μερικα προγραμματα ανοιχτα). Αφου κολλησει ολο το συστημα, κλεισε ολα τα παραθυρα (εδω θα χρειαστεις alt+ctrl+del γιατι πολλα δεν θα κλεινουν) και πες μου αν θα επανελθει η ταχυτητα στον υπολογιστη σου ή αν θα πρεπει να κανεις επανεκινηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor1979

Νεοφερμένος

Η geor1979 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχεις sakura-chan!
Για να μείνω στο θέμα, το format και την επανεγκατάσταση των Windows το βαριέμαι αφάνταστα. Έτσι, όταν το πενταετίας notebook μου ήθελε πλέον format, του έβαλα Ubuntu και από τότε έχει σταθερή απόδοση. Με βόλεψε τόσο πολύ η Ubuntu που έκανα dual boot και το σταθερό PC και το netbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μία απορία
Αν κάνει κάποιος εκκαθάριση σχεδόν κάθε μέρα, και βάλει τα windows να κάνουν κάθε βδομάδα αυτόματα ανασυγκρότηση, δεν γλυτώνει όλη αυτή τη διαδικασία του format;
Γιατί εγώ αυτό κάνω και δεν έχω μπει ποτέ μέχρι τώρα σε αυτό τον μπελά, και δεν έχω παρατηρήσει καθυστέρηση στους υπολογιστές που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σου εχει τυχει να εχεις καθαρισει το registry και μετα να μην σβηνει καθολου ο υπολογιστης;;;
οχι..

Αν κάνει κάποιος εκκαθάριση σχεδόν κάθε μέρα, και βάλει τα windows να κάνουν κάθε βδομάδα αυτόματα ανασυγκρότηση, δεν γλυτώνει όλη αυτή τη διαδικασία του format;
Γιατί εγώ αυτό κάνω και δεν έχω μπει ποτέ μέχρι τώρα σε αυτό τον μπελά, και δεν έχω παρατηρήσει καθυστέρηση στους υπολογιστές που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.
καλα κανεις..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
'Οταν χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κάνω ένα clean install και από πάνω πετάω το Acronis True Image το οποίο φωτογραφίζει το δίσκο. Οπότε μια στο τόσο γυρνάω εκεί που ήμουν χωρίς να χρειάζομαι τακτικά format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top