Ψυχή: Υπάρχει;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Με την εξής διαφορά: πριν γεννηθείς δεν υπήρχες(κατά πάσα πιθανότητα).
Συνεπώς δεν μπορει να θεωρηθεί ίδιο το πριν και το μετά, από την στιγμή που τώρα υπάρχεις. Γιατί παίζει να υπάρχει και κάτι από εσένα και μετά τον θάνατο! Και να έχεις αντίληψη αυτού του κάτι.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή

Ειναι αυτοαναιρουμενο αυτο που λες γιατι ειπες "κατα πασα πιθανοτητα".

Παμε σε κουβεντα που ανοικει στα πλαισια της φιλοσοφιας για τα οποια δεν γνωριζω και τοσα πολλα, αλλα θα κανω μια προσπαθεια.

Τι σημαινει "υπαρχω"?

Το υπαρχω το χρησημοποιεις στην προταση σου οπως ο χιουμ (κατι υπαρχει οταν η δηλωση οτι αυτο υπαρχει δεν προσθετει στο σημαινομενο), οπως ο σοπενχαουερ (κατι υπαρχει οταν αυτο σχετιζεται σαν ιδιοτητα με κατι αλλο) η το χρησημοποιεις οντολογικα οπως ο ντεκαρτ, ο σαρτ και βασικα οι περισοτεροι συγχρωνοι φιλοσοφοι ως κατι που προκυπτει απο την επιγνωση την εμπειριας?

Για αναλογα πως θα το χειριστεις, η υπαρξη σου μπορει να εχει μεγαλη η μικρη διαφορα απο την υπαρξη του ντοναλτ ντακ ας πουμε.

Υποθετω οτι εννοεις το δευτερο ορισμο, γιατι διαφορετικα παμε σε ανιμιστικα μονοπατια (το ποταμι υπαρχει και εχει ψυχη κτλ) που οι ανθρωποι τα ξεπερασαν κατα βαση εδω και χιλιαδες χρονια.

Υπο αυτο το πρισμα, αυτο που σε καθιστα υπαρκτη ειναι η συνειδηση και η αντιλιψη των βιοματων σου. Αυτα ειναι γενικα γνωστο οτι οσο δεν υπαρχει ο εγγεφαλος σου δεν υφησταντε. Δεν ειναι καν εικασια αυτο, βαλε εναν ανθρωπο σε ενα fMRI και θα δεις ποια τμηματα του εγγεφαλου απαρτιζουν αυτο που ονομαζουμε συνειδηση, αφαιρεσε αυτα τα τμηματα και θα δεις οτι αυτος ο ανθρωπος παυει να εχει αισθηση του εαυτου του - ξαναλεω αυτα δεν ειναι απλα υποθεσεις ειναι πραγματα επιβεβαιωμενα.

Ως εκ τουτου ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ το να εισαι νεκρος ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να μην εισαι ζωντανος (εξ ορισμου). Οποτε σαν βιομα ο θανατος ειναι ιδιος με την ανυπαρξια, και ανυπαρκτη ησουν πριν γεννηθεις.

Ερωτηση:

Σε ποια φαση της συληψης του βρεφους η ψυχη δημιουργητε?

Θελω να πω, σε ολους οσους πιστευουν σε ψυχες και λοιπα, για να γινει ενας ανθρωπος πρεπει ενα σπερματοζωαριο να μπει σε ενα ωαριο. Αυτο θα μιτωθει και καποια στιγμη στην πορεια της μιτωσης του ζυγωτου τα κυτταρα θα αρχισουν απο βλαστες να εξειδηκευονται και να γινονται ματια, καρδιες, χερια, νευρωνες κτλ.

Η ψυχη ποτε μπαινει? Απο που? Το σπερματοζωαριο η το ωαριο την εχει? Μεταφερετε απο καπου εκτος? Την δινει ο θεος? Προκυπτει φυσιολογικα?

Τι? Πως? Ποτε?

(παρεπιπτωντος δεν περιμενω απαντησεις σε αυτα γιατι ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν τα εχετε σκεφτει καν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Η ψυχη ποτε μπαινει? Απο που? Το σπερματοζωαριο η το ωαριο την εχει? Μεταφερετε απο καπου εκτος? Την δινει ο θεος? Προκυπτει φυσιολογικα?

Τι? Πως? Ποτε?

...

Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες(όσο και μη διαψεύσιμες! ) πληροφορίες από εξωπλανητικούς παράγοντες:
- Μπαίνει, μόλις ο ένας πόλος έρχεται σε δημιουργική σύζευξη με τον έτερο. Μόλις δημιουργείται δλδ το "ψυχικό πεδίο"(κάτι αντίστοιχο του μαγνητικού, ας πούμε... ).
-Δεν την έχει, ούτε το ένα ούτε το άλλο. Γι' αυτό "εποίησεν άρσεν και θήλυ", ίσως:redface::hmm::):)...
-Την κτίζει ο Θεός, δεν τη βγάζει από το μαγικό σκουφί Του, ούτε από κάπια κωλοτσέπη Του, νομίζω:redface:!
-Για τα τι, πως και πότε, οι απαντήσεις προκύπτουν από τα ως άνω συμφραζόμενα:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν περιμένω απαντήσεις σε αυτά...


"Εvery sperm is sacred"




Yγ. τον κακό σου τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ειναι αυτοαναιρουμενο αυτο που λες γιατι ειπες "κατα πασα πιθανοτητα"


:confused:

δεν ξέρω ποιός στο είπε αυτό , αλλά τουλάχιστον εξηγεί γιατί ποτέ δεν χρησιμοποιείς το <<κατά πάσα πιθανότητα>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ψυχή υπάρχει;
η πιο απλή ενέργεια - πείραμα για να διαπιστωθεί
η ύπαρξη κι όχι η θέαση ψυχής θα μπορούσε να συνίσταται
στο να βγεις στον δρόμο με ρεβόλβερ στο χέρι και να πυροβολήσεις
στην τύχη, όσο μπορείς, το πλήθος, έτσι για να δεις τους ακόμα όρθιους
ή τους ξαπλωμένους με τη ψυχή στο στόμα (:confused:).

Όποιος δεν ένιωσε το λιγότερο μια φορά την ανάγκη να τελειώσει
μ' αυτό τον τρόπο με το μικρό σύστημα εξευτελισμού και κρετινοποίησης
που επικρατεί έχει εξασφαλίσει την θέση του στο πλήθος
αυτών των "με τη ψυχή στο στόμα", με την κοιλιά στο ύψος της κάνης.

Θέλησα μόνο να επιστρέψω στη σύνδεση της ανθρώπινης απόγνωσης
με κάτι περισσότερο από τον εγκέφαλο και τις απολήξεις των νευρώνων
που πέρα από αυτήν, τίποτε δε θα δικαιολογούσε την πίστη στη ζωή
ή στην στωική ενατένηση της ...
(σα να ρωτά κανείς μπουρζουαζίστικα κάθε μη κονφορμιστή γιατί δεν αυτοκτονεί
και κάθε επαναστάτη γιατί δεν πηγαίνει να ζήσει σε ένα τροτσκικό χωριό, μα φυσικά
γιατί έχει ακόμα ψυχή γιατί αν ήταν μόνο το μυαλό θα στόχευε σε άλλη ζωή)

Νιώθω (μέχρι τα δάχτυλα των ποδιώνε) ότι είναι αδύνατο να δώσεις τη συγκατάθεση σου
στο μυαλό και να την αρνηθείς στην ψυχή και μάλιστα με εχθρική μορφή.

Η ανθρώπινη ζωή όσο ζούμε ακόμα δεν έχει φτάσει στον προορισμό της.
Τίποτε πιο στείρο, οριστικά, απ΄αυτή την αέναη ερώτηση (των νεκρών):
μεταμελήθηκαν όσοι πέθαναν την παραμονή του θανάτου τους?

Κι είναι αυτό τάχα, θέμα μόνο επίγνωσης της απόγνωσης?
Ή μια έκβαση από κάποιο συναισθηματικό ελατήριο που έξυσε
αυτό που λέμε ψυχή κι αναδύθηκε το αίμα της στα περίχωρα του
εγκεφαλικού φλοιού?

Δεν είναι αντι-επαναστατικό για τους επιστημονοφανείς να δέχονται
τη καταδίκη της ύπαρξης ψυχής ελλείψει στοιχείων?

Που πήγε αυτό το "ερευνάται" ? :worry:

υγ. ο εγκέφαλος απασχολημένος όλη την ώρα με τον εαυτό του
και την εσώκλειστη λογική του μοιάζει καλά με χρονικογράφο
του ότι μπορεί να αποδείξει αυτό που τον αξιώνει ΜΟΝΟ.
Οτιδήποτε άλλο έχει έλλειμα λογικής και περίσσεια κομπολογικής.

Πνευματικά ξεγυμνώθηκα, πάλι.
Πάω να ρίξω κάτι πάνω μου. :redface:

υγ. 2 οι υποτιμητικές ερμηνείες για το τι είναι ψυχή, πάντως,
ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ, Ω Σατανά..στο στυλ του Claudel
κι αυτός ο αιώνιος κανόνας που τη διέπει: να κάνω κάθε πρωί
την προσευχή μου στον Θεό, που είναι δεξαμενή δύναμης και δικαιοσύνης,
στον πατέρα μου, στην εφορία, στην άδεια κατσαρόλα για να μεσιτεύει
το μυαλό....αχ αχ βαχ και σεβάχ...

εποτέ: η προσφώνηση "έλα ρε ψυχή" αν τυχαία
συναντήσεις στο δρόμο μια πρώην σου, φαντάζομαι δε θα σου
είναι παρά μια αδέξια φάρσα στον εαυτό σου ε?
Κάτι σα να στήνει πλάκα ο βλάχος στον πούμπουρα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Κάθε ουσιαστικό ελληνικής λέξης βγαίνει από ένα ρήμα. Η ψυχή προέρχεται από το ρήμα «ψύχω» υποδηλώνοντας το «παγερό» κουφάρι που αφήνει πίσω όταν έχει ξετρυπώσει απ’ το στόμα. Για μένα είναι η ενέργεια της ζωής, η οργόνη του Βίλχεμ Ράιχ και γεννιέται μαζί με τη "δημιουργική" στιγμή που προείπε ο Νωεύς :). Το νόημά της είναι ότι δεν έχει νόημα και πασχίζει να αποκτήσει. Το νόημα αυτό συλλαμβάνεται στον Νου, ο οποίος Νους ως μια οργανωσιακή διαδικασία μπορεί να υπάρχει και χωρίς εγκέφαλο.

Λέει ο Bateson ότι ο Νους του τυφλού περιλαμβάνει και το μπαστούνι και τις γραμμές στο πεζοδρόμιο από τις οποίες παίρνει feedback και τροποποιεί τη συμπεριφορά του. Ή ένας ξυλοκόπος που κόβει ένα δένδρο, ο Νους (το “Mind”) είναι η τομή στο ξύλο, μάλιστα οι διαφορές όταν κόβει το ξύλο, οι διαφορές του αμφιβληστροειδή, οι διαφορές όπως εγγράφονται στον ινιακό λοβό του εγκεφάλου, οι διαφορές στην κίνηση των χεριών και οι διαφορές ξανά στο δένδρο έτσι όπως χτυπάει το τσεκούρι. Η κυκλική αυτή διαδρομή είναι ο Νους.

Πρόσφατα επιστήμονες στη Νότια Αφρική είδαν ότι σε έναν χώρο υπήρχαν ζέβρες μπροστά σε ευκαλύπτους και αρρωστήσατε πολύ περισσότερο από άλλες ζέβρες. Ανακαλύψανε ότι οι ευκάλυπτοι με έναν τρόπο επικοινωνούσανε μεταξύ τους και αύξησαν τα αλκαλοειδή μέσα στα φύλλα τους γιατί αυτά είναι όργανα αμύνης εναντίων των ζέβρων που τους έτρωγαν. Για τον Bateson αυτό είναι Νους.

Αρχική Δημοσίευση από epote:
συνεπως, για να επανελθω στην εξυπναδα σου περι αιτιου και αιτιατου

εξωτερικο αισθητηριακο ερεθισμα->νευρωνες που ενεργοποιουνται->νευδιαβιβαστες που εκρινονται->νευρωνες που ενεργοποιουνται->συναισθημα

Κάθε φυσικό φαινόμενο έχει μια κυματομηχανική έκφανση η οποία μπορεί να μετρηθεί αλλά ταυτόχρονα τα όργανα μετρήσεως υπόκεινται κι αυτά σε κυματομηχανική λειτουργία με αποτέλεσμα να επηρεάζουν την μέτρηση. Αυτό σημαίνει ότι οτιδήποτε πρέπει να ελεγχθεί από ένα δεύτερο, το δεύτερο από ένα τρίτο, το τρίτο από ένα τέταρτο και έτσι δεν τελειώνουμε ποτέ. Μόνο όταν παρέμβει η συνείδηση του ανθρώπου δίνει τιμές στην μέτρηση οι οποίες είναι τελικές. Γι΄αυτό για την κβαντομηχανική φυσική η ανθρώπινη συνείδηση είναι η μόνη που δεν υπόκεινται η ίδια στην κυματική λειτουργία της ύλης.

Τώρα αν είναι και η λύση του μετριτικού προβλήματος των νευρώνων που έχεις στο μυαλό σου, είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Είναι όμως η ανθρώπινη συνείδηση που δίνει Λόγο και Νόημα και όχι ο ανθρώπινος εγκέφαλος ο οποίος υπόκεινται στην κυματομηχανική συμπεριφορά της ύλης.

υγ. 2 οι υποτιμητικές ερμηνείες για το τι είναι ψυχή, πάντως,
ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ, Ω Σατανά..στο στυλ του Claudel
κι αυτός ο αιώνιος κανόνας που τη διέπει: να κάνω κάθε πρωί
την προσευχή μου στον Θεό, που είναι δεξαμενή δύναμης και δικαιοσύνης,
στον πατέρα μου, στην εφορία, στην άδεια κατσαρόλα για να μεσιτεύει
το μυαλό....αχ αχ βαχ και σεβάχ...

Ο Ράμφος είχε πει κάτι πετυχημένο (η κόντρα Ράμφου – Γιανναρά, όπως λέμε Δύση - Ανατολή καλά κρατεί :P):

"Εάν το σκεφτούμε αυτό το αδιανόητο ΤΙΠΟΤΑ που λέγεται Θεός μόνο ως αντικείμενο απλής πίστεως και την απλή αυτή πίστη την στηρίξουμε σε τεχνικές όπως ήταν οι τεχνικές της προσευχής των ησυχαστών μοναχών, τότε φτάνουμε στην πλήρη διάλυση της προσωπικότητος η οποία οδηγεί στην αδυναμία δημιουργίας πολιτισμού. Αν γίνει ένα βαθύτερο βίωμα και αν αποκτήσει το λόγο του νοήματος η προσέγγιση με το μεταφυσικό, τα πράγματα είναι διαφορετικά." Αφού άλλωστε:

Εν Αρχήν ο Λόγος! 8)

Από την άλλη, οι Φροϊδικοί θα σου μιλήσουν για τον ανθρώπινο πολιτισμό ως το βασικό αίτιο των νευρώσεων και οι μεταφυσιστές θα σου παρουσιάσουν τη διάλυση της προσωπικότητας ως το τίμημα που καλείσαι να πληρώσεις για να μην τυφλωθείς από το φως του Θεού (ως Θεό θεωρούμε πάντα το αδιανόητο ΤΙΠΟΤΑ :hehe:).

Γεννιέσαι μαζί με τη συνείδησή σου και στην πορεία την αναπτύσσεις για να διευρύνεις την αντίληψή σου για τον κόσμο. Αν την υπερβείς τότε διαλύεσαι σαν τον αιθέρα του Καριωτάκη και γίνεσαι ένα με το ΕΝ. Είναι απλά δύο διαφορετικοί δρόμοι γιατί όπως έλεγε ο Πλωτίνος στον Πορφύριο: "Το ΕΝ είναι τα Πάντα, και ταυτόχρονα Τίποτα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό, συζητούσα με μια φίλη ψυχίατρο.
"Τι είναι ψυχή;" την ρωτούσα.
"Σωματική εκδήλωση" απάντησε.
"Δηλαδή" αντέτεινα "αν σου δώσω μια σφαλιάρα,
θα σου δώσω την ψυχή μου; Τότε, μη με παρεξηγήσεις..."
"Όχι" μου λέει, αλλά αν μου δώσεις κάτι άλλο θα μπορούσες
να το πεις ψυχήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήή.

Ουάου.

Ορίστηκε η ψυχή. Αυτό ήτανε και πάει.
Ένα φλερτάκι τύπου ψυχή της ψωλής
ή ψωλή της ψυχής και γέλια.

Ταίριαζε στο πνεύμα της ταυτοποίησης της ψυχής
από κάτι που μπορούμε να παρατηρήσουμε καιροφυλακτώντας.

Είναι σαν κάτι που δε μπορούμε να το ανιχνεύσουμε
αλλά ξέρουμε ότι υπάρχει γιατί πάει ζεύγος με κάτι άλλο που να μπορούμε,
το αντίθετο από το δίπτυχο δίψα-νερό. :P

υγ. το δίλημμα σώμα υπάρχει (?) θα πρεπε να μας απασχολεί πχιότερο (λολ)
αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης διάθεση να γίνουμε φετόνια, ε εποτέ? :P

τι σώμα τι ψυχή, εγώ χθες ξεφλούδιζα ένα αυγό (από τα τελευταία
της παρτίδας των κόκκινων) και πετάχτηκε από μέσα ένα κλωσσόπουλο
που άρχισε να ανακρίνει την προσδοκία μου για κρόκο.
Δηλ προτιμούσες την ψυχή από το σώμα?
Βέβηλε, ουστ!

(μου την είπε και κρύφτηκε πίσω από το ψυγείο)

:eek::eek:


{...τέλος, ξεπάγωσα κάτι φτερούγες από Νέα αρτάκη (βερόπουλου)}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό, συζητούσα με μια φίλη ψυχίατρο.
"Τι είναι ψυχή;" την ρωτούσα.
"Σωματική εκδήλωση" απάντησε.
"Δηλαδή" αντέτεινα "αν σου δώσω μια σφαλιάρα,
θα σου δώσω την ψυχή μου; Τότε, μη με παρεξηγήσεις..."
"Όχι" μου λέει, αλλά αν μου δώσεις κάτι άλλο θα μπορούσες
να το πεις ψυχήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήήή.

Ουάου.

Ορίστηκε η ψυχή. Αυτό ήτανε και πάει.
Ένα φλερτάκι τύπου ψυχή της ψωλής
ή ψωλή της ψυχής και γέλια.

Ταίριαζε στο πνεύμα της ταυτοποίησης της ψυχής
από κάτι που μπορούμε να παρατηρήσουμε καιροφυλακτώντας.

Είναι σαν κάτι που δε μπορούμε να το ανιχνεύσουμε
αλλά ξέρουμε ότι υπάρχει γιατί πάει ζεύγος με κάτι άλλο που να μπορούμε,
το αντίθετο από το δίπτυχο δίψα-νερό. :P

υγ. το δίλημμα σώμα υπάρχει (?) θα πρεπε να μας απασχολεί πχιότερο (λολ)
αν δεν υπάρχει η στοιχειώδης διάθεση να γίνουμε φετόνια, ε εποτέ? :P

τι σώμα τι ψυχή, εγώ χθες ξεφλούδιζα ένα αυγό (από τα τελευταία
της παρτίδας των κόκκινων) και πετάχτηκε από μέσα ένα κλωσσόπουλο
που άρχισε να ανακρίνει την προσδοκία μου για κρόκο.
Δηλ προτιμούσες την ψυχή από το σώμα?
Βέβηλε, ουστ!

(μου την είπε και κρύφτηκε πίσω από το ψυγείο)

:eek::eek:


{...τέλος, ξεπάγωσα κάτι φτερούγες από Νέα αρτάκη (βερόπουλου)}
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χααααααααααααααα!!!!!!!!!!
Δεν σε μπορώ..... :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:
( Και για να μην βγω :offtopic:ας αναφέρω και τη λέξη ¨ψυχή¨ για ξεκάρφωμα... :whistle: )
Μου έπεσε η ψυχή στην τσέπη από τα γέλια......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Κάθε φυσικό φαινόμενο έχει μια κυματομηχανική έκφανση η οποία μπορεί να μετρηθεί αλλά ταυτόχρονα τα όργανα μετρήσεως υπόκεινται κι αυτά σε κυματομηχανική λειτουργία με αποτέλεσμα να επηρεάζουν την μέτρηση. Αυτό σημαίνει ότι οτιδήποτε πρέπει να ελεγχθεί από ένα δεύτερο, το δεύτερο από ένα τρίτο, το τρίτο από ένα τέταρτο και έτσι δεν τελειώνουμε ποτέ. Μόνο όταν παρέμβει η συνείδηση του ανθρώπου δίνει τιμές στην μέτρηση οι οποίες είναι τελικές. Γι΄αυτό για την κβαντομηχανική φυσική η ανθρώπινη συνείδηση είναι η μόνη που δεν υπόκεινται η ίδια στην κυματική λειτουργία της ύλης.

Τώρα αν είναι και η λύση του μετριτικού προβλήματος των νευρώνων που έχεις στο μυαλό σου, είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Είναι όμως η ανθρώπινη συνείδηση που δίνει Λόγο και Νόημα και όχι ο ανθρώπινος εγκέφαλος ο οποίος υπόκεινται στην κυματομηχανική συμπεριφορά της ύλης.

λολ, κοιτα να δεις, το χρονικο του χρωνου και οι λοιπες εκλαικευτικες παπαριες ειναι πολυ ωραιες για να περναει η ωρα στο χεσιμο, αλλα επιστημονα δεν σε κανουν, φυσικη δεν σου μαθαινουν.

και για το ονομα του θεου αφου δεν εχεις ιδεα απο κβαντομηχανικη μην την βαζεις στη κουβεντα ειναι κριμα να γινεσαι ρεντικολο ως εξις:

Γι΄αυτό για την κβαντομηχανική φυσική η ανθρώπινη συνείδηση είναι η μόνη που δεν υπόκεινται η ίδια στην κυματική λειτουργία της ύλης.

λοοοοολ ΕΙΚΑΖΩ οτι αυτο που ειχες μεσα στο μυαλο σου σχετιζοταν καπως με την αρχη της απροσδιορηστιας και την εμηνεια της κοπενγχαγης της κβαντομηχανικης περι καταρευσης της κυματοσυναρτησης ενος συστηματος και ΟΧΙ με την actuall εξισωση de broglie που αφορα την κυματικη φυση της υλης ετσι δεν ειναι?

seriously dude.

let

it

go
.

Aν η ψυχη υπαρχει θα πρεπει να επιρεαζει με καποιο τροπο την πραγματικοτητα. Αν δεν την επιρεαζει δεν υπαρχει end of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aν η ψυχη υπαρχει θα πρεπει να επιρεαζει με καποιο τροπο την πραγματικοτητα. Αν δεν την επιρεαζει δεν υπαρχει end of story.



Ιs all that we see or seem.
But a dream
within a dream?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Aν η ψυχη υπαρχει θα πρεπει να επιρεαζει με καποιο τροπο την πραγματικοτητα.
Αν δεν την επιρεαζει δεν υπαρχει end of story.

Το ότι δεν έχουμε data για την ύπαρξη ψυχής ή πόσο επηρεάζεται
η πραγματικότητα με ακατανόητο τρόπο
(ώστε να μας ψυλιάσει για την ύπαρξη ενός παράγοντα
που δε λαμβάνουμε υπόψη σε ο,τι αποκαλούμε "ζωή")
δεν συνεπάγεται αποκλειστικούς συμβιβασμούς σε θερμοδυναμικά μεγέθη
και αλληλεπίδραση των μορίων.

Οφείλουμε να είμαστε ανεκτικοί κι όχι κυνικοί απέναντι στα ανεξιχνίαστα
γιατί ίσως ενώ ακόμη ζούμε να ανακαλυφθεί κάτι
που θα μας ντρόπιαζε όπως ακριβώς εκείνον που είπε
ότι τίποτα βαρύτερο του αέρα δε μπορεί να πετάξει
(και μάντεψε ποιος να το είπε αυτό).

Ψυχή δεν υπάρχει επειδή δεν μπορούμε να της προμηθεύσουμε
τα καύσιμα για να υπάρξει, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ,
next to the eunouxos balls :worry:.

Και τι σκατά είναι η πραγματικότητα και πως την αντιλαμβάνεται
ο αχταρμάς των αισθήσεων?

Δηλ αν εσύ είσαι απασχολημένος να σηκώνεις ντουλάπες
και να λύνεις το γρίφο των δύο καρπουζιών κάτω από ίδια μασχάλη,
να λύνεις εξισώσεις ντεμπρόλι και ντεν μπος και να προσπαθείς
να αντιστρέψεις το πείραμα ενός σπασμένου καθρέφτη γιατί
ήταν κι ο αγαπημένος της μητέρας (:redface:)
πως σκατά μετά να αφήσεις περιθώρια στο ονειρεμένο σου
(οχι στην υπερνόηση) για να ανατρέξει στην απόγνωση
που γεννά η επιστροφή στη ψυχική σου ρίζα?

Και πότε το καλοπαιγμένο εμότικον που ταιριάζει σε όσους θεωρούν
δευτερεύον οποιοδήποτε άλλο αξιολογικό κριτήριο πέρα από τα δικά τους
θα μπει στα σμαιλιζ αντι να αναγκάζομαι ΕΓΩ τώρα να αφιερώσω το παρακάτω
στον εποτέ τρέφοντας το ανικανοποίητο μου με μια ψόφια αράχνη?

εποτέ?


Δικό σου ρε ντουντ:

(_E=mc^2_) -----> A smart ass

:P


Θα ήτο μικροπρέπεια να μην πω,
ότι ο φίλτατος ρεμπεσκές, ΕΓΡΑΨΕ
δολοφονώντας τις όποιες μεταγενέστερες
πλουτισμένες κι ορισμένες σχετικές επεξηγήσεις
μετά την Ποουική ρήση. :)

Τα όνειρα δεν επηρεάζουν την πραγματικότητα,
αλλά (μάλλον) το αντίθετο.
(κι όμως ονειρευτήκαμε και μάλιστα σε στυλ μπαμπούσκας!)

..ή την επηρεάζουν?

(να δεις που ο εποτέ θα μας πάει από την κυματοσυνάρτηση
ενός βραστού μπρόκολου, στα δονχουανιανά του Καστανέντα
και μετά θα τον πάρω στο λαιμό μου με άλλο εκάουντ :worry::worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
και για το ονομα του θεου αφου δεν εχεις ιδεα απο κβαντομηχανικη μην την βαζεις στη κουβεντα ειναι κριμα να γινεσαι ρεντικολο ως εξις:

λοοοοολ ΕΙΚΑΖΩ οτι αυτο που ειχες μεσα στο μυαλο σου σχετιζοταν καπως με την αρχη της απροσδιορηστιας και την εμηνεια της κοπενγχαγης της κβαντομηχανικης περι καταρευσης της κυματοσυναρτησης ενος συστηματος και ΟΧΙ με την actuall εξισωση de broglie που αφορα την κυματικη φυση της υλης ετσι δεν ειναι?

seriously dude.

let

it

go
.

Aν η ψυχη υπαρχει θα πρεπει να επιρεαζει με καποιο τροπο την πραγματικοτητα. Αν δεν την επιρεαζει δεν υπαρχει end of story.

Ο γνωστός epote! :clapup: Ειρωνεύτηκες, έβρισες, πέταξες την επιστημονικάδα σου που γκούγκλαρες απ' το κρεβάτι της ανεργίας (ή του πόνου; :worry: ) και κατέληξες στην τρισμέγιστη παπαροφιλοσοφάδα: "Αν η ψυχή δεν επηρεάζει, δεν υπάρχει"! :crazy:

Ξέρεις μπορώ να σε αγνοήσω, μπορώ να σε βρίσω, μπορώ να σου ισοπεδώσω τον υπολογιστή σου με 10^3 ιούς για να σε εκδικηθώ, αλλά όχι...αντί αυτού θα σ' ευχαριστήσω! :) Είσαι μια καλή αφορμή να προχωρήσει η συζήτηση λίγο παρακάτω...

Εγώ το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να περάσω την Κβαντομηχανική Ι στο Πανεπιστήμιο Πατρών με καθηγητή τον αλησμόνητο κύριο Στρέκλα και από εκεί και πέρα μόνος μου να συνδυάζω εκλαϊκευμένες γνώσεις που συναντάω σκόρπιες κατά καιρούς (ο Mr. Sourceman όπως με έχουν αποκαλέσει άλλοι εδώ μέσα! 8)). Θυμάμαι λοιπόν ότι στις εξετάσεις, το τελευταίο θέμα που έβαζε ο καθηγητής ήταν πάντα "φιλοσοφικό" (και έπιανε μάλιστα και 3 ολόκληρες μοναδούλες, χεχε :spasiklas:) γιατί ακριβώς είχε συνειδητοποιήσει καλύτερα από τον κάθε ένα ότι η Κβαντομηχανική είναι η επιστήμη που θα ξετυλίξει την "Νέα Αλχημεία της Ανθρώπινης Συνείδησης".

Φαντάζομαι ότι η Κβαντική Συνείδηση σε απασχολεί μόνο επιμέρους - αν γνωρίζεις καν τι είναι :P - ως προς το μαθηματικό της σκέλος. Η σχολή της Κοπεγχάγης καλέ μου άνθρωπε είναι παλιά ιστορία, τώρα τα πράγματα έχουν προχωρήσει πολύ περισσότερο. Θα σου πρότεινα για αρχή να διαβάσεις το "Συνείδηση, Αιτιότητα και Κβαντική Φυσική" του David Bohm για να αρχίσεις να συλλαμβάνεις την οντολογική διάσταση της Κβαντικής Θεωρίας.

Η κλασσική επιστήμη βλέπει την ανθρώπινη συνείδηση με μία συστολική, ορθολογιστική και υλιστική ματιά. Θεωρεί ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι απλώς ένας πανίσχυρος και εξελιγμένος ηλεκτρονικός υπολογιστής. Αυτό έχει καταργηθεί, ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ένας "κβαντικός υπολογιστής". Ποια είναι η διαφορά;

Σε αυτό που αποκαλούμε "υπέρθεση". Στην ενεργειακή κατάσταση όπου βρισκόμαστε εδώ και εκεί ταυτόχρονα. Στην αιώρηση της γάτας του Σρέντιγκερ ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο. Στο μοντέλο «Orch OR» των Penrose-Hammeroff αν θες να μιλήσουμε με επιστημονικούς όρους που σε "γαργαλάνε".

Πάλι όμως ακόμα και αυτό το είχε "διαισθανθεί" χρόνια πριν ο Πλωτίνος, (η διαίσθηση είναι η απόφανση της υπέρθεσης) όταν έλεγε ότι "Η ψυχή δεν εισέρχεται ολοκληρωτικά στο σώμα. Το υψηλότερο μέρος μένει πάντα ενωμένο με τον νοήμονα κόσμο, ενώ το κατώτερο μέρος της παραμένει ενωμένο με τον αισθητό κόσμο." Ένας κβαντικός υπολογιστής επεξεργάζεται δεδομένα στην κατάσταση υπέρθεσης, επικοινωνεί τα δεδομένα αυτά μέσω της κβαντικής σύζευξης, δηλαδή σε «απόκοσμες» ταχύτητες, και όταν θέλει να επικοινωνήσει με τον χρήστη του, απλώς καταρρέει από την κατάσταση υπέρθεσης, δημιουργώντας...."συνείδηση".

Την στιγμή ακριβώς της κατάρρευσης, παίζεται ΟΛΟ το παιγνίδι της Ελεύθερης Βούλησης του ανθρώπου. Την στιγμή αυτή γίνεται η τελική επιλογή της δημιουργίας. Η επιλογή αυτή, επηρεάζεται αφενός από την ίδια επιθυμία-βούληση του ατόμου, αφετέρου από τις κρυφές μη τοπικές μεταβλητές, την κβαντική μαθηματική λογική που είναι ενσωματωμένη στο βασικό επίπεδο της χωροχρονικής γεωμετρίας ή, με χρήση λιγότερο ξύλινης γλώσσας, από την Πλατωνική πρωτο-συνειδησιακή αρχετυπική πληροφορία που είναι άρρηκτα ενσωματωμένη στο βασικό συμπαντικό δομικό «υλικό».

Για να εντοπίσουμε αυτό το "υλικό" πρέπει να απαντήσουμε στο ερώτημα που βρισκόμαστε στο χρονικό διάστημα μεταξύ αυτών των "καταρρεύσεων"; :hmm:Κάτι πρέπει να βρίσκεται εκεί, με το οποίο ερχόμαστε σε επαφή όταν είμαστε στην κατάσταση υπέρθεσης. Κάπου πολύ βαθειά μέσα στο μικρόκοσμο, εκεί στο απειροελάχιστο επίπεδο του 10^(-33)cm του Plunk. Ο μεγάλος φυσικός Dyson μας λέει ότι "Ο Νούς και η Ευφυΐα είναι ενσωματωμένη στο πρωταρχικό υλικό του σύμπαντος". Εκεί λοιπόν ο χωροχρόνος δεν είναι συνεχής αλλά κβαντισμένος σε μικρά διακριτά ενεργειακά κομματάκια. Εκεί ξεπροβάλουν κατά Lamoraeux (1997) πρωτογενή φωτόνια από το "πουθενά"! Εμφανίζονται, χάνονται, τσουπ εκεί που το βλέπεις, τσουπ bye bye! :P

Εκεί κρύβεται η πρωτο-συνείδηση του Whitehead, ο Συμπαντικός Νους των Παν-Ψυχιστών της Ανατολικής φιλοσοφίας. Η ψυχή σου λοιπόν epote είναι "δεμένη" με έναν κόσμο που δεν γνωρίζεις, εκεί θα ψάξεις να βρεις την αιτία και όχι μέσα στους νευρώνες σου! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
that so does not happen ομως.

Η πληροφορια δεν χανεται ποτε, , η φυση ειναι αναλοιωτη ως προς το χρονο, ως εκ τουτου η πληροφορια δεν χανεται
Δηλαδή η πληροφορία που έχει ένας εγκέφαλος, δε χάνεται μετά το θάνατό του; :hmm:

Εγώ γι αυτό μίλησα και όχι για την πληροφορία της φύσης τύπου DNA κ.α.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Το υπαρχω το χρησημοποιεις στην προταση σου οπως ο χιουμ (κατι υπαρχει οταν η δηλωση οτι αυτο υπαρχει δεν προσθετει στο σημαινομενο), οπως ο σοπενχαουερ (κατι υπαρχει οταν αυτο σχετιζεται σαν ιδιοτητα με κατι αλλο) η το χρησημοποιεις οντολογικα οπως ο ντεκαρτ, ο σαρτ και βασικα οι περισοτεροι συγχρωνοι φιλοσοφοι ως κατι που προκυπτει απο την επιγνωση την εμπειριας?
Βασικά, ορίστε? Το υπάρχω το χρησιμοποιώ σαν.. χμ.. πως όταν φυσάει.. δεν βλέπεις τον αέρα βλέπεις όμως τι κάνει(κουνάει τα φυλλα των δέντρων, ανακατεύει τα μαλλιά κ.ο.κ)συνεπώς λες: ο αέρας υπάρχει. Έτσι και με την ψυχή, δεν την βλέπεις, όμως ξέρεις ότι υπάρχει γιατί στην ουσία είναι εσύ, όλα αυτά που νιώθεις και αισθάνεσαι..

Ως εκ τουτου ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ το να εισαι νεκρος ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το να μην εισαι ζωντανος (εξ ορισμου). Οποτε σαν βιομα ο θανατος ειναι ιδιος με την ανυπαρξια, και ανυπαρκτη ησουν πριν γεννηθεις.
Και πως είσαι τόσο σίγουρος, έχεις πεθάνει και σιγουρεύτηκες ότι δεν νιώθεις τίποτα?:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
"Ψυχή; Υπάρχει;"
Yes, it does.
Kατ' εμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Aν η ψυχη υπαρχει θα πρεπει να επιρεαζει με καποιο τροπο την πραγματικοτητα. Αν δεν την επιρεαζει δεν υπαρχει end of story.
Μπορεί να φανεί άσχετο (και μάλλον είναι)... αλλά θα ήθελα να τολμήσω να σε ρωτήσω epote: Τι γνώμη έχεις για την τέχνη; Τι είναι τέχνη; Πόσο απαραίτητη είναι στον άνθρωπο;

(sorry για το -ενδεχομένως- off-topic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έλεγα να μην απαντήσω σε αυτό το θέμα, το θεωρούσα κάτι δεδομένο ότι δηλαδή, ψυχή δεν υπάρχει. Μάλιστα θεωρούσα πως έχει να κάνει με "θεολογίστικα" πράγματα που με άφηναν παγερά αδιάφορη. Θυμήθηκα όμως ένα άρθρο που διάβασα πριν πολλά χρόνια σε περιοδικό και το ξαναβρήκα στο ιντερνετ, αυτό το άρθρο τότε με έβαλε σε σκέψεις και μου δημιούργησε αμφιβολίες.... για την ακρίβεια ακόμη τις έχω.

Το παραθέτω.


['Aραγε υπάρχει ψυχή...ή μόνο ύλη;

'Έως σήμερα οι επιστήμες όπως η Ιατρική, η Βιολογία, η Χημεία, συνόδευαν τον άνθρωπο μέχρι το τέλος της ζωής του αφήνοντας τον από εκεί και πέρα στη θρησκεία, υποστηρίζοντας ότι κάθε δραστηριότητα του οργανισμού σταματά απότομα μετά τον κλινικό θάνατο.

Μια σειρά από πειράματα όπως γίνονταν από το 1994 στην Αγία Πετρούπολη με τη μέθοδο Κιρλιαν, από μια ομάδα Ρώσων επιστημόνων, της πολυτεχνικής σχολής, απέδειξαν ότι το ανθρώπινο σώμα συνεχίζει, να εκπέμπει κάποια ακτινοβολία για τουλάχιστον πέντε ημέρες μετά το θάνατο. Αυτό γέννησε πλήθος ερωτηματικών και αμφιβολιών στο επιστημονικό κόσμο, για το αν η επιστήμη είχε πάρει σωστή θέση απέναντι στο σκοτεινό θέμα της μεταθανάτιας συνείδησης.

Από καιρό είναι γνωστή η μέθοδος Κίρλιαν. Στις φωτογραφίες Κιρλιαν αποτυπώνεται το ενεργειακό πεδίο, η λεγόμενη "Αύρα" όντων και αντικειμένων. Το ανθρώπινο ενεργειακό πεδίο, δείχνει το ενεργειακό δυναμικό του σαν μια φωτεινή δέσμη, που περιβάλλει το σώμα, η οποία αλλάζει ανάλογα με την ψυχική διάθεση και την κατάσταση υγείας του ανθρώπου. Αν το άτομο αισθάνεται ευτυχισμένο και σφύζει από ζωή τότε η αύρα του είναι ισχυρότερη, μεγαλύτερη και φωτεινότερη. Αντίθετα το ενεργειακό πεδίο των άψυχων αντικειμένων μένει σταθερό.

Αυτή τη μέθοδο, εφάρμοσαν ο Ρώσος φυσικός Κονσταντίν Κορότσκοφ και οι βοηθοί του στην Πολυτεχνική σχολή της Αγίας Πετρούπολης. Απομόνωσαν, φωτογράφισαν με τη μέθοδο Κίρλιαν και μελέτησαν το ενεργειακό πεδίο ανθρώπων, που είχαν πεθάνει από διάφορα αίτια. Όπως γηρατειά, αιφνίδιο θάνατο, από φυσικά αίτια, αυτοκτονία, ή από βίαιο θάνατο όπως τα θύματα δολοφονιών. Ανακάλυψαν λοιπόν ότι το ενεργειακό αυτό πεδίο που εμφανίζεται στις φωτογραφίες Κιρλιαν, όχι μόνο δεν διαλύεται μετά το θάνατο αλλά παρέχει ακόμα ακριβής πληροφορίες για τον τρόπο θανάτου του κάθε ατόμου.

Τα πειράματα σε άνθρωπο που είχε πεθάνει από γηρατειά έδειξαν ότι η ακτινοβολία εμφανίζει μια βαθμιαία μείωση, η οποία έπειτα από δύο μέρες παύει και η ακτινοβολία σταθεροποιείται. Αντίθετα σε περιπτώσεις αιφνίδιου θανάτου από φυσικά αίτια, υπάρχει μια απότομη αύξηση κατά την διάρκεια της πρώτης μέρας μετά τον θάνατο, η οποία ακολουθείται από απότομη πτώση που διαρκεί για κάποιο διάστημα και έπειτα επέρχεται σταθεροποίηση. Εκείνοι που πέθαναν με βίαιο τρόπο, κάτω από συνθήκες έντονου πόνου, παρουσιάζουν μια ακανόνιστη αύξηση της ακτινοβολίας, χωρίς καμία σταθερότητα. Σε αυτούς που αυτοκτόνησαν παρατηρείται μια σπασμωδική αύξηση της ακτινοβολίας.

Οι ερευνητές υποστηρίζουν πως όλα αυτά είναι τόσο χαρακτηριστικά , που μπορεί να ανακαλύψει κανείς τα γενικά αίτια του θανάτου ενός ατόμου, χωρίς κανένα ίχνος αμφιβολίας. Αυτά τα πειράματα ενισχύουν όλο και περισσότερο την άποψη ότι "κάτι" από τον άνθρωπο επιβιώνει μετά το θάνατο του σώματος. Στις φωτογραφίες Κίρλιαν, ταξινομείται εξελικτικά κάθε άνθρωπος ανάλογα με την κύρια απόχρωση της αύρας του. Όσο είμαστε ζωντανοί η αύρα διαφέρει σε ένταση και φωτεινότητα από άτομο σε άτομο ανάλογα με την προσωπικότητα. Μετά το θάνατο η αύρα διαφέρει ανάλογα με τα αίτια του θανάτου.

Οι Ρώσοι επιστήμονες υπογραμμίζουν ότι το ενεργειακό αυτό πεδίο δεν συνδέεται άμεσα με την ολική υπόσταση, αλλά με την ψυχή, την οποία αναφέρουν όλες οι θρησκείες. Αυτά τα πειράματα λοιπόν, αποτελούν ίσως την πρώτη επιστημονική απόδειξη για την ύπαρξη της ψυχής όπως υποστηρίζουν οι συγκεκριμένοι ερευνητές; Θα μπορούσε αυτό το άυλο μέρος της ύπαρξης μας κάτω από ορισμένες περιστάσεις να ελευθερωθεί από τα δεσμά του σώματος και να ζήσει ξεχωριστά; Ένας χειρούργος κάποτε ισχυρίστηκε πως ποτέ δεν ανακάλυψε αυτό που ονομάζουμε ψυχή, μέσα στους ασθενείς που χειρουργούσε θέλοντας έτσι να τονίσει την ανυπαρξία της. Σήμερα η φυσική θέτει τον προβληματισμό για το αν το ανθρώπινο ενεργειακό πεδίο μπορεί να είναι η απόδειξη της ύπαρξης ψυχής.

Ίσως κάποτε στο μέλλον, η επιστήμη να δώσει απάντηση... ]

Πηγή: www.texnologia.gr https://www.texnologia.gr/index.asp?mod=articles&id=1975
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Ίσως κάποτε στο μέλλον, η επιστήμη να δώσει απάντηση... ]

Πηγή: www.texnologia.gr https://www.texnologia.gr/index.asp?mod=articles&id=1975

Όταν θα "πνευματικοποιηθεί" θα έλεγα, αν ήμουν σίγουρος, ότι όλοι σας εννοείτε το αυτό μαζί μου, για το "τι είναι πνεύμα"! Αλλά το θεωρώ σχεδόν εξοργιστική απαίτηση κάτι τέτοιο εκ μέρους μου, γι' αυτό και δεν το ...ισχυρίζομαι:redface::redface::redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ενδιαφέροντα αυτά που μας είπε η IL PENSIERO για τη "μετά-θάνατο" φωτογράφιση Κίρλιαν, φοβάμαι όμως ότι η εξήγηση αυτού του φαινομένου είναι μάλλον απλή.

Κάθε ζωντανός οργανισμός έχει ένα επίπεδο υγρασίας. Σύμφωνα με τον Hines (2003): "Όταν ο ηλεκτρισμός διέρχεται από το
ζωντανό αντικείμενο, παράγει μια περιοχή ιονισμένου αερίου γύρω του, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει υγρασία πάνω του. Αυτή η υγρασία μεταφέρεται από το αντικείμενο στην περιοχή γαλακτώματος της φωτογραφικής πλάκας και προκαλεί μια αλλαγή της κατανομής του ηλεκτρικού της φορτίου. Αν το αντικείμενο φωτογραφηθεί στο κενό, όπου δεν υπάρχει ιονισμένο αέριο, δεν εμφανίζεται καμία φωτογραφία Κίρλιαν. Αν η φωτογραφία Κίρλιαν οφειλόταν σε ένα θεμελιώδες παραφυσικό πεδίο ζωτικής ενέργειας, δεν θα έπρεπε να εξαφανίζεται σε ένα απλό κενό
".

Οι διακυμάνσεις στη φωτογράφιση των απολεσθέντων οφείλονται ακριβώς στα επίπεδα υγρασίας που είχε το σώμα τους όσο ζούσαν. Να γιατί ένας άνθρωπος που πέθανε σε βαθύ γήρας έχει μια βαθμιαία μείωση της ακτινοβολίας, ενώ κάποιος που πέθανε σε κατάσταση πόνου - τσιτωμένος απ' τις ορμόνες - ακτινοβολεί σπασμωδικά.

Αν καταγράφει κάτι η φωτογράφηση Κίρλιαν είναι το υπο-αιθερικό κάλυμμα (το πρώτο αστρικό σώμα από τα 7 - αν δεν κάνω λάθος :smartass:) το οποίο είναι ουσιαστικά κολλημένο με τη χημεία του σώματος. Δεν γίνεται ορατό κάτι που προϋπάρχει αλλά απλά (λόγω του "φαινομένου κορώνας" = corona effect) παράγεται ένα αποτέλεσμα οπτικά παραπλήσιο με την ιδέα που έχουμε για αυτή την αύρα.

Αν μη τι άλλο κάτι το οποίο "φωταγωγεί" στα 10^(-33)cm, δεν φωτογραφίζεται από καμιά μηχανή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ξέρεις μπορώ να σε αγνοήσω, μπορώ να σε βρίσω, μπορώ να σου ισοπεδώσω τον υπολογιστή σου με 10^3 ιούς για να σε εκδικηθώ

ατςςςςς πολυ βαρβατιλας.

απ' το κρεβάτι της ανεργίας (ή του πόνου; )
Με τσακωσες, ειμαι ανεργος και ποναει η μεση μου.

Γιαυτο μπαινω στο φορουμ μια φορα τις τεσσερεις μερες, δεν μπορω να συρθω απο το κρεβατι στον υπολογιστη, θα επερνα λαπτοπ αλλα ειμαι ανεργος, cant afford it.

Η ζωη στο σπιτι με τους γονεις σου τι λεει? Κυριλε?

Εγώ το μόνο που έχω καταφέρει να κάνω είναι να περάσω την Κβαντομηχανική Ι στο Πανεπιστήμιο Πατρών με καθηγητή τον αλησμόνητο κύριο Στρέκλα

ε αυτο ειπα και εγω οτι δεν ξερεις τιποτα...

από εκεί και πέρα μόνος μου να συνδυάζω εκλαϊκευμένες γνώσεις που συναντάω σκόρπιες κατά καιρούς (ο Mr. Sourceman όπως με έχουν αποκαλέσει άλλοι εδώ μέσα! ). Θυμάμαι λοιπόν ότι στις εξετάσεις, το τελευταίο θέμα που έβαζε ο καθηγητής ήταν πάντα "φιλοσοφικό" (και έπιανε μάλιστα και 3 ολόκληρες μοναδούλες, χεχε ) γιατί ακριβώς είχε συνειδητοποιήσει καλύτερα από τον κάθε ένα ότι η Κβαντομηχανική είναι η επιστήμη που θα ξετυλίξει την "Νέα Αλχημεία της Ανθρώπινης Συνείδησης".

την φραση η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια την ξερεις?

σοβαρα τωρα, αν εχεις καποιο υποτηποδες μαθηματικο υποβαθρο και καταφερες και περασες κβαντο Ι χωρις υπερβολικη παπαγαλια/αντιγραφη αν στρωσεις το κωλο σου θα καταφερεις να διαβασεις του weinberg το "quantum theory of fields". Ειναι κλασικο συγγραμα απο ενα καταπληκτικο δασκαλο, η καλυτερη δυνατη εισαγωγη στην ταλαιπωρια του καθιερομενου μοντελου.

και κατι ακομα, το να λες "οι αλλοι με λενε αυτο" ειναι ξεφτυλα:P

Την στιγμή ακριβώς της κατάρρευσης, παίζεται ΟΛΟ το παιγνίδι της Ελεύθερης Βούλησης του ανθρώπου. Την στιγμή αυτή γίνεται η τελική επιλογή της δημιουργίας. Η επιλογή αυτή, επηρεάζεται αφενός από την ίδια επιθυμία-βούληση του ατόμου, αφετέρου από τις κρυφές μη τοπικές μεταβλητές, την κβαντική μαθηματική λογική που είναι ενσωματωμένη στο βασικό επίπεδο της χωροχρονικής γεωμετρίας

Ρε αδερφε σοβαρα σταματα να λες ασυναρτησιες, χωρις καμια πλακα, το λεω για οσους actually διαβαζουν, ο ανθρωπος λεει απλα ασυναρτησιες, δεν εχουν καμια σχεση αυτα που λεει με την κβαντομηχανικη, η την γενικη σχετικοτητα, η την τοπολογια...

Πριν ειπες οτι η συνειδηση δεν υπακουει στην κυματικη λειτουργια της υλης.

Αυτο που λες δεν βγαζει νοημα απο μονο του, πραγματικα κανενα νοημα.

Και παλι εξηγω για ολους τους υπολοιπους, οτι στα πλαισια της κβαντομηχανικης τα σωματηδια παρουσιαζουν μια δυικη συμπεριφορα, ητοι ειναι σωματηδια και κυματα ταυτοχρονα, ως εκ τουτου θεωρητικα η υλη εχει και κυματικη μορφη. Βεβαια αυτο ισχυει για πολυ πολυ μικρες κλιμακες, γιατι σε μεγαλες κλιμακες το μηκος κυματος ειναι απειροελαχιστο μικρο.

Η κβαντικη (πιθανοτικη δηλαδη) συμπεριφορα της φυσης σταματαει σε ενα αδρα καθορισμενο μεγεθος της ταξης των 60 μοριων ανθρακα οτιδηποτε απο εκει και πανω ειναι υπερβολικα μεγαλο.

(αν και διαβασα προσφατα οτι καταφεραν και "ειδαν" κβαντικη συμπεριφορα σε ενα μεταλικο ταλαντωτη 60 μικρομετρα)

Τι ακριβως σημαινει οτι η συνειδηση δεν υπακουει στην κυματικη συμπεριφορα της υλης...απλα ασυναρτητο, δεν σημαινει τιποτα.

Μετα λες οτι η ελευθερια της βουλισης προερχεται απο την στοχαστικοτητα που η κβαντικη φυση θετει στις βιοχημικες λειτουργιες του ανθρωπινου εγγεφαλου. Περαν του σε αυτο οχι μονο δεν διαφωνω αλλα ειχα την τυχη να δουλεψω με αυτο ακριβως το φαινομενο στη μελετη της οπτικης αποκρισης σχιζοφρενων (σαν συμβουλος εν πασι περιπτωση, τα παιδια εκαναν και κανουν καταπληκτικη δουλεια, απο τα λιγα πραγματικα πρωτοπορα πειραματα στην ελλαδα).

Αυτο που λεει πρακτικα ειναι οτι παρουσιαζεται μια εγγενης τυχαιοτητα στις βιοχημικες διαδικασιες που σχηματιζουν τον εγγεφαλο μας και κατ επεκταση τη σκεψη μας, η τυχαιοτητα αυτη λογο πολυπλκοτητας και μονο εχει την ταση να εμφανιζεται μακροσκοπικα (ευαισθητη εξαρτηση στις αρχικες συνθηκες) και να επιρεαζει το τελικο αποτελεσμα αλλα και να επιρεαζεται απο το τελικο αποτελεσμα γιατι αυτο (το αποτελεσμα) θα προκαλεσει την καταρευση της πιθανοτικης συμπεριφορας του συστηματος.

Που ακριβως κολαει μια μαγικη, απροσδιοριστη και αοριστη εννοια οπως η ψυχη σε ενα καθαρα φυσικο και καλα μελετημενο φαινομενο δεν εχω ιδεα.

point is this: Δεν εχεις καταλαβει την τυφλα σου και λες ενα σκασμο βλακειες.

Τελος λεει το εξις μαγικο "η κβαντικη λογικη που ειναι ενσωματομενη στη γεωμετρια του χωροχρονου.

Λολ, ε ενταξει ρε αδερφε, αντε να παραλαβεις το νομπελ σου.

Η κβαντομηχανικη και η γενικη σχετικοτητα ειναι εξαιρετικα ασυμβηβαστες μεταξυ τους για ενα πολυ απλο λογο, η ΓΘΣ ειναι κλασικη θεωρια ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ στο υποβαθρο ενω η κβαντομηχανικη βασιζεται σε ενα ακαμπτο "νευτωνιο" υποβαθρο για να λειτουργησει.

Τα δε μαθηματικα τους (ριμανια γεωμετρια στην ΓΘΣ και αλγεβρα/θεωρια ομαδων στην κβαντομηχανικη) ειναι τελειως διαφορετικα.

Οι διαφορες τους ειναι τοσο τεχνικες οσο και ερμηνευτικες, εχουν γινει προσπαθειες δημιουργεια ανεξαρτητων απο το υποβαθρο κβαντικων θεωριων (με κυριοτερη εκφραση αυτων των προσπαθειων την loop quantum gravity ενα μαθηματικο αχταρμα κατα τη γνωμη μου αλλα τεσπα) αλλα ολες εχουν αποτυχει. Οικτρα.

Συνεπως ακομα και η ιδια η φραση που λεει παραπανω δεν βγαζει νοημα για τον πολυ απλο λογο οτι δεν ξερουμε καν αν αυτο γινεται.

Θα ήτο μικροπρέπεια να μην πω,
ότι ο φίλτατος ρεμπεσκές, ΕΓΡΑΨΕ
δολοφονώντας τις όποιες μεταγενέστερες
πλουτισμένες κι ορισμένες σχετικές επεξηγήσεις
μετά την Ποουική ρήση.

δεν επιασες την ειρωνια του ρεμπεσκε...

το σχετικο ποιημα του ποε το εχω στην υπογραφη μου, ειρωνευοταν την (επιφανιακα) φαινομενη αντιθεση αναμεσα στην υπογραφη μου και την θεση μου.

Οφείλουμε να είμαστε ανεκτικοί κι όχι κυνικοί απέναντι στα ανεξιχνίαστα
γιατί ίσως ενώ ακόμη ζούμε να ανακαλυφθεί κάτι
που θα μας ντρόπιαζε όπως ακριβώς εκείνον που είπε
ότι τίποτα βαρύτερο του αέρα δε μπορεί να πετάξει
(και μάντεψε ποιος να το είπε αυτό).

ανεξηχνιαστο? Ανεξηχνιαστο ειναι το πως πας απο αμινοξεα σε πρωτεινες και απο πρωτεινες σε DNA, ανεξηχνιαστο ειναι οι υπερενεργητικες εκρηξεις ακτινων γαμα. Το θεμα ψυχη δεν ειναι ανεξηχνιαστο γιατι δεν υπαρχει ΚΑΤΙ να εξηχνιαστει.

ΤΙ ειναι η ψυχη? Ποιος ειναι ορισμος, μεχρι τωρα δεν εχει δωθει καποιος ορισμος, δεν εχει καμια ιδιοτητα περα απο το οτι "υπαρχει".

Ορισε το μου με ΚΑΠΟΙΟ τροπο και το συζηταμε.

ξερω ξερω..."δεν οριζονται ολα με την ψυχρη λογικη..."Bullshit.

Αν μη τι άλλο κάτι το οποίο "φωταγωγεί" στα 10^(-33)cm, δεν φωτογραφίζεται από καμιά μηχανή!

E? Tι παει να πει φωταγωγει στα 10^-33 εκατοστα? Η φωτεινοτητα μετριεται στην αυθαιρετη μοναδα των "κεριων ανα τετραγωνικο μετρο". Αν εννοεις ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙ τοτε διαβασε την φυσικη σου καλυτερα...

1) το μηκος κυματος ειναι αντιστροφος αναλογο με την ενεργεια απο τον τυπο Ε = hc/λ δηλαδη Ε = 6*10^-34*3*10^8/10^-35 = 18*10^7 joule ξερεις ποση ενεργεια ειναι 180.000.000? ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΦΩΤΟΝΙΟ με τοση ενεργεια ειναι ισοδυναμο με ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ τη βομβα που επεσε στη χιροσιμα.

ΕΝΑ ΦΩΤΟΝΙΟ

2) not that it would matter βεβαια γιατι στην κλιμακα του πλανκ που περιγραφεις δεν εχουμε ιδεα τι γινεται γιατι η βαρυτητα εχει σημαντικα αποτελεσματα και δεν εχουμε κβαντικη θεωρια της βαρυτητας ακομα.

Συνεπως σε καθε περιπτωση παλι λες αβασιμες, μη επιστημονικες ΒΛΑΚΕΙΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top