Θα συνάπτατε σχέση με ΑΜΕΑ;

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πάντως θέλει απίστευτη θέληση και αγάπη και από τους δύο να προχωρήσει μία σχέση,
όταν εσύ μπορεί να γκρινιάζεις στον άλλο για την κυτταρίτιδα που έχεις στο πόδι σου, ενώ αυτός δεν έχει καν πόδι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δε νομίζω να έκανα........πολύ ρατσιστικό αυτό από μέρους μου, αλλά θα σκεφτόμουν περισσότερο τις αντιδράσεις του περίγυρού μου...:/:
Ουτε εγω θα εκανα.και ξερω και ποσο εγωιστικο ειναι αλλα οχι.δεν θα εκανα σχεση με καποιον τετοιο ανθρωπο...
Νομίζω ότι η αναπηρία στον εγκέφαλο είναι πολύ πιο σοβαρός λόγος για να μην κάνεις σχέση με κάποιο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομίζω ότι η αναπηρία στον εγκέφαλο είναι πολύ πιο σοβαρός λόγος για να μην κάνεις σχέση με κάποιο άτομο.
ξερεις ποσοι πανεμορφοι εξωτερικα ανθρωποι υπαρχουν με αναπηρια στον εγκεφαλο?

και γινονται και θεαμα στα καναλια κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν το μυαλό του ήταν αρκετά υγιές ώστε να με κάνει να τον ερωτευτώ και το πρόσωπο του είχε κάτι που να μου κάνει κλικ (διότι όπως και να το κάνουμε, παίζει ρόλο η εμφάνιση), τότε ναι, χωρίς δεύτερη κουβέντα και δεν καταλαβαίνω καν όσους λένε ότι δεν θα το έκαναν. Αρκεί και ο ίδιος να μην ήταν dependent on me και να μην ήθελε να του κάνω τη νοσοκόμα (που δεν είναι θέμα αναπηρίας, αλλά θέμα χαρακτήρα). Το πώς θα επικοινωνούσαμε λύνεται, εδώ έχω σχέση εξ'αποστάσεως που τον μισό καιρό επικοινωνούμε γραπτά στο Skype και μάλιστα σε διαφορετική γλώσσα από τη μητρική μου, how worse can it be? :P

marina289, μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Όπως δύσκολα θα σύναπτα σχέση με κάποιον που θέλει να του κάνω τη νοσοκόμα, έτσι δύσκολα θα έπαιρνα ανάπηρο γατάκι (εκτός αν βρισκόταν στο δρόμο μου). Δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη να κάνω σε κανέναν τη νοσοκόμα, όπως κι αν ακούγεται. Ωστόσο σχέση με ΑΜΕΑ που ήταν αυτοσυντηρούμενο θα έκανα ανετότατα.

Να τονίσω και μια άλλη παράμετρο όμως εδώ. Το ότι μπορεί να απορρίψω ένα συγκεκριμένο ΑΜΕΑ δεν σημαίνει ότι το κάνω επειδή είναι ΑΜΕΑ. Σημαίνει ότι απλά δε μου κάνει κλικ, όπως δε μου κάνει κλικ και το 99% των απόλυτα αρτιμελών ανδρών. Οπότε το βρίσκω άδικο να λέτε για γυναίκες που θεωρητικά δεν έχουν πρόβλημα αλλά στην πράξη δεν κάνουν σχέση με ΑΜΕΑ. Πιθανότατα απλά δεν τους έκανε κλικ το συγκεκριμένο άτομο, και θα το απέρριπταν είτε ήταν ΑΜΕΑ είτε όχι.

ΥΓ: Το ουδέτερο γένος το χρησιμοποιώ ώστε να υπάρχει γραμματική συνέπεια με το ακρωνύμιο ΑΜΕΑ που σημαίνει ΑΤΟΜΟ Με Ειδικές Ανάγκες. Η λέξη "άτομο" είναι ουδέτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
marina289, μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Όπως δύσκολα θα σύναπτα σχέση με κάποιον που θέλει να του κάνω τη νοσοκόμα, έτσι δύσκολα θα έπαιρνα ανάπηρο γατάκι (εκτός αν βρισκόταν στο δρόμο μου). Δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε την όρεξη να κάνω σε κανέναν τη νοσοκόμα, όπως κι αν ακούγεται. Ωστόσο σχέση με ΑΜΕΑ που ήταν αυτοσυντηρούμενο θα έκανα ανετότατα.
:hmm: Ένα κουτσό γατάκι χρειάζεται κάποια παραπάνω περίθαλψη από ένα ¨φυσιολογικό¨;;; Δεν νομίζω... Ένα καμμένο σε ασβέστη γατάκι χρειάζεται κάποια παραπάνω περίθαλψη από ένα ¨φυσιολογικό¨; Πάλι δεν νομίζω....Γιατί να πρέπει να του κάνεις τη νοσοκόμα; Oι πληγές έχουν γιάνει, άλλο θέμα ότι απλά την αισθητική ίσως μας χαλάει η στραπατσαρισμένη μουρίτσα του, και την τελειότητα στο σαλόνι μας και στον καναπέ μας, ή ότι δεν γουστάρουμε και δεν αντέχουμε καν να το κοιτάμε πχ την ώρα του φαγητού... Το οποίο και πάλι δεν ενοχοποιώ και σέβομαι, επαναλαμβάνω, σαν στάση...
Η τάση για το όμορφο και το καλαίσθητο είναι έμφυτη θεωρώ, δεν νομίζω ότι πρέπει να ενοχοποιείται κανείς κιόλας δηλώνοντάς το, και να αναζητάει δικαιολογίες στο γιατί προτιμάει κάτι όμορφο και αρτιμελές... για μένα είναι κάτι το αυτονόητο και το πλήρως απενοχοποιημένο...Τώρα αν καταφέρει και κάνει καποιος την υπέρβαση και συνάψει σχέση με αμεα, πολύ απλά μαγκιά του...
Όσοι κάνουμε γυμναστική το κάνουμε μόνο για να υπηρετούμε την υγεία μας, ή και το σορτσάκι μας, το μαγιό μας και το τζιν το κολλητό;;;:hmm:Εγώ προσωπικά και πλήρως απενοχοποιημένα δεν γυμνάζομαι μόνο για την υγεία μου...
Και έπειτα τί ¨αμεα¨;;; Γιατί στον χαρακτηρισμό ¨αμεα¨ έχουμε τσουβαλιάσει όλα τα είδη αναπηρίας...

Αυτοσυντηρούμενος μπορεί να είναι και ο μανιοκαταθλιπτικός,και να μην χρειάζεται να του κάνεις την νοσοκόμα, και ο σχιζοφρενής,αυτοσυντηρούμενος είναι, από την στιγμή που λαμβάνουν και οι δύο την φαρμακευτική τους αγωγή...Η πάθηση είναι ελεγχόμενη και οριοθετημένη... Νοσοκόμα δεν θα έκανες, στο εγγυώμαι, αλλά δεν μπαίνουν και άλλοι ενδοιασμοί πέρα από το κάνω ή δεν κάνω την νοσοκόμα;;;
Και ένας βραδύγλωσσος, κοινώς ¨κεκές¨ , πάλι δεν νομίζω να χρειαζόταν να του κάνεις την νοσοκόμα, αλλά πάλι δεν μπαίνουν -ίσως- άλλοι ενδοιασμοί;;;;
Και ένας άνθρωπος με ένα πόδι, δεν θα χρειαζόταν να του κάνεις την νοσοκόμα, έχει μάθει να αυτοεξυπηρετείται, αλλά...
μόνο το ¨κάνω ή δεν κάνω την νοσοκόμα¨ είναι κριτήριο για να σκεφτώ ένα τέτοιο ενδεχόμενο;;;
Και ένας κωφάλαλος έχει μάθει να είναι αυτάρκης, δεν θα ήθελε νοσοκόμα, αλλά μόνο αυτό είναι;
(Δεν ανέφερα για αναπηρικό καροτσάκι για να μην αναφέρω το πιο ακραίο παράδειγμα, που οκ, δεν είναι αυτοεξυπηρετούμενο το άτομο...ανέφερα περιπτώσεις που αυτοσυντηρούνται άνετα...)
Ίσως λοιπόν αν μιλούσαμε πιο συγκεκριμένα, και όχι γενικά και αόριστα, να βοηθούσαμε περισσότερο την έκβαση της συζήτησης...Τί αντιλαμβανόμαστε ως αμεα,τί αντιλαμβάνεται ο καθένας ως αμεα, ή μάλλον τί αντιλαμβάνονται ως αμεα όσοι δηλώνουν διαθέσιμοι και ανοιχτοί στο ενδεχόμενο σύναψης σχέσης;; Κάποιον που δεν έχει απλά το μικρό του το δαχτυλάκι; Τί; Διερωτώμαι...:hmm:
Και κάτι τελευταίο , που ξέρω εκ των προτέρων ότι ίσως είναι -και- αυτό άκρως παρεξηγήσιμο, μα θα τολμήσω να το αναφέρω και αυτό, γιατί απλά είναι και αυτό μια πραγματικότητα...Η πλειοψηφία και συχνά και η ολότητα των ερωτικών-σεξουαλικών σχέσεων πολλών , πολλών αμεα είναι πληρωμένες ερωτικές σχέσεις... (αντιλαμβάνεστε τί εννοώ...)
Μήπως αυτό είναι ενδεικτικό κάποιας πραγματικότητας , ή πολύ απλά αυτοί οι άνθρωποι είχαν την σατανική ατυχία να μην βρίσκονται σε μέρη που βρίσκονται οι ανοιχτοί και δεκτικοί στο ενδεχόμενο σύναψης σχέσης μαζί τους;;;;:hmm:
Τες παν , επειδή τα αμέα είναι ένας πολύ γενικός όρος ,σαν να λέμε πολύ απλά ¨άνθρωποι¨, δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε όλες τις αναπηρίες σε κοινό παρανομαστή...
Οπότε, όποιος δηλώνει ανοιχτός στο ενδεχόμενο μιας τέτοιας σχέσης, καλό θα ήταν να αναφέρει σε τί τύπο αμεα αναφέρεται.... Υπάρχουν διαβαθμίσεις και κατηγορίες....Ή αναφέρεται σε όλα τα αμεα;;; Παραπληγικούς,τετραπληγικούς, κωφάλαλους, κουτσούς, μανιοκαταθλιπτικούς, νοητική υστέρηση.... χωρίς διάκριση καμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Μαρίνα: Ανέφερα ότι για να συνάψω σχέση μαζί του πρέπει πρώτα να με έχει γοητεύσει το μυαλό του, άρα περιπτώσεις νοητικών/ψυχολογικών προβλημάτων απορρίπτονται εκτός αν είναι τόσο ελεγχόμενα ώστε να μην τα παρατηρήσω (σε κάποιον με Άσπεργκερ πάντως που αναφέρθηκε δεν θα έλεγα όχι, αλλά αυτό δεν είναι αναπηρία)
Τώρα από τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν θα είχα πρόβλημα, εκτός ίσως από την περίπτωση του βραδύγλωσσου. Όπως και να το κάνουμε είναι λίγο ντεκαυλέ το συγκεκριμένο :P Αλλά και σε αυτό δεν είμαι απόλυτη, αν μου έκανε κλικ κατά τα άλλα, δεν θα είχα θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
@Μαρίνα: Ανέφερα ότι για να συνάψω σχέση μαζί του πρέπει πρώτα να με έχει γοητεύσει το μυαλό του, άρα περιπτώσεις νοητικών/ψυχολογικών προβλημάτων απορρίπτονται εκτός αν είναι τόσο ελεγχόμενα ώστε να μην τα παρατηρήσω (σε κάποιον με Άσπεργκερ πάντως που αναφέρθηκε δεν θα έλεγα όχι, αλλά αυτό δεν είναι αναπηρία)
Τώρα από τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν θα είχα πρόβλημα, εκτός ίσως από την περίπτωση του βραδύγλωσσου. Όπως και να το κάνουμε είναι λίγο ντεκαυλέ το συγκεκριμένο :P Αλλά και σε αυτό δεν είμαι απόλυτη, αν μου έκανε κλικ κατά τα άλλα, δεν θα είχα θέμα.
Οκ, συμφωνώ! Άτομο με ένα πόδι;:hmm:
Να κάνω τώρα μπλακ χιούμορ;;; Χωρίς πλάκα, ένας από τους κολλητούς μου είναι κεκές και με ένα ξύλινο ποδι .... Δεν αστειεύομαι!Πρόκειται για υπαρκτό πρόσωπο...Πολύ ωραίο παιδάκι, ακομπλεξάριστο και έχει καταφέρει πολλά στη ζωή του... Αν ενδιαφέρεται καμία....:hmm:Γιατί εγώ είμαι η αιρετική του θέματος, και έχω δηλώσει τα ζόρια και τους ενδοιασμούς μου γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, συμφωνώ! Άτομο με ένα πόδι;:hmm:
Να κάνω τώρα μπλακ χιούμορ;;; Χωρίς πλάκα, ένας από τους κολλητούς μου είναι κεκές και με ένα ξύλινο ποδι .... Δεν αστειεύομαι! Αν ενδιαφέρεται καμία....:hmm:
Το ένα πόδι, συμπεριλαμβάνεται σε αυτά με τα οποία δεν θα είχα πρόβλημα. Αυτό που με γοητεύει σε κάποιον είναι το μυαλό του, οι εκφράσεις και τα χαρακτηριστικά του προσώπου του, ο τρόπος που μιλάει, οι απόψεις του, η στάση ζωής του... Τίποτα από αυτά δεν έχει να κάνει με το πόσα πόδια έχει, αν έχει.
Τώρα για τον κολλητό σου... α) Δεν είναι μόνο το πόδι, ανέφερα ότι πολύ πιο δύσκολα θα έκανα κάτι με βραδυγλωσσο β) Το κυριότερο, δεν είμαι single :P

Γιατί ξύλινο πόδι όμως; Ένας θείος μου έχει χάσει το πόδι του από το γόνατο και κάτω και έχει προσθετικό, όχι ...ξύλινο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Χμ... η ιστορία έχει ως εξής... αυτός από μικρός είχε πρόβλημα βραδυγλωσσίας. Έκανε θεραπεία και πάνω που το ξεπερνούσε και το είχε φτιάξει χωρίς να παλινδρομεί κτλ, τον πάτησε φορτηγό στο πόδι...;)
Δεν ξέρω για ποιο λόγο κατέφυγαν στην λύση του ξύλινου μέλους...(δεν έχω πολυεστιασει σε λεπτομέρειες και ειδικά ιατρικής φύσης) Η ουσία είναι ότι από τότε σοκαρίστηκε και ενεργοποιήθηκε το πρόβλημα της βραδυγλωσσίας....
Πέρα απ'όλα αυτά έχει απίστευτο τσαγανό, και αυτοπεποίθηση που θαυμάζω και ζηλεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άρα έχασε μόνο την πατούσα; (μου είναι αδύνατο να φανταστώ πώς γίνεται να τον πάτησε πχ στη γάμπα) Αν ναι, σιγά το πρόβλημα, μα καλά υπάρχουν γυναίκες που δεν κάνουν σχέση με κάποιον για μια τόσο μικρή αναπηρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Άρα έχασε μόνο την πατούσα; (μου είναι αδύνατο να φανταστώ πώς γίνεται να τον πάτησε πχ στη γάμπα) Αν ναι, σιγά το πρόβλημα, μα καλά υπάρχουν γυναίκες που δεν κάνουν σχέση με κάποιον για μια τόσο μικρή αναπηρία;
Δεν ξέρω λεπτομέρειες...Δεν ξέρω αν μιλάμε μόνο για την πατούσα ή για μεγαλύτερο μέρος του ποδιού... Θα μου πεις πώς γίνεται να είναι κολλητός σου και να μην ξέρεις...
Είναι κάτι που ποτέ δεν έχουμε θίξει, γιατί βλέπω ότι δεν θέλει να το αγγίξει το θέμα και το σέβομαι... δεν το σκαλιζω και εγώ...
Και αυτά που προανέφερα από τον πατέρα του τα ξέρω, χωρίς πολλές λεπτομέρειες...
Και εκείνος δεν είναι single...Και ούτως ή άλλως θα έτρωγες πόρτα...:hmm: Για πλάκα την ανέφερα την περίπτωση επειδή κόλλαγε με το θέμα, έχει εδώ και καιρό σταθερή σχέση με ...κάποιον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ δεν θα έκανα.

Προσπάθησα μια φορά στο παρελθόν, απέτυχα παταγωδώς, και κάηκα και άσχημα.

Υπάρχουν ΑΜΕΑ τα οποία επιδεικνύουν τον ίδιο ακριβώς κοινωνικό ρατσισμό, αλλά από την ανάποδη. Αρνούνται να κάνουν σχέση με μη-ΑΜΕΑ, και το θεωρούν και άκρως προσβλητικό. Έτυχε να πέσω σε μια από αυτές (κωφάλαλη ήταν η κοπέλα), και όχι μόνο αρνήθηκε αλλά εν ριπή οφθαλμού έγινε πολύ εχθρική και επιθετική απέναντί μου. "Με θεώρησες εύκολη", ήταν η λογική της. Δεν την κατηγορώ, καταλαβαίνω από που προήλθε αυτή η αντίδραση, και δεν είναι διόλου απίθανο να είχε πέσει προηγουμένως σε μαλάκα ο οποίος την πλησίασε νομίζοντας αυτό ακριβώς. Αλλά έμαθα το μάθημά μου, και δεν ασχολούμαι ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εγώ δεν θα έκανα.

Προσπάθησα μια φορά στο παρελθόν, απέτυχα παταγωδώς, και κάηκα και άσχημα.

Υπάρχουν ΑΜΕΑ τα οποία επιδεικνύουν τον ίδιο ακριβώς κοινωνικό ρατσισμό, αλλά από την ανάποδη. Αρνούνται να κάνουν σχέση με μη-ΑΜΕΑ, και το θεωρούν και άκρως προσβλητικό. Έτυχε να πέσω σε μια από αυτές (κωφάλαλη ήταν η κοπέλα), και όχι μόνο αρνήθηκε αλλά εν ριπή οφθαλμού έγινε πολύ εχθρική και επιθετική απέναντί μου. "Με θεώρησες εύκολη", ήταν η λογική της. Δεν την κατηγορώ, καταλαβαίνω από που προήλθε αυτή η αντίδραση, και δεν είναι διόλου απίθανο να είχε πέσει προηγουμένως σε μαλάκα ο οποίος την πλησίασε νομίζοντας αυτό ακριβώς. Αλλά έμαθα το μάθημά μου, και δεν ασχολούμαι ξανά.
Ειδικά οι κωφάλαλοι είναι πολύ πολύ κλειστοί και αρνητικοί στη σύναψη σχέσεων με άτομα εκτός της ομάδας τους και στην συντριπτική τους πλειοψηφία συνάπτουν μεταξύ τους σχέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
έχει εδώ και καιρό σταθερή σχέση με ...κάποιον...



:worry:
Εντάξει, του λείπει μόνο να λιώσει στο σολάριουμ και να ασπαστεί τον Εβραϊσμό, για να γίνει η προσωποποίηση του κοινωνικού περιθωρίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
:worry:
Εντάξει, του λείπει μόνο να λιώσει στο σολάριουμ και ασπαστεί τον Εβραϊσμό, για να γίνει η προσωποποίηση του κοινωνικού περιθωρίου :P
:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:
Ντροπή σου! Θα του το πώ αυτό που είπες...
:hmm: αλλά έχει και ένα πρόβλημα ακοής....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ΥΓ: Το ουδέτερο γένος το χρησιμοποιώ ώστε να υπάρχει γραμματική συνέπεια με το ακρωνύμιο ΑΜΕΑ που σημαίνει ΑΤΟΜΟ Με Ειδικές Ανάγκες. Η λέξη "άτομο" είναι ουδέτερη.
Να αναφέρω απλά ότι η σωστή γραφή του ακρωνυμίου είναι ΑμεΑ που σημαίνει άτομο με αναπηρία. Ο όρος "ειδικές ανάγκες", αν και χρησιμοποιείται λόγω συνήθειας στην καθομιλουμένη, επισήμως έχει τροποποιηθεί, μετά από αντιρρήσεις των ίδιων των ατόμων (προσωπικά διαφωνώ, καθώς, όπως είπες κι εσύ άτομα με Asperger για παράδειγμα είναι κάπως υπερβολικό να ονομάζονται άτομα με αναπηρία. Όμως έτσι είναι το "σωστό").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Παρακολουθώντας τι γράφτηκε στο τόπικ,
μάλλον η συνισταμένη άποψη τείνει σε αυτήν του Cesar Vallejo:

Φυλάξου απ' τα κρανία χωρίς τα μετατάρσια κι απ' τα μετατάρσια χωρίς τα κρανία. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ πάντως νομίζω ότι με άτομο που εχει μεν κάποια αναπηρία αλλά δεν επιδρά στην νοητική του ικανότητα δεν θα υπήρχε πρόβλημα...
βέβαια με άτομα που πάσχουν από διανοητική καθυστέρηση όχι,δεν θα είχε και νόημα εξάλλου , αλλά επειδή στην ομάδα των αμεα όπως προειπώθηκε συμπεριλαμβάνονται και ανάπηροι και κωφοί και και και ...γενικότερα λοιπόν θα μπορούσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Λόγω των σπουδών μου στο θέμα θα πω γενικά πως προσωπικά δε ξέρω αν θα έκανα σχέση με ΑΜΕΑ. Γιατί άλλο να το λες και άλλο να το ζεις.
Τα ΑΜΕΑ χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες.
Υποθετικά ένα ΑΜΕΑ άτομο μπορεί να συνάψει σχεση μονο όταν η διανοητική του υστέρηση είναι έως ήπια.
ΑΜΕΑ με μεγάλη καθυστέρηση είναι αδιανόητο να κάνουν σχέση για ευνόητους λόγους.
Οι ήπιες μορφές υστέρησης λοιπόν επιτρέπουν σχέσεις που οδηγούν ακόμη και στο γάμο.
Ο πρόεδρος των ΑΜΕΑ με ήπια νοητική καθυστέρση είναι παντρεμένος με ΑΜΕΑ επίσης δήλωσε ότι γι' αυτούς όλα είναι πιο δύσκολα στη καθημερινή ζωή τους. Πρέπει να σκέφτονται ακόμη και το πώς θα ανέβουν στο λεωφορείο και θα χτυπήσουν ένα εισιτήριο.
Ένας άνθρωπος λοιπόν με φυσιολογική διανοητική συμπεριφορά θα ήταν δύσκολο να είναι με ένα ΑΜΕΑ, κι αυτό όχι απο ρατσισμό αλλα επειδή δε μπορούν να βρεθούν ο ένας στη θέση του αλλου, επειδή θα έλειπαν απο τη σχέση τους βασικά συστατικά όπως εμπιστοσύνη, κατανόηση και διάφορα άλλα. Δεν είναι κακό απλά είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εγώ πάντως νομίζω ότι με άτομο που εχει μεν κάποια αναπηρία αλλά δεν επιδρά στην νοητική του ικανότητα δεν θα υπήρχε πρόβλημα...
βέβαια με άτομα που πάσχουν από διανοητική καθυστέρηση όχι,δεν θα είχε και νόημα εξάλλου , αλλά επειδή στην ομάδα των αμεα όπως προειπώθηκε συμπεριλαμβάνονται και ανάπηροι και κωφοί και και και ...γενικότερα λοιπόν θα μπορούσα!

και εγω αυτης της αποψης ειμαι....δεν ξερω πως ειναι η καθημερινοτητα με καποιον μια ηπια αναπηρια...παντως χρειαζεται ν το σκεφτεις 2 φορες αν το φυσιολογικο ειναι μια....και σε καμια περιπτωση δεν περνω υποψην μου τον κοινωνικο περιγυρο...ειναι το τελευταιο πραγμα που θα με ενδιεφερε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top