Ποιά ήταν η καλύτερη έκδοση των windows μέχρι τώρα;

Ποιά ήταν η καλύτερη έκδοση windows;
Multiple votes are allowed. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Windows 95

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 98

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Windows 2000

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Millennium Edition (Me)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 14 51.9%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Windows 7

    Ψήφοι: 13 48.1%

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
οποιος θεωρει οτι λεω οτι να ναι οποιος θελει οτι pc εχει τον προκαλω να ανοιξει 10 προγραμματα που θα πω την ιδια στιγμη και να βγαλει screenshot.
Δεν κατάλαβα πιο ακριβώς ήταν το point σου



Labview
Visual c++
Processing
Arduino
Radpat
matlab
Mappoint
DevC++
GPIF Designer
CadFEKO
(δηλαδή ότι πιο βαρύ είχα)

Επίσης αν προτιμάς 10 matlab



no real deal..


Αν θες να ανοίξω άλλα προγράμματα πες μου, no prob, ram έχω, και μόνο αυτό παίζει ρόλο. Θες να σ ανοίξω 1000 notepad? xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αν δεν χρειάζονταν 2Gb στη Ram για να "τρέξουν" κανονικά, θα ήταν πολύ καλύτερα.
για μένα τα vista δεν ήταν πουθενά!Κάθε τρεις και λίγο κολλάγανε χωρίς λόγο!
Εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνονται παράλογες οι απαιτήσεις τους. 6 χρόνια μετά τα Windows XP κυκλοφόρησαν τα Vista, όχι 2 ή 3. Βέβαια, για ''αδύναμους'' υπολογιστές μια λύση ήταν και τα Windows Vista Home Basic επειδή απαιτούν λιγότερη μνήμη σε σχέση με τις υπόλοιπες εκδόσεις.

Επίσης, αν κάποιος δεν έχει σύγχρονο υπολογιστή και εγκαταστήσει τα Windows Vista, λογικό είναι να παρουσιαστούν προβλήματα, όπως αργές επιδόσεις και κολλήματα. Δεν φταίνε γι' αυτό τα Windows, αλλά ο υπολογιστής. Αν όμως έχει σύγχρονο υπολογιστή, τότε θα τρέχουν πάρα πολύ καλά, αυτό είναι σίγουρο.

Μου φαίνεται ότι είναι τα Vista είναι τα πιο αδικημένα Windows, εγώ 1 χρόνο τα είχα και δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και είχαν επίσης καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με τα Windows XP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Win 95, τα καλύτερα για την εποχή τους. Δεν θα τα ξεχάσω ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τα Windows Me.


Σοβαρά τώρα, θα έλεγα τα 98SE, για την εποχή τους πάντοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Τα Windows συνεχώς βελτιώνονται αλλά τα windows xp νομίζω οτι εχουν μείνει στην ιστορία αλλά και τα Windows 7 πολύ καλά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα 7, μέχρι και τα sVista η κορυφαία έκδοση μακράν είναι αυτή των XP. Μεγαλώσαμε με XP, θα πεθάνουμε με XP! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνονται παράλογες οι απαιτήσεις τους. 6 χρόνια μετά τα Windows XP κυκλοφόρησαν τα Vista, όχι 2 ή 3. Βέβαια, για ''αδύναμους'' υπολογιστές μια λύση ήταν και τα Windows Vista Home Basic επειδή απαιτούν λιγότερη μνήμη σε σχέση με τις υπόλοιπες εκδόσεις.

Επίσης, αν κάποιος δεν έχει σύγχρονο υπολογιστή και εγκαταστήσει τα Windows Vista, λογικό είναι να παρουσιαστούν προβλήματα, όπως αργές επιδόσεις και κολλήματα. Δεν φταίνε γι' αυτό τα Windows, αλλά ο υπολογιστής. Αν όμως έχει σύγχρονο υπολογιστή, τότε θα τρέχουν πάρα πολύ καλά, αυτό είναι σίγουρο.

Μου φαίνεται ότι είναι τα Vista είναι τα πιο αδικημένα Windows, εγώ 1 χρόνο τα είχα και δεν μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και είχαν επίσης καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με τα Windows XP...

συμφωνα με τον κυριο απο πανω δεν φταινε τα βιστα εμενα δε μου κολλαν καθολου και εχουν πολυ καλες επιδοσεις μεχρις στιγμης για μενα καλυτερα τα βιστα αλλα και τα 7 ειναι πολυ καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
WINDOWS 98 second edition....
είναι υπερβολικά γρήγορα και πρακτικά κάνει το Pc σου υπερβολικά γρήγορο ακόμα και αν είναι πάνω από 10 ετών. Το αρνητικό τους είναι βέβαια ότι πρέπει να βρεις drivers για τα πάντα (ακόμα και για τα usb) και κάποια προγράμματα παρουσιάζουν ασυμβατότητα. Επίσης στα windows 98 είναι δύσκολη η αυτόματη αποσφαλμάτωση. Γενικά πιστεύω ότι το λειτουργικό αυτό ήταν αρκετά καλό, γρήγορο και απλό χωρίς φρου φρου και αρώματα.


Τo linux είναι σίγουρα ωραίο λειτουργικό παρόλα αυτά χωρίς internet πολύ δύσκολα θα κάνεις ένα pc να παίζει το λειτουργικό αυτό σε αντίθεση με τα windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Tα windows 2000 prof. είχαν την μεγαλύτερη σταθερότητα λόγω πηρύνα .
Τα xp home and prof. είχαν την μεγαλύτερη αναγνώριση λόγω των καινοτομιών που εισήγαγαν για πρώτη φορά στον τελικό χρήστη και μεγάλη υποστήριξη τόσο απο την microsoft όσο και από third parties εφαρμογές , το οποίο συνεργαζόταν με το εν λόγω λογισμικό .
Αυτά όλα σε συνδιασμό με την αργοπορία της microsoft να βγάλει τα vista καθιέρωσαν τα xp στο σύνολο σχεδόν της χρήσης λειτουργικών .
Ψηφίζω xp prof. sp3 με όλα τα updates για λιγότερα bugs..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα Windows 7, πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξεχασαμε τα windows 1,2,3,3.1...
Τωρα, για τα πολυ πρωτα δεν μπορω να μιλισω, απο 98 και μετα, νομιζω οτι πιο πολυ χαρηκα τα 98SE σαν χρηστης. Απο εκει και περα τα Xp αντεξαν περισσοτερο, αλλα ειχαν πολλες τρυπες, τα vista δεν προσφεραν τιποτα, τα 7 αν κι δεν τα εχω πολυ καιρο μου φαινονται παρα πολυ καλα, αλλα πολυ αυτοματοποιημενα σε σχεση με τα 98SE (και τα Xp) κατι το οπιο σε καπιες περιπτωσεις ειναι καλο και σε αλλες κακο, τα 2000 μου εχουν αφησει πολυ καλη εντυπωση απο την ελαχιστη τριβη μαζι τους απο υπολογιστες αλλων, σχολειου κλπ, και τα ME ειναι μακραν τα πιο μουφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Καλύτερη τα XP (φαίνεται άλλωστε από το γεγονός ότι ήδη έχουν κρατήσει 10 χρόνια ενώ έχουν βγει άλλες 2 εκδόσεις) και χειρότερη τα Millenium και τα Vista.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
win xp δεν το συζητώ,δεν θελω φρου φρου και αρωματα αλλα ενα καλο μηχάνημα.Αν δεν εχει καποιος πανω απο 4bg ram δεν προκειται να τα αλλαξει ποτε.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
XP αλλα και τα 7 μ αρεσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
win xp δεν το συζητώ,δεν θελω φρου φρου και αρωματα αλλα ενα καλο μηχάνημα.Αν δεν εχει καποιος πανω απο 4bg ram δεν προκειται να τα αλλαξει ποτε.-
Υπάρχει και 64bit έκδοση των Windows XP. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Υπάρχει και 64bit έκδοση των Windows XP. ;)

ναι οκ αλλα δεν ειναι και τοσο διαδεδομενη.Επισης αν εχεις 4gb ram συνηθως σημαινει οτι ειναι καινουριο το μηχανημα αρα θα εχεις win7.Εγω το δικο μου παντως του εχω win xp και το χαιρομαι.Εβαλα win 7,μου αρεσαν αρκετα ετσι πολυ ευχαριστο περιβαλλον αλλα ζοριζοταν καπως να σηκωσει ορισμενα παιχνιδια,ε οχι ρε παιδια.....


Ποια ειναι η αποψη σου για τα win server 2008???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
για μενα τα xp βεβαια και τα 7 καλα ειναι που εχω τωρα στο λαπτοπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Όπως και νάχει τα ΧΡ ήταν τα καλύτερα, και απόδειξη ότι αρκετές εταιρείες τα χρησιμοποιούν ακόμα.
Τα Vista πρέπει να ήταν αποτυχία (δεν τα είχα ποτέ αλλά έχω διαβάσει και έχω ακούσει πολλά αρνητικά) και τα 7 είναι η βελτίωση των Vista, και δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποια ειναι η αποψη σου για τα win server 2008???

  1. Τι να τον κάνεις τον server; Δορυφόρους της NASA θες να ελέγχεις; :P
  2. ΓΙΑΤΙ να βάλεις Windows σε SERVER και όχι Linux; Σε PC να το καταλάβω, θες παιχνιδάκια. Αλλά σε server? Seriously?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
  1. Τι να τον κάνεις τον server; Δορυφόρους της NASA θες να ελέγχεις; :P
  2. ΓΙΑΤΙ να βάλεις Windows σε SERVER και όχι Linux; Σε PC να το καταλάβω, θες παιχνιδάκια. Αλλά σε server? Seriously?
1.:D
2.οχι μωρε απλα πηγα στον [...] και βρηκα μια τετοια version την οποια την εχουν κατεβασει πολλα ατομα και μου εκανε εντυπωση.Σκεφτηκα αν την κατεβασω εγω θα κατεβαζω/ανεβαζω πιο γρηγορα αλλα τελικα αφου το εψαξα τζιφος...εγω το ειπα win xp και ξερο ψωμι οσο ακομα βγαινουν εφαργομες και παιχνιδια για αυτα αποτελουν μονοδρομο,κυριως στο σταθερο που το εχω-θελω για gaming....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top