Πόσο "εύκολα" χωρίζετε;

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ερωτεύομαι δύσκολα ακόμα πιο δύσκολα αγαπώ ώστε να δοθώ σε ένα άτομο και να ρίξω όλες τις άμυνες και τα τείχη που με προστατεύουν..Τώρα αν κάνει κάποιο λάθος ακόμα και μικρό εγώ θα το δω τεράστιο και προδοσία και αχαριστία και θα τον απομακρύνω.Συνεπώς χωρίζω εύκολα και δεν το κάνω μόνο σε ερωτικές σχέσεις αλλά και σε φιλικές..Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις που δίνω ευκαιρία σε κάποιο άλλο άτομο αλλά θα πρέπει να προσπαθήσει τρείς φορές περισσότερο για να με πείσει πλέον..Είμαι δύσκολος χαρακτήρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερωτεύομαι δύσκολα ακόμα πιο δύσκολα αγαπώ ώστε να δοθώ σε ένα άτομο και να ρίξω όλες τις άμυνες και τα τείχη που με προστατεύουν..Τώρα αν κάνει κάποιο λάθος ακόμα και μικρό εγώ θα το δω τεράστιο και προδοσία και αχαριστία και θα τον απομακρύνω.Συνεπώς χωρίζω εύκολα και δεν το κάνω μόνο σε ερωτικές σχέσεις αλλά και σε φιλικές..Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις που δίνω ευκαιρία σε κάποιο άλλο άτομο αλλά θα πρέπει να προσπαθήσει τρείς φορές περισσότερο για να με πείσει πλέον..Είμαι δύσκολος χαρακτήρας

Κάτσε δηλαδή λες πως ερωτεύεσαι δύσκολα και πιο δύσκολα αγαπάς. Ωραία το καταλαβαίνω, αλλά το "Τώρα αν κάνει κάποιο λάθος ακόμα και μικρό εγώ θα το δω τεράστιο και προδοσία και αχαριστία και θα τον απομακρύνω" φαίνεται τρελή αντίφαση. Θέλω να πω σου φαίνεται λογικό να έχεις επενδύσει τόσο πολύ χρόνο ώστε να ανοιχτείς στον άλλο και με ένα μικρό λάθος να το απομακρύνεις? Sorry αλλά κανείς άνθρωπος δεν είναι αλάνθαστος οπότε μάλλον κάτι πρέπει να αλλάξεις στο σκεπτικό σου αν θες να διατηρήσεις φιλικές/ερωτικές σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά, τι είναι οι ερωτικές σχέσεις και η κατάληξη τους πρέπει να είναι άσπρο ή μαύρο??? :confused:
Τέρμα χωρίζουμε....Μηηηηηηηη....Φεύγωωωωωωω.... Μείνεεεεεεε.....Δεν θέλω να σε ξαναδώ.....Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ, και άλλοι σπαραξικάρδιοι αναστεναγμοί αλλά και ανακούφισης! :P

Yπάρχει και το γκρί, δηλαδή δεν χρειάζεται να χωρίσεις ποτέ ακόμα κι αν έχεις...χωρίσει, όχι τουλάχιστον από τον σύντροφο σου σαν φυσική παρουσία αλλά μόνο από τις ...συνθήκες της σχέσης για όποιους λόγους, αυτό δεν μας ενδιαφέρει.
Δεν ωφελεί σε τίποτα, αντίθετα ο οριστικός χωρισμός, είναι ένας άνθρωπος (σου) λιγότερος.

Και μπορεί να μοιάζει ανέφικτο όμως δεν είναι, ακόμα και σε δύσκολες περιπτώσεις μπορείς πάντα να μεταλλάξεις μια σχέση κι έτσι να την διατηρήσεις.
Φυσικά, προϋποθέτει ...αμφίδρομη επιθυμία και προσπάθεια για να μη μείνει στα λόγια μόνο αυτό που...λέω, αλλά όσοι το κατάφεραν δεν μετάνοιωσαν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Κάτσε δηλαδή λες πως ερωτεύεσαι δύσκολα και πιο δύσκολα αγαπάς. Ωραία το καταλαβαίνω, αλλά το "Τώρα αν κάνει κάποιο λάθος ακόμα και μικρό εγώ θα το δω τεράστιο και προδοσία και αχαριστία και θα τον απομακρύνω" φαίνεται τρελή αντίφαση. Θέλω να πω σου φαίνεται λογικό να έχεις επενδύσει τόσο πολύ χρόνο ώστε να ανοιχτείς στον άλλο και με ένα μικρό λάθος να το απομακρύνεις? Sorry αλλά κανείς άνθρωπος δεν είναι αλάνθαστος οπότε μάλλον κάτι πρέπει να αλλάξεις στο σκεπτικό σου αν θες να διατηρήσεις φιλικές/ερωτικές σχέσεις.

Δεν λέω ότι είναι αλάνθαστος...Ανέχομαι τα λευκά ψέματα...Αλλά υποκρισία βαριά ψέματα αχαριστία κι όλα αυτά όχι....Για μένα αυτό το άτομο διαγράφεται από την μνήμη μου...Εκτός αν έχω δεθεί τόοοοσο πολύ μαζί του/της που θα κάνω μια υποχώρηση αλλά δεν θα είναι το ίδιο...Δεν μπορώ να σου το εξηγήσω το πως λειτουργώ πολύ απλά γιατί είμαι αψυχολόγητος :P Πέρα από την πλάκα για έναν άνθρωπο που για να ανοιχτεί σε κάποιον -έστω και λίγο- είναι υπέρβαση θεωρώ και λογικό να το πάρει πιο στραβά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά ρε παιδιά, τι είναι οι ερωτικές σχέσεις και η κατάληξη τους πρέπει να είναι άσπρο ή μαύρο??? :confused:
Τέρμα χωρίζουμε....Μηηηηηηηη....Φεύγωωωωωωω.... Μείνεεεεεεε.....Δεν θέλω να σε ξαναδώ.....Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ, και άλλοι σπαραξικάρδιοι αναστεναγμοί αλλά και ανακούφισης! :P

Yπάρχει και το γκρί, δηλαδή δεν χρειάζεται να χωρίσεις ποτέ ακόμα κι αν έχεις...χωρίσει, όχι τουλάχιστον από τον σύντροφο σου σαν φυσική παρουσία αλλά μόνο από τις ...συνθήκες της σχέσης για όποιους λόγους, αυτό δεν μας ενδιαφέρει.
Δεν ωφελεί σε τίποτα, αντίθετα ο οριστικός χωρισμός, είναι ένας άνθρωπος (σου) λιγότερος.

Και μπορεί να μοιάζει ανέφικτο όμως δεν είναι, ακόμα και σε δύσκολες περιπτώσεις μπορείς πάντα να μεταλλάξεις μια σχέση κι έτσι να την διατηρήσεις.
Φυσικά, προϋποθέτει ...αμφίδρομη επιθυμία και προσπάθεια για να μη μείνει στα λόγια μόνο αυτό που...λέω, αλλά όσοι το κατάφεραν δεν μετάνοιωσαν. ;)

Το όλο θέμα είναι αν αξίζει η όλη προσπάθεια να αλλάξεις κάποιον, ή αν είναι απλά προτιμότερο να χωρίσεις και απλά να ψάξεις να βρεις κάποιον άλλο που είναι ήδη αυτό που ψάχνεις. Πολλοί άνθρωποι επίσης επιλέγουν να χωρίσουν αν ο άλλος έχει περάσει μια κόκκινη γραμμή, π.χ. απιστία καθώς εκεί πλέον χάνεται η εμπιστοσύνη στο άλλο άτομο και δύσκολο να γίνουν τα πράγματα όπως πριν.
Γνώμη μου είναι πως αν δεν λειτουργεί κάτι καλύτερα είναι να το τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα παρά να παρατίνεις μια παθογόνο κατάσταση τρέφοντας φρούδες ελπίδες για αλλαγή, δύσκολα αλλάζουν οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει με τον τρόπο που το έγραψα να μπέρδεψα τον κόσμο, προφανώς κι εσένα. :worry:
Λέγοντας δεν χρειάζεται να χωρίσεις από κάποιον ερωτικό σύντροφο, τουλάχιστον σαν φυσική παρουσία, εννοώ
να διατηρήσεις την σχέση, μεταλλάσοντας την από ερωτική σε...ότιδήποτε άλλο, φιλική, επαγγελματική, καβάντζας, συμφέροντος, απλή, ανθρώπινη τελοσπάντων. :D

Μπορείς να χωρίσεις απλά, από τα δικαιώματα, υποχρεώσεις και προβλήματα που χαρακτηρίζουν ένα...ζεύγος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top