Κακία: Γεννιέσαι ή γίνεσαι κακός;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Επί ευκαιρίας, έχω να κάνω δύο προτάσεις για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για το πως γίνεται κάποιος καλός άνθρωπος να κάνει φρικτά πράγματα αν βρεθεί στο κατάλληλο περιβάλλον με τα κατάλληλα μηνύματα.

1) Ακούστε το podcast #87 του Shrink Rap Radio (mp3 link) όπου είναι καλεσμένος ο Philip Zimbardo, πολυβραβευμένος και αναγνωρισμένος κοινωνικός ψυχολόγος, γνωστός για το πείραμά "Standford Prison" στο οποίο απλοί άνθρωποι, ενώ έπαιζαν εν γνώση τους τον ρόλο του φύλακα σε μια ψεύτικη φυλακή με ψεύτικους κρατούμενους (όλα εν γνώσει όλων των συμμετεχόντων), ωστόσο κατέληξαν να κάνουν αποτρόπαια πράγματα, ανάλογα των όσων ακούμε ότι κάνουν σήμερα Αμερικανοί στρατιώτες στο Ιράκ και στο Γκουαντάναμο. Εξηγεί το σημαντικότατο ρόλο που παίζουν οι κοινωνικές περιστάσεις στην ανθρώπινη συμπεριφορά.

2) Αν τύχει να το βρείτε, διαβάστε το ελληνικό βιβλίο "Ο βασανιστής ως όργανο της κρατικής εξουσίας: Ψυχολογικές καταβολές" στο οποίο η συγγραφέας και ψυχολόγος κα Χαρίτου περιγράφει μια έρευνα που έκανε για τους βασανιστές επί περίοδο Χούντας στην Ελλάδα και το πως κατάφεραν άνθρωποι ακόμη και με αριστερές και φιλελεύθερες αντιλήψεις να κάνουν τόσο απαίσια βασανιστήρια και μάλιστα χωρίς καθόλου τύψεις...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν το έβγαλα με μαθηματικό τύπο, είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, πιθανόν να είναι 70-30 απλά κάθε φορά που αναρωτιέμαι ποιος παράγοντας επηρεάζει περισσότερο καταλήγω στο ότι επηρεάζουν τοίδιο

Βασικά αν θυμάμαι καλά είναι 20% κληρονομικότητα και 80% περιβάλλον...
Αλλά ο Μοναχός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί εγώ τα έχω ξεχάσει πλέον :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μα... δεν υπάρχει πόρισμα νομίζω! :confused: Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψην μου κάποιες συγκεκριμένες έρευνες για το εκτιμώμενο ποσοστό συμβολής του περιβάλλοντος και των γενετικών παραγόντων στην ανάπτυξη αντικοινωνικής συμπεριφοράς (αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε μόνο έτσι την "κακία" που είναι το θέμα του thread). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψην μου κάποιες συγκεκριμένες έρευνες για το εκτιμώμενο ποσοστό συμβολής του περιβάλλοντος και των γενετικών παραγόντων στην ανάπτυξη αντικοινωνικής συμπεριφοράς (αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε μόνο έτσι την "κακία" που είναι το θέμα του thread). :hmm:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι έχει δοθεί κάποιο ποσοστό... Το έγραφαν τα δικά μου βιβλία ψυχολογίας...μας το έλεγαν οι καθηγητές μας :worry: ότι είναι 80-20 και το 80% είναι κατά βάση το περιβάλλον ώστε να αναπτύξει κάποιος αντικοινωνική συμπεριφορά ή ψυχολογική διαταραχή... :hmm: Ακόμα και αν θυμάμαι λάθος το ποσοστό (γιατί έχω κάτι αιώνες να ασχοληθώ με την ψυχολογία και ότι το αφήνεις σε αφήνει :redface:) θυμάμαι ότι υπήρχε κάποιο ποσοστό που το περιβάλλον έπαιζε το μεγαλύτερο ρόλο απ' ότι η ίδια η κληρονομικότητα.....

Βέβαια να είμαι και οντοπικ πρέπει να πάρουμε ως δεδομένου ότι η κακία είναι και αυτό γονίδιο...αλλά δεν θυμάμαι να υπάρχει τέτοια έρευνα :P

Οπότε θα πω ότι μάλλον γίνεσαι λόγω του περιβάλλοντος στο οποίο μεγαλώνεις και στα διάφορα κόμπλεξ και ανασφάλειες που αποκτάς :)


P/s:Όταν μου λένε ότι γίνεσαι κακιά κι εμένα μ' αρέσει σημαίνει ότι έχω πρόβλημα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
roumana : .. γιατί η ερώτηση δεν είναι : «Γεννιέσαι η γίνεσαι καλός?»
Μπαρδον ;


Το κακό είναι διεστραμμένη ζωτική ενέργεια, έμφυτη μόνο στο ανθρώπινο ον, επειδή έχει απομακρυνθεί από κάθε τί φυσικό.
Διεστραμενη ζωτικη ενεργεια ; Τι ορολογια εφευρισκουν για να πουλανε βιβλια παντως ε ;

Κανένα άλλο ζώο στον πλανήτη δεν έχει μέσα του τη δύναμη του κακού. Για παράδειγμα χαρακτηριστικά όπως ζήλια, επιθετικότητα, ανταγωνισμό, εχθρικότητα, μπορεί να βρεις σε ένα σκύλο, αλλά κακία ποτέ.
Περιγραφεις την "κακια" σχεδον σαν να ειναι καποια ουσια και δε την εχουν τα ζωα, αλλα μονο ο ανθρωπος. Μια εννοια ειναι για να περιγραψει μια πραξη. Το σκυλι λεμε οτι δεν εχει κακια γιατι δεν ειναι τοσο ανεπτυγμενο ωστε να εχει ανωτερο εγκεφαλο και να ξερει οτι κανει κατι λαθος/αδικο/παραλογο. Αρα η κακια δεν ειναι κατι αλλο απο το επιβαρυντικο στοιχειο, οτι ο ανθρωπος ΞΕΡΕΙ τι πρεπει να κανει, αλλα για τον χ,ω λογο επιλεγει να τα κανει μανταρα.

Oι εμφυτες τασεις που λετε, αφορά τον αρχεγκεφαλο, (ειμαστε ζωα ακομα μη ξεχναμε). Ο ανωτερος εγκεφαλος καλλιεργειται αναλογα με την ανατροφη και το περιβαλλον. Αν ειναι σωστα αυτα, θα επιβαλλεται του αρχεγκεφαλου. Αρα το περιβαλλον ειναι το καθοριστικο και οχι το εμφυτο. Αν ηταν το εμφυτο πιο σημαντικο, δε θα υπηρχε και τοσο ανομοιογενης κατανομη εγκληματικοτητας στη Γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Γίνεσαι κακός... Κενά ερμάρια γεννιόμαστε, όπως έλεγε και ο φιλόσοφος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eftychia

Νεοφερμένος

Η eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Γενικά θεώρω ότι το μεγαλυτερο ρολο στη διαπλαση του χαρακτήρα μας παιζει το οικογενειακό περιβάλλον. Κανένα μωράκι δεν είναι κακό (άρα όχι δε γεννιόμαστε κακοί), με εξαίρεση όσοι έχετε δει Family Guy τον Στούι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κανείς δε γεννιέται κακός... Κακοί γινόμαστε, για διάφορους λόγους... Σε αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο τόσο η οικογένεια, όσο και το φιλικό περιβάλλον. Αν ένα παιδί μεγαλώνει με αγάπη, θα μάθει να δίνει αγάπη... Τόσο απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Η κακία,εγκληματικότητα,κτλ ειναι χαρακτηριστικά έμφυτα στον άνθρωπο. Οφείλονται στα γονίδια κ αυτό νομίζω έχει αποδειχτεί κ επιστημονικά αν δεν κάνω λάθος. Τώρα αν θα εκδηλωθούν αυτά τα χαρακτηριστικά, εξαρτάται από το περιβάλλον στο οποίο έχει μεγαλώσει το άτομο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οι άνθρωποι κάνουμε κατι "γιατι αλλιως" θα μας συμβει κάτι άλλο. Αυτο το κάτι άλλο που φοβάται ο καθε ένας οτι θα του συμβεί είναι που διαφέρει

Ας πουμε σήμερα αν γινοταν σαφές ότι, άν δεν γίνουμε ειρηνικοί, ενεργειακά έξυπνοι, και κοινωνικά φιλικοί, θα καταστραφούμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μαλιστα πολύ σύντομα, να δείτε πως ολοι θα γινοντουσαν αμέσως "καλοί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μπα!
Αt least, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα πίστευαν ότι με κάποια γνωριμία, κάπως θα τη "βολέψουν" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μπα!
Αt least, στην Ελλάδα οι περισσότεροι θα πίστευαν ότι με κάποια γνωριμία, κάπως θα τη "βολέψουν" :P

Για να ρίξουν τους άλλους ε; Αυτό είναι η πηγή της κακίας. Ομως λέμε, αν γινόταν σαφές, τόσο σαφέφς σαν, ας πούμε, να έλεγε ο Θεός "γίνετε καλοί αλλιώς τέρμα, δεν έχετε μέλλον", τότε όλοι θα άλλαζαν.

Πιστεύω ότι το "αλλιώς" δουλεύει απο όταν είμαστε μωρά, απλά όταν μεγαλώνουμε νοιώθουμε να έχουμε μεγαλύτερη ισχύ απέναντι στις απειλές. Επισης η συλλογική συμπεριφορά και συνείδηση ειναι θέμα εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κατά τη Βίβλο, κάπου μετά τον Κατακλυσμό, φέρεται ο Θεός να μονολογεί(;):" Διότι ο άνθρωπος εκ νηπιότητος αυτού..." είναι κακός. Και έτσι αποφάσισε να μην μας ξανακάνει κατακλυσμό...Απλά τα πράγματα και σχετική η ...καλοσύνη. Πάντως, όπως εξηγούν μερικές χιλιάδες χρόνια μετά από εκείνον τον θεϊκό μονόλογο(;) οι χριστιανοί ασκητές της ερήμου(οι "Πατέρες), ο Θεός απέδιδε με τον λόγο του εκείνον το συμπέρασμα, ότι τα νήπια είναι κακά επειδή έχουνε άγνοια ακόμη της "διαφοράς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ο ανθρωπος εχει και το καλο και το κακο μεσα του,απλα αναλογα τις συνθηκες ποτε υπερταιρει το ενα και ποτε το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το κακό δεν έχει ανάγκη καλλιέργεια φυτρώνει δίχως προκατασκευή καθώς τα βάτα σε ένα χωράφι παρατημένο…Αν λάβουμε ιποψιν την θεολογική μεριά η ιδέα του κακού και του καλού προϋπήρχε θεού και διάβολου…Όμως κατά την γνώμη μου το κακό δεν γίνετε να είναι έμφυτο σε έναν άνθρωπο αλλά να δημιουργηθεί στην συνεχεία..Εαν είναι έμφυτο τότε είναι έμφυτο και το καλό οπός ξέρουμε αναπόσπαστα μέρη του ίδιου νομίσματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κενά ερμάρια γεννιόμαστε, όπως έλεγε

"λευκό χαρτί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεννιεσαι, γεννιεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Το κρατος ειναι αυτο που διαμορφωνει συνειδησεις αρα το κρατος φταιει που μας ασκη πιεση και εμεις γινομαστε κακοι ανθρωποι (τρομοκρατες κλπ) Αρα δεν γεννιεσαι κακος αλλα γινομαστε κακοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το κράτος μ'αυτό?:worry: Αν δεχτούμε ότι κάποιος γίνεται κακός (που οκ σε ένα βαθμό συμβαίνει) τότε αυτό γίνεται όταν ακόμα το άτομο είναι μικρό σε ηλικία και αρχίζει να διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του! Άρα το άμεσο περιβάλλον του θα το επηρεάσει όχι το κράτος!:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η βασική ερώτηση νομίζω είναι : Πως μπορεί κανείς να είναι καλός σε έναν κακό κόσμό; Και το κυριότερο, πόσο θα του κοστίσει άν το κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top