Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To βασικο δεν ειναι αν υπηρξε σαν προσωπο, αλλά το τι ηταν, και ποση σημασια είχε αναμεσα σε πολλούς. Ποιοι τον εκαναν σταρ, και για ποιο λογο.

Επισης, παντα με κερδιζε στο ταβλι και του το λεγα οτι δε θα του βγει σε καλο...

Κατα τα άλλα, οσο πιο χαλαρα γινεται η κουβεντα, τοσο πιο αποτελεσματικη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν σε παρεξηγώ καθόλου.

Απλα μάθε οτι τοτε στην παλαιστήνη και στον γολγοθά σταυρώθηκαν με τον ιδιο ακριβώς τρόπο πάνω απο 277 μεσίες (μπορεί και παραπάνω για ψάξε το. :whistle:)

Y.Γ
Ακόμα και οι ξανθιές μπορούν να διαβάσουν και να μάθουν την αλήθεια αν θέλουν.

Εν προκειμενω..ο Ναζωραιος ηταν ενας εκ των 277 ή οχι??????
Τλχ να ξερω εαν υπηρχε ή οχι, ασχετα με το εαν ηταν πραγματικα μεσιας....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εχω μια απορια....απο που τα κανεις κοπυ πειστ ολα αυτα?
και γιατι τετοια ζορια να αποδειξεις οτι σωνει και καλα δεν ηταν υπαρκτο προσωπο ο Ιησους?

αυτα τα κάνω Copy paste απο το πρωσοπικό μοθ Blog γιατι εδώ και 10 χρόναι παίρνω διαρκώς τις ίδιες απαντήσεις.


εχω και εγώ μια απορία και πρεέπι να μου απαντήσεις.

Για την ταμπακιέρα και για ολα οσα εχω γράψει και για τις εικόνες που εχω βάλει μπορεις να μας απαντήσεις?"
αν θές προσωπικό διάλογο εγκατέστησε Mirc να μην ενοχλούμε τους αλλους.

Ακόμα περιμένω να μου πεις πως νιώθεις που εμαθες κατι σημερα οτι εκείνη την εποχή Σταυρώθηκαν 100αδες ανθρωποι.
για την ταμπακιέρα τίποτα?
για κοίτα το θέμα μας. δεν θέλω να πιάσω κουβλεντα μαζί σου εγώ απλα ενας φτωχός και μόνος καουμπους είμαι που αγωνίζωμαι για την αλήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εν προκειμενω..ο Ναζωραιος ηταν ενας εκ των 277 ή οχι??????
Τλχ να ξερω εαν υπηρχε ή οχι, ασχετα με το εαν ηταν πραγματικα μεσιας....:whistle:


lol Συγνώμη αλλα μου φαίνετε τόσο αστεία ερώτηση.
ΜΑ πως μπορείς να λές αν υπήρξε ναζωραίος αφου δεν Υπήρξε καν η ναζαράτε πριν τον 4-5 αιώνα μετα χριστών?

Σαφώς και δεν υπήρξε ναζωραίος αυτο ειναι το θέμα της συζητησης μας.
Οι ρωμαίοι ητανε πολυ γραφειοκράτες κατέγραφαν τα πνατα μεχρι την εκρηξη του βεζουβίου κατέγραψαν (εννοώ την ώρα που γινότανε και οχι μετα απο 2 η 3 ώρες τόσο πάθος ειχανε με την καταγραφή!!! ) αλλα και ολες τις εκτελέσεις. Εσυ δηλαδή τι φαντάζεσε για πες μου.
Κατέγραψαν ολες τις εκτελέσεις αλλα αφησαν απ έξω την εκτέλεση ενός τόσο σημαντικού προσώπου που ισχυριζόταν οτι ητω θεάνθρωπος?
Gia des se parakalo ti exo grapsei parapano ta soy aresoyn fantazome.

Ο Ναζ-ωραιοςςςςς ειναι το μοντελακι 231, που θα σταυρωθει πολυ φετος, και θα εχει μεγαλη επιτυχια για πολλα χρονια. Κλασικ θα γινει σου λεω χρυσο μου !


Με κάλυψε η απάντηση σου στην ξωτικιά.
και θα προσπαθίσω να εφαρμόσω το λακωνίζειν και εγώ δεν θα παραθέτω τόσα πολλα στοιχεία απο εδώ και περά θα αρκεστώ μονολεκτικά να λέω τις αντιρήσεις μου και τα επιχειρηματα μου πανω σε αυτα που απαντουν οι συν-φορουμιτες μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
lol Συγνώμη αλλα μου φαίνετε τόσο αστεία ερώτηση.
ΜΑ πως μπορείς να λές αν υπήρξε ναζωραίος αφου δεν Υπήρξε καν η ναζαράτε πριν τον 4-5 αιώνα μετα χριστών?

Σαφώς και δεν υπήρξε ναζωραίος αυτο ειναι το θέμα της συζητησης μας.
Οι ρωμαίοι ητανε πολυ γραφειοκράτες κατέγραφαν τα πνατα μεχρι την εκρηξη του βεζουβίου κατέγραψαν (εννοώ την ώρα που γινότανε και οχι μετα απο 2 η 3 ώρες τόσο πάθος ειχανε με την καταγραφή!!! ) αλλα και ολες τις εκτελέσεις. Εσυ δηλαδή τι φαντάζεσε για πες μου.
Κατέγραψαν ολες τις εκτελέσεις αλλα αφησαν απ έξω την εκτέλεση ενός τόσο σημαντικού προσώπου που ισχυριζόταν οτι ητω θεάνθρωπος?
Gia des se parakalo ti exo grapsei parapano ta soy aresoyn fantazome.

Ενιοτε διασκεδαζω τα μελη του φορουμ...απο χιουμορακι καλα παω δοξα το Δια...
Χαιρομαι που τη βρηκες αστεια την ερωτηση μου, αλλα να με συμπαθας, απαντηση στην ερωτηση μου δεν ελαβα...
Δηλαδη, 277 εν δυναμη μεσιες θανατωθηκαν δια της σταυρωσης, αλλα ενας εξ αυτων αποκλειεται να ειναι ο γνωστος σε ολους μας Ναζωραιος (σορρυ αλλα εμενα μου αρεσει πολυ αυτη η προσφωνηση...τον παει και τον φερνει...;))..????? Αυτο μου λετε..???
Ή εγω ειμαι πολυ ξανθια για το αντιληφθω...?????:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ενιοτε διασκεδαζω τα μελη του φορουμ...απο χιουμορακι καλα παω δοξα το Δια...
Χαιρομαι που τη βρηκες αστεια την ερωτηση μου, αλλα να με συμπαθας, απαντηση στην ερωτηση μου δεν ελαβα...
Δηλαδη, 277 εν δυναμη μεσιες θανατωθηκαν δια της σταυρωσης, αλλα ενας εξ αυτων αποκλειεται να ειναι ο γνωστος σε ολους μας Ναζωραιος (σορρυ αλλα εμενα μου αρεσει πολυ αυτη η προσφωνηση...τον παει και τον φερνει...;))..????? Αυτο μου λετε..???
Ή εγω ειμαι πολυ ξανθια για το αντιληφθω...?????:whistle:

Yeap.
Ουδέποτε υπήρξε εσταυρωμένος με το ονομα ιησούς.
Ουδέποτε υπήρξε σταυρωμένος μέσα στις καταγεγραμμένες σταυρώσεις.
αλλα και ουδέποτε υπήρξε ΝΑΖΑΡΕΤ.
η Ναζαρέτ διμηουργηθηκε το 300 μετα χριστων.
Ειναι σαν να λέμε ο Σωκράτης ηταν απο την FYROM ΟΚ? κατανοητόν?

Σορρυ, αλλα εισαι ιδιαιτερα προκλητικος...
Για αρχη κανεις δε σου δινει το δικαιωμα να υποτιμας τον οποιονδηποτε μεσα απο τα γραφομενα του...ειτε συμφωνεις με αυτα ειτε οχι... Διοτι κατι πηρε το ματι μου σε προηγουμενο ποστ σου για τα αλλα μελη που εχουν συμμετασχει...
Και σορρυ εις το τετραγωνον μιστερ σκεπτικιστη, αλλα ο μεσος ορος των μελων του στεκιου δεν ειναι 15 ....ειναι 29. Εαν εσυ ακομα πιστευεις οτι ενας 29χρονος πχ ειναι τοσο ευκολο να προσηλυτιστει στο Χριστιανισμο η σε οποιαδηποτε αλλη θρησκεια, ακομα και στο Δωδεκαθεο...μεσα απο ενα φορουμ...ε τοτε μα το Δια και την Αθηνα, ζεις σε αλλο κοσμο απο τουτον εδω...

Και κατι ακομα...κανεις δεν εχει το δικαιωμα να υποδειξει στον οποιονδηποτε τι μπορει να γραψει και τι οχι..εκτος εαν ανηκει στην ΟΔ και το περιεχομενο των γραφομενων του ειναι προσβλητικο..

Φιλικα παντα...Νεραιδα!;)



Ζητώ συγνώμη ειλικρινά.

Για την ταμπακιέρα εχεις να μας πεις κάτι?
Για την απορία την δική μου θα δώσεις απαντήσεις?
Για το αλλο μέλος του φόρουμ που σιωπά αυτη την στιγμή καθώς του απέριψωα ολα τα επιχειρήματα εχεις να πεις κατι?
Για τα ντοκουμένατ που παραθέτω εχεις αντιρήσεις?

Και ενα τελευταίο.
Χωρίς να θέλω να γινω προκλητικός ξανα.
Εκτός απο τον ρεμπερος που σε μαι αποτυχημένη προσπάθεια μου πέταξε 10-20 δήθεν ιστορικές πηγές εχεις δει κανεναν αλλο σε αυτο το τοπικ που ανοιχε η μισέλ να απαντα με επιχειρήματα αρχιαολογικα ευρήματα ιστορτικές αλήθειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κοίτα, καλά τα πηγαίναμε αλλά έκανες ένα ατόπημα:

Βέβαια όπως δήλωσε ο ΜΙΣΟ-ΕΒΡΑΪΟΣ ας ψαχτεί γιατι ολοι οι λαοί εχουν πρόβλημα με την καταγωγή του :)))))))

Οι Εβραίοι έχουν πρόβλημα με τη καταγωγή τους γιατί κάποιοι έχοντας τη διαστροφή να νομίζουν ότι οι πρώτοι τους κλέβουν τη δόξα και τα χρήματα να τους κατηγορούν για όλα. Η παράδοση του αντισημιτισμού είναι παλιά και κατακριτέα. Δεν φταίνε δυστυχώς οι Εβραίοι για όλα.

Επίσης παρέθεσες φωτογραφία του Απόλλωνα Τυανέα ο οποίος εμφανίζεται μαζί με τον Great Socrates και ουσιαστικά ελληνοποίησες το Χριστό. Δε καταλαβαίνω το λόγο... Το πρόβλημα δεν είναι ότι αρνείσαι την ύπαρξη του Χριστού αλλά το ότι ο τελευταίος (ή οι ακόλουθοι του ή αυτοί που τον δημιούργησαν) σαν γνήσιοι βρομεροί Εβραίοι έκλεψαν τη δόξα του μεγάλου Έλληνα Απόλλωνα Τυανέα. Παριστάνεις με την εικόνα με το Σωκράτη, τον Πλάτωνα και τον Τυανέα μια συνέχεια και μια αντιπαραβολή στην ιουδαιοχριστιανική κληρονομιά της Ελλάδας μια αρχαιοελληνική κληρονομιά. Τέλος πάντων αυτά τα συμπεράσματα έβγαλα από όσο πλάσαρες την ύπαρξη του Τυανέα δίπλα από την ανυπαρξία του Χριστού. Αυτό μου ακούγεται σαν αίρεση.

Anyway, δεν ξέρω αλλά θα ήταν καλό να απευθύνεσαι λιγότερο υποτιμητικά στους Εβραίους...

Και δεν είμαι φιλοσημίτης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κοίτα, καλά τα πηγαίναμε αλλά έκανες ένα ατόπημα:
Οι Εβραίοι έχουν πρόβλημα με τη καταγωγή τους γιατί κάποιοι έχοντας τη διαστροφή να νομίζουν ότι οι πρώτοι τους κλέβουν τη

Νομίζω τα παρεξήγησες εντελώς τα πργματα


1. Οσον αφορα ττον χαρακτηρισμό προς τον συνομιλητη μου θα εβλεπες οτι με χαρακτήρισε ειρωνικά σαν εγγόνι του αριστοτέλη και τον ευατό του σαν μαυριδερό εβραίο.Δεν εδώσα εγώ αυτον τον χαρακτηρισμο ποτε! προηγουμένος είχε γίνει χαρακτηρισμός προς το ατομο μου και μπράβο στοπν admin/adminisa που το εσβησε και ελαβε θέση. Δες τα κείμενα με την σειρα το μόνο που ειχα πει ηταν mercy .

2. Το τι εδειξα την εικόνα απο το νησάκι των ιωαννίνων ηταν για να δείξω οτι οι πρώτοι "Χριστιανοί" δεν γνώριζαν την υπαρξη του Ιησού δηλαδή ουτε και τοτε το 4 μ.χ δεν υπήρχαν αποδείξεις.


3.Δεν με νιάζει τι νομίζετε η πως με χαρακτηρίζετε για τον απλούστατο λόγο οτι στο ιντερνετ υπάρχει ανωνυμία.
Με νοιάζει αν σε αυτα που λεω εχετε ενστάσεις.
Νομίζω αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστάκια θα δεις οτι εχεις λανθασμένη εντύπωση .


αλαλ και που ασχολήθηκες τετοια ώρα με το τι γραφω μου αρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάτσε ρε θηρίο, σύ είπας "ο παππούς μας ο Αριστοτέλης".

Για μένα δεν είσαι άνθρωπος μα ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κάτσε ρε θηρίο, σύ είπας "ο παππούς μας ο Αριστοτέλης".

Για μένα δεν είσαι άνθρωπος μα ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο.


Ναι ειμαι το φαινόμενο της αλήθειας που επιμελώς κρατουσαν οι x-tians κρυμένη τόσα χρόνια.
Ναι ειμαι η ψυχή όλων αυτών που μαρτύρησαν απο την Νέα Θρησκεία στην σκυθούπολη και σε όλον τον κόσμο.
Ναι είμαι η Ενσάρκωση της αλήθειας και προκαλώ τον Θεό σας να μου Κάψει το monitor. (αυτο το εκαναν οι χριστιανοί οταν γρέμιζαν τους αρχαίους ναους μας.)

και ενα μυστικό.
Εγώ δεν είμαι εγώ ειμαι η αφύπνιση ενος λαού ανιστόρητου,ρωμιού,βασανισμένου που απλα ηρθε η ώρα να ξυπνήσει.
Μερικοι θα συνεχίσουν να κοιμούνται αλλοι πάλι θα πούνε ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΥΡΙΖΕΙ (η γή)
Ο χρόνος θα δικαιώσει τα γραφόμενα μου ΕΛΠΙΖΩ το DOMAIN να μην κ.είσει και πανε τσάμπα τόσες εργατοωρες πληκτρολογησης,


Χωρίς πλάκα τώρα δεν ειμαι ανθρωπος ειμαι ο Σατανας και ηρθα να σπείρω διχόνια στους Ελληνες και να τους κλονίσω την ΠΙΣΤΗ τους γιατι ρε παιδάκι μοθ πως να το κάνετε εσείς οι Ελληνες πάντα είστε προταιρεότητα μου.Εχω πάθη :)

Κάτσε ρε θηρίο, σύ είπας "ο παππούς μας ο Αριστοτέλης".

Για μένα δεν είσαι άνθρωπος μα ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο.


Και οι Πάπάδες αποκαλούν τον Αβρααμ ο πατέρας μας και ο πρωπάτορας μας.
Ετσι σε βαφτίζουν και τον αποκαλούν πατέρα σου.
Θίχτηκες που εμείς αποκαλούμε τους αρχαίους μας προγόνους παπούδες μας θείους μας και συμεπθε΄ροπυς μας και οπως εμείς θελουμε να πιστευουμε εστω και εσφαλμένα αν θές?


Απο το παπούδες πιάστηκες?
Μάθε λοιπον οτι στον Χώρο τον Αρχαιολατρών και την πατρώας θρησκείας οταν θλεουμε να πούμε ο ΟΜΗΡΟΣ λεμε ο παπούς μας ο Ομηρος.

ο Αριστοτέλης αποκαλούσε τον Πλάτωνα ο ΘΕΙΟΣ μας ο πλάτωνας και προσπάθησε την αλλη φορα οπως εγώ δεν εθιξα τις πεποιθίσεις σου ετσι και εσυ να μην θίγεις τα πιστευω μου που μπορεί να είναι λανθασμένα δε αλλα με αδιάσειστα στοιχεία τεκμηριωμένα δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Επειδή φίλε μου η ύπαρξη του Χριστού δεν με απασχόλησε ποτέ επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω. Αυτά που λες μπορεί να είναι σωστά αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν επιχειρήματα περί της ιστορικότητας του Χριστού. Θα ψάξω όταν βρω όρεξη. :)

Πότε τελικά ξεχάστηκε αυτός ο Τυανέας και τη θέση του πήρε αυτός ο κακός, ο Χριστός;

Υ.Γ. Ελπίζω να δω και κάποιο πιστό χριστιανό να απαντά στον Skeptikisti. Τον αφήσατε να γράφει και δεν του απαντά κανείς. Δεν υπάρχουν αντεπιχειρήματα;

Υ.Γ.1 Ελπίζω να μην αποδειχτούν τελικά φίλτατε όλα αυτά λιακοπουλική προπαγάνδα. Χαράμισα 2,5 ώρες από τη ζωή μου περίπου τις τελευταίες 3 μέρες για να σου απαντάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Σας δίνω ενα VIDEO να δείτε μια εικόνα ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

https://video.google.com/videoplay?docid=4101089653972769577

Ας το συζητήσουμε το video αν θέλετε.
προς γνώσιν όλων εδώ την επομένη μέρα της ομιλίας αυτου του ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ που στα 6 της χρόνια ειχε τελειώσει την Υλη δημοτικού και γυμνασίου ΚΟΠΗΚΕ η ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΤΗΣ απο τους ΡΩΜΙΟΥΣ ΤΑΓΟΥΣ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΛΛΗΣΙΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Skeptikisti λες ότι είσαι αναλυτής και προγραμματιστής της αγίας γραφής δηλαδή η δουλειά σου είναι να κατηγορείς την Αγία Γραφή και να προσπαθείς να μας διδάξεις πράγματα που είναι ενάντια στην Αγία Γραφή και στα λεγόμενα. Δηλαδή κάτι σαν ένας ιερέας να μας μαθαίνει για το σατανισμό και την μαύρη μαγεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Επειδή φίλε μου η ύπαρξη του Χριστού δεν με απασχόλησε ποτέ επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω. Αυτά που λες μπορεί να είναι σωστά αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν επιχειρήματα περί της ιστορικότητας του Χριστού. Θα ψάξω όταν βρω όρεξη. :)

Πότε τελικά ξεχάστηκε αυτός ο Τυανέας και τη θέση του πήρε αυτός ο κακός, ο Χριστός;

Υ.Γ. Ελπίζω να δω και κάποιο πιστό χριστιανό να απαντά στον Skeptikisti. Τον αφήσατε να γράφει και δεν του απαντά κανείς. Δεν υπάρχουν αντεπιχειρήματα;

Υ.Γ.1 Ελπίζω να μην αποδειχτούν τελικά φίλτατε όλα αυτά λιακοπουλική προπαγάνδα. Χαράμισα 2,5 ώρες από τη ζωή μου περίπου τις τελευταίες 3 μέρες για να σου απαντάω...


LIAKO? χαχαχαχαχα ο Ελληνο-Εμπορος ε? χαχαχαχαχαχ
Οχι φιλε καμμια σχέση και μην περιμενεις αντεπιχειρήματα απο κανέναν ειναι ψαγμενα 100αδες χρόναι απο πολλους επιστήμονες αυτα.
Απλα η Ελλαδα που τα βιβλία της ανήκουν στο Υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων δεν σου τον εμαθε ποτε τον Απολλώνειο.
Που να φανταζότανε οτι καποια μέρα θα μπορούσες να εχεις πρόσβαση σε ολες τις βιβλιοθήκες του Κόσμου

παρεπιμπτόντως
Η Πρώτη καταγεγραμμένη Χριστιανική εκλησία εχει βρεθει στα Τύανα της Καπαδοκίας
Απο εκει που ηταν δηλαδή και ο απολλώνιος ( και κανεις δεν ειπε οτι ηταν ΘΕΟΣ και ΥΙΟΣ θεου μην τα μπλεκουμε.)

κανε ενα Search θα πεσεις πανω στις πηγές μου γραψε apollonius tyanea.
και εγω σταματώ εδώ και περιμένω αντεπιχειρήματα αν κρίνω οτι μια απαντηση δεν ειναι αξια ανταπάντησης απλα δεν θα απαντώ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
εχω μια απορια....απο που τα κανεις κοπυ πειστ ολα αυτα?
και γιατι τετοια ζορια να αποδειξεις οτι σωνει και καλα δεν ηταν υπαρκτο προσωπο ο Ιησους?


Λοιπόν κι εγώ την ίδια απορία έχω. Αν είναι δικα του γράφει βιβλίο. Να τολμήσω ενα τίτλο;

Jesus? What Jesus? (clopy right από το crisis what crisis των Supertramp)

....και εγω σταματώ εδώ και περιμένω αντεπιχειρήματα αν κρίνω οτι μια απαντηση δεν ειναι αξια ανταπάντησης απλα δεν θα απαντώ,

Να σου πώ ότι ο χριστιανισμός υπάρχει γιατί κάποιος-κάποιοι τον δημιούργησαν; Ότι είναι αδύνατον να προέκυψε από το πουθενά; Οτι η ιστορία φυσικα έχει προσμήξεις και παρεμβάσεις όμως η αφετηρία της όσο και η αφορμή της πρεπει να ήταν φυσικα πρόσωπα και κάποια έστω πραγματικά γεγονότα; Αλλιώς δεν θα ρίζωνε τότε πόυ ρίζωσε το παραμύθι;

Τέλος να σου πω και το άλλο; Ότι είναι το ωραιότερο παραμύθι του κόσμου; Το πιστεύεις ή όχι;

Σου αρκούν για αντεπιχειρήματα; Όλο για φιλοσοφία μιλας και Αριστοτέλη όμως λογικες συνεπαγωγές δεν σε βλεπω να κανεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης παρέθεσες φωτογραφία του Απόλλωνα Τυανέα ο οποίος εμφανίζεται μαζί με τον Great Socrates και ουσιαστικά ελληνοποίησες το Χριστό. Δε καταλαβαίνω το λόγο...

διότι ως γνωστόν ζούσε ως τα 33 με τους γονείς του
δούλευε στην δουλειά του πατέρα του
είχε μια μάνα που την έλεγαν Μαρία και νόμιζε ότι είναι παρθένα
κλπ κλπ κλπ

το ευχάριστο διάλειμμα έλαβε τέλος


το παρών κλειδώνεται έως ότου καθαριστούν τα μη σχετικά με το θέμα ποστ
(γνωστά και ως spam, trolls κλπ ανούσια/προσβλητικά/off topic μηνύματα)

καλημέρα σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Tα off-topic μηνύματα έχουν αφαιρεθεί και το θέμα ξεκλειδώνεται. Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί σε κόσμιο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
https://www.bulgarmak.org/byzantium.htm

https://www.bulgarmak.org/emperors.htm
ΜΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑΣ??????

https://www.bulgarmak.org/history_greek.htm
Aν κάποιος εχει ενστάσεις θα παρακαλούσα να τις αναφέρει.

Ας ελπισουμε οτι αυτη τη φορα η συζήτηση θα διεξαχθεί σε ακαδημαικό επίπεδο και οχι με το τι πιστευει ή τι νομίζει ο καθένας μας.
Το θέμα για να θυμίσω ειναι ι ιστορικότητα του Ιησου και οχι αν ο χριστιανισμός προσέφερε κατι καλο, η αν ειναι θέμα πίστης κλπ.
Η ιστορία και τα ντοκουμέντα ειναι ακλόνητα.

www.marks.gr (οσον αφορα τον απολλώνιο τα εβαλα τα κείμενα σε ενα template κακήν κακώς για γρήγορη ευρεση.)



Υ.Γ
Για να μην παρεξηγηθώ δεν ειχα δει ποσο ανθελληνικό ειναι το SITE αυτο. είδα μόνο με ενα Search αυτο που με ενδιέφερε.
Ομως ομολογώ πως είδα μεσα εκει απίστευτες πληροφορίες που δεν γνώριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.....Aν κάποιος εχει ενστάσεις θα παρακαλούσα να τις αναφέρει....
Ας ελπισουμε οτι αυτη τη φορα η συζήτηση θα διεξαχθεί σε ακαδημαικό επίπεδο και οχι με το τι πιστευει ή τι νομίζει ο καθένας μας..........

Δεν είμαι ακαδημαικός , σκέφοτομαι απλά και έτσι ξέρω ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά. Οπότε επειδη το τοπικ είναι για το αν υπήρξες ο Ιησούς Χριστός, (κι όχι για έλληνες αυτοκράτωρες ή όχι κλπ που αναφέρέις) απάντησε αν θέλεις στην προηγούμενη μου ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
To βασικο δεν ειναι αν υπηρξε σαν προσωπο...
Ακριβώς αυτό είναι το βασικό...τουλάχιστον κατά τις γραφές και την "ορθή πίστη" του Χριστιανισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top