Εργασιακά δικαιώματα

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ναι..με πληρη ειμαι..
Ολα αυτα τα εχω κανει ηδη..Το μονο που δεν εχω υπογραψει ειναι η συμβαση,τα ενσημα μου ειναι 25 το μηνα,αυτα..
Ολα καλα δλδ,το μονο που με απασχολει δλδ ειναι αυτο!Δεν μου φαινεται οτι το εχει ξεχασει,για καποιο λογω το εχει κανει!Απλα θελω να μαθω γτ?απο την στιγμη που μου εχει δειξει οτι δεν εχει σκοπο να εκμεταλευτει κατι απο τα εργασιακα μου δικαιωματα!

Κοίτα, κάθε επιχείρηση που προσλαμβάνει υπαλλήλους πρέπει να κάνει σύμβαση εργασίας εγγράφως!!!
Αν μπεί η επιθεώρηση εργασίας μέσα ή το ΙΚΑ σίγουρα αν δεν έχει υπογεγραμμένη την σύμβαση ο υπάλληλος θα του βάλει πρόστιμο...

Σιγουρα αυτό δεν είναι σωστό που έχει κάνει ο εργοδότης σου!
Λογικά θα έχει λογιστή που θα πρέπει να έχει ενημερώσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Συνεπως δεν ειναι απαραιτητη η γραπτη συμβαση εργασιας?

Κατέβασα και τον Αστικό Κώδικα από τη βιβλιοθήκη να το επιβεβαιώσω αλλά δε βρίσκω κάτι γμτ...(Άρθρα 648-680):( Το βιβλίο όντως έτσι γράφει όμως, το τσέκαρα τώρα. Μπερδεγουέη. :redface:

Καλέ μου Valder μαζί τα λέμε μου φαίνεται!!!
Δεν χρειάζεται βρε να είσαι νομικός για να τα γνωρίζεις αυτα!!!

Νομικός; Απαπαπαπαπαπα!:P

Λογιστική και Χρηματοοικονομική είμαι.:D

Γμτ δεν καταλαβαίνω γιατί το βιβλίο γράφει και για προφορική σύμβαση.:redface: Φαίνεται κουλό αλλά, δεν ερμηνεύονται κατα το δοκούν οι νόμοι! Θα πρέπει να μπεί κάποιος με γνώσεις να επιβεβαιώσει. Η νίνα πάντως φαίνεται ψαγμένη στο θέμα!;)


Σόρρυ πάντως, ως εκεί μπορώ να ...βοηθήσω!:redface:


ΥΓ: Βρήκα κι αυτό εδώ:

Γ) Πότε απαιτείται να είναι γραπτή η σύμβαση εργασίας


H σύμβαση εξαρτημένης εργασίας είναι ισχυρή, ασχέτως αν καταρτίσθηκε εγγράφως ή προφορικώς, εκτός ορισμένων περιπτώσεων που ο νόμος απαιτεί έγγραφη συμφωνία μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου. Έτσι:
Mερική απασχόληση. Σύμφωνα με το άρθρο 38 § 1 του N. 1892/90, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 2 του N. 2639/98, κατά τη σύναψη της συμβάσεως εργασίας ή κατά τη διάρκειά της, ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική. H συμφωνία αυτή πρέπει να αναγγελθεί εντός δεκαπέντε (15) ημερών από την ημερομηνία καταρτίσεώς της στην οικεία Eπιθεώρηση Eργασίας, άλλως θεωρείται ότι καλύπτει σχέση εργασίας πλήρους απασχολήσεως.
Eκ περιτροπής απασχόληση. Eπίσης, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου, κατά τη σύναψη της συμβάσεως εργασίας, ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχολήσεως εκ περιτροπής ανά ημέρα, εβδομάδα ή μήνα. H συμφωνία αυτή γνωστοποιείται στην οικεία Eπιθεώρηση Eργασίας εντός οκτώ (8) ημερών από την κατάρτισή της.
Έλληνες προσλαμβανόμενοι για να εργασθούν σε χώρες της Aσίας και της Aφρικής. Kατά το νόμο 1429/84 (άρθρο 2), που διέπει τις σχέσεις αυτές, η σύμβαση εργασίας, καθώς και οποιαδήποτε άλλη συμφωνία μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου καταρτίζεται εγγράφως και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα και τη γλώσσα της χώρας που θα απασχοληθεί ο μισθωτός.
Eργαζόμενοι που συνάπτουν σύμβαση εξαρτημένης εργασίας με ανώνυμη εταιρεία της οποίας είναι μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου. Kατά το άρθρο 23α του K.N. 2190/20, για την έγκυρη σύναψη τέτοιας συμβάσεως εργασίας, απαιτείται προηγούμενη ειδική έγκριση της γενικής συνελεύσεως των μετόχων, που θα περιέχει τους όρους της συμβάσεως που (λογικό είναι) να υπογραφεί μεταξύ των συμβαλλομένων μερών. Tα ανωτέρω δεν ισχύουν για τους υπαλλήλους εκείνους της ανώνυμης εταιρείας που έγιναν μέλη του Διοικ. Συμβουλίου αυτής μετά την απόκτηση της ιδιότητας του εργαζομένου, δηλ. συνδέονταν με την εταιρεία με σχέση εξαρτημένης εργασίας πριν γίνουν μέλη του Διοικ. Συμβουλίου (A.Π. 443/78, 1271/83).
Eργαζόμενοι σε νομικά πρόσωπα (του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα), που διαθέτουν κανονισμό εργασίας (κυρωμένο με διάταξη νόμου ή εγκεκριμένου από το Yπουργείο Eργασίας) και που προβλέπουν την κατάρτιση έγγραφης συμβάσεως εργασίας.
Nα αναφερθεί ακόμα και η περίπτωση, ορισμένες συλλογικές συμβάσεις εργασίας να περιλαμβάνουν την υποχρέωση καταρτίσεως των συμβάσεων εργασίας εγγράφως ή τούτο να επιβάλλεται από διάταξη νόμου, κανονισμού κ.λπ.
Yποχρέωση συντάξεως εγγράφου και αναγγελίας στην Eπιθεώρηση Eργασίας εντός 15 ημερών υπάρχει και σε κάθε περίπτωση συμφωνίας για παροχή υπηρεσιών ή έργου, ιδίως όταν η εργασία αμείβεται κατά μονάδα (φασόν) ή όταν πρόκειται για τηλεργασία ή κατ' οίκον απασχόληση (άρθρο 1 § 1 N. 2639/98).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Το σωστό πιο είναι εγώ λέω...γιατί στην επιχείρησή μου, στους υπαλλήλους μας ΠΑΝΤΑ κάνουμε συμβαση...


Άλλο είναι ο Πινακας Προσωπικού πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Θα ηθελα αν μπορει καποιος αν ξερει να με βοηθησει στο εξης:
Εργαζομαι σε μια εταιρια εδω και 7 μηνες περιπου ως γραμματεας,
Οταν πρωτοηρθα υπεγραψα μονο αναγγελια προσληψης ομως δεν υπεγραψα συμβαση,που αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι ουτε αοριστου χρονου ουτε ορισμενου για την ακριβεια δν ξερω τι ειμαι...
Ρωτησα μετα απο καποιο καιρο γτ αλλα μου ειπαν πως προς το παρον δεν χρειαζεται..
Σε καθε περιπτωση αυτο δεν νομιζω πως το καναν για να εχουν την ευκαιρια να με απολυσουν χωρις αποζημιωση,υπαρχει παρα πολυ καλο κλιμα εδω μεσα και ισα ισα δεν νομιζω πως κατι τους ενδιαφερει καθολου!Μου εχουν συμπεριφερθει αψογα και ακομα και σε κατι δωρα+επιδοματα που δικαιουμουν καποιο ποσοστο και οχι ολοκληρα μου τα δωσαν ολοκληρα χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι για κατι τετοιο!Συνεπως αποκλειω το ενδεχομενο να το καναν λογω της απολυσης χωρις αποζημιωσης!
Τι κερδος μπορει να εχουν εκεινοι απο αυτο ομως?Γιατι δεν εχω υπογραψει?
Καλή μου κανένα κέρδος δεν θα έχουν.
Εφόσον έχει γίνει πρόσληψη στον ΟΑΕΔ (=κατοχυρώνεις όλα τα δικαιώματά σου βάση ημερομηνίας περόσληψης) και αν εχει πάει και στην επιθεώρηση πίνακας προσωπικού (= έλεγχος νόμιμου μισθού), το μόνο που θα κερδίσουν είναι ένα γερό πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου.
Μην ανησυχείς πάντως, διότι ΑΝ είχαν σκοπό να είσαι ορισμένου χρόνου, τότε θα έπρεπε να είχατε ήδη υπογράψει και καταθέσει συμβαση ορισμένου χρόνου.
Υπενθύμισέ το πάντως στο λογιστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δηλαδη αυτο ειναι καθαρα θεμα του οτι απλως το ξεχασε,δεν θα μπορουσε να ειναι σκοπιμο παντως?
Ουτως η αλλως δεν νομιζω πως ειχε σκοπο να εκμεταλευτει τα δικαιωματα μου!Απλως σκεφτηκα αν ειχε καποιο αλλο κερδος απο αυτην την κατασταση που ισως να μην επιβαρυνε και αναγκαστηκα και εμενα!Σε καθε περιπτωση Θενκςςςςςςςςςς για τις ινφο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Second round!
Τι γινεται οταν υπαρχει απολυση και δεν υπαρχει συμβαση? Μπορει αυτο να γινει?
Και μεχρι ποτε πρεπει να σου δωσουν το χαρτι απολυσης σου αν δεν το υπογραψεις κατευθειαν? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τρέχα γύρευε το δίκιο σου, να τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Εν ολιγοις δεν γινεται να γινει καταγγελια συμβασης χωρις την συμβαση ετσι?Και πως υφησταται η απολυση ομως αν δεν γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν σε αφήνουν να ξαναπάς εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατοχυρωσεις τα δικαιωματα σου?Εφοσον φαινεται οτι δουλευεις εκει,οτι παιρνεις μισθο ενσημα κτλ εισαι δηλωμενος στους προσληφθεντες υπαρχει αναγγελια προσληψης απλως δεν υπαρχει συμβαση.Τιποτα δεν μπορεις να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ξαναπάς και ξαναπάς μέχρι να σου δώσουν την απόλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Πω πω εχω σκασει τωρα...Μα ειναι δυνατον να σταματησει η μισθοδοσια ενος εργαζομενου χωρις να υπαρχει χαρτι παραιτησης η απολυσης?Και για του λογου το αληθες δεν ειναι η αποζημιωση το θεμα,η αποζημιωση δινεται χωρις δευτερη κουβεντα.Ειναι το ταμειο ανεργειας το οποιο δεν σε δεχεται χωρις ενα τετοιο χαρτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Second round!
Τι γινεται οταν υπαρχει απολυση και δεν υπαρχει συμβαση? Μπορει αυτο να γινει?
Και μεχρι ποτε πρεπει να σου δωσουν το χαρτι απολυσης σου αν δεν το υπογραψεις κατευθειαν? :hmm:

Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατοχυρωσεις τα δικαιωματα σου?Εφοσον φαινεται οτι δουλευεις εκει,οτι παιρνεις μισθο ενσημα κτλ εισαι δηλωμενος στους προσληφθεντες υπαρχει αναγγελια προσληψης απλως δεν υπαρχει συμβαση.Τιποτα δεν μπορεις να κανεις?
Η σύβμαση δεν έχει να κάνει με την απόλυση ή με άλλα παρόμοια δικαιώματα. Εφόσον έχει κάποιος υπογράψει αναγγελία πρόσληψης η οποία έχει κατατεθεί στον ΟΑΕΔ, δικαιούται τα πάντα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Ας μην υπογράψει κανένα χαρτί προτού πληρωθεί όλα τα οφειλόμενα από την ετιαρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει...

Λοιπόν, στην τελευταία εταιρία που δούλευα, στη Σύμβαση που είχα υπογράψει, στο χαρτί που δίνουν στον ΟΑΕΔ, στις αποδείξεις μισθοδοσίας, στο χαρτί της απόλυσης (ναι, ναι! :clapup: χαχα), στη βεβαίωση ότι δούλεψα εκεί για το τάδε διάστημα, με είχαν δηλωμένη ως προγραμματίστρια.

Τελευταία όμως πηγαίνοντας στο ΙΚΑ για να πάρω μια αναλύτική κατάσταση με τα ένσημά μου, ανακάλυψα ότι με είχαν δηλωμένη ως ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ!!!! Με κωδικό 419000!!! Αφού ανακάλυψα τι σήμαινε ο κωδικός 419000 είδα και τις Βεβαιώσεις ενσήμων που μου είχαν δώσει από την εταιρία και είδα πάλι και εκεί ότι είχα ειδικότητα 419000!!!! :mad:

Πήγα στην Επιθεώρηση Εργασίας και το μόνο που μου είπαν ότι μπορώ να κάνω, είναι να ζητήσω από την εταιρία την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ στην οποία θα φαίνεται σαν τι με έχουν δηλωμένη. Αν είμαι σαν προγραμματίστρια τότε θα το επικυρώσουν ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Δεν είναι κουφό αυτό; :hmm:Δηλαδή αν συνέχιζα να δουλεύω εκεί πιστεύοντας ότι μαζεύω προϋπηρεσία για το Δημόσιο και με είχαν δηλώσει τελικά και στην επιθεώρηση ως υπάλληλο γραφείου, θα έχανα τόσο χρόνο;

Παρόλο που μου είπαν από την επιθεώρηση ότι το ΙΚΑ δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτό, ρώτησα και στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είπαν να πάω σε αυτό στο οποίο ανήκει η εταιρία και τα αναφέρω στον Ελεγκτή :confused:.

Έχετε καμιά ιδέα, τι μπορώ να κάνω αν ΚΑΙ στην κατάσταση προσωπικού με έχουν ως Υπάλληλο Γραφείου; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ξέρω ότι υπάρχει η δυνατότητα να στείλουν εντολή διόρθωσης: να πει η εταιρεία δηλ "συγνώμη λάθος, η τάδε από ηη/μμ/εεεε δουλεύει σε εμάς ως ....". Νέα κατάσταση προσωπικού δηλ. Αλλά δε ξέρω αν θα υποστεί κυρώσεις. Μπορείς να το ψάξεις λίγο αυτό πάντως.

Επίσης, θα παίξουν ρόλο και οι εισφορές σου. Δες ποιος είναι ο κατώτατος βασικός για προγραμματίστρια και υπάλληλο γραφείου, δες πόσο παίρνεις εσύ και σύγκρινε τις κρατήσεις. Το ότι σε έχουν υπάλληλο γραφείου τους βολεύει, γιατί δεν υποχρεώνονται να σου δίνουν αύξηση, ΑΝ ο μισθός σου είναι παραπάνω από τον βασικό του υπάλληλου γραφείου. Αν ο μισθός σου όμως είναι κάτω του βασικού του προγραμματιστή, τότε η "ευκολία" τους έγινε και δικό σου πρόβλημα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Επίσης, θα παίξουν ρόλο και οι εισφορές σου. Δες ποιος είναι ο κατώτατος βασικός για προγραμματίστρια και υπάλληλο γραφείου, δες πόσο παίρνεις εσύ και σύγκρινε τις κρατήσεις. Το ότι σε έχουν υπάλληλο γραφείου τους βολεύει, γιατί δεν υποχρεώνονται να σου δίνουν αύξηση, ΑΝ ο μισθός σου είναι παραπάνω από τον βασικό του υπάλληλου γραφείου. Αν ο μισθός σου όμως είναι κάτω του βασικού του προγραμματιστή, τότε η "ευκολία" τους έγινε και δικό σου πρόβλημα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Αρχικά αυτά που μου έδιναν ήταν πάνω από το Βασικό του υπαλλήλου γραφείου, αλλά κάτω από το βασικό του προγραμματιστή. Όταν έγινε κάποιο σκηνικό και τους είπα ότι αυτά που μου δίνουν δεν είναι αυτά που λέει η ΣΣΕ, τότε μίλησαν για "λάθος τους" (αλλά και για "λάθος μου, που δεν τους το είπα νωρίτερα, για να το διορθώσουν" - οι γελοίοι). Τέλος πάντων, μετά από αυτό διόρθωσαν το "λάθος τους", μου τα έδωσαν ΟΛΑ + τα επιδόματα ΚΑΙ αναδρομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλά έκαναν και στα έδωσαν, αλλά αν δε διορθώσουν την κατάσταση προσωπικού, έστω και τώρα, χωρίς αναδρομικά, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με προϋπηρεσία στο δημόσιο. Αυτό όμως μη τους το πεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τώρα που το θυμήθηκα, ξέρεις πού μπορώ να βρω τους μισθούς και τα επιδόματα για τους προγραμματιστές? τον σχετικό πίνακα με τριετίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εγώ θα πω στην εταιρία ότι θέλω την κατάσταση προσωπικού, γιατί μου τη ζήτησαν από την Επιθεώρηση και ότι έχει γράψει λάθος την ειδικότητά μου (η εταιρία). Και στο παρελθόν, όταν με είχαν ρωτήσεις "πού τα ξέρεις όλα αυτά για το μισθό που πρέπει να πάρεις" κλπ. τους είχα πει ότι έχω πρόσωπο μέσα στην Επιθεώρηση. Επίσης, ανέφερα στην επιθεώρηση ότι η αποζημίωσή μου δεν συμπεριελάμβανε την αύξηση βάσει της ΝΕΑ ΣΣΕ και μου είπαν να τους τη ζητήσω, αλλιώς να τους πω ότι θα κάνω καταγγελία. Οπότε αν μου γέρουν κώλυμα με την κατάσταση προσωπικού θα τους το "πετάξω" και αυτό.

τώρα που το θυμήθηκα, ξέρεις πού μπορώ να βρω τους μισθούς και τα επιδόματα για τους προγραμματιστές? τον σχετικό πίνακα με τριετίες?

Εμένα μου την είχε δώσει ο φίλος μου τη ΣΣΕ (δεν ξέρω από πού τη βρήκε). Κάτσε να κοιτάξω μήπως βρω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το να μην υπάρχει σύμβαση, δεν αναιρεί σε τίποτα τα δικαιώματά σου, Αννούλα με δεδομένο πως και δηλωμένη ήσουν στον ΟΑΕΔ και ενσημα σου κολλούσαν. Προθεσμία για την καταγγελία της σύμβασης δεν υπάρχει, απλά όσο περνάνε οι ημέρες και δεν υπογράφεις, οι μέρες αυτές θεωρούνται μέρες υπερημερίας για τον εργοδότη, αφου εσύ μπορείς να προσφέρεις κανονικά την εργασία σου κι εκείνος δεν την αποδέχεται. Σε απλά ελληνικά μπορείς να του κάνεις αγωγή και να ζητάς μισθό για όσες ημέρες πέρασαν..

ΥΓ: Όταν υπογράψεις την απόλυση γράψε από κατω "με επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματός μου", για να είσαι καλυμμένη μετά αν θες να προσφύγεις δικαστικά για κάποιο λόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top