• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Λεύκανση δοντιών

Διονύσης

Νεοφερμένος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σρυ κιωλας αλλα εγω ξεκινισα το θεμα με τα δοντια. οχι για να μην παραξηγηθουμε. και δεν ξερω βρε παιδια αλλα δεν το βρισκο το τοπικ πουθενα στο φορουμ αυτο. αλλα ειδα Λευκανση δοντιων. τι γινετε εδω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θέμα σου συγχωνεύτηκε με αυτό μια και έχουν ίδια θεματολογία.Το αρχικό ποστ σου βρίσκεται στην πίσω σελίδα (click)

Τις ενέργειες της ΟΔ στα ποστ σου μπορείς να τις βλέπεις από τον πίνακα ελέγχου σου για να μην ψάχνεις αν τύχει και κάποιο ποστ σου τροποποιηθεί ή μετακινηθεί σε άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης

Νεοφερμένος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια. και εγω αυτο λεω μια φορα στους 6 μηνες ειναι πολυ. το χρονο ομως ειναι καλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ:Ρε παιδιά στον καθαρισμό τί γινεται?
Εμαθα οτι καποιος γνωστος μου εκανε καθαρισμο και γυρισε με κενα αναμεσα στα δόντια!και μετα λεει θα πηγαινε να του γεμισει τα κενα!
αν ειναι δυνατον.Πας για καθαρισμο και γυρνας με μισα δοντια!
Ετσι ειναι? Εχετε κανει και αποκτησατε κενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Toing, παρόλο που έχω κάνει αρκετές φόρες καθαρισμό δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ:Ρε παιδιά στον καθαρισμό τί γινεται?
Εμαθα οτι καποιος γνωστος μου εκανε καθαρισμο και γυρισε με κενα αναμεσα στα δόντια!και μετα λεει θα πηγαινε να του γεμισει τα κενα!
αν ειναι δυνατον.Πας για καθαρισμο και γυρνας με μισα δοντια!
Ετσι ειναι? Εχετε κανει και αποκτησατε κενα?
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.:eek:

Με μισό δόντι ενδέχεται να γυρίσεις άμα έχεις τερηδόνα και σου "καθαρίσει" το δόντι για να το σφραγίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τοτε τι γινεται στον καθαρισμο?
αν μου εξηγουσατε θα με βοηθουσατε πολυ!ηθελα να κανω αλλα μετα απο αυτο που εμαθα και σας ειπα δισταζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kαθαρίζεις τη πέτρα. Αν βέβαια έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλε μην αγχωνεσαι....
Κατα τον καθαρισμο αφαιρει ο οδοντιατρος την πετρα απο τα δοντια....τωρα περι κενων, δε θα μπορουσα να φανταστω τι ειναι...σιγουρα οχι κατι το οποιο ειναι συνηθες...
Εγω κανω καθε χρονο και ειναι "ακινδυνος"..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ο καθαρισμός συμβάλλει στη λεύκανση των δοντιών; :hmm:
(ή απλά μιλάμε για έναν καθαρισμό επιπέδου οδοντόβουρτσας και οδοντόκρεμας αλλά που αφαιρεί τα ΠΑΝΤΑ; )

Τα βουρτσίζω εδώ και χρόνια αλλά δε λένε να λευκάνουν :(



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι ο καθαρισμος δεν εχει να κανει κατι με τη λευκανση...
Απλα το χρωμα του σμαλτου των δοντιων δεν ειναι ιδιο σε ολους....αλλοι εχουν πολυ λευκα δοντια και αλλοι λιγοτερο...
Αλλωστε τα βουρτσιζουμε για να τα προστατεψουμε απο ουλιτιδα, τερηδονα, πετρα και οχι για να γινουν πιο ασπρα....
Απλα καποιος π.χ καπνιστης ή καποιος που πινει πολλους καφεδες ειναι λογικο να βοηθησει στο να κανει τα δοντακια του πιο σκουρα απο οτι ειναι...

(Μου θυμισες μια κοπελα που επλενε συνεχεια τα χερια της, ωστε να φαινονται πιο λευκα:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ο καθαρισμός συμβάλλει στη λεύκανση των δοντιών; :hmm:
(ή απλά μιλάμε για έναν καθαρισμό επιπέδου οδοντόβουρτσας και οδοντόκρεμας αλλά που αφαιρεί τα ΠΑΝΤΑ; )

Τα βουρτσίζω εδώ και χρόνια αλλά δε λένε να λευκάνουν :(



-petros
Mα αν δεν είναι εκ φύσεως τα δόντια σου λευκά, πως θα τα κάνεις να δείχνουν λευκά αν δεν στραφείς σε λεύκανση;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ:Ρε παιδιά στον καθαρισμό τί γινεται?
Εμαθα οτι καποιος γνωστος μου εκανε καθαρισμο και γυρισε με κενα αναμεσα στα δόντια!και μετα λεει θα πηγαινε να του γεμισει τα κενα!
αν ειναι δυνατον.Πας για καθαρισμο και γυρνας με μισα δοντια!
Ετσι ειναι? Εχετε κανει και αποκτησατε κενα?
Όταν η πέτρα έχει προχωρήσει πολύ μειώνει την επιφάνεια των ούλων με αποτέλεσμα μετά το καθαρισμό να εμφανίζονται κενά στα δόντια στα σημεία που κάποτε υπήρχαν τα ούλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν η πέτρα έχει προχωρήσει πολύ μειώνει την επιφάνεια των ούλων με αποτέλεσμα μετά το καθαρισμό να εμφανίζονται κενά στα δόντια στα σημεία που κάποτε υπήρχαν τα ούλα :)
μιλάμε για άλφαμπλοκ απ την πέτρα όμως ε? :P


εγώ όταν πηγαίνω για καθαρισμό έχω την αίσθηση ότι στα μπροστινά μου δόντια ανάμεσα υπάρχει τεράστιο κενό κι η γλώσσα μου όλο εκεί είναι
φυσικά κι αυτό είναι μια ψευδαίσθηση κι όχι αλήθεια
τα κάτω κεντρικά δόντια απ την εσωτερική πλευρά είναι αυτά που μαζεύουν την περισσότερη πέτρα λόγω του σιέλου και της γλώσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Οι παγίδες στη λεύκανση των δοντιών

Το λαμπερό χαμόγελο είναι το διαβατήριο για την απόλυτη ομορφιά: αυτή η άποψη φαίνεται πως έχει καθιερωθεί για τα καλά, γεγονός που αποδεικνύεται από τον αυξανόμενο αριθμό αυτών που ζητούν από τον οδοντίατρό τους λέυκανση. Το λευκό χρώμα όμως δεν είναι πάντα τόσο αθώο όσο φαίνεται.
"Η απάντηση που δίνω στους ασθενείς μου, όταν με ρωτάνε για το πότε είναι η κατάλληλη περίοδος για να κάνουν λεύκανση είναι ποτέ. Οι ουσίες που χρησιμοποιούνται κατά τη λεύκανση περιεχουν οξύ και οξείδια και συνεπώς η επανάληψη της θεραπείας αποδομεί την αδαμαντίνη. Όταν γίνεται η ζημιά, τότε εμφανίζεται πόνος. Όσοι βέβαια έχουν σκληρή αδαμαντίνη δε θα υποστούν τις συνέπειες αυτές. Η συνηθέστερη παγίδα όμως είναι ότι όσοι κάνουν λεύκανση μια φορά την επαναλαμβάνουν κατά τακτά χρονικά διαστήματα για να διατηρήσουν την αστραφτερή εμφάνισή τους."
Οδοντίατρος Δημήτρης Χαλαζωνίτης
Δημοσιεύτηκε στα ΝΕΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"αστραφτερη εμφανιση τους"...τωρα εαν εγω πω "ελεος" θα ειναι του ματς...?!
Ποιος ειπε οτι "αστραφτουν" μετα απο λευκανση..?! Ενα με δυο τονους μπορει να καλυτερεψει το χρωμα του σμαλτου των δοντιων...και εξαρταται και απο αλλους παραγοντες η διατηρηση του χρωματος..(καφες, τσιγαρο κ.ο.κ)
Δε μιλαμε για τα χαμογελα αυτων της σοου μπιζ που δεν ειναι απλα λευκανση, αλλα θηκες.....
Και θεωρω λογικο οτι καποιος ενηλικας καταλαβαινει οτι δεν ειναι καραμελα η λευκανση....και σιγα τον εθισμο πια....
Και ελπιζω οι οδοντιατροι να κανουν σωστα τη δουλεια τους και να μην παρεχουν λευκανση σε καποιον που δεν εχει σκληρη αδαμαντινη....τλχ στα επιπεδα εκεινα οπου δε θα του δημιουργησει προβλημα....
Με ενοχλει οταν ο οποιοσδηποτε το "τοσο" το κανει "αλλο τοσο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν προκειται περι "εθισμου". Απλά οταν καποιος το κανει και το εχει σαν ευκολη λυση, μετα δε προσεχει να μη τα ξανασκουρυνει και παει και ξανακανει.

Το πόσο σκληρη αδαμαντινη εχει ο καθενας δε νομιζω να μπορουν να το ξερουν οι οδοντιατροι εκ των προτερων.

Σιγουρα 1-2 τονοι δε θα προκαλεσουν προβλημα, μα ο οδοντιατρος ααυτος μιλαει για το πιο συνηθισμενο φαινομενο που ειναι να ανοιγουν πολλους τονους. Και πραγματι η πλειοψηφια ανοιγει πολλους τονους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα δε γινεται να ανοιξουν καλο μου πολλους τονους...και με οσους οδοντιατρους το εχω συζητησει το ιδιο μου εχουν πει...απλα σε αυτον που δεν καπνιζει, δεν πινει καφεδες, τσαι κ.ο.κ και δεν ξεχναει να περιποιειται τα δοντια του, θα διατηρηθει το αποτελεσμα για πολυ περισσοτερο...
Μαλιστα θυμαμαι που μια φιλη μου ειχε πει οτι η πελατης της περιμενε να γινουν τα δοντια της ασπρα σαν το γαλα..η αληθεια ειναι οτι γελασαμε παρα πολυ...:)
Βλεπουν ολοι στην Τιβι ολους αυτους της σοου μπιζ και θελουν με λευκανση να εχουν το χαμογελο της κρεστ....ε δε γινεται κατι τετοιο..αυτα τα χαμογελα ειναι θηκες...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μίνι λεύκανση έχω κάνει πολλάκις, όχι λόγω εθισμού, αλλά γιατί δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σαν διαδικασία. Δεν ανοίγει πολύ ο τόνος σε καμία περίπτωση - για δραματικές αλλαγές μόνο αν βάλεις θήκες. Κι εννοείται πως τα προσέχεις πιο πολύ μετά, επειδή τα βλέπεις να γυαλίζουν (όχι να είναι πιο άσπρα, απλά πιο λαμπερά) και τα λυπάσαι να τα αφήσεις άπλυτα.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vidilos

Νεοφερμένος

Ο vidilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Μπορεί να άργησε η απάντησή μου δεδομένου ότι μόλις σήμερα εντόπισα το forum σας απο σχετική αναζήτηση στο Google, όμως θα παραθέσω και εγω την απάντηση μου σε αυτό το θέμα διότι όπως βλέπω ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

Καταρχάς θα κάνω μια εισαγωγή στην Λεύκανση. Η λεύκανση είναι η αλλαγή του χρώματος και της φωτεινότητας των δοντιών χωρίς να πειράξουμε την δομή τους και χωρίς να προσθέσουμε κάποιο υλικό (ρητίνη ή πορσελάνη) πάνω σε αυτά. Χρησιμοποιούμε ένα gel (υπεροξείδιο του υδρογόνου ή υπεροξείδιο του καρβαμιδίου) το οποίο διασπάται σε ενεργό οξυγόνο το οποίο με τη σειρά του θα διεισδύσει στα δόντια και θα προκαλέσει τον αποχρωματισμό των χρωστικών που υπάρχουν μέσα σ'αυτά. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την λεύκανση των δοντιών.

Όπως αναφέρω και στον σχετικό τομέα της προσωπικής μου ιστοσελίδας για την λεύκανση -που περιέχει και το παραπάνω απόσπασμα- η Λεύκανση είναι μέθοδος αφαλής και δοκιμασμένη για δεκαετίες. Επομένως δεν υπάρχει κάτι για το οποίο πρέπει να φοβάστε.

Είναι σημαντικό να αναφέρω ότι κλινικές μελέτες αποδεικνύουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στη λεύκανσης με χρήση τεχνολογιών φωτός έναντι των κλασικών. Εμείς συγκεκριμένα χρησιμοποιούμε την λεύκανση Brite Smile.

Τέλος είναι σημαντικό να υπογραμμίσουμε ότι η λεύκανση δεν διαρκεί για πάντα αλλά χρειάζεται συντήρηση σε ετήσια βάση.

Σταύρος Κεκλίκογλου,
οδοντίατρος του
nicesmile.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top