• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
Τυφος, ευλογια, λεπτοσπυροση, HIV, καρκινος, μυοκαρδιτιδες, εμπολα, χαντα, υπατητηδες, φοιματιωση, διαβητης, σκληρηνση κατα πλακας κτλ κτλ εχει θεραπευσει ποτε τιποτα απο αυτα?

Για να το δούμε: Η ευλογιά θεραπεύτηκε μ' εμβόλιο, μια πρακτική που προσεγγίζει τον βασικό τρόπο θεώρησης της ομοιοπαθητικής, αν και βέβαια όπως έχουμε συζητήσει, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Ο διαβήτης δεν έχει ακόμη θεραπευτεί, παρά μόνο συμπτωματικά με χορήγηση ινσουλίνης, με την οποία ωστόσο δεν αποφεύγονται οι νεκρώσεις των ποδιών και οι επακόλουθοι ακρωτηριασμοί. Αυτό σαφώς δεν αποτελεί θεραπεία, με την έννοια που το κατανοώ εγώ.

Ο HIV, ο καρκίνος, ο έμπολα, ο ιός χαντά, οι ηπατήτιδες, η σκλήρυνση κατά πλάκας, δεν έχουν θεραπευτεί ακόμη από καμμία ιατρική πρακτική, συμβατική ή εναλλακτική. Επίσης οι βλάβες του μυοκαρδίου δεν ανατάσσονται, πράγμα που εικάζεται για το μέλλον με τη χρήση βλαστοκυττάρων.

Ο τύφος, η λεπτοσπείρωση και η φυματίωση έχουν μεν θεραπευτεί, αλλά με τη χρήση αντιβιοτικών, τα οποία μετά από μερικές δεκαετίες -χρόνος ασήμαντος για την εξελικτική κλίμακα- έχουν επιτύχει τη δημιουργία πολυανθεκτικών βακτηριακών στελεχών, με αποτέλεσμα σύντομα να μην είναι πλέον ιατές ως ασθένειες. Συγκεκριμένα, υπάρχουν στελέχη πολυανθεκτικού μυκοβακτηριδίου της φυματίωσης, τα οποία δεν καταπολεμούνται με ΚΑΝΕΝΑ αντιβιοτικό πλέον, ενώ οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν εδώ και καιρό παύσει τις έρευνες για νέα αντιβιοτικά, αφού κάτι τέτοιο θεωρείται οικονομικά ασύμφορο. Υπολογίζεται ότι μια πανδημία πολυανθεκτικής φυματίωσης θα σκοτώσει το ένα τρίτο του παγκόσμιου πληθυσμού.

Επιχαίρεις δηλαδή έποτε, για ασθένειες που δεν έχουν θεραπευτεί ακόμη, ή που η "θεραπεία" τους έχει καταλήξει σε χειρότερα αποτελέσματα; Μου φαίνεται κυριολεκτικά αστείο κάτι τέτοιο. Ίσως πάντως η ομοιοπαθητική να σε βοηθούσε να καταπολεμήσεις την οργή σου με ηπιότερους τρόπους από αυτούς που έχεις μέχρι σήμερα χρησιμοποιήσει, χωρίς όπως βλέπω κανένα αποτέλεσμα...

Είναι τέλος αλήτες οι ομοιπαθητικοί και όχι η συμβατική ιατρική των πολυεθνικών φαρμακοβιομηχανιών που βαρύνονται με εγκλήματα όπως αυτά της IGE Farben;;; Σίγουρα πάντως δόκτωρ Μέγγελε, δεν ήταν ομοιοπαθητικός...

Όπως αγαπάς, ο καθένας διαλέγει με ποιους αλήτες συνδιαλέγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι τέλος αλήτες οι ομοιπαθητικοί και όχι η συμβατική ιατρική των πολυεθνικών φαρμακοβιομηχανιών που βαρύνονται με εγκλήματα όπως αυτά της IGE Farben;;; Σίγουρα πάντως δόκτωρ Μέγγελε, δεν ήταν ομοιοπαθητικός...
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν ομοιοπαθητικοί ιατρική, ήταν η συμβατική ιατρική δεν θα γίνονταν το ίδιο;
Επίσης η λοβοτομή, την εποχή εκείνη, δεν θεωρούνταν συμβατική ιατρική αλλά εναλλακτική.

Ποτέ κάποια επιστήμη στον ορισμό της δεν εμπεριείχε έκτροπα, αυτά είναι έργο ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ομοιοπαθητικη εχει θεραπευσει ποτε κατι πραγματικα σοβαρο?
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, έχει θεραπεύσει όμως μικρά (?) αλλά ενοχλητικά ιατρικά προβλήματα όπως δερματίτιδες, άσθμα, κεφαλαλγίες, στομαχικά και εντερικά προβλήματα κ.α. που η συμβατική ιατρική δεν θεραπεύει και πολλές φορές, ούτε καν ανακουφίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συγνωμη δλδ, επειδη κατι δε το θεραπευσε η κλασσικη ιατρκη, παει να πει οτι δε θα υπηρχε περιπτωση να το θεραπευσει η ομοιοπαθητικη; Αυτο που λες Great Chaos, ειναι σα να λες οτι ειναι πολυ κατωτερη η ομοιοπαθητικη, και σιγουρα δεν αξιζει τοσο εκθειασμο...

Για τα εμβολια τα χουμε πει, δεν ειναι το ιδιο πραγμα καθολου.

Ο διαβήτης δεν έχει ακόμη θεραπευτεί, παρά μόνο συμπτωματικά με χορήγηση ινσουλίνης, με την οποία ωστόσο δεν αποφεύγονται οι νεκρώσεις των ποδιών και οι επακόλουθοι ακρωτηριασμοί. Αυτό σαφώς δεν αποτελεί θεραπεία, με την έννοια που το κατανοώ εγώ.
Δεν υπαρχει μονο ενας διαβητης, ουτε και καταληγουν ολοι οι διαβητικοι σε ακροτηριασμους. Αυτο συμβαινει περισσοτερο σε ηλικιωμενους και σε ατομα που τα ιδια δεν προσεχουν τον εαυτο τους.

Και εν τελει, ο epote ανεφερε μερικες. Νομιζω οτι υπαρχουν πολλες ακομη οπου η συγκριση ομοιποθητικης και κλασσικης ευνοει την 2η μακραν.

Και προφανως αλητες υπαρχουν και στους μεν και στους δε. Η αλητεια δε, ειναι διαφορετικη. Η διαφορα ειναι οτι οι μεν αλητες , αλητευουν πανω σε κατι που εχει αποτελεσμα, ενω οι δε πανω σε κατι που ειναι πολυ πιο αμφιβολο. Η αλητεια της αισχροκερδιας υπαρχει και στις 2 κατηγοριες. Ειναι αναμενομενο να ειναι μεγαλυτερο στην συμβατικη ιατρικη αφου αυτη επικρατει τοσους αιωνες και πανω εκει ειναι ολα τα φαρμακα. Οπως ειπε και ο exposed πολυ σωστα, αν η ομοιοπαθητικη ηταν η κλασσικη, θα υπηρχε κατι αντιστοιχο. Ισως λιγοτερο λογω της νοοτροπιας προληψης, αλλα θα υπηρχε, αφου ειναι χαρακτηριστικο ανθρωπινο οχι μιας επιστημης.

Προσωπικα απο την ολη ερευνα μου στο θεμα, το μονο σημειο που μου εχει κανει εντυπωση και που εχει πιθανοτητα να με πεισει, ειναι το θεμα των ζωων. Εαν βεβαια αποκλειστει οτι το φαινομενο πλασεμπο, δεν εχει απολυτως καμια επιδραση στα ζωα. Εκει, αν γινουν σωστα τεστ, και επαναληψιμα, και αποκλειστει το πλασεμπο, τοτε μπορουμε να λεμε οτι κατι συμβαινει και πρεπει να δουμε τι. (οχι ,δε θα πουμε απευθειας οτι η ομοιοπαθητικη δουλευει, γιατι ειναι μπακαλικο, μια και ειπαμε οτι δεν στηριζεται σε κανενα νομο χημειας-φυσικης που ξερουμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο exposed πολυ σωστα, αν η ομοιοπαθητικη ηταν η κλασσικη, θα υπηρχε κατι αντιστοιχο. Ισως λιγοτερο λογω της νοοτροπιας προληψης, αλλα θα υπηρχε, αφου ειναι χαρακτηριστικο ανθρωπινο οχι μιας επιστημης
Παρόλο που σε αυτό το σημείο, ίσως και σε άλλα, συμφωνούμε, θα ήθελα να διαχωρίσω την θέση μου και ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να σταματήσουν οποιαδήποτε δραστηριότητα της ομοιοπαθητικής ΕΦΟΣΟΝ φυσικά δεν αποδοθεί στην ομοιοπαθητική κάποιος θάνατος.

Ακόμη και αν είναι placebo, είναι αξιόλογο πως μια θεωρία καταφέρνει να κάνει να λειτουργήσει το placebo.
Ακόμη και αν θεραπεύει μόνο το 1%, και οι ασθενής το γνωρίζουν αυτό, τότε και πάλι δεν είναι κάτι το μεμπτό. Αν το απαγορεύαμε θα ήταν σαν να απαγορεύαμε σε κάποιον να αγοράσει μια μετοχή με 1% πιθανότητα για άνοδο.

Και στην τελική η ομοιοπαθητική σε σοβαρές περιπτώσεις συνδυάζεται με την παραδοσιακή ιατρική ... αρά ακόμη και αν η ομοιοπαθητική είναι παιχνίδι, τότε no problem αφού η παραδοσιακή ιατρική θα δίνει το παρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι εχει μεσα;

Τους εχεις δοκιμασει ;

Ναι. Διαφορετικά δεν θα τολμούσα να διατυπώσω τόσο κατηγορηματικά γνώμη , φίλε μου Λόρυ!

...Δλδ , αυτο θα περιμενα να λεει οποιοσδηποτε ομοιοπαθητικος και οποιος δε το λεει , δεν ειναι σοβαρος. Οχι οτι θα δωσω και παρασημο στην κυριο Βυθουλκα επειδη λεει κατι που εκ των πραγματων δε θα μπορουσε να ειναι διαφορετικο !

Προφανώς όμως γνωρίζεις, ότι ο περί ου ο λόγος θεραπευτής, δεν περιμένει κάποιο "παράσημο" μεγαλύτερης τιμής, από εκείνα που ήδη έχει λάβει!

(Παρεπιπτώντος, με την αναφορά μου στον κύριο Βυθούλκα, δεν εκφράζω ταυτόχρονα και την όποια προτίμησή μου, αναφορικά και γενικά με την Ιατρική!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Παρεπιπτώντος, με την αναφορά μου στον κύριο Βυθούλκα, δεν εκφράζω ταυτόχρονα και την όποια προτίμησή μου, αναφορικά και γενικά με την Ιατρική!)
Αχ, Νωέα μου, αυτό θα έπρεπε να θεωρείται δεδομένο ακόμη και μέσα σε αυτό το θέμα. Την πλευρά του εν δυνάμει ασθενούς εκφράζουμε, όσοι τουλάχιστον δεν είμαστε οι ίδιοι γιατροί.
Η ανακούφιση του ανθρώπινου πόνου μας ενδιαφέρει και οι ικανοί που μπορούν να την προσφέρουν από όποιο χώρο της επιστήμης κι αν προέρχονται.

Προσυπογράφω κι εγώ λοιπόν αυτό σου το σχόλιο. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παρόλο που σε αυτό το σημείο, ίσως και σε άλλα, συμφωνούμε, θα ήθελα να διαχωρίσω την θέση μου και ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να σταματήσουν οποιαδήποτε δραστηριότητα της ομοιοπαθητικής ΕΦΟΣΟΝ φυσικά δεν αποδοθεί στην ομοιοπαθητική κάποιος θάνατος.
Αν εννοεις να την διαχωρισεις απο την δικη μου, θα πρεπει να ξεκαθαρισω οτι δεν ειπα καπου οτι πρεπει να σταματησει οπωσδηποτε η ομοιοπαθητικη. Ουτε πιστευω οτι πρεπει να φτασει κα πεθανει καποιος για να γινει αυτο. Και βασικα...εχει πεθανει καποιος επειδη βασιστηκε σε αυτην (εμμεσος θανατος, ισως να χει υπαρξει και αμεσος δεν γνωριζω).

Ακόμη και αν είναι placebo, είναι αξιόλογο πως μια θεωρία καταφέρνει να κάνει να λειτουργήσει το placebo.
Αν λειτουργει ετσι, δεν ειναι καν αλλη θεωρια, ειναι και αυτη πλασεμπο με αλλο περιτυλιγμα. Αυτο ειναι που πρεπει να διερευνηθει πληρως, πριν τις αποδωσουμε δαφνες που δεν της ανηκουν.

Προφανώς όμως γνωρίζεις, ότι ο περί ου ο λόγος θεραπευτής, δεν περιμένει κάποιο "παράσημο" μεγαλύτερης τιμής, από εκείνα που ήδη έχει λάβει!
Μπορει ο ιδιος να μην περιμενει, ομως καποιοι του το δινουν ;)

Αχ, Νωέα μου, αυτό θα έπρεπε να θεωρείται δεδομένο ακόμη και μέσα σε αυτό το θέμα. Την πλευρά του εν δυνάμει ασθενούς εκφράζουμε, όσοι τουλάχιστον δεν είμαστε οι ίδιοι γιατροί.
Ενω οσοι ειναι ιατροι δεν ειναι και ασθενεις ταυτοχρονα ; ;H μηπως οσοι ειναι ιατροι αυτοματως θεωρουνται απο εσενα ως προκατειλλημενοι απεναντι στην ομοιοπαθητικοι απο συμφερον ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ενω οσοι ειναι ιατροι δεν ειναι και ασθενεις ταυτοχρονα ; ;H μηπως οσοι ειναι ιατροι αυτοματως θεωρουνται απο εσενα ως προκατειλλημενοι απεναντι στην ομοιοπαθητικοι απο συμφερον ; :/:
Εγώ Δήμο δεν είπα κάτι τέτοιο. Το μόνο που εννοώ είναι πως δεν είμαι γιατρός και δεν έχω ιατρικές γνώσεις για να κρίνω τους μηχανισμούς ίασης εκ των έσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όσον αφορά τα pets που με ρώτησες, ναι έχω μαρτυρίες ανθρώπων, τι να σου πω, εκτός αν είναι ψεύτες. Τί όφελος είχαν να μου πουν ψέμματα ότι τα σκυλιά τους έγιναν καλά;
ε ενταξει αφου ειχες μαρτυριες it HAS TO BE TRUE.

παραδειγμα το 40% των ανθρωπων πιστευουν στον αγ βασιλη σιγουρα θα υπαρχει.

σοβαρα τωρα, τι σου ειπαν οι φιλοι σου και οι "μαρτυριες" δεν σημαινει ακριβως τιποτα. Ειναι πολλοι οι ασταθμιτοι παραγοντες.

τελικα ξαναρωταω, τι ακριβως εχει θεραπευσει η ομοιοπαθητικη? Τι ειναι κατεστραμενο οργανο? Ο εμπολα? Πριν καταστρεψει τα οργανα θεραπευεται ομοιοπαθητικα?

Βασικα να σε ρωτησω κατι, ποια ασθενεια ΔΕΝ περιλαμβανει την ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ καποιου ιστου? (θα σου δωσω ενα tip: καμια, ακομα και το κοινο κρυολογημα προκαλει καταστροφη των επιθυλιακων κυταρων του βλενογονου) ασχετο που δεν ειναι εμφανες οπως ενα κομενο ποδι...

[...]

Ο διαβήτης δεν έχει ακόμη θεραπευτεί, παρά μόνο συμπτωματικά με χορήγηση ινσουλίνης, με την οποία ωστόσο δεν αποφεύγονται οι νεκρώσεις των ποδιών και οι επακόλουθοι ακρωτηριασμοί. Αυτό σαφώς δεν αποτελεί θεραπεία, με την έννοια που το κατανοώ εγώ.
ναι ε, αν σου τυχει λοιπον και εχεις διαβητη μην παρεις ινσουλινη γιατι δεν ειναι "θεραπεια" παρε ινσουλινουμ ζαχαριουμ, που ειναι νερο. Σκετο νερο. Να δουμε ποσο γρηγορα θα παιθανεις.

Ο HIV, ο καρκίνος, ο έμπολα, ο ιός χαντά, οι ηπατήτιδες, η σκλήρυνση κατά πλάκας, δεν έχουν θεραπευτεί ακόμη από καμμία ιατρική πρακτική, συμβατική ή εναλλακτική. Επίσης οι βλάβες του μυοκαρδίου δεν ανατάσσονται, πράγμα που εικάζεται για το μέλλον με τη χρήση βλαστοκυττάρων.
τοτε κατι ψεματα ειπανε στη γιαγια μου γιατι 10 χρονια μετα τον καρκινο στο παχυ εντερο ζει ακομα.

μηπως εννοεις οτι οι βλαβες του μυοκαρδιου ανατασοντε καλυτερα με βλαστοκυτταρουμ ανατασιουμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ Δήμο δεν είπα κάτι τέτοιο. Το μόνο που εννοώ είναι πως δεν είμαι γιατρός και δεν έχω ιατρικές γνώσεις για να κρίνω τους μηχανισμούς ίασης εκ των έσω.
Mα συγνωμη αλλα δε μιλουσαμε για το αν μπορεις να κρινεις τους μηχανισμους ιασης. Σχολιασες τον Νωευς που ειπε οτι δεν εξεφρασε προτιμηση μεταξυ ομοιοπαθητικης-κλασσικης ιατρικης. Και ετσι οπως σχολιασες, διεκρινα ενα ξεχωρισμα "εμεις οι ασθενεις - αυτοι οι κακοι οι ιατροι" (με την εννοια οτι οι ιατροι ειναι εξ'ορισμου εναντιον της ομοιοπαθητικης απο συμφερον). Αν δεν υπαρχει, ζητω συγνωμη. Απλα δεν βλεπω τι ρολο εχει το σχολιο αν οχι αυτα που ανεφερα. Ισως παρασυρθηκα απο αλλα ποστ σου που ειναι καπως αυστηρα εναντια στους ιατρους και την κλασσικη ιατρικη.


ε ενταξει αφου ειχες μαρτυριες it HAS TO BE TRUE.
παραδειγμα το 40% των ανθρωπων πιστευουν στον αγ βασιλη σιγουρα θα υπαρχει.

ναι ε, αν σου τυχει λοιπον και εχεις διαβητη μην παρεις ινσουλινη γιατι δεν ειναι "θεραπεια" παρε ινσουλινουμ ζαχαριουμ, που ειναι νερο. Σκετο νερο. Να δουμε ποσο γρηγορα θα παιθανεις.
Οσο και αν εχω διαφωνησει με τον epote στο παρελθον, εχει δικιο σε αυτα τα σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πραγματικα ονοματα ομοιοπαθητικων σκευασματων:

αμιλ νιτροσουμ
πασιφλορα ινκαρνατα (λολ)
μερκιουριους σολουμπιλις (λολ^2)

https://www.hmedicine.com/index.php

περιεργο που κανενας οργανισμος υγειας δεν τα ελεγχει...δηλαδη τι να ελενξει το σκετο νερο?:P

τα πιτσιρικακια τι φταινε που τα πανε στους ομοιοπαθητικους ενω θα μπορουσαν να ειχαν σωθει διαφορετικα δεν ξερω...

παραδειγμα καταστασεων που θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει:

Jacqueline Alderslade
Age: 55
Hollymount, County Mayo, Ireland

Died (asthma attack)
July 9, 2001

A homeopath told her to give up her asthma medication. She later died of an asthma attack
----------
Lorie Atikian
Age: 17 months (γαματο ε?)
Ontario, Canada

Died (malnutrition, pneumonia)
September 25, 1987

Lorie's parents, concerned about modern food additives, were advised to give her an organic vegetarian diet. She was also treated with herbal & homeopathic remedies and an energy machine. Her parents were convicted of neglect. (βρε το νομικο συστημα καταδικασε τους γονεις, ε οχι)
-------------------------
Isabella Denley
Age: 13 months
Kew, Victoria, Australia

Died (untreated epilepsy)
October 19, 2002

Isabella was prescribed medications for her epilepsy. Instead of using them, her parents consulted an iridologist, an applied kinesiologist, a psychic and an osteopath. She was being treated purely with homeopathic medication when she died. Read more & more
---------------------------------
Katie Ross
Age: 16
Las Vegas, Nevada


She was suffering from colitis but her mother chose to treat it homeopathically. She was down to 50 pounds when child services intervened. She was hospitalized and her colon had to be surgically removed. A judge ruled neglect. Read mοre
---------------------------------
αυτο εδω ειναι καταπληκτικο:
Gloria Thomas
Age: 9 months
Sydney, NSW, Australia

Died (untreated infection)
May 8, 2002

Gloria was diagnosed with eczema at four months. Her father, who taught and practiced homeopathy, treated her using that instead. She died of sepsis caused by broken skin due to her eczema. Read more & more & more

και η λιστα εχει ακομα....

[Πηγή]: https://whatstheharm.net/homeopathy.html

βεβαια ξερουμε απο τωρα τα αντεπιχειρηματα, ποσοι εχουν πεθανει απο κλασικη ιατρικη κτλ.

μεγαλη διαφορα αυτοι που παιθαναν απο κλασικη ιατρικη ηταν σφαλματα, δηλαδη δεν εφαρμοστικε ΣΩΣΤΑ η ιατρικη (η δεν σωζονταν) ειμαι σιγουρος οτι τα παραπανω θυματα δεχθηκαν την "σωστη" ομοιοθεραπευτικη αγωγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SPEIO

Νεοφερμένος

Η SPEIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Το θέμα αυτό με παρακίνησε ώστε να εγγραφώ, οπότε πρωτίστως συγχαρητήρια στην Niyia που το ανάρτησε.
Από προσωπική εμπειρία είμαι πολύ θετική στην ομοιοπαθητική και βλέπω με πολύ σκεπτικισμό την συμβατική ιατρική και κυρίως τις φαρμακοβιομηχανίες.
Έχουν περάσει 10 χρόνια από τότε που ο πατέρας μου έμεινε για περισσότερο από ένα μήνα στο κρεβάτι με φριχτούς πόνους από δισκοκήλη. Μετά από 4 συμβατικούς γιατρούς που ως εκ θαύματος είχαν την ίδια άποψη, η οποία ήταν πως το πρόβλημα μπορούσε να λυθεί μόνο με εγχείρηση (με μεγάλες πιθανότητες παράλυσης),επισκεφθήκαμε ομοιοπαθητικό. Αποτέλεσμα ; Μέχρι και σήμερα δεν έχει ξαναπαρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με plasibo,αφού μιλάμε για πρόβλημα της σπονδυλικής στήλης και ένα κόκαλο που πίεζε νεύρα ,όσο και να αυθυποβάλλεσαι δεν γίνεται για 10 χρόνια να μη σε ενοχλήσει.
Συμβατική ιατρική; Ο γείτονάς μας, λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία και με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, την ίδια περίοδο υποβλήθηκε σε εγχείρηση. Περπατούσε για δύο μήνες μετά με μπαστούνι και προ τριετίας ξαναεγχειρήστηκε. Σε τακτά διαστήματα παραπονιέται για πόνους μέχρι και σήμερα.
Επίσης τώρα τελευταία έλαβα ένα e-mail το οποίο και θα παραθέσω χωρίς τα ονόματα που αναφέρονται μέσα για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με το site. Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν αυτό με βγάζει λίγο εκτός θέματος και ανοίγει μια άλλη πολλή μεγάλη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
παραδειγμα καταστασεων που θα μπορουσαν να ειχαν αποφευχθει:

Πότε επιτέλους σε αυτό το θέμα θα διαχωρίσουμε τους μηχανισμούς ίασης, από αυτούς που τις εφαρμόζουν; Το γεγονός ότι υπάρχουν κακοί ομοιοπαθητικοί ιατροί, δεν κάνει αυτόματα άχρηστη την ομοιοπαθητική, όπως και το γεγονός ότι υπάρχουν κακοί συμβατικοί ιατροί δεν κάνει άχρηστη την συμβατική ιατρική.
Μπορούμε να γεμίσουμε το τόπικ με παραδείγματα καταστάσεων που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί από κάθε ιατρικό και παραϊατρικό κλάδο, όλα όμως ταυτίζονται με το θεράποντα ιατρό και την ανθρωπιά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
καλή ολη αυτή η συζήτηση αλλά πολλά δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω ελλείψει επιστημονικών γνώσεων.

Το θέμα έγκειται ως εξής: είναι απάτη η ομοιοπαθητική?
Για να απαντηθεί αυτό θα πρέπει να υπάρξουν επίσημες μελέτες που να δίνουν αποτελέσματα επιτυχίας/αποτυχίας : στους 10 ασθενείς με άσθμα θεραπεύτηκαν οι 8 ή οι 5 η οι 2 (τυχαίο παράδειγμα και αριθμοί).

Από κει και πέρα στηριζόμαστε σε προσωπικές εμπειρίες.(?)

Χωρίς να είμαι υπέρ της ομοιοπαθητικής αλλά και χωρίς να θεωρώ ότι η συμβατική ιατρική είναι στο απυρόβλητο, πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να διαθέσει ευατόν όπου και όπως θέλει.
Όταν όμως έχει την επιμέλεια παιδιών οφείλει να είναι πολύ πιο προσεκτικός όπου και αν απευθυνθεί. Δλδ αν είχε πρόβλημα το παιδί μου και πήγαινα σε παιδίατρο χωρίς να υπάρχουν αποτελέσματα από τη θεραπεία θα πήγαινα άμεσα σε άλλον παιδίατρο ή σε νοσοκομείο.
Αυτά που παρέθεσε ο εποτε είναι ανατριχιαστικά.

Το πόσο πετυχημένη είναι μια θεραπέια έχει να κάνει και με το πώς χειριζόμαστε εμείς κάποια πράγματα.
Έλληνες,(:P) η αντιβίωση δεν είναι καραμέλα, you know, ούτε χρειάζεται με ένα βήχα να κατεβάζουμε όλο το μπουκάλι με το σιρόπι.
Αν έχεις εθίσει τον οργανισμό σου σε φάρμακα ούτε κοκτέιλ όλων των φαρμάκων της Bayern θα σε βοηθήσει πόσο μάλλον τα πιο ήπιας μορφής ομοιοπαθητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πότε επιτέλους σε αυτό το θέμα θα διαχωρίσουμε τους μηχανισμούς ίασης, από αυτούς που τις εφαρμόζουν; Το γεγονός ότι υπάρχουν κακοί ομοιοπαθητικοί ιατροί, δεν κάνει αυτόματα άχρηστη την ομοιοπαθητική, όπως και το γεγονός ότι υπάρχουν κακοί συμβατικοί ιατροί δεν κάνει άχρηστη την συμβατική ιατρική.
Μπορούμε να γεμίσουμε το τόπικ με παραδείγματα καταστάσεων που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί από κάθε ιατρικό και παραϊατρικό κλάδο, όλα όμως ταυτίζονται με το θεράποντα ιατρό και την ανθρωπιά του.

η απιστευτη προβλεψημοτητα λεμε.
----------------------------------------------
αυτο εδω ειναι καταπληκτικο:
Gloria Thomas
Age: 9 months
Sydney, NSW, Australia

Died (untreated infection)
May 8, 2002

Gloria was diagnosed with eczema at four months. Her father, who taught and practiced homeopathy, treated her using that instead. She died of sepsis caused by broken skin due to her eczema. Read more & more & more
-------------------------------------------
[Πηγή]: https://whatstheharm.net/homeopathy.html

αυτος ο ομοιοπαθητικος δεν εκανε κατι λαθος, εδωσε τα σωστα ομοιοπαθητικα φαρμακα στη κορη του (δηλαδη νερο και νερο κατα βαση).

να το θεσω ως εξις:

ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ομοιοπαθητικος γιατρος εφαρμοζοντας ομοιοπαθητικη δεν θα ειχε σωσει το κοριτσακι, ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ συμβατικος θα ειχε δοσει αντιβιοση -> problem solved

θελω να μου πεις ΜΙΑ περιπτοση ανθρωπου με προβλημα που θα μπορουσε να τον οδηγησει στον θανατο ο οποιος εμφανως σωθηκε απο ομοιοπαθητικη.

Αποτέλεσμα ; Μέχρι και σήμερα δεν έχει ξαναπαρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με plasibo,αφού μιλάμε για πρόβλημα της σπονδυλικής στήλης και ένα κόκαλο που πίεζε νεύρα ,όσο και να αυθυποβάλλεσαι δεν γίνεται για 10 χρόνια να μη σε ενοχλήσει.

οι δισκοκοιλες ειναι απο τις νοσους με τα μεγαλυτερα ποσοστα αυτοιασης (προφανος, αν κατσεις στο κρεβατι θα αποσυμφωριθει η πιεση duh)

παρεπιπτοντος το χειρουργιο ειναι απο τις χειροτερες λυσεις παροτι οι περισοτεροι ορθοπαιδικοι (ως αλητες βεβαιως βεβαιως) την συνταγογραφουν για να βγαλουν ενα σκασμο φραγκα.

ενας καλος γιατρος θα εγραφε φυσιοθεραπειες που εχουν εξαιρετικα αποτελεσματα. Το οτι ο πατερας σου εφτιαξε δεν σημαινει απολυτος τιποτα, μπορει να λες ψεματα, μπορει να ετυχε, μπορει απλα να ξεκουραστικε. (η μπορει να επεσε στο κρεβατι επειδη πονουσε πολυ και ο οργανισμος του του ειπε "ξεκουρασου για να γιανεις" οπως και εγινε)

Πότε επιτέλους σε αυτό το θέμα θα διαχωρίσουμε τους μηχανισμούς ίασης, από αυτούς που τις εφαρμόζουν;

εσυ δεν ελεγες οτι τελικα εχει σχεση ο ομοιοπαθητικος γιατρος?:P

αλλα ναι σε παρακαλω ΑΣ διαχωρισουμε το μηχανισμο απο τον εφαρμοστη του, σε ΙΚΕΤΕΥΩ ας το κανουμε αυτο. Για την συμβατικη ιατρικη υπαρχει πακτολος πληροφωριων που δειχνουν σε επιπεδο in vitro και in vivo την δραση της (καλη και κακη), για την ομοιοπαθητικη τι ακριβως υπαρχει? Στοιχεια παρακαλω οχι το οτι το παιδι σου δεν γκρινιαζει απο την κοιλιτσα του πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SPEIO

Νεοφερμένος

Η SPEIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
οι δισκοκοιλες ειναι απο τις νοσους με τα μεγαλυτερα ποσοστα αυτοιασης (προφανος, αν κατσεις στο κρεβατι θα αποσυμφωριθει η πιεση duh)

παρεπιπτοντος το χειρουργιο ειναι απο τις χειροτερες λυσεις παροτι οι περισοτεροι ορθοπαιδικοι (ως αλητες βεβαιως βεβαιως) την συνταγογραφουν για να βγαλουν ενα σκασμο φραγκα.

ενας καλος γιατρος θα εγραφε φυσιοθεραπειες που εχουν εξαιρετικα αποτελεσματα. Το οτι ο πατερας σου εφτιαξε δεν σημαινει απολυτος τιποτα, μπορει να λες ψεματα, μπορει να ετυχε, μπορει απλα να ξεκουραστικε. (η μπορει να επεσε στο κρεβατι επειδη πονουσε πολυ και ο οργανισμος του του ειπε "ξεκουρασου για να γιανεις" οπως και εγινε)


Με το να με προσβάλεις λέγοντας ότι ψεύδομαι ,έστω και με έμμεσο τρόπο, δεν πετυχαίνεις κάτι. (Παρεπιπτόντως έχεις προφανώς αποσυμφορηθεί απολύτως.Επίσης δισκοκήλες ,ξεκουράστηκε και χειρουργείο, για να μαθαίνουμε και ελληνικά. 7 στις 50 λέξεις είναι πολύ για να το αντέξω χωρίς σχολιασμό. Επίσης η λέξη«έφτιαξε» χρησιμοποιείται για μηχανήματα.) Να τονίσω ότι η δουλειά μου είναι λογίστρια , για να μην θεωρηθεί ότι έχω κάποια σχέση με την ομοιοπαθητική και για αυτό την υπερασπίζομαι. Η άποψη μου βασίζεται σε πράγματα που έζησα και είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν συμπτωματικά, λόγω του χρόνου ίασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και κατι ακομα, οι ιδιοι οι ομοιπαθητικοι λενε αληθεια για τα φαρμακα τους?

https://www.ratbags.com/rsoles/comment/homeopathy2.htm

αυτο το "φαρμακο" για τα 25ml του πρεπει να σταταληθουν 500 λιτρα νερο.

γαματο ε?

Με το να με προσβάλεις λέγοντας ότι ψεύδομαι ,έστω και με έμμεσο τρόπο, δεν πετυχαίνεις κάτι. (Παρεπιπτόντως έχεις προφανώς αποσυμφορηθείαπολύτως.Επίσης δισκοκήλες ,ξεκουράστηκε και χειρουργείο, για να μαθαίνουμε και ελληνικά. 7 στις 50 λέξεις είναι πολύ για να το αντέξω χωρίς σχολιασμό. Επίσης η λέξη«έφτιαξε» χρησιμοποιείται για μηχανήματα.) Να τονίσω ότι η δουλειά μου είναι λογίστρια , για να μην θεωρηθεί ότι έχω κάποια σχέση με την ομοιοπαθητική και για αυτό την υπερασπίζομαι. Η άποψη μου βασίζεται σε πράγματα που έζησα και είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν συμπτωματικά, λόγω του χρόνου ίασης.
να κατι που αντιμετοπιζω πρωτη φορα να χρησημοποιουν την ορθογραφια μου για να με δειξουν λαθος:P ειμαι δυσλεκτικος σορρυ.

να τονισω και εγω οτι η δουλεια μου ειναι αθλητιατρος οποτε κατι ξερω για τις δισκοκηλες.

be that as it may, το οτι ο πατερας σου συνηλθε δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ. Γιατι οπως ειπα μπορει να εισαι βαλτη και να λες ψεματα, μπορει να ετυχε, μπορει...μπορει...μπορει...αποδειξη (η καν ενδειξη) παντως δεν συνηστα. Επαναλαμβανω οτι η φυσιολογια της ισχυαλγιας ειναι πολυπλοκη και εχει απο τα μεγαλυτερα ποσοστα αυτοιασης.

για να καταλαβεις για τι μιλαμε, το 98% των ανρθωπων θα πεσει στο κρεβατι τουλαχιστον μια φορα στη ζωη του απο οσφυ/ισχιαλγια, απο αυτους μονο ενα 10% θα ζητησει ιατρικη βοηθεια, ολοι οι υπολοιποι θα αναρωσουν μετα απο μερικες μερες/μηνες μονοι τους.

αυτο συμβαινει γιατι ο πονος στη μεση εχει ενα καρο αιτια και οι περιφερικοι ρυθμιστικοι μηχανισμοι που θα επιτυχουν ομοιοσταση και ιαση ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ. Η ομοιοπαθητικη δεν εχει καμια σχεση με την θαραπεια του πατερα σου.

Πως θα μπορουσε να εχει αλλωστε, τα ομοιοπαθητικα σκευασματα ειναι σκετο νερο (δεν κανω πλακα, ειναι απλα νερο δεν εχουν τιποτα μεσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SPEIO

Νεοφερμένος

Η SPEIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για τα φάρμακα μια και το αναφέρεις,είσαι γιατρός απο ότι έχω καταλάβει,πόσα ταξιδάκια σε Μπαχάμες,Μαλβίδες και άλλα παρόμοια νησάκια έχουν πάει συνάδελφοί σου, ίσως και εσύ για "ενημέρωση";Kαι μιλάω έχοντας πάει ως συνοδός γιατρού που "ενημερωνόταν".Δεν μιλάω για τα υπόλοιπα "δωράκια" όπως laptop, κ.α.

Επίσης ,με συγχωρείς δεν γνώριζα για την δυσλεξία,ήταν εντελως άτοπο από μέρους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
speio:

Εγω οχι πολλα, αλλα ναι γενικος η διαφθορα στην ιατρικη ειναι τραγικη. Νομιζεις οτι οι μιζες απο τα ταξιδια ειναι το χειροτερο? ΛΟΛ.

Οι μη χειρουργοι προτεινουν τον χειρουργο που θα τους δωσει τη μεγαλυτερη μιζα. Οποτε αν πας σε ενα καρδιολογο και σου πει οτι πρεπει να κανεις by pass θα σε στειλει στον καρδιοχειρουργο που τον πληρωσε τα περισοτερα (συνηθως ο χειροτερος γιατι δεν εχει απο μονος του πελατεια) και ΟΧΙ στον καλυτερο που εχει ελευθερο προγραμμα.

Επισις μην ξεχνας το πως καλυπτουν τα λαθη τους και ποτε κανενας γιατρος δεν εχει τιμωριθει για αμελεια, σφαλμα κτλ.

Τι σημαινει αυτο ομως? Οτι η *ιατρικη* ειναι μια βλακεια? Ναι υπαρχουν κακοι υπαρχουν και καλοι και εν παση περιπτωση εχουν σωθει ζωες, η ομοιοπαθητικη δεν εχει σωσει ποτε κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top