Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Κορίτσια άσχετα με την περίπτωση της Ευαγγελίας που δεν είχαν ιδιαίτερη διαφορά ηλικίας, έχω ένα παράδειγμα που βλέπω καθημερινά και αναρωτιέμαι.
Μία κοπελίτσα 16 χρονών έκανε σχέση με έναν 32 άρη. Έχουν περάσει 3 χρόνια και τώρα αυτός είναι 35 κι αυτή 19. Αυτός ήταν γοητευτικός μέχρι τα 30 του. Απο εκεί και πέρα άρχισε να παραφαίνεται η ηλικία του και το πρόσωπο του έσπασε σε σχέση με συνομήλικους του είναι μέσα στη ρυτίδα. Δίπλα της φαίνεται σαν πατέρας της. Δε ξέρω αν εγώ είμαι συντηρούκλα αλλά εμένα δε μου αρέσει αυτό το θέαμα. Αναρωτιέμαι τι είδους έρωτας μπορεί να υπάρχει.
Εκτός απο αυτό το παράδειγμα έχω άλλο ένα, απο τη φίλη της κολλητής μου. Είναι 23 σαν εμένα κι αυτός είναι 45. Η κοπέλα είναι σαν τα κρύα τα νερά, όμορφη γενικά. Αυτός είναι τουλάχιστον 150 κιλά και συνηθίζουν να βγαίνουν τα σαββατα σε ταβέρνες. Όταν για κάποιο κοινωνικό γεγονός βρεθηκαμε όλοι μαζι στο ιδιο τραπεζι, αναρωτιομουν αν μου κανουν πλακα.
Είναι ο έρωτας όντως τυφλός? Εγώ γιατί δεν τυφλώθηκα ποτέ με αυτή την έννοια ενώ έχω ερωτευτεί τρελά?
Κι αν παραβλέπεις πράγματα στον έρωτα το δέχομαι, αλλά δε θα με ελκυε ποτέ ένας 45 άρης (εκτός Johny Depp κτλ) 150κιλών, γτ δε θα το θεωρουσα ελκυστικο. οποτε και δε θα εκανα την αρχη ποτε...

Είναι 2 τελείως διαφορετικές περιπτώσεις... στην πρώτη με την κοπελίτσα των 16, μήπως ψάχνει τον "μπαμπά" της στο πρόσωπο ενός μεγαλύτερου άντρα? μήπβως ψάχνει ασφάλεια, τρυφερότητα?
Στην δεύτερη περίπτωση παίζει και το πρώτο, αλλά παίζει και κάτι ακόμη, αν δεν υσχύει το 1ο... μήπως δεν μπορεί να βρει κοινά σε ένα αγόρι της ίδιας ηλικίας, ή με μικρόερη διαφορά? Μήπως δεν έχει τύχει να γνωρίσει ακόμη έναν τέτοιον άνθρωπο? Και μήπως έχει εξειδανικεύσει το πρόσωπο με το οποίο είναι μαζί, παραβλέπον τας σε σημαντικό ποσοστό τα αρνητικά του???

Σε γενικές γραμμές όμως, πέρα από τις ακραίες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξει ερωτική σχέση, και έντονα συναισθήμΤΑ μεταξύ ανθρώπων με διαφορά ηλικίας. - βέβαια ακόμη δεν είμαι σύγουρη που μπορεί να καταλύξει μια τέτοια σχέση.

εγώ με τον΄φίλο μου έχουμε διαφορά 15 χρόνια. 21 εγώ, 36 στα 37 αυτός. Παρόλα αυτά έχουμε κοινά βιώματα, απόψεις κοινές, αλλά και μη κοινες σε κάποια πραγματα, αποδεχόμαστε ο ένας την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του άλλου, δεν έχουμε ζήλιες, περιορισμούς και τέτοια πράγματα. Συνενοούμαστε πολύ καλά, μιλάμε ανοιχτά και όμορφα για ότι μας απασχολεί... γενικά είμαστε σε μια όμορφη σχέση. ο καθείς την καθημερινότητα του, αλλά συνάμα και οι 2 μαζί στην δική μας καθημερινότητα !!! Βέβαια δεν ξέρω που θα καταλήξει αργότερα που ο ένας εκ τβων 2 πιθανότατα θα θέλει το κάτι παραπάνω... αλλά ο καιρός θα δείξει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Καλή τυχη με τη σχεση σου... αν ειναι κατι ομορφο δεν υπαρχει θεμα ηλικιας.
Η 19 χρονη δεν έχει πατέρα δε ξέρω κατα πόσο παίζει ρόλο αυτό. Δεν ηθελα να βγαλω βιαια συμπερασματα εδω αν και το σκεφτομουν κι εγω ειναι η αληθεια... Η δεύτερη δε ξερω.... Δεν είναι ότι μοιράζονται κοινές δραστηριότητες. Απλά η κοπέλα ακολουθεί το δικό του τρόπο ζωής που ούτε ιδιαίτερος είναι ούτε και καθόλου ενδιαφέρον...ένα σάββατο έχει μια ταβέρνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εδώ μέσα...
Τι γίνεται σε περίπτωση που η διαφορά ξεπερνάει τα 30 χρόνια, είναι μεταξύ καθηγητή και μαθητή και ο δεύτερος μόλις ενηλικιώθηκε;
Θα πρέπει κάποιος από τους δυο να αισθάνεται άσχημα;

Ο γυμνασιάρχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σχέσεις με διαφορά ηλικίας, μαλιστα...αν η διαφορα ειναι γυρω στα 5 χρονια τοτε οκ μια χαρα τελεια... ποτε ομως δεν καταλαβαινα πως μπορει να λειτουργησει μια σχεση πχ μιας κοπελας 16 και ενος αγοριου 22+ ...εγω ειμαι εντελως αντιθετος πραγματικα σε τετοιες σχεσεις ,δεν μπορω να καταλαβω δηλαδη ο αλλος ο 22+ αντι να ψαξει μια κοπελα κοντα στην ηλικια του που θα εχουν και κοινα ενδοιαφεροντα θα ειναι στην ιδια φαση παει και κανει σχεση με το 16χρονο που ειναι στην τρελλα του???που εγω που ειμαι 18 βλεπω πως με αυτες τις μικρες (για τις περρισοτερες μιλαω οχι για ολες) δεν υπαρχει επικοινωνια...αλλα συνηθως συμβαινει για τον λογο οτι οταν δεν μπορεις να ριξεις κοπελες στην ηλικια σου πας και την πεφτεις στις μικροτερες ... η και το αλλο πας και βρισκεις τον μεγαλυτερο γιατι εχει λεφτα αμαξια η ακομα και γιατι δεν σου καθεται κανεις συνομηλικος κτλ φοβερη σχεση η40αρα η ωριμη γυναικαρα σε μια ωραια φαση της ηλικιας της να περιμενει απο τον 50+ αντρα της να την ικανοποιησει σεξουαλικα και εκει παει και πεφτει το κερατο αβερτα... παντως απο αυτα που βλεπω τριγυρω απο γνωστους φιλους οικογενεια κτλ...μεγαλες διαφορες δεν υπαρχουν στις σχεσεις μεταξυ τους και αυτος ειναι και ο λογος πιστευω που λειτουργουν σωστα!!Παντως συγγνωμη αν εθιξα καποιον με αυτα που ειπα:P απλα την γνωμη μου ηθελα να πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σε αυτα δεν υπάρχει λογική φίλε μου...Στα 22 μου με γυροφέρνανε κάτι μικρούλες 18-19 και τις έβλεπα μικρές...Μέχρι που έμπλεξα πολύ αργότερα με πολύ μικρότερη...Οχι ότι κράτησε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από που μπορεί να σου ρθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
καλησπερίζω και εγώ. γνώρισα ένα παιδί περίπου στα 25 τις προάλλες σε μια ποδηλατάδα (18 χρονών είμαι εγώ πληροφοριακά) και έπειτα τον ξαναέβλεπα και σε άλλα ποδηλατικά δρώμενα της πόλης μου. μετά από 2 βδομάδες γνωριμίας, αποφασίσαμε να βγούμε οι δυο μας. και εκεί προσεγγίσαμε ο ένας τον άλλο.
το θέμα είναι ότι εγώ πέρασα στην Ξάνθη και μετά το σαββατοκύριακο της "πρώτης προσέγγισης" έφυγα για Ξανθη. ε και είπαμε η απόσταση δεν είναι τίποτα, τα ερχόμενα σαββατοκύριακα, θα είναι όλα δικά μας. και έτσι πέρασε μια βδομάδα επικοινωνίας από τηλέφωνα και ίντερνετ.
και τσουπ ήρθα Θεσσαλονίκη, γιατί η σχολή δεν άρχιζε (:mad:) και περιμένω ανακοίνωση της σχολής για το ξεκίνημα από τη Θεσσαλονίκη. όλες αυτές τις μέρες που βρίσκομαι εδώ, συναντιόμασταν κάθε μέρα. εμένα από τη μία μ' άρεζε αυτό, από την άλλη με πίεζε γιατί ήθελα να δω και φίλους και γονείς το διάστημα που βρίσκομαι στην πόλη μου. τελοσπάντων, αυτά είναι μικροπράματα.

αυτό που με έκαιγε και το συζήτησα επίσης με την μάνα μου, είναι ότι εγώ μετά από μια δύσκολη χρονιά, ξεκινώ κάτι καινούριο και πολύ ωραίο, σε μια άλλη πόλη και θα ήταν κρίμα να υπάρχει μια δέσμευση από τη Θεσσαλονίκη (οχι με το συγκεκριμένο παιδί, γενικά) και επιπλέον ότι δεν "ταιριάζουμε" στις φάσεις της ζωής μας, εγώ στην αρχή της φοιτητικής ζωής, εκείνος στο τέλος.

και έτσι χθές βρεθήκαμε και μιλήσαμε με το παιδί και του τα πα αυτά και μου απάντησε ότι δεν βρέθηκε προ εκπλήξεως, το περίμενε. αποφασίσαμε να πάω να δω πως είναι η ζωή και το πρόγραμμα μου εκεί στην Ξάνθη, να ζήσω και μετά να αποφασίσω. μου είπε, επίσης, ότι αυτός που αγαπά πραγματικά, αφήνει ελεύθερο τον άλλον και δεν γίνεται κτητικός. του ξεκαθάρισα πως αυτό σημαίνει πως αν βρεθεί κάτι γενικά, δεν υπάρχει καμία δέσμευση κτλ.

και αυτά πάνω κάτω. το κυρίαρχο θέμα είναι, πως ενώ εγώ συμφωνώ με αυτή την κατάληξη και πραγματικά αισθανομαι ότι είναι μια καλή απόφαση αυτή που πήραμε, τον.... σκέφτομαι.
αυτά..! θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Θέλουμε δεν θέλουμε να το δεχτούμε, οι σχέσεις με διαφορές 10+ κάποια στιγμή φέρνουν αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα στις μεγάλες ηλικίες.

Αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί ας το διασκεδάσουμε όσο μπορούμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σε αυτα δεν υπάρχει λογική φίλε μου...Στα 22 μου με γυροφέρνανε κάτι μικρούλες 18-19 και τις έβλεπα μικρές...Μέχρι που έμπλεξα πολύ αργότερα με πολύ μικρότερη...Οχι ότι κράτησε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από που μπορεί να σου ρθει...

ναι εχεις δικιο στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη... ομως πολλες φορες ερωτευομαστε λαθος ατομα και τρωμε τα μουτρα μας και χτυπαμε το κεφαλι μας ως που βρισκουμε το σωστο ατομο ...εγω προσωπικα παραξενευομαι πολυ οταν ακουω πως καποια 16χρονη τα εφτιαξε με καποιον 25χρονο γιατι δυσκολευομαι να δω μια κοπελα τοσο μικρη να επικοινωνει με εναν τοσο μεγαλο γιατι κατι παει να πει αυτο ,πως ο μεγαλος δεν εχει την ιδια ωριμοτητα σε σχεση με τους αλλους τησ ηλικιας του και κατευθειαν στο μυαλο παει οτι μπορει να την εκμεταλευτει η και να την πληγωσει πχ αν ειναι φιλη μου...ειναι λογικο νομιζω :hmm:επισης αμα καποιος-α παντρευτει καποια-ον που ειναι πολυ μεγαλητερη-ος του-της και παλι θα παρεξενευτω γιατι ξερω πως θα προκυψουν καποια συγκεκριμενα προβληματα σε αντιθεση με καπιον συνομηλικο-η που θα ειναι το ιδιο πανω κατω.... βεβαια αν περνανε καλα οκ:) μια χαρα!!! απλα δεν νομιζω πως μπορει να κρατησει μια τετοια σχεση...οσον αναφορα το οτι ο αντρας μπορει να κανει παιδια μεχρι τα 65 λογω της βιολογιας μας κτλ... πολυ καλα!!! αλλα νομιζω πως ολοι θελουμε να εχουμε εναν μπαμπα και οχι εναν παππου για γονεα μην τρελλαθουμε κιολας εμενα ο μπαμπας μου με εκανε στα 30 κατι του και ειμαστε σαν φιλαρακια γιατι δεν υπαρχει τοση μεγαααλη δοιαφορα η καταληλη ηλικια για τον αντρα να κανει παιδια ειναι εκει κοντα στα 30 δικια μου γνωμη ετσι:)
βεβαια ολοι ειμαστε ανθρωποι και ολοι ειμαστε δοιαφορετικοι και αυτο ειναι και το ομορφο σε μας οποτε καποιοι εχουν συγκεκριμενο τυπο προσωπικοτητας καποιοι αλλοι αλλον τυπο και καπως ετσι μπουρδουκλωνομαστε και κανουμε τις ανθρωπινες σχεσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τα μόνα προβλήματα που μπορώ να δώ σε μεγάλες διαφορές είναι:
1) Με τα χρόνια, ο μεγαλύτερος/η έχει περισσότερα προβλήματα υγείας (κούραση, ανικανότητα, κλπ)
2) Γκρίνια και κουτσομπολιο από το σόι, φίλους, συναδέλφους
Δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν επειδή έχουν την ίδια ηλικία! Το πρώτο πράγμα που μας ελκύει είναι η εμφάνιση (άφου λοιπόν αρέσει, δεν μπορεί να είναι τόσο γέρος/γριά), μετά συζητάμε, γνωριζόμαστε και αργότερα λέμε ηλικίες (δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν γνωρίζω άτομα ρωτάω πρώτα όνομα, επάγγελμα, περιοχή, ενδιαφέροντα, κλπ, και πολύ αργότερα ρωτάω ηλικία, αν και έτσι κι αλλιώς έχω καταλάβει πάνω κάτω από όσα έχω ακούσει). Δεν μπορεί λοιπόν να ελκύομαι από αυτό που βλέπω, από αυτό που ακούω και μετά να τα πετάξω όλα γιατί ένα νούμερο δεν μ' άρεσε.
Συχνά βγάζουμε συμπεράσματα για τον κόσμο ανάλογα με την ηλικία του, τον τόπο καταγωγής του, την μόρφωση του κ.α. αλλά όλα αυτά είναι μορφές ρατσισμού (profiling).
Μην κρίνετε τα βιβλία από το εξωφυλλό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
εγώ θα συμφωνήσω ότι μια σχέση με τεράστια διαφορά ηλικίας είναι δύσκολο να λειτουργήσει γιατί αν έχεις πχ 20 χρόνια διαφορά με τον άλλο θα έχετε λογικά άλλα ενδιαφέροντα,άλλους στόχους,άλλες παρέες κτλ βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί και με κάποιον συνομήλικο που επί της ουσίας είναι είτε πολύ μεγαλύτερος είτε πολύ μικρότερος...για μένα προσωπικά ο άντρας θα πρέπει να είναι κάπως μεγαλύτερος σε ηλικία από την γυναίκα...από την εμπειρία μου θεωρώ πως έτσι λειτουργεί καλύτερα η σχέση...ωστόσο όχι πολύ μεγαλύτερος...τώρα όσον αφορά αυτό που είπε ο xrhstoszzn ότι και καλά θέλεις έναν πατέρα και όχι έναν παππού,ο μπαμπάς μου είναι 70 χρονών και είναι ο καλύτερος πατέρας στον κόσμο...βλέπω και τους φίλους-γνωστούς μου που οι γονείς τους έχουν την "φυσιολογική" ηλικία και συγκρίνω και ξέρετε που έχω καταλήξει?καμία μα ΚΑΜΙΑ σημασία δεν έχει αν οι γονείς σου είναι μικροί ή μεγάλοι...άλλα πράγματα μετράνε όπως ο χαρακτήρας τους,η υπευθυνότητά τους και το πόσο σ αγαπάνε...plus νομίζω πως οι γονείς πρέπει να είναι κυρίως γονείς και λιγότεροι φίλοι...άλλο φίλος άλλο γονιός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αυτά..! θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!
Εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο έρωτας. Είσαι σε εντελώς λάθος φάση με αυτά που σκέφτεσαι.
Είναι το ίδιο πράγμα που έχουμε συζητήσει και εδώ. Χωρίς να έχετε περάσει πολλά, αυτόματα καταδικάζεις την σχέση αυτή εισάγοντας "προβλήματα" που δεν ξέρεις καν αν θα υπάρξουν καν!

Και όλα αυτά βάση σε κάποια στερεότυπα. Επίσης 7 χρόνια δεν είναι τίποτα.

ξεκινώ κάτι καινούριο και πολύ ωραίο, σε μια άλλη πόλη και θα ήταν κρίμα να υπάρχει μια δέσμευση από τη Θεσσαλονίκη (οχι με το συγκεκριμένο παιδί, γενικά)
Αυτό είναι τελείως εγωιστική και φυγόπονη αντίληψη. Εάν σου έχει τύχει ο αγαπημένος σου άνθρωπος στη Θεσσαλονίκη (που είναι και δίπλα σου σχετικά) και τον ήθελες πραγματικά, δεν θα το σκεφτόσουν καν.

Μου φαίνεται όμως ότι αντιμετωπίζεις τα πράγματα με γνώμονα το προσωπικό σου συμφέρον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μου φαίνεται όμως ότι αντιμετωπίζεις τα πράγματα με γνώμονα το προσωπικό σου συμφέρον. :)

εχμ... ναι... Όταν πρόκειται για τον ευατό μας κοιτάμε το "προσωπικό μας συμφέρον" δηλαδή πάνω απόλα τι καλύπτει εμάς και μετά τους άλλους! :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τα μόνα προβλήματα που μπορώ να δώ σε μεγάλες διαφορές είναι:
1) Με τα χρόνια, ο μεγαλύτερος/η έχει περισσότερα προβλήματα υγείας (κούραση, ανικανότητα, κλπ)
2) Γκρίνια και κουτσομπολιο από το σόι, φίλους, συναδέλφους
Δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν επειδή έχουν την ίδια ηλικία! Το πρώτο πράγμα που μας ελκύει είναι η εμφάνιση (άφου λοιπόν αρέσει, δεν μπορεί να είναι τόσο γέρος/γριά), μετά συζητάμε, γνωριζόμαστε και αργότερα λέμε ηλικίες (δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν γνωρίζω άτομα ρωτάω πρώτα όνομα, επάγγελμα, περιοχή, ενδιαφέροντα, κλπ, και πολύ αργότερα ρωτάω ηλικία, αν και έτσι κι αλλιώς έχω καταλάβει πάνω κάτω από όσα έχω ακούσει). Δεν μπορεί λοιπόν να ελκύομαι από αυτό που βλέπω, από αυτό που ακούω και μετά να τα πετάξω όλα γιατί ένα νούμερο δεν μ' άρεσε.
Συχνά βγάζουμε συμπεράσματα για τον κόσμο ανάλογα με την ηλικία του, τον τόπο καταγωγής του, την μόρφωση του κ.α. αλλά όλα αυτά είναι μορφές ρατσισμού (profiling).
Μην κρίνετε τα βιβλία από το εξωφυλλό τους.

συμφωνω μαζι σου...αλλα εμεις οι ανθρωποι εχουμε συνδεσει την ωριμοτητα με την ηλικια σε γενικα πλαισια για αυτο οταν βλεπουμε μια διαφορα στη σχεση 15 χρονων να μας φανει καπως παραξενο και να σχολιασουμε , γιατι συνηθως αυτος που ειναι μικοτερος στην σχεση θα πρεπει να ειναι πολυ ωριμος για την ηλικια του κατι το οποιο δεν μας φαινεται σωστο γιατι δεν συμβαδιζει με τους αλλους ανθρωπους στην ιδια ηλικια η αυτος που ειναι μεγαλυτερος ειναι πολυ ανωριμος σε σχεση με τους αλλους της ηλικιας του,οπως και να το κανουμε τα χρονια μπορει να μην φαινονται στην προσωπικοτητα μας αλλα δειχνουν την σωματικη μας ηλικια και για αυτο δεν ειμαι υπερ δεν ξερω αν θα παντρευτω γυναικα πολυ μικροτερη μου ισως και ναι ποτε δεν ξερεις σε αυτα... αλλα μεχρι στιγμης αυτες τις αποψεις εχω θελω να βλεπω την γυναικα ισα με εμενα δεν μπορω να ειμαι εγω 50+ και αυτη 40 και να μην μπορω να την ικανοποιησω και να φαινομαι γερος θελω να γερναμε μαζι...και μην μου πειτε οτι οι γυναικες στα 40 θεωρουνται μεγαλες και οτι οι γυναικες γερνανε πιο γρηγορα!!! γιατι θα τα παιξω!!!αλλωστε ο ορος milf δεν εχει βγει ετσι τσαμπα:P



εγώ θα συμφωνήσω ότι μια σχέση με τεράστια διαφορά ηλικίας είναι δύσκολο να λειτουργήσει γιατί αν έχεις πχ 20 χρόνια διαφορά με τον άλλο θα έχετε λογικά άλλα ενδιαφέροντα,άλλους στόχους,άλλες παρέες κτλ βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί και με κάποιον συνομήλικο που επί της ουσίας είναι είτε πολύ μεγαλύτερος είτε πολύ μικρότερος...για μένα προσωπικά ο άντρας θα πρέπει να είναι κάπως μεγαλύτερος σε ηλικία από την γυναίκα...από την εμπειρία μου θεωρώ πως έτσι λειτουργεί καλύτερα η σχέση...ωστόσο όχι πολύ μεγαλύτερος...τώρα όσον αφορά αυτό που είπε ο xrhstoszzn ότι και καλά θέλεις έναν πατέρα και όχι έναν παππού,ο μπαμπάς μου είναι 70 χρονών και είναι ο καλύτερος πατέρας στον κόσμο...βλέπω και τους φίλους-γνωστούς μου που οι γονείς τους έχουν την "φυσιολογική" ηλικία και συγκρίνω και ξέρετε που έχω καταλήξει?καμία μα ΚΑΜΙΑ σημασία δεν έχει αν οι γονείς σου είναι μικροί ή μεγάλοι...άλλα πράγματα μετράνε όπως ο χαρακτήρας τους,η υπευθυνότητά τους και το πόσο σ αγαπάνε...plus νομίζω πως οι γονείς πρέπει να είναι κυρίως γονείς και λιγότεροι φίλοι...άλλο φίλος άλλο γονιός....

δεν ειμαστε κολληταρια και φιλοι με την εννοια του φιλου απλα πιστευω υπαρχει καλητερη κατανοηση και με την μητερα μου το ιδιο, και μπορουμε να κανουμε πραγματα που αμα ητανε πιο μεγαλοι δεν θα μπορουσαμε γιατι δεν θα ειχαμε την ιδια επικοινωνια...τεσπα η καθε ηλικια εχει τα θετικα της και τα αρνητικα της, και συγγνωμη αν σε προσβαλλα με κατι που ειπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου...αλλα εμεις οι ανθρωποι εχουμε συνδεσει την ωριμοτητα με την ηλικια σε γενικα πλαισια για αυτο οταν βλεπουμε μια διαφορα στη σχεση 15 χρονων να μας φανει καπως παραξενο και να σχολιασουμε , γιατι συνηθως αυτος που ειναι μικοτερος στην σχεση θα πρεπει να ειναι πολυ ωριμος για την ηλικια του κατι το οποιο δεν μας φαινεται σωστο γιατι δεν συμβαδιζει με τους αλλους ανθρωπους στην ιδια ηλικια η αυτος που ειναι μεγαλυτερος ειναι πολυ ανωριμος σε σχεση με τους αλλους της ηλικιας του,οπως και να το κανουμε τα χρονια μπορει να μην φαινονται στην προσωπικοτητα μας αλλα δειχνουν την σωματικη μας ηλικια και για αυτο δεν ειμαι υπερ δεν ξερω αν θα παντρευτω γυναικα πολυ μικροτερη μου ισως και ναι ποτε δεν ξερεις σε αυτα... αλλα μεχρι στιγμης αυτες τις αποψεις εχω θελω να βλεπω την γυναικα ισα με εμενα δεν μπορω να ειμαι εγω 50+ και αυτη 40 και να μην μπορω να την ικανοποιησω και να φαινομαι γερος θελω να γερναμε μαζι...και μην μου πειτε οτι οι γυναικες στα 40 θεωρουνται μεγαλες και οτι οι γυναικες γερνανε πιο γρηγορα!!! γιατι θα τα παιξω!!!αλλωστε ο ορος milf δεν εχει βγει ετσι τσαμπα:P

Οσον αφορά το θέμα εμφάνιση, δεν είναι απόλυτο. Δεν έχεις δει κόσμο να φαίνεται μικρότερος ή μεγαλύτερος από την ηλικία του? Αμα προσέχεις κι όλας (καταχρήσεις, ξενύχτια, διατροφή) μπορείς να δείχνεις πολύ νεότερος. Ξέρω αρκετό τέτοιο κόσμο και στα δύο φύλα (γυναίκες στα 50 που μοιάζουν τριαντακάτι, άντρες στα εικοσικάτι που λόγω γονιδίων, πάχους ή καράφλας μοιάζουν πολύ μεγαλύτεροι, κλπ). Θα σου φέρω προσωπικό μου παράδειγμα: εγώ είμαι 14,5 χρόνια μικρότερη από τον δικό μου. Οταν γνωρίζουμε κόσμο, οι περισσότεροι νομίζουν ότι έχουμε 5-6 χρόνια διαφορά και έχει τύχει να με κάνουν και μεγαλύτερή του! Δεν κάνω πλάκα...ο άνθρωπος απλά δεν δείχνει χρόνια με τίποτα. Αντοχή έχει πολύ μεγαλύτερη από τη δική μου και γενικά τα βρίσκουμε. Βέβαια θα μου πεις είμαστε η εξαίρεση, αλλά γιατί να μην υπάρχουν κι άλλες εξαιρέσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
δεν ειμαστε κολληταρια και φιλοι με την εννοια του φιλου απλα πιστευω υπαρχει καλητερη κατανοηση και με την μητερα μου το ιδιο, και μπορουμε να κανουμε πραγματα που αμα ητανε πιο μεγαλοι δεν θα μπορουσαμε γιατι δεν θα ειχαμε την ιδια επικοινωνια...τεσπα η καθε ηλικια εχει τα θετικα της και τα αρνητικα της, και συγγνωμη αν σε προσβαλλα με κατι που ειπα


όχι δεν με πρόσβαλες συζήτηση κάνουμε και απλά είπα και εγώ την δική μου άποψη σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία..η αλήθεια είναι πως κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει ποιος είναι ο πιο σωστός γιατί δεν έχει την εμπειρία του άλλου συνεπώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε απόψεις...εγώ απλά ανέφερα τη δική μου περίπτωση γιατί σε είδα λίγο απόλυτο στο θέμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
μου είπε, επίσης, ότι αυτός που αγαπά πραγματικά, αφήνει ελεύθερο τον άλλον και δεν γίνεται κτητικός.


Ο φίλος σου έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα περιθώρια ελευθερίας που πρέπει ν'αφήνεις στον άνθρωπο που αγαπάς και αναμφισβήτητα θα βοηθούσε το να αφήσετε ένα διάστημα για να δείτε πώς θα κυλήσουν τα πράγματα...απλά το πρόβλημα έγκειται στο κατά πόσο κάνατε τελικά αυτό που θέλετε ή μόνο και μόνο αυτό που θα θεωρούταν "'εύκολη λύση", αφού εσύ ούτως ή άλλως θα έπρεπε να φύγεις!:wacko: και όπως προαναφέρθηκε μήπως τελικά δεν τον αγαπούσες όσο πίστευες κι απλά υποσυνείδητα έψαχνες μια αφορμή να "επανακτήσεις" την ελευθερία σου? (χρόνο με τους φίλους,την οικογένεια, κ.τ.λ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο έρωτας. Είσαι σε εντελώς λάθος φάση με αυτά που σκέφτεσαι.
Είναι το ίδιο πράγμα που έχουμε συζητήσει και εδώ. Χωρίς να έχετε περάσει πολλά, αυτόματα καταδικάζεις την σχέση αυτή εισάγοντας "προβλήματα" που δεν ξέρεις καν αν θα υπάρξουν καν!

Και όλα αυτά βάση σε κάποια στερεότυπα. Επίσης 7 χρόνια δεν είναι τίποτα.

Αυτό είναι τελείως εγωιστική και φυγόπονη αντίληψη. Εάν σου έχει τύχει ο αγαπημένος σου άνθρωπος στη Θεσσαλονίκη (που είναι και δίπλα σου σχετικά) και τον ήθελες πραγματικά, δεν θα το σκεφτόσουν καν.

Μου φαίνεται όμως ότι αντιμετωπίζεις τα πράγματα με γνώμονα το προσωπικό σου συμφέρον. :)

Δεν είναι ακριβώς στερεότυπα. Η αδερφή μου, η οποία είχε περάσει και αυτή Ξάνθη, με μια σχέση στη Θεσσαλονίκη, καθώς συζητούσαμε το θέμα μου, μου είπε πως με την τωρινή ωριμότητά της δεν θα κρατούσε αυτή τη σχέση.
Νομίζω πως 7 χρόνια είναι πολλά, όχι σαν την "έννοια" χρόνια, αλλά ως ''διαφορά'', δηλαδή ως διαφορά φάσης στη ζωή. Και αυτό είναι σίγουρα κάτι που με κρατάει πίσω.

Σε αυτό για την απόσταση συμφωνώ, αλλά δεν παύει να είναι ένα εμπόδιο. Και έτσι κι αλλιώς, όλοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις με γνώμονα το προσωπικό συμφέρον τους κι εγώ νομίζω πως είμαι από τα άτομα που το κάνουν αυτό σε πιο χαμηλό βαθμό σε σχέση με άλλους. :)

μου είπε, επίσης, ότι αυτός που αγαπά πραγματικά, αφήνει ελεύθερο τον άλλον και δεν γίνεται κτητικός.


Ο φίλος σου έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα περιθώρια ελευθερίας που πρέπει ν'αφήνεις στον άνθρωπο που αγαπάς και αναμφισβήτητα θα βοηθούσε το να αφήσετε ένα διάστημα για να δείτε πώς θα κυλήσουν τα πράγματα...απλά το πρόβλημα έγκειται στο κατά πόσο κάνατε τελικά αυτό που θέλετε ή μόνο και μόνο αυτό που θα θεωρούταν "'εύκολη λύση", αφού εσύ ούτως ή άλλως θα έπρεπε να φύγεις!:wacko: και όπως προαναφέρθηκε μήπως τελικά δεν τον αγαπούσες όσο πίστευες κι απλά υποσυνείδητα έψαχνες μια αφορμή να "επανακτήσεις" την ελευθερία σου? (χρόνο με τους φίλους,την οικογένεια, κ.τ.λ...)

Και γω της άποψης αυτής είμαι, να αφεθεί ένα διάστημα... Η εύκολη λύση, νομίζω, θα ήταν να το διαλύαμε τελείως το πράμα και όχι να δούμε πως θα εξελιχθεί και έπειτα να αποφασίσουμε.
κοίταξε, όσο και να πεις σε 1 βδομάδα δεν υπάρχει αγάπη μεταξύ του ζευγαριού. Υπάρχει το ενδιαφέρον, η κατανόηση, ο έρωτας βρε αδερφέ! Και τέλος, μια σχέση μπορεί να συντηρηθεί έχοντας και τα δυο μέλη του ελευθερία, αρκεί να υπάρχει μια ισορροπία στη διαχείριση του χρόνου των δυο. Απλά στη περίπτωση μου, έχω την εντύπωση ότι υπήρχε μια εμμονή από μέρους του στο να βρισκόμαστε κάθε μέρα, διότι εγώ δεν θα ήμουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
προσωπικα παντα ημουν κατα των σχεσεων με διαφορα ηλικιας..μονο μεχρι 2 χρονια ελεγα πως ειναι λογικο..μιλαω για ηλικιες μεχρι 22 23 χρονων..δεν ξερω ισως οταν μεγαλωσω και αλλο να αλλαξω αυτην την αποψη.ομως η κοπελα με την οποια εχω φαει τρελο κολλημα και ειμαι σιγουρος πως θα το εχω για καιρο ακομα ειναι 3 χρονια μικροτερη μου..ξερω πως δεν θα γινει ποτε κατι αλλα ενταξει δεν πειραζει! θα κατοικει στο μυαλο μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Και γω της άποψης αυτής είμαι, να αφεθεί ένα διάστημα... Η εύκολη λύση, νομίζω, θα ήταν να το διαλύαμε τελείως το πράμα και όχι να δούμε πως θα εξελιχθεί και έπειτα να αποφασίσουμε.
κοίταξε, όσο και να πεις σε 1 βδομάδα δεν υπάρχει αγάπη μεταξύ του ζευγαριού. Υπάρχει το ενδιαφέρον, η κατανόηση, ο έρωτας βρε αδερφέ! Και τέλος, μια σχέση μπορεί να συντηρηθεί έχοντας και τα δυο μέλη του ελευθερία, αρκεί να υπάρχει μια ισορροπία στη διαχείριση του χρόνου των δυο. Απλά στη περίπτωση μου, έχω την εντύπωση ότι υπήρχε μια εμμονή από μέρους του στο να βρισκόμαστε κάθε μέρα, διότι εγώ δεν θα ήμουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη.
Όντως μπορεί να ήταν ένα είδος εμμονής, απλά όσον αφορά το αν πήρατε τη σωστή απόφαση, αυτό που λέω και που νομίζω τέθηκε και πιο πάνω, είναι ότι όλο αυτό μεταξύ σας (έρωτας-ενδιαφέρον όπως λες) να μην ήταν τόσο δυνατό, αλλιώς πριν φύγεις θα είχατε σκεφτεί εκατό τρόπους να λυθεί το θέμα της απόστασης!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια που μιλαμε γενικα για σχεσεις με διαφορα ηλικιας, τωρα τελευταία εχω φαει κόλλημα με μία κοπέλα που είναι πολλά χρόνια μεγαλύτερη μου. Δε λέω, είναι πολύ όμορφη, αλλά αυτο που μ'αρεσει σ'αυτην είναι πιο πολυ ο χαρακτήρας της. Της είπα πως νιώθω γι'αυτην πριν περίπου 1 μήνα και όντως μπορεί να της αρέσω, αλλά όπως μου είπε δεν μπορεί να υπάρξει κάτι μεταξύ μας γιατί έχουμε πολλά χρόνια διαφορά ηλικίας, εκείνη είναι 31 κι εγώ 19 προς 20. Ξερω μπορεί σε κάποιους να ακούγεται λιγο παράλογο, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Αξίζει να συνεχίσω? Ισως και να είναι απλα περαστικό, αλλά τον τελαυταίο καιρό πραγματικά, δεν μπορω να την βγάλω απ' το μυαλό μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top