Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Η Ελλάδα διώχνει τα παιδιά της. Όπως λέει και το τραγούδι "το να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο κι άλλο εκείνη να σε πεθαίνει". Γιατί ένας νέος που έχει τα προσόντα να φύγει στο εξωτερικό, να μην το κάνει; Το να λέμε "σαν την Ελλάδα πουθενά", τι νόημα έχει; Να είμαστε άνεργοι, υποαπασχολούμενοι ή ετεραπασχολούμενοι; Να έχουμε κάθε μέρα πόλεμο με το κράτος που δεν μας παρέχει σχεδόν τίποτα, αλλά μόνον απαιτεί; Να αντιμετωπίζουμε τη νοοτροπία "νόμος είναι το δίκιο το δικό μου" των συμπατριωτών μας;
Ναι, κάποιος φεύγει από την Ελλάδα και μεταναστεύει σε κάποιο ευρωπαϊκό κράτος. Κάνει εκεί μεταπτυχιακές σπουδές και βρίσκει δουλειά με σχετικά καλές αποδοχές και στο αντικείμενο που σπούδασε. Θα ζει σε ένα κράτος με παροχές που σέβεται τον κάτοικό του και του δίνει παροχές. Για ποιο λόγο να γυρίσει πίσω; Τις καιρικές συνθήκες θα τις συνηθίσει. Κάποια στιγμή θα θεωρηθεί μόνιμος κάτοικος στη χώρα που ζει και θα αποκτήσει και υπηκοότητα. Αν του λείπει η Ελλάδα, θα έρχεται για διακοπές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οι μισθοι και το κοστος ζωης στη Ν. Γαλλια πως ειναι;
Ο κατώτατος μισθός είναι 1137 Ε καθαρά.

Ο φόρος εισοδήματος:
μέχρι 6011 Ε 0%
από 6011 έως 11991 Ε 5,5%
από 11991 έως 26631 Ε 14%
από 26631 έως 71397 Ε 30%
από 71397 έως 151200 Ε 41%
πάνω από 151200 Ε 45%

Το σουπερμάρκετ είναι όπως Ελλάδα. Οι υπηρεσίες είναι γενικά ακριβές, αλλά καθώς ο μισθός είναι πιο μεγάλος παλεύεται η κατάσταση. Τα νοίκια είναι ανάλογα με την περιοχή, αλλά γενικώς ακριβά για το κατώτερο γαλλικό μισθό. Στην παραλιακή ζώνη που είμαι εγώ είναι φωτιά και ειδικότερα στην Κυανή Ακτή όπου πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά για να μπορείς να νοικιάσεις.
Το κράτος γενικά είναι κράτος πρόνοιας. Βασικά το μόνο πρόβλημα είναι το νοίκι κατά την άποψη μου (αν είσαι χαμηλόμισθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η Ελλάδα διώχνει τα παιδιά της. Όπως λέει και το τραγούδι "το να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο κι άλλο εκείνη να σε πεθαίνει". Γιατί ένας νέος που έχει τα προσόντα να φύγει στο εξωτερικό, να μην το κάνει; Το να λέμε "σαν την Ελλάδα πουθενά", τι νόημα έχει; Να είμαστε άνεργοι, υποαπασχολούμενοι ή ετεραπασχολούμενοι; Να έχουμε κάθε μέρα πόλεμο με το κράτος που δεν μας παρέχει σχεδόν τίποτα, αλλά μόνον απαιτεί; Να αντιμετωπίζουμε τη νοοτροπία "νόμος είναι το δίκιο το δικό μου" των συμπατριωτών μας;
Ναι, κάποιος φεύγει από την Ελλάδα και μεταναστεύει σε κάποιο ευρωπαϊκό κράτος. Κάνει εκεί μεταπτυχιακές σπουδές και βρίσκει δουλειά με σχετικά καλές αποδοχές και στο αντικείμενο που σπούδασε. Θα ζει σε ένα κράτος με παροχές που σέβεται τον κάτοικό του και του δίνει παροχές. Για ποιο λόγο να γυρίσει πίσω; Τις καιρικές συνθήκες θα τις συνηθίσει. Κάποια στιγμή θα θεωρηθεί μόνιμος κάτοικος στη χώρα που ζει και θα αποκτήσει και υπηκοότητα. Αν του λείπει η Ελλάδα, θα έρχεται για διακοπές.


Για πολλους, οπως εγω, ουτε ο καιρος ειναι προβλημα. Ζεις πολυ πιο ανετα στο κρυο. Τη ζεστη της Ελλαδας δεν την χανεις, ειδικα οποιος ειναι στην Ευρωπη εντος 4ω μπορει να πατησει στο Βενιζελο.

Το μονο προβλημα που μπορει να αντιμετωπισει καποιος ειναι οτι σε πολλα μερη της δυτικης ευρωπης, η ζωη ειναι σε τελειως διαφορετικους ρυθμους απο οτι στην Ελλαδα και δεν υπαρχει "ζωη", ειδικα σε μικρα μερη. Για παραδειγμα σε μικρες Γερμανικες πολεις (<200,000 κατοικων), 8 που κλεινουν τα μαγαζια ερημωνουν τα παντα. Σε φαση μιλας και ακους τη φωνη σου σε αντιλαλο. Αυτο στην Ελλαδα δεν υπαρχει και πολλες φορες αρκετα ατομα αντιμετωπιζουν προβλημα προσαρμογης.

Για αυτο εγω, εχοντας ζησει εκτος Ελλαδος, πιστευω οτι καποιος που φευγει τωρα απο την Ελλαδα καλο θα ειναι να εγκασταθει σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο μερος που θα ειναι πιο international, πιο ανοικτο στους ξενους. Η προσαρμογη ενος Ελληνα στο Βερολινο ή το Ντυσελντορφ θα ειναι πολυ πιο ευκολη απο οτι αν πηγαινε στο Ροστοκ, το Κομπλεντζ ή το Ρεγκενσμπουργκ. Κατι αντιστοιχο εχω ακουσει και για τη Βρετανια, αν και σε μικροτερο βαθμο απο οτι στην Γερμανια.

Ολα συνηθιζονται απλα αν ειναι χειμωνας, βρεχει ή χιονιζει ολη μερα, νυχτωνει απο τις 4 και εισαι κλεισμενος σε ενα σπιτι με το λαπτοπ χωρις να εχεις επιλογες να βγεις (και την κοντινοτερη μεγαλη πολη στα 100χμ ξερω γω), ε οπως και να το κανουμε ειναι ζορικο, ειδικα το πρωτο διαστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω ζησει και σε βορειες και σε νοτιες χωρες και σε αλλη ηπειρο και αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν εχεις παρεες και δεν βλεπεις αρνητικα τον τροπο ζωης της καθε χωρας περνας καλα οπου και αν εισαι, οτι καιρο και αν κανει. Χαλια καιρος δεν υπαρχει. Υπαρχει χαλια ντυσιμο. Μη περιμενεις δηλαδη με ενα μπουφαν που φορας τον χειμωνα στην Αθηνα να νιωσεις το ιδιο ζεστα στον χειμωνα της Νεας Υορκης. Με το καταλληλο ντυσιμο περνας ευχαριστα και τους βροχερους χειμωνες στην Σκωτια. Απο ενα σημειο και μετα απλα δεν σε νοιαζει ο καιρος.

Το μεγαλυτερο ομως προβλημα στην προσαρμογη στη ξενη χωρα ειναι η ενταξη στον πολιτισμο της. Πολλοι που φευγουν στο εξωτερικο και γκρινιαζουν ουτε δεν περνανε καλα οφειλεται στο γεγονος οτι κανουν παρεες μονο με Ελληνες, τρωνε σε ελληνικα εστιατορια και γενικα δεν αφομοιωνονται στο νεο τους περιβαλλον. Αν δεν αλλαξεις νοοτροπια και δεν ενταχθεις στον διαφορετικο τροπο ζωης θα υποφερεις και θα εισαι παντα ο "ξενος". Υπαρχουν πολλοι που δεν μπαινουν ουτε καν στον κοπο να μαθουν την γλωσσα. Αλλιως διασκεδαζουμε στην Ελλαδα και αλλιως στην Ισπανια ή την Γερμανια ή την Αμερικη. Απλα προσαρμοζεσαι στην διαφορετικοτητα του καθε λαου και μαθαινεις να διασκεδαζεις σε καθε χωρα διαφορετικα. Οταν ομως καθεσαι και λες ετσι στην Ελλαδα, αλλιως στην Ελλαδα, ε σηκω και φυγε. Δεν προκειται να προσαρμοστεις και παντα θα λες οτι περνας χαλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ας πω και γω τη γνώμη μου..λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι πάντα επιθυμούσα κάτι τέτοιο. Βέβαια, για αυτά που έχω στο μυαλό μου να κάνω στο μέλλον, θα έλεγα ότι η μετακόμιση στο εξωτερικό θα ήταν ιδανική αν όχι απαραίτητη. Αν επιλέξω να διαβάσω και να κυνηγήσω ιατρική, μια θέση στο εξωτερικό θα προσέφερε τα πάντα. Οικονομική άνεση, εξέλιξη, ασύγκριτες γνώσεις και θέσεις για έρευνα. Η κατάσταση με τους γιατρούς στην Ελλάδα είναι δραματική και για κανένα λόγο δεν αξίζει τα 6+ έτη σπουδών και άλλα τόσα για ειδίκευση. 90+ ώρες εργασίας τη βδομάδα ως ειδικευόμενος, να εκτελείς τις όποιες επιθυμίες των επιμελητών και να μην κάθεσαι ούτε λεπτό, για αμελητέο μισθό. Αφού καταφέρεις και πάρεις την ειδίκευση, δεν είναι σίγουρο ότι θα εξελιχθείς ποτέ, διότι πάντα θα υπάρχει ο 70αρης "μεγαλογιατρός" που θα κάθεται στο διευθυντιλίκι μέχρι να πεθάνει και φυσικά άλλος ένας 50άρης να περιμένει να πάρει τη θέση. Περίπου 10 επιμελητές κτλ κτλ. Το κακό είναι ότι όσο και να δουλέψεις, οι κόποι σου δεν θα ανταμειφθούν ποτέ, αφού αν δεν καταφύγεις στο "κλέψιμο", μια ζωή θα πασχίζεις για να τα βγάζεις πέρα και να σου μένει και κάτι. Αυτό βέβαια δεν είναι κακό αλλά όταν είσαι 6-8 χρόνια στο πανεπιστήμιο, 1 χρόνο στο αγροτικό και 4-7 χρόνια στην ειδικότητα συν 2-3 χρόνια αναμονής..αξίζει πραγματικά; Στο εξωτερικό και τη δουλειά σου κάνεις, και αναταμοίβεσαι αναλόγως με την αξία σου και έχεις ευκαιρίες για έρευνα. Από την άλλη, αν αποφασίσω να ακολουθήσω την καλλιτεχνική μου φύση, που πολλοί μου λέν να το κάνω, και γίνω ηθοποιός, μια ζωή θα τρέχω στα θέατρα και στις τηλεοράσεις να βρω δουλειά που δεν εγγυάται χρήματα, αλλά δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Όπως και να το κάνουμε, η υποκριτική είναι ένα μεγάλο ρίσκο, σε όποια χώρα κι αν βρίσκεσαι, με τη διαφορά ότι στην Αγγλία και ΗΠΑ έχεις πιθανότητες να βρεις καλές δουλειές και να κάνεις καριέρα με ικανοποιητικό εισόδημα, ενώ στην Ελλάδα να κάνεις καριέρα, αλλα και πάλι να είσαι <<τσίμα-τσίμα>>. Η χρυσή εποχή του κινηματογράφου και της τηλεόρασης δεν υπάρχει. Οι περισσότεροι ηθοποιοί ζούν κάτω από το φυσιολογικό όριο. Συμπέρασμα: Ό,τι κι αν αποφασίσω να κάνω, θα έχω πολύ καλύτερες προοπτικές στο εξωτερικό..Θα πρέπει ωστόσο να θυσιάσω ένα κομμάτι της ζωής μου (οικογένεια, τόπος, φίλοι). Και το πραγματικό ερώτημα είναι..Αξίζει να το κάνω αυτό; Για μένα, αν το αγαπάω και θέλω να γίνω σωστός επαγγελματίας αξίζει. Καλοί οι φίλοι και η οικογένεια, αλλά εδώ πρόκειται για την ευτυχία και τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ από πολύ μικρή έλεγα στους γονείς μου ότι θέλω να ζήσω στο Εξωτερικό και όταν μπήκα στην έφηβεια άρχισα να το ψάχνω σοβαρά για πανεπιστήμια χώρες κτλ. Αλλά μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας στην Ελλάδα του σήμερα αυτές οι τάσεις φυγής που είχα αντικαταστάθηκαν από εγωισμό.Ναι, από εγωισμό.Είμαι πλέον 19 χρονών και έχω βαρεθεί τον Έλληνα να βρίζει και να χλεύαζει τον Έλληνα.Έχω κουραστεί να γίνεται η χώρα μου αντικείμενο υποτιμητικών σχολίων και συχνά άδικων κατηγοριών από τους Ευρωπαίους και όχι μόνο. Πείτε με αφελή αλλά πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη από το τέρας που προβάλλεται καθημερινά και παντού τα τελευταία χρόνια.Ελπίζω και εύχομαι ότι θα μπορέσω να μεγαλώσω,να μορφωθώ και να δουλέψω στον τόπο που γεννήθηκα και να μην μου λείψει τίποτα...κυρίως η αξιοπρέπεια μου. Αλλά δεν μένω στις ευχές και τις ελπίδες.Είμαι διατεθημένη να κάνω ότι περνάει απ το χέρι μου,να παλέψω εδώ και να μην το βάλω κάτω μέχρι να πετύχω τον στόχο μου.Και αυτός δεν είναι απλά μια βολεμένη,συμβατική ζωή και ρέκλα στις παραλίες με καφέ και τσιγάρο στο χέρι.Θέλω να συμβάλω ,να συνεισφέρω στην αλλαγή του γενικότερου κλίματος και της κατάστης στην οποία έχει περιέλθει η Ελλάδα.Νομίζω ότι σε ένα βαθμό αισθάνομαι υποχρεωμένη να το κάνω.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί νέοι που σκέφτονται έτσι και έχουν την όρεξη,την θέληση και την υπομονή να φέρουν την αλλαγή,η οποία μόνο με αυτό τον τρόπο θα έρθει...
Οπότε αν με ρωτάτε αυτή την στιγμή οχι δεν θα ήθελα να ζώ σε κάποια άλλη χώρα αν και έχω βαθιά μέσα μου την αγάπη για τα ταξίδια σε νέα μέρη και πολιτισμούς.Αλλά τα κίνητρα για να μείνω ή μάλλον η ανάγκη μου να μείνω είναι μεγαλύτερη και σημαντικότερη.Γνωρίζω καλά ποιά είναι η οικονομικο-πολιτική κατάσταση της χώρας μας μιας και ζω καθημερινά τα άγχη που οι περισσότεροι από εσάς βιώνετε τα τελευταία χρόνια αλλά έχω μάθει στην ζωή μου να παλεύω για αυτά που θέλω. Τυχαίνει σε αυτή την περίπτωση αυτό που επιθυμώ να είναι ''λίγο'' μεγαλύτερο από τους συνηθισμένους στόχους που θέτουν οι περισσότεροι άνθρωποι.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να επιτευκτεί.
Για αυτό παιδιά σκεφτείτε το καλά πριν φύγετε από εδώ.Έχουμε στα χέρια μας γνώσεις,ιδέες,όρεξη είμαστε νέοι και υγιείς.Δεν είναι κρίμα να...παραδίνουμε τα όπλα και να εγκαταλείπουμε την βάση; Χωρίς να θέλω να πω ότι το να ξεκινήσεις απ την αρχή την ζωή σου σε ένα νέο- ξένο τόπο είναι εύκολο.


Υγ: Ειλικρινά συγνώμη για το σεντόνι,δεν τα συνηθίζω αλλά αυτό είναι ένα ιδιαιτέρως ευαίσθητο ζήτημα για εμένα.Συν ότι είχα έμπνευση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχω ζησει και σε βορειες και σε νοτιες χωρες και σε αλλη ηπειρο και αυτο που εχω να πω ειναι οτι αν εχεις παρεες και δεν βλεπεις αρνητικα τον τροπο ζωης της καθε χωρας περνας καλα οπου και αν εισαι, οτι καιρο και αν κανει. Χαλια καιρος δεν υπαρχει. Υπαρχει χαλια ντυσιμο. Μη περιμενεις δηλαδη με ενα μπουφαν που φορας τον χειμωνα στην Αθηνα να νιωσεις το ιδιο ζεστα στον χειμωνα της Νεας Υορκης. Με το καταλληλο ντυσιμο περνας ευχαριστα και τους βροχερους χειμωνες στην Σκωτια. Απο ενα σημειο και μετα απλα δεν σε νοιαζει ο καιρος.

Το μεγαλυτερο ομως προβλημα στην προσαρμογη στη ξενη χωρα ειναι η ενταξη στον πολιτισμο της. Πολλοι που φευγουν στο εξωτερικο και γκρινιαζουν ουτε δεν περνανε καλα οφειλεται στο γεγονος οτι κανουν παρεες μονο με Ελληνες, τρωνε σε ελληνικα εστιατορια και γενικα δεν αφομοιωνονται στο νεο τους περιβαλλον. Αν δεν αλλαξεις νοοτροπια και δεν ενταχθεις στον διαφορετικο τροπο ζωης θα υποφερεις και θα εισαι παντα ο "ξενος". Υπαρχουν πολλοι που δεν μπαινουν ουτε καν στον κοπο να μαθουν την γλωσσα. Αλλιως διασκεδαζουμε στην Ελλαδα και αλλιως στην Ισπανια ή την Γερμανια ή την Αμερικη. Απλα προσαρμοζεσαι στην διαφορετικοτητα του καθε λαου και μαθαινεις να διασκεδαζεις σε καθε χωρα διαφορετικα. Οταν ομως καθεσαι και λες ετσι στην Ελλαδα, αλλιως στην Ελλαδα, ε σηκω και φυγε. Δεν προκειται να προσαρμοστεις και παντα θα λες οτι περνας χαλιας.

Τεραστια αληθεια αυτο. Υπαρχουν παρα πολλα ατομα που γκρινιαζουν με το καθε τι που ειναι διαφορετικο απο την Ελλαδα. Οπως λες εχουν ενα μικρο κυκλο Ελληνων και με τους ντοπιους λενε μονο Καλημερα. Και αν. Ακομα και ατομα που δουλευουν με ντοπιους, οπως πχ σε γραφεια, ειναι απιστευτα απομακροι. Και αυτα που λενε δεν σε προσεγγιζουν οι ξενοι, ειναι μαλακιες. Στην πολυκατοικια που ζουσα μας μιλουσαν ολοι, χωρις να ξερουμε τη γλωσσα. Προσπαθουσαν να συννενοηθουν και να μας πιασουν κουβεντα. Αν θες να κανεις παρεες με τους ντοπιους, θα κανεις. Αν δεν θες, θα βρισκεις δικαιολογιες.

Παντως αυτο που παρατηρησα ηταν οτι οσο πιο χωμενος στην κοινωνια ηταν καποιος, τοσο πιο ευτυχισμενος ηταν με τη ζωη του στη Γερμανια. Σιγουρα παιζει ρολο το οικονομικο, οτι αν εχεις λεφτα μπορεις να περασεις καλυτερα, αλλα δεν ειναι το μοναδικο. Για να περνας καλα καπου πρεπει να εισαι μερος της κοινωνιας, αν εισαι αυτο-γκετοποιημενος τοτε θα τα βρισκεις ολα μιζερα και θα μετρας τις μερες σαν φυλακισμενος μεχρι να παρεις αδεια και να γυρισεις στην Ελλαδα.

Εγώ από πολύ μικρή έλεγα στους γονείς μου ότι θέλω να ζήσω στο Εξωτερικό και όταν μπήκα στην έφηβεια άρχισα να το ψάχνω σοβαρά για πανεπιστήμια χώρες κτλ. Αλλά μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας στην Ελλάδα του σήμερα αυτές οι τάσεις φυγής που είχα αντικαταστάθηκαν από εγωισμό.Ναι, από εγωισμό.Είμαι πλέον 19 χρονών και έχω βαρεθεί τον Έλληνα να βρίζει και να χλεύαζει τον Έλληνα.Έχω κουραστεί να γίνεται η χώρα μου αντικείμενο υποτιμητικών σχολίων και συχνά άδικων κατηγοριών από τους Ευρωπαίους και όχι μόνο. Πείτε με αφελή αλλά πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη από το τέρας που προβάλλεται καθημερινά και παντού τα τελευταία χρόνια.Ελπίζω και εύχομαι ότι θα μπορέσω να μεγαλώσω,να μορφωθώ και να δουλέψω στον τόπο που γεννήθηκα και να μην μου λείψει τίποτα...κυρίως η αξιοπρέπεια μου. Αλλά δεν μένω στις ευχές και τις ελπίδες.Είμαι διατεθημένη να κάνω ότι περνάει απ το χέρι μου,να παλέψω εδώ και να μην το βάλω κάτω μέχρι να πετύχω τον στόχο μου.Και αυτός δεν είναι απλά μια βολεμένη,συμβατική ζωή και ρέκλα στις παραλίες με καφέ και τσιγάρο στο χέρι.Θέλω να συμβάλω ,να συνεισφέρω στην αλλαγή του γενικότερου κλίματος και της κατάστης στην οποία έχει περιέλθει η Ελλάδα.Νομίζω ότι σε ένα βαθμό αισθάνομαι υποχρεωμένη να το κάνω.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί νέοι που σκέφτονται έτσι και έχουν την όρεξη,την θέληση και την υπομονή να φέρουν την αλλαγή,η οποία μόνο με αυτό τον τρόπο θα έρθει...
Οπότε αν με ρωτάτε αυτή την στιγμή οχι δεν θα ήθελα να ζώ σε κάποια άλλη χώρα αν και έχω βαθιά μέσα μου την αγάπη για τα ταξίδια σε νέα μέρη και πολιτισμούς.Αλλά τα κίνητρα για να μείνω ή μάλλον η ανάγκη μου να μείνω είναι μεγαλύτερη και σημαντικότερη.Γνωρίζω καλά ποιά είναι η οικονομικο-πολιτική κατάσταση της χώρας μας μιας και ζω καθημερινά τα άγχη που οι περισσότεροι από εσάς βιώνετε τα τελευταία χρόνια αλλά έχω μάθει στην ζωή μου να παλεύω για αυτά που θέλω. Τυχαίνει σε αυτή την περίπτωση αυτό που επιθυμώ να είναι ''λίγο'' μεγαλύτερο από τους συνηθισμένους στόχους που θέτουν οι περισσότεροι άνθρωποι.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να επιτευκτεί.
Για αυτό παιδιά σκεφτείτε το καλά πριν φύγετε από εδώ.Έχουμε στα χέρια μας γνώσεις,ιδέες,όρεξη είμαστε νέοι και υγιείς.Δεν είναι κρίμα να...παραδίνουμε τα όπλα και να εγκαταλείπουμε την βάση; Χωρίς να θέλω να πω ότι το να ξεκινήσεις απ την αρχή την ζωή σου σε ένα νέο- ξένο τόπο είναι εύκολο.


Υγ: Ειλικρινά συγνώμη για το σεντόνι,δεν τα συνηθίζω αλλά αυτό είναι ένα ιδιαιτέρως ευαίσθητο ζήτημα για εμένα.Συν ότι είχα έμπνευση:P

Η Ελλαδα σε διωχνει. Γιατι θα πρεπει να δουλευεις 10 ωρες τη μερα για να παιρνεις 450€, οταν θα σε πληρωνουν. Γιατι θα πρεπει να πληρωνεις φορο στο φορο στο φορο ενω στην πραγματικοτητα το κρατος δεν θα σου επιστρεφει τιποτα, πληρωνεις τα κερατα σου αλλα τελικα πρεπει να τα σκασεις στον ιδιωτη γιατρο, πρεπει να πληρωσεις φροντιστηρια κλπ κλπ. Το κρατος απο εσενα εχει μονο απαιτησεις για να πληρωνει τους δικους του, αυτους που το συντηρουν. Ειδικα τους ιδιωτικους υπαλληλους τους αντιμετωπιζει ως χαμαληδες, πως ηταν η τριτη ταξη στη Γαλλια προ Γαλλικης Επαναστασης που μαθαιναμε οτι ειχαν μονο υποχρεωσεις. Καπως ετσι. Ολα δουλευουν για να ζει μια μεσοαστικη "ελιτ".

Η Ελλαδα ειναι ζουγκλα. Πρεπει να επιβιωσεις μονος σου. Και παροτι δεν ειμαι υπερ της απατης, για να ζεις καλα πρεπει να βγαζεις μαυρα λεφτα. Τελος. Γιατροι, Δικηγοροι, ελευθεροι επαγγελματιες, καθηγητες ιδιαιτερων κλπ κλπ. Αυτοι μπορουν και γραφουν το κρατος στα παπαρια τους γιατι μονο αυτο του αξιζει. Και να σου πω κατι; Μαγκια τους που το κανουν. Κοιτανε την παρτη τους. Ουτως ή αλλως και το κρατος αυτο κανει. Το κρατος εχει την αντιμετωπιση που του αρμοζει

Αφου λοιπον εγω δεν μπορω να βγαλω μαυρα λεφτα, δεν θα κατσω να ταϊζω αλλους παρασιτικα. Οποιος θελει να κατσει, δικαιωμα του. Αλλα κακα τα ψεματα τα βαζεις με το θεριο. Καποια στιγμη θα αποδεχτεις τη μοιρα σου οτι δεν γινεται να αλλαξει. Και οι επιλογες των Ελληνων μου δειχνουν οτι δεν θελουν να αλλαξουν κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τεραστια αληθεια αυτο. Υπαρχουν παρα πολλα ατομα που γκρινιαζουν με το καθε τι που ειναι διαφορετικο απο την Ελλαδα. Οπως λες εχουν ενα μικρο κυκλο Ελληνων και με τους ντοπιους λενε μονο Καλημερα. Και αν. Ακομα και ατομα που δουλευουν με ντοπιους, οπως πχ σε γραφεια, ειναι απιστευτα απομακροι. Και αυτα που λενε δεν σε προσεγγιζουν οι ξενοι, ειναι μαλακιες. Στην πολυκατοικια που ζουσα μας μιλουσαν ολοι, χωρις να ξερουμε τη γλωσσα. Προσπαθουσαν να συννενοηθουν και να μας πιασουν κουβεντα. Αν θες να κανεις παρεες με τους ντοπιους, θα κανεις. Αν δεν θες, θα βρισκεις δικαιολογιες.

Παντως αυτο που παρατηρησα ηταν οτι οσο πιο χωμενος στην κοινωνια ηταν καποιος, τοσο πιο ευτυχισμενος ηταν με τη ζωη του στη Γερμανια. Σιγουρα παιζει ρολο το οικονομικο, οτι αν εχεις λεφτα μπορεις να περασεις καλυτερα, αλλα δεν ειναι το μοναδικο. Για να περνας καλα καπου πρεπει να εισαι μερος της κοινωνιας, αν εισαι αυτο-γκετοποιημενος τοτε θα τα βρισκεις ολα μιζερα και θα μετρας τις μερες σαν φυλακισμενος μεχρι να παρεις αδεια και να γυρισεις στην Ελλαδα.

Εννοειται οτι εξαρταται απο εσενα αν θα κανεις παρεα με τους ντοπιους ή οχι! Η μαμα μου παρολο που δεν μιλουσε σχεδον καθολου την γλωσσα εκανε παρεα με τους ντοπιους! Ειχε φτασει σε σημειο μαλιστα να επιστρεφει Ελλαδα και οι φιλες της απο εδω να της στελνουν καρτες και δωρακια! Ξερω ομως και νεα παιδια απο την Ελλαδα που πανω στον χρονο εφευγαν και γκρινιαζαν οτι δεν μπορουν να κανουν παρεες, οτι ο καιρος ειναι χαλια και αλλες δικαιολογιες. Η συμβουλη που δινω σε οσους φευγουν στο εξωτερικο ειναι τουλαχιστον στον 1ο χρονο να μην κανουν καθολου παρεα με Ελληνες και να μη πατησουν σε ελληνικη κοινοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για μένα, πριν βγεις στην αγορά εργασίας είναι καλό να κάνεις μια βολτα στο εξωτερικό (το καλύτερο να εγκατασταθείς για πχ ένα χρόνο καπου) ώστε να δεις πώς ζει ο κόσμος, πώς ενεργεί και πώς σκέφτεται. Κάποια περίοδο (και ισως ακόμα, δεν ξέρω) υπηρχε το φοιτητικο πρόγραμμα Erasmus που σου έδινε τη δυνατότητα να δεις μια άλλη χωρα. Εκει διαπιστώνεις ότι το μοντελο ζωής της χώρας σου δεν είναι μια universal αξία, αλλά ότι οι άλλοι ανθρωποι μπορούν να σκέφτονται και να ενεργούν διαφορετικά. Όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά, αλλά το βλέπεις και στην πράξη. Βλέπεις ότι το συστημα είναι αλλιώς και οι δυνατότητες διαφορετικές. Τοτε μπορείς πλεον να κάνεις τις επιλογές ζωής σου πιο ξεκάθαρα.

Παλιά εμας του εξωτερικού μας έλεγαν ριψάσπιδες, επειδη δεν μείναμε να το παλέψουμε.Μας έλεγαν ότι διαλέξαμε την εύκολη λύση. Ποια μάχη χάσαμε; Γίνεται κανένας αγώνας και δεν το ξέρουμε; Αφού από το κακό στο χειρότερο παει. Ο καθένας κοιτάει την παρτη του σε αυτήν τη χωρα. Όποιος νομίζει ότι είναι εύκολο να ξενιτευτείς, είναι γελασμένος.

Κάνετε ό,τι είναι για σας καλύτερο. Το θέμα είναι προσωπικό. Αυτές οι εθνικές προσκολλήσεις είναι για μένα ανευ νοήματος. Αν σου αρέσει η Ελλάδα και τα βγάζεις πέρα μένεις, αν δεν σού αρέσει ή δεν τα βγάζεις πέρα φεύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εννοειται οτι εξαρταται απο εσενα αν θα κανεις παρεα με τους ντοπιους ή οχι! Η μαμα μου παρολο που δεν μιλουσε σχεδον καθολου την γλωσσα εκανε παρεα με τους ντοπιους! Ειχε φτασει σε σημειο μαλιστα να επιστρεφει Ελλαδα και οι φιλες της απο εδω να της στελνουν καρτες και δωρακια! Ξερω ομως και νεα παιδια απο την Ελλαδα που πανω στον χρονο εφευγαν και γκρινιαζαν οτι δεν μπορουν να κανουν παρεες, οτι ο καιρος ειναι χαλια και αλλες δικαιολογιες. Η συμβουλη που δινω σε οσους φευγουν στο εξωτερικο ειναι τουλαχιστον στον 1ο χρονο να μην κανουν καθολου παρεα με Ελληνες και να μη πατησουν σε ελληνικη κοινοτητα.

Αυτο που μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση σαν σκηνικο: Με τον διπλανο μας λεγαμε μονο καμια καλημερα, οταν τον πετυχαιναμε αυτον ή την γυναικα του. Καποια στιγμη χρειαστηκε να παρουν οι γονεις μου την αστυνομια στην οποια εννοειται δεν καταλαβαινουν γρι αγγλικα. Ηταν πολυ πρωι. Χτυπανε οι δικοι μου σ αυτον τον γειτονα και του ζητανε απλα να παρει τηλεφωνο. Ο τυπος αντι να παρει τηλεφωνο, παιρνει το αμαξι και παει τον πατερα μου στο αστυνομικο τμημα και ανελαβε και χρεη μεταφραστη. Καθισε καμια ωρα εκει και καποια στιγμη αναγκαστηκε να φυγει γιατι τον επαιρναν τηλεφωνο απο τη δουλεια του. Οταν μετακομισαμε μετα απο λιγους μηνες, ηρθε και μιλαγαμε, μας ελεγε για τις διακοπες του στην Ελλαδα, μας ρωτησε αν θελουμε βοηθεια κλπ. Και ηταν ενας αγνωστος.

Τωρα για τις ελληνικες κοινοτητες, θα αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια που την εχω διασταυρωσει και με ατομα απο αλλα μερη της Γερμανιας. Τα μελη της ελληνικης κοινοτητας κατα κυριο λογο αποτελουν κλικα ατομων που κατοικουν στη χωρα παρα πολλα χρονια, αρκετοι εχουν γεννηθει εκει κιολας. Στην πλειοψηφια τους ειναι ατομα χαμηλης μορφωσης που ουτε εχουν ενταχθει ουτε εχουν καλες δουλειες (εισοδημα κοντα 1500€/μηνα, αρκετα κατω απο το μεσο κατα κεφαλην της χωρας). Εννοειται οτι κανουν παρεα και σχεσεις μονο μεταξυ τους, γιατι αλλιως θα χαλασει η ρατσα. Φυσικα οπου βρεθουν και οπου σταθουν βριζουν τη χωρα και εξυμνουν την Ελλαδιτσα (ετσι ακριβως την λενε), αλλα ταυτοχρονα μιλανε Γερμανικα μεταξυ τους (σκοτωνοντας καθε γραμματικο κανονα) γιατι τα Ελληνικα ειναι πασε. Οποιος δεν ζει στη μιζερια τους και εχει καλυτερη αποκατασταση ή εχει παντρευτει ντοπιο αυτοματα αποκλειεται απο καθε συναναστροφη, οπως και καποιος που παει προσωρινα λογω αποσπασης κλπ. Γιατροι, δικηγοροι, επιχειρηματιες, καθηγητες, εργαζομενοι σε εταιριες δεν υπαρχουν ουτε για δειγμα αναμεσα στα μελη. Βαζουν συνδρομη και τα λεφτα τα τρωνε μεταξυ τους και μερικες φορες κανουν κατι φολκορικες γιορτες, συνηθως το Πασχα. Στην Ελλαδα νομιζουμε οτι η Ελληνικη Κοινοτητα στο εξωτερικο ειναι μια μεγαλη παρεα που τηρει τα εθιμα κ.ο.κ., προφανως επηρεασμενοι απο τα αντιστοιχα αποσπασματα της πολυαγαπημενης εκπομπης "Κυριακη στο Χωριο". Μονο που δεν ειναι ετσι. Και σιγα σιγα οι Ελληνικες Κοινοτητες οπως τις ξερουμε θα σβησουν. Προσωπικα δεν θα στενοχωρηθω καθολου. Κι αν τυχει να μετακομισω σε πολη που υπαρχει κοινοτητα, δεν θα μπω καν στον κοπο να ψαξω τη διευθυνση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το Πάσχα δεν κατέβηκα Ελλάδα και είπα να πάω εκκλησία (ε, Ανάσταση, να δούμε κανένα αυγουλάκι κόκκινο). Δεν είχα σκεφτεί ότι θα ήταν εκεί και η "κοινότητα". Ποτέ ξανά.

Έλληνες, Έλληνες, του εξωτερικού (?)
https://www.dailymotion.com/video/xagctz_εμεiσ-oi-ελληnεσ-στo-εξωτερiκo-prou_news
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μήπως μπορεί να μου περιγράψει κάποιος με λίγα λόγια τη ζωή στη Γερμανία, παίδες; Πώς είναι αυτός ο λαός στην καθημερινότητα του; Έχω έρθει παλιά, αλλά τα ξέρω πολύ επιφανειακά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σεντονι is coming

Θα ξεκαθαρισω εξ'αρχης οτι δεν ειχα σχεση με το επαγγελματικο περιβαλλον στη Γερμανια και πως ειναι αυτο για εναν αλλοδαπο.

Η εμπειρια μου ειναι απο το Βερολινο και συμφωνα με τα λεγομενα καποιων γνωστων μου, υπαρχουν αρκετες διαφορες απο περιοχη σε περιοχη και κυριως στη Βαυαρια (Μοναχο, Νυρεμβεργη κλπ) που ειναι λιγο πιο σνομπ και απομακροι, τουλαχιστον ετσι μου εχουν πει. Δεν εχω ζησει για να ξερω.

Γενικα η καθημερινοτητα στη Γερμανια ειναι απλη. Η ζωη συνεχιζεται ανεξαρτητως καιρου, δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που αν ριξει 10 ποντους χιονι νεκρωνουν τα παντα, κλεινουν σχολεια, κοβονται τηλεφωνα κλπ. Οι συγκοινωνιες ειναι τυπικες, οχι και Ιαπωνια αλλα αξιοπιστες, στις μεγαλες πολεις ζεις χωρις αυτοκινητο. Μποτιλιαρισμα ειναι δυσκολο να πετυχεις, εκτος αν εχει εργα. Οι αποστασεις ειναι γενικα μεγαλες, οι γερμανικες πολεις συνηθως ειναι απλωμενες (πχ το Αμβουργο εχει 1.7εκ κατοικους με 700+ τ.χλμ εκταση οταν η Αθηνα εχει 3 σε κατι περισσοτερο απο τη μιση εκταση). Πολυ πρασινο, παρκα, δημοτικα σταδια οπου η εισοδος ειναι δωρεαν κι ειναι διατηρημενα, ποδηλατοδρομοι κλπ. Οι δρομοι ακομα και στα προαστια ειναι μεγαλοι και σχεδον παντα διπλης κυκλοφοριας και δυστυχως εχουν αυστηρα ορια.

Ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος και προθυμος να σε βοηθησει ακομα και αν σε καποιες περιπτωσεις δεν υπαρχει κωδικας επικοινωνιας. Επισης ολοι μιλανε στους γειτονες, απο μια απλη καλημερα μεχρι να σου πιασουν κουβεντα, απο που εισαι, που δουλευεις, τι κανεις στη Γερμανια κλπ. Τα αγγλικα ειναι λιγο πονεμενη ιστορια, αρκετος κοσμος κουτσοξερει αλλα τα λεει με πολυ γερμανικη προφορα σε σημειο να μην καταλαβαινεις τιποτα. Οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο σαφως και μειωνεται ο κοσμος που μιλαει.

Τα μαγαζια κλεινουν στις 8 Δε-Πε και 9 Πα-Σα. Κυριακη κλειστα αλα Ελλαδα εκτος απο την πρωτη Κυριακη καθε μηνα που ανοιγουν 13:00-18:00 και καποιες Κυριακες πριν τα Χριστουγεννα. Σουπερμαρκετ και τα λοιπα συνηθως ειναι μεχρι τα μεσανυχτα, ιδιως μεσα στην πολη, στην επαρχια κλεινουν γυρω στις 10. Οταν κλεισουν ομως, ερημωνουν τα παντα, ιδιαιτερα στα προαστια και τις μικρες πολεις. Κεντρο Βερολινου εχει κοσμο, αλλα οχι οσο θα εβλεπες στη Ν. Ευρωπη, ακομα και Παρασκευοσαββατα.

Το κοστος ζωης φυσικα εξαρταται και απο την πολη, πχ Μοναχο και Φρανκφουρτη ειναι ακριβες πολεις. Γενικα οταν εμενα εγω Γερμανια, στο Βερολινο εβρισκες 3αρι σε αρκετα καλο σημειο (Δ. Βερολινο) με περιπου €700-800/μηνα στα οποια ομως ηταν καποια εξοδα πληρωμενα, πχ μια συγκεκριμενη καταναλωση αεριου. Καυσιμα λιγο πιο φθηνα απο Ελλαδα και χωρις τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ Βενζινης-Ντιζελ. Οι συγκοινωνιες ειναι ακριβες, οπως σε ολη την Ευρωπη, συνηθως το απλο εισιτηριο μιας κατευθυνσης ειναι πανω απο €2 (Βερολινο ειναι €2.30 το απλο). Και οι καρτες για οσους δεν δικαιουνται εκπτωση ειναι περιπου €75-80/μηνα. Σουπερμαρκετ καπως πιο φθηνο απο Ελλαδα και με τεραστια ποικιλια και χαμηλες τιμες σε ποτα, αλλαντικα και γαλακτοκομικα προϊοντα (οσο ψυγειο εχει ενα μεσο σουπερμαρκετ στην Ελλαδα για γαλακτοκομικα εκει το εχουν μονο για αλλαντικα). Παρα πολλα προπαρασκευασμενα τροφιμα. Λαχανικα και φρουτα δεν εχουν τοσο ποιοτικα, συνηθως ειναι απο Ισπανια ή Ολλανδια και καπως αγουρα. Τα τουρκικα σουπερμαρκετ εχουν αρκετα πραγματα πιο κοντα στα Ελληνικα. Παρα πολυ χοιρινο, το οποιο υπαρχει σε δεκαδες διαφορετικες επιλογες. Τελη κυκλοφοριας και ασφαλειες πιο φθηνες απο την Ελλαδα. Τα μεταχειρισμενα ειναι απειρα και αρκετα οικονομικα. Μεχρι την κατηγορια του Golf, στην Ελλαδα τα καινουρια ειναι φθηνοτερα. Οσο ανεβαινει η κατηγορια, ειναι φθηνοτερα στη Γερμανια

Καιρος. Τωρα εδω παλι αλλαζει πολυ απο περιοχη σε περιοχη. Γενικα Β. Γερμανια εχει αστατο καιρο, Αυγουστο μπορει να εχει 30, μπορει να εχει και 5. 30 βαθμοι λογω υγρασιας ειναι σαν 40 Ελληνικοι. Το κρυο παλευεται, με 0 κυκλοφορεις ανετα. Πολλες φορες του δινει και καταλαβαινει στο χιονι, μια χρονια εριχνε 3 μηνες σερι. Βροχη οχι τοσο πολλη οσο Ολλανδια και Βρετανια. Το καλοκαιρι η μερα ειναι τεραστια, κλασικα. Ξημερωνει καπου 4 η ωρα και νυχτωνει 10-11. Το χειμωνα το αντιθετο. 4 το μεσημερι εχει νυχτωσει. Τα σπιτια γενικα ειναι πολυ ζεστα αλλα συνηθως δεν εχουν πατζουρια :P. Επισης δεν υπαρχουν πολλα νεοχτιστα, υπαρχουν και προπολεμικες οικοδομες.

Ασφαλεια εχει πολλη. Γενικα οσο μεγαλυτερη ειναι μια πολη, τοσο πιο πολυ υποφερει απο τα συμπτωματα καθε μεγαλουπολης αλλα στη Γερμανια ειναι καλη η κατασταση. Σε σημειο οτι σε ισογεια κοιμουνται με ανοιχτα παραθυρα στα προαστια ή δεν κλεινουν τελειως την εισοδο της πολυκατοικιας για να μην κανουν θορυβο και ενοχλουν αυτους που μενουν στο ισογειο. Στο μετρο υπαρχει κοσμος με το iPhone στην κωλοτσεπη. Καμια φασαρια συνηθως προκαλουν οι μεθυσμενοι, και υπαρχουν πολλοι, αλλα παλι οχι κατι το ιδιαιτερο.

Τωρα δεν μου ερχεται κατι αλλο, αν σκεφθεις κατι ακομα, ρωτα με :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ο κοσμος ειναι αρκετα φιλικος και προθυμος να σε βοηθησει ακομα και αν σε καποιες περιπτωσεις δεν υπαρχει κωδικας επικοινωνιας. Επισης ολοι μιλανε στους γειτονες, απο μια απλη καλημερα μεχρι να σου πιασουν κουβεντα, απο που εισαι, που δουλευεις, τι κανεις στη Γερμανια κλπ.

Μη λες τετοια γιατί πολλοί Ελληναράδες εχουν την εντύπωση πως ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εκεί ειναι απρόσιτοι, καταθλιπτικοί, δεν χαμογελάνε ποτέ κι ότι ο μόνος ανοιχτοκαρδος λαός στον κόσμο και φιλόξενος με τους ξένους ειμαστε οι Έλληνες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μη λες τετοια γιατί πολλοί Ελληναράδες εχουν την εντύπωση πως ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εκεί ειναι απρόσιτοι, καταθλιπτικοί, δεν χαμογελάνε ποτέ κι ότι ο μόνος ανοιχτοκαρδος λαός στον κόσμο και φιλόξενος με τους ξένους ειμαστε οι Έλληνες ;)

Ξενοι φιλοι μου που πηγαν προσφατα Ελλαδα διακοπες μου ειπαν οτι περιμεναν ο κοσμος να ειναι χαρουμενος, φιλοξενος, φιλικος, χαμογελαστος, κτλ, οπως ειμαι εγω, αλλα δυστυχως ηταν το ακριβως αντιθετο. Πηγαν μαλιστα πρωτα στην Τουρκια και μετα στην Ελλαδα και οι Τουρκοι τους φανηκαν πιο ανοιχτοι, φιλικοι, κλπ.

Επειδη ζω πανω απο μια δεκαετια στο εξωτερικο, αυτο που εχω να πω ειναι οτι καθε φορα που ερχομαι Ελλαδα, αντικρυζω εναν κοσμο καταθλιπτικο, νευριασμενο, μουτρωμενο, αφιλοξενο και απολιτιστο (και λιγα λεω, αλλα δεν θα επεκταθω γιατι θα γινω κακια). Πας σε μαγαζια για ψωνια και νομιζεις οτι η/ο υπαλληλος κανει καταναγκαστικο εργο. Ουτε να χαιρετισει, ουτε να χαμογελασει, ουτε τιποτα. Παγοκολωνα σκετη. Μην ακουσω δικαιολογιες για κριση. Αυτα τα εβλεπα και στα χρονια με τις παχιες αγελαδες και τα φαγοποτια.

Εχω γνωρισει αρκετους Γερμανους και εχω ζησει για ενα πολυ μικρο διαστημα εκει και ναι υπαρχουν και αυτοι που ειναι πιο κρυοι και απο την Ανταρκτικη, αλλα ειναι ελαχιστοι. Οι περισσοτεροι ειναι πιο φιλικοι και ευδιαθετοι σε σχεση με εμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ναι είναι ο μεσογειακός αέρας που μας πειράζει και μας κάνει μίζερους, μουντούς, γκρίζους, δημόσιους υπαλλήλους και απολίτιστους που πίνουν φραπέδες και βρίζουν όλη την ώρα. Παμε όλοι Γερμανία και UK μπας και αποκτήσουμε κανένα χαμόγελο ως τα αυτιά (δυσεύρετο εδώ πέρα) και γίνουμε πολιτισμένα όντα.
Όντως η αλήθεια είναι και σε καμμία περίπτωση μια μίξη ξενολατρείας με υπεργενικευμένα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι είναι ο μεσογειακός αέρας που μας πειράζει και μας κάνει μίζερους, μουντούς, γκρίζους, δημόσιους υπαλλήλους και απολίτιστους που πίνουν φραπέδες και βρίζουν όλη την ώρα. Παμε όλοι Γερμανία και UK μπας και αποκτήσουμε κανένα χαμόγελο ως τα αυτιά (δυσεύρετο εδώ πέρα) και γίνουμε πολιτισμένα όντα.
Όντως η αλήθεια είναι και σε καμμία περίπτωση μια μίξη ξενολατρείας με υπεργενικευμένα συμπεράσματα.

Οχι αλλα το οτι γενικα ειμαστε πιο μιζεροι και πιο δυσαρεστημενοι απο τη ζωη μας σε συγκριση με τους υπολοιπους Ευρωπαιους ειναι αληθεια. Απλα δεν ισχυει και το στερεοτυπο οτι εδω ειμαστε ανοιχτοι και καλοκαρδοι και και, ενω οι Βορειοι ειναι μουρτζουφληδες, αγελαστοι, κρυοι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Οχι αλλα το οτι γενικα ειμαστε πιο μιζεροι και πιο δυσαρεστημενοι απο τη ζωη μας σε συγκριση με τους υπολοιπους Ευρωπαιους ειναι αληθεια. Απλα δεν ισχυει και το στερεοτυπο οτι εδω ειμαστε ανοιχτοι και καλοκαρδοι και και, ενω οι Βορειοι ειναι μουρτζουφληδες, αγελαστοι, κρυοι κλπ
Ίσως να είναι και η αλήθεια αλλά δεν γίνεται να περιγράψεις ενα έθνος με 3 λέξεις. Γενικώς τα στερεότυπα είτε εξυψώνουν την Ελλάδα είτε τη γελοιοποιούν είναι πέρα για πέρα γελοία και πρέπει να αγνοούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το feedback και ιδίως τον DarthFederer που έκανε τον κόπο και τα έγραψε τόσο αναλυτικά. Το θέμα με ενδιαφέρει και επαγγελματικά γιατί προσεχώς θα κάνω ένα ανοιγμα εκτός Γαλλίας και θα είναι είτε Γερμανία είτε Ισπανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θα ήθελα να μείνω σε χώρες όπως η Αγγλία και η Ιταλία :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top