Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Μη λες τετοια γιατί πολλοί Ελληναράδες εχουν την εντύπωση πως ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εκεί ειναι απρόσιτοι, καταθλιπτικοί, δεν χαμογελάνε ποτέ κι ότι ο μόνος ανοιχτοκαρδος λαός στον κόσμο και φιλόξενος με τους ξένους ειμαστε οι Έλληνες ;)

Μπορώ να πω πέραν πάσης αμφιβολίας ότι στην Γερμανία η μοναδική κατηγορία ατόμων που είναι στριφνοί, μισαλόδοξοι, εγωιστές, κρύοι, κομπλεξικοί κλπ κλπ είναι οι ΙΔΙΟΙ οι Έλληνες, όποιος σκεφτεται σοβαρα να μετανασταυσει πχ στην Γερμανια ένα θα του πω(απο πρωτο χερι)...,Μακριά απο τους Έλληνες του εξωτερικού....Μακράν τα χειρότερα κουμάσια(στατιστικά)...Για τους Γερμανούς δεν έχω παραπονο, μια χαρα λαός είναι, οργανωμενοι, δραστηριοι, εξυπνοι, προσχαροι και μακαρι να ειχα και την ιθαγενεια αλλά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτα ισχυουν για ολες τις χωρες του εξωτερικου. Μακρια απο Ελληνες. Ζω σχεδον 15 χρονια στο εξωτερικο και ακομα τους αποφευγω. Δεν την παλευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αυτα ισχυουν για ολες τις χωρες του εξωτερικου. Μακρια απο Ελληνες. Ζω σχεδον 15 χρονια στο εξωτερικο και ακομα τους αποφευγω. Δεν την παλευουν.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε μου!!!!
Και δεν το λέω λόγω στερεοτυπικών αντιληψεων και προκαταλείψεων, τα έχω ζήσει και εγώ δυο τρία χρονάκια στο εξωτερικό και τα εχώ δει και εγώ όπως και εσύ απο πρώτο χέρι...Οι κλασσικοί <<Ελληναράδες>> στην χειρότερη μορφή τους, αυτοί που κατηγορούν την Ελλάδα για τους <<κλέφτες>> και τους <<λωποδύτες>> της και χαίρονται κιόλας για την τραγική κατάσταση στην οποία οδηγηθηκε αυτη η χωρα την στιγμή που οι ίδιοι είναι μυριάδες φορές μεγαλύτεροι κλεφτες και αλήτες απο όλα μαζί τα μεγαλύτερα λαμογια που κυβερνησαν αυτην την χωρα και θεωρουνται και γυφτοι απο τους κατοικους του εξωτερικου ακριβως για αυτην τουε την συμπεριφορα...Δεν ξέρω αν ξέρετε αλλά την δεκαετία του '60 στην Αμερική(με το κύμα μεταναστατων απο την Ελλάδα) όλα τα εστιατορια(και οχι μονο) έγραφαν στις ταμπελες τους απ'εξω <<No rats, no Greeks>> και <<Απαγορευεται η εισοδος σε σκυλια και Έλληνες>>....Έχω δει και ακούσει απίστευτα πραγματα απο Έλληνες στην Γερμανια απο ιστοριες με αφεντικά που ήθελαν οι γυναικες βοηθοι τους (που μολις ειχαν φτασει στην χωρα και δεν ειχαν προσαρμοστει) να κανουν σεξ μαζι τους για να της πληρωσουν (για εναν περιεργο κομπλεξικο λογο όλοι οι <<ελληνες>> του εξωτερικου-σκατά-πουλανε μουρη στους "φιλους" στην ελλαδα για τις καλες πληρωμες τους αλλα μολις αυτοι οι "φιλοι" παρακινουνται και ερχονται και αυτοι στο εξωτερικο να βρουν δουλεια οι <<ελληναραδες>> τους παρατανε στα κρυα του λουτρου) μέχρις και έχω δει <<ελληνικά>> εστιατορια των οποιων τα φαγητα και τα πιατα ησαν γεματα ποντικοκουραδα και τα αφεντικα ουτε που ταραχθηκαν(απλά τα ξεψαχνισαν λιγο απο πανω και τα παρατουσαν στον παγκο παλι έτοιμα για σερβιρισμα)....Η ειρωνια είναι πως τα οποια αρνητικα αισθηματα έχω μέχρι σημερα για την χωρα μου δεν τα απεκτησα εδώ αλλά όσο έζησα στο εξωτερικο....Μεγάλη δουλειά εε!!??....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ένα αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι αρκετοί συμπολίτες μας που έτυχε να σπουδάσουν σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού ή ακόμη και να ζήσουν κάποια χρόνια στο εξωτερικό κάνοντας τις "μεγαλοκαριέρες" (που ονειρεύονται γενικά και αόριστα οι άνθρωποι στην Ελλάδα χωρίς να γνωρίζουν την εκάστοτε πραγματικότητα πέρα από το περιτύλιγμα), γυρίζοντας στην Ελλάδα και αναλαμβάνοντας θέσεις είτε στον ανώτερο δημόσιο τομέα π.χ. ειδικές θέσεις συμβούλων σε ΔΕΚΟ ή και στον ακαδημαϊκό χώρο, έγιναν άνθρωποι γεμάτοι κόμπλεξ. Τελικά δεν ξέρω τι από όλα φταίει. Η ζωή στην ξένη χώρα, η ξενολατρεία αρκετών, η μεγαλομανία των ονειροπαρμένων,...τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου φίλε μου!!!!
Και δεν το λέω λόγω στερεοτυπικών αντιληψεων και προκαταλείψεων, τα έχω ζήσει και εγώ δυο τρία χρονάκια στο εξωτερικό και τα εχώ δει και εγώ όπως και εσύ απο πρώτο χέρι...Οι κλασσικοί <<Ελληναράδες>> στην χειρότερη μορφή τους, αυτοί που κατηγορούν την Ελλάδα για τους <<κλέφτες>> και τους <<λωποδύτες>> της και χαίρονται κιόλας για την τραγική κατάσταση στην οποία οδηγηθηκε αυτη η χωρα την στιγμή που οι ίδιοι είναι μυριάδες φορές μεγαλύτεροι κλεφτες και αλήτες απο όλα μαζί τα μεγαλύτερα λαμογια που κυβερνησαν αυτην την χωρα και θεωρουνται και γυφτοι απο τους κατοικους του εξωτερικου ακριβως για αυτην τουε την συμπεριφορα...Δεν ξέρω αν ξέρετε αλλά την δεκαετία του '60 στην Αμερική(με το κύμα μεταναστατων απο την Ελλάδα) όλα τα εστιατορια(και οχι μονο) έγραφαν στις ταμπελες τους απ'εξω <<No rats, no Greeks>> και <<Απαγορευεται η εισοδος σε σκυλια και Έλληνες>>....Έχω δει και ακούσει απίστευτα πραγματα απο Έλληνες στην Γερμανια απο ιστοριες με αφεντικά που ήθελαν οι γυναικες βοηθοι τους (που μολις ειχαν φτασει στην χωρα και δεν ειχαν προσαρμοστει) να κανουν σεξ μαζι τους για να της πληρωσουν (για εναν περιεργο κομπλεξικο λογο όλοι οι <<ελληνες>> του εξωτερικου-σκατά-πουλανε μουρη στους "φιλους" στην ελλαδα για τις καλες πληρωμες τους αλλα μολις αυτοι οι "φιλοι" παρακινουνται και ερχονται και αυτοι στο εξωτερικο να βρουν δουλεια οι <<ελληναραδες>> τους παρατανε στα κρυα του λουτρου) μέχρις και έχω δει <<ελληνικά>> εστιατορια των οποιων τα φαγητα και τα πιατα ησαν γεματα ποντικοκουραδα και τα αφεντικα ουτε που ταραχθηκαν(απλά τα ξεψαχνισαν λιγο απο πανω και τα παρατουσαν στον παγκο παλι έτοιμα για σερβιρισμα)....Η ειρωνια είναι πως τα οποια αρνητικα αισθηματα έχω μέχρι σημερα για την χωρα μου δεν τα απεκτησα εδώ αλλά όσο έζησα στο εξωτερικο....Μεγάλη δουλειά εε!!??....

Ρε τελικα ολοι οι Ελληνες της Γερμανιας ιδιοι ειναι, τι στο διαολο, απο γραμμη παραγωγης βγαινουν;

Οι μονοι σοβαροι Ελληνες που συναντησα στη Γερμανια ηταν αυτοι που ειχαν πραγματικα ενταχθει στην κοινωνια κι αυτοι δυστυχως ηταν μετρημενοι στα δαχτυλα. Οι περισσοτεροι ηταν κατι βλαχαδερα με νοοτροπια του 1960, κουτοπονηροι, μαυραγοριτες (3.30 το καλαμακι, €30 το κιλο η τουρτα γενεθλιων), λαμογια, που το παιζουν μουρη το καλοκαιρι στην Ελλαδα επειδη ερχονται με Audi και BMW του 2000 που κανουν το πολυ €5,000 στη Γερμανια και πινακιδες με Β, Μ ή D μπροστα. Φυσικα απεχθανονται τους Γερμανους, μερικοι δεν μιλανε καν τη γλωσσα και εννοειται πως αναπαραγονται μεταξυ τους για να μη χαλασει η ρατσα. Αναλωνονται σε κατι ηλιθιες γιορτες οπου "τηρουν τα εθιμα" ενω στην πραγματικοτητα απλα αρμεγουν τις συνδρομες των μελων της κοινοτητας τρωγωντας αρνια. Επειδη βαζουν τσολιαδακια μπροστα απο τα μαγαζια τους, νομιζουν οτι εκπροσωπουν την Ελλαδα, αν ηταν ετσι οι Ελληνες, η Ελλαδα θα εμοιαζε οπως στις ταινιες Φινος Φιλμ.

Τελος εχουν κατακρεουργησει την εννοια Ελληνικο φαγητο, προκειμενου να κανουν οικονομια χαλανε καθε φαγητο και κρεατα παιρνουν απο το Metro και το Lidl αυτα που εχουν το αυτοκολλητο πανω οτι ληγουν σε λιγες μερες. Υπαρχει Ελληνας μαγαζατορας που εχει κονε στη λαχαναγορα για να παιρνει οτι σαπιο απομενει για να τα χρησιμοποιει στην κουζινα.

Ουτε τη φωτογραφια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Γενικά οι Έλληνες του εξωτερικού δεν αντέχονται, εκτός από μένα που είμαι οκ. Πολύ επώδυνο όταν μιλάνε αγγλικά και δεν καταλαβαίνεις τι διάολο λένε γιατί δεν κάνουν τον κόπο να προσπαθήσουν καν για ανθρώπινη προφορά. Μου έχει μείνει να είμαι σε παμπ με έναν γνωστό που θέλει να παραγγείλει Smirnoff Ice. Οι Άγγλοι το Smirnoff το προφέρουν "σμέ(εε)'νοφ", ας πούμε. Δε μένω Λονδίνο να μιλάνε με τέρμα λόρδικη προφορά, αλλά το προφέρουν βρετανικά, όπως φαντάζεστε. Ε ο τύπος να λέει στην μπαργκουμαν "ΖΜΙΡΝΟΦ ΑΗΣ". Χωρίς ούτε "παρακαλώ" ούτε τίποτα. Εννοείται ότι όταν παραγγέλνεις ΠΑΝΤΑ λες "can I have a cup of coffee please? Thank you". ΌΛΟΙ παραγγέλνουν έτσι, εκτός από όλους τους Έλληνες που ξέρω. Πραγματικά. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό. Δε θέλω να κάνω γενικεύσεις και έκανα θαμζ απ στον eyeboss παραπάνω αλλά πραγματικά όλοι οι Έλληνες που ξέρω εδώ παραγγέλνουν έτσι.

Τεσπα, πίσω στο ζμιρνόφ. Να λέει η μπαργούμαν "I'm sorry, can you say that again please?" χαμογελώντας, και ο άλλος να μισοφωνάζει ΖΜΙΡΝΌΦ ΆΗΣ.

Το άλλο που δε μ'αρέσει είναι αυτό το στυλ το "οι Άγγλοι δεν ξέρουν να τρώνε", "δεν ξέρουν να μαγειρεύουν", "δεν ξέρουν να ντύνονται", "είναι μαλάκες", "είναι ψωνάρες" κλπ. Γενικά συνέχεια ακούω ότι οι Άγγλοι είναι μαλάκες, κακοί, στραβοί, ξενέρωτοι, άσχημοι, βρώμικοι, το κυριότερο και συχνότερο που ακούω είναι ότι είναι ΧΑΖΟΙ και καμία σχέση με τους Έλληνες που "όπως και να΄χει είμαστε πιο έξυπνοι, χεχε". Ο καιρός τους είναι σκατά, όλα είναι σκατά, άντε να πάμε Ελλάδα διακοπές, και σιγά την Αγγλία εδώ που τα λέμε και τέτοια. Έχω βαρεθεί να τ' ακούω όλα αυτά.

Το πιο μεγάλο ψέμα που έχω ακούσει είναι ότι οι Άγγλοι είναι ψυχροί και εχθρικοί και φυσικά "καμία σχέση με την Ελλάδα". Ήμουν τυχερή και όπου κι αν έζησα/έμεινα/επισκέφτηκα στην Ελλάδα γνώρισα πραγματικά πολύ φιλικούς ανθρώπους, εξυπηρετικούς και να ενδιαφέρονται για σένα παρόλο που είσαι απλά γείτονας. Δεν είχα ποτέ θέμα. Και εδώ στην Αγγλία ζω ακριβώς το ίδιο και είμαι και ξένη, σε μια περίοδο που η Ελλάδα θεωρείται/είναι σε χάλια κατάσταση. Στο δρόμο και στα καταστήματα δε, οι άνθρωποι και οι υπάλληλοι κλπ, είναι απείρως πιο φιλικοί απ' τον μέσο Έλληνα περαστικό ή Έλληνα υπάλληλο. Για τις πόρτες (όλοι τις κρατούν ανοιχτές για τον επόμενο και ακολουθεί το κλασικό "cheers", "no worries") και τις χαιρετούρες και τα πολλά παρακαλώ/ευχαριστώ δε με πολυνοιάζει, αυτό που μ'αρέσει είναι στο λεωφορείο που όταν μπαίνεις λες χαίρετε και καλημέρα κλπ και όταν βγαίνεις λες αντίο, ευχαριστώ. Αυτό είναι το μόνο που μ' αρέσει γιατί στην Ελλάδα η φάση με τη συγκοινωνία μου είχε αφήσει τρελές πληγές.

Τέλος αυτό που δεν αντέχω είναι που απ' όλους τους γνωστούς μου, μόνο ένας κάνει παρέα με μη Έλληνες. Οι υπόλοιποι κάνουν παρέα ΜΟΝΟ μεταξύ τους ή μεταξύ άλλων Ελλήνων. Και τους κάνει εντύπωση το ότι εμένα οι κολλητοί μου εδώ είναι όλοι "ξένοι" (my daughter to marry a kseno).

Hint: όλοι αυτοί οι Έλληνες είναι πραγματικά καλά παιδιά και κάνουν και ενδιαφέρουσες συζητήσεις κλπ. Ωστόσο το μικρόβιο του "Ελλάδα ή τίποτα" το έχουν ΚΑΙ αυτοί, είναι φοβερό. Παραδέχονται τουλάχιστον ότι στα εργασιακά και κοινωνικά θέματα είμαστε 300 χρόνια πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά τόσο χάλια με τους Έλληνες στη Γερμανία; Έχω τόσο σόι εκεί δεν με φάνηκαν ποτέ έτσι. Για να ακριβολογώ οκ κάναν παρέες με τα ξαδέρφια κτλ εκεί αλλά πέρα από αυτό έχουν κάνει φιλίες/σχέσεις με άτομα άλλης εθνικότητας (και Τούρκους από όσο ξέρω). Ντάξ έχει να κάνει και με το κάθε άτομο και με κάνουν εντύπωση αυτά που δάβασα γιατί οι δικοί μου τουλάχιστον εκεί μόνο κακά λόγια δεν λένε για τη Γερμανία και δεν είναι γιατροί or something. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα υπαρχουν οι εξαιρεσεις. Υπαρχουν κι αυτοι που ειναι τιμιοι και σεβονται τη χωρα που τρωνε ψωμι. Σιγουρα. Κι εγω ξερω μερικους τετοιους. Η πλειοψηφια ομως οσων γνωρισα σε τρια χρονια ηταν οπως τους περιεγραψα. Και αν δεν εισαι της κλικας τους, σου φερονται σχεδον εχθρικα οταν πας στη χωρα και επιχειρησεις να τους πλησιασεις (επειδη εισαι ηλιθιος και νομιζεις οτι θα πιασεις πιο ευκολα φιλια με αυτους).

Θα σε συμπαθησουν αν εισαι στο επιπεδο τους. Στη Γερμανια οι περισσοτεροι Ελληναρες ηταν χαιρεκακοι για την κριση στην Ελλαδα, σε φαση μας ελεγαν: "Τοσα χρονια περνουσατε καλα κι εμεις τη βγαζαμε τσιμα τσιμα στη Γερμανια, καλα να παθετε τωρα". Επισης απεχθανονται βαθυτατα τους καλα αποκατεστημενους (δεν ειναι τυχαιο οτι σχεδον κανενας απο αυτους δεν σχεσεις με την Ελληνικη κοινοτητα). Οσοι εχουν δικο τους μαγαζι, κατα 99% ταβερνα με ευφανταστο ονομα οπως Συρτακι ή Αθηνα, βρηκαν την ευκαιρια να παρουν φθηνα εργατικα χερια τωρα με την κριση, λενε παραμυθια σε γνωστους οτι θα τους βοηθησουν και οταν αυτοι το χαφτουν και πανε στη Γερμανια, τους χωνουν σε καμια λατζα με 800€ το μηνα και ανασφαλιστους...

Η συμβουλη μου για οποιον εγκατασταθει σε πολη που μενουν Ελληνες, οπως οι μεγαλες της Γερμανιας ή της Βρετανιας, ειναι να ανοιξει τα ματια του, να προσπαθησει να κανει επαφες με ντοπιους και σταδιακα να γινει κομματι της κοινωνιας. Οι δυτικες κοινωνιες ειναι πολυ ανεκτικες και κανενας δεν θα σας γυρισει την πλατη επειδη ειστε Ελληνες. Ισα ισα οι περισσοτεροι Βρετανογερμανοολλανδοι θα εχουν καποια ιστορια να σας πουν που ξεφτιλιστηκαν σε καποιο Ελληνικο νησι. Δεν δαγκωνουν, ειναι κανονικοι ανθρωποι σαν κι εμας, κανουν παρεες, σχεσεις, οικογενειες, δεν ειναι ουτε βρυκολακες που θα σας πιουν το αιμα ουτε ναζιστες που θα θελουν να σας βαλουν σε φουρνους επειδη δεν ειστε ντοπιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Η συμβουλη μου για οποιον εγκατασταθει σε πολη που μενουν Ελληνες, οπως οι μεγαλες της Γερμανιας ή της Βρετανιας, ειναι να ανοιξει τα ματια του, να προσπαθησει να κανει επαφες με ντοπιους και σταδιακα να γινει κομματι της κοινωνιας. Οι δυτικες κοινωνιες ειναι πολυ ανεκτικες και κανενας δεν θα σας γυρισει την πλατη επειδη ειστε Ελληνες. Ισα ισα οι περισσοτεροι Βρετανογερμανοολλανδοι θα εχουν καποια ιστορια να σας πουν που ξεφτιλιστηκαν σε καποιο Ελληνικο νησι. Δεν δαγκωνουν, ειναι κανονικοι ανθρωποι σαν κι εμας, κανουν παρεες, σχεσεις, οικογενειες, δεν ειναι ουτε βρυκολακες που θα σας πιουν το αιμα ουτε ναζιστες που θα θελουν να σας βαλουν σε φουρνους επειδη δεν ειστε ντοπιοι.

Συμφωνώ 100% ωστόσο υπάρχει ένα ανερχόμενο κύμα εθνικιστικό/αντιμεταναστευτικό και ανεβαίνουν κόμματα που πιπιλίζουν τ' αυτιά του κόσμου ότι "οι μετανάστες από την Ανατολική Ευρώπη (δλδ εμείς, οι Πολωνοί και άλλοι μπατίρηδες) μας παίρνουν τις δουλειές, έρχονται στη Βρετανία και ζουν ζωή χαρισάμενη με τα επιδόματα (ψέματα) και δυσχεραίνουν την οικονομία μας και αυξάνουν την ανεργία για τους ντόπιους". Δυστυχώς κερδίζει έδαφος η θεωρία αυτή και εντείνεται εν όψει του δημοψηφίσματος το 2017.

Βέβαια ο Κάμερον και ο Φαράζ δεν πρόκειται ποτέ να μιλήσουν για τον μέσο chav 'Αγγλο που έχει κάνει το γεννοβόλημα επάγγελμα και ζει σε σπίτι που του πληρώνει το κράτος και με επιδόματα απ' τα 15 του μέχρι να πεθάνει. Αυτοί βλέπεις είναι ψηφοφόροι στις εθνικές εκλογές οπότε δεν τους κράζουν. Και είναι πραγματικά πολλοί. Δε φανταζόμουν ποτέ ότι σε μια χώρα τόσο προηγμένη οικονομικά θα υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι επαγγελματίες άνεργοι, τεμπέληδες που ζουν με τα κρατικά επιδόματα για όλη τους τη ζωή και δεν τους καίγεται καρφί. Και φυσικά συνήθως είναι και εθνικιστές και βρίζουν τους ξένους που τους παίρνουν τις δουλειές, παρόλο που οι ίδιοι δεν έχουν τελειώσει ούτε Γυμνάσιο. Κυριολεκτικά, δεν υπερβάλλω.

Επίσης η "εργατική τάξη" στην Αγγλία είναι πολύ χαμηλού επιπέδου μορφωτικά, σε φάση άτομα που με το ζόρι τέλειωσαν Γυμνάσιο, αν έχεις τελειώσει Λύκειο είσαι αστέρι, ειδικά δε αν έχεις δώσει και κανα δυο μαθήματα σε αντίστοιχες Πανελλήνιες είσαι τι να πω, από άλλο πλανήτη. Έχω συνηθίσει από υπαλλήλους/εργάτες στην Ελλάδα που παίζει να 'χουν και 2 μεταπτυχιακά και όταν συνειδητοποίησα ότι εδώ ο υπάλληλος του Tesco είναι συνήθως άτομο που παράτησε το σχολείο στα 15 έπαθα σοκ. Ο φίλος μου δουλεύει σε χειρωνακτική δουλειά και μου λέει ότι πολλοί συνάδελφοί του με το ζόρι ξέρουν να γράφουν. Χρησιμοποιούν δε κάτι ipad για τη δουλειά και παραπονιούνται ότι δεν το καταλαβαίνουν και ότι είναι περίπλοκο. Και είναι νέοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συμφωνώ 100% ωστόσο υπάρχει ένα ανερχόμενο κύμα εθνικιστικό/αντιμεταναστευτικό και ανεβαίνουν κόμματα που πιπιλίζουν τ' αυτιά του κόσμου ότι "οι μετανάστες από την Ανατολική Ευρώπη (δλδ εμείς, οι Πολωνοί και άλλοι μπατίρηδες) μας παίρνουν τις δουλειές, έρχονται στη Βρετανία και ζουν ζωή χαρισάμενη με τα επιδόματα (ψέματα) και δυσχεραίνουν την οικονομία μας και αυξάνουν την ανεργία για τους ντόπιους". Δυστυχώς κερδίζει έδαφος η θεωρία αυτή και εντείνεται εν όψει του δημοψηφίσματος το 2017.

Βέβαια ο Κάμερον και ο Φαράζ δεν πρόκειται ποτέ να μιλήσουν για τον μέσο chav 'Αγγλο που έχει κάνει το γεννοβόλημα επάγγελμα και ζει σε σπίτι που του πληρώνει το κράτος και με επιδόματα απ' τα 15 του μέχρι να πεθάνει. Αυτοί βλέπεις είναι ψηφοφόροι στις εθνικές εκλογές οπότε δεν τους κράζουν. Και είναι πραγματικά πολλοί. Δε φανταζόμουν ποτέ ότι σε μια χώρα τόσο προηγμένη οικονομικά θα υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι επαγγελματίες άνεργοι, τεμπέληδες που ζουν με τα κρατικά επιδόματα για όλη τους τη ζωή και δεν τους καίγεται καρφί. Και φυσικά συνήθως είναι και εθνικιστές και βρίζουν τους ξένους που τους παίρνουν τις δουλειές, παρόλο που οι ίδιοι δεν έχουν τελειώσει ούτε Γυμνάσιο. Κυριολεκτικά, δεν υπερβάλλω.

Επίσης η "εργατική τάξη" στην Αγγλία είναι πολύ χαμηλού επιπέδου μορφωτικά, σε φάση άτομα που με το ζόρι τέλειωσαν Γυμνάσιο, αν έχεις τελειώσει Λύκειο είσαι αστέρι, ειδικά δε αν έχεις δώσει και κανα δυο μαθήματα σε αντίστοιχες Πανελλήνιες είσαι τι να πω, από άλλο πλανήτη. Έχω συνηθίσει από υπαλλήλους/εργάτες στην Ελλάδα που παίζει να 'χουν και 2 μεταπτυχιακά και όταν συνειδητοποίησα ότι εδώ ο υπάλληλος του Tesco είναι συνήθως άτομο που παράτησε το σχολείο στα 15 έπαθα σοκ. Ο φίλος μου δουλεύει σε χειρωνακτική δουλειά και μου λέει ότι πολλοί συνάδελφοί του με το ζόρι ξέρουν να γράφουν. Χρησιμοποιούν δε κάτι ipad για τη δουλειά και παραπονιούνται ότι δεν το καταλαβαίνουν και ότι είναι περίπλοκο. Και είναι νέοι.

Βαζουν και εμας μαζι με Πολωνους/Βουλγαρους/Ρουμανους; Κυριως αυτους απ'οσο ξερω στοχευαν. Εμενα θα μ αρεσε η προοπτικη της Βρετανιας αλλα φοβαμαι οτι μπορει για διαφορους λογους να γινει δυσκολη η εγκατασταση εκει τα επομενα 2-3 χρονια.

Και στη Γερμανια ισχυει αυτο για την εργατικη ταξη. Εκει συνηθως τελειωνουν το γυμνασιο και μετα πανε για εκπαιδευση σε καποια δουλεια, πχ ταμειο or whatever. Απλα στην Ελλαδα ειναι η διαφορα που απο τη μια ολοι σπουδαζουν κι απο την αλλη δεν εχουμε ουτε οικονομια να τους απορροφησουμε ουτε μη-σπουδαγμενο δυναμικο να γεμισει χειρωνακτικες θεσεις. Και φτανεις στο σημειο να βλεπεις προυποθεσεις καποια απλης δουλειας και να σου λεει επιθυμητο και το μεταπτυχιακο. Για 500€...

Η ζωη στο Νησι πως ειναι; Εσυ δουλευεις ή σπουδαζεις; Αγγλια μενεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το κακό με τους Έλληνες που ζουν έξω, είναι ότι οι περισσότεροι δυστυχώς δεν σέβονται/εκτιμούν ούτε στο ελάχιστο την χώρα που ζουν, την χώρα που τους προσφέρει δουλειά, φαγητό, σπίτι, εκπαίδευση για τα παιδιά τους. Ακούω από Έλληνες που ζουν στην Γερμανία να μιλούν πιο άσχημα από Έλληνες που ζουν στην Ελλάδα. Θα μου πείτε τους ζουν καθημερινά εκεί. Όμως πως είναι δυνατόν να βρίζεις τους ανθρώπους με τους οποίους έχεις καθημερινές επαφές; Τους φίλους που πιθανώς έχεις;
Φτιάχνουν μια μικρή Ελλάδα και μπαίνουν μέσα. Με λίγα λόγια δεν αντέχονται.
Δεν είναι όλοι έτσι. Υπάρχουν και Έλληνες του εξωτερικού με συνείδηση. Και ευτυχώς είναι αρκετοί για την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το κακό με τους Έλληνες που ζουν έξω, είναι ότι οι περισσότεροι δυστυχώς δεν σέβονται/εκτιμούν ούτε στο ελάχιστο την χώρα που ζουν, την χώρα που τους προσφέρει δουλειά, φαγητό, σπίτι, εκπαίδευση για τα παιδιά τους.
"Ευχαριστώ" για το τσουβάλιασμα. :whistle: Δεν το έσωσες με την τελευταία σου πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
"Ευχαριστώ" για το τσουβάλιασμα. :whistle: Δεν το έσωσες με την τελευταία σου πρόταση.

Έχουν δει αρκετά τα μάτια μου. Εδώ οι άλλοι έχουν νύφη γερμανίδα και λένε στον γιο τους: ''να την προσέχεις αυτή. Είναι γερμανίδα''. Τι σημασία έχει δηλαδή;:confused: οι Ελληνίδες δεν σηκώνονται να φύγουν; Δεν εκμεταλλεύονται ; Δεν τους έχουν του χεριού τους; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το κακό με τους Έλληνες που ζουν έξω, είναι ότι οι περισσότεροι δυστυχώς δεν σέβονται/εκτιμούν ούτε στο ελάχιστο την χώρα που ζουν, την χώρα που τους προσφέρει δουλειά, φαγητό, σπίτι, εκπαίδευση για τα παιδιά τους.

οι Ελληνίδες δεν σηκώνονται να φύγουν; Δεν εκμεταλλεύονται ; Δεν τους έχουν του χεριού τους; :/:

Ναι, οκ, απλά άλλο το "δε σέβομαι τη χώρα που με ταΐζει" που είναι λίγο περίεργος τρόπος σκέψης - δηλαδή δε θα επισημάνω τα κακώς κείμενα ή δε θα τολμήσω να μην είμαι ικανοποιημένος απ' τον τρόπο ζωής σε μια χώρα απλά επειδή μου δίνει φαγητό και δουλειά; - και άλλο το δεύτερο σενάριο που περιγράφεις, που έχει να κάνει με "Ελληνίδες μάνες" με όλα τα χαρακτηριστικά της Ελληνίδας μάνας (ανακατωσούρες που ευνουχίζουν τους γιους τους και θάβουν τη νύφη, ό,τι εθνικότητας κι αν είναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι, οκ, απλά άλλο το "δε σέβομαι τη χώρα που με ταΐζει" που είναι λίγο περίεργος τρόπος σκέψης - δηλαδή δε θα επισημάνω τα κακώς κείμενα ή δε θα τολμήσω να μην είμαι ικανοποιημένος απ' τον τρόπο ζωής σε μια χώρα απλά επειδή μου δίνει φαγητό και δουλειά; - και άλλο το δεύτερο σενάριο που περιγράφεις, που έχει να κάνει με "Ελληνίδες μάνες" με όλα τα χαρακτηριστικά της Ελληνίδας μάνας (ανακατωσούρες που ευνουχίζουν τους γιους τους και θάβουν τη νύφη, ό,τι εθνικότητας κι αν είναι).

Φυσικά και στην τάδε χώρα μπορεί να μην μου αρέσει... Ούτε η νοοτροπία, ούτε οι άνθρωποι, ούτε το περιβάλλον ούτε τίποτα. Αλλά είσαι κατ εμε υποχρεωμένος/η να το ανεχτείς και να το σεβαστείς όσο μπορείς.

Και τα 2 περιστατικά είναι διαφορετικά συμφωνώ. Απλά τα έχω δει/ακούσει και τα 2 και τα θεωρώ εξίσου άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Να σεβόμαστε, αλλά να θυμόμαστε πως οι μετανάστες δεν είναι δούλοι. Ούτε οι αλλοδαποί που έρχονται στην Ελλάδα, ούτε οι Έλληνες που φεύγουν έξω. Έχουν δικαιώματα και πέρα από την κάλυψη βιολογικών αναγκών. Το να σε ταΐζουν από μόνο του δεν είναι λόγος να είσαι ευχαριστημένος. Είσαι άνθρωπος και έχεις δικαίωμα να διεκδικείς. Δηλαδή οι Αφρικανοί που δουλεύουν για 10€ στην Ελλάδα πρέπει να πουν και "ευχαριστώ" που τους εκμεταλλεύονται, μόνο και μόνο επειδή έχουν ψωμί να φάνε; Κι αυτό γιατί; Επειδή απλά έτυχε να γεννηθούν εκεί, όπου αν συνέχιζαν να μένουν θα είχαν χειρότερη τύχη;
Δέχομαι πως πιθανότατα πολλοί Έλληνες μετανάστες, παίρνουν την ωραία νοοτροπία τους και την πάνε στη Γερμανία -ή όπου αλλού- στην οποία νοοτροπία περιλαμβάνεται το "μου φταίνε οι πάντες και τα πάντα", όμως τη στιγμή που υπάρχει κάποιος που τους πληρώνει (ή διατηρούν οι ίδιοι μια επιχείρηση και τα βγάζουν πέρα) με ποιο ακριβώς σκεπτικό πρέπει να φύγουν από εκεί; Αν συμμορφώνεσαι στους νόμους δε μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.
Έτσι έχει η κατάσταση, μεταναστεύει ο κόσμος, ενοποιείται η αγορά εργασίας, και ο αλλοδαπός θα ρθει εδώ, κι ο Έλληνας θα πάρει τον κώλο του και θα πάει έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το να σε ταΐζουν από μόνο του δεν είναι λόγος να είσαι ευχαριστημένος.

Ποιος σου ειπε οτι στην Ελλαδα η και σε αλλες χωρες ταιζουν τους μεταναστες; Οι οικονομικοι μεταναστες πανε σε μια χωρα και παραγουν εργο με την εργασια τους. Δεν τρωνε και πινουν τζαμπα. Εκτος κι αν μιλαμε για προσφυγες που εισαι υποχρεωμενος απο το διεθνες δικαιο να τους παρεχεις την απαραιτητη βοηθεια απο κονδυλια που παιρνεις απο διαφορους οργανισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε οτι στην Ελλαδα η και σε αλλες χωρες ταιζουν τους μεταναστες; Οι οικονομικοι μεταναστες πανε σε μια χωρα και παραγουν εργο με την εργασια τους.

Αυτό ακριβώς εννοώ, ειρωνικά το είπα το "ταΐζουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Βαζουν και εμας μαζι με Πολωνους/Βουλγαρους/Ρουμανους; Κυριως αυτους απ'οσο ξερω στοχευαν.

Οι Πολωνοί/Βούλγαροι/Ρουμάνοι εξακολουθούν να αποτελούν μια ξεχωριστή κατηγορία, ωστόσο πλέον και οι Έλληνες λόγω της οικονομικής κατάστασης της Ελλάδας αντιμετωπίζονται με μια περίεργη συμπεριφορά - σε ιντερνετικά σχόλια πάντα, από κοντά δεν είχα ποτέ άσχημη αντίδραση, το αντίθετο. Συνήθως όταν με ρωτάνε από πού είμαι και λέω Ελλάδα ενθουσιάζονται και προσπαθούν να θυμηθούν ό,τι ξέρουν για τη χώρα, σε ποια νησιά έχουν πάει κλπ. Αλλά οι βλαμμένοι (εθνικιστές, UKIP κλπ) όλο και κάτι θα πουν για τους ξεβράκωτους Έλληνες που έρχονται εδώ και πρέπει να βγει η Βρετανία απ' την ΕΕ για να μη δίνει άλλα δάνεια στους Έλληνες (λωλ). Όπως είπα, αυτά προς το παρόν μόνο στο ιντερνετ τα έχω διαβάσει, δεν είχα ποτέ την τιμή για από κοντά.

Στο προηγούμενό μου μήνυμα αναφερόμουν περισσότερο στη γενική άνοδο του αντιμεταναστευτικού αισθήματος σε όλη την Ευρώπη που, ίσως, στη Βρετανία να σημαίνει ότι είναι πιο έντονο αφού ανακοίνωσαν το δημοψηφίσμα, άρα λογικά έχουν ζόρι με τους μετανάστες. Με ντόπιους πάντως που μιλάω μου λένε ότι ο κυριότερος λόγος του δημοψηφίσματος είναι για να αποκοπούν από τον έλεγχο της ΕΕ σε εμπορικά και πολιτικά θέματα κλπ, ότι το μεταναστευτικό αφορά κυρίως τους υποστηρικτές του UKIP και άλλους εθνικιστές, που ως τώρα ναι μεν έχουν μια ανοδική τάση αλλά είναι ακόμα μικρή μειοψηφία.

Εμενα θα μ αρεσε η προοπτικη της Βρετανιας αλλα φοβαμαι οτι μπορει για διαφορους λογους να γινει δυσκολη η εγκατασταση εκει τα επομενα 2-3 χρονια.

Αν αναφέρεσαι στα μεταναστευτικά, δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Η Βρετανία έχει στο αίμα της την έννοια της πολυπολιτισμικότητας και έχει απ' τους καλύτερους νόμους για την απόδοση του nationality κλπ. Επίσης έχει τόσους πολλούς μετανάστες που γίνεσαι integrated πολύ γρήγορα. Οι μόνοι που παραμένουν στον κόσμο τους και είναι παραφωνίες είναι οι σκληροπυρηνικοί Μουσουλμάνοι που εξακολουθούν το μοτίβο του γυναίκα = μπούργκα, στο σπίτι, δεν ξέρει λέξη Αγγλικά, δε δουλεύει, γεννάει 4-5 παιδιά. Και με αυτό έχουν ζόρι, ειδικά με τα ISIS κλπ τελευταία, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Και στη Γερμανια ισχυει αυτο για την εργατικη ταξη. Εκει συνηθως τελειωνουν το γυμνασιο και μετα πανε για εκπαιδευση σε καποια δουλεια, πχ ταμειο or whatever. Απλα στην Ελλαδα ειναι η διαφορα που απο τη μια ολοι σπουδαζουν κι απο την αλλη δεν εχουμε ουτε οικονομια να τους απορροφησουμε ουτε μη-σπουδαγμενο δυναμικο να γεμισει χειρωνακτικες θεσεις. Και φτανεις στο σημειο να βλεπεις προυποθεσεις καποια απλης δουλειας και να σου λεει επιθυμητο και το μεταπτυχιακο. Για 500€...

Ακριβώς.

Κι όμως παρόλο που το κορόιδευα αυτό το "να έχεις ένα χαρτί!!!", τώρα το "εκτιμώ" λίγο γιατί είναι λίγο κατάντια να είσαι 40 χρονών, να έχεις παρατήσει το σχολείο στα 15-16 και να μην ξέρεις καλά καλά να γράφεις τη γλώσσα σου, απλά και μόνο επειδή είσαι "εργάτης". Έπρεπε έστω να έχουν κίνητρο να μείνουν στο σχολείο, σε όλες τις τάξεις του γενικού Λυκείου. Τεσπα, περίπλοκο θέμα.

Η ζωη στο Νησι πως ειναι; Εσυ δουλευεις ή σπουδαζεις; Αγγλια μενεις;

Στο Nottingham μένω, δεν είναι καν "καλή" πόλη υπό την έννοια ότι έχει φήμη βίας/εγκληματικότητας (αυτό ίσχυε μέχρι πριν 15 χρόνια που υπήρχαν κάτι συμμορίες κλπ) και επίσης επειδή είναι μεταβιομηχανική πόλη έχει κάποιες άσχημες γωνιές. Βασικά μαλακίες λέω, για να καταλάβεις ακριβώς πώς είναι, είναι απλά μια κανονική πόλη. Έχει φανταστικές γωνιές, έχει φανταστικά πάρκα, έχει μάλιστα μέσα στην πόλη ένα απ΄τα πιο διάσημα πάρκα στον κόσμο (Wollaton Hall and Deer Park , μάλιστα αυτή ήταν η έπαυλη του Μπατμαν σε μια απ' τις τελευταίες ταινίες!!1!!), έχει τις έθνικ γειτονιές με τους πολλούς ξένους, έχει "χωριουδάκια" γύρω γύρω που είναι φανταστικά (εκεί μένω - μια ώρα με τα πόδια απ' το κέντρο, μισή ώρα απ' το πανεπιστήμιο), έχει και κάποιες άσχημες/κακόφημες γειτονιές, έχει και κάτι ύποπτες φάτσες. Δηλαδή γι' αυτό έχει κακή φήμη, δεν είναι η πλούσια, κουκλίστικη και τουριστική πόλη όπως Oxford, Cambridge, Bristol, Bath κλπ γι' αυτό και τα νοίκια είναι τόσο φτηνά σε σχέση με την υπόλοιπη Αγγλία. Το κέντρο στο μεγαλύτερο μέρος του είναι έτσι Lace Market αλλά πχ η κεντρική πλατεία είναι έτσι Old Market Square. Κοίτα τα κτίρια γύρω γύρω, τύπου σοβιετική αρχιτεκτονική :P

Είμαι σε φάση ανάμεσα σε σπουδές και δουλειά, υπό την έννοια ότι είμαι υποψήφια διδάκτορας με υποτροφία από research council (EPSRC) και εξωτερική συνεργασία με μεγάλη εταιρεία (όχι και χρηματοδότηση όμως, μόνο συνεργασία) οπότε πέφτει πολλή δουλειά.

Η ζωή είναι καλή, πολλά πράγματα της καθημερινότητας είναι τόσο εύκολα που σου έρχεται να κλάψεις όταν σκέφτεσαι την Ελλάδα και πώς ζούσες ως τώρα. Κοινωνικά είμαι πάρα πολύ τυχερή γιατί όλοι οι υπόλοιποι στο γκρουπ είναι γαμάτα παιδιά και πολύ κοινωνικοί και περνάμε καλά, βγαίνουμε, μπάρμπεκιους, σινεμά, παμπ, μια χαρά. Οι γείτονες φιλικοί και ευγενικοί, οι υπάλληλοι παντού το ίδιο. Με ξενερώνει που κλείνουν ΟΛΑ στις 5. Ακόμα και το Σάββατο. Ακόμα και οι καφετέριες κλείνουν στις 6. Με πιάνει μια κατάθλιψη όταν γυρνάω σπίτι 8-8μιση και είναι όλα νέκρα. Εκτός απ' τα σουπερμαρκετ που είναι 24ωρα :P

Δεν αντέχω με τίποτα την κουλτούρα διασκέδασης που λέει πάμε Παρασκευή 6 το απόγευμα με 11 το βράδυ να γίνουμε μπαούλα απ΄τα ξύδια, δυσκολεύομαι πολύ και μου κολλάει στα νεύρα. Κάθε Παρασκευή, η πόλη είναι σε φάση πολέμου με αυτή την κατάσταση. Είναι βέβαια και 2 μεγάλα Πανεπιστήμια στην πόλη μέσα, οπότε φοιτητές οπότε έξτρα μεθύσι. Νταξει δεν είναι τραγικό απλά πολύ πολύ ΠΟΛΥ αντιαισθητικό. Ακροβολίζονται τις Παρασκευές ασθενοφόρα, αστυνομίες κλπ γύρω απ΄τα μαστ σημεία του κέντρου και περιμένουν τα ντράβαλα. Όλο και κάποιος θα παραπατήσει και θα τρακάρει την κεφάλα του, οπότε θα του πατήσουν 2 ράμματα ξέρω γω. Όλο και κάποιος θα καυγαδίσει, οπότε θα τους χωρίσει η αστυνομία. Μου τη σπάει γιατί είναι κρατικά λεφτά για ξόδεμα, επειδή οι πολίτες είναι βλάκες και δεν μπορούν να πιούν 3-4 ποτά, πρέπει να πιουν 14.

Βασικά αυτό είναι και το μόνο που με χαλάει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top