• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Στενό ρινικό διάφραγμα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τρόπους αντιμετώπισης του στενού διαφράγματος στη μύτη;

Από μικρός έχω στενό διάφραγμα με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αναπνέω ελεύθερα από τη μύτη, ενώ πολύ συχνά (χειμώνα - καλοκαίρι) βουλώνει. :( Αυτό φυσικά έχει και σαν αποτέλεσμα να μου δημιουργεί και προβλήματα στην ομιλία και ίσως και άλλα, αφού δε μπορώ να αναπνέω σωστά.

Έχω ακούσει για χειρουργική επέμβαση αλλά και επέμβαση με laser. Ισχύει το δεύτερο; Ποιο το κόστος μιας τέτοιας επέμβασης;
Η όποια επέμβαση προκαλεί εξωτερικές αλλαγές στη μύτη;


Thanks! :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα! :P

Σε λίγες ημέρες θα επισκεφτώ τον ΩΡΛ για να μάθω περισσότερα και να στραφώ προς την εγχείρηση. :)

Αν γνωρίζει κανείς τίποτα, ας εκθέσει τις εμπειρίες ή τις πληροφορίες του.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Για στενο ρινικο διαφραγμα δεν ειχα ακουσει. Συνηθως οι πιο πολλοι παραπονουνται για στραβο ρινικο διαφραγμα.

Οσον αφορα το Laser, οριστε ενα αρθρο της Ελευθεροτυπιας που ειχα βρει σχετικα προσφατα:

"
Laser για πεταχτά αυτιά και ρινικό διάφραγμα

Τα αφεστώτα ώτα (πεταχτά αυτιά) αποτελούν μια συχνή συγγενή αισθητική δυσμορφία. Περίπου το 20% των ενηλίκων αντιμετωπίζουν κάποιας μορφής αισθητική δυσμορφία με το πτερύγιο.

Μια νέα επαναστατική και πρωτοποριακή μέθοδος αποκατάστασης των πεταχτών αυτιών εφαρμόζεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα και μόνο στην πόλη της Λάρισας εδώ και τέσσερις μήνες από τον στρατιωτικό ιατρό και χειρουργό ωτορινολαρυγγολόγο Πετρόπουλο Ιωάννη, επιμελητή ΩΡΛ Κλινικής του 404 Γ.Σ.Ν.Λ., σε συνεργασία με τον Pr Serge Mordon από το πανεπιστήμιο της Lille, με πολύ καλά αποτελέσματα. Η μέθοδος αυτή γίνεται στο ιατρείο, δεν απαιτεί ούτε καν τη χρήση τοπικής αναισθησίας, δεν χρησιμοποιείται νυστέρι, οπότε είναι αναίμακτη, δεν αφαιρείται δέρμα, δεν υπάρχει εξωτερική τομή και ο ενδιαφερόμενος επιστρέφει άμεσα στις δραστηριότητές του. Η όλη συνεδρία διαρκεί περίπου 30-35 λεπτά και για τα δύο αυτιά. Με το τέλος της συνεδρίας τοποθετείται ειδικό σιλικονούχο ναρθηκάκι και μια ελαστική κορδέλα, που παραμένουν για μερικές ημέρες. Δεν χορηγείται κάποια αντιβιοτική αγωγή και η μέθοδος είναι εντελώς ανώδυνη. Μπορεί να εφαρμοστεί από την ηλικία των 6 ετών και άνω και είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για τα παιδιά στα οποία μέχρι τώρα η ωτοπλαστική γινόταν χειρουργικά υπό γενική αναισθησία.

Ηδη έχουν πραγματοποιηθεί 29 περιστατικά με απόλυτη επιτυχία και χωρίς καμία επιπλοκή. Με τη μέθοδο αυτή μπορεί να αποκατασταθεί οποιαδήποτε αισθητική δυσμορφία του πτερυγίου του αυτιού, με την προϋπόθεση ότι δεν έχουμε την έλλειψη χόνδρου.

Ρινικό διάφραγμα

Το ρινικό διάφραγμα αποτελεί έναν από τους βασικούς ανατομικούς σχηματισμούς της μύτης. Παίζει ουσιώδη ρόλο στη λειτουργία της ρινικής αναπνοής και, ταυτόχρονα, επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό την αισθητική της μύτης.

Πρόκειται για μια οστεοχόνδρινη δομή που χωρίζει τη ρινική κοιλότητα στις δύο ρινικές θαλάμες, διαμέσου των οποίων ο αέρας εισέρχεται στη μύτη, εφυγραίνεται, θερμαίνεται, καθαρίζεται από ξένα σωματίδια και, μέσω της υπόλοιπης αναπνευστικής οδού, καταλήγει στους πνεύμονες.

Σε περιπτώσεις όπου το χόνδρινο μόνο τμήμα του διαφράγματος είναι στραβό, πλέον μπορεί να ευθειαστεί χωρίς χειρουργείο, αλλά με τη χρήση laser στο ιατρείο. Δεν χρησιμοποιείται και πάλι νυστέρι, η μέθοδος είναι αναίμακτη και ανώδυνη και διαρκεί περίπου 20-25 λεπτά. Στο εσωτερικό της μύτης, τοποθετείται για 10 περίπου λεπτά τοπικό αναισθητικό gel. Στο τέλος της συνεδρίας τοποθετείται ειδικό φύλλο σιλικόνης στο εσωτερικό της μύτης που γίνεται απόλυτα ανεκτό από τον ασθενή και παραμένει για μερικές ημέρες. Πριν από την εφαρμογή του laser, απαιτείται πάντα πλήρης κλινική εκτίμηση του ασθενούς χρήση του ενδοσκοπίου για τον εντοπισμό του προβλήματος, μέτρηση της αναπνευστικής λειτουργίας της μύτης με τη χρήση της ρινομανομετρίας. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά, απλώς θα πρέπει να τονιστεί ότι μόνο στο 20% των ατόμων με στραβό ρινικό διάφραγμα είναι σκολιωτικό μόνο το χόνδρινο τμήμα του, οπότε ενδείκνυται και η χρήση laser."


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/08/2008

Απο την αλλη πλευρα, σχετικα με την "κανονικη" εγχειρηση, αν και υποθετω πολυ πιο ικανοποιητικα θα στα εξηγησει ο ΩΡΛ σου, απο την δικη μου εμπειρια, μπορω να σου πω οτι αν πετυχει, τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα. Εχω ακουσει ομως και αρκετες περιπτωσεις που θεωρουν οτι η κατασταση τους δεν βελτιωθηκε καθολου. Εξαρταται λοιπον απο τον χειρουργο που θα σε εγχειρησει. Επισης, απο την εμπειρια μου, αν εχεις εστω και το παραμικρο προβλημα και πας σε χειρουργο ΩΡΛ, η διαγνωση του θα ειναι (...τυχαια!) οτι χρειαζεσαι εγχειρηση. Η εγχειρηση απο οσο ξερω γινεται με ολικη αναισθησια και διαρκει σχετικα λιγο, ενω μικρος ειναι και ο χρονος αναρρωσης. Αισθητικα θα φορας γαζες και θα εισαι πρησμενος για καποιο μικρο χρονικο διαστημα. Ξαναλεω βεβαια οτι πολυ καλυτερα (και πιο σιγουρα) θα στα εξηγησει καποιος ειδικος.

Προσωπικα επειδη εχω και εγω αναλογο προβλημα, και σκεφτομαι και εγω την εγχειρηση, σε καταλαβαινω. Εγω λογω χρηματων, και αβεβαιου αποτελεσματος δεν το εχω επιχειρησει ακομα, αν και το προβλημα μου ειναι διαρκες και ιδιαιτερα εντονο (κυριως οσον αφορα τον υπνο μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Τι στενό, τι στραβό (μπορεί και να μην είχα ακούσει καλά :redface: ).

Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας το έχω πετύχει κι εγώ. Ελπίζω πάντως να μην υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να εμφανιστεί οποιαδήποτε μεταβολή στην εξωτερική εμφάνιση της μύτης! :worry:

Είχα πάει σε ΩΡΛ όταν ήμουν πολύ μικρός και αν θυμάμαι καλά, είχε πει ότι μετά από κάποια ηλικία (16-18 νομίζω) μπορώ να κάνω την εν λόγω εγχείρηση. :hmm:

Η ασφάλιση ΙΚΑ υποθέτω καλύπτει την περίπτωσή μου. :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τι στενό, τι στραβό (μπορεί και να μην είχα ακούσει καλά :redface: ).

Το άρθρο της Ελευθεροτυπίας το έχω πετύχει κι εγώ. Ελπίζω πάντως να μην υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να εμφανιστεί οποιαδήποτε μεταβολή στην εξωτερική εμφάνιση της μύτης! :worry:

Είχα πάει σε ΩΡΛ όταν ήμουν πολύ μικρός και αν θυμάμαι καλά, είχε πει ότι μετά από κάποια ηλικία (16-18 νομίζω) μπορώ να κάνω την εν λόγω εγχείρηση. :hmm:

Η ασφάλιση ΙΚΑ υποθέτω καλύπτει την περίπτωσή μου. :hmm:

-petros

Μεταβολη στην εμφανιση της μυτης νομιζω αποκλειεται, εσωτερικα γινεται η ολη διαδικασια. Απλα προφανως μπορει να εχεις μια διογκωση τις πρωτες μερες, λογω ταλαιπωριας. Συνηθως παντως οσοι κανουν αυτην την επεμβαση την συνδυαζουν και με πλαστικη - αν εχουν προβλημα με την εμφανιση της - μιας και ειναι συναφεις οι εγχειρησεις.

Οσον αφορα το ΙΚΑ θα με ενδιεφερε και μενα αν γινεται. Αν μαθεις, πες (παντως και παλι νομιζω οτι ισως "αναγκαστεις" να δωσεις και το γνωστο φακελακι! ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top