Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Και εγω μεσα βρε παιδια.Μηπωs ξερει να μου πει κανειs ποιεs τροφεs βοηθουν στο μεταβολισμο η ειναι καπωs υποκειμενικο αυτο δηλαδη αναλογα και με τον οργανισμο.Και κατι ακομα οταν λεμε κανω τη διαιτα του ανανα τι εννοουμε καποια εξωτικη διαιτα: και τι περιλαμβανει αυτη η διαιτα εκτοs απο τον ανανα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και εγω μεσα βρε παιδια.Μηπωs ξερει να μου πει κανειs ποιεs τροφεs βοηθουν στο μεταβολισμο η ειναι καπωs υποκειμενικο αυτο δηλαδη αναλογα και με τον οργανισμο.Και κατι ακομα οταν λεμε κανω τη διαιτα του ανανα τι εννοουμε καποια εξωτικη διαιτα: και τι περιλαμβανει αυτη η διαιτα εκτοs απο τον ανανα:

Εγώ έχω ακούσει να το λένε μόνο στην πλάκα- κάνω τη δίαιτα του ανανα ίσον τρώω τα πάντα εκτός από ανανά :D

Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει δίαιτα του ανανά, αλλά και να υπήρχε δεν θα την έκανα-
αφ'ενός επειδή σιχαίνομαι τον ανανά και αφ' ετέρου επειδή αν τρώς συνέχεια ένα μόνο πράγμα, ο οργανισμός συνηθίζει και από κάποια στιγμή και έπειτα δεν το μεταβολίζει σωστά. ε και στο τέλος σιχαίνεσαι και να το βλέπεις, αν το τρως κάθε μέρα!
Το είχα πάθει με τα κρεατικά, όταν κάποια στιγμή είχα απευθυνθεί σε διαιτολόγο και την πρώτη εβδομάδα με έβαλε να τρώω μεσημέρι- βράδυ κρεατοπράγματα. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει να το λένε μόνο στην πλάκα- κάνω τη δίαιτα του ανανα ίσον τρώω τα πάντα εκτός από ανανά :D

Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει δίαιτα του ανανά, αλλά και να υπήρχε δεν θα την έκανα-
αφ'ενός επειδή σιχαίνομαι τον ανανά και αφ' ετέρου επειδή αν τρώς συνέχεια ένα μόνο πράγμα, ο οργανισμός συνηθίζει και από κάποια στιγμή και έπειτα δεν το μεταβολίζει σωστά. ε και στο τέλος σιχαίνεσαι και να το βλέπεις, αν το τρως κάθε μέρα!
Το είχα πάθει με τα κρεατικά, όταν κάποια στιγμή είχα απευθυνθεί σε διαιτολόγο και την πρώτη εβδομάδα με έβαλε να τρώω μεσημέρι- βράδυ κρεατοπράγματα. :S
Nα σου πω kalypso προτιμω να τρωω συνεχεια κρεαs παρα νεροβραστα σε μια διαιτα. Το κρεαs μπορειs να το κανειs κεφτεδακι σουτζουκακι να το τρωs ωs μπριζολα εχουν εστω μια μικρη διαφορα στην γευση το καθενα οπωs και να το κανειs.Τα νεροβραστα απο οτι ειδοs και να ειναι ολα εχουν την ιδια απαισια γευση.Πικρα! (pliach)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Nα σου πω kalypso προτιμω να τρωω συνεχεια κρεαs παρα νεροβραστα σε μια διαιτα. Το κρεαs μπορειs να το κανειs κεφτεδακι σουτζουκακι να το τρωs ωs μπριζολα εχουν εστω μια μικρη διαφορα στην γευση το καθενα οπωs και να το κανειs.Τα νεροβραστα απο οτι ειδοs και να ειναι ολα εχουν την ιδια απαισια γευση.Πικρα! (pliach)

Αν το τρως μία ολόκληρη εβδομάδα θέλοντας και μη, είναι κάπως :S

Τα νερόβραστα δεν είναι λύση- θεωρώ πολύ χαζές όλες αυτές τις δίαιτες που βάζουν στον άλλο να τρώει για μεσημεριανό ωμά λαχανικά και το βράδυ γιαούρτια! Έλεος.
Η σωστή διατροφή έχει από όλα- λίγη προσοχή στις ποσότητες και στις ώρες που τρώμε χρειάζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εγω μεσα βρε παιδια.Μηπωs ξερει να μου πει κανειs ποιεs τροφεs βοηθουν στο μεταβολισμο η ειναι καπωs υποκειμενικο αυτο δηλαδη αναλογα και με τον οργανισμο.Και κατι ακομα οταν λεμε κανω τη διαιτα του ανανα τι εννοουμε καποια εξωτικη διαιτα: και τι περιλαμβανει αυτη η διαιτα εκτοs απο τον ανανα:

Ο καθε οργανισμος μεταβολιζει διαφορετικα τις τροφες...
Εαν σε ενδιαφερει, υπαρχει μια εξεταση, οπου μπορεις να βρεις ποιες τροφες δε μεταβολιζεις ευκολα, μονο που ειναι καπως ακριβη απο οσο γνωριζω...Απο κει και περα, ισως εμπειρικα να μπορεις να καταληξεις σε καποια συμπερασματα, οπως φανταζομαι πολλοι εχουν κανει, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου...
Σημειωση, αυτα περι διαιτες του ανανα και σε συμμαζευται, ξεχασε τα. Ειναι γελοιοτητες....
Πηγαινε σε ενα διατροφολογο και θα δεις οτι θα σε βοηθησει ουσιαστικα...


Αν το τρως μία ολόκληρη εβδομάδα θέλοντας και μη, είναι κάπως :S

Τα νερόβραστα δεν είναι λύση- θεωρώ πολύ χαζές όλες αυτές τις δίαιτες που βάζουν στον άλλο να τρώει για μεσημεριανό ωμά λαχανικά και το βράδυ γιαούρτια! Έλεος.
Η σωστή διατροφή έχει από όλα- λίγη προσοχή στις ποσότητες και στις ώρες που τρώμε χρειάζεται. :)

Αυτες δεν ειναι σοβαρες διαιτες...
Αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν μπανεις σε προγραμμα για να χασεις κιλα περιοριζεσαι...Τρως κυριως ψητα, βραστα, οσπρια με ελαχιστο αλατι και λαδι...Βεβαια οταν σου βγαζουν προγραμμα για καθε εβδομαδα ξεχωριστα υπαρχουν πολλες εναλλαγες στις τροφες...οπως επισης και μερες που εισαι ελευθερος να φας ο,τι θελεις, παντα ομως με μετρο...Και βεβαια τον προγραμμα βγαινει προσωπικα αναλογα και με τις τροφες που τρωει κανεις...Δλδ εαν εχει καποιος μαθει να τρωει ψωμι, δε θα του απαγορευτει, απλα θα ειναι ιδιαιτερα περιορισμενο και θα αντικαταστησει κατι αλλο που πιθανον να επαιρνε τη θεση του.

Να μη νομιζουμε δλδ οτι οι διατροφες για χασιμο κιλων ειναι και παιχνιδακι. Πολλες απο τις διατροφικες μας συνηθειες, θα πρεπει να τις ξεχασουμε...Και ειναι πολυ βασικο να συνδυαζεται με ασκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ο καθε οργανισμος μεταβολιζει διαφορετικα τις τροφες...
Εαν σε ενδιαφερει, υπαρχει μια εξεταση, οπου μπορεις να βρεις ποιες τροφες δε μεταβολιζεις ευκολα, μονο που ειναι καπως ακριβη απο οσο γνωριζω..

οντως αυτη η εξεταση ειναι πολυ ακριβη αλλα θαυματουρη... την ειχε κανει καποιος γνωστος μου κ εχασε 20 κιλα! μπορει να σου βρουν οτι ακομα κ το πιο ακυρο τροφιμο δε μεταβολιζεται απο τον οργανισμο σου.. σε κεινον θυμαμαι ειχαν πει κ το πιπερι! νομιζω ομως,.. οτι καποια ταμια το παρεχουν δωρεαν γιατι αν θυμαμαι καλα εκεινος δεν ειχε πληρωσει... μη σε παρω στο λαιμο μου ομως δεν ειμαι σιγουρη! επισης σου δινουν αυτοι διαιτολογιο, αρκετα αποτελεσματικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτες δεν ειναι σοβαρες διαιτες...
Αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν μπανεις σε προγραμμα για να χασεις κιλα περιοριζεσαι...Τρως κυριως ψητα, βραστα, οσπρια με ελαχιστο αλατι και λαδι...Βεβαια οταν σου βγαζουν προγραμμα για καθε εβδομαδα ξεχωριστα υπαρχουν πολλες εναλλαγες στις τροφες...οπως επισης και μερες που εισαι ελευθερος να φας ο,τι θελεις, παντα ομως με μετρο...Και βεβαια τον προγραμμα βγαινει προσωπικα αναλογα και με τις τροφες που τρωει κανεις...Δλδ εαν εχει καποιος μαθει να τρωει ψωμι, δε θα του απαγορευτει, απλα θα ειναι ιδιαιτερα περιορισμενο και θα αντικαταστησει κατι αλλο που πιθανον να επαιρνε τη θεση του.

Να μη νομιζουμε δλδ οτι οι διατροφες για χασιμο κιλων ειναι και παιχνιδακι. Πολλες απο τις διατροφικες μας συνηθειες, θα πρεπει να τις ξεχασουμε...Και ειναι πολυ βασικο να συνδυαζεται με ασκηση...


Μετά τον πρώτο μήνα είναι παιχνιδάκι, γιατί πλέον οι διατροφικές συνήθειες έχουν αλλάξει.
Αλλά δε νομίζω πως χρειάζεσαι διαιτολόγο να σου πει να αντικαταστήσεις το ψωμί, με μία φέτα μαύρο ή να ψην τρως πολλά τυριά, λίπη και ζάχαρη.
Πολύ λίγοι είναι οι άνθρωποι που χρειάζονται δίαιτα, κατα τη γνώμη μου, οι υπόλοιποι χρειάζεται απλά να προσέχουν λιγάκι. Απλά εγώ είχα ανέκαθεν την τάση όταν στενοχωριέμαι, ή αγχώνομαι, ή διαβάζω, να το ρίχνω στο φαϊ- και αυτό είναι που προσπαθώ να καταπολεμήσω, το ψυχολογικό του θέματος. :)
Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μία και μοναδική βδομάδα που ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες της διαιτολόγου, δεν έχασα ούτε γραμμάριο! Και αυτό επειδή είχα πείσει τον εαυτό μου ότι αν έτρωγα πχ τα γιαούρτια που μου έβαζε, αλλά λαχταρούσα να φάω ας πούμε ένα σουβλάκι καλαμάκι, (κατα)πιεζόμουν και ο οργανισμός μου ασκούσε βέτο.
Οπότε όλα με μέτρο- αν έχουμε όρεξη για ένα γλυκό ή για κάτι άλλο, είναι καλύτερα να το φάμε και να το ευχαριστηθούμε, παρα να μιζεριάζουμε πάνω από τα όσπρια με το ελάχιστο λάδι και αλάτι :S


πς. άσκηση; λολζ, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα σε συνδυασμό με άσκηση! Για την ακρίβεια, έχω να κάνω σκέτη άσκηση, από τότε που σταμάτησα το κολυμβητήριο, κάτι χρόνια πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Είμαι η Isiliel και είμαι 62 κιλά. :worry: Πρέπει να χάσω τουλάχιστον 10 αλλά για αρχή (από αύριο δηλαδή) λέω να κόψω τις coca-colaZ!.... ουφφ..


Πολύ ωραία.

Είμαι ο Δημήτρης και με έχει στείλει ο Θεός για να αισθανθείτε όλοι εδώ μέσα πολύ καλύτερα.

Είμαι 1.71 και 150 κιλα. Για αρχή πρέπει λοιπον να χασω ΕΣΕΝΑ (τα 62) και μετά μερικά ακόμη :D.

Δέχομαι ευχαριστήριες επιστολές στο mail και οικονομικές ευχαριστίες στο paypal.

Eυχαριστώ.

Α. Και σταματήστε να μιλάτε για τα 5-10 κιλά που ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι πρέπει να χάσετε σαν να είστε στους ΑΑ!! "Ειμαι ο ταδε και ειμαι καλα. 3 μήνες χωρίς να φάω τηγανιτές μπάμιες. Κάθε μέρα είναι μια μάχη." Το πιο πιθανό είναι οτι θέλετε να τα χάσετε επειδή πιστεύετε οτι το look "ανορεξία" είναι αυτό που σας ταιριάζει. :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μετά τον πρώτο μήνα είναι παιχνιδάκι, γιατί πλέον οι διατροφικές συνήθειες έχουν αλλάξει.

Παιχνιδακι δεν ειναι. Οταν εχεις μαθει να τρως 5-6 φετες ψωμι τλχ απο μικρο παιδι, γιατι διαφορετικα σου ειναι ανοστο το καθε φαγητο ακομα και τα ζυμαρικα, δυσκολα περιοριζεσαι σε μια φετα. Αυτο πχ ισχυει για μενα. Το να αλλαξεις διατροφικες συνηθειες δεν ειναι τοσο ευκολο και εκτος απο τον παραγοντα "γευση", παιζει ρολο και η ψυχολογια.

Αλλά δε νομίζω πως χρειάζεσαι διαιτολόγο να σου πει να αντικαταστήσεις το ψωμί, με μία φέτα μαύρο ή να ψην τρως πολλά τυριά, λίπη και ζάχαρη.
Πολύ λίγοι είναι οι άνθρωποι που χρειάζονται δίαιτα, κατα τη γνώμη μου, οι υπόλοιποι χρειάζεται απλά να προσέχουν λιγάκι.
Ο διαιτολογος και η διατροφη που σου βγαζει, η οποια εχει να κανει και με την ποσοτητα και με το συνδυασμο τροφων, σε βαζει σε ενα προγραμμα. Ακομα κι αν καποιος εχει ασχοληθει και εχει μελετησει περι σωστης διατροφης, το δυσκολο ειναι να πειθαρχησει.

Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μία και μοναδική βδομάδα που ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες της διαιτολόγου, δεν έχασα ούτε γραμμάριο! Και αυτό επειδή είχα πείσει τον εαυτό μου ότι αν έτρωγα πχ τα γιαούρτια που μου έβαζε, αλλά λαχταρούσα να φάω ας πούμε ένα σουβλάκι καλαμάκι, (κατα)πιεζόμουν και ο οργανισμός μου ασκούσε βέτο.
Οπότε όλα με μέτρο- αν έχουμε όρεξη για ένα γλυκό ή για κάτι άλλο, είναι καλύτερα να το φάμε και να το ευχαριστηθούμε, παρα να μιζεριάζουμε πάνω από τα όσπρια με το ελάχιστο λάδι και αλάτι :S

Μπορει να κανουμε και 3 βδομαδες για να χασουμε ενα κιλο...Συνηθως μετα την τριτη εβδομαδα παρατηρει κανεις καποια αποτελεσματα..
Οταν καποιος εχει σκοπο το χασιμο αρκετων κιλων, οπως και να το κανουμε δε γινεται κατι εαν συνεχιζει να τρωει γλυκα. Βεβαια και ενας διαιτολογος σου βαζει πχ μια κουταλια γλυκο του κουταλιου την ημερα. Αλλα και παλι εξαρταται απο το ατομο και το στοχο που εχει. Αλλη διατροφη κανει κανεις που θελει να χασει 2 κιλα και αλλη αυτος που θελει 15 κ.ο.κ.
Εκτος αυτου, παιζει και ρολο σε ποια επιπεδα βρισκεται και ο μεταβολισμος σου. Αλλον εχεις στα 20 και αλλον στα 30+...
Μεχρι πριν δυο χρονια π.χ. ετρωγα ο,τι ηθελα και οσο ηθελα, ο,τι ωρα ηθελα και ημουν 47-48 κιλα χειμωνα-καλοκαιρι. Πλεον κανω τα ιδια και παιζω 2-4 κιλα πιο πανω. Καλως ή κακως, οσο μεγαλωνουμε και δεν προσεχουμε, ο μεταβολισμος μας αλλαζει...


πς. άσκηση; λολζ, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα σε συνδυασμό με άσκηση! Για την ακρίβεια, έχω να κάνω σκέτη άσκηση, από τότε που σταμάτησα το κολυμβητήριο, κάτι χρόνια πριν...

Κακως! :P Μετα απο χρονια θα με θυμηθεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πολύ ωραία.

Είμαι ο Δημήτρης και με έχει στείλει ο Θεός για να αισθανθείτε όλοι εδώ μέσα πολύ καλύτερα.

Είμαι 1.71 και 150 κιλα. Για αρχή πρέπει λοιπον να χασω ΕΣΕΝΑ (τα 62) και μετά μερικά ακόμη :D.

Δέχομαι ευχαριστήριες επιστολές στο mail και οικονομικές ευχαριστίες στο paypal.

Eυχαριστώ.

Α. Και σταματήστε να μιλάτε για τα 5-10 κιλά που ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι πρέπει να χάσετε σαν να είστε στους ΑΑ!! "Ειμαι ο ταδε και ειμαι καλα. 3 μήνες χωρίς να φάω τηγανιτές μπάμιες. Κάθε μέρα είναι μια μάχη." Το πιο πιθανό είναι οτι θέλετε να τα χάσετε επειδή πιστεύετε οτι το look "ανορεξία" είναι αυτό που σας ταιριάζει. :beating:

εμένα μου πρόσφερες ένα μεγάλο χαμόγελο πάντως
Σπουδαίο πράγμα το χιούμορ φίλε μου! σπουδαίο!
Κοίτα, εγώ δεν θέλω να χάσω 10 κιλά, αλλά 30
Την μισή isiliel :lol:
Κι όχι, δεν είναι γιατί θέλω να φτάσω στα κιλά του μοντέλου, είναι γιατί θέλω να φτάσω στα κιλά της υγείας μου
Παρόλα αυτά... δεν λέω να το βάλω μπρος
Δε βαριέσαι.... θα δείξει!
Εσύ πάντως, καλή δύναμη αν έχεις αποφασίσει κι έχεις βάλει μπρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή είμαι κι εγώ λίιιγο υπέρβαρος (πλησιάζω τα 100 κιλά), νομίζω ότι το δύσκολο δεν είναι τόσο το να χάσει κανείς κιλά, αλλά μετά να τα διατηρήσει.
Τον Ιούλιο αντί για δίαιτα, ξεκίνησα να τρώω βάζοντας ένα μέτρο στον εαυτό μου, αποφεύγοντας όλες τις έξτρα τροφές, εννοώ τις ενδιαμεσες στην δουλειά μου κλπ, και μέχρι τον Οκτώβριο έχασα περίπου 4 κιλά.
Μετά τα ξαναπήρα σχεδόν όλα και από σήμερα πήρα απόφαση να ξανααρχίσω, με την ίδια μέθοδο, μέχρι το καλοκαίρι έστω 5 κιλά ελπίζω να τα χάσω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι τα πηρες παλι, διοτι ξεχασες το μετρο που ειχες θεσει εκεινους τους τρεις μηνες...
Αυτο που επαθες το παθαινουν πολλοι και ειναι καθαρα ψυχολογικο. Βλεπουμε πως εχουμε χασει, σκεφτομαστε οτι δεν ειναι κακο να το ριξουμε 2 μερες εξω, μονο που αυτες οι αρχικα 2 μερες γινονται τελικα "δεκαδυο"...

Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου D_G :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Neraida.
Επίσης έχω παρατηρήσει, ότι όταν για κάποιο διάστημα κάνω δίαιτα και μετά τη σταματήσω, για ένα διάστημα ακόμα συνεχίζω να αδυνατίζω, δεν ξέρω αν αυτό είναι θέμα μεταβολισμού και αν συμβαίνει και σε άλλους.
Κάποτε έκανα εντατική δίαιτα και έφθασα τα 77 κιλά, σταμάτησα και για 1-2 εβδομάδες συνέχιζα να αδυνατίζω, έφθασα μέχρι τα 73 κιλά και άρχισα να τρομάζω μήπως έχω πάθει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιχνιδακι δεν ειναι. Οταν εχεις μαθει να τρως 5-6 φετες ψωμι τλχ απο μικρο παιδι, γιατι διαφορετικα σου ειναι ανοστο το καθε φαγητο ακομα και τα ζυμαρικα, δυσκολα περιοριζεσαι σε μια φετα. Αυτο πχ ισχυει για μενα. Το να αλλαξεις διατροφικες συνηθειες δεν ειναι τοσο ευκολο και εκτος απο τον παραγοντα "γευση", παιζει ρολο και η ψυχολογια.

Μα σε έναν μήνα έχεις ήδη αλλάξει διατροφικές συνήθειες και μάλιστα πλέον δεν νιώθεις ότι κάνεις δίαιτα, γιατί όσα χρόνια και να έτρωγες "αλλιώς", ο οργανισμός μαθαίνει και συνηθίζει στα καινούρια δεδομένα. Πώς γίνεται με το κάπνισμα; Αντίστοιχο είναι και αυτό. :)


Ο διαιτολογος και η διατροφη που σου βγαζει, η οποια εχει να κανει και με την ποσοτητα και με το συνδυασμο τροφων, σε βαζει σε ενα προγραμμα. Ακομα κι αν καποιος εχει ασχοληθει και εχει μελετησει περι σωστης διατροφης, το δυσκολο ειναι να πειθαρχησει.
Στο περι πειθαρχίας συμφωνώ απόλυτα- αλλά στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται κανείς μας μπαμπούλα για να χάσει τα κιλά. Αμα ξέρεις ότι κάποιος σε περιμένει να σε ζυγίσει την άλλη εβδομάδα, ίσως να προσέχεις περισσότερο, αλλά και πάλι δεν θεωρώ ότι η σωστή διατροφή είναι κάτι που δεν μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του... :)


Μπορει να κανουμε και 3 βδομαδες για να χασουμε ενα κιλο...Συνηθως μετα την τριτη εβδομαδα παρατηρει κανεις καποια αποτελεσματα..
Οταν καποιος εχει σκοπο το χασιμο αρκετων κιλων, οπως και να το κανουμε δε γινεται κατι εαν συνεχιζει να τρωει γλυκα. Βεβαια και ενας διαιτολογος σου βαζει πχ μια κουταλια γλυκο του κουταλιου την ημερα. Αλλα και παλι εξαρταται απο το ατομο και το στοχο που εχει. Αλλη διατροφη κανει κανεις που θελει να χασει 2 κιλα και αλλη αυτος που θελει 15 κ.ο.κ.
Εκτος αυτου, παιζει και ρολο σε ποια επιπεδα βρισκεται και ο μεταβολισμος σου. Αλλον εχεις στα 20 και αλλον στα 30+...
Μεχρι πριν δυο χρονια π.χ. ετρωγα ο,τι ηθελα και οσο ηθελα, ο,τι ωρα ηθελα και ημουν 47-48 κιλα χειμωνα-καλοκαιρι. Πλεον κανω τα ιδια και παιζω 2-4 κιλα πιο πανω. Καλως ή κακως, οσο μεγαλωνουμε και δεν προσεχουμε, ο μεταβολισμος μας αλλαζει...
Είναι θέμα και ηλικίας και μεταβολισμού, αλλά και γονιδίων.
Εγώ πάντα έπρεπε να προσέχω επειδή τα γονίδιά μου είναι τραγικά- έχουμε μία τάση παχυσαρκίας στην οικογένεια (και δύο μη σου πω!), οπότε ποτέ δεν έτρωγα ό,τι ήθελα σε απεριόριστες ποσότητες. γκρρρ
Πάντως για τα περί διατροφής που λες ότι άλλη κάνει αυτός που θέλει να χάσει 5 και άλλη αυτός που θέλει να χάσει 15, δεν ισχύει, γιατί με την μαμά μου έκανα σχεδόν την ίδια- εγώ ήθελα να χάσω 5, εκείνη 35. Και ο λόγος που ήταν η ίδια είναι επειδή θέλαμε να τα χάσουμε με ρυθμό 1 κιλό την εβδομάδα. Οπότε φαντάζομαι αυτό είναι που παίζει ρόλο στον καθορισμό της σωστής δίαιτας για κάποιον- το χρονικό διάστημα στο οποίο είναι διατεθειμένος να χάσει τα κιλά. Αλλιώς θα τρώει ένας που θέλει να χάσει 40 κιλά σε ένα χρόνο και αλλιώς ένας που θέλει να χάσει τα ίδια σε δύο χρόνια.
Όσο για το χρόνο που χρειάζεται για να επενεργήσει η δίαιτα- εγώ πάντα την πρώτη εβδομάδα έχανα από ένα μέχρι ενάμιση κιλό. Κάπου μετά τα 2-3 πρώτα κιλά, αρχίζει ο οργανισμός να συνηθίζει στα νέα δεδομένα (ο ένας μήνας που λέγαμε) και σταματάει να χάνει και ενδεχομένως να κάνει κατακρατήσεις υγρών, οπότε μπορεί να φαίνεται ότι παίρνει κιόλας. :)


άσχετο- με 48 κιλά τι την ήθελες τη δίαιτα/διατροφή καλό μου;!!
ΚουΕ ακούς;;;;;; Για να μη λες για μένα μετά! Ορίστε! :confused::D


Κακως! :P Μετα απο χρονια θα με θυμηθεις:P
...σφυράω αδιάφορα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
εμένα μου πρόσφερες ένα μεγάλο χαμόγελο πάντως
Σπουδαίο πράγμα το χιούμορ φίλε μου! σπουδαίο!
Κοίτα, εγώ δεν θέλω να χάσω 10 κιλά, αλλά 30
Την μισή isiliel :lol:
Κι όχι, δεν είναι γιατί θέλω να φτάσω στα κιλά του μοντέλου, είναι γιατί θέλω να φτάσω στα κιλά της υγείας μου
Παρόλα αυτά... δεν λέω να το βάλω μπρος
Δε βαριέσαι.... θα δείξει!
Εσύ πάντως, καλή δύναμη αν έχεις αποφασίσει κι έχεις βάλει μπρος!

Εντάξει, 30 κιλά όντως είναι κάτι που μπορεί να σε βλάψει. Εγώ εκ των πραγμάτων θα ακολουθήσω την λύση της σφαγής γιατί και οι χειρούργοι άνθρωποι είναι, κλέφτες να γίνουνε;

εκεί που κολλάω περισσότερο είναι στο ΠΩΣ μετράει ο καθένας το πόσα κιλά πρέπει να χάσει και ΠΟΣΗ πίεση αισθάνεται για αυτό το ζήτημα. 8 στις 10 φορές βλέπω ανθρώπους να υστεριάζουν για αυτό το θέμα κυρίως λόγω τραγικών προτύπων. Δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται καλό να μπορείς να μετρήσεις τα κόκκαλα του άλλου - τουλάχιστον όσο αυτός εξακολουθεί να είναι εν ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εντάξει, 30 κιλά όντως είναι κάτι που μπορεί να σε βλάψει. Εγώ εκ των πραγμάτων θα ακολουθήσω την λύση της σφαγής γιατί και οι χειρούργοι άνθρωποι είναι, κλέφτες να γίνουνε;

εκεί που κολλάω περισσότερο είναι στο ΠΩΣ μετράει ο καθένας το πόσα κιλά πρέπει να χάσει και ΠΟΣΗ πίεση αισθάνεται για αυτό το ζήτημα. 8 στις 10 φορές βλέπω ανθρώπους να υστεριάζουν για αυτό το θέμα κυρίως λόγω τραγικών προτύπων. Δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται καλό να μπορείς να μετρήσεις τα κόκκαλα του άλλου - τουλάχιστον όσο αυτός εξακολουθεί να είναι εν ζωή!

Μόλις γύρισε η μαμά μου και μου είπε ότι μου κανόνισε εξέταση θυροειδή, γιατί δε γίνεται λέει να τρώω όσο τρώω και αν δεν προσέχω τι τρώω 2-3 μέρες, να παχαίνω! Θεωρεί ότι τις τελευταίες δέκα μέρες μάααλλον έχω πάρει ένα κιλό και αυτό είναι ανήκουστο και δεν πρέπει να συμβαίνει. :X
Πρόσεξε τι συμβαίνει εδώ- εγώ με τα κιλά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα (ε καλά ίσως ένα πολύ μικρό :p), ούτε με τα κιλά της μητέρας μου. Προσέχω για να αρέσω σε εμένα, για να νιώθω καλά εγώ με τον εαυτό μου βρε παιδίμ. :D Όμως η μητέρα μου από το φόβο της μην παχύνω, επειδή εκείνη έχει πρόβλημα με τα δικά της κιλά, μου φωνάζει αν δει ότι παίρνω.
Από το επιθυμητό μου βάρος απέχω 5-7 κιλά, αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα.
Επομένως δεν υστεριάζω εγώ από μόνη μου γι αυτό το θέμα, αλλά η αντιμετώπιση της μαμάς μου με κάνει να υστεριάζω, γιατί έχει έναν τρόπο να με κάνει να γίνομαι έξαλλη. :angel:

...Σου παρουσίασα ένα μόνο ενδεχόμενο, του γιατί ένας άνθρωπος που δεν έχει πρόβλημα "πάχους", μπορεί να έχει πρόβλημα με τα κιλά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μόλις γύρισε η μαμά μου και μου είπε ότι μου κανόνισε εξέταση θυροειδή, γιατί δε γίνεται λέει να τρώω όσο τρώω και αν δεν προσέχω τι τρώω 2-3 μέρες, να παχαίνω! Θεωρεί ότι τις τελευταίες δέκα μέρες μάααλλον έχω πάρει ένα κιλό και αυτό είναι ανήκουστο και δεν πρέπει να συμβαίνει. :X
Πρόσεξε τι συμβαίνει εδώ- εγώ με τα κιλά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα (ε καλά ίσως ένα πολύ μικρό :p), ούτε με τα κιλά της μητέρας μου. Προσέχω για να αρέσω σε εμένα, για να νιώθω καλά εγώ με τον εαυτό μου βρε παιδίμ. :D Όμως η μητέρα μου από το φόβο της μην παχύνω, επειδή εκείνη έχει πρόβλημα με τα δικά της κιλά, μου φωνάζει αν δει ότι παίρνω.
Από το επιθυμητό μου βάρος απέχω 5-7 κιλά, αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα.
Επομένως δεν υστεριάζω εγώ από μόνη μου γι αυτό το θέμα, αλλά η αντιμετώπιση της μαμάς μου με κάνει να υστεριάζω, γιατί έχει έναν τρόπο να με κάνει να γίνομαι έξαλλη. :angel:

...Σου παρουσίασα ένα μόνο ενδεχόμενο, του γιατί ένας άνθρωπος που δεν έχει πρόβλημα "πάχους", μπορεί να έχει πρόβλημα με τα κιλά του.

Κοίτα, και μόνο που η μαμά σου κανόνισε για σένα μια ιατρική εξέταση πριν το συζητήσετε καν -αν κατάλαβα καλά- αρκεί για να αισθανθείς πιεσμένη.

Μόνο που εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το βάρος σου, έχεις πρόβλημα με τη μάνα σου! Δικαίως κατα τα φαινόμενα, καθώς η μάνα σου υπερβάλλει και προφανώς σε πρήζει.

Επίσης 5 και 7 κιλά πάνω απο το "κανονικό" βάρος είναι μάλλον προσόν στις γυναίκες (εντάξει, γούστα μπλα μπλα μπλα αλλά έχω δίκιο και το ξέρετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

Αυτο που επαθες το παθαινουν πολλοι και ειναι καθαρα ψυχολογικο.

Τώρα το είδα αυτο!

Ως επαγγελματίας χοντρός θα διαφωνήσω και ακολουθεί το "γιατί".

Το φαγητό δρα όπως ακριβώς τα ναρκωτικά, απλώς με πολύ μικρότερη ένταση. Πρόκειται για μια εξάρτηση κανονικότατη, με σύνδρομα στέρησης και όλα τα όμορφα που πάνε πακέτο - όπως επίσης και με την μόνιμη παρόρμηση να ικανοποιήσεις την εξάρτηση αυτή ακόμα και αν έχεις απέχει απο το σπορ όσο έχεις αντέξει.

Βέβαια όλο αυτό στους "κανονικούς" ανθρώπους δουλεύει προς όφελος του ενστίκτου "θέλω-να-φάω" το οποίο, όπως και άλλα ένστικτα, μας επιβάλλεται μέσω ενός μηχανισμού ανταμοιβής/τιμωρίας (αν είναι καλό για σένα ο εγκέφαλος σου σε κάνει να αισθάνεσαι καλά, αν είναι κακό σε κάνει να ενοχλείσαι).

Όμως αυτός ακριβώς ο μηχανισμός γίνεται ο εχθρός σου, γιατί ο χημικός τρόπος με τον οποίο ανταμοίβεσαι όταν τρώς προκαλεί εξάρτηση. Εν ολίγοις, μπορεί να αισθάνεσαι την ανάγκη για αυτήν την αίσθηση συνεχώς, αυξητικά και δια παντός.

Οπότε δεν πρόκειται για κάτι αμιγώς ψυχολογικό αλλά για κάτι που εξηγείται με πρεζακοειδή λογική! Ξανάφαγες γιατί η εξάρτηση σε έπεισε. Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν με διαφορετική ένταση για τον καθένα, δεν εννοώ πως η εξάρτηση ενός 100κιλου ανθρώπου είναι ίδια με την δικιά μου εξάρτηση - ευτυχώς γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε αρκετό φαγητό για όλους μας ούτε καν στον δυτικό κόσμο.

Ουφ, τα έγραψα και ησύχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Νεκροπεθαμένε, αν και είσαι καλτ μορφή της παρα-μάνογουορ ιδεολογίας, έχεις σκεφτεί ποτέ να επισκεφτείς διαιτολόγο; Βοηθάνε αν και είναι λίγο πρήχτηδες. Εγώ είχα πάει στον γιατρό για προβλήματα με το στομάχι μου (υπερχλωρίωση-ξυνίλες-δυσανεξία σε 165426 φαγητά και πόνος) και με παρέπεμψε σε διαιτολόγο να βρει τι σκ@τ@ συμβαίνει και πονάω αντί να πεινάω. Άβυσσος το στομάχι. Μου έκαναν τεστ δυσανεξίας και δεν μπορώ να φάω-χωνέψω ούτε μήλα. Είχα καταντήσει να περιφέρομαι σαν φάντασμα με παραλίγο τρύπιο στομάχι.
Ο Διαιτολόγος βγάζει προγραμματάκι, αφού κάνει μετρήσεις λίπους,νερού και υπολογίσει πόσα κιλά πρέπει να χάσεις. Δεν ξέρω παραπάνω, γιατί εγώ έκανα μόνο το τεστ δυσανεξίας για το στομάχι μου. Αλλά για να μην παρεκκλίνεις από το πρόγραμμα σου δίνουν ημερολόγιο να καταγράφεις τί τρως και σε ποιες ποσότητες, καθημερινά. Το ημερολόγιο αυτό το παραδίδεις στο επόμενο ραντεβού , με νέες μετρήσεις κτλ! Όπως και να 'χει μπαίνεις σε συγκεκριμένο πρόγραμμα. Και αν και τα γυμναστήρια είναι μια βαρεμάρα και μισή, παλεύονται με ένα mp3 στ αυτιά. Ειδικά αν μένεις μόνος σου, τίγκαρε το ψυγείο με πρασινάδες και τα βασικά πρωτεϊνούχα και πέταξε τα φυλλαδιάκια από ντελίβερυ. Δώσε όλα σου τα λεφτά σε gadgets , κάλτσες και μια καινούρια Gibson, ώστε να μην μένουν και πολλά πολλά για φαί. το χειρότερο : περιορισμένα ξύδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
έχεις σκεφτεί ποτέ να επισκεφτείς διαιτολόγο; Βοηθάνε αν και είναι λίγο πρήχτηδες.

Έχω περάσει μια 10ετία αγκαλίτσα με διαιτολόγους, ενδοκρινολόγους, διάφορες ειδικότητες σε -όγους και όλοι προσπάθησαν να με αδυνατήσουν. Δεν φταίνε αυτοί που δεν τα κατάφεραν, απλώς είμαι υπερβολικά εθισμένος!

Οπότε ακολουθώ την τελευταία λύση η οποία είναι να με κάνει φέτες ο χασάπης και να μη μπορώ να φάω όσο εθισμένος και να είμαι.

Επίσης καινούργια γκίμπσον πήρα φέτος (και τα σπάει τα σπάει τα σπάειιιι), σειρά έχει η επισκευή της Guild μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top