Μη εφαρμογή του ωραρίου, τι κάνουμε;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Κάτι σχετικά με τις υπερωρίες....
Εγώ όταν προσλήφθηκα στην εταιρία που δουλεύω, ενημερώθηκα ότι κάποιες μέρες την εβδομάδα θα πρέπει να κάθομαι κάποιες ώρες παραπάνω, φυσικά επί πληρωμή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα φυσικά.
Όταν όμως κατάλαβα ότι πλέον δεν μπορώ να έχω προσωπική ζωή διότι οι παραπάνω ώρες ήταν μέχρι τις 12, 01 ή και 02 τη νύχτα, τότε να τα χέσω τα παραπάνω λεφτά. Δεν μπορούσα να φύγω Σαβ/κο, γιατί υπήρχε περίπτωση να δουλεύω, οπότε πώς να κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο, πώς να κλείσω εισιτήρια σε καραβι, αεροπλάνο κ.λ.π.? Δεν μπορούσα να πάω να πιω ένα καφέ αφού ποτέ δεν ήξερα τι ώρα θα σχολάσω, να πάω ένα κομμωτήριο, και το χειρότερο, όταν ήθελα να αυξήσω τα έσοδα μου, μου ήταν αδύνατο να πιάσω μία δεύτερη δουλειά γιατί η πρωινή μου δουλειά είχε μεν αρχή (στις 9 κάθε πρωί), αλλά δεν είχε τέλος (μπορεί να σχόλαγα κανονικά στις 5, αλλά μπορεί να σχόλαγα και στις 11 το βράδυ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Κάτι σχετικά με τις υπερωρίες....
Εγώ όταν προσλήφθηκα στην εταιρία που δουλεύω, ενημερώθηκα ότι κάποιες μέρες την εβδομάδα θα πρέπει να κάθομαι κάποιες ώρες παραπάνω, φυσικά επί πληρωμή. Δεν είχα κανένα πρόβλημα φυσικά.
Όταν όμως κατάλαβα ότι πλέον δεν μπορώ να έχω προσωπική ζωή διότι οι παραπάνω ώρες ήταν μέχρι τις 12, 01 ή και 02 τη νύχτα, τότε να τα χέσω τα παραπάνω λεφτά. Δεν μπορούσα να φύγω Σαβ/κο, γιατί υπήρχε περίπτωση να δουλεύω, οπότε πώς να κάνω κράτηση σε ξενοδοχείο, πώς να κλείσω εισιτήρια σε καραβι, αεροπλάνο κ.λ.π.? Δεν μπορούσα να πάω να πιω ένα καφέ αφού ποτέ δεν ήξερα τι ώρα θα σχολάσω, να πάω ένα κομμωτήριο, και το χειρότερο, όταν ήθελα να αυξήσω τα έσοδα μου, μου ήταν αδύνατο να πιάσω μία δεύτερη δουλειά γιατί η πρωινή μου δουλειά είχε μεν αρχή (στις 9 κάθε πρωί), αλλά δεν είχε τέλος (μπορεί να σχόλαγα κανονικά στις 5, αλλά μπορεί να σχόλαγα και στις 11 το βράδυ).
Συνεχιζεις να δουλευεις σε αυτη την εταιρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ακόμη και στις μεγάλες εταιρείες αυτοί που "τυπικά" δικαιούνται υπερωρίες είναι οι υπάλληλοι που ανοίκουν στα λεγόμενα "κατώτερα κλιμάκια" τώρα αν τις παίρνουν όλες αυτό είναι άλλο θέμα....Στον ιδιωτικό τομέα ο εργοδότης μπορεί να θέσει ότι περιορισμούς του θέλει αυθαίρετα....π.χ να όρισει ότι οι υπάλληλοι με μισθό πάνω από 1300 ευρώ δεν θα πέρνουν υπερωρίες (δε μπα να σκίζονται). Τώρα όσο αναφορά τις υψηλότερες βαθιμίδες εκεί παίζονται άλλα...άλλοι μισθοί, βοnus, και πολύ "δήθεν" προκειμένου να δείξουνε στα στελέχη ότι αξίζουν τον μισθό τους, παραμένωντας στα γραφεία τους μέχρι αργά έτσι για τα μάτια του κόσμου σερφάρωντας στο ιντερνετ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν με καταλαβατε, εγω ειμαι κατα οταν δεν τηρουνται καποια λογια. Ετσι και πει ο εργοδοτης αυτοι που εχουν χ μισθο δεν παιρνουν υπερωριες ετσι και βγει καποιος υπαλληλος με χ μισθο και λεει βλακα τον εργοδοτη για τις υπερωριες ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ και θα υποστηριξω τον εργοδοτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δεν με καταλαβατε, εγω ειμαι κατα οταν δεν τηρουνται καποια λογια. Ετσι και πει ο εργοδοτης αυτοι που εχουν χ μισθο δεν παιρνουν υπερωριες ετσι και βγει καποιος υπαλληλος με χ μισθο και λεει βλακα τον εργοδοτη για τις υπερωριες ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ και θα υποστηριξω τον εργοδοτη. :)


ΕΤΣΙ.'Οταν όμως δεν τηρείται η συμφωνία,δεν μπορείς να φύγεις αμέσως.Πρώτα ψάχνεις,μετά εντοπίζεις και μετά την κάνεις.

'Οσο για τη δύναμη των πτυχίων...υπάρχει και o όρος overqualified τελευταία ..:(
Από την άλλη η εμπειρία είναι κάτι που εκτιμάται δεόντως.Πολλές φορές θα χρειαστεί να υπομείνεις για κάποιο διάστημα προκειμένου να αποκτήσεις μια κάποια εμπειρία ,έτσι ώστε να ξαναματαορμηξεις στον αγώνα με πιο δυνατά οπλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
ΕΤΣΙ.'Οταν όμως δεν τηρείται η συμφωνία,δεν μπορείς να φύγεις αμέσως.Πρώτα ψάχνεις,μετά εντοπίζεις και μετά την κάνεις.

'Οσο για τη δύναμη των πτυχίων...υπάρχει και o όρος overqualified τελευταία ..:(
Από την άλλη η εμπειρία είναι κάτι που εκτιμάται δεόντως.Πολλές φορές θα χρειαστεί να υπομείνεις για κάποιο διάστημα προκειμένου να αποκτήσεις μια κάποια εμπειρία ,έτσι ώστε να ξαναματαορμηξεις στον αγώνα με πιο δυνατά οπλα :)
Εννοειτε οτι οποιος περιμενει απο τον πρωτο μισθο 1000Ε κτλ κτλ ειναι ανοητος, εννεοιτε οτι δεν ειναι και τοσο κακο αν στην πρωτη θεση σου εισαι κατι πιο κατω απο το ονειρο σου. :) Αλλα ασχημο ειναι να μεινεις σε αυτη την θεση και να λες και ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αν σε μια δουλειά σε κρατάνε 1000 ώρες (ενώ έχεις συμφωνήσει διαφορετικά) είναι λάθος πρώτα απ'όλα δικό σου. Γιατί όταν πας σε μια δουλειά ρωτάς 2 πράγματα 1) μισθό 2) ώρες εργασίας. Αν δεις ότι δεν τηρούνται αυτά από την αρχή μπορείς να βρεις άλλη δουλειά και να βρουν εκεί άλλον σκλάβο.
Δεν βρίσκεις άλλη καλή δουλειά και έχεις ανάγκες? Υπάρχουν οι λεγόμενες προσωρινές δουλειές ή και το επίδομα ανεργίας. Αν μείνεις 1 χρόνο σε δουλειά μετά παίρνεις επίδομα και έχεις χρόνο να ψάξεις για άλλη εργασία. Για να βρεις εργασία δεν θέλει τίποτα άλλο από χρόνο να ψάξεις να ασχοληθείς.

Οι over-qualified σε μια δουλειά είναι αυτοί που ξεζουμίζονται πάντα περισσότερο. Διότι οι εργοδότες ξέρουν ότι αυτοί με το που θα βρουν κάτι καλύτερο θα φύγουν. Οπότε τους εκμεταλλεύονται όσο μπορούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι αλλά το επίδομα είναι 300 ? αυτά μόνο για τους λογαριασμούς φτάνουν,
φαγητο??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Ναι αλλά το επίδομα είναι 300 ? αυτά μόνο για τους λογαριασμούς φτάνουν,
φαγητο??:/:

Από μια δουλειά που παίρνεις 600 που είναι ο βασικός μπορείς να τα συμπληρώσεις με ημιαπασχολήσεις, μέχρι να βρεις κάποια άλλη δουλειά.
Η ακόμα και αν κάνεις 1 μήνα να βρεις δουλειά, η απώλεια είναι σχετικά μικρή, σε σχέση με αυτά που χάνεις παραμένοντας σε άλλη δουλειά με απλήρωτες υπερωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
στην ημιαπασχόληση ΙΚΑ δε βάζουν??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
στην ημιαπασχόληση ΙΚΑ δε βάζουν??:hmm:

Ανάλογα την εργασία, κανονικά βάζουν αλλά το συνηθισμένο είναι αν είσαι σε κάποια δουλειά για πολύ λίγο καιρό (π.χ. πας και κρατάς ένα μαγαζί για λίγες ώρες μέχρι να βρεις κάτι άλλο) συμφέρει και εσένα και τον εργοδότη να μην σε δηλώσει για να παίρνεις επίδομα ανεργίας.

Πάντως ξέρω και περιπτώσεις ατόμων που τους προσλαμβάνουν ανά 2 έτη για να τους έχουν τον 1 χρόνο με επίδομα ανεργίας (!) ώστε να γλυτώνουν το ΙΚΑ. Abuse του συστήματος βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ναι αλλά παίζει ρόλο ο μαγαζί και για αν το κάνεις αυτό πρέπει να ξέρεις πως ο υπάλληλος δε θα σε δώσει στο Ικα γιατί τότε την έκατσες:/:
Αυτό το προτιμούν(να μην μπαίνουν στο ΙΚΑ) οι υπαλληλοι γιατί θα πάρουν περισσότερα χωρίς Ικα ενώ με ΙΚΑ λιγότερα απο τον εργοδότη;)
Αλλά είναι ρίσκο για τον επιχειρηματία αυτό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top