Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,945 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,559 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 415 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι ποιητικές μας σκέψεις!

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:18, 28-06-05:

Λοιπόν, εδω θα αναπτύξουμε την ποιητική φλέβα μας! Μπορείτε να γράψετε κάτι δικό σας, είτε ποίημα είτε δίστιχο είτε κάτι ποιητικό που σας εκφράζει. Σε κόσμια πλάισια πάντα ε! Οχι στύλ Καφρίλλιον!

Κάντε την αρχή κι ακολουθώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:29, 28-06-05:

Ανυπομονώ να δω τι θα γράψει ο emufear εδώ! Το παιδι είναι ταλέντο, σας το εγγυώμαι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:51, 28-06-05:

Ενα που εγραψα στα γρηγορα... μαλον βλακια... αλα ρε παιδια, σε 5 λεπτα το σκευτικα και σε φαση χωρις εμπνευση...

I was siting inder a brigde
There was a cemetery, just behind me
There was no noise
I Sudenly Heard
" Akra Tou Tafou Siopi, Ston Kabo Vasileyei"
And that rememberd me of my kid-years, in Greece- on Rhodes...

The Dead said to me, in theyr way, to get back to my home
I couldent, cause I was there to Help my country, but I couldent stand away...
It was too hard.. I just had to leaave

The dead in the cemetery was telling me to ge Back, my job and country to stay... What should I do?

And then the nite came... I couldent stand anymore... I was ready to leave... But i couldent... So what should I do?

Then the midnight... a gang war started near... "look" the dead said..
they are killing again... New people will came to us...
And I heard all that about death... wanted to leave... i didnt wana die... But I coulden leave... I didn't have the power...

What should I do?
I Knew... There was bike near... Just steal it an' leave... Leavy the fastest I could... But why? whould I get somewher beter? I took ut from my pocket a knife, a pen and a piece of paper...

I wrote "It's me... The Greek Guy... I just wanted to get to my home... Take some blood of mine to Rhodes and leave a litle bit on the road, another bit in the sea and the remaining on the castle... Also I want you to bury me on Rhodes, my friends know the rest...
But don't wory... It will be better"

Then I took the knife and puted it into my stomack...
Blood was runing, thoughts were coming, I couldn't see, only fantasise but it was nice... while the soul were geting to heaven...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 27-01-10 στις 21:57.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:55, 28-06-05:

GOD IS A DJ AND LIFE IS a FUCKING REMIX!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:09, 28-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
GOD IS A DJ AND LIFE IS a f**kING REMIX!!!
Αφτο το εχεις στην υπογραφη ρε... πες κατι καινουργιο...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 00:26, 29-06-05:

Εγώ ντρέπομαι να τα γράψω...

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 01:41, 29-06-05:

You killed satan and slayed christ but if i catch you Ι'll rip you twice (bitch).

Τώρα μου ήρθε. Παρακαλώ να είστε επιεικείς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:55, 29-06-05:

YoMaNaTiOn )))))
(Holy Father, Let's kill them all )

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 01:59, 29-06-05:

Ευχαριστώ Michelle για τα καλά σου λόγια, ορίστε σε πρώτη δημοσίευση για το αγαπημένο μας στέκι ένα ποίημα που έγραψα πριν λίγο.. Περιμένω σχόλια, μου βγήκε τελείως άμμετρο ίσως λόγω διάθεσης.

Το στέκι

Ερειπωμένες οι ψυχές
και νεκρωμένες οι καρδιές
στο στέκι της μιζέριας

στη θάλασσα της θλίψης κολυμπάς
δίχως αστέρια
με σύννεφα πολλά στον ουρανό

και κάτι πέτρες παραδίπλα ξεψυχάνε
σάπια όνειρα
πίσω απ' τη θύμηση της παρακμής λυγάνε

Μαύρο φως νωχελικά σε χαϊδεύει
γελάει ο θεός μαζί μας
διασκεδάζει με το φιλαράκι του το διάβολο

το τελεσίδικο της νιότης αγκαλιάζεις
παίρνεις μαχαίρι ζοφερό
γυαλίζει σε προσκαλεί
μα το κοιτάς και ανατριχιάζεις

χίλια κομμάτια κόβεις την καρδιά
και τα φυσάς μακριά
να φάνε όλοι οι σκύλοι

τι ψυχεδέλεια ωραία είναι να πεθαίνεις
και μες στις στάχτες σου
για τελευταία φορά να ανασαίνεις

μα.. για κοίτα τελικά
πώς τα κατάφερες;
ρε μπας και η άγνοια σώζει ζωές
και η γνώση καταστρέφει;

έχεις ξεγνοιάσει τώρα πια
αλλά η ψυχή σου δε μπορεί
να ηρεμήσει δε μπορεί
τόση αηδία της προκαλεί
το στέκι της μιζέριας

ΥΓ. Καμία σχέση το e-steki με το στέκι της μιζέριας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 03:10, 29-06-05:

Έρωτα το πε ο Θεος, το δωσε στους ανθρώπους,
κι όταν για σένα το 'νιωσα, βρέθηκα σ' άλλους τόπους,
όλα αποκτούνε νόημα, χτυπά τρελά η καρδιά μου,
θα ναι τα πάντα τέλεια, αν θα σαι συ κοντά μου.
Έλα λοιπόν ψυχούλα μου, στο πλάι μου να σ' εχω,
διστάζεις ξέρω, μα ναι, εγω θα σε προσέχω,
δώρο εσυ θεόσταλτο, ψυχή κι αναπνοή μου,
να σ' αγκαλιάσω επιζητώ, να γίνεις η ζωή μου!

Για εκείνη

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 04:11, 29-06-05:

Παράδες θα μαζέψω 'γω να πάρω σκληρό δίσκο
που ψάχνω για ελεύθερο χώρο τσε δέν τον βρίσκω.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:40, 29-06-05:

Μπορούμε να γράψουμε δλδ κάτι δικό μας;ότι να ναι;Έχω ολόκληρα τετράδια με ποιήματα που έγραφα(άλλο ένα χαμένο ταλέντο).Να είστε επιεικείς,αύριο θα φέρω στη δουλειά και θα αντιγράψω εδώ το αγαπημένο μου.
Αρχική Δημοσίευση από emufear
Ευχαριστώ Michelle για τα καλά σου λόγια, ορίστε σε πρώτη δημοσίευση για το αγαπημένο μας στέκι ένα ποίημα που έγραψα πριν λίγο.. Περιμένω σχόλια, μου βγήκε τελείως άμμετρο ίσως λόγω διάθεσης.

Το στέκι

Ερειπωμένες οι ψυχές
και νεκρωμένες οι καρδιές
στο στέκι της μιζέριας

στη θάλασσα της θλίψης κολυμπάς
δίχως αστέρια
με σύννεφα πολλά στον ουρανό

και κάτι πέτρες παραδίπλα ξεψυχάνε
σάπια όνειρα
πίσω απ' τη θύμηση της παρακμής λυγάνε

Μαύρο φως νωχελικά σε χαϊδεύει
γελάει ο θεός μαζί μας
διασκεδάζει με το φιλαράκι του το διάβολο

το τελεσίδικο της νιότης αγκαλιάζεις
παίρνεις μαχαίρι ζοφερό
γυαλίζει σε προσκαλεί
μα το κοιτάς και ανατριχιάζεις

χίλια κομμάτια κόβεις την καρδιά
και τα φυσάς μακριά
να φάνε όλοι οι σκύλοι

τι ψυχεδέλεια ωραία είναι να πεθαίνεις
και μες στις στάχτες σου
για τελευταία φορά να ανασαίνεις

μα.. για κοίτα τελικά
πώς τα κατάφερες;
ρε μπας και η άγνοια σώζει ζωές
και η γνώση καταστρέφει;

έχεις ξεγνοιάσει τώρα πια
αλλά η ψυχή σου δε μπορεί
να ηρεμήσει δε μπορεί
τόση αηδία της προκαλεί
το στέκι της μιζέριας

ΥΓ. Καμία σχέση το e-steki με το στέκι της μιζέριας.
Είναι ακριβώς το ύφος που έγραφα κι εγώ.Γενικά διαβάζεις ποίηση κι αν ναι ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου;Υ.Γ.Ήταν πολύ καλό

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:15, 29-06-05:

emufear πολύ καλό όπως πάντα!

gademis looooooooooool

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 20:43, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Έρωτα το πε ο Θεος, το δωσε στους ανθρώπους,
κι όταν για σένα το 'νιωσα, βρέθηκα σ' άλλους τόπους,
όλα αποκτούνε νόημα, χτυπά τρελά η καρδιά μου,
θα ναι τα πάντα τέλεια, αν θα σαι συ κοντά μου.
Έλα λοιπόν ψυχούλα μου, στο πλάι μου να σ' εχω,
διστάζεις ξέρω, μα ναι, εγω θα σε προσέχω,
δώρο εσυ θεόσταλτο, ψυχή κι αναπνοή μου,
να σ' αγκαλιάσω επιζητώ, να γίνεις η ζωή μου!

Για εκείνη#

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:15, 30-06-05:

Έβλεπα γύρω μου πολλά, "κλειδιά" για την καρδιά μου,
μα όλα αταίριαστα είναι, ας μείνουν μακριά μου.
Ενα κλειδί την άνοιξε κι αυτό ειναι το δικό σου,
κι ευθύς αμέσως έγινε, αυτή το σπιτικό σου.

(Για εκείνη... )

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 21:23, 30-06-05:

Μες της πόλης το χαμάμ, ψάχνω να αγοράσω μνήμη RAM.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 22:37, 30-06-05:

Κορυφαίο! Βλέπω καταγραμμένες τις σκέψεις μου. Βίβλος και για μένα..

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:18, 01-07-05:

Κάποτε έπιασα κουβέντα με την καρδιά μου. Μ έπιασε λοιπόν και μου είπε:
"κάποτε φιλαράκο μου θα κρατήσω μέσα μου τα εξής: κάτι Βέβαιο, κάτι Ισχυρό, κάτι Καταπληκτικό, κάτι Υπέροχο... Αν μπορείς να τα βρείς, μη τα αφήσεις ποτέ"
Τελικά δεν έλεγε ψέμματα

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 21:46, 01-07-05:

Απλά τελειο Valder

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 00:49, 02-07-05:

Valder... Απλά

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:32, 03-07-05:

Θέλω να στο πω, θέλω να το ξέρεις,
ο φόβος σου να γίνει ηρεμία,
μονάχα εσύ, την ευτυχία μπορείς να φέρεις,
γιατί στην καρδιά μου είσαι μοναδική, είσαι η μια...

Όλα οσα πάντα ήθελα, μες τη ζωή να ζήσω,
ολα τα όνειρα και οι στιγμές, στη σκέψη μου φτιαγμένα,
είσαι εσυ και μόνο εσυ, ποτέ μου δε θα σ' αφήσω,
γιατί το ξέρει κι ο Θεος, πως μάγεψες εμένα...

Είναι τα μάγια ισχυρά, ποτέ τους ας μη σπάσουν,
για θα πεθάνω μάτια μου, λεπτό δε θα αντέξω,
σώμα ψυχή μου και καρδιά, το βλέμμα σου σαν χάσουν,
δάκρυα και αίμα θα κλάψω, τη Γη όλη θα βρέξω...

(Δεν είναι ποίημα, είναι οι σκέψεις μου μαζεμένες σε μια παρέα ομοιοκαταληξίας. Μην ψάχνετε στίχους, μέτρα και συλλαβές, εδω υπάρχουν μόνο αισθήματα!... Για εκείνη )

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:59, 03-07-05:

ρε Valder είναι υπέροχα αυτά που γράφεις με συγκινεις

Παράθεση

anjelinio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anjelinio
Ο anjelinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O anjelinio έγραψε στις 08:55, 02-09-05:

Πρώτη εικόνα.

Προχωρώντας προς την πόρτα που έβλεπε προς την παραλία, άρχισα να καταλαβαίνω …

Λιόγερμα στην έρημη παραλία, πορτοκαλί-κόκκινος ουρανός ως εκεί που φτάνει το μάτι. Δίπλα ένα σωρό τουριστάκια παίζαν beach volley, κόντρα στο φεγγάρι που έβγαινε χωρίς βιασύνες βάφοντας στη θάλασσα μια ασημιά ρίγα καθώς το φώς την έκανε σιγά σιγά για ύπνο.

“Μα γιατί δεν το έχω ξαναδεί αυτό ποτέ ως τώρα; Σχεδον 30 χρόνια έρχομαι εδω πέρα .. “. Η έκπληξη … έκ-πληξη, ως η απόδραση απ’την πλήξη.

Πόσες φορές άραγε πέρασα απο κάπου χωρίς να δώ πραγματικά; Πόσα πράγματα δεν έχω καν αντιληφθεί τριγύρω μου; Γιατί;

Εικόνα Δεύτερη.

Είμαι πάνω απο τον κόλπο, στη βεράντα του δανεικού μας σπιτιού, που ανήκει στην Ελένη. Τέσσερα βυζανιάρικα γατιά χορεύουν γύρω απ’τα πόδια μου - αλήθεια, ποτέ δεν ήξερα οτι όσο τα γατιά ακόμη βυζαίνουν έχουν γαλάζια μάτια !

Το σαλονάκι της Ελένης είναι ευρύχωρο, λιτό. Παντού υπάρχουν βιβλία, CD και DVD. Βάζω το Kind of Blue του Miles Davis, και επιστρέφω στη βεράντα δίχως να χορταίνω τη γαλήνη της στιγμής. Το χρώμα, το γλυκό απόγευμα.

Η Μαρίνα ξύπνησε και φόρεσε ένα γαλάζιο φόρεμα πάνω απ’το γαλάζιο μαγιώ της. Μαυρισμένοι ώμοι, καστανόξανθα μαλλιά και γαλάζια μάτια, πακέτο με ένα γλυκό χαμόγελο πάνω απο μάτια σκεφτικά. Ο πολύς καιρός εδώ, σχεδόν το μισό καλοκαίρι την ηρέμησαν λίγο, ξεχάστηκε, “τα’φτιαξε με τον ήλιο” … χαμογελώ όταν θυμάμαι το στίχο, και κοκκινίζει ελαφρά όταν της το λέω. Είναι η παρέα μου, αυτός με τον οποίο θα μοιραστώ τη στιγμή. Άραγε, χάνεται κάτι απ’τη στιγμή που παρατηρείς μόνος σου; Αξίζει κάτι περισσότερο όταν το μοιραστείς με κάποιον άλλο; Νομίζω ναι, όσο κι αν αδικεί αυτό τη στιγμή μου…

“Πάμε;”
“Πού να πάμε λές;”
“Δεν ξέρω… ” (χαμογελάει … )
“Φύγαμε”

Εικόνα τρίτη.

Το Πόρτο Κάγιο είναι ένα μικροσκοπικό λιμανάκι. Έτσι όπως το βλέπω απ’την άλλη άκρη του κολπίσκου απο ψηλά, θαρρείς πως δε γίνεται να το ξερουν πάνω απο μια φούχτα ανθρώπους, ίσα-ίσα οι τρείς οικογένειες που κρατάνε τα 2 ταβερνάκια και το κοινοτικό γραφείο.

Η πέτρα στη Μάνη χάνει το χρώμα της απ’τον ήλιο. Όλα φαίνονται άσπρα τριγύρω, τριγύρω απ’το βαθύ γαλάζιο στον κολπίσκο. Μου φαινόταν παράξενο όταν αγόρασα ένα δίσκο με τίτλο “Πόρτο Κάγιο” … ποιός και γιατί αναρωτιόμουν, αλλά όχι πλέον.

Ακούω το ομώνυμο τραγούδι γράφοντας αυτό το κείμενο, και βλέπω την εικόνα πάλι. Το κύμα έσκαγε στα βράχια, αιωνόβια και ψηλά διακόσια μέτρα, κάτω απ’το δρόμο που οδηγούσα.

“Μα πως ζούσαν εδώ άνθρωποι … ” είχα μονολογήσει περνώντας απ’τη Βάθια. “Δεν υπάρχει τίποτα εκτός απο πέτρα … πως ζούσαν;”

“Με τρελλή θέα … ” απάντησε το Μαρινάκι χαζεύοντας ενα τεράστιο κύμα απο κάτω μας να τσακώνεται έντονα με την πλαγιά του βράχου, πεισμωμένο και επίμονο.

Κρατάει χίλια χρόνια αυτή η βεντέτα, και κανείς δεν κάνει πίσω. Στο τέλος όμως πάντα κερδίζει η θάλασσα, όπως με κέρδισε κι εμένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anjelinio : 02-09-05 στις 10:06.
Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 11:52, 08-11-05:

Ax γράφετε πολύ ωραία
Και είναι τόσο συγκινητικό όταν άντρες το φύλο τολμούν να μιλήσουν ευαίσθητα για τις κοπελιές τους σε μια εποχή που όλα μοιάζουν μια ξεπέτα φθηνή χωρίς ουσία
Σας παραθέτω τη δική μου μαυρίλα :p

Μου λείπεις
Ετσι απλά
Κοιτάζω γύρω μου δεν σε βρίσκω
Κοιτάζω μέσα μου είσαι πάντα εκεί
Με αγαπάς πιο πολύ από πριν
Με νοιάζεσαι πιο πολύ από πάντα
Δεν μπορείς όμως να μου μιλήσεις
Δεν μπορείς να με αγγίξεις
Η Μοναξιά του αγγίγματος
η μοναξιά της αφής
Η απομόνωση της κραυγής που δεν ακούς
Μπορεί να ουρλιάξω και να με ακούσουν τα πτηνά του ουρανού
και τα θηρία της γης
Εσύ όμως δεν θα γνωρίζω αν με ακούς
Ισως να ακούς και τους ψιθύρους μου
ίσως ακόμα και αυτές μου τις ενδόμυχες σκέψεις
Οπως και να'χει ..... νιώθω μια αλλόκοτη ανυπεράσπιστη ερημιά

Μπορώ να κλαίω ώρες
μπορώ να γελάω μπροστά στους άλλους μερόνυχτα
Το πρωί δεν θα μου τηλεφωνήσεις όπως θα πηγαίνεις για δουλειές
Κανένα πρωί δεν θα είναι ίδιο πια ξανά με τα πρωινά της ._

Παράθεση

simboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη simboy
Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O simboy έγραψε στις 11:54, 08-11-05:

Κάποτε έπιασα κουβέντα με την καρδιά μου. Μ έπιασε λοιπόν και μου είπε:
"κάποτε φιλαράκο μου θα κρατήσω μέσα μου τα εξής: κάτι Βέβαιο, κάτι Ισχυρό, κάτι Καταπληκτικό, κάτι Υπέροχο... Αν μπορείς να τα βρείς, μη τα αφήσεις ποτέ"
Τελικά δεν έλεγε ψέμματα
Ας στο καλό σου την ώρα που διάβαζα το ποιήμα σου βούτηξα το χέρι μου μες στο φλυτζάνι του καφέ νομίζοντας πως πιάνω το χερούλι της κούπας

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 12:24, 08-11-05:

Συγχαρητηρια για ολους σας,υπεροχα ποιηματα/στιχοι που παραθεσατε!

Εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα κλιση στην ποιηση αλλα παντα προτιμησουσα μα εκφραζω τα προσωπικα μου ποιηματα για αυτην,ανοιγοντας την καρδια μου μπροστα της.

Τα θερμα μου συγχαρητηρια στον Valder ο οποιος δημιουργησε πολυ ομορφα λογια (εστω κ αν δεν ειναι ποιημα) για την κοπελα που εχει στην καρδια του και αυτο αποδεικνυει οτι υπαρχουν ακομα ρομαντικοι αντρες (ευτυχως και εγω ενας απο αυτους ειμαι) που δινουν τον πραγματικο τους ευατο στην κοπελα που εχουν αισθηματα για αυτην.

Πιστευω οτι ειναι πολυ τυχερη η κοπελα σου και χαιρομαι δεοντως που υπαρχουν ακομα ελαχιστες τετοιες κοπελες που εκτιμουν τετοιες δοσεις ρομαντισμου απο το ανδρικο φυλο!

Ελπιζω να της τα εχεις πει/δωσει αυτα τα λογια που μας αναφερεις,οχι μονο να τα ποσταρεις σε εμας
Δειξε της οτι ειναι κατι ξεχωριστο στην ζωη σου

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 23:29, 07-12-05:

6.ΑΝΤΙ-ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ.

Τον Χρειαζομαι τον υπνο
η σκεψη σου με εξαντλει
Να γινω Πυθια για λιγο;
Η ματια σου με ενοχλει.

Θα μασαω φυλλα δαφνης
Καθισμνενη στο σκαμνι
Θα σ’εχω ασφαλως ξεχασει
Μα δε θα’σαι εκει για να το δεις.

θα πλεουν γυρω μου καπνοι,
Ονειρα,και REM,για παντα.
Μα θα’χουν εσενα αναμεσα τους
Κι εγω θα πνιγομαι στο κλαμα.

Παλι θα με πιασει η ζηλια
Οπως πριν και οπως παντα
Θα χαρω στη μαυρη μοιρα
Θα γελασω με τα δακρυα.

Θα πνιγω με τις χορδες μου.
Στραγγαλιζουν τη φωνη μου.
Τωρα μιλαω στον εαυτο μου
Και καγχαζω με τη λυπη μου.

Ο αγγελος μου νιωθει χαλια
Ενοχα με αγκαλιαζει.
Χωρις να το πιστευει λεει
Πως ο κομπος δεν κραταει.

γραμμενο σε εποχη συναισθηματικης ασταθειας....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 23:35, 07-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
υπαρχουν ακομα ρομαντικοι αντρες (ευτυχως και εγω ενας απο αυτους ειμαι) που δινουν τον πραγματικο τους ευατο στην κοπελα που εχουν αισθηματα για αυτην.

Πιστευω οτι ειναι πολυ τυχερη η κοπελα σου και χαιρομαι δεοντως που υπαρχουν ακομα ελαχιστες τετοιες κοπελες που εκτιμουν τετοιες δοσεις ρομαντισμου απο το ανδρικο φυλο!
αγαπη μου υπαρχει μεγαλη ζητηση για συναισθημα τωρα τελευταια!!!
(εχω εκνευρισει ολο μα ολο το στεκι με τα αγαπη και αγαπουλα? im sorry!!! αλλα δεν παιζει να αλλαξω εκτος κι αν μου το ζητησει κανενας..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:55, 08-12-05:

Που το ξεθάψατε ρε παιδιά; Αυτά τα έγραφα το καλοκαίρι για κάποια παλιά παρουσία στη ζωή μου. Ευτυχώς όμως εδω και πολύ καιρό είναι μόνο ...απουσία και αυτά έχουν περάσει καθώς σοβάρεψα στις επιλογές μου!

ΥΓ: Τώρα υπάρχει μόνο ο Μπάμπης στη ζωή μου!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 01:04, 08-12-05:

Απίστευτο πόσα έχουν αλλάξει από τότε.. κορυφαίο thread..

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 01:14, 08-12-05:

Ναι αλλα τα ιδια υπεροχα ατομα που αποτυπωσαν τα αισθηματα τους σε ενα ποστ τοτε για μια αγνωστη (προς ολους μας) παραμενουν....

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 01:30, 08-12-05:

Thanks man

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:19, 08-12-05:

Φχαριστώ ρε Κόβεναντ, για τα καλά σου λόγια
υπέροχο που μ' έβγαλες, κι οχι απ' τα λαμόγια.
Ευθύς αμέσως δε εγω, ποιήμα θε να σου γράψω
για τα θαυμάσια λόγια σου που μ' έκαναν να κλάψω.
Όμως η ώρα προχωρεί, κι η νύχτα είναι πεσμένη
κι εγω θα παω να ονειρευτώ, την όμορφη Ελένη!

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 02:22, 08-12-05:

Great respect for a true mediterranean romantic guy!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 02:26, 08-12-05:

Κορυφαίο Valder

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 02:53, 08-12-05:

κι η νύχτα είναι πεσμένη
νύχτα την λες εσύ τελικά;

πα να την πέσω κι εγώ, μαζί με τη... νύχτα .

Παράθεση

evelyn838

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evelyn838
H evelyn838 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evelyn838 έγραψε στις 12:25, 13-01-06:

Όπου κι αν πάω,
πάντα ονειρεύομαι την επόμενη διαδρομή.
Βρίσκω δρόμους, χάνω δρόμους, μα πάντα θέλω να δω λίγο παρακάτω.
Χρόνια έρχονται,όνειρα αλλάζουν μορφή,και αισθήματα αναζητούν τρόπο να εκφραστούν.
Ανεβαίνω σε γέρικα πλοία με περηφάνια.
"Κατά που φυσά ο άνεμος;" ρωτώ τον καπετάνιο.
"Ανατολικά" μ' απαντά."
Είναι σοφός ο άνεμος. Άστον να μας ταξιδέψει όπως ξέρει" του λέω και χαμογελώ.
Μεγάλα ταξίδια έχω κάνει,αλλά πάντα ζητώ καινούρια.
Ο άνεμος φυσά μόνο για μένα, κι εγώ τον ακολουθώ όπου μου πει.
Ξέρω ότι μ' αγαπά και ξέρει ότι τον αγαπώ.
Η αγάπη μας ένα γέρικο περήφανο πλοίο που τραβάει για την Ανατολή...

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:47, 13-01-06:

Υποθέτω ότι εννοείς εμένα darling!!!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:00, 14-02-06:

Το ψέμα

Τρίτη 14 Φλεβάρη...το ψέμα...

Ξυπνώ το πρωί, μονάχος στο διπλό μου κρεβάτι, μπερδεμένος στα σεντόνια, μπερδεμένος στις σκέψεις, σκέψεις "κενές" ή υπερβολικά γεμάτες; Το κινητό στο πάτωμα, σκύβω να το αγγίξω, είναι η περιέργεια για την ώρα καθώς ρολόι δεν φοράω. Ο χρόνος έχει σταματήσει στο χθες και περιμένει το αύριο. Ξάφνου, δίχως να καταλάβω το γιατί, βάζω το κινητό στο διπλανό μαξιλάρι, τα αγκαλιάζω και ξανακοιμάμαι... Γιατί; Τι σήμαινε άραγε αυτή η κίνηση; Τι περιμένω να με ξυπνήσει για να ζήσω τη ζωή; Δεν είναι το μήνυμα που ακολούθησε απ' τον καλό μου φίλο... "Καλημέρα. Χρόνια πολλά η σημερινή". Κι αναρρωτιέμαι... η σημερινή τι; Είναι η ευστροφία που τον εγκατέλειψε σε αυτό το μήνυμα και δεν συμπλήρωσε κάτι παρακάτω ή μήπως είναι μια αναζήτηση με βαθύτερο νόημα... Αλήθεια πες μου φίλε μου, τι αναζητάς; Και η αλήθεια με κοιτά, στα μάτια με μανία... πατώ τα πόδια μου στο έδαφος και προχωρώ στο άδειο σπίτι.

Στο μπάνιο, νίπτω το πρόσωπο μου και σαν σκουπίζω τα νερά, το αντικρύζω στον καθρέπτη. Μου αποκρίνεται... "Μόνος!". Του απαντώ..."Σαν αδράξεις το ποτήρι με το κόκκινο καλό κρασί, διαπιστώνεις οτι κάποιο στόμα ξένο, το γεύεται ήδη..." Αυτό το κρασί είναι ο έρωτας, γεύση που την ποθείς κάθε μέρα, κόκκινο σα το αίμα που κυλά στις φλέβες σου και σου δίνει ζωή, είναι η αγνότητα και η πραγματική αλήθεια, που συχνά πυκνά είναι ντυμένη με τον πιο σκληρό κι απάνθρωπο μανδύα της αλήθειας της ζωής. Καμία αλήθεια δεν αξίζει το ψέμα! Καμία αλήθεια δεν αξίζει να ζει το ψέμα. Καμία αλήθεια δεν αξίζει να εορτάζεται απο ενα ψέμα...

Τρίτη 14 Φλεβάρη... το ψέμα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:49, 14-02-06:

Έλα ρε αρχοντούλη γιατί σε παίρνει έτσι απο κάτω σήμερα??

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:12, 13-05-06:

~Omitted ~

...our love story is recorded
in the appendices
of your life's log book.

...our passion, forgotten
in a brief footnote
written by hand.

...our memories, like words,
scattered here and there,
without sense or sentences.

Every page marked
with our intimate moments,
is torn and blown away
by the wind of oblivion.

...my name never adorned the title
of any chapter.
...my scent is now evaporated.

You managed to turn the page,
but I still linger
on your most beloved phrase:

"I adore you."

...πονάει απόψε πάλι εκείνη η παλιά πληγή...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 00:48, 19-06-06:

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ

Πειραζει που οταν χαμηλωνουν τα φωτα ονειρευομαι?? Πειραζει που μεσα απ τους ισκιους,βρισκω το ουρανιο τοξο,πολεμαω με δρακους, και τους νικαω για σενα?? Πειραζει που ακολουθω τις πεταλουδες, σε μονοπατια του ουρανου, και απο εκει στελνω μηνυματα σε αγαπημενους??Πειραζει που για μενα ολα εχουν ψυχη, κι ας ειναι κρεμασμενα με κλωστη??Πειραζει που μαζευω μικρες, μικρες στιγμουλες?? Πειραζει που περιμενω με ανυπομονησια, ολα οσα θελω ν ερθουν?? Πειραζει που οσο δυνατος κ αν φαινομαι, ερχονται στιγμες που νιωθω αδυναμος και πληγωμενος?? Και οταν εχω δικιο, θελω ολοι να μ ακουνε, και κανω οτι ειναι δυνατο γι αυτο. Πειραζει??...ομως, οταν κανω λαθη..δεν ειναι αναγκη να μιλατε ολοι μαζι...κανενας δεν ειναι τελειος.... ουτε εγω...

Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 15:20, 19-06-06:

Το συγκεκριμένο ποίημα το έγραψα μετά από μία αποτυχία σε ένα μάθημα στις πανελλαδικές..

The sun will show up again after the storm

The storm grows
Suddenly all my enthusiasm
Retreats, gives place to sorrow
And leaves me stranded and unhealed
From someone I must borrow
All hopes, all fears and all beliefs
In vain all of my effort goes
To touch my dream I wonʼt feel ease
I feel inside like no one knows
And now the others glow in joy
Mercy drops not upon me
And now the people call and say:
ʽIs that not what he wanted?ʼ

The storm resides
But after all the fuss and bass
A visit of pure calmness
Repels the heavy sadness
And fills the soul with hope
The current view is doubtable
Before the results come
I got the right to believe
Iʼm not a piece of scum
Of course what counts from every view
Is everyoneʼs supportness
That sheds some light into the dark
Of fear thatʼs caused by warners
And lets the shine of your heart
Be viewed by every victim
Who thought that it should be enough
And gave up at beginning

The rainbow shows up
Praised be my friends! Regroup! Retrack!
Collect yourself and warm up
The final lap is on its way
It wonʼt be a so long run
Accept this challenge
Feel the breeze of upcoming delusion
And wrink yourself in vigorousness
Of victoryʼs defusion
The sun will shine for all of us
The fog and rain is sheer past
Inside you must now burn
The heat of hopes for future
And if the waves of despair
Come back and blow you down again
Just throw a haze up to the sun
Heʼs source of trust for everyone
His force and yours will melt in one
And powerful will you then be
You path is now under the sun
To victory you shall believe!
© 2006, Mod Coffee

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MoDeViL : 19-06-06 στις 15:23.
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 22:00, 03-07-06:

Βγήκε έξω στο μπαλκόνι βυθισμένος στις σκέψεις του.Κοίταξε την ανατολή του ηλίου.Τότε μόνο κατάλαβε πως η ανατολή του ηλίου στην καθαρή σιωπή του πρωϊνού είναι η απόλυτη λύτρωση.Χάρη σ'αυτήν πρώτη φορά ένιωθε τόσο γεμάτος.Έτσι απαλλαγμένος από κάθε φόβο και ενδοιασμό κατάλαβε πως η ζωή δεν είναι μόνο πόνος και θλίψη αλλά έχει και τις καλές τις στιγμές και δεν αξίζει να χαραμίζεται σε ανόητες λύπες.Με αυτήν την σκέψη,συνέχισε.Συνέχισε πιο δυνατός από ποτέ...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:21, 09-12-06:

The Road Not Taken
Robert Frost

Two roads diverged in a yellow wood,
And sorry I could not travel both
And be one traveler, long I stood
And looked down one as far as I could
To where it bent in the undergrowth;

Then took the other, as just as fair,
And having perhaps the better claim,
Because it was grassy and wanted wear;
Though as for that the passing there
Had worn them really about the same,

And both that morning equally lay
In leaves no step had trodden black.
Oh, I kept the first for another day!
Yet knowing how way leads on to way,
I doubted if I should ever come back.

I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I—
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 02:11, 10-12-06:

Αυτό το είχα γράψει πριν αρκετά χρόνια αλλά κατάφερα να το θυμηθώ:

Δώσε μου μια στάλα φως,
βαρέθηκα να ζω μες στο σκοτάδι.
Για δες, είναι ο κόσμος σκοτεινός,
άγγελοι κολυμπούν μες στο ποτάμι.

Δείξε μου ένα θεό που να πονά,
τα μάτια του γελούν όταν σε βλέπουν.
Δες το φεγγάρι, στα μάτια σε κοιτά
και σου στέλνει αστέρια για να σε προσέχουν.

Στείλε μου μια πνοή ζωής,
δυο σύννεφα σε κρύβουν και δε βλέπω.
Κοίτα μέσα στα μάτια της ψυχής,
ένα μπουκέτο δάκρυα για σένα έχω αφημένο.

Και ύστερα άσε με να σε κοιτώ.
Θέλω να βλέπω βαθιά στα μάτια σου,
αναμνήσεις που τις έχεις φυλαχτό
και θάρρος να μαζεύεις τα κομμάτια σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:10, 10-12-06:

όμορφο βρε αδέσποτο....
μου θύμησες ότι κάποτε έγραφα κι εγω

γράφω λοιπόν ένα που θυμάμαι αν και πιστεύω ότι ο τρόπος που είναι γραμμένο είναι πολύ παιδικός

όχι συμπόνια για τους καταραμένους
όχι άλλα δάκρυα για αυτούς
συχνά βρίσκεις στο δρόμο σου θλιμένους
τους ξέρεις όμως σαν περαστικούς

Ο ήλιος δίπλα τους συνέχεια λάμπει
μα αυτοί κοιτάζουν χαμηλά
είναι αγνωστοι για αυτους οι κάμποι
τα όμορφα ψηλά βουνα

Αυτοί δεν θέλουν τη ζωή να ζήσουν
δεν ξέρουν όνειρο τι πάει να πει
τη δίψα τους μόνο να σβήσουν
για δόξα χρήματα και προκοπή

Αυτούς μακρυα σου πρέπει να κρατήσεις
αν θέλεις να είσαι νικητής
τη λίγη τη ζωή σου να τη ζήσεις
και είμαι σίγουρη .... πως θα με θυμηθείς!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:55, 28-12-06:

darkness covers my lonely soul, no one to feed the dying light...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:58, 28-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Τίποτα στον κόσμο δε τον νιάζει
παρα μόνο το μυαλό του ανοιχτό να μένει
μέσα στην αδράνεια τρομάζει ξαναβλέπει στη φορμόλη την ψυχή σβησμένη
κόβει το κορμί του κ το θάβει
σε νερό κ σε φωτιά να χωριστεί.
.............................................
Οι ψυχές κ οι αγάπες σιαμαίες αυταπάτες
όμοιες σαν άσπρα πλήκτρα
σα φωτάκια μες τη νύχτα
βρίσκουν σώματα παρθένα στη συνηθεια πουλημένα
με φιλιά τα έξαγνίζουν
τους χαρίζονται.
................................

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 09:43, 29-12-06:

Η ζωή είναι ένας τροχός στο οποίο κανείς δεν μπορεί να σταθεί για πολύ.Και πάντα,στο τέλος,επιστρέφει στο ίδιο σημείο.

Τα δάκρυα είναι η τελευταία άμυνα μας.Το μαλακό όπλο που παραλύει,που μεταβάλλει την καλοσύνη και την τρυφερότητα σε μοιραίες ρωγμές στην πανοπλία του ανθρώπου.

Είναι ωραίο στην καθαρή σιωπή του πρωινού να σκέφτεσαι πως η παιδική ηλικία έχει τα δικά της γλυκά μυστικά,και επιβεβαιώνει την θνητότητα,και αυτή η θνητότητα καθορίζει το θάρρος και την αγάπη.Να σκέφτεσαι πως αυτός που κοιτάζει μπροστά,πρέπει να κοιτάζει και πίσω,και πως κάθε ζωή έχει την δική της απομίμηση αθανασίας.Έναν τροχό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους