Forum: Ομαδική ψυχοθεραπεία;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όταν κάποιος χαρακτήρας μου κεντρίσει το ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω να τον αποκρυπτογραφήσω, αυτό είναι σίγουρο. Μου αρέσει πάρα πολύ να γνωρίζω νέες πτυχές κάποιου και να τον βάζω να σκεφτεί.
Άρα χρυσή τομή για να σε πλησιάσει κάποιος δέν είναι τα ωραία λόγια αλλά το να ξέρει να διαφωνεί με εσένα σκιαγραφώντας πάντα με τα λεγάμενά του και όχι φωτογραφίζοντας.
Προσπαθώντας εσύ να αποκρυπτογραφήσεις η καταδρομική ενέργεια έχει στεφθεί με επιτυχία και ο ΑΝΣΚ έχει εκπορθηθεί.
Είπα να βάλω και λίγη ασάφεια, όχι όλα ρόδινα και στην φόρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Άρα χρυσή τομή για να σε πλησιάσει κάποιος δέν είναι τα ωραία λόγια αλλά το να ξέρει να διαφωνεί με εσένα σκιαγραφώντας πάντα με τα λεγάμενά του και όχι φωτογραφίζοντας.
Προσπαθώντας εσύ να αποκρυπτογραφήσεις η καταδρομική ενέργεια έχει στεφθεί με επιτυχία και ο ΑΝΣΚ έχει εκπορθηθεί.
Είπα να βάλω και λίγη ασάφεια, όχι όλα ρόδινα και στην φόρα!

Κινδυνεύεις να μου τραβήξεις το ενδιαφέρον.:P

Όχι να διαφωνεί ντε και καλά αλλά να έχει περίεργες απόψεις σίγουρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
  • και κατά πόσο αυτά αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα...;
  • επηρρεάζει την υφή της επικοινωνίας, το παιχνίδι των συναισθημάτων, τον τρόπο εκδήλωσης..., το οτί είμαστε πίσω από μία οθόνη κρυμμένοι....ποιά είναι η γνώμη σας...;
Προσωπικά πάντα πίστευα ότι η συγκεκριμένη μορφή επικοινωνίας μας δίνει την δυνατοτητα να αποκαλυψουμε τα οσα ειμαστε...Ωστόσο μετά από τόσο πόουστινγκ γνώρισα άτομα τα οποία βάζουν μάσκες ακόμα και σε ένα τέτοιο μέσο.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για να μην απαντάω ξεχωριστά, αποφεύγοντας τον πλεονασμό διατύπωσης σκέψης, ώστε να βγάλω την ουρά μου απ έξω ;) θέλω να διευκρινίσω ότι, ναι μεν συμφωνώ με τα όσα ειπατε, αλλά αναφερόμουν στο γράψιμο σε forum δεξιά κι αριστερά, επί παντός του επιστητού!
Κακά τα ψέματα, αν δεν συντρέχουν επαγγελματικοί (εντός κι εκτός εισαγωγικών) λόγοι, και δεν εννοώ κάτι.....δημοσίους υπαλλήλους που συνδέονται από το χώρο εργασίας, περίσσευμα χρόνου είναι, στην πρώτη ευκαιρία το...ξεχνάς!
Είχα ανεβάσει και σχετικό θέμα μάλιστα, αν το βρω θα σας παραθέσω το link :P

Μάρω Μάρω, δεν βάζουν μάσκες αυτά τα άτομα καλό μου, αντίθετα, τις βγάζουν! :D
Και πρόσεχε, στη συγκεκριμένη λέξη (πόουστινγκ) να χρησιμοποιείς καθαρή Αγγλική, δίχως ΕλληνοΤουρκικές προσμίξεις, διότι ένα 0 να σου ξέφευγε, θα κατέληγες υπέρ του δέοντος γλαφυρή και εύστοχη! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μάρω Μάρω, δεν βάζουν μάσκες αυτά τα άτομα καλό μου, αντίθετα, τις βγάζουν! :D
Και πρόσεχε, στη συγκεκριμένη λέξη (πόουστινγκ) να χρησιμοποιείς καθαρή Αγγλική, δίχως ΕλληνοΤουρκικές προσμίξεις, διότι ένα 0 να σου ξέφευγε, θα κατέληγες υπέρ του δέοντος γλαφυρή και εύστοχη! :worry:

Είναι σαν το τραγούδι που λέει "Φανέρωσε μου την μάσκα που κρύβεις κάτω από την μάσκα που φοράς.." :whistle:


Καλέ μου δαίμονα (αντιφατικό πολύ αυτό:P) ....χμμ....καλύτερα...κακέ μου δαίμονα (πλεονασμός μωρε τώρα) ....ουυυφ....δαίμοναα εχω να πω τούτο.... :worship: (πως παίζεις ετσι ομορφα με τις λεξεις μωρεε...τι χαρισμα ειναι αυτο!)


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προσπαθώντας να παραμείνω (μετά δυσκολίας) εντός θέματος, να σου υπενθυμίσω ότι είμαι 40+ φεύγα, ως εκ τούτου να είσαι προσεκτική στις εκδηλώσεις σου***! ;)

Είχα λάβει κάπου - κάποτε ένα prive, όπου η αποστολέας, μετά από αρκετά που ανταλλάξαμε, και ενώ το 40 έβγαζε μάτι (δεν...το κρύβω, δεν έχω λόγο) μου λέει έκπληκτη.....αααααααααααααααααααααααα!!!! Τώρα είδα ότι είσαι 40 (όχι με διάθεση να διακόψει) !!!!!!! μπλα μπλα μπλα...

Ομαδική ψυχοθεραπεία λοιπόν, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, γι αυτό ΚΑΤΩ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ! :P

*** σ' ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Ομαδική ψυχοθεραπεία λοιπόν, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, γι αυτό ΚΑΤΩ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ! :P

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου στην προτροπή κάτω οι μάσκες, καθότι το φόρουμ είναι μια επέκταση της κοινωνικότητάς μας, σε ένα άλλο επίπεδο αν θέλεις λόγω της ιδιωτικότητος που αποπνέει η φύση της επικοινωνίας αυτής. Όμως πολύ φοβάμαι πως οι μάσκες θα είναι πάντα εκεί, διότι ποτέ δεν κάναμε μια απλή, απλούστατη κίνηση: Να βγάλουμε πρώτα τη δική μας μάσκα. Όχι αποκλειστικά εσύ, όχι αποκλειστικά εγώ, όλοι μας, ο καθένας πρώτα για τον εαυτό του.

Γι αυτό βλέπεις καμιά φορά ανθρώπους με κάτω το επίπεδο (τα γνωστά trolls), ανθρώπους με κάτω τα παντελόνια/φουστάνια (που ψάχνονται για γκόμενα/ο αποκλειστικά στο νετ επειδή δε μπορούν να στεριώσουν έξω), ακόμα και ανθρώπους με κάτω την νοημοσύνη (τα γνωστά flames, που τσακώνονται ώρες επι ωρών για το ποιός είναι πιό προικισμένος με το συμπάθειο)

Αλλά η μάσκα εκεί. Μάσκα. Ξέρεις φίλε μου πόσο μεγάλη ανακούφιση νιώθει κανείς όταν δεν έχει μάσκα; Προφανώς και θα ξέρεις, γιατί μου φαίνεσαι άνθρωπος που τα λες εξω από τα δόντια, όπως εγώ. Νιώθεις αξιοπρέπεια, νιώθεις ανυπαρξία φόβου και το κυριότερο νιώθεις ότι μπήκες σε ένα φόρουμ για να περάσεις καλά, και όχι για να δείξεις έναν άλλο εαυτό προκειμένου να ικανοποιήσεις τις ορέξεις σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κινδυνεύεις να μου τραβήξεις το ενδιαφέρον.:P

Όχι να διαφωνεί ντε και καλά αλλά να έχει περίεργες απόψεις σίγουρα.:)
Διαφωνώ πως κινδυνεύω γιατι πιστεύω πως άν επέλεγα να (διαφωνίσω):P, έ τότε σίγουρα θα κινδύνευες εσύ !
Έχω πολλές extrim δραστηριότητες ski - ιππασία - καταδύσεις - ύπνο σε σκηνή κρεμασμένη όμως σε ψηλά δέντρα μα και η ποιό ακραία λιχουδιά που μ'αρέσει να μοιράζομαι είναι κάτι σοκολατένιες τραγανές κινέζικες λιχουδιές !
Άν επέλεγες να διαφωνίσεις τελικά θα έπρεπε να δοκιμάσεις αυτές τις λιχουδιές.
Κάτι μικρούτσικα σκουλικάκια είναι, αλλά συνοδευόμενα με ένα συγκεκριμένο Likeraki, είναι πεντανόστιμα.
Πάντως η περιέργεια σκότωσε την γάτα !:P :whistle: :whistle: :whistle:


Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου στην προτροπή κάτω οι μάσκες, καθότι το φόρουμ είναι μια επέκταση της κοινωνικότητάς μας, σε ένα άλλο επίπεδο αν θέλεις λόγω της ιδιωτικότητος που αποπνέει η φύση της επικοινωνίας αυτής. Όμως πολύ φοβάμαι πως οι μάσκες θα είναι πάντα εκεί, διότι ποτέ δεν κάναμε μια απλή, απλούστατη κίνηση: Να βγάλουμε πρώτα τη δική μας μάσκα. Όχι αποκλειστικά εσύ, όχι αποκλειστικά εγώ, όλοι μας, ο καθένας πρώτα για τον εαυτό του.

Γι αυτό βλέπεις καμιά φορά ανθρώπους με κάτω το επίπεδο (τα γνωστά trolls), ανθρώπους με κάτω τα παντελόνια/φουστάνια (που ψάχνονται για γκόμενα/ο αποκλειστικά στο νετ επειδή δε μπορούν να στεριώσουν έξω), ακόμα και ανθρώπους με κάτω την νοημοσύνη (τα γνωστά flames, που τσακώνονται ώρες επι ωρών για το ποιός είναι πιό προικισμένος με το συμπάθειο)

Αλλά η μάσκα εκεί. Μάσκα. Ξέρεις φίλε μου πόσο μεγάλη ανακούφιση νιώθει κανείς όταν δεν έχει μάσκα; Προφανώς και θα ξέρεις, γιατί μου φαίνεσαι άνθρωπος που τα λες εξω από τα δόντια, όπως εγώ. Νιώθεις αξιοπρέπεια, νιώθεις ανυπαρξία φόβου και το κυριότερο νιώθεις ότι μπήκες σε ένα φόρουμ για να περάσεις καλά, και όχι για να δείξεις έναν άλλο εαυτό προκειμένου να ικανοποιήσεις τις ορέξεις σου!:)
Δυσκολεύομαι να κατανοήσω την λέξη ψυχοθεραπεία και τον σκοπό που η λέξη αυτή, σε αυτό το φόρουμ, αλλά και έξω στην καθημερινότητά μας, δίνει υπόσταση.
Και μόνο το να επικαλεστούμε την λέξη ψυχοθεραπεία δηλώνουμε φοβία και ανάγκη ταυτοποίησης ιδεών με άλλους που πιστεύουμε πως μοιάζουμε.
Άν συναντήσουμε και μιά δυό τρείς ή και περισσότερες μάσκες, το γεγονός αυτό γιατί θα πρέπει να μας σοκάρει.
Υγειές λοιπόν για εμένα προσωπικά είναι η αποδοχή του απέναντη όπως είναι, ακόμα και με την μάσκα του.
Θα γράψει μιά δυό τρείς, έ στην επόμενη γραφή του αποκλείω εγώ προσωπικά να είναι σε θέση να καλύπτει την μάσκα του.
Άς φοράει όποιος θέλει και οποιασδήποτε μορφής μάσκα θέλει.
Η θετική πλευρά της περίπτωσης είναι να το εκλάβουμε ώς εκπαίδευση στο εγκεφαλικό μας σύστημα και να προσπαθήσουμε να δούμε και την άλλη ή ακόμα και άλλες πλευρές που ενδεχομένως μας κρύβουν οι μασκοφόροι.
Μας κάνει καλύτερους.
Ζήτω λοιπόν οι μάσκες, ακόμα και οι μασκοφόροι !
Άν δέν μας κοροϊδέψουν, πώς θα μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα μέσα που χρησιμοποιούν ;
Πολύ περισσότερο, πώς θα αντιληφθούμε την ή τις προθέσεις ;

Κάτι άσχετο: ποιός μπορεί να με διαβεβαιώσει πως η τρομοκρατία στην χώρα μας δέν αποτελεί μέσον χειραγώγησής μας ; Αυτή η ερώτηση είναι για να προσπαθήσετε να βρείτε ποιοί φορούν μάσκες. Άν δέν βλέπετε, έ τότε κάτι πονηρό τρέχει με εσάς.

Άλλο το μέσον, άλλο η πρόθεση.
Υ.Γ.Αφήστε το καζάνι ρέ, με ρωτήσατε άν θέλω να μπώ μέσα ;
Δέν απαντώ σε κανονικούς και μή μασκοφόρους, αλλά και σε φέροντες μονόχρωμες μάσκες !
Αρέσκομαι στην πολυχρωμία! Τί να κάνω έχω και εγώ κάτι κουσούρια και εμμονές, άστα να πάνε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου στην προτροπή κάτω οι μάσκες, καθότι το φόρουμ είναι μια επέκταση της κοινωνικότητάς μας, σε ένα άλλο επίπεδο αν θέλεις λόγω της ιδιωτικότητος που αποπνέει η φύση της επικοινωνίας αυτής. Όμως πολύ φοβάμαι πως οι μάσκες θα είναι πάντα εκεί, διότι ποτέ δεν κάναμε μια απλή, απλούστατη κίνηση: Να βγάλουμε πρώτα τη δική μας μάσκα. Όχι αποκλειστικά εσύ, όχι αποκλειστικά εγώ, όλοι μας, ο καθένας πρώτα για τον εαυτό του
Ίσως θα έπρεπε να συμφωνήσουμε με τον Μάξιμο, μια μάσκα είναι απαραίτητη στις καταδύσεις (ξέρει αυτός) επίσης και στις οξυγονοκολλήσεις, αλλά όσον αφορά το προσωπείο, την περσόνα και δη την ηλεκτρονική, θα έλεγα ότι είναι βασικά χάσιμο χρόνου, (για μένα τουλάχιστον) να ψάχνω να βρω τι κρύβεται πίσω της, λες και αναζητώ τον κρυμμένο θησαυρό των 5 ηπείρων!

Μου φτάνουν τα δικά μου....προβλήματα! :pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τίτλο. Δια μέσου δηλαδή της ομαδικής παράνοιας που επικρατεί στα φόρουμ, ο κάθε ένας μπορεί να διαμορφώσει (και ίσως να πραγματώσει, αν είναι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός) την προσωπική του ψυχοθεραπεία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
υπάρχουν φορές που έχεις μπει στο στέκι, κοιτάς τα θέματα, μπαίνεις σε κάποια από αυτά, ξεκινάς να γράψεις κάτι, το ξανασκέφτεσαι και σβήνεις την απάντηση και επικρατεί συγχρόνως ένα κλίμα αδράνειας...; μέχρι που αποφασίσεις να βγεις, χωρίς να αφήσεις ένα στίγμα...; εγώ έχω περάσει κάποιες φορές απαρατήρητος.... και αναρωτιέμαι μήπως το πέρασμα στο στέκι, είναι απλά συνήθεια..., μπαίνεις χωρίς να υπάρχει λόγος, για να σπάσεις την ώρα σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ίσως θα έπρεπε να συμφωνήσουμε με τον Μάξιμο, μια μάσκα είναι απαραίτητη στις καταδύσεις (ξέρει αυτός) επίσης και στις οξυγονοκολλήσεις, αλλά όσον αφορά το προσωπείο, την περσόνα και δη την ηλεκτρονική, θα έλεγα ότι είναι βασικά χάσιμο χρόνου, (για μένα τουλάχιστον) να ψάχνω να βρω τι κρύβεται πίσω της, λες και αναζητώ τον κρυμμένο θησαυρό των 5 ηπείρων!

Μου φτάνουν τα δικά μου....προβλήματα! :pc:
Μή συμφωνείτε με τις απόψεις μου γιατι δέν προσφέρει κάτι.
Αντιπαραθέστε τις απόψεις σας, όσο ποιό τεκμηριωμένα τόσο ποιό καλά. Ασκηθείτε στο γράψιμο, εξ άλλου το να γράψεις κάτι στο φόρουμ και τις περισσότερες φορές πολύ βιαστικά, εξ ορισμού επιτρέπει το λάθος, αλλά και στην αποτύπωση της ποιό αφθόρμητης σκέψης. Κατα επέκταση σκιαγραφείτε τον χαρακτήρα σας όσο και άν νομίζετε πως η μάσκα ενδεχομένως σας κρύβει. Βεβαίως πώς θα μπορούσα να εξαιρούμαι απο τον κανόνα εγώ; Όσον αφορά τις μάσκες, δέν υποννοώ πως φοράτε όλοι. Αυτό έλειπε, απλά, προσπαθώντας να απομυθοποιήσω την τραγικότητα και δαιμονοποίηση της μάσκας, άφησα την γραφή μου ελεύθερη, να προκαλέσει άν θέλετε αντιδράσεις. Πάντως μάσκα δέν αντέχω να φορέσω, με πνίγει και ένας λόγος παραπάνω είναι πως μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρείς και η κακή του μέρα!
Κατα συνέπεια, τα γραφόμμενά μου τα υποστηρίζω στο έπακρο! Άν προσπαθήσετε να εξετάσετε τα γραφόμμενα μερικών,
τότε θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν κάποιες δηλώσεις και σε συγκεκριμένο θέμα που διαφοροποιούνται στην πορεία εξέλιξης του προς εξέταση θέματος, ανάλογα με την δυσκολία που προφανώς συναντούν. Αυτό όμως δέν είναι άξιο λόγου εδώ.
Υ.Γ.1. η διαφορετικότητα, είναι κάτι που κουβαλάμε όλοι μας και μας επιτρέπει ή όχι να συμφωνούμε και να διαφωνούμε.
Άλωστε το να συμφωνούμε σε όλα, το χαρακτηρίζω υποκρισία και φαρισαϊσμό.
Υ.Γ. 2. όσον αφορά τις καταδύσεις που ψάρεψες απο την απάντησή μου στην himelα, σου προτείνω να διαβάσεις τα γραφόμμενά μου καλύτερα και να διαμορφώσεις άποψη. Τότε ίσως μπώ στον πειρασμό και απαντήσω στα περι καταδύσεων κ.λ.π.
Ώς τότε φόρα άν θές μάσκα και προπαντός αμφέβαλε διαφωνώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Πάντως μάσκα δέν αντέχω να φορέσω, με πνίγει και ένας λόγος παραπάνω είναι πως μιά του κλέφτη, δυό του κλέφτη, τρείς και η κακή του μέρα!

Προσωπικά αντιμετωπίζω την άποψη σαν άποψη. Αν δηλαδή μπεί κάποιος και μου πεί "μαύρο", όμως εγώ λέω "πράσινο", θα υποστηρίξω το πράσινο αδιαφορώντας εντελως αν πιστεύω ή όχι την άποψη που λέει, κατα συνέπεια άν αυτός σαν άνθρωπος είναι ή όχι στην πραγματικότητα μαύρος.
Για την ακρίβεια δεν αδιαφορώ γιατί μιλώντας και αντιπαραθέτωντας τα επιχειρήματα μου απέναντι στο "μαύρο" που εκφράζει, απαντάω ίσως και στον "εσωτερικο του διάλογο". Θέλω να πώ, πάρα πολλοί χρήστες, δεν είναι επι τουτοις clones ούτε κάνουν cloning έστω και με ένα λογαριασμό, προσομοιώνοντας μια περσόνα που οι ίδιοι δεν είναι. Λάθος. Το φόρουμ ΕΙΝΑΙ ψυχανάλυση, και αυτή την εκδοχή την βλέπω πιο πιθανή. Ελεύθεροι λοιπόν να πούνε ότι τους κατέβει, τους βγαίνει η άποψη που αρχικά προκαλείται, σαν αντίδραση, απο όσα διαβάζουν. Αυτό ειναι πολύ σημαντικό γιατί σαν άνθρωπόι μπορεί να είναι ροζ, όμως να τα λένε μαύρα σε κάποιο θέμα γιατί αγγίζει, χωρίς να το καταλάβουν πολλές φορές, εσωτερικές τους πληγές, κουμπιά, κρυμένες αναμνήσεις. Στην συνέχεια όμως - όποιος το έχει παρατηρήσει στον εαυτό του ας μου το πεί - πολλές φορές το καταλαβαίνουν, πως δηλαδή η Χ άποψη τους βγήκε. Και τότε έχουμε πραγματική ψυχοθεραπεία!

Άν προσπαθήσετε να εξετάσετε τα γραφόμμενα μερικών, τότε θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν κάποιες δηλώσεις και σε συγκεκριμένο θέμα που διαφοροποιούνται στην πορεία εξέλιξης του προς εξέταση θέματος, ανάλογα με την δυσκολία που προφανώς συναντούν. Αυτό όμως δέν είναι άξιο λόγου εδώ.


Μάλλον αυτό είναι λοιπόν το πιο άξιο λόγου.

Φυσικά υπάρχουν τυποι με μάσκες, όπως λές, clones του εαυτου τους ή πραγματικοί clones. Ομως η συζήτηση ρέει, και έτσι, το τί πραγματικά είναι ο άλλος, έχει σημασία μόνο όταν σκοπεύεις να τον/την συναντήσεις δια ζώσης. Εδώ σημασία έχει η συζήτηση. Ως πρός την συζήτηση λοιπόν θα έλεγα ότι όσοι φαίνονται να μήν ξέρουν τι λένε, σύμφωνα με όσα λένε συνήθως, δεν είναι απαραίτητα ψεύτες, ή φαρισαίοι, αλλά πιθανότατα ψάχνονται για κάτι. Και σημείο αναγνώρισης τους, και ακριβώς διάκρισής τους, απο τους επι τουτοις clones ειναι ακριβώς ότι άν συναντήσουν ικανά επιχειρήματα, αυτοί αλλάζουν τις απόψεις τους. Ενώ οι clones δεν τις αλλάζουν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προσωπικά αντιμετωπίζω την άποψη σαν άποψη. Αν δηλαδή μπεί κάποιος και μου πεί "μαύρο", όμως εγώ λέω "πράσινο", θα υποστηρίξω το πράσινο αδιαφορώντας εντελως αν πιστεύω ή όχι την άποψη που λέει, κατα συνέπεια άν αυτός σαν άνθρωπος είναι ή όχι στην πραγματικότητα μαύρος.
Για την ακρίβεια δεν αδιαφορώ γιατί μιλώντας και αντιπαραθέτωντας τα επιχειρήματα μου απέναντι στο "μαύρο" που εκφράζει, απαντάω ίσως και στον "εσωτερικο του διάλογο". Θέλω να πώ, πάρα πολλοί χρήστες, δεν είναι επι τουτοις clones ούτε κάνουν cloning έστω και με ένα λογαριασμό, προσομοιώνοντας μια περσόνα που οι ίδιοι δεν είναι. Λάθος. Το φόρουμ ΕΙΝΑΙ ψυχανάλυση, και αυτή την εκδοχή την βλέπω πιο πιθανή.
Διαλλογιζόμενος ελεύθερα και δίχως την παραμικρή προσπάθεια να αντιδρώ στα λεγάμενα που με αφορούν, έχω δηλώσει επανηλειμένα πως δέχομαι ώς αληθή τα γραφόμμενά σας και συγκεκριμένα τα ποιό πάνω γραφόμμενά σου φίλε και συνοδοιπόρε Buggs.
Το συμπέρασμα απο τα γραφόμμενά σου νοιώθω πως με δικαιώνει στο εξής : μιά του ψεύτη, δυό του ψεύτη και την έκανε την πατατιά.
Λοιπόν βρίσιω πως δέν είναι καθόλου δύσκολο να υποστηρίζεις το πράσινο, αλλά το να ξέρεις το γιατί, αυτό είναι το μόνο δύσκολο. Τώρα άν φοράς μάσκα, ή άν σε εμποδίζει, έ αυτό είναι δική σου δουλειά και μόνο εσύ μπορείς να λύσεις.
Με ή δίχως ψυχανάλυση, δέν γνωρίζω να σου πώ!
Άν είναι κίτρινος και λέει μαύρο ; Τί θα έκανες ; Πράσινο ή λαχανί θα έλεγες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Άν είναι κίτρινος και λέει μαύρο ; Τί θα έκανες ; Πράσινο ή λαχανί θα έλεγες ;


Εξακολουθείς να παραμένεις κολλημένος στην οπτική σου. Δεν το λέω σαν κατηγόρια, αλλά σαν αιτία του ότι δεν μπορείς να δείς. Εχεις κάνει και σε άλλα σημεία παρόμοιες ερωτήσεις. Δεν κανονίζεις τί θα πείς εσύ ανάλογα με το τί ΕΙΝΑΙ ο άλλος, αφού δεν το γνωρίζεις τι είναι. Μπορεί να μήν το γνωρίζει ούτε αυτός, τι πραγματικά ειναι, με την ψυχαναλυτική έννοια μάλιστα αυτό είναι και το πιθανότερο. Απαντάς σε ότι σου λέει. Μαύρο σου λέει; Στο μαύρο απαντάς. Αν απαντάς στο μαύρο σαν να απαντάς στο κίτρινο ο τρελός και ο ψεύτικος θα είσαι εσύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ουτιδανός

Νεοφερμένος

Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών, επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον τίτλο. Δια μέσου δηλαδή της ομαδικής παράνοιας που επικρατεί στα φόρουμ, ο κάθε ένας μπορεί να διαμορφώσει (και ίσως να πραγματώσει, αν είναι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός) την προσωπική του ψυχοθεραπεία. :D
Εγω θα λεγα πως ο καθενας μπορει να διαλεξει την προσωπικη του ψυχασθενεια. :P

Valder, εχεις αδικο. Δεν υπαρχει κανενας, στο net η irl που να μη φοραει μασκα. Κανεις δεν ειν αληθινος..

Α ωστε εδω ειναι ψυχοθεραπεφτηριο ε; Για δεν το λετε τοσο καιρο κι αναροτιωμουν πως κι ενιωθα τοσο ανετα; :clapup: Απλα εχω προβλημα να ξεχωρισω τους ψυχιατρους απ τους ασθενεις. Any hints?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγω θα λεγα πως ο καθενας μπορει να διαλεξει την προσωπικη του ψυχασθενεια. :P

Valder, εχεις αδικο. Δεν υπαρχει κανενας, στο net η irl που να μη φοραει μασκα. Κανεις δεν ειν αληθινος..

Α ωστε εδω ειναι ψυχοθεραπεφτηριο ε; Για δεν το λετε τοσο καιρο κι αναροτιωμουν πως κι ενιωθα τοσο ανετα; :clapup: Απλα εχω προβλημα να ξεχωρισω τους ψυχιατρους απ τους ασθενεις. Any hints?
Δέν μπορώ να κάνω διάγνωση για το άν είσαι ή όχι ασθενής, αλλά έχω να σου προτείνω το google ώς βοήθημα για την ορθογραφία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εξακολουθείς να παραμένεις κολλημένος στην οπτική σου. Δεν το λέω σαν κατηγόρια, αλλά σαν αιτία του ότι δεν μπορείς να δείς. Εχεις κάνει και σε άλλα σημεία παρόμοιες ερωτήσεις. Δεν κανονίζεις τί θα πείς εσύ ανάλογα με το τί ΕΙΝΑΙ ο άλλος, αφού δεν το γνωρίζεις τι είναι. Μπορεί να μήν το γνωρίζει ούτε αυτός, τι πραγματικά ειναι, με την ψυχαναλυτική έννοια μάλιστα αυτό είναι και το πιθανότερο. Απαντάς σε ότι σου λέει. Μαύρο σου
Όταν ανακαλύψεις τις οπτικές γωνιές του Νώντα, του ληστή, που είχε χέρια τέσσερα και μάτια δέκατέσσερα, τότε θα έχεις πάρει αποχρώσες ενδείξεις για την οπτική γωνιά που βλέπω τα πράγματα. Ώς τότε μου αρκεί το να ξεκολήσεις στην αντιπαράθεσή σου με τον μαύρο και στην δυναμική με την οποία υποστηρίζεις ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ! ΣΥ ΕΙΠΑΣ !
Υ.Γ. Ά και μήν ξεχάσω να σου δώσω και μιά πληροφορία ακόμη.
Για το μάτι. Εκείνο που είχε ο Νώντας στην πλάτη. Ήταν το ποιό επικίνδυνο, γιατι είχε πανοραμική θέα και κατα συνέπεια, πανοραμική άποψη !
Όχι για να μή μου πείς πως δέν σε βοήθησα να με σκιαγραφήσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top