Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έλα βρε Λόρυ, και σε έχω για σοβαρό άνθρωπο.
Αν η κάνναβη ήταν τόσο αθώα, αντί για καπνά θα καλλιεργούσαν παντού χασίς.
Μπορεί να ενοχοποιείται σε μικρότερο βαθμό για εμφράγματα και καρκίνο, αλλά και παραισθησιογόνο είναι και εξάρτηση δημιουργεί (πολύ πιο βαρβάτη από το τσιγάρο) και "χάζεμα" προξενεί η μακρόχρονη χρήση ή όχι;;
Βιαζεσαι....Σου επαναλαμβανω, το αλκοολ και το τσιγαρο εχουν προκαλεσει μακραν περισσοτερο κακο στους ανθρωπους απο ολα τα αλλα ναρκωτικα μαζι...

Αν ησουν ανηθικο πονηρο στοιχειο, που δεν ενδιαφερεται αν βλαψει το μισο πλανητη, και ηθελες να βγαζεις εκατομυρια επι μακρο χρονικο διαστημα...θα διαλεγες ενα εξαρτησιογονο που δεν καταναλωνεται συχνα, δεν εθιζει πολυ, και δεν θα το αντεξουν καμποσοι (λογω οργανισμου, οχι οτι θα παθουν τιποτα), .....ή θα διαλεγες κατι που βλαπτει λιγο λιγο σε μακρο χρονικο διαστημα, εθιζει, και μπορουν να το χρησημοποιουν ολοι ;

...ενωσε τις τελιτσες...

ΥΓ: σοβαρος ειπαμε δεν ειμαι :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα24

Νεοφερμένος

Η Γιώτα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά και εγω καπνίζω και όντως έχω συνηθίσει να καπνιζω όταν βγάινω έξω... Έχω ακούσει από πολλούς να λένε πως δεν πρόκειται να βγούν ξανά έξω γιατί δεν μπορούν να πιούν καφέ ή ποτό δίχως τσιγάρο. Οκ κατανοητό και εγώ έχω μάθει με τσιγάρο αλλά μία απορία έχω.... Δηλαδή τόσα χρόνια που βγαίναμε έξω βγαίναμε για το τσιγάρο;;;; δεν βγαίναμε έξω για να δούμε τους φίλους μας, να περάσουμε καλά;;;;;
Ναι, σύγουρα είναι δύσκολο αλλά χρειάζεται υπομονή. Αν και εμένα θα με δυσκολέψει ο καινούριος νόμος που βγήκε για το τσιγάρο, θα προσπαθήσω να το τηρήσω γιατί όταν βγάινω έξω θέλω να βλέπω τους φίλους μου και να περνάω καλά μαζί τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μετα απο 28 μερες...
Νομος? Ποιος νομος?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομος? Ποιος νομος?!
4000:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αντιστέκεται η Ελλάδα στο νόμο κατά του καπνίσματος



Λήγει την 1η Οκτωβρίου ο μήνας προσαρμογής και προειδοποιήσεων για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου στην Ελλάδα και ξεκινά η περίοδος των προστίμων για εκείνους, που δεν συμμορφώνονται με τα όσα ορίζει ο νόμος κατά του καπνίσματος, η εφαρμογή του οποίου ξεκίνησε από την 1η Σεπτεμβρίου.

Η Ελλάδα, αν και είναι η πρώτη χώρα παγκοσμίως, στην οποία θεσπίστηκε αντικαπνιστικός νόμος (το 1856), φαίνεται ότι αντιστέκεται σθεναρά στα νέα δεδομένα και ότι οι Έλληνες δεν εννοούν να εγκαταλείψουν την αγαπημένη τους συνήθεια, το κάπνισμα.

Ήταν 31 Ιουλίου του 1856, όταν εκδόθηκε το βασιλικό διάταγμα, το οποίο υπέγραφε τότε «εν ονόματι του βασιλέως» η βασίλισσα Αμαλία. Η απόφαση είχε ληφθεί στο όνομα της ασφάλειας από ενδεχόμενα πυρκαγιών, σε κλειστούς χώρους. Το διάταγμα έγραφε:

«Θέλοντας να προλάβωμεν όσον ένεστι τα εξ ενδεχομένων πυρκαϊών δυστυχήματα, επί τη προτάσει του Ημετέρου επί των Εσωτερικών Υπουργού, απεφασίσαμεν και διατάττομεν.

Α'. Απαγορεύεται η χρήσις τού καπνίζειν είτε διά καπνοσυρίγγων (τσιμπουκίων), είτε διά σιγάρων, εις πάντας εν γένει τους υπαλλήλους και υπηρέτας του Κράτους εντός των δημοσίων γραφείων και καταστημάτων.

Β'. Η απαγόρευσις αύτη επεκτείνεται και εις πάντα άλλον προσερχόμενον εις τα ειρημένα καταστήματα και γραφεία χάριν υποθέσεως ή άλλης τινος αιτίας.

Γ'. Ο Ημέτερος επί των Εσωτερικών Υπουργός θέλει δημοσιεύσει και εκτελέσει το παρόν Διάταγμα».

Η συγκεκριμένη ρύθμιση με την πάροδο των χρόνων κατέστη ανενεργή κι ήρθε το 2010, οπότε η κυβέρνηση θέσπισε έναν από τους πιο αυστηρούς αντικαπνιστικούς νόμους της Ευρώπης. Ίσως επειδή η χώρα κατέχει και την πρωτιά σε κατανάλωση καπνού και προϊόντων του μεταξύ των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στο μεταξύ, έχουν προηγηθεί νόμοι ανά την ευρωπαϊκή επικράτεια -και όχι μόνον- που κάνουν οριστική «έξωση» στο τσιγάρο.

H τηλεφωνική γραμμή ενημέρωσης και υποστήριξης για το κάπνισμα «1142» δέχθηκε το Σάββατο 25/9/2010, 3.544 κλήσεις και την Κυριακή, 26/9/2010, 3.532. Ο συνολικός αριθμός κλήσεων από την 1/9/2010, πρώτη ημέρα εφαρμογής των νέων μέτρων κατά του καπνίσματος, έφθασε τις 102.243 κλήσεις, εκ των οποίων οι 1.188 αφορούσαν καταγγελίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κι ήρθε το 2010, οπότε η κυβέρνηση θέσπισε έναν από τους πιο αυστηρούς αντικαπνιστικούς νόμους της Ευρώπης.
Αυτο τωρα γιατι νομιζω οτι ειναι υπερβολη ; Εχω την εντυπωση οτι άλλες χωρες εχουν πιο αυστηρους, πχ Ιταλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το καλύτερο πράγμα που θα μπορουσαν να κάνουν ήταν αυτό αρκεί να εφαρμοστεί αυστηρά... Είμαι φανατική αντικαπνίστρια και σιχαινομαι να καπνιζουν οι αλλοιυ γύρω μου και εγώ να ειμαι στη μέση.... Είναι απαίσιο!!!! Σέβομαι αυτούσ τουσ ανθεώπους που το εχουν επιλέξει αλλά δεν μπορούν να επιρρεάζουν αυτοί την υγεια την δικιά μου!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μετα απο 28 μερες...
Νομος? Ποιος νομος?!

Σε δύο μέρες θέλω να ελπίζω πως θα αλλάξει κάτι. Προσωπικά, ενώ δεν είμαι ο τύπος που 'καρφώνει', έκανα μια καταγγελία, διότι σε ένα κλειστό μαγαζί με ελλιπή εξαερισμό, στις 00.00 ακριβώς άρχισαν να ανάβουν τσιγάρα οι θαμώνες (ενώ δεν υπήρχαν τασάκια) και μέσα σε δέκα λεπτά το μαγαζί ήταν τεκές γιατί υπήρχαν περίπου 150 άτομα μέσα και τα 140 κάπνιζαν! :mad:
Φυσικά το 1142 κλείνει στις 00.00 (πρωτότυπο, δεν το περίμενα :P), αλλά δέχτηκαν μια χαρά την καταγγελία την επόμενη ημέρα και μου είπαν πως σίγουρα θα το ελέγξουν, ενώ επιβεβαίωσαν πως από 1.10.2010 οι παραβάτες θα πληρώνουν πρόστιμο.

(Και ειλικρινά δεν θα είχα θέμα να ανάψουν δέκα άτομα τσιγάρο, κι εγώ μπορεί να το έκανα σε ένα χώρο με καλό εξαερισμό και χωρίς πολύ κόσμο.. αλλά 140 στους 150.. λυπάμαι, αλλά όποιος δεν με σέβεται, δεν πρόκειται να τον σεβαστώ ούτε εγώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adelino20

Νεοφερμένος

Ο adelino20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καιρός ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παντως δεν ειδα και πολυ απαγορευση σημερα το βραδυ εκει που ημουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εγω παντως δεν ειδα και πολυ απαγορευση σημερα το βραδυ εκει που ημουν...
και εγώ το ίδιο :mad:

σε φιλικό σπίτι πήγα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εχετε δει καμία αλλαγή μετά την 1η Οκτωβρίου;

Στο Beer Academy στο Χαλάνδρι τον έχουν εφαρμόσει, υπήρχαν πολλές παρέες που καθόντουσαν έξω με τις σόμπες, το ιδιο και σε κάποια μαγαζιά με φαγητό στην Αργυρούπολη! Στην Μύκονο, στα 5 μαγαζιά που πήγαμε, μόνο στο ένα απαγορευόταν, ενώ σε 4 μαγαζιά στην Ηλιούπολη, που έχω πάει ή μου έχουν πει, τον αγνοούν παντελώς! :mad:
Επίσης σε ένα μαγαζί στην Γλυφάδα, ρώτησαν την κοπέλα στην πόρτα αν καπνίζουν και εκείνη ήταν διστακτική! Όταν της είπαν οτι η παρέα κάπνιζε, τότε παραδέχτηκε οτι στο μαγαζί επιτρέπεται το κάπνισμα!

Στην Ηλιούπολη, που ρώτησε η αδερφή μου έναν μαγαζάτορα, είπε οτι θα το επιτρέψουν μέχρι τις εκλογές, ενώ ο ίδιος της είχε πει πριν την 1η Οκτωβρίου ότι έστω και ένα μαγαζί στην Ηλιούπολη δεν εφαρμόσει το νόμο, δεν θα τον εφαρμόσει και εκείνος! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στην περιοχη τη δικη μου παντως, δεν υπαρχει ουτε ενα μαγαζι που να το εφαρμοζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και στη λαρισα, δεν εχω παει σε μαγαζι που να μην επιτρεπεται το καπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Eιδικα στις επαρχιακες πολεις οπου οι δημοσιες σχεσεις (ολοι εχουν τα καταλληλα κονε τους για να κανουν τη "δουλεια" τους) ειναι το α και το ω, απο τη στιγμη που τουλαχιστον το 80% των πελατων ειναι καπνιζοντες, δεν υπαρχει περιπτωση να εφαρμοστει ο νομος και με οσους επιχειρηματιες εχω προσωπικα μιλησει, αυτο εχουν δηλωσει και μαλιστα χωρις δευτερη κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπαρχει και μια αλλη παραμετρος. Με το νομο, υπαρχει πατημα για καταγγελειες. Ακομα και απο ανταγωνιστες. Ειτε λοιπον θα συμφωνησουν ολοι να το επιτρπουν ολοι στη λουφα, ή θα αρχισουν να πεφτουν τηλεφωνα δεξιά-αριστερά. Και τιποτα να μη γινει σε μερικες, καποια στιγμη δε θα μπορει ουτε ο "γνωστος" να κανει κατι αφου θα τον κραξουν. Προσωπικά αν καποιους καταναλωτες τους τρωει το χερι τους να κανουν καταγγελειες, το βρισκω ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπαρχει και μια αλλη παραμετρος. Με το νομο, υπαρχει πατημα για καταγγελειες. Ακομα και απο ανταγωνιστες. Ειτε λοιπον θα συμφωνησουν ολοι να το επιτρπουν ολοι στη λουφα, ή θα αρχισουν να πεφτουν τηλεφωνα δεξιά-αριστερά. Και τιποτα να μη γινει σε μερικες, καποια στιγμη δε θα μπορει ουτε ο "γνωστος" να κανει κατι αφου θα τον κραξουν. Προσωπικά αν καποιους καταναλωτες τους τρωει το χερι τους να κανουν καταγγελειες, το βρισκω ενδιαφερον.

Εσενα περιμενανε νομιζεις... :P
Aυτα καλο μου ειναι ηδη κανονισμενα μεταξυ τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμένα μια είναι η μοναδική εφικτή η λύση.

Απλά να υπάρχουν καταστήματα που να επιτρέπετε το κάπνισμα και να ξεχωρίζουν με κάποιο διακριτικό σημείο. Θεωρεί κάποιος επιχειρηματίας ότι είναι χρήσιμο το τσιγάρο για το μαγαζί του; Ας το επιτρέπει, είτε έχει μπαρ είτε έχει μαγαζί με ρούχα είτε έχει 5τμ μαγαζί είτε 200. Απλά δεν θα επιτρέπονται και τα δυο. Καταρχάς τουλάχιστον ένας επιχειρηματίας θα επιλέξει να έχει μαγαζί για μη καπνιστές, αφού ειδικά στην περίπτωση που είναι μοναδικός-πρώτος θα έχει έστω και ένα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Αν αυτό το μαγαζί έχει ικανοποιητικό κέρδος, τότε θα ανοίξουν άλλα.

Απλά να είναι υποχρεωτικό σε εμφανές σημείο να υπάρχει κάποιο σχετικό σύμβολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
οι παρέες δεν χωρίζονται σε καπνιστών και μη καπνιστών.......
απλουστευμένες λύσεις δίνουν και απλουστευμένα αποτελέσματα.....
τα πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε πιο σφαιρικά και όχι απλώς σε μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών...κάτι σε γκέτο μου κάνει αυτό και σε συμμορίες από αμερικάνικες ταινίες.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top