Κάθε πότε κάνετε format στον υπολογιστή σας;

Καθε ποτε κανετε format στον υπολογιστη σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιωργο δεν ηξερα οτι μπορω να κανω κατι τετοιο!!! Σιχαινομαι απιστευτα το φορματ!!! Με εσωσες!!!!
Τα πάντα μπορείς να κάνεις! :D

It's pretty simple. Κάνεις ξεχωιριστό partition, μετακινείς όλο το /home εκεί και απλώς ενημερώνεις το /etc/fstab. Done!
Σε κάθε clean install που θα κάνεις από εκεί και πέρα το μόνο που θα ξαναπερνάς είναι οι ρυθμίσεις του συστήματος. Στη δε εγκατάσταση, απλώς κάνεις format το / (root) partition και το άλλο το αφήνεις intact.

Κι άσε τους WIndowsάκηδες στο Βιλαμπάιο να συνεχίζουν να τρίβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με τα windoes 7 δεν χρειάζεται ποτέ format σε μένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Format? Τι είναι αυτό;
Γενικά είναι πολύ λάθος η αντίληψη που έχει κολήσει σε όλους: ότι δηλαδή οι υπολογιστές χρειάζονται κάθε χρόνο format.
Τα WINDOWS χρειάζονται κάθε χρόνο format, επειδή υπάρχουν πολλά σχεδιαστικά λάθη που τα κάνουν πιο αργά και πιο δύσχρηστα μέρα με τη μέρα. Σε ένα Linux για παράδειγμα οι επιδώσεις τις πρώτης μέρας της εγκατάστασης του λειτουργικού είναι σχεδόν οι ίδιες με τις επιδόσεις του 10 χρόνια μετά. Και αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή.
https://www.whylinuxisbetter.net/items/old_and_sluggish/index_el.php?lang=el
Tο format είναι και βατετό και κουραστικό αν γίνεται κάθε χρόνο. Κάντε το μία και καλή, βάλτε Linux και υσηχάστε!!!!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Κι άσε τους WIndowsάκηδες στο Βιλαμπάιο να συνεχίζουν να τρίβουν.

Παιχνίδια παίζεις εσύ; Από αυτά που δεν παίρνει ο Wine εννοώ!:whistle: Οχι! Ε παράτα μας!:P


Αν και εγώ είμαι μισός μισός καθώς χρησιμοποιώ το κάθε λειτουργικό για τη δουλειά που το θέλω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εντάξει format δεν πρεπει να κάνουμε και καθε χρονο, μη το παρακανουμε κιολας. Format πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ οταν ο υπολογιστης αντιμετωπιζει καποια δυσκολια, διαφορετικα αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογο.
Το Linux ειναι καλο, γιατι μετα ησυχαζεις και δεν υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εντάξει format δεν πρεπει να κάνουμε και καθε χρονο, μη το παρακανουμε κιολας. Format πρεπει να γινεται ΜΟΝΟ οταν ο υπολογιστης αντιμετωπιζει καποια δυσκολια, διαφορετικα αν ειναι μια χαρα δεν υπαρχει λογο.
Το Linux ειναι καλο, γιατι μετα ησυχαζεις και δεν υπαρχει προβλημα.
Δεν ησυχάζεις.... με τα λινουξ τρέχεις και δεν φτάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιχνίδια παίζεις εσύ; Από αυτά που δεν παίρνει ο Wine εννοώ!:whistle: Οχι! Ε παράτα μας!:P

Παίζει StarCraft II; Παίζει.




Παίζει Warcraft III; Παίζει.




Νομίζω πρέπει να σε έπεισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μια φορα του εκανα, οταν εγινε τρωικος πολεμος. Δεν επαιρνε την αντιβιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Δεν ησυχάζεις.... με τα λινουξ τρέχεις και δεν φτάνεις.

γτ με τα λινουξ τρεχεις και δε φτανεις:hmm::worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γτ με τα λινουξ τρεχεις και δε φτανεις:hmm::worry::confused:
Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται. Απλές ρυθμίσεις όπως το hmdi ο 4κάναλος ήχος που στα windows είναι ρουτίνα στα λινουξ θέλει αρκετό ψάξιμο για να ρυθμιστεί σωστά.

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Επειδή το hardware έχει φτιαχτεί για windows. Κάνεις ένα update και δεν ξέρεις τι θα σου γίνει. Με update μου χάλασε το grub και έπρεπε να το εγκταστήσω με ένα live cd (επειδή είμαι απλός χρήστης δυσκολεύτηκα) για να βρω την λύση. Προβλήματα με τους drivers (πρέπει να κάνεις επιλογη εκτυπωτη και περιφερειακών ώστε να αναγνωρίζεται καλά από τα λινουξ). Δεν μπορεις να διαλέξεις ότι παιχνίδι θέλεις αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επιλογή από αυτά που αναγνωρίζονται.

Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows,

με τους drivers εχεις ενα δικαιο αλλλα δε νομιζω οτι γι αυτο φταινε τα λινουξ αλλα οι εταιριες λογισμικου αλλα και οντως το τελικο αποτελεσμα μετραει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εχει γίνει μεγάλη βελτίωση στα λινουξ αλλά για τον απλό χρήστη που θελει να μπαινει στο στεκι και να τρολαρει η ιδανικη επιλογη ειναι windows.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμένα ο υπολογιστής μου (Windows Vista) στα 4 χρόνια λειτουργίας του, δεν έχει χρειαστεί ποτέ format και πηγαίνει αρκετά γρήγορα:happy: Είμαι πολύ τυχερός και χαρούμενος:P

Το desktop και το laptop που έχει ο μεγαλύτερος αδερφός μου, χρειάζονται format κάθε εξάμηνο ή κάθε χρόνο, στην καλύτερη περίπτωση:P Το καλό είναι ότι πρήζω τον αδερφό μου για να κάνει format και στο τέλος το κάνω εγώ.

Σε αντίθεση με εσάς, εγώ δεν βαριέμαι να κάνω format:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Γιώργη, μη μου κάνεις τον έξυπνο, αφού μαζί βάλαμε το Warcraft III στο wine και έπαιξε στο λαπτοπ μου.:mad:

Εγώ ρώτησα για ΣΟΒΑΡΑ native παιχνίδια στο Linux. :whistle:


ΥΓ: Το Starcraft II είναι ιεροσυλία να το παίξω μέσω Wine οπότε suck it up. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ ρώτησα για ΣΟΒΑΡΑ native παιχνίδια στο Linux. :whistle:
Glest. Το πέτυχα χθες και μου φαίνεται πολύ αξιόλογο. Θα το βάλω να δω.

Επίσης, στα σκαριά είναι ένα από τις επικότερες παραγωγές παιχνιδιών όλων των εποχών: 0 A.D.
God knows πότε θα είναι έτοιμο - εφόσον μιλάμε για open source gaming - πάντως είναι ρισπέκτ η όλη προσπάθειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μια φορά έκανα μόνο στον φορητό γιατί έπιασε ιούς.
Τώρα που έχω antivirus για πιο λόγο να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τώρα που έχω antivirus για πιο λόγο να κάνω;
Για να το απεγκαταστήσεις. :P

(Ειδικά τα Norton, δεν ξεκολλάνε από το σύστημα λέμεεε) :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγώ έκανα το λάπτοπ 2 φορές...μια γιατί είχε πιάσει ιό και δεν άνοιγε και τη δεύτερη γιατί .....δε θυμάμαι..
πάντως με το format σαν καινούργιος γίνεται ο υπολογιστής...

α και ένας άλλος λόγος για κάνω format είναι για να έχω πάλι τσάμπα internet security & antivirus για 90 μέρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμα χρησιμοποιεις καλα καθαριστικα ..-οπως εγω- και δεν αλλαζεις τα φωτα του υπολογιστη με πειραματισμους-οπως του αλλαζω εγω:P-τοτε μπορει να θελει και 4-5 χρονια και να μην θελει φορματ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Στις 9/2 ο σταθερός υπολογιστής με εγκατεστημένα τα Windows 7 Ultimate κλείνει ένα χρόνο χωρίς φορμάτ. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εκκίνηση έγινε λίγο πιο αργή, κατά τ'άλλα λειτουργεί όπως την πρώτη μέρα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top