Οικονομικός ρατσισμός μεταξύ των Ελλήνων

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
o τζων-τζων παρέδωσε τα ηνία στον Κεν, όταν η Bibibo παρέδωσε το βασίλειό της στην Barbie για να είμαστε ακριβείς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
o τζων-τζων παρέδωσε τα ηνία στον Κεν, όταν η Bibibo παρέδωσε το βασίλειό της στην Barbie για να είμαστε ακριβείς! :P
Εεεεεεε εδώ μπαίνει το χάσμα των γενεών που με προδίδει το @ούστικο........:redface:

Εσύ τον έπινες σκέτο. Εγώ έχω ειδική συνταγή, με φράουλες και σαντιγύ!:pfff:


ΥΓ προς ανήλικους: Για τον Φραπουτσίνο λέμε τον καφέ.:redface:



Ένας είναι ο μ...κας. Ο Κεν.:P
Αυτό μου θυμίζει το ¨σκατά με φράουλες¨, που όπως και να τα καμουφλάρεις, σκατά θα φας στο τέλος! :hehe:
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!! :hehe: -Περί Κεν αυτό-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό με την μπάρμπι ήταν το καλύτερο....αλλά βρε παιδιά άμα είναι η άλλη κοντή και χονδρή θα πάει μαζί της ο Τζων Τζων και να έχει τώρα και το κορίτσι την τρίχα κάγκελο και το νύχι απερποιήτο. Συγνώμη και εγώ γυναίκα είμαι και είδα ότι και τον καφέ να κόψεις για να κάνεις οικονομία στο ταίρι σου δεν θα το εκτιμήσει, τις τύπου Μπάρμπι θα κοιτάζει και εσύ θα κάνεις τον ύπνο του δικαίου. Και θα ξυπνήσεις καμία μέρα με 2-3 κουτσούβελα και τον τύπο να την σκάει με την Μπάρμπη από την Ουκρανία και όλοι βέβαια θα λένε όχι γιατί έφυγε αυτός αλλά γιατί έσυ κατήντησες έτσι και σε άφησε ο άλλος. Ο άνδρας και σκουπηδιάρης να είναι, την γυναίκα την θέλει κοκέτα. Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αυτό με την μπάρμπι ήταν το καλύτερο....αλλά βρε παιδιά άμα είναι η άλλη κοντή και χονδρή θα πάει μαζί της ο Τζων Τζων και να έχει τώρα και το κορίτσι την τρίχα κάγκελο και το νύχι απερποιήτο. Συγνώμη και εγώ γυναίκα είμαι και είδα ότι και τον καφέ να κόψεις για να κάνεις οικονομία στο ταίρι σου δεν θα το εκτιμήσει, τις τύπου Μπάρμπι θα κοιτάζει και εσύ θα κάνεις τον ύπνο του δικαίου. Και θα ξυπνήσεις καμία μέρα με 2-3 κουτσούβελα και τον τύπο να την σκάει με την Μπάρμπη από την Ουκρανία και όλοι βέβαια θα λένε όχι γιατί έφυγε αυτός αλλά γιατί έσυ κατήντησες έτσι και σε άφησε ο άλλος. Ο άνδρας και σκουπηδιάρης να είναι, την γυναίκα την θέλει κοκέτα. Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.
Ε αν είναι να σου την κάνει ένας τέτοιος τύπος,
μάλλον θα πρέπει να τον ευχαριστήσεις που σου την έκανε,
γιατί δεν νομίζω και εσύ να θέλεις στην ουσία έναν τέτοιο ... Τζων-Τζων...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Λίγοι άνδρες ποθούνε να κάνουνε οικογένεια και παιδάκια. Οπότε κορίτσια το νου σας κοκέτες και αν είναι να έρθει το καλό ας έρθει.

Ε αν είναι να σου την κάνει ένας τέτοιος τύπος,
μάλλον θα πρέπει να τον ευχαριστήσεις που σου την έκανε,
γιατί δεν νομίζω και εσύ να θέλεις στην ουσία έναν τέτοιο ... Τζων-Τζων...
:)

Πες τα χρυσόστομη. Τέτοιον άντρα που θα αφήσει τη γυναίκα του και τα παιδιά του για την Ουκρανή ούτε να τον φτύσω. Αν είναι να με αγαπάει για την κοκεταρία μου, είμαι κι εγώ άξια της μοίρας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
αιγαλεω;;; εδω που μενω εγω ως προς τον οικονομικο ρατσισμο ειναι χιλιαδες φορες χειροτερα! αλλα να σου πω και κατι;; σκασιλα μου.δεν μπορω να δινω σημασια σε τετοιες αποψεις.απο μενα εχεις thumps up.

θυμαμαι τελευταια φορα που βιωσα σε τραγικα μεγαλο βαθμο ρατσισμο ηταν στο γυμνασιο.ειχαν παθει ολοι μια μανια με τις μαρκες.αμα δεν ειχες φιρματο παντελονι ή παππουτσι θα ησουν το καημενο φτωχαδακι.μιλαμε για μανια! να φανταστεις μερικες που ηξερα ελεγαν ψεματα οτι αγορασαν τα πραγματα τους πιο ακριβα ή ξεκολλαγαν την φιρμα απο παλιο παντελονι και το κολλαγαν σε νεο φθηνοτερο για να κανουν φιγουρα...το απολυτο ξεφτιλικι πιστευω.
μπορει καποιος να εβλεπε μια ωραια μπλουζα και να μην την επαιρνε γτ ηταν φτηνη και δεν ηταν μαρκα.
το αξεχαστο ηταν το υφος τους: ααα μηπως θελεις να σε κερασω εγω; μηπως να στο παρω εγω αυτο;
αμα ο αλλος σε κρινει σκεπτομενος ετσι και πιστευει οτι εισαι κατωτερης κλασης για αυτον το λογο...μαλλον η σχεση σας ειναι προβληματικη.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ρατσισμού πάντα. εγώ ας πούμε έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν ποτέ δεν έχω καλή χημεία και δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον σε άτομα που ζουν στα βόρεια προάστεια. Ενώ ζω σε μια σχετικά καλή περιοχή, όχι πλούσια, ούτε φτωχή όμως, μου αρέσουν πάρα πολύ οι άνθρωποι που ζουν στο underground και σε φτωχές περιοχές, τους άλλους τους περισσότερους τους βαριέμαι. Μου λένε πολλοί πόσο τους αρέσουν τα βόρεια προάστεια. Παναγιά μου, δεν θα ζούσα εκεί ούτε αν μου χάριζαν εκατομύρια, νοιώθω ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι από άλλο πλανήτη. Θέλω να μαζέψω πολλά λεφτά να μετακομίσω σε μια underground περιοχή στο πολύ κέντρο της Αθήνας, πιο κέντρο και πιο underground να μην υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δν νομιζω αν υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα, όπως και σε κάθε χώρα του πλανήτη υπάρχει υφίσταται διαχωρισμός συναναστροφής ανάλογα με την κοινωνικοοικονομική τάξη του καθενός. Μετά το σχολείο ή το στρατό για τους άντρες άτομα διαφορετικών κοινωνικών τάξεων που έκαναν παρέα πριν χωρίζουν και αρχίζουν να συαναναστρέφονται άτομα της τάξης τους. Οι λόγοι πολλοί, με τους κυριότερους να είναι το επάγγελμα, ο τρόπος που περνάνε τον ελεύθερο χρόνο τους άτομα διαφορετικών τάξεων και οι διαφορετικές ανάγκες που έχουν. Ένα άτομο της εργατικής τάξης αναλώνεται στο πως θα πληρώσει τους λογαριασμούς του και θα εξασφαλίσει τα προς το ζειν, ενώ ένα άτομο της άνω μεσαίας τάξης αναλώνεται στο που θα πάει διακοπές φέτος το καλοκαίρι. Αυτά τα άτομα προφανώς δεν μπορούν να αναπτύξουν φιλικές σχέσεις γιατί δεν έχουν κοινά.

Η τάξη του καθενός κρίνεται από τους γονείς του όταν γεννιέται, ενώ όταν πεθαίνει το μεγαλύτερο predictor της τάξης του είναι ο δείκτης ευφυίας και η εργατικότητα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, όπως και σε κάθε χώρα του πλανήτη υπάρχει υφίσταται διαχωρισμός συναναστροφής ανάλογα με την κοινωνικοοικονομική τάξη του καθενός. Μετά το σχολείο ή το στρατό για τους άντρες άτομα διαφορετικών κοινωνικών τάξεων που έκαναν παρέα πριν χωρίζουν και αρχίζουν να συαναναστρέφονται άτομα της τάξης τους. Οι λόγοι πολλοί, με τους κυριότερους να είναι το επάγγελμα, ο τρόπος που περνάνε τον ελεύθερο χρόνο τους άτομα διαφορετικών τάξεων και οι διαφορετικές ανάγκες που έχουν. Ένα άτομο της εργατικής τάξης αναλώνεται στο πως θα πληρώσει τους λογαριασμούς του και θα εξασφαλίσει τα προς το ζειν, ενώ ένα άτομο της άνω μεσαίας τάξης αναλώνεται στο που θα πάει διακοπές φέτος το καλοκαίρι. Αυτά τα άτομα προφανώς δεν μπορούν να αναπτύξουν φιλικές σχέσεις γιατί δεν έχουν κοινά.

Η τάξη του καθενός κρίνεται από τους γονείς του όταν γεννιέται, ενώ όταν πεθαίνει το μεγαλύτερο predictor της τάξης του είναι ο δείκτης ευφυίας και η εργατικότητα.
Αν δούμε τον ορισμό της μεσαίας τάξης σύμφωνα με τον Σταικούρα, αμφιβάλλω αν η μεσαία μας τάξη τη βγάζει άνετα. Απλά οι Έλληνες δεν έχουν νοοτροπία αποταμίευσης. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν βγάζουν λεφτά, θα πάνε έξω να πιουν καφέ με 2 ευρώ, θα πάνε να διασκεδάσουν με 7-8-10 ευρώ, και φυσικά θα πάνε διακοπές ακόμα και αν αυτό σημαίνει να χρησιμοποιήσουν χρήματα αποταμιευσης.

Προφανώς υπάρχουν και οι πλούσιοι, αλλά αυτοί δεν είναι μεσαία τάξη, τουλάχιστον όχι με βάση τα χρήματα που παρουσίασε ο Σταικούρας. Εκτός φυσικά και αν τα κρύβουν και δεν τα δηλωνουν :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δούμε τον ορισμό της μεσαίας τάξης σύμφωνα με τον Σταικούρα, αμφιβάλλω αν η μεσαία μας τάξη τη βγάζει άνετα. Απλά οι Έλληνες δεν έχουν νοοτροπία αποταμίευσης. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν βγάζουν λεφτά, θα πάνε έξω να πιουν καφέ με 2 ευρώ, θα πάνε να διασκεδάσουν με 7-8-10 ευρώ, και φυσικά θα πάνε διακοπές ακόμα και αν αυτό σημαίνει να χρησιμοποιήσουν χρήματα αποταμιευσης.

Προφανώς υπάρχουν και οι πλούσιοι, αλλά αυτοί δεν είναι μεσαία τάξη, τουλάχιστον όχι με βάση τα χρήματα που παρουσίασε ο Σταικούρας. Εκτός φυσικά και αν τα κρύβουν και δεν τα δηλωνουν :)

To δηλωθέν εισόδημα προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Το βασικό χαρακτηριστικό της μεσαίας τάξης ήταν ανέκαθεν η ακίνητη περιουσία, τουτέστιν για να ανήκεις στην μεσαία τάξη πρέπει να σου ανήκει το σπίτι σου και ίσως να έχεις και κάποια άλλη περιουσία, όπως χωράφια, κάποιο μαγαζί,ένα ενοικιαζόμενο διαμέρισμα κτλ. Άτομο που δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και το εισόδημα του προέρχεται αποκλειστικά από τον μισθό ανήκει στην εργατική. Αποταμίευση δεν κάνει κανείς γιατί είναι ηλίθιο να κάνεις αποταμίευση σε ένα οικονομικό σύστημα με πληθωρισμό που ευνοεί τον καταναλωτισμό. Η εργατική και η μεσαία τάξη ξοδεύουν όλο το εισόδημα τους σε καταναλωτικά αγαθά ενώ οι ανώτερες τάξεις ξοδεύουν μεγάλο μέρος του σε καπιταλιστικά αγαθά.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μεσαία τάξη χαρακτηρίζονται τα νοικοκυριά με ένα άτομο που εισοδηματικά κινούνται μεταξύ 6.294 και 16.783 ευρώ, με δύο άτομα μεταξύ 8.901 και 23.735 ευρώ, και με τρία άτομα μεταξύ 10.901 και 29.069 ευρώ.

52% των φορολογικών δηλώσεων είχαν δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα κάτω των 8.000 ευρώ.
83% κάτω των 20.000 ευρώ.

Στα νοικοκυριά με δύο τέκνα, είχαν δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα κάτω από 15.000 ευρώ.

Το μέσο ετήσιο διαθέσιμο εισόδημα των νοικοκυριών της χώρας εκτιμήθηκε στα 15.556 ευρώ, ενώ το ατομικό στα 7.863 ευρώ.

Όλα τα νούμερα αφορούν το 2017.


7-8/10, σύμφωνα με τα στοιχεία, ανήκουν στην μεσαία τάξη.
Άρα, δεν θα δυσκολευτεί πολύ κάποιος να βρει παρέα...
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
To δηλωθέν εισόδημα προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Το βασικό χαρακτηριστικό της μεσαίας τάξης ήταν ανέκαθεν η ακίνητη περιουσία, τουτέστιν για να ανήκεις στην μεσαία τάξη πρέπει να σου ανήκει το σπίτι σου και ίσως να έχεις και κάποια άλλη περιουσία, όπως χωράφια, κάποιο μαγαζί,ένα ενοικιαζόμενο διαμέρισμα κτλ. Άτομο που δεν έχει περιουσιακά στοιχεία και το εισόδημα του προέρχεται αποκλειστικά από τον μισθό ανήκει στην εργατική. Αποταμίευση δεν κάνει κανείς γιατί είναι ηλίθιο να κάνεις αποταμίευση σε ένα οικονομικό σύστημα με πληθωρισμό που ευνοεί τον καταναλωτισμό. Η εργατική και η μεσαία τάξη ξοδεύουν όλο το εισόδημα τους σε καταναλωτικά αγαθά ενώ οι ανώτερες τάξεις ξοδεύουν μεγάλο μέρος του σε καπιταλιστικά αγαθά επενδύσεις
fixed καπιταλιστικά αγαθά είναι και τα καταναλωτικά αγαθά εφόσον έχουν παραχθεί στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς απο ιδιωτικούς φορείς με τις συνθήκες του ελεύθερου ανταγωνισμού. Οι πλούσιοι κάνουν επενδύσεις σε κάτι που θα τους φέρει έξτρα κέρδη είτε αυτό είναι έρευνα και ανάπτυξη για την βελτίωση των προϊόντων και υπηρεσιών είτε αυτό είναι επενδύσεις σε χρηματιστηριακά και χρηματοπιστωτικά προϊόντα (κατά κύριο λόγο ακόμα και οι μεγάλες εταιρείες κάνουν και στα δύο ακόμα και εταιρείες υψηλής τεχνολογίας)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δούμε τον ορισμό της μεσαίας τάξης σύμφωνα με τον Σταικούρα, αμφιβάλλω αν η μεσαία μας τάξη τη βγάζει άνετα. Απλά οι Έλληνες δεν έχουν νοοτροπία αποταμίευσης. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν δεν βγάζουν λεφτά, θα πάνε έξω να πιουν καφέ με 2 ευρώ, θα πάνε να διασκεδάσουν με 7-8-10 ευρώ, και φυσικά θα πάνε διακοπές ακόμα και αν αυτό σημαίνει να χρησιμοποιήσουν χρήματα αποταμιευσης.

Προφανώς υπάρχουν και οι πλούσιοι, αλλά αυτοί δεν είναι μεσαία τάξη, τουλάχιστον όχι με βάση τα χρήματα που παρουσίασε ο Σταικούρας. Εκτός φυσικά και αν τα κρύβουν και δεν τα δηλωνουν :)
Με την παρατεταμένη χαλαρή νομισματική πολιτική που υπάρχει τα τελευταία 10 χρόνια και θα συνεχιστεί για αρκετά χρόνια ακόμα η αποταμίευση δεν επιφέρει ούτε ενα σεντ τόκους θα πρέπει να πέσεις στα βαθιά για να παράγεις εισόδημα με αυτό το τρόπο γιατί πρέπει να πας σε πιο ριψοκίνδυνες επενδύσεις όπως ασφαλιστικά προϊόντα/αμοιβαία κεφάλαιο/μετοχές κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top