Φίλοι και ερωτικές σχέσεις

Θα πηγαίνατε με "πρώην" φίλου σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • Ναι, αν δεν είχαν κατι ιδιαίτερο, γιατί όχι;

    Ψήφοι: 7 7.7%
  • Αποκλείεται!

    Ψήφοι: 30 33.0%
  • Εξαρτάται τις ειδικές περιστάσεις.. μπορεί ναι, μπορεί όχι!

    Ψήφοι: 47 51.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • Καλά μύγα σε τσίμπησε;

    Ψήφοι: 5 5.5%

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν δεν βρισκόταν όμως η ξαδέλφη να κυλήσει την πέτρα, μήπως ήσουν ακόμη εγκλωβισμένη σε μια σχέση που δε θα σε κάλυπτε; Έτσι έγιναν τέσσερις άνθρωποι ευτυχισμένοι, αντί για δυο δυστυχισμένους. Εντάξει, κι εμένα θα με πείραζε κάτι τέτοιο. Αργότερα θα έλεγα όμως, "τέλος καλό, όλα καλά" και θα ευχαριστούσα το Μέγα Χάος για τον δρόμο που μου άνοιξε.
Εκ των υστερων δε νομιζω οτι μπορουμε να στηριζομαστε σε τετοια συμπερασματα. Εγινε αυτο, επειδη προηγηθηκε εκεινο. Μπορει αν δεν γινοταν αυτο, να κυλουσε αλλη πετρα, δε σημαινει οτι ντε και καλα θα εμεναν 4 ατομα δυστυχισμενα.

Δεν ξέρω πώς θα έπρεπε να είναι οι άνθρωποι για να τους έχεις εμπιστοσύνη. Μήπως υπακούοντας τυφλά σε τόσες ηθικές δεσμεύσεις, ακόμη και ενάντια στα βαθύτερά τους συναισθήματα, θα γίνονταν κάτι σαν το "Κουρδιστό Πορτοκάλι";
Eκτος του οτι δε νομιζω οτι μιλατε για το ιδιο πραγμα ή για την ιδια κλιμακα, το να παμε σε "Κουρδιστο Πορτοκάλι" ειναι μαλλον υπερβολη. Το εργο μιλαει για την ελευθερη επιλογη και τη σημασια της να υπαρχει (κι ας γινονται λαθος επιλογες). Δε νομιζω οτι ενας ωριμος μορφωμενος ενηλικας, στο συγκεκριμενο θεμα, αντιδρα σαν ρομποτακι (κατα κανονα).Ουτε πιστευω οτι η ΚΕ ανηκει σε τετοια κατηγορια.
Εκανα εντονα τις λεξεις "τυφλα" , "τοσες".Γιατι δε νομιζω οτι μιλησε κανεις ποτέ για τυφλη υπακοη, αλλα για συνειδητες αποφασεις με βαση τα βιωματα και την κριση του καθενος. Το "τοσες" : ....δλδ...πόσες ; Ειναι πολλες ; Ισχυει για ολες το ιδιο σκεπτικο ; Με την ιδια συχνοτητα υπαρχουν ; Επηρεαζουν ολες το ιδιο τη ζωη μας ατομικα και της κοινωνιας κατ επεκταση ; (κανω σκεψεις,μην ενοχλειστε :P )

Οι άνθρωποι είναι εξαιρετικά πολύπλοκοι, γι' αυτό είναι πάντα χαοτικοί και αστάθμητοι. Έχεις δει την ταινία Equilibrium (στα Ελληνικά: "Ανθρώπινο Μίσος"); Μήπως σ' έναν τέτοιο κόσμο οδηγεί η ανάγκη σου για σταθερότητα, επαναληψιμότητα κι εμπιστοσύνη, ώστε να νιώθεις ασφάλεια; Ξέρω ότι αυτά που γράφεις διαπνέονται από καλές προθέσεις, όμως "Ο δρόμος για την κόλαση είναι συχνά στρωμένος με τις καλύτερες των προθέσεων".
Και το Equilibrium ειναι μαλλον υπερβολή θα ελεγα. Και ισως και οχι τοσο σχετικο αφου εκει υπηρχε καταστολη συναισθηματων για ελεγχο με βιτρινα την μειωση εγκληματικοτητας.

Παντως εχει καταντησει αρκετα βαριά λεξη το "ηθικολογια" και νομιζω χρησημοποιειται συχνα αστοχα. Ας βαλουμε ενα ορισμο για να μη ξεχναμε που πλεουμε :

ηθικολογώ [iθikoloγó] P10.9α : μιλάω δογματικά και απόλυτα για την ηθική ή σχολιάζω τις πράξεις των άλλων από στενή ηθική άποψη. [λόγ. ηθικο(λόγος) -λογώ απόδ. γαλλ. moraliser]

ηθικολογία η [iθikolojía] O25 : άποψη διακηρυγμένη συνήθ. με ζήλο, πάθος και στενό πνεύμα, για το τι είναι καλό ή κακό σύμφωνα με την τρέχουσα ηθική: Άφησε τώρα τις ηθικολογίες. [λόγ. ηθικο- + -λογία απόδ. (παλαιότερη σημ.: `σύστημα φιλοσοφικής ηθικής΄) γαλλ. moralisation]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό που απάντησα φίλε Λόρυ, και καλά έκανες και σημείωσες τις λέξεις "τυφλά" και "τόσες", αναφερόταν στην ανάγκη της Κουέ για εμπιστοσύνη στους ανθρώπους. Για να υπάρξει απόλυτη εμπιστοσύνη θα πρέπει ο άλλος να υπακούει τυφλά σε πολλές ηθικές αναστολές. Από την άλλη η ψυχιατρική διδάσκει ότι οι πολλές αναστολές αποτελούν συχνά την πηγή ποικίλων νευρώσεων και άλλων ψυχολογικών προβλημάτων. Οι περισσότεροι πελάτες των ψυχιάτρων ή ψυχόμπατσων είναι πράγματι ώριμοι και μορφωμένοι ενήλικες. Αυτά φυσικά τα έγραψα σε συνδυασμό με το "ηθικολογία" (έστω και σε εισαγωγικά) που χρησιμοποίησε η Κουέ.

Το Equilibrium ήταν μια οργουελικού τύπου δυστοπία, η οποία με πρόσχημα, όπως λες κι εσύ, την πάταξη της εγληματικότητας επέβαλε απόλυτο έλεγχο στο ανθρώπινο συναίσθημα. Πίσω από τα προσχήματα όμως κρυβόταν η θέληση για απόλυτη εξουσία. Η τελευταία συνεπάγεται
"σταθερότητα, επαναληψιμότητα κι εμπιστοσύνη" όπως κι εγώ αναφέρω.

Όσο για τον ίδιο τον όρο "ηθικολογία" βλέπω ότι τον χρησιμοποιώ πολύ σωστά και μάλιστα η προηγούμενη ανάλυση που έκανα στο θέμα, ουδόλως αποκλίνει από τον ορισμό που ευγενώς μας παρέθεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για να υπάρξει απόλυτη εμπιστοσύνη θα πρέπει ο άλλος να υπακούει τυφλά σε πολλές ηθικές αναστολές.

όσο αφορά το άτομο μου, όχι, δεν ισχύει αυτό.
Φταίω πιθανά εγώ που απλά πέταξα μια φράση κι έφυγα και φυσικά δεν έδωσα όλα τα στοιχεία και δεδομένα για αυτό που βίωσα και με έκανε να χάσω παροδικά την εμπιστοσύνη μου στο ανθρώπινο είδος (κι αυτό δεν το έκανα επειδή θα έφευγα πολύ εκτός θέματος)
Για να ρίξω λοιπόν λίγο φως σε αυτό το κομμάτι που ανέφερα ότι για μένα ήταν πιο σκληρό το ότι έχασα (ευτυχώς προσωρινά) την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους, προερχόταν και πάλι από την δική μου εμπειρία φυσικά του κάποιοι αγαπημένοι άνθρωποι που θεωρούσα ΚΑΙ φίλους μου είπαν πολλές φορές ψέμματα μέσα στη μούρη κι αυτό αποδείχτηκε περίτρανα δυστυχώς εν καιρό.
Εγώ λοιπόν, και με δική μου ευθύνη, ΠΙΣΤΕΨΑ τα λόγια κάποιων ανθρώπων που αγαπούσα. Όταν λοιπόν αυτά τα λόγια αποδείχτηκαν ψεύτικα, τότε και πάλι εγώ, έχασα την εμπιστοσύνη μου σε όλους τους ανθρώπους γιατί απλά δεν μπορούσα να πιστέψω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ποτέ μην έχεις εμπιστοσύνη στους ανθρώπους.

Το ανθρώπινο είδος δεν φτιάχτηκε για την εμπιστοσύνη κι αυτό έχει αποδειχτεί.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει συμφωνία με το Μέγα Χάος, ούτε μ' ένα χαοτικό φαινόμενο.

Τα λόγια θα μείνουνε λόγια, άλλα λόγια δε θες.

Οι ίδιοι οι άνθρωποι λένε πράγματα που ξέρουν ότι δεν μπορούν να υπηρετήσουν. Θα ήθελαν να τα πιστεύουν, όμως οι Θεοί γελούν.

Το ιδεατό είναι συχνά μακριά απ' το πραγματικό.

Θά 'θελα νά 'μουνα κουτός για να πιστεύω
Θά 'θελα νά 'μουν σοφός για ν' αγαπώ,
νά 'χα ένα χέρι να πιαστώ και κάποια αλήθεια ν' ασπαστώ,
νά 'χα ένα ψέμα να μοιραστώ...

Κι αυτό ήταν το πεντακοσιοστό μου μήνυμα...Να τα χιλιάσω και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ποτέ μην έχεις εμπιστοσύνη στους ανθρώπους.

Το ανθρώπινο είδος δεν φτιάχτηκε για την εμπιστοσύνη κι αυτό έχει αποδειχτεί.

Κανείς δεν μπορεί να κάνει συμφωνία με το Μέγα Χάος, ούτε μ' ένα χαοτικό φαινόμενο.

Τα λόγια θα μείνουνε λόγια, άλλα λόγια δε θες.

Οι ίδιοι οι άνθρωποι λένε πράγματα που ξέρουν ότι δεν μπορούν να υπηρετήσουν. Θα ήθελαν να τα πιστεύουν, όμως οι Θεοί γελούν.

Το ιδεατό είναι συχνά μακριά απ' το πραγματικό.

Θά 'θελα νά 'μουνα κουτός για να πιστεύω
Θά 'θελα νά 'μουν σοφός για ν' αγαπώ,
νά 'χα ένα χέρι να πιαστώ και κάποια αλήθεια ν' ασπαστώ,
νά 'χα ένα ψέμα να μοιραστώ...

Κι αυτό ήταν το πεντακοσιοστό μου μήνυμα...Να τα χιλιάσω και βλέπουμε.
Συμφωνώ. Αλλά είναι πολύ επώδυνο να το έχεις αυτό συνέχεια στο μυαλό σου και κατά συνέπεια να μη μπορείς ποτέ να αφεθείς απόλυτα κάπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό που απάντησα φίλε Λόρυ, και καλά έκανες και σημείωσες τις λέξεις "τυφλά" και "τόσες", αναφερόταν στην ανάγκη της Κουέ για εμπιστοσύνη στους ανθρώπους. Για να υπάρξει απόλυτη εμπιστοσύνη θα πρέπει ο άλλος να υπακούει τυφλά σε πολλές ηθικές αναστολές.
Δε νομιζω οτι ετσι θα οριζα την εμπιστοσυνη, ή οτι αυτο ειναι το βασικο κριτηριο για την εγκαταστασή της.

Πίσω από τα προσχήματα όμως κρυβόταν η θέληση για απόλυτη εξουσία. Η τελευταία συνεπάγεται
"σταθερότητα, επαναληψιμότητα κι εμπιστοσύνη" όπως κι εγώ αναφέρω.
Το οτι η εξουσια συνεπαγεται και αυτα που ανεφερες, δεν σημανει απαραιτητα οτι γιαυτο επιτευχθηκε. Η καταταση που επικρατει στο εργο, δεν ηταν θεληση του λαου, αλλα ενος μεγαλομανιακου δυναστη.
-------------------

Καταλαβαινω αυτα που εγραψε η ΚΕ, και θα θελα να πω κατι.Το να χανεται η εμπιστοσυνη μας γενικα στον κοσμο και να ειμαστε επιφυλακτικοι, δεν σημαινει οτι υπαρχει αναγκη να μπουνε ολα σε καλουπια και να γινουν ολα ρομποτικα, ουτε οτι αποκτησεμε ξαφνικα ηθικες αναστολες. Απλα σημαινει οτι ισα ισα, αποκτας μια γνωση (μαλλον την συνηδητοποιηση της) που δεν ειχες πριν και πορευεσαι εχοντας υποψιν σου να προσεχεις περισσοτερο. Ολων των ειδων ανθρωποι υπαρχουν. Ουτε πρεπει να τους βαλουμε ολους σε καλουπια, ουτε να νομιζουμε οτι ολα καλα ολα ανθηρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ορίζουμε διαφορετικά την εμπιστοσύνη, εγώ όμως μίλησα για "απόλυτη εμπιστοσύνη", που πιθανώς συνεπάγεται και απόλυτο έλεγχο.

Φυσικά στην ταινία ισχύουν αυτά που λες, όμως εγώ είπα ότι τέτοιου είδους ιδέες μπορεί να καταλήγουν σε τέτοιου είδους καθεστώτα. Είσαι βέβαιος πως δεν υπάρχει ήδη ο τρελός δυνάστης που μας έχει εμφυτεύσει τόση ανάγκη για σταθερότητα και αξιοπιστία ώστε σύντομα να δεχτούμε το καθεστώς που πρόκειται να μας επιβάλει;

Με όσα γράφεις στην τελευταία παράγραφο του ποστ σου, συμφωνώ απολύτως, αυτή είναι κατά τη γνώμη μου μια ώριμη αντιμετώπιση του οποιουδήποτε θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αλλά είναι πολύ επώδυνο να το έχεις αυτό συνέχεια στο μυαλό σου και κατά συνέπεια να μη μπορείς ποτέ να αφεθείς απόλυτα κάπου..

"Ό,τι φτιάχνω κι ότι χάλασα,
Βουτιά από ψηλά
σε μολυβένια θάλασσα".

Όποιος αφεθεί να πέσει θ' ανακαλύψει ότι ξέρει να πετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
"Ό,τι φτιάχνω κι ότι χάλασα,
Βουτιά από ψηλά
σε μολυβένια θάλασσα".

Όποιος αφεθεί να πέσει θ' ανακαλύψει ότι ξέρει να πετά.
Και σ' αυτό συμφωνώ. Αλλά και πάλι θα προτιμούσα να ήξερα πως υπάρχει μια αγκαλιά από κάτω κι όχι πως ξέρω να πετώ.

Τεσπά, μας έβγαλα οφφ τόπικ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει μια αγκαλιά. Αν μάθεις να πετάς θα γίνεις κι εσύ αγκαλιά για κάποιον άλλον που πέφτει. Αν μάθει κι αυτός να πετάει, τότε θα είστε μαζί γιατί το θέλετε, όχι επειδή το έχετε ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει μια αγκαλιά. Αν μάθεις να πετάς θα γίνεις κι εσύ αγκαλιά για κάποιον άλλον που πέφτει. Αν μάθει κι αυτός να πετάει, τότε θα είστε μαζί γιατί το θέλετε, όχι επειδή το έχετε ανάγκη.
Όμορφο. Αλλά μου φαίνεται ανέφικτο και ανύπαρκτο. Εγώ έχω γίνει αγκαλιά για άλλον νομίζω, αλλά λίγοι μπορούν να μάθουν να πετάνε.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι αν σε άφησε να πέσεις, είσαι ακόμη εδώ και μας μιλάς, ακμαία και ζωντανή. Φυσικά και ξέρεις να πετάς, αλλιώς θα είχες σκάσει με γδούπο στο έδαφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως τσεκαριζμένα δεν με πειράζει να πάει φίλη μου με πρώην μου, ενώ εγώ δεν θα το έκανα και το επιβεβαίωσα σήμερα που ξαναείδα την παλιά κολλητή μου από την σχολή που είναι πλέον αρραβωνιασμένη με έναν πρώην που είχα σχέση στο 2ο και 3ο έτος.. και μου φαίνεται πολύ σουρεάλ το ότι εγώ τους γνώρισα μεταξύ τους, ενώ είμασταν ακόμα φοιτήτριες! Και έμαθα πως γι' αυτό εξαφανίστηκε ξαφνικά όταν της προέκυψε έρωτας για εκείνον- ένιωθε πως θα θύμωνα και δεν θα το δεχόμουν. Ήταν βέβαια λίγο περίεργο να την ακούω να γκρινιάζει για όσα εκείνος κάνει και της την σπάει (που ήταν τα ίδια που την έσπαγαν και σε μένα- τελικά ο άνθρωπος δεν αλλάζει :D) και να συνειδητοποιώ πως τους ξέρω και τους δύο πάρα πολύ καλά.. :D Αλλά δεν με πείραξε καθόλου παραδόξως (απλά δυσκολεύομαι να φανταστώ πως κάνουν σεξ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
να σου κανω μια ερωτηση kajira. αυτη την ανεση θα μπορουσες να την εχεις με οποιοδηποτε πρωην σου.(γιατι εγω με τη συγκεκριμενη κοπελα που ειμαι αν χωρισω τελικα και μονο που θα σκεφτομαι οτι κανει κατι με αλλον,οχι να τη δω θα θελω ουτε καν να της μιλησω ουτε καν τυχαια καποιος να μου πει νεα της.ενω με οποιαδηποτε αλλη απλα δε με νοιαζει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως αφού την έχω με αυτόν, θα μπορούσα να την έχω με οποιονδήποτε, αρκεί να είχαν περάσει χρόνια απ' όταν τα είχαμε. Άλλωστε είχα πολύ λίγες σχέσεις στη ζωή μου και για όλους ένιωθα πολλά όταν είμασταν μαζί. Πόσο μάλλον για τον συγκεκριμένο που ήταν και η πρώτη μου σχέση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugs Bunny

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καγιράκι μου, δε θα μπορούσα να είμαι τόσο υπεράνω.
Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω. Εγώ δεν πήγα ποτέ με πρώην κάποιας φίλης μου, ούτε κάποια κολλητή μου με κάποιον δικο μου.... (αλλαξοκωλιά δε λέγεται αυτό :P ). Έτυχε όμως κάποια που είχα σε εκτίμηση να πάει με κάποιον "πρώην" μου και με πείραξε. Όχι τόσο το γεγονός ότι πήγε, αλλά επειδή δεν είχε τα κότσια να έρθει να μου το πει κι ενώ σε δικές μου ερωτήσεις μου απαντούσε με π@π@ρολογίες.

Το θέμα μου λοιπόν εμένα δεν είναι τι κάνει ο/η πρώην, αλλά ο/η φίλος/η.

Πάω να γράψω καμιά βλακεία στα παιχνίδια τώρα, γιατί σοβαρό θέμα και Δευτέρα πρωί, μου έπεσε βαρύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν ειναι και λιγο θεμα εμπειριων γενικα στη ζωη..οτι μεγαλωνοντας τα βλεπουμε λιγο πιο "τετραγωνα" τα πραγματα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νεράϊδα τι εννοείς "τετράγωνα"; Πιο λογικά και λιγότερο συναισθηματικά;

Λαγουδάκι.. κι εμένα με πείραξε αυτό, το ξέρω σχεδόν δύο χρόνια πως τραβιούνται, μου το είχε πει εκείνος κάποια στιγμή πως της την την έπεφτε και κάτι έπαιζε (με μέιλ, διότι γενικά επαφές δεν είχαμε και μάλιστα είχα πάθει ένα ψιλοσόκ), αλλά εκείνη δεν είχε το θάρρος να έρθει να μου το πει, παρόλο που την ρώτησα τότε που είχε πρωτοεξαφανιστεί, αν της είχα κάνει κάτι και χάθηκε. Μου τα μασούσε και τότε δεν φαντάστηκα. Είχα ψιλοθυμώσει φυσικά μαζί της, αλλά τελικά δεν είμαι σίγουρη πως στη θέση της δεν θα έκανα το ίδιο, οπότε απλά της τα έχωσα χτες γι' αυτό και ησυχάσαμε αμφότερες! :P Και πάντως στην αρχή εκείνη ένιωθε φοβερά άβολα, την είδα, αλλά μόλις κατάλαβε πόσο ειλικρινά ψύχραιμη ήμουν εγώ χαλάρωσε :)

Άλλωστε στη πιο δύσκολη θέση βρίσκεται εκείνος.. που μπορούμε άνετα να τον θάψουμε σε τριάντα δεύτερα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ναι Kajira....πιο λογικα...οταν μπορει να μας αποσχολουν πολυ πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη μας και εχοντας ζησει ενα σωρο αλλα...λογικο δεν ειναι π.χ ενα θεμα ..οπως τι κανει ενας πρωην και με ποια..να μη μας απασχολει τοσο πολυ..?
και στην τελικη...εαν εχουμε απομυθοποιησει καποιον...ο εγωισμος μας μονο μπορει να θιχτει...εαν μας ενοχλησει εστω και στο ελαχιστο.. οτι ενας πρωην ειναι με καποια "φιλη" μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugs Bunny

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ναι Kajira....πιο λογικα...οταν μπορει να μας αποσχολουν πολυ πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη μας και εχοντας ζησει ενα σωρο αλλα...λογικο δεν ειναι π.χ ενα θεμα ..οπως τι κανει ενας πρωην και με ποια..να μη μας απασχολει τοσο πολυ..?
και στην τελικη...εαν εχουμε απομυθοποιησει καποιον...ο εγωισμος μας μονο μπορει να θιχτει...εαν μας ενοχλησει εστω και στο ελαχιστο.. οτι ενας πρωην ειναι με καποια "φιλη" μας....
Με βρίσκεις σύμφωνη Νεράιδα. Όταν κάτι έχει λήξει για εσένα, πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί πλέον τι κάνει.
Ο καθένας το δρόμο του χωρίς γκρίνιες και χωρίς τσακωμούς. Λίγο δύσκολο να το κάνουμε, αλλά όταν το καταφέρνουμε και ασχολούμαστε με τα δικά μας προβλήματα, όλα είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top