Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Γενικά, άνθρωπος που μιλάει με μεγάλο σθένος για ζώδια, χορτοφαγία, κροσσφιτ και άλλες ποζεριές, με ξενερώνει αφάνταστα.
Για τα ζώδια το καταλαβαίνω, το κρόσσφιτ δεν έχω ιδέα τι είναι...:confused:
Η χορτοφαγία όμως δεν είναι ποζεριά, είναι στάση ζωής που βασίζεται στον σεβασμό μας προς τα υπόλοιπα ζωικά είδη του πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Για τα ζώδια το καταλαβαίνω, το κρόσσφιτ δεν έχω ιδέα τι είναι...:confused:
Η χορτοφαγία όμως δεν είναι ποζεριά, είναι στάση ζωής που βασίζεται στον σεβασμό μας προς τα υπόλοιπα ζωικά είδη του πλανήτη.

Κορίτσι μου, η φιλοζωία είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει εφευρει ο άνθρωπος μετά τις θρησκείες...Και μαλιστα ανούσιο ψέμα(τουλαχιστον οι θρησκειες χρησιμευουν και σε κατι)
! Δεν αποδυκνείεις τίποτα με το να τρως όλη σου την ζωή χορταρακια ούτε είσαι ξαφνικά ένας ενάρετος και ηθικός άνθρωπος επειδη αποφευγεις το κρεας σαν άλλος εβραίος...Άλλωστε η <<<φιλοζωία>>> είναι γνωστό ότι σταματα εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες, τα έντομα, τα ερπετα και όλα τα όλα όχι ιδιατερα γλυκητατα ζωακια(τι περιεργο, η φιλοζωια εχει ως μοναδικο της επικεντρο ΜΟΝΟ τα γλυκα ζωακια όπως πχ τις γατες και τους σκυλους)......Η χορτοφαγια είναι παραφύση....Σύγκρινε αν θες τα δόντια του ανθρώπου με αυτά του σκύλου και κατόπιν με αυτά ενός μυρικαστικού.... Οι κυνόδοντες και οι κοπτήρες του ανθρωπου ειναι χαρακτηριστικά σαρκοφαγου ζωου(όπως πχ οι κυνιδες) ενω τα προβατακια εχουν πεπλατυσμενα δοντια επειδη τρωνε απλο χορταρι....Ο άνθρωπος ειναι παμφαγο ζωο και πρεπει να τρεφεται με απο ολα για να παιρνει ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται, αυτο ειναι κανόνας....Συν το γεγονός ότι αυτός ο <<σεβασμός>> προς τα ζώα δεν μου δείχνει και ιδιατερος <<σεβασμός>> προς τα φυτά που είναι επίσης έμβιοι οργανισμοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Κορίτσι μου, η φιλοζωία είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει εφευρει ο άνθρωπος μετά τις θρησκείες...Και μαλιστα ανούσιο ψέμα(τουλαχιστον οι θρησκειες χρησιμευουν και σε κατι)
! Δεν αποδυκνείεις τίποτα με το να τρως όλη σου την ζωή χορταρακια ούτε είσαι ξαφνικά ένας ενάρετος και ηθικός άνθρωπος επειδη αποφευγεις το κρεας σαν άλλος εβραίος...Άλλωστε η <<<φιλοζωία>>> είναι γνωστό ότι σταματα εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες, τα έντομα, τα ερπετα και όλα τα όλα όχι ιδιατερα γλυκητατα ζωακια(τι περιεργο, η φιλοζωια εχει ως μοναδικο της επικεντρο ΜΟΝΟ τα γλυκα ζωακια όπως πχ τις γατες και τους σκυλους)......Η χορτοφαγια είναι παραφύση....Σύγκρινε αν θες τα δόντια του ανθρώπου με αυτά του σκύλου και κατόπιν με αυτά ενός μυρικαστικού.... Οι κυνόδοντες και οι κοπτήρες του ανθρωπου ειναι χαρακτηριστικά σαρκοφαγου ζωου(όπως πχ οι κυνιδες) ενω τα προβατακια εχουν πεπλατυσμενα δοντια επειδη τρωνε απλο χορταρι....Ο άνθρωπος ειναι παμφαγο ζωο και πρεπει να τρεφεται με απο ολα για να παιρνει ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται, αυτο ειναι κανόνας....Συν το γεγονός ότι αυτός ο <<σεβασμός>> προς τα ζώα δεν μου δείχνει και ιδιατερος <<σεβασμός>> προς τα φυτά που είναι επίσης έμβιοι οργανισμοί...
΄Αποψή σου και άποψή μου. Πάντως κορίτσι δεν είμαι, είμαι 53 χρονών και κατιτίς περισσότερο θα έχω μάθει από σένα σε αυτά τα 36 χρόνια που έχουμε διαφορά.;)
Εγώ προσωπικά αν και χορτοφάγος δεν το διατυμπανίζω, δεν προσπαθώ να πείσω και τους άλλους να γίνουν, απλά δεν μου πάει να φάω κάτι που έχει πρόσωπο, συναισθήματα και οικογενειακές σχέσεις. Το ήξερες πως οι αγελάδες είναι τρομερά συναισθηματικές και πενθούν όταν τους παίρνουν τα μικρά τους για να τα σφάξουν; Και δεν τρώω μόνο χορταράκια, υπάρχει τεράστια ποικιλία επιλογών για έναν χορτοφάγο στην εποχή μας. Οι κυνόδοντες μια και τους ανέφερες, δημιουργήθηκαν μια εποχή που η μόνη πηγή τροφής για τον πρωτόγονο άνθρωπο ήταν το κυνήγι άλλων ζώων. Στην συνέχεια αναπτύχθηκε η γεωργία και βρήκε κι άλλες πηγές τροφής.
Επίσης δεν καταδικάζω κανέναν που τρώει κρέας γιατί το ίδιο έκανα κι εγώ ενάμισυ χρόνο πριν, όχι όμως να το αναγάγουμε και σε φιλοσοφία...
Τέλος να σου πω πως εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ να είμαι ενάρετος και ηθικός άνθρωπος. Αυτά τα αφήνω για τους θρησκευόμενους, το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να είμαι εντάξει με την συνείδησή μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ είμαι vegan εδώ και ένα χρόνο.
Δεν τρώω κρέας, αυγά, γάλα κ.ο.κ.
Τρώω πολλά όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ροφήματα σόγιας, κιμά σόγιας και πολλά βιολογικά προιόντα.
Υπάρχουν και οι vegeterian όμως, που απλά δε τρώνε κρέας.
Όπως και να'χει, είτε vegan, είτε vegeterian, και πάλι καλό κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά και επειδή δε στηρίζεις τις εγκληματικές πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι στα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευη96

Νεοφερμένος

Η ευη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εδω και 2 χρονια θα ελεγα κανω τη διατροφή ενος vegeterian ή απλα υγειινη διατροφη (τουλαχιστον οπως πιστευω) .Τρωω γαλακτοκομικα και αυγο (σπανια κοτοπουλο) και η διατροφη μου περικλυει αρκετα φρουτα,λαχανικα σε νοστιμες παραλαγες που θα ξεπερνουσαν το οποιοδηποτε κρεας.Ωστοσο ,δεν ξερω αν θα μπορουσα να γινω vegan .Πιστευω πως οι προτεινες που λαμβανουμε απο τα προιοντα των ζωων ειναι απαραιτητες για τον οργανισμο και δεν γνωριζω αν μπορουν να προσληφθουν διαφορετικα.Επισης ,πιστευω πως σαν vegan θα περιοριζα κατα πολυ τα φαγητα που μαγειρευω λογω υλικων.Η εναλλακτικη που προσφερει η σογια για αυτα τα προιοντα δεν μου αρεσει ,ασε που πιστευω πως προιοντα οπως "απομιμιση κρεατος,απομιμιση γαλακτος κλπ" ειναι πολυυ πιο ανθυιγιηνα και απο το κανονικο κρεας και φυσικα πολυ πιο επεξεργασμενα.Επισης ,το bugdet μου δεν μου επιτρεπει να αγοραζω τακτικα tofu και αλλα τετοια προιοντα επομενως προτιμω την χορτοφαγικη (με καποιες εξερεσεις) και οχι την αυστηρα χορτοφαγικη διαιτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ είμαι vegan εδώ και ένα χρόνο.
Δεν τρώω κρέας, αυγά, γάλα κ.ο.κ.
Τρώω πολλά όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ροφήματα σόγιας, κιμά σόγιας και πολλά βιολογικά προιόντα.
Υπάρχουν και οι vegeterian όμως, που απλά δε τρώνε κρέας.
Όπως και να'χει, είτε vegan, είτε vegeterian, και πάλι καλό κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά και επειδή δε στηρίζεις τις εγκληματικές πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι στα ζώα.

Αν αγοραζεις βιολογικα κρεατα δεν στηριζεις τις "εγκληματικες" πραξεις που προανεφερες.
Να σε ρωτησω ομως και κατι αλλο, συμπληρωμα βιταμινης Β12 παιρνεις; Αν οχι, καλο ειναι να τα ξεκινησεις. Το τελευταιο πραγμα που θελεις να παθεις ειναι να υποφερεις απο νευρολογικες παθησεις λογω ελλειψης βιταμινης Β12, η οποια παρεπιπτοντως απανταται μονο στα ζωα και τα θαλασσινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
dead pigs succulent body parts vs salad 1-0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ είμαι vegan εδώ και ένα χρόνο.
Δεν τρώω κρέας, αυγά, γάλα κ.ο.κ.
Τρώω πολλά όσπρια, λαχανικά, φρούτα, ροφήματα σόγιας, κιμά σόγιας και πολλά βιολογικά προιόντα.
Υπάρχουν και οι vegeterian όμως, που απλά δε τρώνε κρέας.
Όπως και να'χει, είτε vegan, είτε vegeterian, και πάλι καλό κάνεις και στον εαυτό σου, αλλά και επειδή δε στηρίζεις τις εγκληματικές πράξεις που κάνουν οι άνθρωποι στα ζώα.

Εδω και 2 χρονια θα ελεγα κανω τη διατροφή ενος vegeterian ή απλα υγειινη διατροφη (τουλαχιστον οπως πιστευω) .Τρωω γαλακτοκομικα και αυγο (σπανια κοτοπουλο) και η διατροφη μου περικλυει αρκετα φρουτα,λαχανικα σε νοστιμες παραλαγες που θα ξεπερνουσαν το οποιοδηποτε κρεας.Ωστοσο ,δεν ξερω αν θα μπορουσα να γινω vegan .Πιστευω πως οι προτεινες που λαμβανουμε απο τα προιοντα των ζωων ειναι απαραιτητες για τον οργανισμο και δεν γνωριζω αν μπορουν να προσληφθουν διαφορετικα.Επισης ,πιστευω πως σαν vegan θα περιοριζα κατα πολυ τα φαγητα που μαγειρευω λογω υλικων.Η εναλλακτικη που προσφερει η σογια για αυτα τα προιοντα δεν μου αρεσει ,ασε που πιστευω πως προιοντα οπως "απομιμιση κρεατος,απομιμιση γαλακτος κλπ" ειναι πολυυ πιο ανθυιγιηνα και απο το κανονικο κρεας και φυσικα πολυ πιο επεξεργασμενα.Επισης ,το bugdet μου δεν μου επιτρεπει να αγοραζω τακτικα tofu και αλλα τετοια προιοντα επομενως προτιμω την χορτοφαγικη (με καποιες εξερεσεις) και οχι την αυστηρα χορτοφαγικη διαιτα :)

Να προσέχετε έξτρα και οι 2, ναι? :)
Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, είναι καλό να επισκεφτείτε διατροφολόγο για να σας δώσει ένα πρότυπο πρόγραμμα εβδομαδιαίας διατροφής (προφανώς βασισμένο στις διατροφικές σας επιλογές), και να σας προτείνει συμπληρώματα αν χρειάζεστε. Δυστυχώς υπάρχει η εντύπωση ότι από την στιγμή που κόβεις το κρέας και "αποτοξινώνεσαι" (για ιδεολογικό ή οποιονδήποτε λόγο), μπορείς με τα λαχανικά και τα όσπρια να αναπληρώσεις τις ζωικές πρωτεΐνες. Σε έναν βαθμό ισχύει, όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ από πίσω και δεν προτίθεμαι να το αναλύσω. Δεν ήρθα να σας την πω για τις επιλογές σας άλλωστε, δικό σας σώμα και δική σας επιλογή, απλά να προσέχετε, γιατί πλέον θα είναι και το ανοσοποιητικό σας πιο ευαίσθητο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προσπαθήσω να ακολουθήσω στο μέλλον μια χορτοφαγική διατροφή, τουλάχιστον δοκιμαστικά στην αρχή, ώστε να είμαι σίγουρη ότι δε θα βλάψει την υγεία μου και ταιριάζει στον οργανισμό μου, πάντα, βέβαια, υπό την καθοδήγηση κάποιου ειδικού. Ωστόσο, όλα αυτά τα "ειδικά"προιόντα- υποκατάστατα κλπ (πχ tofu, προιόντα σόγιας κλπ), σχεδόν πάντα, είναι πανάκριβα. Είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μια τέτοιου είδους διατροφής, χωρίς να αυξηθούν πολύ τα έξοδά σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προσπαθήσω να ακολουθήσω στο μέλλον μια χορτοφαγική διατροφή, τουλάχιστον δοκιμαστικά στην αρχή, ώστε να είμαι σίγουρη ότι δε θα βλάψει την υγεία μου και ταιριάζει στον οργανισμό μου, πάντα, βέβαια, υπό την καθοδήγηση κάποιου ειδικού. Ωστόσο, όλα αυτά τα "ειδικά"προιόντα- υποκατάστατα κλπ (πχ tofu, προιόντα σόγιας κλπ), σχεδόν πάντα, είναι πανάκριβα. Είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μια τέτοιου είδους διατροφής, χωρίς να αυξηθούν πολύ τα έξοδά σου;
΄Εχεις απόλυτο δίκιο, είναι πράγματι πανάκριβα όλα αυτά... ΄Η τα γάλατα από καρύδα ή σόγια.:/:
Κι εγώ κάπως έτσι το ξεκίνησα, δοκιμαστικά, πριν 2 χρόνια περίπου και πάω μια χαρά. Με παρακολουθούν βέβαια και 2 γιατροί λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω και έχω και αλλεργία σε αρκετά τρόφιμα. Πάντως από την μικρή μου πείρα μέχρι τώρα, θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην χρησιμοποιείς αυτά τα προιόντα που αναφέρεις αλλά να δώσεις βάση, όταν το αποφασίσεις και το ξεκινήσεις, στα μανιτάρια και τις μελιτζάνες. Εγώ από αυτά παίρνω όλες τις πρωτείνες που χρειάζομαι μια και τα όσπρια δεν τα ανέχεται ο οργανισμός μου με τίποτα. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, θα είσαι μια χαρά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτα τα προιοντα, περα του οτι ειναι ακριβα, ειναι πολλες φορες παρα πολυ επεξεργασμενα. Να προτιμας τα φρεσκα τροφιμα, αυτα που ειναι λιγοτερο επεξεργασμενα και φυσικα να μη παραλειπεις τα οσπρια και τους ξηρους καρπους απο την διατροφη σου. Ειναι οτι καλυτερο για εναν χορτοφαγο. Συμφωνω επισης με τα μανιταρια και τις μελιτζανες. Ποιο το νοημα να γινεις χορτοφαγος οταν τρεφεσαι με υπερβολικα επεξεργασμενα και τυποποιημενα τροφιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Κορίτσι μου, η φιλοζωία είναι το μεγαλύτερο ψέμα που έχει εφευρει ο άνθρωπος μετά τις θρησκείες...Και μαλιστα ανούσιο ψέμα(τουλαχιστον οι θρησκειες χρησιμευουν και σε κατι)
! Δεν αποδυκνείεις τίποτα με το να τρως όλη σου την ζωή χορταρακια ούτε είσαι ξαφνικά ένας ενάρετος και ηθικός άνθρωπος επειδη αποφευγεις το κρεας σαν άλλος εβραίος...Άλλωστε η <<<φιλοζωία>>> είναι γνωστό ότι σταματα εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες, τα έντομα, τα ερπετα και όλα τα όλα όχι ιδιατερα γλυκητατα ζωακια(τι περιεργο, η φιλοζωια εχει ως μοναδικο της επικεντρο ΜΟΝΟ τα γλυκα ζωακια όπως πχ τις γατες και τους σκυλους)......Η χορτοφαγια είναι παραφύση....Σύγκρινε αν θες τα δόντια του ανθρώπου με αυτά του σκύλου και κατόπιν με αυτά ενός μυρικαστικού.... Οι κυνόδοντες και οι κοπτήρες του ανθρωπου ειναι χαρακτηριστικά σαρκοφαγου ζωου(όπως πχ οι κυνιδες) ενω τα προβατακια εχουν πεπλατυσμενα δοντια επειδη τρωνε απλο χορταρι....Ο άνθρωπος ειναι παμφαγο ζωο και πρεπει να τρεφεται με απο ολα για να παιρνει ολες τις θρεπτικες ουσιες που χρειαζεται, αυτο ειναι κανόνας....Συν το γεγονός ότι αυτός ο <<σεβασμός>> προς τα ζώα δεν μου δείχνει και ιδιατερος <<σεβασμός>> προς τα φυτά που είναι επίσης έμβιοι οργανισμοί...
Αγορι μου(κατα το κοριτσι μου...),η ημιμαθεια ειναι πολυ χειροτερη της αμαθειας.
Καταρχην,μην ταυτιζεις την φιλοζωια με την χορτοφαγια.Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.
Σε καμια περΙπτωση ολοι οι φιλοζωοι δεν ειναι χορτοφαγοι.
Επισης ολοΙ οι χορτοφαγοι δεν ειναι φιλοζωοι.Καποιοι κανουν χορτοφαγια για λογους υγειας,καποιοι λογω θρησκειας,σαφως και πολλοι για λογους φιλοζωιας,αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Παμε παρακατω.
Καταρχην ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος..ετσι για να μην εχουμε παρεξηγησεις.
Ο ανθρωπος ειναι οντως παμφαγος.Παμφαγος,ΟΧΙ ΣΑΡΚΟΒΟΡΟ..και οι κυνοδοντες μας καμια σχεση δεν εχουν ουτε με του σκυλου,ουτε με τον βρυκολακα που εχεις βαλει σε φωτο .
Η φιλοζωια δεν ειναι εφευρεση,αλλα σταση ζωης.Και θα επρεπε ολοι να ειμαστε φιλοζωοι,διοτι και εμεις ζωα ειμαστε.Απλα ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας της ζωης.Αυτο σημαινει οτι γαμαμε και δερνουμε ολα τα υπολοιπα ζωντανα πλασματα,αλλα επισης σημαινει οτι αν κοψουμε την βαση της πυραμιδας,δηλαδη ολα τα υπολοιπα ζωα,εμεις απλα θα γκρεμιστουμε.Αντιθετα..αν κοψεις την κορυφη της πυραμιδας,δηλαδη τον ανθρωπο..η πυραμιδα θα υπαρχει και μαλιστα θα εξελιχθει ακομα περισσοτερο,αφου δεν θα εχει τον ανθρωπο να την καταστρεφει.Οποτε οφειλουμε απολυτο σεβασμο στα ζωα.
Αν δεχεσαι την κακοποιηση των ζωων,εσυ εχεις το προβλημα,οχι οι φιλοζωοι που προσπαθουν να τα προστατεψουν.
Οι κατσαριδες δενε χουν καμια σχεση με φιλοζωια.Ειναι η καραμελιτσα των μη φιλοζωων,.αυτων που εχουν μαθει οτι το μονο ζωο στον πλανητη που εχει δικαιωματα στην ζωη ειναι ο ανθρωπος,και ολα τα αλλα ζωα να παν να εξαφανιστουν,να βασανιζονται ,να υποφερουν,σημασια εχει ο ανθρωπος.
Μιλαμε για θηλαστικα,που εχουν συγγενεια με τον ανθρωπο κατα 99/100...,εχουν συναισθηματα,νιωθουν τον πονο,κανουν οικογενεια κλπ.Δεν μιλαμε για κουνουπια και κατσαριδες.Ναι..σαφως την κατσαριδα θα την σκοτωσω.Αυτο δεν σημαινει οτι θα σκοτωνω και τον σκυλο,που νιωθει πονο,εχει συναισθηματα,ειναι θηλαστικο..απειρως πιο κοντα στον ανθρωπο.Με αυτην την εννοια δεν θα επρεπε να σκοτωνουμε καν τα βακτηρια και τους ιοιους.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΖΩΗ ΕΧΟΥΝ!ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ;Θα ειχαμε εξαφανιστει.Δεν εχουν ολα την ιδια αξια και βαρυτητα.Δεν εχει την ιδια αξια η ζωη της μελισας με της κατσαριδας.Αν υποστηριζεις οτι,οτιδηποτε εχει ζωη δεν πρεπει να το σκοτωνουμε,τοτε δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν φαρμακα που σκοτωνουν τους ιοιυς και τα βακτηρια.Σου συνιστω να δεις και κανενα ντοκιμαντερ...μπας και ξελαμπικαρεις.
Σαφως δεν θα σκοτωσω φιδια,απλα θα τα αποθησω..καν ποντικια δεν θα σκοτωσω..και αυτα θα τα απωθησω.Οι καρχαριες δεν ειναι γλυκουτσικα ζωα,ειναι ομως απιστευτα σημαντικα για την αλυσιδα της ζωηε και υποστηριζω ακραδαντα τα δικαιωματα τους.Το ιδιο και για ολα τα αγρια ζωα.Δεν ειναι γλυκουτσικα.Ομως τα εντομα και οι κατσαριδες ειναι αλλο πραγμα.
Οσον αφορα τα φυτα.Μα σοβαρα τωρα,ειναι επιχειρημα αυτο;Ο ανθρωπος σαφως πρεπει να θρεφεται με κατι.Με κουμπιά δεν μπορει να ζησει.Τα φυτα δεν ειναι θηλαστικα.Δεν ξερουμε καν αν πονανε,αν εχουν συνειδηση.Δεν κανουν οικογενεια,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ.
Δεν μπορεις να συγκρινεις το θηλαστικο με το φυτο.Το μαρουλι δεν ποναει,δεν κανει οικογενεια,δεν αναπτυσει σχεση με τον ανθρωπο.
Απο εκει και περα.Ναι...τρωω κρεας,αλλα ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ.Ισα ισα για να μην παθαινω αναιμια.Διοτι οντως ο ανθρωπος χρειαζεται και το κρεας.Αλλα οχι ότι πεταει και κολυμπαει.Δυο ,τρια ειδη απλα για να μπορει να ζησει.Δεν μπορει να ειναι εδεσμα τα πτερυγια του καρχαρια.Μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα.
Δεν μου χρειαζεται το ελαφι.Μπορω ν ζησω και χωρις αυτο.Επισης δεν μου χρειαζεται το πιθηκακι,που και αυτο ειναι εδεσμα.
Το δυσμοιρο γουρουνακι,η το μοσχαρακι....θα πρεπει να εκτρεφεται σε μικρες μοναδες,με σωστες συνθηκες διαβιωσης,"ανθρωπινες",και να θανατωνεται ανωδινα.Και σε ποσοτητες απλα για να μας θρεφουν.Οχι στην υπερκαταναλωση που μας εχουν μαθει οι εταιριες που πλουτιζουν απο αυτην.
Βλεπεις λοιπον αγορι μου,οτι δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο.
Δεν ειμαι χορτοφαγος,ειμαι παμφαγο ζωο...με σεβασμο ομως προς τα υπολοιπα ζωα.2-3 ειδη μονο να εκτρεφονται για καταναλωση,.ΟΧΙ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ,σε σωστες συνθηκες διαβιωσης,να μην βασανιζονται τα ζωα οσο ζουνε και σε σωστες συνθηκες θανατωσης,ανωδυνα.
Τον κανιβαλισμο...ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παραθέτω δύο ομιλίες vegan ακτιβιστών επί του θέματος.
Αν σας ενδιαφέρει, προτείνω να δείτε κυρίως το πρώτο:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αγορι μου(κατα το κοριτσι μου...),η ημιμαθεια ειναι πολυ χειροτερη της αμαθειας.
Καταρχην,μην ταυτιζεις την φιλοζωια με την χορτοφαγια.Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.
Σε καμια περΙπτωση ολοι οι φιλοζωοι δεν ειναι χορτοφαγοι.
Επισης ολοΙ οι χορτοφαγοι δεν ειναι φιλοζωοι.Καποιοι κανουν χορτοφαγια για λογους υγειας,καποιοι λογω θρησκειας,σαφως και πολλοι για λογους φιλοζωιας,αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Παμε παρακατω.
Καταρχην ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι χορτοφαγος..ετσι για να μην εχουμε παρεξηγησεις.
Ο ανθρωπος ειναι οντως παμφαγος.Παμφαγος,ΟΧΙ ΣΑΡΚΟΒΟΡΟ..και οι κυνοδοντες μας καμια σχεση δεν εχουν ουτε με του σκυλου,ουτε με τον βρυκολακα που εχεις βαλει σε φωτο .
Η φιλοζωια δεν ειναι εφευρεση,αλλα σταση ζωης.Και θα επρεπε ολοι να ειμαστε φιλοζωοι,διοτι και εμεις ζωα ειμαστε.Απλα ειμαστε στην κορυφη της πυραμιδας της ζωης.Αυτο σημαινει οτι γαμαμε και δερνουμε ολα τα υπολοιπα ζωντανα πλασματα,αλλα επισης σημαινει οτι αν κοψουμε την βαση της πυραμιδας,δηλαδη ολα τα υπολοιπα ζωα,εμεις απλα θα γκρεμιστουμε.Αντιθετα..αν κοψεις την κορυφη της πυραμιδας,δηλαδη τον ανθρωπο..η πυραμιδα θα υπαρχει και μαλιστα θα εξελιχθει ακομα περισσοτερο,αφου δεν θα εχει τον ανθρωπο να την καταστρεφει.Οποτε οφειλουμε απολυτο σεβασμο στα ζωα.
Αν δεχεσαι την κακοποιηση των ζωων,εσυ εχεις το προβλημα,οχι οι φιλοζωοι που προσπαθουν να τα προστατεψουν.
Οι κατσαριδες δενε χουν καμια σχεση με φιλοζωια.Ειναι η καραμελιτσα των μη φιλοζωων,.αυτων που εχουν μαθει οτι το μονο ζωο στον πλανητη που εχει δικαιωματα στην ζωη ειναι ο ανθρωπος,και ολα τα αλλα ζωα να παν να εξαφανιστουν,να βασανιζονται ,να υποφερουν,σημασια εχει ο ανθρωπος.
Μιλαμε για θηλαστικα,που εχουν συγγενεια με τον ανθρωπο κατα 99/100...,εχουν συναισθηματα,νιωθουν τον πονο,κανουν οικογενεια κλπ.Δεν μιλαμε για κουνουπια και κατσαριδες.Ναι..σαφως την κατσαριδα θα την σκοτωσω.Αυτο δεν σημαινει οτι θα σκοτωνω και τον σκυλο,που νιωθει πονο,εχει συναισθηματα,ειναι θηλαστικο..απειρως πιο κοντα στον ανθρωπο.Με αυτην την εννοια δεν θα επρεπε να σκοτωνουμε καν τα βακτηρια και τους ιοιους.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΖΩΗ ΕΧΟΥΝ!ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ;Θα ειχαμε εξαφανιστει.Δεν εχουν ολα την ιδια αξια και βαρυτητα.Δεν εχει την ιδια αξια η ζωη της μελισας με της κατσαριδας.Αν υποστηριζεις οτι,οτιδηποτε εχει ζωη δεν πρεπει να το σκοτωνουμε,τοτε δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν φαρμακα που σκοτωνουν τους ιοιυς και τα βακτηρια.Σου συνιστω να δεις και κανενα ντοκιμαντερ...μπας και ξελαμπικαρεις.
Σαφως δεν θα σκοτωσω φιδια,απλα θα τα αποθησω..καν ποντικια δεν θα σκοτωσω..και αυτα θα τα απωθησω.Οι καρχαριες δεν ειναι γλυκουτσικα ζωα,ειναι ομως απιστευτα σημαντικα για την αλυσιδα της ζωηε και υποστηριζω ακραδαντα τα δικαιωματα τους.Το ιδιο και για ολα τα αγρια ζωα.Δεν ειναι γλυκουτσικα.Ομως τα εντομα και οι κατσαριδες ειναι αλλο πραγμα.
Οσον αφορα τα φυτα.Μα σοβαρα τωρα,ειναι επιχειρημα αυτο;Ο ανθρωπος σαφως πρεπει να θρεφεται με κατι.Με κουμπιά δεν μπορει να ζησει.Τα φυτα δεν ειναι θηλαστικα.Δεν ξερουμε καν αν πονανε,αν εχουν συνειδηση.Δεν κανουν οικογενεια,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ.
Δεν μπορεις να συγκρινεις το θηλαστικο με το φυτο.Το μαρουλι δεν ποναει,δεν κανει οικογενεια,δεν αναπτυσει σχεση με τον ανθρωπο.
Απο εκει και περα.Ναι...τρωω κρεας,αλλα ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ.Ισα ισα για να μην παθαινω αναιμια.Διοτι οντως ο ανθρωπος χρειαζεται και το κρεας.Αλλα οχι ότι πεταει και κολυμπαει.Δυο ,τρια ειδη απλα για να μπορει να ζησει.Δεν μπορει να ειναι εδεσμα τα πτερυγια του καρχαρια.Μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα.
Δεν μου χρειαζεται το ελαφι.Μπορω ν ζησω και χωρις αυτο.Επισης δεν μου χρειαζεται το πιθηκακι,που και αυτο ειναι εδεσμα.
Το δυσμοιρο γουρουνακι,η το μοσχαρακι....θα πρεπει να εκτρεφεται σε μικρες μοναδες,με σωστες συνθηκες διαβιωσης,"ανθρωπινες",και να θανατωνεται ανωδινα.Και σε ποσοτητες απλα για να μας θρεφουν.Οχι στην υπερκαταναλωση που μας εχουν μαθει οι εταιριες που πλουτιζουν απο αυτην.
Βλεπεις λοιπον αγορι μου,οτι δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο.
Δεν ειμαι χορτοφαγος,ειμαι παμφαγο ζωο...με σεβασμο ομως προς τα υπολοιπα ζωα.2-3 ειδη μονο να εκτρεφονται για καταναλωση,.ΟΧΙ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ,σε σωστες συνθηκες διαβιωσης,να μην βασανιζονται τα ζωα οσο ζουνε και σε σωστες συνθηκες θανατωσης,ανωδυνα.
Τον κανιβαλισμο...ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...

Calm down γιατι πολλή φόρα μας πήρες......
Τα περισσότερα απο όσα μας είπες στο post πολύ απλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ που τα ανενεφερα ή έστω τα υπονοησα, επιστροφή στα βιβλία της εκθεσης λυκειου για καλύτερη κανανοηση κειμενου....

Ας κανουμε ενα σουμμαρισμα των οσων ειπα(απλα και κατανοητα), γιατί αν και είμαι της θετικής κατευθυνσης(οχι θεωρητικος) εν τουτοις νομιζω οτι εχω μεγαλη σαφηνεια στον λογο μου!! Πάμε λοιπον παρακατω....

1) Χρυσό κοριτσι, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΖΟΥΛΟΥ ΤΗς ΑΦΡΙΚΗς!! Είπα, όπως και εσύ, ότι ο ανθρωπος είναι ένα παμφαγο ζωο και αρα ως εκ τουτου πρεπει να τρεφεται τοσο με κρεας οσο και με φυτα...Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...simple....

2) Δεν είμαι θεωρητικος αλλά απο τις πενιχρες μου γνωσεις στον τομεα της φιλολογιας γνωριζω οτι η λεξη <<φιλοζωος>> προκυπτει απο τις αρχικες <<φιλος>>+<<ζωο>>, που πάει να πει ότι αυτος που αγαπαει καθε μορφη ζωου στον πλανητη...Εσυ μου λες τωρα για τις κατσαριδες και οτι θα τις σκοτωνες γιατι ειναι κακασχημες, βρωμιαρικες κλπ κλπ...Αλλα τα γατακια και τα σκυλακια που μας τα εχεις και υπογραφη και μπραβο σου τα λατρευεις και τα εχεις ισα με τον θεο....Τουλαχιστον διευκρινιζετε οτι ειστε απλως γατοφιλοι και σκυλοφιλοι μπας και ησυχασει πια το κεφαλι μας...Μου θυμιζεις πια αυτα τα "ανθρωπινα" οντα που πιανουν τις κατσαριδες και λοιπά εντομα, τις αφαιρουν τα ποδια και τα φτερα και τα αφηνουν να βασανιζονται με το σκεπτικο του <<εε δεν βαριεσαι ρε αδερφε, τι ζωη εχουν και αυτα??>>....

3) Μαθετε ολοι εσεις οι φιλοζωοι που ζειτε στον κοσμο ΣΑΣ οτι η φυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λουλουδακια και πεταλουδες επανω σε ροζ συννεφακια....Να σου κανω ενα μικρο μαθηματακι ζωολογιας μπας και ξελαμπικαρεις εσυ λιγο...Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα?? Τις αραχνες που ναρκωνουν τα εντομα και τους ρουφανε τα εντοσθια σαν να ειναι χυμος?? Σου αρεσει δεν σου αρεσει, στην φυση επικρατει ο νόμος του ισχυρου, ο νόμος της επιβιωσης, οποτε ναι μεν βεβαιως και λυπαμαι τις αγελαδες που βασανιζονται χωρις λογο αλλα ετσι ειναι η τροφικη αλυσιδα....Αποδεξου το! Το μοναδικο προβλημα που αποδεχομαι οτι υπαρχει ειναι οτι το ανθρωπινο ειδος εχει αυξηθει τρομαχτικα πολυ σε πλυθησμο, οποτε αυξανονται τρομαχτικα πολυ και οι διατροφικες αναγκες(και οχι μονο), οποτε η τροφικη αλυσιδα αρχιζει σιγα σιγα να καταρρεει και πρεπει φυσικα να την προστατεψουμε.....Αυτα ομως δεν χρειαζεται να εισαι φιλοζωος για να τα σκεφτεις, λιγη απλη λογικη χρειαζεται...

4) Οχι οτι ειναι σχετικο με το θεμα μας αλλα τα βακτηρια τις πιο πολλες φορες ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο, όπως πχ τα βακτηρια στο λεπτο εντερο που παραγουν βιταμινη Κ....Δες κανα ντοκιμαντερ....Και μαθε οτι θεση στην τροφικη αλυσιδα δεν εχουν μονο τα γλυκουλια σκυλακια και γατακια που πολλοι τα εχουν ανωτερα και απο τον θεο αλλα και τα ασχημα ζωα....Πειράματα αποδυκνειουν οτι τα φυτα εχουν συναισθηματα και μπορουν να νιωσουν πονο.....

Δεν το συνεχιζω γιατι ειμαι κανιβαλος και πρεπει να κανω θυσια στην σπηλια του νταβελη, αντε γεια!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.

Calm down γιατι πολλή φόρα μας πήρες......
Τα περισσότερα απο όσα μας είπες στο post πολύ απλά ΟΥΤΕ ΚΑΝ που τα ανενεφερα ή έστω τα υπονοησα, επιστροφή στα βιβλία της εκθεσης λυκειου για καλύτερη κανανοηση κειμενου....

Ας κανουμε ενα σουμμαρισμα των οσων ειπα(απλα και κατανοητα), γιατί αν και είμαι της θετικής κατευθυνσης(οχι θεωρητικος) εν τουτοις νομιζω οτι εχω μεγαλη σαφηνεια στον λογο μου!! Πάμε λοιπον παρακατω....

1) Χρυσό κοριτσι, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΖΟΥΛΟΥ ΤΗς ΑΦΡΙΚΗς!! Είπα, όπως και εσύ, ότι ο ανθρωπος είναι ένα παμφαγο ζωο και αρα ως εκ τουτου πρεπει να τρεφεται τοσο με κρεας οσο και με φυτα...Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...simple....

2) Δεν είμαι θεωρητικος αλλά απο τις πενιχρες μου γνωσεις στον τομεα της φιλολογιας γνωριζω οτι η λεξη <<φιλοζωος>> προκυπτει απο τις αρχικες <<φιλος>>+<<ζωο>>, που πάει να πει ότι αυτος που αγαπαει καθε μορφη ζωου στον πλανητη...Εσυ μου λες τωρα για τις κατσαριδες και οτι θα τις σκοτωνες γιατι ειναι κακασχημες, βρωμιαρικες κλπ κλπ...Αλλα τα γατακια και τα σκυλακια που μας τα εχεις και υπογραφη και μπραβο σου τα λατρευεις και τα εχεις ισα με τον θεο....Τουλαχιστον διευκρινιζετε οτι ειστε απλως γατοφιλοι και σκυλοφιλοι μπας και ησυχασει πια το κεφαλι μας...Μου θυμιζεις πια αυτα τα "ανθρωπινα" οντα που πιανουν τις κατσαριδες και λοιπά εντομα, τις αφαιρουν τα ποδια και τα φτερα και τα αφηνουν να βασανιζονται με το σκεπτικο του <<εε δεν βαριεσαι ρε αδερφε, τι ζωη εχουν και αυτα??>>....

3) Μαθετε ολοι εσεις οι φιλοζωοι που ζειτε στον κοσμο ΣΑΣ οτι η φυση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λουλουδακια και πεταλουδες επανω σε ροζ συννεφακια....Να σου κανω ενα μικρο μαθηματακι ζωολογιας μπας και ξελαμπικαρεις εσυ λιγο...Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα?? Τις αραχνες που ναρκωνουν τα εντομα και τους ρουφανε τα εντοσθια σαν να ειναι χυμος?? Σου αρεσει δεν σου αρεσει, στην φυση επικρατει ο νόμος του ισχυρου, ο νόμος της επιβιωσης, οποτε ναι μεν βεβαιως και λυπαμαι τις αγελαδες που βασανιζονται χωρις λογο αλλα ετσι ειναι η τροφικη αλυσιδα....Αποδεξου το! Το μοναδικο προβλημα που αποδεχομαι οτι υπαρχει ειναι οτι το ανθρωπινο ειδος εχει αυξηθει τρομαχτικα πολυ σε πλυθησμο, οποτε αυξανονται τρομαχτικα πολυ και οι διατροφικες αναγκες(και οχι μονο), οποτε η τροφικη αλυσιδα αρχιζει σιγα σιγα να καταρρεει και πρεπει φυσικα να την προστατεψουμε.....Αυτα ομως δεν χρειαζεται να εισαι φιλοζωος για να τα σκεφτεις, λιγη απλη λογικη χρειαζεται...

4) Οχι οτι ειναι σχετικο με το θεμα μας αλλα τα βακτηρια τις πιο πολλες φορες ειναι ωφελιμα για τον ανθρωπο, όπως πχ τα βακτηρια στο λεπτο εντερο που παραγουν βιταμινη Κ....Δες κανα ντοκιμαντερ....Και μαθε οτι θεση στην τροφικη αλυσιδα δεν εχουν μονο τα γλυκουλια σκυλακια και γατακια που πολλοι τα εχουν ανωτερα και απο τον θεο αλλα και τα ασχημα ζωα....Πειράματα αποδυκνειουν οτι τα φυτα εχουν συναισθηματα και μπορουν να νιωσουν πονο.....

Δεν το συνεχιζω γιατι ειμαι κανιβαλος και πρεπει να κανω θυσια στην σπηλια του νταβελη, αντε γεια!

Καλως το φιλαρακι μου!:clapup:
Λοιπον..επειδη παραποιεις αυτα που εγραψα,η απλα δεν τα καταλαβες...παμε παλι απο την αρχη.
Υπαρχει μια τροφικη αλυσιδα και τροφικη πυραμιδα(οχι διατροφικη..αυτη ειναι αλλο πραγμα) .
Αυτο τι σημαινει;
Σημαινει οτι το φυτο το τρωει η ακριδα.Την ακριδα την τρωει ο βατραχος,τον βατραχο τον τρωει το φιδι και το φιδι το τρωει η κουκουβαγια.Ξερεις τι θα συμβει αν πχ εκλειψουν οι κουκουβαγιες;
Απλη λογικη θελει,αν υπαρχει βεβαια.
Θα αυξηθουν τα φιδια.Αν αυξηθουν τα φιδια,θα τρωνε περισσοτερα βατραχια,εκτος απο ολες τις υπολοιπες συνεπειες.Οποτε αφου δεν θα υπαρχουν βατραχια,οι ακριδες θα αυξηθουν σε απιστευτο σημειο,με αποτελεσμα καταρχην να κατασπαραξουν οτι πρασινο υπαρχει...οποτε τα φυτοφαγα ζωα θα πεθανουν,οποτε και τα σαρκοφαγα που τρεφονται με φυτοφαγα θα χαθουν..και εμεις μαζι τους.Χωρια τις συνεπειες στην γεωργια και ολα τα επακολουθα.

Οποτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ειναι απολυτως χρησιμα σε αυτον τον κοσμο,αν θελουμε να λειτουργει σωστα και σε τελευταια αναλυση να υπαρχουμε και εμεις.
Και οι ακριδες και οι κατσαριδες,και τα φιδια που τα σεβομαι απολυτα και που δεν ειναι γουτσου γουτσου ζωακια,και οταν ζουσα στην ζακυνθο ειχα πολλες φορες δει φιδι στον δρομο και δεν το πατησα φιλτατε,οπως κανουν ολοι ,αλλα εστριψα για να το αποφυγω..,και τα βακτηρια διοτι και αυτα χρησιμευουν.Για παραδειγμα σκεψου την γεωργια.Σε αυτα βασιζονται οπως και σε αλλους μικροοργανισμους για να φτιαχτει πχ το κρασι.
Ομως...δεν εχουν ολα την ιδια επικινδυνοτητα εξαφανισης,διοτι καταρχην δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης,δεν εχουν ολα τον ιδιο πληθυσμο,ουτε ειναι το ιδιο να σκοτωνεις μια κατσαριδα με ενα θηλαστικο,η ενα φιδι,ή εναν καρχαρια.Και ξερεις γιατι;
ΜΑΝΤΕΨΕ!
Διοτι τα εντομα ειναι τα πολυπληθεστερα ζωα στον πλανητη.
Και σαφως πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος διοτι αν παρααυξηθουν δεν θα μεινει τιποτα.
Ξερεις ποιο ειναι το πιο θανατηφορο ζωο στον πλανητη;ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΒΕΒΑΙΑ,ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΕΙΑ.
ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ.Διοτι προκαλει την ελονοσια και πεθαινουν εκατομυρια ανθρωποι.Θες να μου πεις να αφηνουμε τα κουνουπια;
Οτι και να γινει κουνουπια θα υπαρχουν,αν ομως δεν λαμβανουμε καποια μετρα,η ισοροπια χαλαει.
Τα κουνουπια σιγουρα δεν κινδυνευουν με εξαφανιση.Η φωκια ομως ΝΑΙ.
Ειδες την αλυσιδα που σου εβαλα παραπανω.Τι θα γινει αν εκλειψουν οι κουκουβαγιες...ενα απλο παραδειγμα ηταν.
Οποτε φιλτατε..οι αμπελοφιλοσοφιες σου καταρρεουν.
Δεν ειμαι φιλογατη η φιλοσκυλη.Ειμαι φιλοζωη...εχοντας απολυτη γνωση της τροφικης αλυσιδας και της χρησιμοτητας ολων των ειδων.Επισης εχοντας γνωση οτι δεν εχουν ολα τα ζωα τον ιδιο βαθμο εξαφανισης,ουτε τα αισθητηρια πονου.Και εχοντας γνωση τα ζωα <<κλειδια>>.Δηλαδη αυτα που αν εκλειψουν,υπαρχει τεραστιο προβλημα..οπως η μελισσες.Οταν βλεπω μελισσα ακομα και μεσα στο σπιτι μου ησ το αυτικινητο,δεν την σκοτωνω απλα την διωχνω.Εσυ το κανεις;
Οσον αφορα το οτι η γατα σκοτωνει το ποντικι ,η πολικη αρκουδα τρωει φωκιες,το φιδι τρωει βατραχια και ποντικια..σαφως το κανουν και πολυ καλα κανουν.Διοτι ετσι θα ζησουν και ετσι θα συνεχειστει η ζωη σε αυτον τον πλανητη.Ομως σκοτωνουν απο ενστικτο επιβιωσης και απλα για να ζησουν και σκοτωνουν τοσο οσο τους χρειαζεται.Δεν σκοτωνουν για εμποριο,δεν σκοτωνουν απο ευχαριστηση,δεν σκοτωνουν απο εκδικηση,δεν σκοτωνουν για να φορανε γουνα οι ψωναρες,δεν σκοτωνουν απο χομπυ,δεν σκοτωνουν για να κανουν εδεσμα το πτερυγιο του καρχαρια και να πλουτισουν απο αυτο.Αυτα,ΕΜΕΙΣ τα κανουμε.
Ακομα δεν εχεις συνηδειτοποιησει οτι ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ,ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΖΩΗ;
ΑΝ ΑΥΤΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ,ΕΣΥ ΠΑΠΑΛΑ.
Και τις αγελαδες μπορουμε να τις τρωμε,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΜΕ.Το μαρουλι δεν ξερω αν βασανιζεται,οι ερευνες δεν δειχνουν κατι τετοιο,ομως πρεπει να ζησουμε τρωγοντας κατι.ΕΠΙΣΗς ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΔΕΣΜΑ ΠΤΕΡΥΓΙΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ,ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΓΟΥΝΕΣ ΦΙΛΤΑΤΕ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΚΙΝΗΤΑΙ,ΟΤΙ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΤΑΕΙ.Ηδη υπαρχει μεγαλο προβλημα με τον τόνο.Επισης σιγουρα οχι σε αυτες τις ποσοτητες.Να τρωμε ζωα,αλλα με μετρο και καποια ελαχιστα ειδη.Και να μην βασανιζονται οσο ζουνε και οταν τα θανατωνουμε.Απλα για την επιβιωση μας και οχι για να πλουτιζουν καποιοι.Ότι δηλαδη κανουν και τα ζωα.
Ειμαστε ο πιο αδυναμος κρικος φιλτατε.Αν εσυ νομιζεις ποτι εισαι ο πιο ισχυρος απο τα ζωα,ΚΟΙΜΑΣΕ ΦΙΛΤΑΤΕ.Ειμαστε πιο ισχυροι στο να τα σκοτωνουμε,αλλα ειμαστε και ηλιθιοι..διοτι δεν εχουμε συνειδητοποιησει οτι βγαζουμε τα ματια μας με τα χερακια μας.
Εξαρτομαστε απολυτα απο αυτα.
Αλλα εκτος απο ολα αυτα,υπαρχει και η ηθικη διασταση του προβληματος.Οτι δενε χουμε δικαιωμα να βασανιζουμε ζωα,οτι δεν εχουμε δικαιωμα να εξαφανισουμε ειδη και να φερουμε τις επομενες γενιες στην καταστροφη.ΤΟ ΓΑΜΩ ΚΑΙ ΔΕΡΝΩ,ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟ...ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Αντι λοιπον να το παιζεις εξυπνος,καλυτερα δες κανενα ντοκιμαντερ,διοτι πιστεψε με,εγω εχω δει απειρα,και μην επαναλαμβανεις αυτα που σου λεω, μπας και συνειδητοποιησεις μερικα πραγματακια.Διοτι δεν μιλας σε ΑΣΧΕΤΗ.
Δεν ειναι κακο να μην ξερεις καποια πραγματα.Και εγω ημουν 17 χρονων και δεν ειχα ιδεα απο αυτα που ξερω τωρα.Το κακο ομως ειναι να το παιζει καποιος φωστηρας,και να μην ανοιγει τα ματια του να δει καποια πραγματα.Εχει μια καραμελα και την πιπιλαει,απλα απο εγωισμο.Γερναω αει διδασκομενος που ελεγαν και οι παλιοι.
Οσο ζω,ΜΑΘΑΙΝΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης της αντιπαράθεσης.Σέβομαι το ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να είναι χορτοφάγοι αρκεί να μην πετούν στα σοβαρά(σε περίπτωση χαβαλέ δέχομαι τα πάντα:P ) ατάκες τύπου ''Τρως μπριζόλα,στηρίζεις τον βασανισμό των ζώων,είσαι εγκληματίας''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης της αντιπαράθεσης.Σέβομαι το ότι κάποιοι άνθρωποι θέλουν να είναι χορτοφάγοι αρκεί να μην πετούν στα σοβαρά(σε περίπτωση χαβαλέ δέχομαι τα πάντα:P ) ατάκες τύπου ''Τρως μπριζόλα,στηρίζεις τον βασανισμό των ζώων,είσαι εγκληματίας''.
Συμφωνω μαζι σου.Το οτι τρως μπριζολα δεν σε κανει εγκληματια.
Ομως η σταση ζωης που εχει ο καθενας,ειναι ενδεικτικη.
Αλλο τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω ελαφι,που ηδη ειναι στα απειλουμενα ζωα.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω πτερυγιο καρχαρια,που σκοτωνεται με φριχτο τροπο.Κοβουν το πτερυγιο και μετα τον πετουν παλι στην θαλασσα και πεθαινει απ αιμοραγια.ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ.Αλλο του τρωω μπριζολα και αλλο το να σκοτωνουν με σφυρι ενα πιθικο και να τρωνε τον εγκεφαλο του επειδη ειναι εδεσμα.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο το να τρωω σκυλο,σκοτωνονυας τον αργα και βασανιστικα,χτυποντας τον μεχρι θανατου,επειδη κανει πιο μαλακο το κρεας.Αυτο συμβαινει στην Κορεα.
Αλλο το τρωω μπριζολα,αραια και που και να παιρνω μπριζολα απο φαρμες μικρες που ξερω οτι οσο ζουσε το ζωο ζουσε καλα,και πεθανε με οχι βασανιστικο τροπο.Αλλο το τρωω μπριζολα και αλλο να υποστηριζω οτι ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΙΣΧΥΡΟΣ και σκοτωνω οτι κινηται,οτι κολυμπαει και οτι πεταει.
Δεν καταναλωνω ολα τα ζωα,καταναλωνω λιγο..τοσο οσο να ειμαι υγειης,σεβομαι τα ζωα και πολεμαω για να ειμαστε ολοι σε μια ισοροπια,αλλα με απολυτο σεβασμο σε αυτα.
Για περισσσοτερα,αν θες..δες εδω.
Οποτε φιλε μου..ολοι τρωμε μπριζολα,εστω..οι περισσοτεροι αλλα με καποιες διαφορες.Με την σταση ζωης μας.Σε ολα αυτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι, γιατί δεν υπάρχει ανάλογη στάση ως προς αυτά;
Επειδή δεν πονάνε, δεν περπατάνε, δεν έχουν φωνή ή ψυχή; Μήπως η φυτολογία δεν έχει διερευνηθεί εις βάθος ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Και επειδη τωρα εχω λιγο χρονο,να απαντησω και σε αυτα
.Ηξερες οτι τα αρσενικα δελφινια ειναι ικανα να βιασουν τα θυληκα προκειμενου να κανουν σεξ απλα για ευχαριστηση??? Για σκέψου λίγο τις γάτες που πιάνουν τα ποντίκια και αντι να τα σκοτωσουν μονομιας καθονται και "παιζουν" μαζι τους και τα αφηνουν να πεθανουν αργα και βασανιστικα??
Το απλα για ευχαριστηση,προφανως ειναι δικο σου συμπερασμα.Τα ζωα μπορει να <<βιαζουν>>,αλλα και παλι ειναι απο το ενστικτο της επιβιωσης..για να εξασφαλισουν οτι θα εχουν απογονους.Ο ανθρωπος σιγουρα δεν βιαζει για αυτο.Εξαλλου ο ανθρωπος εχι την λογικη.Οχι τα ζωα.
Να αφησουμε τους βιαστες ελευθερους,επειδη τα ζωα βιαζουν;
Ελα στα συγκαλα σου!
Το οτι οι γατες παιζουν με το ποντικι πριν το σκοτωσουν,παλι ενστικτο επιβιωσης ειναι.
Ξερεις καλε μου,η γατα παιζοντας εξασκειται ακομα περισσοτερο στο κυνηγι.Γινεται ακομα καλυτερη σε αυτο.Και το κυνηγι ,το να ειναι καλυτερη σε αυτο,της εξασφαλιζει την ΕΠΙΒΙΩΣΗ.Ακομα και στα σπιτια που τις εχουμε,το ενστικτο επιβιωσης ειναι το πιο ισχυρο.Παντα αυτο επικρατει.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν βγαζει κερδος απο αυτο,δεν εμπορευεται την γουνα τους για να βγαλει λεφτα,δεν εχει εταιρια με εκτρεφομενα ζωα που ζουν σε αθλιες συνθηκες ,το ενα επανω στο αλλο...,δεν κακοποιει ζωα για να βγαλει τα αποωθημενα της,οπως κανουν οι ανθρωποι.
Και αφου χρησιμοπεις τα ζωα για παραδειγμα,καλο θα ειναι να μην τα χρησιμοπιειες επιλεκτικα.Δηλαδη στις αγριες σκηνες.
Να τα χρησιμοποιειςς και ως παραδειγμα οτι τα ζωα δεν σκοτωνουν για εκμεταλευση,αλλα ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ.
Οχι οτι συμφερει την δικια σου σταση ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι, γιατί δεν υπάρχει ανάλογη στάση ως προς αυτά;
Επειδή δεν πονάνε, δεν περπατάνε, δεν έχουν φωνή ή ψυχή; Μήπως η φυτολογία δεν έχει διερευνηθεί εις βάθος ;

Και τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,αλλα με κατι πρεπει να τραφουμε;η κανω λαθος;Επισης..τα φυτα ειναι απειρως παραπανω απο τα ζωα,δες την τροφικη πυραμιδα,τα φυτα ειναι στην βαση,ολοι οι υπολοιποι ειναι παραπανω,επισης ΝΑΙ τα φυτα δεν ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΟΤΙ ΤΟ ΜΑΡΟΥΛΙ ΠΟΝΑΕΙ..ΕΛΕΟΣ ρε παιδια.
Αρα τι υποστηριζεις;νΑ ΜΗΝ ΤΡΩΜΕ ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ;
Δηλαδη με τι να τρεφομαστε;Με αερα;
Εγω αυτο που λεω ειναι με ΟΛΑ,δηλαδη και φυτα και ζωα,απλα με μετρο και σεβασμο στα ζωα.Εχεις αντιρριση;ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;
Με λιγα ειδη..δεν εχουμε αναγκη απο ολα τα ζωα για να επιζησουμε,με σεβασμο δτην ζωη τους και σεβασμο στον θανατο τους.Και λιγοτερη καταναλωση.Λιγοτερη ζητηση..λιγοτερη προσφορα.Καμια αντιρριση;Κατι παραλογο λεω;
Δεν μπορει να γινεται αλλοθι στον κατακρεουργισμο και βασανισμο των ζωων,οτι τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι.Λιγη λογικη δεν βλαπτει.
Τουτεστιν.Γινομαι καταναλωτης με συνειδηση ομως.Υπευθυνος.
ΥΓ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ...ΤΟ ΑΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟς..ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ.Ενας διασημος,δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του...ειπε το εξης:ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΝ ΜΙΛΑΝΕ....ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ! ΝΑΙ...το να υποφερει ενας ζωντανος οργανισμος ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top