Οικονομική κρίση: Υπάρχει αληθινά στην Ελλάδα ή την δημιουργήσαμε μόνοι μας;

elpap

Νεοφερμένος

Η elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Θέτω αυτό το ερώτημα,γιατι αυτά που έχω ακούσει είναι ......τουλάχιστον ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Ο Άντρας μου έμεινε άνεργος 1 μήνα γιατι η siemens περνάει οικονομική κρίση.
Ο αδερφός μου μένει άνεργος για δεύτερη φορά σε 6 μήνες,γιατι η Hewlet P περνάει οικονομική κρίση.
Στο βενζινάδικο μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι 3 εβδομάδες τώρα η δουλειά έχει πέσει κατα 70%.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?Υπάρχει στα αλήθεια οικονομική κρίση ή την έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Μήπως νομίζουμε οτι όσο κρατάμε τα λεφτά μας παίρνουν αξία?Μας βλέπω να τα κάνουμε προσανάμματα για να ζεσταθούμε στο τζάκι όπως στην κατοχή!!

Ένα μεγάλο μπράβο στην Ευρώπη και στην Αμερική,που καταφέρανε να διαλύσουν το σύμπαν!!
Α ρε τι καλά που ήμασταν με την δραχμούλα.........

Πρέπει να ξυπνήσουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Άν δεν στηρίξουμε εμείς το βενζινάδικο,το αρτοποιείο και όλες τις άλλες Εληνικές επιχειρήσεις,ετοιμαστείτε για κατοχή.......!!ΟΘάνατοςσου η ζωή μου θα γίνουμε στην Ελλαδίτσα μας.......

Τέρμα τα μασουράκια για το καλό όλων μας!!Ο Νοέμβριος ήταν η αρχή του τέλους της οικονομίας της Ελλάδας το καταλάβατε???????

Μπράβο τους και μπράβο μας!!!Ωραία μας παίξανε!!!

Συνεχίστε να τους χειροκροτάτε και έχουν πετύχει τον στόχο τους................................................................................................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μμμ... Τι να σου πω... Ελειπα στην Ελβετια για μεταπτυχιακες σπουδες. Επεστρεψα για το στρατιωτικο μου. Στο αμεσο περιβαλλον μου δεν παρατηρω καποια 'οικονομικη κριση'. Ολη βγαινουν οπως εβγαιναν και πριν, ολοι πανε τις εκδρομες τους τα σαββατοκυριακα και ολοι εχουν τις ανεσεις τους. Θεωρω οτι στην Ελλαδα η κριση δεν ηλθε ακομη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
το ποστ σου απλα ειναι μια γκρινια, γιατι ειναι εμφανες οτι δεν ρωτας κατι και ακομα πιο εμφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο το οικονομικο γιγνεσθαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis1984

Νεοφερμένος

Ο makis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
το ποστ σου απλα ειναι μια γκρινια, γιατι ειναι εμφανες οτι δεν ρωτας κατι και ακομα πιο εμφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο το οικονομικο γιγνεσθαι
Αν καούνε όσοι ξέρουν "οικονομικά" μαζί με όλα τα λευτά και ξεχαστούνε όλα αυτά, ο κόσμος εκτός από καλύτερος θα γίνει και πιό ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpap

Νεοφερμένος

Η elpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το ποστ σου απλα ειναι μια γκρινια, γιατι ειναι εμφανες οτι δεν ρωτας κατι και ακομα πιο εμφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο το οικονομικο γιγνεσθαι
Εμένα εννοείς οτι δεν έχω ιδέα?Γκρίνια?Μπορεί.
Έχω μαγαζί με ρούχα,και ο τζίρος μου έχει πέσει στο 60% όπως και σε όλα τα άλλα μαγαζιά τα γειτονικά μου.
Έχω 2 υπαλλήλους και την ερχόμενη Παρασκευή απολύω την μία.......
Η επιταγές μου άν συνεχιστεί όλη αυτή η κατάσταση,θα βγούν ακάλυπτες.
Όσον αφορά για το σπίτι μου(το οποίο και έχω υποθηκεύσει εδώ και 5 μήνες)δεν περισσεύουν ούτε για τα βασικά πιά.Οτι βγαίνει απο τη δουλειά του άντρα μου πάει σε δάνεια και στο μαγαζί,μπάς και μπορέσουμε και επιβιώσουμε απο την κρίση.Και είχε μείνει (ευτυχώς μόνο ένα μήνα) και χωρίς δουλειά.

Όσον αφορά το οικονομικό γίγνεσθαι.....ίσως εσύ να το γνωρίζεις καλύτερα..........Αλήθεια τί δουλειά κάνεις άν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
elpap, όντως υπήρξε μια κρίση το 2008 και όντως επηρέασε την Ευρωπαϊκή Ένωση και την Ελλάδα. Ωστόσο βρισκόμαστε σε κάμψη, και ειδικότερα στην Αμερική είναι πολύ εμφανές. Η Ελλάδα όμως έχει πολλά άλλα οικονομικά προβλήματα, ίσως κάποια από αυτά να είναι διαρθρωτικά. Ίσως η Ελλάδα να αργήσει να ορθοποδήσει.

Ωστόσο θέτεις ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, κατά πόσο ευθύνεται ο καταναλωτής. Η σύντομη απάντηση θα δώσω είναι: "πιο πολύ από ότι φαντάζεται ο ΜΟ". Το ερώτημα απαιτεί μεγάλη ανάλυση. Ωστόσο επειδή θα συμφωνήσω με τον epote σχετικά με το ότι είναι ένα "γκρίνια θέμα", θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προβώ σε μια τέτοια ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Θέτω αυτό το ερώτημα,γιατι αυτά που έχω ακούσει είναι ......τουλάχιστον ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.
Ο Άντρας μου έμεινε άνεργος 1 μήνα γιατι η siemens περνάει οικονομική κρίση.
Ο αδερφός μου μένει άνεργος για δεύτερη φορά σε 6 μήνες,γιατι η Hewlet P περνάει οικονομική κρίση.
Στο βενζινάδικο μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι 3 εβδομάδες τώρα η δουλειά έχει πέσει κατα 70%.

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?Υπάρχει στα αλήθεια οικονομική κρίση ή την έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας?
Μήπως νομίζουμε οτι όσο κρατάμε τα λεφτά μας παίρνουν αξία?Μας βλέπω να τα κάνουμε προσανάμματα για να ζεσταθούμε στο τζάκι όπως στην κατοχή!!

Ένα μεγάλο μπράβο στην Ευρώπη και στην Αμερική,που καταφέρανε να διαλύσουν το σύμπαν!!
Α ρε τι καλά που ήμασταν με την δραχμούλα.........

Πρέπει να ξυπνήσουμε!!!!!!!!!!!!!!!

Άν δεν στηρίξουμε εμείς το βενζινάδικο,το αρτοποιείο και όλες τις άλλες Εληνικές επιχειρήσεις,ετοιμαστείτε για κατοχή.......!!ΟΘάνατοςσου η ζωή μου θα γίνουμε στην Ελλαδίτσα μας.......

Τέρμα τα μασουράκια για το καλό όλων μας!!Ο Νοέμβριος ήταν η αρχή του τέλους της οικονομίας της Ελλάδας το καταλάβατε???????

Μπράβο τους και μπράβο μας!!!Ωραία μας παίξανε!!!

Συνεχίστε να τους χειροκροτάτε και έχουν πετύχει τον στόχο τους................................................................................................................................................

Εγώ φίλη μου δεν πιστεύω ότι γκρινιάζεις, δίκιο έχεις από την πλευρά σου.
Το ότι ο σύζυγος και ο αδελφός σου έμειναν άνεργοι το εξήγησες μόνη σου, δούλευαν σε μεγάλες εταιρείες και όταν ξεκίνησαν απολύσεις του πήρε η μπάλα. Και τελικά καλά έκαναν και δούλευαν εκεί γιατί τουλάχιστον έχουν κάποια εμπειρία για να μην το βάλουν κάτω και να ψάξουν κάτι καλύτερο.
Για την κατάσταση του καταστήματος σου και του βενζινά της γωνίας, τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι δεν ευθύνεται κανένα μασούρι γιατί δεν υπάρχει πλέον.
Γνωστοί μου που δουλεύουν με πολύ ακριβές μάρκες αναφέρουν ότι οι πολύ πλούσιοι πελάτες είναι αυτοί που μαζεύονται" πρώτοι σε συνθήκες κρίσης, αλλά αυτοί ούτως ή άλλως δεν θα στηρίξουν το συνοικιακό κατάστημα, λειτουργούν διαφορετικά.
Οι άλλοι απλά δεν έχουν πλέον να ξοδέψουν και αναγκάζονται σε περισσότερο αυστηρές επιλογές. Για να μιλήσω προσωπικά, εάν έχω ένα ποσό για παπούτσια ή ρούχα θα προτιμήσω το στοκατζίδικο γνωστής φίρμας για την ποιότητα και την αντοχή της ή κάποιας γνωστής μάρκας ρούχων με περισσότερο διαχρονική γραμμή και καλή ποιότητα χωρίς να με ενοχλήσει το ότι δεν είναι η τελευταία λέξη της μόδας.
Άλλοι σε δυσμενέσταρη οικονομική κατάσταση καταφεύγουν σε χαμηλού κόστους μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων ή ακόμα και στα πολυσυζητημένα "κινέζικα" γιατί με πολύ λίγα χρήματα αγοράζουν 2 στην τιμή του 1 που λένε.
Σε διαβεβαιώ ότι δε μου αρέσει καθόλου να περνάω μπροστά από καταστήματα στη γειτονιά μου, των οποίων γνωρίζω τους ιδιοκτήτες και να μη μπαίνω μέσα αλλά δεν υπάρχει η πολυτέλεια του "αγοράζω κάτι για φέτος μόνο". Και δυστυχώς πολλά από τα καταστήματα που βλέπω καθημερινά έχουν αυτής της φιλοσοφίας εμπορεύματα, τόσο από πλευράς σχεδίων όσο και από πλευράς ποιότητας.
Πολλοί μιλάνε ακόμα για τα περιθώρια κέρδους που είναι πολύ μεγάλα στο χώρο του ρούχου και του παπουτσιού. Όταν κάποιος μπορεί να πουλάει στις εκπτώσεις με -40% ή και περισσότερο σημαίνει αποκλειστικά ότι μπαίνει μέσα ή ότι ακόμα κι εκεί θα βγάλει κάτι?
Αλήθεια το ξέρετε ότι γνωρίζουν νέες μέρες δόξας οι μοδίστρες με τις μεταποιήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εμένα εννοείς οτι δεν έχω ιδέα?Γκρίνια?Μπορεί.

ε λοιπον πως δεν υπαρχει κριση? ο τζιρος σου επεσε αρα υπαρχει κριση

και εγω στις επιχειρησεις ειμαι και το εχω νοιωσει ακριβως οπως εσυ μην ανυσηχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω μαγαζί με ρούχα,και ο τζίρος μου έχει πέσει στο 60% όπως και σε όλα τα άλλα μαγαζιά τα γειτονικά μου.
Έχω 2 υπαλλήλους και την ερχόμενη Παρασκευή απολύω την μία.......
Η επιταγές μου άν συνεχιστεί όλη αυτή η κατάσταση,θα βγούν ακάλυπτες.
Όσον αφορά για το σπίτι μου(το οποίο και έχω υποθηκεύσει εδώ και 5 μήνες)δεν περισσεύουν ούτε για τα βασικά πιά.Οτι βγαίνει απο τη δουλειά του άντρα μου πάει σε δάνεια και στο μαγαζί,μπάς και μπορέσουμε και επιβιώσουμε απο την κρίση.Και είχε μείνει (ευτυχώς μόνο ένα μήνα) και χωρίς δουλειά.
Και μετά απ' όλα αυτά, τι περισσότερο ήθελες για να πειστείς ότι η κρίση είναι αληθινή; Πώς μπορώ εγώ να καταναλώσω, ώστε να σταθούν τα μαγαζιά, όταν δεν μου περισσεύει δεκάρα τσακιστή, από τις 20-22 του μήνα (όπως έλεγε και ο Ρεμπεσκές, "Μα γιατί περισσεύει τόσος πολύς μήνας στο τέλος του μισθού;":clapup:). Πώς να μην συμβεί κάτι τέτοιο, όταν παίρνω τα ίδια χρήματα που έπαιρνα το 2003, αλλά με την αγοραστική τους αξία να έχει υποβαθμιστεί στο (το πολύ) 50% αυτής που είχαν τότε; Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που δουλεύω για τόσον καιρό και δεν έχω καταφέρει να βάλω στην άκρη, ούτε 100 ευρώ.

Φυσικά και η Ελλάδα έπασχε ανέκαθεν και πάσχει ακόμη, από διαρθρωτικά όπως λέγονται προβλήματα στον οικονομικό της τομέα, αν και επ' αυτού καλύτερα να μιλήσουν οι πιο ειδικοί από μένα. Εάν το δούμε ως μια ευκαιρία να τα λύσουμε και να προχωρήσουμε μπροστά, έχει καλώς, ίσως η κρίση να αποβεί τελικά σε κάτι το θετικό. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο, τουλάχιστον εάν πιστέψουμε την μέχρι σήμερα εμπειρία μας, δεν πρόκειται μάλλον να συμβεί και θα είμαστε για πάντα σ' αυτήν τη μίζερη κατάσταση...

Ωστόσο θέτεις ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, κατά πόσο ευθύνεται ο καταναλωτής. Η σύντομη απάντηση θα δώσω είναι: "πιο πολύ από ότι φαντάζεται ο ΜΟ". Το ερώτημα απαιτεί μεγάλη ανάλυση. Ωστόσο επειδή θα συμφωνήσω με τον epote σχετικά με το ότι είναι ένα "γκρίνια θέμα", θεωρώ ότι δεν έχει νόημα να προβώ σε μια τέτοια ανάλυση.
Με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, περί της τρομαχτικής μείωσης της αγοραστικής μου δύναμης, πώς μπορεί να φταίω εγώ ο καταναλωτής για την κρίση; Ξεχνάς ότι η ελληνική οικονομία στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μικρομάγαζα που ως επί το πλείστον πουλάνε καταναλωτικά αγαθά; Εξήγησε λίγο σε παρακαλώ, μήπως μπορώ να βοηθήσω για τη λύση της κρίσης και δεν το γνωρίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τα τελευταία 20 χρόνια, με τη χρήση της τεχνολογίας αυξήθηκε σημαντικά η παραγωγή αγαθών, όμως για να απορροφηθούν από την αγορά, έπρεπε να υπάρχει...αντίκρισμα!
Έτσι, μπήκαν στο παιγνίδι οι τράπεζες και οι προσφορές, μια και οι μισθοί παρέμεναν υπερβολικά χαμηλοί!
Το επί πιστώσει μετονομάσθηκε σε ...δωρεάν και ο κλάδος των διαφημιστών μπήκε στην χρυσή εποχή του!

Αυτό σε απλά Ελληνικά λέγεται προσπάθεια επιβίωσης του κεφαλαίου, δια της στυγνής εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο!

Η οικονομική κρίση, προέκυψε ως μέτρο του ίδιου του συστήματος, που προσπάθησε να εξισορροπήσει με σπάταλο τρόπο το πλασματικό κεφάλαιο (χρήμα που γεννάει χρήμα χωρίς να περνάει από την παραγωγή) που είχε το ίδιο συσσωρεύσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Με βάση αυτά που έγραψα παραπάνω, περί της τρομαχτικής μείωσης της αγοραστικής μου δύναμης, πώς μπορεί να φταίω εγώ ο καταναλωτής για την κρίση; Ξεχνάς ότι η ελληνική οικονομία στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μικρομάγαζα που ως επί το πλείστον πουλάνε καταναλωτικά αγαθά; Εξήγησε λίγο σε παρακαλώ, μήπως μπορώ να βοηθήσω για τη λύση της κρίσης και δεν το γνωρίζω...

Πηγαίνοντας λίγο παρακάτω την παρατήρηση του Chaos θα ήθελα να μοιραστώ και μερικές σκέψεις:
Η ελληνική κοινωνία δόξασε την ατομική επιχείρηση και τη νοοτροπία του "αφεντικού του εαυτού μου". Ίσως αυτό να οφείλεται και στην απουσία του περάσματος τη βιομηχανικής επανάστασης από τα μέρη μας για τους γνωστούς ιστορικούς λόγους που οδήγησε στην έλλειψη διαμόρφωσης συνείδησης συλλογικής εργασίας (και συλλογικών διεκδικήσεων αλλά αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο) πέρα από την έλλειψη δημιουργίας των υποδομών για κάποιου είδους βιομηχανία...
Η ελληνική οικονομία δόξασε το εφήμερο και την αρπαχτή. Ενδεικτικά και τελευταία (για να μην ψάχνονται οι νεώτεροι) τα παραδείγματα των ομαδόν ανοιγμάτων επιχειρήσεων π.χ. αρτοσκευασμάτων στην Αθήνα της δεκαετίας του '90, των αλήστου μνήμης μπουτίκ ρούχων στη δεκαετία του ΄80, των κατά κύματα video club στην ίδια δεκαετία, αλλά και καταστημάτων πώλησης ειδών και συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας πιο πρόσφατα. Αντίστοιχα πειράματα για τη δημιουργία παραγωγικών επενδύσεων όπως π.χ. Pirelli στην Πάτρα και Goodyear στη Θεσσαλονίκη έληξαν άδοξα και νωρίς...
Και (φυσικά αφού είδε ψωμί) το ελληνικό κράτος "δόξασε" με τον τρόπο του τη μικρή επιχείρηση αντιμετωπίζοντας την ως την κότα με τα χρυσά αυγά αφού είχε του χεριού του μικρούς επιχειρηματίες με ελέγχους, φορολογία, αργότερα περαιώσεις και τόσα άλλα που δεν θα τολμούσε να επιβάλει σε εκπροσώπους ευρωπαϊκών διαστάσεων παραγωγικών μονάδων.
Η κρίση είναι εδώ και με δεδομένη τη χώρα που ζούμε και την οικονομία που (δεν) έχουμε θα αργήσει να φύγει... Το εάν οδηγήσει σε εκτεταμένες ανακατατάξεις στην αγορά (όπως και στην κοινωνία) όπως ήδη παρατηρούμε με την είσοδο μεγάλων αλυσίδων ή την ανάπτυξη εγχώριων και αν τελικά θα επιβιώσει κάποιο κομμάτι της υφιστάμενης διάρθρωσης της αγοράς και του ατομισμού που την (και μας) χαρακτηρίζει, μένει να διαπιστωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όταν κάποιος μπορεί να πουλάει στις εκπτώσεις με -40% ή και περισσότερο σημαίνει αποκλειστικά ότι μπαίνει μέσα ή ότι ακόμα κι εκεί θα βγάλει κάτι?
Αλήθεια το ξέρετε ότι γνωρίζουν νέες μέρες δόξας οι μοδίστρες με τις μεταποιήσεις?
Ανεξάρτητα απο το ύψος των περιθωρίων κέρδους των επιχειρήσεων, θέλω να πώ πως άν έχεις εμπόρευμα που σε κανονικές συνθηκες θα μετατραπεί σε <<στόκ>>, στις εκπτώσεις έχεις μιά ευκαιρία να το ρευστοποιήσεις και να ανανεώσεις το εμπόρευμα σου.
Σε αυτή την περίπτωση αυτό που πουλάς γίνεται δύναμη στα χέρια σου, χρήμα ρευστό.
Κατα συνέπεια λάθος είναι να κοιτάς το -40 ή και περισσότερο. Αλλά ο κανόνας έχει εξαιρέσεις που κάποιες φορές υπερισχύουν του κανόνα. Μπορείς όμως να παρακοθουθείς τα ράφια στα οποία ο έμπορος θα κάνει παιχνίδι με τις τιμές εκμεταλλευόμενος τις εκπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παρά τη προπαγάνδα που έχουμε οικονομική κρίση δεν έχουμε.

Είμαστε από τις πιο πλούσιες χώρες στο κόσμο και έχουμε ένα από τα πιο υψηλά επίπεδα διαβίωσης παγκοσμίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παρά τη προπαγάνδα που έχουμε οικονομική κρίση δεν έχουμε.

Είμαστε από τις πιο πλούσιες χώρες στο κόσμο και έχουμε ένα από τα πιο υψηλά επίπεδα διαβίωσης παγκοσμίως.

Όλα σχετικά είναι...αν το πάμε σε παγκόσμια κλίμακα τότε ναι, διατηρούμε υψηλό βιωτικό επίπεδο (έστω κι αν αυτό γίνεται με μνημόνια και δανεικά)...

"Πλούσιοι" όμως από που κι ως που είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παρά τη προπαγάνδα που έχουμε οικονομική κρίση δεν έχουμε.

Είμαστε από τις πιο πλούσιες χώρες στο κόσμο και έχουμε ένα από τα πιο υψηλά επίπεδα διαβίωσης παγκοσμίως.
Αυτό είναι η μεγάλη εικόνα.

είμαστε απλα οι φτωχότεροι μεταξύ των πλουσίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Ήμασταν πλούσια χώρα λόγω δανείων και πακέτων. Μονο απο την Ε.Ε έχουμε φαει πανω απο ενα τρισεκατομμύριο ευρώ. Διευθυντικά στελέχη στην ΕΡΤ έπαιρναν πανω απο 25 χιλιάδες ευρώ τον μήνα. Ακόμα και τώρα στην ΔΕΗ πληρώνονται αδρά... Περισσεύματα υπαρχουν πάντα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Ήμασταν πλούσια χώρα λόγω δανείων και πακέτων. Μονο απο την Ε.Ε έχουμε φαει πανω απο ενα τρισεκατομμύριο ευρώ. Διευθυντικά στελέχη στην ΕΡΤ έπαιρναν πανω απο 25 χιλιάδες ευρώ τον μήνα. Ακόμα και τώρα στην ΔΕΗ πληρώνονται αδρά... Περισσεύματα υπαρχουν πάντα....

Ρε παιδιά "πλούσια" χώρα είναι αυτή που έχει φυσικούς πόρους προς εκμετάλλευση, μεγάλη εγχώρια παραγωγή προϊόντων και υπηρεσιών με εξαγωγικές τάσεις, επενδύτικό ενδιαφέρον, υψηλές εισροές συναλλάγματος, ισχυρό τραπεζικό σύστημα κ.λπ.
Ποιος είναι ο "πλούτος" της Ελλάδας;Τα δανεικά;
Άλλο το "είμαστε πλούσια χώρα" και άλλο το "ζούμε σαν να είμασταν πλούσια χώρα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σε ορους κατα κεφαλην ΑΕΠ ειμαστε στη θεση 42 στον κοσμο. Οταν ομως πανω απο εσενα εχεις χωρες οπως Oman, Barbados, Bahrain, Malta κλπ σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο καλα οσο δειχνουν οι αριθμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Σε ορους κατα κεφαλην ΑΕΠ ειμαστε στη θεση 42 στον κοσμο. Οταν ομως πανω απο εσενα εχεις χωρες οπως Oman, Barbados, Bahrain, Malta κλπ σημαινει οτι δεν εισαι και τοσο καλα οσο δειχνουν οι αριθμοι

Ρε φίλε κι εμένα αν μου δανείσουν αύριο 1 δις € στα χαρτιά "πλούσιος" θα είμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Ρε φίλε κι εμένα αν μου δανείσουν αύριο 1 δις € στα χαρτιά "πλούσιος" θα είμαι!

Εμας μας έδωσαν ενα τρις € και θεωρητικά μονο ήμασταν πλούσιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top