Συστημένο Εξωτερικού & 'Μαγείρεμα'

Philippos1982

Νεοφερμένος

Ο Philippos1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι,

θέλω να κάνω το εξής: είμαι δεσμευμένος από ένα πανεπιστήμιου του εξωτερικού να τους στείλω κάτι μέχρι 1 Μαΐου, το οποίο το θέλουν και σε ηλεκτρονική μορφή μέσω ειδικής online φόρμας. Το θέμα είναι το εξής: λόγω ατυχών οικογενειακών προωλημάτων, η εργασία δεν είναι έτοιμη ακόμα... Έπρεπε ήδη να την έχω στείλει για να είναι σήμερα εκεί. Και σκέφτηκα το εξής: μπορώ να την κάνω upload κανονικά (προλαβαίνω μέχρι μεθαύριο), οπότε από ηλεκτρονικής άποψης θα είμαι μέσα στο deadline, αλλά από ταχυδρομείο πάπαλα.

Τι μαγειρεματάκι μπορώ να κάνω για να πω ότι το έστειλα συστημένο αλλά χάθηκε; Είμαι άσος στο Photoshop και μπορώ μέχρι και σφραγιδούλα να βγάλω (ή τελοσπάντων να μοιάζει με αυθεντικό) στην περίπτωση που μου ζητήσουν να τους στείλω την απόδειξη κατάθεσης. Το θέμα είναι τι γίνεται με τον αριθμό; Μπορούν να απευθυνθούν από Αγγλία στα Ελληνικά Τχρυδρομεία; Γνωρίζει κανείς τι γίνεται; Υπάρχει portal που να τσεκάρει κανείς τους κωδικούς των συστημένων του εξωτερικού;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και γιατί να πεις συστημένο?
πες ότι το έστειλες με κανονικό ταχυδρομείο αλλά χάθηκε
στείλτο με courier και θα είναι εκεί σε δύο μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos1982

Νεοφερμένος

Ο Philippos1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και γιατί να πεις συστημένο?
πες ότι το έστειλες με κανονικό ταχυδρομείο αλλά χάθηκε
στείλτο με courier και θα είναι εκεί σε δύο μέρες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Το ζήτημα είναι ότι στις οδηγίες του πανεπιστημίου αναφέρεται ρητά ότι πρέπει η αποστολή να γίνει με ασφαλή μέσα, και σε περίπτωση απώλειας, να έχω λάβει απόδειξη... Αυτό είναι το γαμώτο... Καμία άλλη λύση; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σε οποιοδήποτε γράμμα φαίνεται η ημερομηνία αποστολής, καθώς την βάζουν με σφραγίδα ή στο βάουτσερ με το χέρι. Στο βάουτσερ όμως υπογράφεις οπότε πάλι δεν μπορείς να πεις ότι έγινε λάθος! Αυτό που λέει η ΚουΕ είναι το καλύτερο, δηλαδή να πεις ότι την έστειλες με κανονικό ταχυδρομείο, αλλά χάθηκε. Βέβαια αυτό εφόσον δεν έχουν απαιτήσει συστημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σου χω κάτι τραβηγμένο απ τα μαλλιά όμως....
πήγαινε σε ένα αστυνομικό τμήμα και δήλωσε απώλεια πορτοφολιού που ήσουν τυχερός μεν γιατί δεν είχες μέσα ταυτότητες κλπ, αλλά είχες 20 ευρώ και ένα χαρτί ταχυδρομείου....

ζήτα μετά ένα θεωρημένο αντίγραφο της δήλωσης σου αυτής, μετάφρασε το επίσημα και στείλτο τους το :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Το ζήτημα είναι ότι στις οδηγίες του πανεπιστημίου αναφέρεται ρητά ότι πρέπει η αποστολή να γίνει με ασφαλή μέσα, και σε περίπτωση απώλειας, να έχω λάβει απόδειξη... Αυτό είναι το γαμώτο... Καμία άλλη λύση; :)

Σκούρα τα πράγματα, δεν κοιτάς μήπως έχεις καμιά άκρη στα ΕΛΤΑ;;;
Πέραν όλων αυτών, την περίπτωση να τηλεφωνίσεις και να ζητήσεις μια μικρή παρατασούλα τη σκέφτηκες;
Επίσης οι προθεσμίες υποβολής συνήθως δεν έχουν να κάνουν με την άφιξη αλλά με την αποστολή, δηλαδή όταν λένε ότι η προθεσμία είναι π.χ. μέχρι την 30.04.08 τότε εννοούν να την έχεις στείλει μέχρι τότε, όχι να έχει φτάσει!!! Ξανά δηλαδή, μπορείς να τη στείλεις μέχρι την ημερομηνία εκείνη και να φτάσει 10 μέρες μετά. Αυτό το χεις τσεκάρει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos1982

Νεοφερμένος

Ο Philippos1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω ένα voucher από προηγούμενο συστημένο. Έχει επάνω μια σφραγίδα με την ημερομηνία (το χρονολογικό σήμαντρο), καθώς επίσης και το αυτοκολλητάκι με το RExxxxxxxxxxxxx. Μπορώ να φτιάξω ένα ολόιδιο, αλλά σκέφτομαι να θα μπορούν να τσεκάρουν τον κωδικό. Τον παλιό κωδικό πάντως δεν τον εμφανίζει στο σύστημα καθόλου (το τσέκαρα από το Tracking System των ΕΛΤΑ!)... Any ideas?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Έχω ένα voucher από προηγούμενο συστημένο. Έχει επάνω μια σφραγίδα με την ημερομηνία (το χρονολογικό σήμαντρο), καθώς επίσης και το αυτοκολλητάκι με το RExxxxxxxxxxxxx. Μπορώ να φτιάξω ένα ολόιδιο, αλλά σκέφτομαι να θα μπορούν να τσεκάρουν τον κωδικό. Τον παλιό κωδικό πάντως δεν τον εμφανίζει στο σύστημα καθόλου (το τσέκαρα από το Tracking System των ΕΛΤΑ!)... Any ideas?

Πριν κάνεις οποιαδήποτε απάτη τσέκαρε αυτό που σου λέω, μήπως δηλαδή η ημερομηνία έχει να κάνει με την αποστολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταρχάς... να σταματήσεις να συζητάς σε δημόσιο χώρο κάτι τόσο παράνομο :P
κατά δεύτερον, τσέκαρε σε πρώτη φάση αυτό που σου λέει η cibyllian
κατά τρίτον, αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι θα μπλέξεις πολύ άσχημα
η παραχάραξη είναι κακούργημα κι όχι ποινικό αδίκημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos1982

Νεοφερμένος

Ο Philippos1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σκούρα τα πράγματα, δεν κοιτάς μήπως έχεις καμιά άκρη στα ΕΛΤΑ;;;
Πέραν όλων αυτών, την περίπτωση να τηλεφωνίσεις και να ζητήσεις μια μικρή παρατασούλα τη σκέφτηκες;
Επίσης οι προθεσμίες υποβολής συνήθως δεν έχουν να κάνουν με την άφιξη αλλά με την αποστολή, δηλαδή όταν λένε ότι η προθεσμία είναι π.χ. μέχρι την 30.04.08 τότε εννοούν να την έχεις στείλει μέχρι τότε, όχι να έχει φτάσει!!! Ξανά δηλαδή, μπορείς να τη στείλεις μέχρι την ημερομηνία εκείνη και να φτάσει 10 μέρες μετά. Αυτό το χεις τσεκάρει;;;

Γράφει συγκεκριμένα: Dispatch the materials appropriately to arrive in London by 1 May. Επίσης παρακάτω: when you send your work to London, obtain a receipt from the Post Office or courier company. If your work goes missing we might ask you to send us this proof of postage.

Οπότε: μήπως μια απλή απόδειξη, λίγο φτιαχτή, τους κάνει; Μέχρι που σκέφτομαι να ταχυδρομήσω ένα γράμμα απλό σε διεύθυνση του εξωτερικού και να ζητήσω απλά απόδειξη να δω τι έχει γίνει...

Κι εγώ πίστευα ότι έχει να κάνει με ημερομηνία αποστολής... Αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
σου χω κάτι τραβηγμένο απ τα μαλλιά όμως....
πήγαινε σε ένα αστυνομικό τμήμα και δήλωσε απώλεια πορτοφολιού που ήσουν τυχερός μεν γιατί δεν είχες μέσα ταυτότητες κλπ, αλλά είχες 20 ευρώ και ένα χαρτί ταχυδρομείου....

ζήτα μετά ένα θεωρημένο αντίγραφο της δήλωσης σου αυτής, μετάφρασε το επίσημα και στείλτο τους το :P

Ω!Ρε Κοσκωτά που έχουμε εδώ μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos1982

Νεοφερμένος

Ο Philippos1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ok... Sorry guyz... Thanks for your help...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα αν το στείλεις σήμερα... θα είναι 1 Μαϊου εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
καταρχάς... να σταματήσεις να συζητάς σε δημόσιο χώρο κάτι τόσο παράνομο :P
κατά δεύτερον, τσέκαρε σε πρώτη φάση αυτό που σου λέει η cibyllian
κατά τρίτον, αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι θα μπλέξεις πολύ άσχημα
η παραχάραξη είναι κακούργημα κι όχι ποινικό αδίκημα ;)

Έχει δίκιο η ΚουΕ! Επίσης να ξέρεις ότι πιο πιθανό είναι να σε τσακώσουν έτσι παρά αν το στείελις και κάνεις την πάπια και όποτε φτάσει!!!

Γράφει συγκεκριμένα: Dispatch the materials appropriately to arrive in London by 1 May. Επίσης παρακάτω: when you send your work to London, obtain a receipt from the Post Office or courier company. If your work goes missing we might ask you to send us this proof of postage.

Οπότε: μήπως μια απλή απόδειξη, λίγο φτιαχτή, τους κάνει; Μέχρι που σκέφτομαι να ταχυδρομήσω ένα γράμμα απλό σε διεύθυνση του εξωτερικού και να ζητήσω απλά απόδειξη να δω τι έχει γίνει...

Κι εγώ πίστευα ότι έχει να κάνει με ημερομηνία αποστολής... Αλλά...

Στείλ΄το με κούριερ αύριο και πες ότι νόμιζες πως θα πάει αυθημερόν.
Τις φτιαχτές αποδείξεις και γενικά το οτιδήποτε φτιαχτό καλύτερα να το ξεχάσεις!
Καλύτερα να πας σε κάποιο γιατρό και να κλαφτείς μήπως σου δώσει χαρτί με περασμένη ημερομηνία ότι έπαθες ας πούμε τενοντίτιδα και δεν μπορούσες να γράψεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν κάτσεις κάτω και δουλέψεις μέχρι σήμερα το βράδυ, δεν μπορείς να τελειώσεις;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ω!Ρε Κοσκωτά που έχουμε εδώ μέσα!

:redface:
να είχα τουλάχιστον και τα φράγκα του :P

Στείλ΄το με κούριερ αύριο και πες ότι νόμιζες πως θα πάει αυθημερόν.
Μα... αν το στείλει αύριο με courier, ΘΑ ΕΙΝΑΙ μεθαύριο εκεί ;)


εγώ νόμιζα ότι έχει ξεπεράσει τις προθεσμίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μα... αν το στείλει αύριο με courier, ΘΑ ΕΙΝΑΙ μεθαύριο εκεί ;)


εγώ νόμιζα ότι έχει ξεπεράσει τις προθεσμίες

Το πιο πιθανό, αν το στείλει σήμερα, είναι να φτάσει εγκαίρως!!! Λίγο με προβληματίζει ότι είναι αργία την Πέμπτη και ότι πάει εξωτερικό, που νομίζω είναι μέχρι 3 ημέρες τα κούριερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το πιο πιθανό, αν το στείλει σήμερα, είναι να φτάσει εγκαίρως!!! Λίγο με προβληματίζει ότι είναι αργία την Πέμπτη και ότι πάει εξωτερικό, που νομίζω είναι μέχρι 3 ημέρες τα κούριερ!

μωρέ... υπάρχουν ταχυμεταφορείς που δεν γνωρίζουν αργίες
ό,τι πληρώνεις.. παίρνεις ;)
σε τελική, μη σου πω ότι προλαβαίνει να το πάει κι αυτοπροσώπως :P
τα εισιτήρια για Αγγλία πλέον έχουν ξεφτυλιστικές τιμές, κι αν είναι να χάσεις μάθημα και κατ επέκταση εξάμηνο... το πας και περπατώντας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
μωρέ... υπάρχουν ταχυμεταφορείς που δεν γνωρίζουν αργίες
ό,τι πληρώνεις.. παίρνεις ;)
σε τελική, μη σου πω ότι προλαβαίνει να το πάει κι αυτοπροσώπως :P
τα εισιτήρια για Αγγλία πλέον έχουν ξεφτυλιστικές τιμές, κι αν είναι να χάσεις μάθημα και κατ επέκταση εξάμηνο... το πας και περπατώντας!


:P:P:P Όντως.... όσο θυμάμαι και τις δικές μου τρεχάλες!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top