Titanic: Παρεξηγημένη ή εμπορική βλακεία;

Γνώμη...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 62)
  • :thumbsup:

    Ψήφοι: 28 45.2%
  • :down:

    Ψήφοι: 15 24.2%
  • Έτσι κι έτσι

    Ψήφοι: 13 21.0%
  • Δεν την έχω δει (!)

    Ψήφοι: 6 9.7%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα μου πείτε τώρα που το θυμήθηκα. Ε, έτυχε να την ξαναδώ πρόσφατα.
Τώρα που έχει περάσει εδώ και χρόνια το "hype" που είχε δημιουργηθεί, τι άποψη σας έχει μείνει για αυτή; Οι απόψεις σε κάθε cine review site διίστανται σε σημείο που δεν έχω ξαναδεί. Άλλοι την χαρακτηρίζουν αριστούργημα και άλλοι κάκιστη χαζοχαρούμενη εμπορική βλακεία. Απο τη μία μου φαίνεται λίγο αφελές να την χαρακτηρίζει κάποιος αριστούργημα, απο την άλλη μου φαίνεται μάλλον αντιδραστικό να την απαξιώνει σε τέτοιο σημείο (όπως με τις εταιρείες που όταν κάποια μεγαλώνει σπεύδουν να την κράξουν όλοι). Πιστευω οτι αναμφίβολα είχε αρκετά θετικά στοιχεία αλλά είχε και αρκετές αδυναμίες, αν τη δω ψυχρά. Πάντως προσωπικά, κράξτε με, πείτε με χαζοχαρούμενη, αλλά όσο κι αν αναγνωρίζω τις όποιες αδυναμίες, είναι μια ταινία που όποτε τη δω με αγγίζει αρκετά (μετάφραση: έχουμε ...δράματα στο τέλος :P). Ακόμα και ο Πάνος που ήταν πολύ αρνητικά προκατειλημμένος συγκινήθηκε σε ένα σημείο (εκεί που πεθαίνει ο καπετάνιος) και τελικά όταν τελείωσε της έβαλε ένα 7-8 στα 10 ενώ μέχρι τη μέση ήταν γύρω στο 5.
Επίσης προσωπικά θεωρώ οτι κατα μέσο όρο, έχει το καλύτερο soundtrack που έχω ακούσει σε ταινία (κατα μέσο όρο, δηλαδή άλλες έχουν καλύτερα σημεία, αλλά αυτό είναι υπέροχο καθ'όλη τη διάρκεια).
Τέλος, μήπως τέτοιες ταινίες τις κρίνουμε λίγο "με δύο μέτρα και δύο σταθμά"; Δηλαδή επειδή είναι μεγάλη παραγωγή την κρίνουμε διαφορετικά απο μικρότερες; Είναι σωστό αυτό;
Αλήθεια εσάς ποιά είναι η γνώμη σας; Ποιά θεωρείτε τα θετικά και ποιά τα αρνητικά της στοιχεία; Σας άγγιξε καθόλου, έστω και σε άσχετα σημεία της απ'ότι το "κλασσικό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ την είδα μία φορά μόνο, στο σινεμά. Νταξ, αξίζει να την δει κάποιος, αλλά δεν έχω ιδιαίτερη όρεξη να την ξαναδώ. Άσε που συγχύστηκα στο τέλος με την μουλάρα που έπιασε όλο το χώρο και δεν έκανε λίγο πιο πέρα να χωρέσει κι ο άλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσε σαν ταινια, αλλα μεχρι εκει.
Δεν με πηραν τα ζουμια δηλαδη, αλλα δεν μου περασε και αδιαφορα.


Άσε που συγχύστηκα στο τέλος με την μουλάρα που έπιασε όλο το χώρο και δεν έκανε λίγο πιο πέρα να χωρέσει κι ο άλλος

+1
Μα, τι χαζη?! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εφέ και παραγωγή: Άψογη
σενάριο: Ανύπρακτο
συναίσθημα:Πόναγε η κοιλιά μου από τα γέλια
προσέγγισει στο θέμα αγάπης:Ελεεινή και απαράδεκτη

Αλλά με την ίδια λογική αριστουργήματα είναι και οι ταινίες του Σβατσενέγκερ και Ράμπο. Προσωπικά σπάστικα και δηλώνω ότι η αντικειμενικότητα μου έχει υπομονευτεί από τον ντόρο που έγινε και πως όλοι λες και το μάθανε σε μια τάξη.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά να περνάω έξω από κινηματογράφο της Πάτρας μόλις είχαν βγει.
Οι γυναίκες κλάμα και κακό λες και είχαν φάει ξύλο.
Όλες με τους γκόμενους τους, για ηθική υποστήριξη και αυτοί με ένα βλέμμα όλοι μα γιατί κλαίνε αλλά καλύτερα να κάνω και εγώ τον κλαμένο για να γλυτώσω το μήνα από την γκρίνια. Πάντως το χαμόγελο κρατιώτον να μην σκάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
την είδα μία φορά στο σινεμά και άλλη μία στην τηλεόραση επειδή δεν έιχε κάτι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εγώ παιδάκια, ψέμματα δεν θα πω, αλλά ένα δάκρυ την ώρα που πέθανε η γιαγιά Ρόουζ το έριξα. Την λάτρεψα την ταινία γι'αυτό και την ξανα είδα αλλες 2 φορές σε DVD. Όχι τόσο για την ιστορία αγάπης, όσο για τα εφέ που κυριολεκτικά με καθήλωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
demele...:beating:



:smoke: (Πες κάτι αʼμα σε παίρνει…)

Τέλεια ταινία…και ας μη μου έλυσε[FONT=&quot] [/FONT] το υπαρξιακό μου δίλημμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πφ... δεν ήμουν φαν και δεν είδα τίποτε το ιδιαίτερο σε αυτήν την ταινία.
Είχε ήδη γίνει τόοοοσος σάλος, που είχα ξενερώσει... Όλες οι συμμαθήτριές μου μιλούσαν για το Leonardo, μία φίλη μου κάποιο πρωινό στο σχολείο κοιτούσε το κενό με βουρκωμένα μάτια και έλεγε, πώς δεν μπορούσε να περιγράψει αυτό που έζησε το προηγούμενο βράδυ (ναι, είχε πάει να τη δει)...
Η μεγαλύτερη ξενέρα ήταν ότι το παιδί που μου άρεσε, 2-3 χρόνια μεγαλύτερός μου, είχε βάλει τα κλάμματα, ενώ το βλέπαμε όλοι μαζί με ένα άλλο ζευγάρι... ξενέρααα!!! Αφού μετά, ενώ έπαιζε κάτι ανάμεσά μας, αυτός δεν μπορούσε να βγούμε, γιατί πήγαινε και το έβλεπε ξανά και ξανά!!!

Εγώ, συνολικά, "σιγά τ' αυγά" θα πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε μου αρεσουν οι ταινιες με τοσο ωμο love story, προτιμω να βλεπω κατι που θα με προβληματισει, που θα χει καλλιτεχνικη αξια, που θα χει φοβερες ερμηνειες σε περιεργους ρολους κτλ.
Κοινως, εγω ψευτοκουλτουριαρα, κι αυτο πολυ εμπορικο για τα γουστα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μια εμπορική ταινία που απλά είχε ως αφορμή το γνωστό ναυάγιο, αν ήταν βλακεία ή όχι;Χμ...οι εισπράξεις που έκανε δείχνει ότι και για βλακεία την τίμησαν αρκετοί.
Το γεγονός είναι πως αν κάποιος περίμενε απο τον τίτλο να δει ένα χρονικό του ναυαγίου θα έφευγε απογοητευμένος βλέποντας άλλο ένα αμερικάνικο λαβ στόρι με φόντο το ναυάγιο.
Ανήκει στην κατηγορία των μελοδραματικών ταινιών που είναι πολύ μακριά απο τα γούστα μου ειδικά όταν πέρα απο δυο ωραία πρόσωπα κι ένα "το φτιάξαμε για να κόψεις τις φλέβες σου" σάουντρακ δεν έχει κάτι άλλο να παρουσιάσει.
(όχι πως δεν υπάρχουν και εξαιρετικά μελοδράματα που σε συγκινούν τόσο ώστε για ώρα μετά να νοιώθεις ένα πλάκωμα στο στήθος βλ.Σχέσεις Στοργής, Τα καλύτερα μας Χρόνια, εκεί είχαν και ερμηνείες πέρα απο ωραίες μούρες)


Υ.Γ.Επίσης ναι ρε παιδιά κι εγώ απορώ, γιατί δεν έκανε λίγο πιο κει να ανέβει κι αυτός στην σανίδα;Χωράγανε άνετα να κάτσουν και οι δύο εκεί αγκαλιασμένοι, δεν βρίσκαν οι σεναριογράφοι καλύτερο τρόπο να τον πεθαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δε μου αρεσουν οι ταινιες με τοσο ωμο love story, προτιμω να βλεπω κατι που θα με προβληματισει, που θα χει καλλιτεχνικη αξια, που θα χει φοβερες ερμηνειες σε περιεργους ρολους κτλ.
Κοινως, εγω ψευτοκουλτουριαρα, κι αυτο πολυ εμπορικο για τα γουστα μου.
Να σε ρωτήσω κάτι για να καταλάβω.
Το love story πο περιέχεται στα
Braveheart
Last of the Mohicans
The Road Home (συγκεκριμένα σε αυτή είναι και το βασικό σενάριο)
σου άρεσε?

Εμένα μαρέσουν πολύ οι ιστορίες αγάπης αλλά όχι αυτές που το ξεφτυλίζουν όπως ο Τιτανικός.Δύσκολο αντικείμενο αλλά τόσο μασημένο και εντελώς ξεφτυλισμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
H ταινια επασχε απο ερμηνειες .Ειχε καποιες ομορφες σκηνες οπως την στιγμη πυ ο Λεοναρντο φωναζει i am the king of the world κι απιστευτο τραγουδι .
Κατα τα αλλα δεν την εχω ξαναδει 2η φορα ειναι full στα κλισε κι δεν τρελαινομαι.Μια ευπεπτη ταινιουλα χωρις ιδιαιτερη αξια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να σας πω, εμένα το τραγούδι μού είχε βγει από τα αυτιά!!! και τη μύτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι για να καταλάβω.
Το love story πο περιέχεται στα
Braveheart
Last of the Mohicans
The Road Home (συγκεκριμένα σε αυτή είναι και το βασικό σενάριο)
σου άρεσε?

To the road home δεν το χω δει, τα αλλα δυο πανε πολλα χρονια και δε θυμαμαι πολλα, αρα αγαπημενες ταινιες μου δε θα τα χαρακτηριζα, αλλα γενικως δεν ειχα προβλημα τοσο με το να παιζει ενα love story στην ιστορια, οσο με το να μη δειχνει ΤΙΠΟΤΑ αλλο, ολη η ταινια ηταν κυνηγητο της γουινσλετ με τον "κακο" μεχρι να βρει τον ντι καπριο και να δουν χαρα στο αμαξακι.
Μου αρεσε πολυ το lost in translation ας πουμε, που παλι σε love story βασιζεται, αλλα ε, θιγει πλαγιως κι αλλα θεματα(+ η απιστευτη φωτογραφια).

edit: Αλλη μια που εχει σιχαθει αυτο το κομματακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
την στιγμη πυ ο Λεοναρντο φωναζει i am the king of the world
Εκεί είχα λιώσει στο γέλιο:D
Είχα πάρει τόσο στραβά την ταινία που μου φαινόταν άτοπο οποιοδήποτε σκηνοθετικό εύρημα προκειμένου να περάσει την σχέση και τους χαρακτήρες σε άλλο επίπεδο.
Οι σκηνές που μου άρεσαν ήταν οι στιγμές της εγκατάλειψης του πλοίου, όπου όλοι πανικόβλητοι προσπαθούν να μπουν σε μια βάρκα αδιαφορώντας για άντρες και παιδιά, όλοι κοιτούσαν να σώσουν μόνο το τομάρι τους πράγμα που αποτελεί και η ιστορική αλήθεια(νομίζω αυτό και το γεγονός ότι μόνο μια βάρκα γύρισε για να περισυλλέξει τους ναυαγούς).Ο ατομικισμός και η έλλειψη θάρρους και αλτρουισμού που ζωγραφίζονταν στα πρόσωπα των περισσοτέρων ήταν απο τα λίγα αξιοπρόσεχτα σημεία της ταινίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Εμενα που μου αρεσει το love story του τιγρη κι δρακου σαν παραδειγμα κι οχι αυτο του τιτανικου ειμαι περιεργη demelene?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εκεί είχα λιώσει στο γέλιο:D

Το σημειο που πραγματικα ξεκοιλιαζεσαι ομως ειναι το "JAaaccck? Jack! Jack!" με τη φωνουλα που μολις βγαινει :p Δε θυμαμαι ποση ωρα μετα φωναζα jack :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εμενα που μου αρεσει το love story τουβ τιγρη κι δρακου σαν παραδειγμα κι οχι αυτο του τιτανικου ειμαι περιεργη demelene?:D

Εγώ πάλι τι να πω που απο όλα τα κινηματογραφικά λαβ στόρι αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν των Μπόνι και Κλάιντ(τον ακολούθησε τυφλά χωρίς να τον ξέρει, κυνήγησαν το αμερικάνικο όνειρο και πέθαναν μαζί).

edit:Να ανοίξω σχετικό θέμα;Ε τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


Σόρι, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 26207-titanic.jpg
    26207-titanic.jpg
    35.5 KB · Εμφανίσεις: 212

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ναι,ναι πολυ ωραιο θεμα.

γιδι ελιωσq ,ασε που με το υφος που εχει η συγκεκριμενη μου ρχετε να φωναξω μην την κρατας ριξτην :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top