Γυναίκες και άνδρες στα 30

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι σορρυ υγιης. Tαχυτητα λογου. Μη μας δειρεις φαντα και κοψε το γλοιωδες καμακι, ειναι passe.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το γλοιώδες καμάκι έχει 3 (τρία) % επιτυχία είναι παράλογο να το κόψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Δεν ήθελα να το κάνω αυτό (δεν είμαι ψώνιο. με αναγκάσατε. εσείς μιλήσατε για εμφάνιση!)
Δεν είπα ότι είναι όλες θείτσες katerina_farm. Και ζω στην Ελλάδα που οι περισσότερες γυναίκες είναι γύρω στο 1.65 και 70 κιλά. Ούτε είπα ότι δεν υπάρχουν 20χρονες "μπάζα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είδες Άγγελε ο Νους είναι αρσενικό, έτσι πρέπει. Ο νους αρσενικός η ομορφιά θηλυκή, αυτή είναι η αρμονία της φύσης για να μην λένε μετά βλακείες
και η νοημοσυνη και εφυια ,εξυπναδα θυληκο.. ασε..
ακομα και η λογικη θηλυκο ειναι..:D


Δεν ήθελα να το κάνω αυτό (δεν είμαι ψώνιο. με αναγκάσατε. εσείς μιλήσατε για εμφάνιση!)
εσυ εισαι?
βαλτην στα οφθαλμολουτρα καλυτερα..:D

τι γυναικες εχει το στεκι..
πώς να φυγεις μετα απο δω?..:P

και για το αγχος των 30 χρονων γυναικων σε σχεση με τους 30αρηδες ανδρες,νομιζω οτι εχεις δικαιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εσυ εισαι?
βαλτην στα οφθαλμολουτρα καλυτερα..:D

τι γυναικες εχει το στεκι..
πώς να φυγεις μετα απο δω?..:P

και για το αγχος των 30 χρονων γυναικων σε σχεση με τους 30αρηδες ανδρες,νομιζω οτι εχεις δικαιο..

Ναι, εγώ είμαι.
Ευχαριστώ για την υποστήριξη :P

Ας μην εθελοτυφλούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...:sick:

(Μεταξύ μας, πολύ μέτριο το τεμάχιο Άγγελε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά :P
Όμως εννοείται πως η εμφάνιση δεν αρκεί για να κρατήσει μια σχέση

Ειναι εντελως αντιφατικο με βαση τις λεξεις με τα εντονα γραμματα( αλλα και γενικοτερα τα λεγομενα σου) να καταληγεις στο συμπερασμα οτι μια σχεση για να κρατησει δεν αρκει η εμφανιση.Απο τη στιγμη που μπορει να ξεκινησει με αυτη την οπτικη μπορει και να συνεχισει και να κρατησει οσο παει γτ τοτε μιλαμε για ατομα εξαρτομενα απο την εικονα και μονο. Αυτο που θελω να πω ειναι πως κακα τα ψεματα οι περισσοτερες σχεσεις εκει βασιζονται απο κει ξεκινανε και απο αυτο ληγουν( βρισκεται μια πιο ωραια γκομενα-γκομενος και την κανει ο αλλος-αλλη).Δεν ειναι οτι το υποστηριζω. ουτε οτι το θεωρω φυσιολογικο καθε αλλο μαλιστα,αλλα δυστυχως αυτη ειναι μια πραγματικοτητα και οφειλουμε τουλαχιστον να την παραδεχομαστε. Αυτα του στυλ δεν μετραει η εμφανιση κλπ συνηθως στο 60% των περιπτωσεων ειναι λογια ανθρωπων που προφανως δεν τα εννοουν αλλα θελουν να το παιξουν ιδεολογοι και κουλτουριαρηδες λιγοι ανθρωποι ΟΝΤΩΣ το εφαρμοζουν αυτο,δλδ να αψηφουν το σε τι εικονα ειναι φυλακισμενη η προσωπικοτητα καποιου.Με τα λογια ολοι ξερουμε να εντυπωσιαζουμε... ΠΡΑΞΕΙΣ δεν βλεπω(δεν το λεω για σενα,αφορμη πηρα).
Η ηλικιακη φθορα ειναι φυσιολογικη να συμβαινει φυσικα δεν μπορει να εισαι ιδιος στα 30,40,60 απλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν εισαι ωραιος ή οχι.Και στα 50 μια γυναικα μπορει να ειναι ωραια αλλα να μη μπορει λογω φυσικης φθορας να εχει το σωμα μιας 20χρονης,αυτο δεν την κανει ασχημη ουτε "μη γκομενα" αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...:sick:

(Μεταξύ μας, πολύ μέτριο το τεμάχιο Άγγελε...)

Γούστα είναι αυτά :)
Δεν το έθεσα εγώ το ζήτημα εμφάνιση, και το θέμα δεν είναι 20άρες vs 30άρες. Δε χωράει σύγκριση, νομίζω γιατί όπως είπα παραπάνω μπορεί να είσαι 20 και να είσαι μπάζο (και στο μυαλό κι εμφανισιακά)
Δεν είναι όλες οι 20άρες θεές κι όλες οι 30άρες "σιτεμένες". Άρα τι συγκρίνουμε?

Αλλά δε μπορώ να μου λένε ότι οι 30άρες φυσάνε μπροστά στις 20άρες. Και γι αυτό επισύναψα τη φώτο μιας μέσης 19χρονης. Που έχει παχάκια στη μέση και στα πόδια, αν πρόσεξες :) Φυσικά και δεν είμαι κορμάρα και θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ψώνιο :P

Θα μπορούσες να είσαι πιο ευγενικός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...:sick:

(Μεταξύ μας, πολύ μέτριο το τεμάχιο Άγγελε...)

Καλά και εσύ ρε μάστορα, το τεμάχιο δεν είναι μέτριο, μην γίνεσαι τόσο αυστηρός κριτής, καλό είναι. Έχει βέβαια το άγχος να μην την πουν άσχημη και τον φόβο ότι δεν θα εγκρίνουν τη σχέση της (αν και δεν κατάλαβα προς τι όλη αυτή η μανία, ακόμη και όλοι μας να διαφωνούμε, είναι ένα φόρουμ δεν μετράει τόσο πολύ η γνώμη μας, ούτε καν την ξέρουμε :confused:)

Αυτό που είπώθηκε και μάλλον δεν κατάλαβες miss, είναι ότι υπάρχουν εξίσου όμορφες τριαντάρες και ότι ένας λόγος που κυνηγάνε πιτσιρίκες αρκετοί 30+ δεν έχει να κάνει με την ομορφιά αλλά με το target group το οποίο ας μη γελιόμαστε είναι και πιο εύκολο μιας και ζητά λιγότερα. Κανείς δεν υποστήριξε ότι ο συγκεκριμένος 30ρης (aka o δικός σου 30ρης) μπορεί να ανήκει σε αυτή τη κατηγορία αλλά δεν θα μας βγάλεις και από άλλο πλανήτη, το συγκεκριμένο φρούτο ανθεί και δεν συμβαίνει επειδή υπερέχουν οι 25- σε ομορφιά από τις 30+ αλλά επειδή αυτά που ζητά και μπορεί να δώσει το κάθε μέρος στη σχέση είναι λιγότερα.

Κανείς δεν αμφισβήτησε την ομορφάδα σου και την ομορφάδα των συνομήλικών σου, μην τρελαίνεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια. υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?

Άκου ciela, να σου πω μια αληθινή ιστορία... Τη δική μου :D

Στα 30 ήμουν χωρισμένη με ένα παιδί επτά ετών. Κάθε άλλη ελεύθερη γυναίκα της ηλικίας μου τότε, καταλαβαίνεις ότι είχε το πλεονέκτημα και από άποψη σώματος και από άποψη ευθυνών και υποχρεώσεων. Η δυσμενής, κατά τα φαινόμενα, θέση μου δεν στάθηκε εμπόδιο στην ερωτική μου ζωή κι αν υπήρχαν (που θα υπήρχαν... :P) κάποιοι που θα με απέρριπταν για όλα τα παραπάνω, έτσι κι αλλιώς δεν ήταν μέσα σ' αυτούς που θα με ενδιέφεραν. Εφ' όσον δεν σκόπευα να αναρτήσω το κορμί μου, (και τη ζωή μου) ως ένα κομμάτι κρέας, μπρος στις αδηφάγες ορέξεις κανενός, οι επιλογές μου στράφηκαν σε περιπτώσεις που μπορούσαν να με καλύψουν σεξουαλικά, εγκεφαλικά και συναισθηματικά σε ένα εύρος ηλικιών, χοντρικά, από 25 μέχρι και 45. Είχα σχέση και με μικρότερο, είχα σχέση και με μεγαλύτερους, ήταν πάντως σχέσεις, για τις οποίες δεν χρειάστηκε να ανταγωνιστώ τον εαυτό μου των 20 ετών. :P
Και σήμερα που σου γράφω, ζω μια σχέση ζωής, την οποία δημιούργησα στα βαθιά γεράματα των 35, σε πλήρη αποσύνθεση δηλαδή... :hehe:

Και μια και ρώτησες για την ηλικία των 30 και τις σχέσεις γενικότερα, το σίγουρο είναι ότι η ζωή δεν σταματάει στα 29 και οι 30άρες όχι μόνο φυσάνε, αλλά βάζουν κάτω πολλές 18αρες που δεν ξέρουν καλά-καλά τι έχουν ανάμεσα στα πόδια τους. (Δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, αφού έχω περάσει κι απ' τα 18... Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ΄ρθεις...και θα με θυμηθείς :D).

Κάτι θα ξέρουν κι αυτοί που λένε ότι η γριά η κότα έχει το ζουμί και πως οι σαραντάρες ισούται με δύο εικοσάρες. :D
Ωραίο το σεξ στα 18, στα 25, στα 30 μα τι να λέμε... άλλο πράμα στα 38... και τα καλύτερα φαίνεται πως έρχονται. :clapup:
(Οι γυναίκες βλέπεις δεν έχουμε και θέμα αντοχής... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Ηρώ.

Η λέξη "τεκνό" αν δεν κάνω λάθος έχει ερωτικό νόημα όπως και η λέξη "πιπίνι".
Φαντάζομαι ότι δε συνηθίζεις να αποκαλείς τα ανηψάκια σου έτσι, σωστά;

Επρεπε να διευκρινισω οτι το ηλικιακο εν προκειμενω ειχε γκομενικο χαρακτηρα? Γι αυτο ακριβως το πραγμα δε μιλαμε...?!
Ενιγουεις...
ψυλλοι στ' αχυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,048 μηνύματα.
Σχετικά με τη σημασία της εμφάνισης και του χαρακτήρα δείτε κι αυτό το θέμα.;)

Η αλήθεια είναι οτι στα 18 έχεις τον "αέρα" των νιάτων που σε κάνει να θεωρείς οτι έχεις όλο τον κόσμο στα πόδια σου. Δε θα συγκρίνω τις 20άρες με τις 30άρες γιατί κάθε ηλικία έχει τις χαρές και τα χαρίσματά της. Μπορώ να πω όμως οτι προσωπικά στα 18 δεν ήξερα που πάν' τα τέσσερα σχτεικά με τα θέλω μου στον ερωτικό τομέα και στο σεξ. Τα έμαθα αργότερα και θεωρώ οτι σε αυτή τη φάση της ζωής μου είμαι πιο συνειδητοποιημένη από ποτέ σε αυτούς τους τομείς. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι απαξιώνω την ηλικία των 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η ηλικία είναι σαν ένα μπαλάκι..., αν δε το πιάσεις κάθεσαι και το κοιτάς σα ...αλάκας....
να ανεβοκατεβαίνει.... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι 20-25αρες ειναι και ιατρικα γενετικα ακομα η πιο γονιμη ηλικια,,εκει η που η θηλυκοτητα σωαμτικα και ψυχικα ειναι στα μεγιστα της και φωναζει..

μη συγκρινουμε με 30αρες...που αρχιζει η καθοδος της φυσικής εξωτερικης ομορφιας,αλλα και ορμονων κλπ..

απο τα 30 και περα πχ οι γυναικες δεν εχουν τοσο ελαστικο δερμα κλπ,,και δυσκολευονται να γενησουν φυσιολογικα οπως οι 20-25 αρες..
απο γιατρους τα εχω ακουσει..



Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...:sick:
αστη τη κοπελα να εκφραστει βρε:P
τι ξινός που εισαι?:P
θα γερασεις γρηγορα..:D

σου δειχνει μια ωραια φωτογραφια της μια γυναικα και μουρμουράς.."ψωνιο ,ε ψωνιο...:hehe::shifty:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
οι 20-25αρες ειναι και ιατρικα γενετικα ακομα η πιο γονιμη ηλικια,,εκει η που η θηλυκοτητα σωαμτικα και ψυχικα ειναι στα μεγιστα της και φωναζει..

μη συγκρινουμε με 30αρες...που αρχιζει η καθοδος της φυσικής εξωτερικης ομορφιας,αλλα και ορμονων κλπ..

απο τα 30 και περα πχ οι γυναικες δεν εχουν τοσο ελαστικο δερμα κλπ,,και δυσκολευονται να γενησουν φυσιολογικα οπως οι 20-25 αρες..
απο γιατρους τα εχω ακουσει..
αστη τη κοπελα να εκφραστει βρε:P
τι ξινός που εισαι?:P
θα γερασεις γρηγορα..:D

σου δειχνει μια ωραια φωτογραφια της μια γυναικα και μουρμουράς.."ψωνιο ,ε ψωνιο...:hehe::shifty:"
Ακυρο αγγελε το θεμα των ορμονων τελειος οι ορμονες χτυπουν κοκκινο μετα τα τριανταπεντε και για την ελαστικοτητα του δερματος εξαρταται την περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι αυτά που διαβάζω είναι σοβαρά εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.
Επίσης δεν καταλαβαίνω προς τι τόση φασαρία και ανταγωνισμός από κορίτσια που ούτως ή αλλως σε λίγα χρόνια θα ανήκουν στην κατηγορία 30+.
Η μόνη και ουσιαστική διαφορά που διακρίνω ανάμεσα στις δύο ηλικίες διαβάζοντας τα ποστ, είναι ότι οι 30αρες δεν έχουν την κραυγαλέα ανάγκη επιβεβαίωσης που έχουν οι πιο μικρές. Οξύμωρο, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακυρο αγγελε το θεμα των ορμονων τελειος οι ορμονες χτυπουν κοκκινο μετα τα τριανταπεντε και για την ελαστικοτητα του δερματος εξαρταται την περιπτωση

η καλυτερη ηλικια για τεκνοποιηση ειναι 20-25,,απο τα 30 και μετα αρχιζουν προβληματα..
ρωτα γιατρους και ειλικρινα αυτο θα σου πουν..
απλως συχνα φοβουνται να το πουν για κοινωνικους λογους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άγγελέ μου, τι το λες και το ξαναλές. Το γνωρίζουμε.
Εδώ όμως το θέμα μας είναι άλλο, εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι +30άριδες που επιλέγουν +/-20άρες, το κάνουν αποκλειστικά για να τεκνοποιήσουν... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.inout.gr/showthread.php?p=368529

Αυτές είναι οι καλές ειδήσεις. Οι κακές ειδήσεις είναι η τεράστια διαφορά μεταξύ της δυνατότητάς σας να μείνετε έγκυες στα 30 σας. Καθώς η δεκαετία προχωρεί, η γονιμότητα μιας γυναίκας έχει ελεύθερη πτώση. Γι αυτό οι ειδικοί γονιμότητας προειδοποιούν τις γυναίκες στη δεκαετία των 30 να μην περιμένουν πάρα πολύ , ιδιαίτερα εάν θέλουν περισσότερα από ένα παιδιά
Μειονεκτήματα
Στα 35 έτη είναι το «όριο» για την γονιμότητα της γυναίκας. Στην δεκαετία των 30 οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι χαμηλότερες από ότι στην πρόσφατη δεκαετία των 20 και ο κίνδυνος για αποβολή, ή μωρού με κάποιο σύνδρομο, υψηλότερος. Η ηλικία των 35 είναι επίσης το σημείο που οι ειδικοί συστήνουν συνήθως την αμνιοκέντηση, τη χορειακή villus, δειγματοληψία, ή άλλη λεπτομερή εμβρυϊκή διαλογή.

Τα ποσοστά αποβολών αυξάνονται επίσης αργά αλλά σταθερά όταν οι γυναίκες γερνούν, όπως και η εγκυμοσύνη με επιπλοκές. Μια γυναίκα άνω των 35 είναι πιθανότερο από μια νεώτερη γυναίκα να έχει μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη.

Φυσικά, κάθε γυναίκα γερνά στο ρυθμό της, αλλά οι ειδικοί λένε ότι στα 35, μια γυναίκα πρέπει να πάρει μια σοβαρή απόφαση εάν θέλει να έχει τα παιδιά - ειδικά εάν θέλει περισσότερα από ένα. «Λέω πάντα στις γυναίκες να σκεφτούν για την δεύτερη εγκυμοσύνη,» λέει ο James Goldfarb, διευθυντής των υπηρεσιών στειρότητας και IVF γονιμότητας στο ίδρυμα κλινικών του Κλίβελαντ στο Οχάιο. «Στην ηλικία 35 ή 36, πολλές γυναίκες χρειάζονται ενδεχομένως, ιατρική επέμβαση για να μείνουν έγκυες αλλά ώσπου να είναι έτοιμες για το επόμενο παιδί τους, για παράδειγμα στα 39, τα ίδια φάρμακα είναι λιγότερο πιθανό να συνεργαστούν.»
εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι +30άριδες που επιλέγουν +/-20άρες, το κάνουν αποκλειστικά για να τεκνοποιήσουν... :hmm:
πρωτα και γιαυτο..

θελουν νεα μητερα και γυναικα..αυτο ισχυει στην πραξη..

η ηλικια γεννησης του πρωτου παιδιου μετραει..μετα κανει οσα θελει..


https://www.paratiritisfthiotidas.gr...3:-30-&catid=52:2009-02-26-18-10-34&Itemid=72

Στην ηλικία των 30, ο κίνδυνος για παιδί με σύνδρομο Ντάουν είναι 1 προς 759 και ανέρχεται σε 1 προς 302 φτάνοντας στα 35.
και μετα λεμε γιατι αυξανονται τα παιδια με ειδικες αναγκες..οπου βλεπεις τετοιο παιδι,,τις περισσοτερες φορες βλεπεις μετα μια γρια μανα..(και ο μεγαλος πατερας παιζει ρολο,,αλλα μικροτερο,,και πεφτει πιο ομαλα η ποιοτητα του γεννετικου υλικού των σπερματοζωαριων..)
ασε,,αλλα που ειναι το κρατος να ελεγχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Άγγελε you have made your point clear.

Η' μικρή-μικρή παντρέψου ή μικρή καλογερέψου :P.

Οι 30αρες που δεν επέλεξαν ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν το 'δικαίωμα' να χαρούν το έρωτα ή όχι?
Και καλά άστο το αν πρέπει ή όχι. Αυτές που το κάνουν είναι σταφυδιασμένες θείτσες ή όχι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top