Συγγνώμη... έκανα λάθος!!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

τελικά έχω ακούσει - διαβάσει πολλά....


εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?


ακούει.... :)

Επειδή έχω μέσα μου ισχυρό το αίσθημα του δικαίου θέλω να ζητάω συγγνώμη αν θεωρώ οτι έκανα κάτι άδικο σε κάποιον. Προσωπικά νομίζω οτι συγχωρώ εύκολα - κακώς καμιά φορά βέβαια. Υπάρχουν κάποια πράγματα βέβαια που δεν μπορώ να συγχωρήσω. Θεωρώ όμως πολύ πολύ κακό κάποιος να μη δεχτεί τη συγνώμη από τη στιγμή που το λάθος που συνέβη έγινε μόνο μια φορά και η μετάνοια είναι ειλικρινής. Με αγχώνουν οι άνθρωποι που δεν μπορούν να συγχωρέσουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ζητάω συγνώμη μόνο όταν πραγματικά το εννοώ,συγχωρώ όμως ξεχνώ πολύ δύσκολα και χρειάζεται ριζική αλλαγή της συμπεριφοράς που με ενόχλησε για την ξεχάσω.το ότι δεν ξεχνάω δεν πάει να πει ότι δεν προχωρώ ακόμα και με τα ίδια άτομα γιατί στις παρέες μου ισχύει ότι αυτά που με ενοχλούν είναι πολύ λιγότερα από αυτά που μου προσφέρουν σαν φίλοι,σαν παρέα,σαν στήριγμα...................
ελπίζω να γίνομαι κατανοητή...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αυτό το "συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ", τι πρεβεύει ακριβώς; Όταν συγχωρείς δεν υποτίθεται ότι απαλάσσεσαι από τον εγωισμό, τον αρνητισμό και την ένταση και ότι δε θα επαναφέρεις το ζήτημα στο προσκήνιο με την πρώτη ευκαιρία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγχωρώ σημαίνει "δεν κρατώ κακία", ή "δεν μισώ όποιον μ' έβλαψε". Δεν ξεχνώ σημαίνει είτε ότι "σε περίπτωση που το ξανακάνεις θα σε πάρει και θα σε σηκώσει", είτε "αποφάσισα να γυρίσω σελίδα ούτως ή άλλως"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Δυστυχως σε αυτη την φαση της προσωπικης μου ζωης ειμαι τοσο ενοχικη που σε λιγο θα ζηταω συγνωμη κι απο τις πετρες που παταω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για τον αερα που αναπνεω για ολα τα στραβα και αναποδα που ειναι γυρω μου τωρα αν συνχωρω ευκολα ?εξαρταται απο το ποιος την ζητα τι μου εκανε ποσο το εννωει νομιζω ομως οτι περισοτερο ευκολα ζητω συγνωμη παρα δινω συνχωρεση!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν δεν μπορεις να αλλαξεις το παρελθον, διοτι υπαρχουν , αν οχι ολα, τα περισσοτερα στη ζωη που δεν μπορουν να αλλαχθουν η να προβλεφθουν (οπως μια καταιγιδα η η συμπεριφορα ατομων που σε στεναχωρει) οφειλεις να μαθεις να συγκεντρωνεσαι και να εστιαζεις την προσοχη στο να κανεις τον εαυτο σου δυνατο κι αποφασιστικο. Μονο με το να συγχωρεις αληθινα το πετυχαινεις, κι οχι με τα λογια λιγη σημασια εχουν εως μηδαμινη. Δυστυχως αν δε το νιωσεις ξαναγυρνας εκει που αρχισες.
Η συγχωρεση ειναι μια πραξη εγωιστικη, θελω να πω καθαρα ατομικη, το να κοβεις τον ομφαλιο αναμεσα σε εσενα και του θεματος που δεν αλλαζει. Θα πει ετοιμοτητα και σιγουρια πως θα παψεις να νιωθεις αρνητικα.
Αυτο δε σημαινει επαναληψη των ιδιων και των ιδιων, το παθημα οφειλεται να γινεται μαθημα, αλλιως δεν προχωρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
η πρώτη αντίδραση, με το που μπήκα στο θέμα, ήταν να βγω στα καπάκια και αυτήν αποτυπώνω....
για κάποιο λόγο δεν ήθελα να πάρω θέση..., μου φάνηκε οτί αυτά που θα έγραφα, θα ήταν περιπά....
ωραία αντίδραση, μπαίνεις, λες να βγεις και αποτυπώνεις....

δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λες συγνώμη, από ένα σημείο και μετά.... και μετά...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Συγχωρώ σημαίνει "δεν κρατώ κακία", ή "δεν μισώ όποιον μ' έβλαψε". Δεν ξεχνώ σημαίνει είτε ότι "σε περίπτωση που το ξανακάνεις θα σε πάρει και θα σε σηκώσει", είτε "αποφάσισα να γυρίσω σελίδα ούτως ή άλλως"...

Και αφες ημιν τα οφειλήματα ημων ως και ημεις αφιεμεν τοις οφειλεταις ημων. Προσωπικά με δυσκολεύει αρκετά να βρω μία χρυσή τομή. Έστω ότι δείχνεις κατανόηση για μία συμπεριφορά του άλλου, όχι μεμονωμένη συμπεριφορά αλλά επαναλαμβανόμενη. Αντιλαμβάνεσαι ότι πρόκειται για δυσλειτουργική έκφανση μιας πυρηνικής ιδιοσυγκρασίας και ως εκ τούτου δύσκολης να αλλάξει. Απαλάσσεσαι από τον εγωισμό σου και σκέπτεσαι ότι και εσύ διακατέχεσαι από εκατοντάδες τέτοιες οπότε οφείλεις να δείξεις μία στοιχειώδη κατανόηση και μια καλή πίστη στη σταδιακή εσωτερική μεταστροφή που υπόσχεται η "συγγνώμη". Τι στην ευχή κάνεις όμως όταν ο άλλος συνεχίζει να σε βιάζει; Και το απόθεμα της δύναμης όλου του κόσμου να έχεις για να τον ανεχτείς αυτό δε θα ήταν ολότελα συνετό από την άποψη ότι με την ανοχή σου συντηρείς τη συμπεριφορά.

Ποια είναι καλή τακτική, να δείχνεις καλή πίστη και να εμπνέεις (αποδοχή άνευ όρων) ή να στερείς τον εαυτό σου από τον άλλον αφενός διακόπτοντας τη θετική ενίσχυση και αφετέρου σώζοντας την αξιοπρέπειά σου (μην καταντήσουμε και χαλάκι για τα παπούτσια δηλαδής);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Προσωπικα αν ζητησω συγνωμη θα το ενωω ......δεν κανω χαζομαρες ευκολα αλλα ολοι κανουμε λαθοι!!!!οταν μ ζητανε συγνωμη συνγχωρρω μια δυο τρρεις αλλα ποτε δεν ξεχνω ....ενοωντας οτι μπορει να συνγχορω αλλα αν μ κανουν το ιδιο πραγμα τοτε αντε γεια!!!!!!!! την συγνωμη δεν την λεμε ευκολα ...και οταν την λεμε το ενοουμε !!!!!εχω ακουσει πολλες φορες συγνωμη απο ανθρωπους που αποδιχτικε οτι δεν αξιζανε και εγω εχω πει συγνωμη αλλα το ενουσα και δεν ξαναπληγωσα ανθρωππους !στις μερες μας ομως η συγνωμη εχει υποβιβαστει γιατι μερικοι ανθρωποι την λεννε για χαρη γουστου και μετα την πετανε στα σκουπιδια πληγωνοντας ανθρωπους που τους δωσανε αγαπη , στοργη , φιλια !!!!πρωσοπικα πλεον συνγχορω μονο οσους το ενωουν γιατι εχω πληγωθει αρκετα με τις απειρες συγνωμες και πλεον δενν εμπιστευομαι ευκολα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Η αποδοχή της συγνώμης ισοδυναμεί με άδεια στον άλλον να ξανακάνει το ίδιο λάθος..
Δεν δέχομαι πια ποτέ την συγνώμη και με το πρώτο παράπτωμα έχει φάει σούτ..
Όσες, ελάχιστες είναι η αλήθεια, φορές επιχείρησα στο παρελθόν να συνχωρέσω κάποιον για κάτι, ΠΑΝΤΑ έκανε το ίδιο πραγμά και απο την τελευταία φορά, που πάει καιρός πλέον, δεν έκανα,ούτε πρόκειται να ξανακάνω αυτό το λάθος..

Υ.Γ. Η καλύτερη δικλείδα ασφάλείας για να μένουν δίπλα σου μόνο όσοι πραγματικά αξίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η αποδοχή της συγνώμης ισοδυναμεί με άδεια στον άλλον να ξανακάνει το ίδιο λάθος..
Δεν δέχομαι πια ποτέ την συγνώμη και με το πρώτο παράπτωμα έχει φάει σούτ..
Όσες, ελάχιστες είναι η αλήθεια, φορές επιχείρησα στο παρελθόν να συνχωρέσω κάποιον για κάτι, ΠΑΝΤΑ έκανε το ίδιο πραγμά και απο την τελευταία φορά, που πάει καιρός πλέον, δεν έκανα,ούτε πρόκειται να ξανακάνω αυτό το λάθος..

Υ.Γ. Η καλύτερη δικλείδα ασφάλείας για να μένουν δίπλα σου μόνο όσοι πραγματικά αξίζουν...

ε καλά μην λες ένα συγγνώμη σκέτο , έτσι ξεροσφύρι χωνεύεται υπερβολικά εύκολα


συνόδεψε το με κάποια αυστηρά λόγια επαναπροσδιορισμού της σχέσης - κάνε λόγο για ένα δ.ν.τ. που από δω και στο εξής θα είναι έτοιμο να επέμβει σε οποιοδήποτε ολίσθημα

αλλά ξεκαθάρισε ότι η εθνική ατομική κυριαρχία δεν διακυβεύεται και το πολίτευμα της σχέσης παραμένει δημοκρατία

ότι δεν πετυχαίνει στην πολιτική ,κερδίζει στην αγάπη , τώρα αν απαντήσει με διαδήλωση , μην βγάλεις γκλομπ , πέτα δάκρυα-γόνα - γιατί ήταν γραφτό να παραιτηθείς και η σχέση να πτωχεύσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πες μου Speedy, δεν έτυχε ποτέ στη ζωή σου να κάνεις κάτι για το οποίο μετάνιωσες πραγματικά;
Δεν χρειάστηκε ποτέ στη ζωή σου να ζητήσεις συγγνώμη;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Πες μου Speedy, δεν έτυχε ποτέ στη ζωή σου να κάνεις κάτι για το οποίο μετάνιωσες πραγματικά;
Δεν χρειάστηκε ποτέ στη ζωή σου να ζητήσεις συγγνώμη;

:hmm:

Φυσικά.. Και μάλιστα σε 2 παιδικους μου φίλους.. Είμασταν σαν αδέρφια.. Εν τέλη δεν με συνχώρεσαν και τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί και εγώ στην θέση τους το ίδιο θα έκανα και με μικρότερο παράπτωμα.. Άσχετα αν τους αγαπάω η όχι ίσως να μην άξιζα να με έχουν δίπλα τους με τον τρόπο που φέρθηκα.. Αύτο είναι που ενισχύει την άποψη μου πέρα αυτού του απλού στοιχείου που είπα πριν, ότι στη ζωή μου ποτέ δεν γνώρισα άνθρωπο που να έχει πει συγνώμη και να μην ξανακάνει το ίδιο πράγμα..

Και για να στο πώ διαφορετικά.. Δεν ρισκάρω πλέον για κανέναν να με πληγώσει για 2η φορά όσο και αν έχει μετανιώσει.. Για όσες ελάχιστες πιθανότητες μπορεί να υπάρχουν να μην συμβεί αυτό.. μη πώ μηδενικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

τελικά έχω ακούσει - διαβάσει πολλά....


εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?


ακούει.... :)

https://www.youtube.com/watch?v=1Z62YRA-J70


"Understand procedure
Understand war
Understand rules, regulations
I DONT UNDERSTAND SORRY"

Με το να ζητησεις συγγνωμη δεν κερδιζεις τπτ..δεν αλλαζεις το τι εκανες, ουτε μπορεις να κανεις τα πραγματα διαφορετικα, ουτε φυσικα και να κανεις να νιωσει καλυτερα ο αλλος που χεις βλαψει.Το θεμα ειναι την μαλακια που χεις κανει να προσπαθεις να την αλλαξεις, να τη διορθωσεις και οχι απλα μονο λογια λογια λογια και πολλα συγγνωμη...δεν μου λεει κατι το να ζητα συγγνωμη καποιος,ειναι χαμενος κοπος.Το θεμα ειναι να αλλαξει, να επουλωσει το κακο που εκανε.Προτιμω την προληψη απο την θεραπεια γενικα.Βεβαια πολλες φορες μας βγαινει αυθορμητα το συγγνωμη,λογικο κιολας,το χουμε συνηθισει απο μικροι να το χουμε σαν καραμελα σε οτι παλαβομαρα κανουμε.Οκ ναι ισως δειχνει μια προθεση οτι δεν ηθελες να το κανεις αυτο που εκανες αλλα και παλι δεν αλλαζεις κατι.Απλα δηλωνεις προθεση..που οκ τις περισσοτερες φορες δεν θελουμε να βλαψουμε ετσι κι αλλιως.
Παραδοξως, ναι, συγχωρω ευκολα αλλα δεν ξεχνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Λογω της προσφατης και υπερμετρης απαθειας που με διακατεχει αλλα και λογω ιδιοσυγκρασιας δεν νιωθω να πληγωνομαι απο την συμπεριφορα καποιου. ισως παλι να το θαβω τοσο πολυ μεσα μου που να μην το καταλαβαινω αλλα να βλεπω τα αποτελεσματα (πχ εκνευρισμος).

Αν δεν ειμαστε πολυ κοντα με αυτον που δεν μ'αρεσει η συμπεριφορα του απλως καταλαβαινω οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε. αν ειμαστε κοντα το λεω και γινεται συζητηση. ακομα και αν απλως με ακουσει μεσα μου ησυχαζω.
απο την αλλη μεχρι να κανω τη συζητηση σκληραινω τη σταση μου και νομιζω φαινεται.

Ακομα απο τη μερια μου λογω απιστευτου εγωισμου εχω χρονια να θελησω τη συγχωρεση καποιου. καποτε το εκανα και ειμαι πολυ περηφανη που το ξεπερασα πληρως και πλεον μονο καλο κανω σε αυτον τον ανθρωπο. αλλα σημερα πληγωνω πολλους ανθρωπους και ακομα δεν το μετανιωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?


ακούει.... :)

Συγχωρω, αλλα ποτε δεν ξεχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Λογω της προσφατης και υπερμετρης απαθειας που με διακατεχει αλλα και λογω ιδιοσυγκρασιας δεν νιωθω να πληγωνομαι απο την συμπεριφορα καποιου. ισως παλι να το θαβω τοσο πολυ μεσα μου που να μην το καταλαβαινω αλλα να βλεπω τα αποτελεσματα (πχ εκνευρισμος).

Αν δεν ειμαστε πολυ κοντα με αυτον που δεν μ'αρεσει η συμπεριφορα του απλως καταλαβαινω οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε. αν ειμαστε κοντα το λεω και γινεται συζητηση. ακομα και αν απλως με ακουσει μεσα μου ησυχαζω.
απο την αλλη μεχρι να κανω τη συζητηση σκληραινω τη σταση μου και νομιζω φαινεται.

Ακομα απο τη μερια μου λογω απιστευτου εγωισμου εχω χρονια να θελησω τη συγχωρεση καποιου. καποτε το εκανα και ειμαι πολυ περηφανη που το ξεπερασα πληρως και πλεον μονο καλο κανω σε αυτον τον ανθρωπο. αλλα σημερα πληγωνω πολλους ανθρωπους και ακομα δεν το μετανιωνω.

Mηπως ομως αυτη η απαθεια και ο κυνισμος που σε διακατεχει προερχεται απο μια συγγνωμη που περιμενες να ακουσεις απο καποιον και ποτε δεν την ακουσες? Αυτα που λες αυτο μου φερνει στο μυαλο. Υπαρχουν ανθρωποι που αντιμετοπιζουν τον κοσμο οπως λες εσυ αλλα συνηθως ειναι ανθρωποι μεγαλυτερης ηλικιας που εχουν κουραστει απο τη ζωη ή εχουν προδοθει απο καποιον. Επισης η συγχωρεση (που οπως λες δεν αναζητας) δεν συνεπαγεται με μια "συγγνωμη" και ενα "ενταξει ρε φιλε δεν τρεχει τπτ"... Καποιες φορες η συγχωρεση ειναι απλα ενα βλεμα. Μπορει καποιοι καθημερινα να συγχωρουν συμπεριφορες σου κι εσυ απλα να μην το καταλαβαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογω της προσφατης και υπερμετρης απαθειας που με διακατεχει αλλα και λογω ιδιοσυγκρασιας δεν νιωθω να πληγωνομαι απο την συμπεριφορα καποιου. ισως παλι να το θαβω τοσο πολυ μεσα μου που να μην το καταλαβαινω αλλα να βλεπω τα αποτελεσματα (πχ εκνευρισμος).

Αν δεν ειμαστε πολυ κοντα με αυτον που δεν μ'αρεσει η συμπεριφορα του απλως καταλαβαινω οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε. αν ειμαστε κοντα το λεω και γινεται συζητηση. ακομα και αν απλως με ακουσει μεσα μου ησυχαζω.
απο την αλλη μεχρι να κανω τη συζητηση σκληραινω τη σταση μου και νομιζω φαινεται.

Ακομα απο τη μερια μου λογω απιστευτου εγωισμου εχω χρονια να θελησω τη συγχωρεση καποιου. καποτε το εκανα και ειμαι πολυ περηφανη που το ξεπερασα πληρως και πλεον μονο καλο κανω σε αυτον τον ανθρωπο. αλλα σημερα πληγωνω πολλους ανθρωπους και ακομα δεν το μετανιωνω.


Λάθη κάνουμε όλοι μας.Δεν υπάρχει Ανθρωπος που να μην έχει κάνει λάθος και επιπωλαιότητες στην Ζωή του.


Πάντα συγχωρούμε τους Ανθρώπους.Εγω συγχωρώ τους πάντες και δεν κρατάω κακία σε κανέναν.

και γιατί?

γιατί πολύ απλά αν ήμουν στην θεση ενός Ανθρώπου που είναι επιπώλαιος και φερεται με Ασχημο τρόπο και Ασέβεια δεν θα ήθελα όταν καταλάβω το λάθος μου να με καταδίκασει ο οποιοσδήποτε για τα λάθη μου.Θα χαιρόμουν αν καποιος με συγχωρούσε και μου έδινε την ευκαιρία να επανορθώσω και να κάνω το σωστό.


Η συγχώρεση ακόμα και στο πιο μεγάλα λάθη και στις πιο μεγάλες Αδικίες που γίνονται σε βάρος μας είναι μεγάλη δύναμη.Είναι μεγάλη δύναμη γιατί αποδεικνύουμε στον άλλον ότι δεν κρατάμε Μίσος και θέλουμε να δωσουμε την δυνατότητα στον άλλον να αποδείξει ότι όντως άλλαξε συμπεριφορα και έγινε καλύτερος ως προς τις επιλογές του.

Επισης προσωπικά με την Συγχώρεση απαλλασω τον Εαυτο μου απο το ίδιο το συναισθημα του Μίσους.Οταν λέω ότι τον συγχωρώ τον άλλον και ευχομαι ανεξάρτητα απο όσα μου έκανε να είναι Ευτυχισμένος νιώθω μια Ανακούφιση και μια Ηρεμία.Οταν ακόμα καλύτερα δίνεις στον άλλον την ευκαιρία να σου αποδείξει ότι έκανε λάθος και ότι θέλει να είστε φίλοι και με την κάλη συμπεριφορα βλέπει ότι σε κάνει χαρούμενο απαλλάσεται ο ίδιος απο τις ενοχές που νιώθει για εσενα εξαιτίας της Ανόητης Συμπεριφοράς του και πλέον χαιρεται που τον συγχωρεσες,του έδωσες την ευκαιρία με τις πράξεις του να σε κάνει χαρούμενο και στη συνέχεια να χαίρεται και ο ίδιος και να είστε φίλοι.

Ακομα και σε Αμετανόητους άσχημους χαρακτήρες πρέπει να συγχωρούμε.

Προσοχή.Οταν συγχωρούμε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κάνουμε και παρεα με τον ανθρωπο που μας πλήγωσε.

Γιατί μπορεί εμείς να συγχωρούμε κάποιον και να αρχίσει ο αλλος να κάνει τα ίδια.

Επομενως να συγχωρείς,να ζητας συγχώρεση δείχνοντας φανερά στον άλλον που τον πλήγωσες ότι κατάλαβες το λάθος και να μην έχεις εγωισμό στα άκρα.

ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ,ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΔΙΝΟΥΜΕ Η ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥΣ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Mηπως ομως αυτη η απαθεια και ο κυνισμος που σε διακατεχει προερχεται απο μια συγγνωμη που περιμενες να ακουσεις απο καποιον και ποτε δεν την ακουσες? Αυτα που λες αυτο μου φερνει στο μυαλο. Υπαρχουν ανθρωποι που αντιμετοπιζουν τον κοσμο οπως λες εσυ αλλα συνηθως ειναι ανθρωποι μεγαλυτερης ηλικιας που εχουν κουραστει απο τη ζωη ή εχουν προδοθει απο καποιον.

Νομιζω η τωρινη μου αντιδραση εχει σχεση με αυτο που εκανα παλαιοτερα που νομιζα οτι παντα οι αλλοι εχουν δικιο, οτι μου κανουν χαρη οσοι με κανουν παρεα, οτι δεν επρεπε ποτε να κανω λαθος, οτι οι γυρω μου ειναι τελειοι και επρεπε να προσπαθω να ειμαι ανταξια και αλλα τετοια μαργαριταρια. Με αλλα λογια ημουν υπερευαισθητη προς την αντιθετη κατευθυνση. Απο τοτε που καταλαβα οτι οι περισσοτεροι κανουν τα ιδια και χειροτερα εχω γινει πολυ γουρουνα.

Αρχική Δημοσίευση από DreamRider;3336549Επισης η συγχωρεση (που οπως λες δεν αναζητας) δεν συνεπαγεται με μια "συγγνωμη" και ενα "ενταξει ρε φιλε δεν τρεχει τπτ"... Καποιες φορες η συγχωρεση ειναι απλα ενα βλεμα. Μπορει καποιοι καθημερινα να συγχωρουν συμπεριφορες σου κι εσυ απλα να μην το καταλαβαινεις.[/QUOTE:
Ξερω οτι δεν μου κρατουν κακια (και αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο για την εξελιξη της συμπεριφορας μου). Το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω αυτη την αναγκη να ζητησω συγχωρεση οπως παλαιοτερα που ενιωθα θλιψη και εκανα πραγματικη προσπαθεια αλλαγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι δεν νιωθω αυτη την αναγκη να ζητησω συγχωρεση οπως παλαιοτερα που ενιωθα θλιψη και εκανα πραγματικη προσπαθεια αλλαγης.


Ειναι καλο να αλλαζεις και να προσαρμοζεσαι μεσω των εμπειριων σου στη ζωη. Μαθαινεις απο αυτα που σου συμβαινουν. Απλα καλο ειναι να μην εισαι των ακρων... Δλδ η λυση δεν ειναι η απολυτη και κυνικη αναισθησια, ουτε βεβαια η υπερευαισθησια του στυλ "να πεσω να πεθανω" που καποιος μου φερθηκε ασχημα και δεν το αναγνωριζει. Ισως μελλοντικες εμπειριες σε οδηγησουν στο ακριβως αντιθετο αποτολεσμα. Το θεμα ειναι να βρεις την χρυση τομη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top