Συγγνώμη... έκανα λάθος!!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

τελικά έχω ακούσει - διαβάσει πολλά....


εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?


ακούει.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Έχει ακουστεί ότι.... "αν δεν μπορείς να συγχωρείς δεν ξέρεις και να αγαπάς".... καθώς επίσης και "αν δεν μπορείς να συγχωρείς και να ξεχνάς, μάθε τουλάχιστον να συγχωρείς και να προχωράς"....

τελικά έχω ακούσει - διαβάσει πολλά....


εσείς τι λέτε?
ζητάτε εύκολα συγγνώμη? συγχωρείτε και προχωράτε ή ξεχνάτε?


ακούει.... :)
Ο σκοπός είναι να το εννοής το συγνώμη αν είναι απλά για να το πεις καλύτερα μην πεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Λένε... ότι "από τότε που βγήκε η συγγνώμη, χάθηκε το φιλότιμο!"
Λένε επίσης... " συγγνώμη ζητούν οι δυνατοί και ισχυροί!"

Απο τα πρωτα πραγματα που παρατηρει καποιος που ζει εκτος Ελλαδας ειναι το ποσο πολυ συχνα λενε οι ανθρωποι 'συγγνωμη' , 'παρακαλω' και 'ευχαριστω' . Οποτε φυσικα και τον πιανει καταθληψη αναλογιζομενος το επιπεδο κοινωνικης συμπεριφορας των συμπατριωτων πισω στην Ελλαδα ...

Ισως ακουγεται ασχετο με το ζητημα του τι σημαινει συγγνωμη στις πιο στενες σχεσεις, αλλα μαλλον δεν ειναι. Οταν δεν ζητας συγγνωμη στο δρομο που πεφτεις επανω στον αλλο, ή δεν λες ποτε στη ζωη ευχαριστω σε καποιον που σε εξυπηρετησε, γιατι να εισαι καλυτερος/η στις προσωπικες σου σχεσεις ? :confused:

Υπαρχει πολυ δρομος ακομη !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ζητάω συγνώμη όταν πιστευω ότι όντως έκανα λάθος και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω...

Όσο για τις συγνώμες των άλλων τις δεχόμαι, συγχωρώ - αν και προτιμώ την λέξη καταλαβαίνω- και συνεχίζω είτε μαζί τους είτε χώρια τους....Απλά δεν μένω στάσιμη συνέχεια....Η ζωή συνεχίζεται με ή χωρίς συγνώμες...

Το θέμα είναι να μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να καταλάβεις για ποιο λόγο ενέργησε έτσι...Όταν το πετυχαίνεις αυτό τότε καταλαβαίνεις πολλά που αψηφούσες και ναι συγχωρείς....Βασικά σε όλη μου την ζωή δεν έχω συγχωρέσει έναν άνθρωπο..και βασικά δεν το βλέπω να το συγχωρώ και στο μέλλον...Ο λόγος; Δεν κατάλαβα ποτέ- όσο και να προσπάθησα- γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι και όχι γιατί με πλήγωσε....Και δεν μου είχε ζητήσει ποτέ συγνώμη για ότι έκανε....

Βασικά συγχωρώ και χωρίς συγνώμη...Είμαι πολύ ελαστική...Ίσως γιατί πιστεύω στην ανθρώπινη φύση και αδυναμίες που υπάρχουν και τις οποίες κι εγώ σαν άνθρωπος έχω 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Στη δική μου περίπτωση ισχύει το "μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή του μέρα". Και συγχωρώ, και καταλαβαίνω πότε ο άλλος το εννοεί, αλλά και ζητάω και συγνωμη αναγνωρίζοντας με αυτόν τον τρόπο τα λάθη μου. Άλλωστε, μαθαίνοντας από τα λάθη του δεν γίνεται κανείς καλύτερος?

Το ζητημα είναι να μπορείς να δεις στον άλλο αν όντως έχει μετανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Απο τα πρωτα πραγματα που παρατηρει καποιος που ζει εκτος Ελλαδας ειναι το ποσο πολυ συχνα λενε οι ανθρωποι 'συγγνωμη' , 'παρακαλω' και 'ευχαριστω' . Οποτε φυσικα και τον πιανει καταθληψη αναλογιζομενος το επιπεδο κοινωνικης συμπεριφορας των συμπατριωτων πισω στην Ελλαδα ...

Ισως ακουγεται ασχετο με το ζητημα του τι σημαινει συγγνωμη στις πιο στενες σχεσεις, αλλα μαλλον δεν ειναι. Οταν δεν ζητας συγγνωμη στο δρομο που πεφτεις επανω στον αλλο, ή δεν λες ποτε στη ζωη ευχαριστω σε καποιον που σε εξυπηρετησε, γιατι να εισαι καλυτερος/η στις προσωπικες σου σχεσεις ? :confused:

Υπαρχει πολυ δρομος ακομη !!

Εγώ βρε Κοράκι που έχω ζητήσει συγγνώμη ακόμη και απο...πόρτα επειδή έπεσα πάνω της τι να πω?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ βρε Κοράκι που έχω ζητήσει συγγνώμη ακόμη και απο...πόρτα επειδή έπεσα πάνω της τι να πω?? :P

Λοιπον αυτο μου εχει τυχει, δεν θυμαμαι εαν ηταν πορτα ή στυλος στο δρομο ... Επισης εχω πει ευχαριστω σε καποιον για κατι που του εκανα εγω ... :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi:
Λοιπον αυτο μου εχει τυχει, δεν θυμαμαι εαν ηταν πορτα ή στυλος στο δρομο ... Επισης εχω πει ευχαριστω σε καποιον για κατι που του εκανα εγω ... :blink:

Καλα αυτό να δεις πόσες φορές μου έχει τύχει!!!! Έχω χάσει το μέτρημα!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Παλιότερα δυσκολευόμουν πολύ να ξεστομίσω αυτή τη λέξη, Πίστευα ότι θίγεται ο εγωισμός μου και το "εγώ" μου και προσπαθούσα να αποδείξω την συγνώμη μου με πράξεις και όχι με λόγια. Σήμερα ζητάω πιο εύκολα συγνώμη, αλλά μόνο στις περιπτώσεις που 1) πραγματικά την εννοώ και 2) εχώ πραγματικά φταίξει.
Ως προς το θέμα αν δέχομαι την συγνώμη του άλλου, ναι, την δέχομαι, αλλά ουδέποτε ξεχνάω το τι μου έκανε. Από το πιο χαζό μέχρι το πιο σοβαρό. Αυτό με κρατάει πίσω....δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ δέχομαι την συγγνώμη μόνο αν το ύφος που θα την πεί θα με καλύψει... Και δεν νομίζω να δεχτώ πότε συγγνώμη για το ίδιο πράγμα πάνω απο μια φορά!

Επίσης ζητάω συγγνώμη όταν πιστεύω ότι φταίω και το μετάνιωσα που έκανα ότι έκανα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ...
Ακριβως αυτό κάνω κι εγώ ;) :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ακριβως αυτό κάνω κι εγώ ;) :worship:

;) Τα μεγάλα πνεύματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Ζητάω συγνώμη όταν πιστευω ότι όντως έκανα λάθος και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα να το πω...

Όσο για τις συγνώμες των άλλων τις δεχόμαι, συγχωρώ - αν και προτιμώ την λέξη καταλαβαίνω- και συνεχίζω είτε μαζί τους είτε χώρια τους....Απλά δεν μένω στάσιμη συνέχεια....Η ζωή συνεχίζεται με ή χωρίς συγνώμες...

Το θέμα είναι να μπορείς να μπεις στη θέση του άλλου και να καταλάβεις για ποιο λόγο ενέργησε έτσι...Όταν το πετυχαίνεις αυτό τότε καταλαβαίνεις πολλά που αψηφούσες και ναι συγχωρείς....Βασικά σε όλη μου την ζωή δεν έχω συγχωρέσει έναν άνθρωπο..και βασικά δεν το βλέπω να το συγχωρώ και στο μέλλον...Ο λόγος; Δεν κατάλαβα ποτέ- όσο και να προσπάθησα- γιατί συμπεριφέρθηκε έτσι και όχι γιατί με πλήγωσε....Και δεν μου είχε ζητήσει ποτέ συγνώμη για ότι έκανε....

Βασικά συγχωρώ και χωρίς συγνώμη...Είμαι πολύ ελαστική...Ίσως γιατί πιστεύω στην ανθρώπινη φύση και αδυναμίες που υπάρχουν και τις οποίες κι εγώ σαν άνθρωπος έχω 8)

Θα συμφωνήσω με την Vkey για αυτα που είπε με κάλυψε απόλυτα μέχρι και στο ότι έναν άνθρωπο δεν έχω συγχωρήσει και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να συγχωρήσω ποτέ για τους ίδιους λόγους.Ρε όντως λες να είμαστε αδερφές ψυχές??:hmm:

Όπως επίσης:
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Συγχωρώ αλλά δεν ξεχνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ρε όντως λες να είμαστε αδερφές ψυχές??:hmm:

Προτίνω να το ψάξουμε το θέμα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallou19

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ζηταω συγγνωμη ακομα κ οταν εχω αδικο μπορει να μου λενε οτι ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οταν αγαπαω δν εχω ιχνος εγωισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ποτε δεν ειχα προβλημα να ζητησω συγγνωμη για οτι λαθος εκανα...
Ισως σε αυτο να συμβαλει και οτι ασκω εντονη αυτοκριτικη.
Πολλες μαλιστα για αγαπημενα ατομα,ζηταω συγγνωμη ή κανω εγω ενα βημα πισω, ακομα και αν ξερω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω δικιο.
Μπορει να θυμωσω, αλλα κακια δεν κρατω...γιστι ο θυμος μου πηγαζει απο στεναχωρια προσωπικη οποτε οταν τελειωσει το "βρασιμο" για κατι που μου εκαναν,τοτε φυσικα και συγχωρω.
Πολυ σωστω αυτο που ειπε και ο exposed bone παντως οτι δυσκολα -ισως ποτε- δεν συγχωρει δυο φορες για το ιδιο λαθος.
Υπαρχει κι ενα ρητο που λεει: "Εαν με κοροιδεψεις μια φορα ντροπη σου,εαν με κοροιδεψεις και δευτερη...ντροπη μου".
Παντως πιστευω πως δευτερης ενιοτε και τριτης ευκαιριας χρηζουν ολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Παλιότερα δυσκολευόμουν πολύ να ξεστομίσω αυτή τη λέξη, Πίστευα ότι θίγεται ο εγωισμός μου και το "εγώ" μου και προσπαθούσα να αποδείξω την συγνώμη μου με πράξεις και όχι με λόγια. Σήμερα ζητάω πιο εύκολα συγνώμη, αλλά μόνο στις περιπτώσεις που 1) πραγματικά την εννοώ και 2) εχώ πραγματικά φταίξει.
Ως προς το θέμα αν δέχομαι την συγνώμη του άλλου, ναι, την δέχομαι, αλλά ουδέποτε ξεχνάω το τι μου έκανε. Από το πιο χαζό μέχρι το πιο σοβαρό. Αυτό με κρατάει πίσω....δυστυχώς.

κι εγώ έτσι δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Ποτε δεν ειχα προβλημα να ζητησω συγγνωμη για οτι λαθος εκανα...
Ισως σε αυτο να συμβαλει και οτι ασκω εντονη αυτοκριτικη.
Πολλες μαλιστα για αγαπημενα ατομα,ζηταω συγγνωμη ή κανω εγω ενα βημα πισω, ακομα και αν ξερω ειμαι πεπεισμενος οτι εχω δικιο.
Μπορει να θυμωσω, αλλα κακια δεν κρατω...γιστι ο θυμος μου πηγαζει απο στεναχωρια προσωπικη οποτε οταν τελειωσει το "βρασιμο" για κατι που μου εκαναν,τοτε φυσικα και συγχωρω.
Πολυ σωστω αυτο που ειπε και ο exposed bone παντως οτι δυσκολα -ισως ποτε- δεν συγχωρει δυο φορες για το ιδιο λαθος.
Υπαρχει κι ενα ρητο που λεει: "Εαν με κοροιδεψεις μια φορα ντροπη σου,εαν με κοροιδεψεις και δευτερη...ντροπη μου".
Παντως πιστευω πως δευτερης ενιοτε και τριτης ευκαιριας χρηζουν ολοι.

συμφωνω με ολα απολυτως!! ειναι ακριβως ο τροπος μου να ζηταω συγγνωμη ετσι στο ακυρο απο καποιον που αγαπαω ακομα και αν δεν φταιω.
εκτος βεβαια απο το μαυρισμενο κομματακι του exposed: εγω συγχωρω πολλες φορες για το ιδιο πραγμα, γιατι δεν αντεχω να χασω αγαπημενο προσωπο. και ειναι λαθος και το ξερω, αλλα τι να κανω. οχι μονο δευτερη και τριτη ευκαιρια αλλα επ' απειρον.....:redface:
παντως μαριε με εκφραζει ακριβως το ποστ σου!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
εκτος βεβαια απο το μαυρισμενο κομματακι του exposed: εγω συγχωρω πολλες φορες για το ιδιο πραγμα, γιατι δεν αντεχω να χασω αγαπημενο προσωπο. και ειναι λαθος και το ξερω, αλλα τι να κανω. οχι μονο δευτερη και τριτη ευκαιρια αλλα επ' απειρον.....:redface:
Μηπως δεν το συγχωρεις αλλά απλως το ξεχνάς; ή δεν του δινεις την διάσταση που θελεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top