Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Νομιζω οτι τωρα που ειμαστε στην Ανοιξη .....απο μόνη της η Φυση σου δινει την απάντηση...



Η ζωή ειναι ωραια...όσο κι αν προσπαθουν καποιοι να μας χαλασουν τη διαθεση....
Πλησιαζεις τη φυση παιρνεις βαθια ανασα και λες "η ζωή ειναι υπεροχη.".:redface:;)
Οταν επιστρεφεις στο τσιμεντο και την καθημερινότητα λες "σκουρα τα πραγματα"....
Α
λλά ετσι ειναι η ζωή:/:με τα πανω και τα κατω της... και κυριως ζουμε γιατι παντα αναζητουμε...
το κατι διαφορετικο, ξεχωριστό, που θα μας κανει να χαμογελάσουμε...

dum spiro spero
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
προτελευταίο μήνυμα της venividivici στο θέμα: "Πώς ζείτε με τα ερωτικά λάθη σας;"

τελευταίο μήνυμα της venividivici στο θέμα: "Ποιος ο λόγος για να ζούμε;"

that 's what I call way to think :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?

Φίλε έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που το έγραψες.Ελπίζω να ζεις και ας μη το δεις αυτό το μήνυμα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος για να ζούμε;
Σεξ δραγκς και ροκ και ρολλ.
Δηλαδή τσίπουρο, μανάρια και ζαμπέτας.

Σοβαρά τώρα, η ζωή είναι πανέμορφη, εκτός από κάποια μεγάλα επαναλαμβανόμενα διαστήματα που είναι άθλια και σε ωθεί στη παράνοια.
Στατιστικά -από προσωπική εμπειρία- αυτά τα διαστήματα έχουν διάρκεια 6-7 χρόνια και επαναλαμβάνονται 2 φορές κάθε 12-14 χρόνια.

Αυτά είχα να πω και τώρα χαίρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σεξ δραγκς και ροκ και ρολλ.
Δηλαδή τσίπουρο, μανάρια και ζαμπέτας.

Σοβαρά τώρα, η ζωή είναι πανέμορφη, εκτός από κάποια μεγάλα επαναλαμβανόμενα διαστήματα που είναι άθλια και σε ωθεί στη παράνοια.
Στατιστικά -από προσωπική εμπειρία- αυτά τα διαστήματα έχουν διάρκεια 6-7 χρόνια και επαναλαμβάνονται 2 φορές κάθε 12-14 χρόνια.

Αυτά είχα να πω και τώρα χαίρετε.

βασικα μπορατ θα διαφωνησω στο τελευταιο.Τα διαστηματα αυτα δεν ειναι περιοδικα και ακολουθουν γεωμετρικη προοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Άντε να πω και εγώ με τη σειρά μου την άποψή μου επί του θέματος. Γιατί να ζει κάποιος;;; Επειδή η ζωή είναι όμορφη. Αυτό το βλέπεις σε πολλά πράγματα: Κάθε πρωί που ξυπνάς και βλέπεις τον ήλιο, τα λουλούδια και γενικότερα τη φύση, το χαμόγελο των αγαπημένων σου ανθρώπων, ο έρωτας μέσα από τον οποίο γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος και φτάνεις στην ευτυχία και μέσω αυτού αγαπάς και όλο τον κόσμο..Αυτός είναι ο λόγος να ζεις, να αγαπήσεις και να αγαπηθείς πραγματικά, να μην φτάσεις κάποια στιγμή 60 χρονών και να πεις: Τι έχω κάνει μέχρι τώρα στη ζωή μου;;; Νοιάστηκε ποτέ κανείς για μένα;;; Νοιάστηκα ποτέ εγώ πραγματικά για κάποιον;;; Αυτα απο εμένα..
Αυτα περι λουλουδια και φυσης πες τα σε καποιον που ζει σε παραγκες μεσα σε κατι ερημιες και σκουπιδοτοπους. Αυτο περι αγαπημενων ανθρωπων πες το σε καποιον που εχει χασει ολους τους κοντινους του ανθρωπους. Αυτο περι ερωτα πες το σε καθε τυπισα και τυπα που θα αποριψει με την μια των αλλον επειδη δεν θα εχει λεφτα ουτε για δειγμα. Αυτο περι ηλικιας πες το σε καποιον που θα εκανε τα παντα για να φτασει μεχρι τα 60 αρκει να φτασει, και οχι να φτασει στα 60 και να εχει τετοιες βλακωδες μυξοπαρθενικες και γυναικες αποριες-ερωτησεις.

Αντε γιατι πολυ εκ του ασφαλους μιλαμε μου φαινεται. Τα εχουμε στην ζωη μας ροδινα και νομιζουμε πως τοσο ευκολα ειναι και γυρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οταν φτασεις στο σημειο να το αναρωτηθεις αυτο καλυτερα να μη ζεις τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κανένας
άντε φούντο από κανά ύψωμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γουστάρω που όσο περνάει η νύχτα, η συζήτηση για τους λόγους ύπαρξης
γίνεται όλο και περισσότερο διαφανής :confused:

...μήπως οι βεβαιότητες της παιδικής ηλικίας εξαφανίζονται στο σκοτάδι; μήπως ο χρόνος κυλά διαφορετικά όσο ο θόρυβος απ' έξω χάνεται; μήπως φταίει ο μπορατ που πόσταρε Κωστάρα Σαφέτη στο τρακ και τους εχω στα αυτιά μου (μαζι με το Γιωργο το Βελισσάρη) να ρυπαίνουν το περιβάλλον με φτηνό γούστο; :P όπως και να 'χει, η ζωή είναι ωραία
- νοτ. τι ελεγα; ναι. Η ζωή ξεχειλίζει απο κάθε δοχείo, oπως έλεγε και ο παστερνάκ. βεβαια δεν ειναι να τον εμπιστευόμαστε, ήταν και κομμουνι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ποιος ο λογος να πεθανουμε; ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μετα την ευστοχη παρατηρηση της τρελης( ; ) φιλοσοφου και τον ευφανταστο ρεμπεσκε
γιατι ποιος εχει εξερευνησει αρκετα τη ζωη ωστε να μην εχει ελπιδα προς τιποτα αλλο και να την εγκαταλειψει;:eek:συνηθως προχωραμε στο επομενο κεφαλαιο αφοτου εχουμε τελειωσει με το πρωτο (προηγουμενο)
αυτο για τις απαισιοδοξες μερες
ασε και το αλλο.μετα θανατον πως θα βλεπω τα update στο manga fox μου λες;;;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Nah,με αυτό το θρεντ μου δημιουργούνται περισσότερα ερωτήματα.
Ποιος ο λόγος να λέμε ''εγωιστές'' εκείνους που χαίρονται τη ζωή τους;
Ποιος ο λόγος να θεωρούμε ''αχάριστους'' αυτούς που δεν βρίσκουν πλέον νόημα σε αυτήν;
Και επιτέλους,ποιο είναι το reason να παριστάνουμε τους αλτρουιστές ιν φροντ οφ ε πισι;
:worry:

Γκχχ,στο δικό μου διεστραμμενο μυαλό,η απάντηση στο βαθυστόχαστο ερώτημα ''Ποιος ο λόγος να ζούμε;'' διακρίνεται σε 2 στάδια.
Ποιος ο λόγος να ζουν οι ταλαιπωρημένες προσωπικότητες που έχουν απώλειες,γενικότερα όσοι διανύουν μια αβάσταχτη πραγματικότητα;
εντ
Ποιος ο λόγος να ζουν οι άνθρωποι που δεν τους έχει τύχει (προς το παρόν) κάποιο δυσάρεστο και οδυνηρό συμβάν;
Τελοσπανδωνε,υπάρχουν άνθρωποι που ζουν και ''ζουν''.Ποτέ δεν κατάλαβα εκείνους που ξεστομίζουν το ''η ζωή δεν είναι ωραία'',την ώρα που δεν βρίσκονται σε κάποια τραγική sitch.Ή το άλλο: ''Δεν αντέχω την ανθρωπότητα,αχ στην Αιθιοπία πεινανε,ας αυτοκτονήσω και εγώ να τελειώνουμε''.
Θαρρώ πως είναι βουτηγμένοι στην υποκρισία.Διοτι,εαν δεν βρίσκεις νόημα στη δική σου ζωή,χρωμάτισε τις ζωές των άλλων.Αν πετύχεις το 2ο,θα υλοποιηθεί το 1ο.
Στο κάτω κάτω,εαν παραιτηθείς εσύ απο αυτή τη μάχη,έστω και αν είναι μοναχική,πώς θες μετά να βελτιωθεί η κατάσταση,οι συνθήκες ζωής των υπολοίπων;
Δεν ξέρω,αλλά φορ μι ο πραγματικός λόγος για να ζήσει κανεις κρύβεται στη συνεισφορά.Πνευματική,ηθική,υλική ενίοτε.
Η συνεισφορά θα σου φέρει την αναγνώριση.Όχι πάντα,αλλά σίγουρα καποια στιγμή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
για να ανακαλυψουμε αυτο το υπεροχο δωρο που λεγετε ΖΩΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για να βλέπουμε τον ήλιο να ανατελλει...:inlove::inlove::inlove::inlove:

Τολμήστε να το κανετε να δειτε τα χρωματα της φυσης την ώρα που χαραζει ο ήλιος...





Και σίγουρα θα ψελλισετε ναι υπάρχει λόγος να ζούμε....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Ο Ερωτας..........<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η Kinder σοκοφρετα ... :redface:

Αα και το σεξ, ναι και το σεξ :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γιατί η ζωή είναι ΩΡΑΙΑ!!

Η συνεισφορά θα σου φέρει την αναγνώριση.Όχι πάντα,αλλά σίγουρα καποια στιγμή.:P

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, εσύ θες να συνεισφερεις και να βοηθησεις, για την αναγνώριση? :hmm::hmm::hmm: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η περιέργεια και μόνο, του τί θα συναντήσεις αύριο...
Δεν είναι επαρκής λόγος να εξιτάρεσαι? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μια μαντινάδα από εμένα, περιεκτική και με νόημα:
Δεν έχω τίποτα να πω
παρά μονάχα τούτο:
όμορφες να ναι οι στιγμές,
ΖΩΗ γεμάτη πλούτο!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top