Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πως; Θα δημοσιεύσουν τους αιματοκρίτες τους;
Ισως και μια ηλεκτροφόρηση πρωτεϊνών;
Δεν αρκεί να δείχνεις υγιείς για να είσαι, και εκτός αυτού κάποια πολλά και σοβαρά προβλήματα, είναι πολύ πιθανό να εμφανιστούν στην πορεία.

Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Ότι πλέον - επειδή αυτή η διατροφή έχει παράδοση αιώνων υπάρχουν τα στοιχεία. Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα. (γιατί όπως είπα και πριν, είτε παμφάγος είσαι είτε χορτοφάγος, αν είναι να τρως μόνο σκουπίδια, θα αρρωστήσεις στο τέλος).

:)

Δεν περιμένουμε ακόμη να δούμε τα αποτελέσματα μίας χορτοφαγικής διατροφής στο σύνολο των ανθρώπων που την ακολουθούν, είναι ήδη καταγεγραμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ασε που τίποτα από αυτά τα χορταρικά, δεν μπορείς να τα ψήσεις στα κάρβουνα.

Ωραιότατα μανιτάρια πλευρώτους, μελιτζάνες, κολοκύθια, ωραιότατα σουβλάκια τόφου με λαχανικά...Υπάρχουν εκατοντάδες είδη λαχανικών, και μόνο 5 είδη κρέατος που μπορεί να καταναλώσει ο μέσος Έλληνας. Οι ποικιλία δεν λείπει στους χορτοφάγους, το αντίθετο θα έλεγα. Οι παμφάγοι είναι αυτοί που κολλάνε στο 'πατάτες με κρέας'.:P

Ρίξε μια ματιά και στην ενότητα του φόρουμ Τι φάγατε το μεσημέρι και θα δεις πόση ποικιλία υπάρχει...Κρέας κρέας κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς σου λέω. Ότι πλέον - επειδή αυτή η διατροφή έχει παράδοση αιώνων υπάρχουν τα στοιχεία. Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα. (γιατί όπως είπα και πριν, είτε παμφάγος είσαι είτε χορτοφάγος, αν είναι να τρως μόνο σκουπίδια, θα αρρωστήσεις στο τέλος).

:)

Δεν περιμένουμε ακόμη να δούμε τα αποτελέσματα μίας χορτοφαγικής διατροφής στο σύνολο των ανθρώπων που την ακολουθούν, είναι ήδη καταγεγραμένο.
Τα οποία που βρίσκονται;
Γιατί δεν γίνεται ένα παγκόσμιο αναγνωρισμένο συνέδριο για να ανακοινωθούν επισήμως;
Γιατί ο Π.Ο.Υ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο;
Γιατί σε κανένα επίσημα αναγνωρισμένο ιατρικό περιοδικό ή άλλο σύγγραμμα δεν αναφέρεται κάτι σχετικό;
Γιατί δεν εφαρμόζεται κάτι ανάλογο κλινικά;

Το οτι υπάρχουν μόνο 5 είδη κρέατος (που δεν είναι μόνο 5, αν υπολογίσεις και κάποιες υποκατηγορίες) δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Μπορούν να μαγειρευτούν με τόσους διαφορετικούς τρόπους, και να δώσουν υπέροχα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τα οποία που βρίσκονται;
Γιατί δεν γίνεται ένα παγκόσμιο αναγνωρισμένο συνέδριο για να ανακοινωθούν επισήμως;
Γιατί ο Π.Ο.Υ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο;
Γιατί σε κανένα επίσημα αναγνωρισμένο ιατρικό περιοδικό ή άλλο σύγγραμμα δεν αναφέρεται κάτι σχετικό;
Γιατί δεν εφαρμόζεται κάτι ανάλογο κλινικά;

Νομίζω η απάντηση είναι ξεκάθαρη.

Και ποιός σου είπε ότι δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα τα αποτελέσματα των κλινικών ερευνών; Και βιβλία έχουν κυκλοφορήσει και επίσημα έχουν ανακοινωθεί...αλλά τι περιμένες να το ακούσεις στις ειδήσεις ή να το διδάσκουν στα σχολεία ; ;)

ΠΕΡΙΛΗΨΗ


Η θέση της ΑμερικανικήςΔιαιτητικήςΈνωσης και των Διαιτολόγων του Καναδά είναι ότι οι κατάλληλα σχεδιασμένες χορτοφαγικές διατροφές είναι υγιεινές, θρεπτικά επαρκείς, και παρέχουν οφέλη υγείας στην πρόληψη και τη θεραπεία ορισμένων ασθενειών.

Περίπου το 2,5% των ενηλίκων στις Ηνωμένες Πολιτείες και το 4% των ενηλίκων στον Καναδά ακολουθούν τις χορτοφαγικές διατροφές.


Ως χορτοφαγική διατροφή ορίζεται αυτή που δεν περιλαμβάνει κρέας, ψάρι, ή πτηνά.


Το ενδιαφέρον για τη χορτοφαγία φαίνεται να αυξάνεται, με πολλά εστιατόρια και μαγειρία κολλεγίων να προσφέρουν χορτοφαγικά γεύματα σε κανονική βάση.


Έχει εμφανιστεί ουσιαστική αύξηση στις πωλήσεις τροφίμων ελκυστικών στους χορτοφάγους, και αυτά τα τρόφιμα εμφανίζονται σε πολλές υπεραγορές.


Αυτό το έγγραφο θέσης επανεξετάζει τα τρέχοντα επιστημονικά στοιχεία σχετικά με τις βασικές θρεπτικές ουσίες για τους χορτοφάγους, συμπεριλαμβανομένης της πρωτεϊ'νης, του σιδήρου, του ψευδάργυρου, του ασβεστίου, της βιταμίνης D, της ριβοφλαβίνης (βιταμίνη Β-2), της βιταμίνης Β-12, βιταμίνης Α, ν-3 λιπαρών οξέων (Ω3), και του ιωδίου.


Μια χορτοφαγική, συμπεριλαμβανομένης και της vegan (καθαρή χορτοφαγία) διατροφής, μπορεί να καλύψει τις τρέχουσες συστάσεις για όλες αυτές τις θρεπτικές ουσίες.


Σε μερικές περιπτώσεις, η χρήση εμπλουτισμένων τροφίμων ή συμπληρωμάτων μπορεί να είναι χρήσιμη στην κάλυψη των συστάσεων για μεμονωμένες θρεπτικές ουσίες.


Η καλά σχεδιασμένη vegan διατροφή και οι άλλοι τύποι των χορτοφαγικών διατροφών είναι κατάλληλες για όλα τα στάδια του κύκλου ζωής, συμπεριλαμβανομένης της διάρκειας της εγκυμοσύνης, της γαλακτοπαραγωγής, της νηπιακής ηλικίας, της παιδικής ηλικίας, και της εφηβείας.


Οι χορτοφαγικές διατροφές προσφέρουν διάφορα θρεπτικά οφέλη, συμπεριλαμβανομένων των χαμηλότερων επιπέδων κορεσμένου λίπους, χοληστερόλης, ζωικών πρωτεϊνών καθώς επίσης και πιό υψηλών επιπέδων υδατανθράκων, φυτικών ινών, μαγνήσιου, καλίου, φολικού οξέος, και αντιοξειδοτικών όπως οι βιταμίνες C και E και τα φυτοχημικά.


Οι χορτοφάγοι παρουσιάζονται να έχουν χαμηλότερους δείκτες μάζας σώματος από τους μη χορτοφάγους, καθώς επίσης και χαμηλότερα ποσοστά θανάτου από τις ισχαιμικές καρδιακές παθήσεις. Οι χορτοφάγοι παρουσιάζουν επίσης χαμηλότερα επίπεδα χοληστερόλης αίματος, χαμηλότερη πίεση αίματος και χαμηλότερα ποσοστά υπέρτασης, διαβήτη τύπου 2, και καρκίνου του προστάτη και του παχέος εντέρου.


Αν και διάφορα ομοσπονδιακά χρηματοδοτούμενα και θεσμικά προγράμματα σίτισης μπορούν να εξυπηρετήσουν τους χορτοφάγους, λίγα έχουν τρόφιμα κατάλληλα για τους vegans (καθαροί χορτοφάγοι) αυτή τη στιγμή.


Λόγω της ποικιλίας των διαιτητικών πρακτικών μεταξύ των χορτοφάγων, απαιτείται η ιδιαίτερη αξιολόγηση της διατροφικής πρόσληψης των χορτοφάγων.


Οι επαγγελματίες διαιτητικής έχουν την ευθύνη να υποστηρίξουν και να ενθαρρύνουν εκείνους που εκφράζουν ενδιαφέρον στην κατανάλωση μιας χορτοφαγικής διατροφής.


Μπορούν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στην εκπαίδευση των χορτοφάγων πελατών για τις πηγές τροφίμων συγκεκριμένων θρεπτικών ουσιών, την αγορά και προετοιμασία των τροφίμων, και οποιωνδήποτε διαιτητικών τροποποιήσεων που μπορούν να είναι απαραίτητες για να ικανοποιήσουν τις ιδιαίτερες ανάγκες.


Ο προγραμματισμός των διατροφικών επιλογών για τους χορτοφάγους μπορεί να απλοποιηθεί με τη χρήση ενός οδηγού τροφίμων που καθορίζει τις ομάδες τροφών και τις μερίδες σερβιρίσματος.


Περιοδικό της ΑμερικανικήςΔιαιτητικήςΈνωσης (JADA). Ιούνιος 2003; Τόμος 103 - Σελίδες:748-765.



American Dietetic Association


Dietitians of Canada
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
H πυραμίδα των τροφών όπως διαδίδεται και διδάσκεται σήμερα διαμορφώθηκε από το Αμερικανικό Τμήμα Αγροκαλλιέργειας (τι έκπληξη) και υπάρχει πάρα πολύ κριτική γιατί ήρθε να αντικαταστήσει τις ομάδες τροφίμων που υπήρχαν πριν από αυτή (που δεν περιλάμβαναν τόσο συχνή κατανάλωση κρέατος και γάλακτος). Η μεγαλύτερη κριτική είναι φυσικά για το 2-3 μερίδες γαλακτοκομικών και βοδινού κρέατος που προτείνει και την παντελή έλλειψη έμφασης στα τρόφιμα ολικής άλεσης που έχουν απίστευτα οφέλη για την υγεία, σε αντίθεση με τις 3 μερίδες γάλακτος που σύμφωνα με το πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ συνδέονται με καρδιοπάθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συμφωνω με το πειρατη...

Και εκτος αυτου, στην παρεα μου ειμαστε 8 ατομα.
Οι 2 ειμαστε καθαρα κρεας-μπυρα... Δεν τρωμε τπτ που να μην ειναι κρεατικο (αν και εγω τελευτεα τρωω και αλλα) και πινουμε συνεχος μπυρες (αν και τελευτεα της εχω μιωσει πολυ)
4 ακομα ειναι λιγο του κρεατος και λιγο του χορτου, δεν αποκλειουν τπτ.
1 προσπαθει να μην τρωει κρεας αλλα που και που τρωει (αν και το κανει καθρα παρασυρμενη απο την μοδα της εποης)
και η τελευτεα ουτε που θυματε απο ποτε εχει να φαει...


Σε πληροφορω οτι αποψης υγιας, φαινομαστε ολοι το ιδιο υγιεις (αυτο ελειπε, παιδακια να φαινομαστε αρρωστοι) συμφωνα ομως με εξατασεις αιματος που καπιοι απο μας προσφατα, εγω ειμαι μια χαρα, τα 2 απο τα 4 κοριτσια ειναι καλητερα, και στην μοναδικη που τρωει μονο χορταρικα ο γιατρος της ειπε να τρωει περισσοτερο κρεας (κατι συγκεκριμενο της ειπε αλλα δεν ξερω τι ακριβος) Δεν νομιζω ο γιατρος να μην ξερει.... Αυτη βεβαια αρνητε να βαλει στο στομα της οτιδηποτε κρεατικο αλλα οι εξετασεις λενε οτι πρεπει να αλλαξει συνιθια....

Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί υγείας παραδέχονται πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους, αρκεί να γίνεται υπεύθυνα

Το ιδιο ακριβος συμβενει και με το κρεας... Αμα δεν τρως συνεχια γυρους και χαμπουργερ, αλλα φας σημερα συκωτακι, αυριο μια μπριζολα στα καρβουνα, μεθαυριο κοτοπουλο κλπ δεν ειναι κακο, ισα-ισα... Αλλα πλεων οπως το εχουμε κανει δεν ειναι σωστη η διατροφη μας, για αυτο ομως δεν ευθινετε το κρεας, αλλα τι ειδους κρεας τρωμε και σε τι συχνοτιτα. Το ψαρι ξερει ποσο καλο κανει; Πολυ περισσοτερο απο οπιοδηποτε τοφου η ραπανακι η σπανακι η οτιδηποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συγνώμη βρε τοφουκόριτσο και με όλο το σεβασμό προς τις απόψεις σου, όμως δεν μπορώ να δεχτώ ως επίσημη επιστημονική πηγή μια διαιτητική ένωση. Απορώ μάλιστα πως μπορείς κι εσύ η ίδια να τη δέχεσαι την ίδια στιγμή που εμπλέκεις το κράτος των ΗΠΑ σε αυτή τη διατροφική αλυσίδα.
Θα περίμενα να διαβάσω κάτι πολύ πιο επίσημο, όχι στις ειδήσεις και στα σχολεία όπως σωστά αναφέρεις, αλλά στις αίθουσες και στις κλινικές των πανεπιστημίων σίγουρα.
Επίσης, να προσθέσω οτι ανεξάρτητα από το Αμερικανικό τμήμα Αγροκαλλιέργειας, εδώ και μερικούς αιώνες στην Ελλάδα τρώμε πολύ, μα πάρα πολύ κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συμφωνω με το πειρατη...

Και εκτος αυτου, στην παρεα μου ειμαστε 8 ατομα.
Οι 2 ειμαστε καθαρα κρεας-μπυρα... Δεν τρωμε τπτ που να μην ειναι κρεατικο (αν και εγω τελευτεα τρωω και αλλα) και πινουμε συνεχος μπυρες (αν και τελευτεα της εχω μιωσει πολυ)
4 ακομα ειναι λιγο του κρεατος και λιγο του χορτου, δεν αποκλειουν τπτ.
1 προσπαθει να μην τρωει κρεας αλλα που και που τρωει (αν και το κανει καθρα παρασυρμενη απο την μοδα της εποης)
και η τελευτεα ουτε που θυματε απο ποτε εχει να φαει...


Σε πληροφορω οτι αποψης υγιας, φαινομαστε ολοι το ιδιο υγιεις (αυτο ελειπε, παιδακια να φαινομαστε αρρωστοι) συμφωνα ομως με εξατασεις αιματος που καπιοι απο μας προσφατα, εγω ειμαι μια χαρα, τα 2 απο τα 4 κοριτσια ειναι καλητερα, και στην μοναδικη που τρωει μονο χορταρικα ο γιατρος της ειπε να τρωει περισσοτερο κρεας (κατι συγκεκριμενο της ειπε αλλα δεν ξερω τι ακριβος) Δεν νομιζω ο γιατρος να μην ξερει.... Αυτη βεβαια αρνητε να βαλει στο στομα της οτιδηποτε κρεατικο αλλα οι εξετασεις λενε οτι πρεπει να αλλαξει συνιθια....



Το ιδιο ακριβος συμβενει και με το κρεας... Αμα δεν τρως συνεχια γυρους και χαμπουργερ, αλλα φας σημερα συκωτακι, αυριο μια μπριζολα στα καρβουνα, μεθαυριο κοτοπουλο κλπ δεν ειναι κακο, ισα-ισα... Αλλα πλεων οπως το εχουμε κανει δεν ειναι σωστη η διατροφη μας, για αυτο ομως δεν ευθινετε το κρεας, αλλα τι ειδους κρεας τρωμε και σε τι συχνοτιτα. Το ψαρι ξερει ποσο καλο κανει; Πολυ περισσοτερο απο οπιοδηποτε τοφου η ραπανακι η σπανακι η οτιδηποτε...

Βρες μου έναν γιατρό που υποστηρίζει πως η καθημερινή κατανάλωση κρέατος όπως γράφεις είναι ασφαλής. Να σου πω κάτι; Έχω ένα γνωστό που είχε νεανική οστεοπόρωση. Όλοι οι συμβατικοί γιατροί του πρότειναν γάλα και φάρμακα. Ξέρεις πότε είδε την υγειά του; Όταν πήγε στη βίγκαν γιατρό στη Θεσσαλονίκη και άλλαξε διατροφή και στάση ζωής.

Το να λες πως είστε όλοι υγιείς - όταν είσαι μόνο 16 δεν μου λέει κάτι. Όπως και ότι η κοπέλα δεν τρώει κρέας και έχει πρόβλημα πάλι δεν μου λέει τίποτα γιατί συνήθως, χορτοφάγος που έχει πρόβλημα δεν κάνει κάτι σωστά (πχ Δεν γυμνάζεται, πίνει πολύ αλκοόλ, δεν τρώει ποικιλία φυτικών τροφών (όσπρια, δημητριακά, φρούτα και λαχανικά), καπνίζει). Όταν κάποιος κάνει σωστή χορτοφαγία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και τέλοσπάντων το διάβασες αυτό που πόσταρα πιο πάνω.

Και τέλοσπάντων θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε κλινικές έρευνες δεκαετιών σχετικά με τα οφέλη της χορτοφαγίας και όχι στα στατιστικά μία παρέας 8 ατόμων. Κι εγώ μπορώ να σου πω πως γνωρίζω πάνω από 50 χορτοφάγους στην Αθήνα όλων των ηλικιών και κανείς δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, ενώ κάποιοι είδαν βελτίωση (πχ σε πόνους στη μέσα, αλλεργίες και ιώσεις).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρες μου έναν γιατρό που υποστηρίζει πως η καθημερινή κατανάλωση κρέατος όπως γράφεις είναι ασφαλής. Να σου πω κάτι; Έχω ένα γνωστό που είχε νεανική οστεοπόρωση. Όλοι οι συμβατικοί γιατροί του πρότειναν γάλα και φάρμακα. Ξέρεις πότε είδε την υγειά του; Όταν πήγε στη βίγκαν γιατρό στη Θεσσαλονίκη και άλλαξε διατροφή και στάση ζωής.

Το να λες πως είστε όλοι υγιείς - όταν είσαι μόνο 16 δεν μου λέει κάτι. Όπως και ότι η κοπέλα δεν τρώει κρέας και έχει πρόβλημα πάλι δεν μου λέει τίποτα γιατί συνήθως, χορτοφάγος που έχει πρόβλημα δεν κάνει κάτι σωστά (πχ Δεν γυμνάζεται, πίνει πολύ αλκοόλ, δεν τρώει ποικιλία φυτικών τροφών (όσπρια, δημητριακά, φρούτα και λαχανικά), καπνίζει). Όταν κάποιος κάνει σωστή χορτοφαγία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και τέλοσπάντων το διάβασες αυτό που πόσταρα πιο πάνω.

Και τέλοσπάντων θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε κλινικές έρευνες δεκαετιών σχετικά με τα οφέλη της χορτοφαγίας και όχι στα στατιστικά μία παρέας 8 ατόμων. Κι εγώ μπορώ να σου πω πως γνωρίζω πάνω από 50 χορτοφάγους στην Αθήνα όλων των ηλικιών και κανείς δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας, ενώ κάποιοι είδαν βελτίωση (πχ σε πόνους στη μέσα, αλλεργίες και ιώσεις).

:)
Κανείς γιατρός δεν υποστηρίζει την καθημερινή κατανάλωση κρέατος. Ο οργανισμός χρειάζεται όλες τις τροφές και σίγουρα περισσότερα λαχανικά από όσα εγώ καταναλώνω.
Οπωσδήποτε δεν μπορεί να εξαχθεί κανένα αξιόλογο και ασφαλές συμπέρασμα από το φίλο σου με τη νεανική οστεοπόρωση, όμως, υπάρχουν κλινικές μελέτες δεκαετιών που αφορούν διατροφή αποκλειστικά βασιζόμενη στη χορτοφαγία; Θα επιμείνω. Δεν θα έπρεπε να έχει δημοσιευτεί κάπου επίσημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συγνώμη βρε τοφουκόριτσο και με όλο το σεβασμό προς τις απόψεις σου, όμως δεν μπορώ να δεχτώ ως επίσημη επιστημονική πηγή μια διαιτητική ένωση. Απορώ μάλιστα πως μπορείς κι εσύ η ίδια να τη δέχεσαι την ίδια στιγμή που εμπλέκεις το κράτος των ΗΠΑ σε αυτή τη διατροφική αλυσίδα.
Θα περίμενα να διαβάσω κάτι πολύ πιο επίσημο, όχι στις ειδήσεις και στα σχολεία όπως σωστά αναφέρεις, αλλά στις αίθουσες και στις κλινικές των πανεπιστημίων σίγουρα.
Επίσης, να προσθέσω οτι ανεξάρτητα από το Αμερικανικό τμήμα Αγροκαλλιέργειας, εδώ και μερικούς αιώνες στην Ελλάδα τρώμε πολύ, μα πάρα πολύ κρέας.

Καταρχήν η Αμερικανική Διαιτητική Ένωση είναι από τις πιο αξιόπιστες του κόσμου. Όσα διάβασες παραπάνω βασίζονται σε κλινικές έρευνες. Υπάρχουν πολλές πανεπιστημιακές έρευνες και ιατρικά συνέδρια που αποφαίνονται για την καταλληλόλητα της χορτοφαγικής δίαιτας χωρίς φυσικά να λένε "γίνετε χορτοφάγοι". Απλά αναγνωρίζουν τα οφέλη και πως ο καθένας μπορεί να ζήσει μία υγιή ζωή τρώγοντας φυτικής προέλευσης τροφές. Επειδή όμως πρέπει να κοιτάξω το αρχείο μου και να κάνω μία σούμα, επιφυλάσσομαι σε μερικές ημέρες να σου ποστάρω τα λινκ για τις πανεπιστημιακές έρευνες, οκ ; :) Δώσμου λίγο χρόνο μόνο γιατί χρειάζεται οργάνωση για να τα βάλω όλα μαζί ώστε να στα ποστάρω.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος για το 'εδώ και αιώνες'. Τις τελευταίες δεκαετίες (συγκεκριμένα μετά τη δεκαετία του '60 ) οι Έλληνες έχουν απομακρυνθεί από τη 'μεσογειακή διατροφή' και την υψηλή κατανάλωση λαχανικών με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να πεθαίνουν 7.000 Έλληνες από ασθένειες που σχετίζονται με διατροφικές συνήθειες και να είμαστε οι πιο παχύσαρκοι της Ευρώπης, ενώ 1 στις 5 Ελληνίδες (παρόλο που τρώμε τόσα γαλακτοκομικά) να πάσχει από οστεοπόρωση! 1 στα 3 παιδιά στην Ελλάδα είναι υπέρβαρα. :/:

Ωστόσο πας στο γιατρό και σου λέει να πιεις γάλα για την οστεοπόρωση (χωρίς ποτέ να σου αναφέρει πως ασβέστιο υπάρχει και στα φυτά) και να φας κρέας για πρωτεϊνη (ενώ και ο τελευταίος διαιτολόγος ξέρει πως πρωτεϊνη πλήρη παίρνεις και από τις φυτικές τροφές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καταρχήν η Αμερικανική Διαιτητική Ένωση είναι από τις πιο αξιόπιστες του κόσμου. Όσα διάβασες παραπάνω βασίζονται σε κλινικές έρευνες. Υπάρχουν πολλές πανεπιστημιακές έρευνες και ιατρικά συνέδρια που αποφαίνονται για την καταλληλόλητα της χορτοφαγικής δίαιτας χωρίς φυσικά να λένε "γίνετε χορτοφάγοι". Απλά αναγνωρίζουν τα οφέλη και πως ο καθένας μπορεί να ζήσει μία υγιή ζωή τρώγοντας φυτικής προέλευσης τροφές. Επειδή όμως πρέπει να κοιτάξω το αρχείο μου και να κάνω μία σούμα, επιφυλάσσομαι σε μερικές ημέρες να σου ποστάρω τα λινκ για τις πανεπιστημιακές έρευνες, οκ ; :) Δώσμου λίγο χρόνο μόνο γιατί χρειάζεται οργάνωση για να τα βάλω όλα μαζί ώστε να στα ποστάρω.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος για το 'εδώ και αιώνες'. Τις τελευταίες δεκαετίες (συγκεκριμένα μετά τη δεκαετία του '60 ) οι Έλληνες έχουν απομακρυνθεί από τη 'μεσογειακή διατροφή' και την υψηλή κατανάλωση λαχανικών με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να πεθαίνουν 7.000 Έλληνες από ασθένειες που σχετίζονται με διατροφικές συνήθειες και να είμαστε οι πιο παχύσαρκοι της Ευρώπης, ενώ 1 στις 5 Ελληνίδες (παρόλο που τρώμε τόσα γαλακτοκομικά) να πάσχει από οστεοπόρωση! 1 στα 3 παιδιά στην Ελλάδα είναι υπέρβαρα. :/:

Ωστόσο πας στο γιατρό και σου λέει να πιεις γάλα για την οστεοπόρωση (χωρίς ποτέ να σου αναφέρει πως ασβέστιο υπάρχει και στα φυτά) και να φας κρέας για πρωτεϊνη (ενώ και ο τελευταίος διαιτολόγος ξέρει πως πρωτεϊνη πλήρη παίρνεις και από τις φυτικές τροφές).
Αξιόπιστες του κόσμου τι; Διαιτητικές ενώσεις; Δεν μου λέει τίποτα αυτό.
Επιμένω: Υπάρχουν πανεπιστημιακές κλινικές μελέτες δεκαετιών που βασίζονται αποκλειστικά στη χορτοφαγία; Νομίζω πως σε κανένα αρχείο δεν θα βρεις κάτι τέτοιο.
Δεν διαφωνώ σε ότι λες για τη μεσογειακή δίαιτα, όμως εγώ δεν είπα αυτό. Είπα οτι εδώ και αιώνες στη χώρα μας τρώμε πολύ, πάρα πολύ κρέας. Δεν ευθύνεται καμία Αμερική για αυτό.
Επίσης καλό θα ήταν να εξετάσουμε και το κατά πόσο είναι δυνατή η απορρόφηση του ασβεστίου που περιέχουν τα φυτά από τον ανθρώπινο οργανισμό.
Ζωϊκές πρωτεϊνες δεν παίρνεις από κανένα φυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αξιόπιστες του κόσμου τι; Διαιτητικές ενώσεις; Δεν μου λέει τίποτα αυτό.
Επιμένω: Υπάρχουν πανεπιστημιακές κλινικές μελέτες δεκαετιών που βασίζονται αποκλειστικά στη χορτοφαγία; Νομίζω πως σε κανένα αρχείο δεν θα βρεις κάτι τέτοιο.

Επειδή αγαπητέ υπάρχουν οι πανεπιστημικές κλινικές μελέτες γι' αυτό και θα τις συγκεντρώσω και θα στις ποστάρω για να σου λυθεί η αμφιβολία περί των επιστημονικών δεδομένων. ;) Μην είσαι τόσο σίγουρος για κάτι που δεν έχει ψάξεις σε βάθος ή επειδή δεν έτυχε ποτέ να δεις (εκτός και αν κάθεσαι και διαβάζεις όλα τα ιατρικά περιοδικά με τις δημοσιεύσεις από πανεπιστημιακές μελέτες από χόμπι). :P


Δεν διαφωνώ σε ότι λες για τη μεσογειακή δίαιτα, όμως εγώ δεν είπα αυτό. Είπα οτι εδώ και αιώνες στη χώρα μας τρώμε πολύ, πάρα πολύ κρέας. Δεν ευθύνεται καμία Αμερική για αυτό.

Και εγώ σου ξαναλέω ξανακοίτα τις πηγές σου. Η μεγάλη κατανάλωση κρέατος στην Ελλάδα ξεκίνησε εδώ και 40 χρόνια. :) Και ευθύνεται κατά πολύ τα δεδομένα που υιοθετήθηκαν από Αμερική πλευρά όπως γίνεται πολύ συχνά σε επιστημονικές εξελίξεις. Άσε που ο τρόπος ζωής μας γίνεται πιο αμερικάνικος έτσι κι αλλιώς (βλ. junk food και έλλειψη άσκησης, αριθμοί υπέρβαρων ανθρώπων).

Επίσης καλό θα ήταν να εξετάσουμε και το κατά πόσο είναι δυνατή η απορρόφηση του ασβεστίου που περιέχουν τα φυτά από τον ανθρώπινο οργανισμό. Ζωϊκές πρωτεϊνες δεν παίρνεις από κανένα φυτό.

Το ασβέστιο απορροφάται από τα φυτά μία χαρά, χωρίς να έχεις τα αρνητικά του γάλακτος (λίπος, ζωική πρωτεϊνη κλπ). Και παραθέτω από την PHYSICIANS COMMITTEE FOR RESPONSIBLE MEDICINE

Πολλοί άνθρωποι αποφεύγουν το γάλα γιατι περιέχει κορεσμένο λίπος, χοληστερόλη, αλλεργιογόνες πρωτεΐνες, λακτόζη, και συχνά ίχνη μόλυνσης, ή απλά επειδή δεν αισθάνονται καλά μετά την κατανάλωση γαλακτοκομικών προιόντων. Το γάλα επίσης συνδέεται με τον (νεανικό) διαβήτη τύπου 1 και άλλες σοβαρές παθήσεις. Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές άλλες καλές πηγές ασβεστίου.

Το να διατηρήσετε τα κόκκαλά σας γερά εξαρτάται περισσότερο από τη παρεμπόδιση της απώλειας ασβεστίου από το σώμα σας παρά από το να ενισχύσετε την εισαγωγή ασβεστίου σας.

Μερικοί πολιτισμοί καταναλώνουν λίγα ή καθόλου γαλακτοκομικά προιόντα και τυπικά παίρνουν λιγότερα από 500 μιλλιγκράμ ασβεστίου την ημέρα. Όμως, αυτοί οι άνθρωποι γενικά έχουν χαμηλά ποσοστά οστεοπόρωσης. Πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι η άσκηση και άλλοι παράγοντες έχουν περισσότερο να κάνουν με την οστεοπόρωση από ότι η πρόσληψη ασβεστίου.

ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ


Σχεδόν όλο το ασβέστιο στο σώμα είναι στα κόκκαλα. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό στο αίμα, το οποίο είναι υπεύθυνο για σημαντικές λειτουργίες όπως η σύσπαση των μυών, η διατήρηση του χτύπου της καρδιάς, και η μεταφορά των νευρικών ερεθισμάτων. Εμείς χάνουμε ασβέστιο από το αίμα σε κανονική βάση μέσω των ούρων, του ιδρώτα, και των περιττωμάτων. Αυτό ανανεώνεται με ασβέστιο από τα κόκκαλα ή από τη διατροφή. Τα οστά συνεχώς αποδομούνται και ανανεώνονται. Μέχρι την ηλικία των 30 ή κάπου εκεί, χτίζουμε περισσότερη οστική μάζα απʼ όση χάνουμε. Αργότερα, τα οστά τείνουν να αποδομούνται περισσότερο από το να ξαναχτίζονται. Η απώλεια υπερβολικού ασβεστίου από τα οστά μπορεί να οδηγήσει σε εύθραυστα κόκκαλα ή οστεοπόρωση.

Πόσο γρήγορα χάνεται το ασβέστιο εξαρτάται, εν μέρει, από το είδος και την ποσότητα της πρωτεΐνης που τρώτε, καθώς επίσης και από άλλες επιλογές στη διατροφή και στο τρόπο ζωής.

ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ

Ένας αριθμός παραγόντων επηρεάζουν την απώλεια ασβεστίου από το σώμα:

▪ Η διατροφή που είναι πλούσια σε πρωτεΐνη κάνει να χάνεται περισσότερο ασβέστιο μέσω των ούρων. Η πρωτεΐνη από ζωικά προιόντα είναι πολύ πιο πιθανό να προκαλέσει απώλεια ασβεστίου από ό,τι η πρωτεΐνη από τις φυτικές πηγές. Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που οι βετζετέριαν τείνουν να έχουν ισχυρότερα κόκκαλα από τους κρεατοφάγους.

▪ Η διατροφή που είναι πλούσια σε αλάτι αυξάνει τις απώλειες ασβεστίου μέσω των ούρων.

▪ Η καφεΐνη αυξάνει τον ρυθμό με τον οποίο χάνεται το ασβέστιο μέσω των ούρων.

▪ Το κάπνισμα αυξάνει την απώλεια ασβεστίου από το σώμα.

Ένας αριθμός παραγόντων αυξάνουν τη παραγωγή ασβεστίου στο σώμα:


Η άσκηση είναι ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες στη διατήρηση της υγείας των οστών.

▪ Η έκθεση στο φως του ήλιου επιτρέπει στο σώμα να παράγει τη βιταμίνη D που βοηθάει στο χτίσιμο των οστών.

▪ Η κατανάλωση άφθονων ποσοτήτων φρούτων και λαχανικών βοηθάει να διατηρηθεί το ασβέστιο στα κόκκαλα.

▪ Η κατανάλωση ασβεστίου από φυτικές πηγές, ειδικά από τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά και τα φασόλια, προσφέρει ένα από τα δομικά υλικα για το χτίσιμο των οστών.


ΠΗΓΕΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ


Η άσκηση και μια διατροφή μέτρια σε πρωτεΐνη θα βοηθήσουν να προστατεύσουν τα κόκκαλά σας. Οι άνθρωποι που τρώνε φυτικά βασισμένη διατροφή και είναι δραστήριοι έχουν πιθανόν λιγότερες ανάγκες ασβεστίου. Όμως,είναι ακόμα σημαντικό να τρώνε τροφές πλούσιες σε ασβέστιο κάθε μέρα. Ο πίνακας "Ασβέστιο στις Τροφές" δίνει το ποσό ασβεστίου που βρίσκεται σε μερικές θαυμάσιες φυτικές πηγές. Μια γρήγορη ματιά δείχνει πόσο εύκολο είναι να καλύψουμε τις ανάγκες ασβεστίου. Τα δείγματα μενού στη σελί-δα 5 προσφέρουν το καθένα περίπου 1000 μιλλιγκράμ ασβεστίου.

----

Γι' αυτό και παρ'ολο που στις δυτικές χώρες καταναλώνονται πολλά γαλακτοκομικά οι αριθμοί γυναικών με οστεοπόρωση αυξάνονται αντί να μειώνονται, σε αντίθεση με τις γυναίκες πχ στην Κίνα που στην πλειοψηφία τους λαμβάνουν το ασβέστιο από φυτικές πηγές έχουν χαμηλά ποσοστά οστεοπόρωσης. (Αποτέλεσμα κλινικών ερευνών δεκαετιών) Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί παρ' όλη τη θάλασσα γαλακτοκομικών στην ελλάδα, οι γυναίκες εξακολουθούν να πάσχουν; Γιατί δεν τις οφελεί αυτό το ασβέστιο που παίρνουν; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επειδή αγαπητέ υπάρχουν οι πανεπιστημικές κλινικές μελέτες γι' αυτό και θα τις συγκεντρώσω και θα στις ποστάρω για να σου λυθεί η αμφιβολία περί των επιστημονικών δεδομένων. ;) Μην είσαι τόσο σίγουρος για κάτι που δεν έχει ψάξεις σε βάθος ή επειδή δεν έτυχε ποτέ να δεις (εκτός και αν κάθεσαι και διαβάζεις όλα τα ιατρικά περιοδικά με τις δημοσιεύσεις από πανεπιστημιακές μελέτες από χόμπι). :P
Από χόμπι όχι βέβαια. Είναι η δουλειά μου όμως. Κι αν υπήρχε κάτι τέτοιο, πιστεύω πως κάποιος θα με είχε ενημερώσει.




Και εγώ σου ξαναλέω ξανακοίτα τις πηγές σου. Η μεγάλη κατανάλωση κρέατος στην Ελλάδα ξεκίνησε εδώ και 40 χρόνια. :) Και ευθύνεται κατά πολύ τα δεδομένα που υιοθετήθηκαν από Αμερική πλευρά όπως γίνεται πολύ συχνά σε επιστημονικές εξελίξεις. Άσε που ο τρόπος ζωής μας γίνεται πιο αμερικάνικος έτσι κι αλλιώς (βλ. junk food και έλλειψη άσκησης, αριθμοί υπέρβαρων ανθρώπων).
Δεν αμφιβάλλω, εκείνο που εγώ λέω όμως είναι ότι τρώγαμε κρέας και πολύ πριν 40 χρόνια.



το ασβέστιο απορροφάται από τα φυτά μία χαρά, χωρίς να έχεις τα αρνητικά του γάλακτος (λίπος, ζωική πρωτεϊνη κλπ). Και παραθέτω από την PHYSICIANS COMMITTEE FOR RESPONSIBLE MEDICINE
https://www.pcrm.org/
Αλήθεια, αυτό το πρόσεξες στην παραπάνω σελίδα που παραθέτεις; The site does not provide medical or legal advice. This Web site is for information purposes only.


Γι' αυτό και παρ'ολο που στις δυτικές χώρες καταναλώνονται πολλά γαλακτοκομικά οι αριθμοί γυναικών με οστεοπόρωση αυξάνονται αντί να μειώνονται, σε αντίθεση με τις γυναίκες πχ στην Κίνα που στην πλειοψηφία τους λαμβάνουν το ασβέστιο από φυτικές πηγές έχουν χαμηλά ποσοστά οστεοπόρωσης. (Αποτέλεσμα κλινικών ερευνών δεκαετιών) Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί παρ' όλη τη θάλασσα γαλακτοκομικών στην ελλάδα, οι γυναίκες εξακολουθούν να πάσχουν; Γιατί δεν τις οφελεί αυτό το ασβέστιο που παίρνουν; ;)
Αποτελέσματα κλινικών ερευνών δεκαετιών δημοσιεύονται σε ένα εμπορικό βιβλίο;
Γιατί όχι σε ένα σύγγραμμα πανεπιστημίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί παρ' όλη τη θάλασσα γαλακτοκομικών στην ελλάδα, οι γυναίκες εξακολουθούν να πάσχουν; Γιατί δεν τις οφελεί αυτό το ασβέστιο που παίρνουν; ;)
Δεν φτάνει μόνο η θάλασσα.
Πρέπει να ξέρεις και να κολυμπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Από χόμπι όχι βέβαια. Είναι η δουλειά μου όμως. Κι αν υπήρχε κάτι τέτοιο, πιστεύω πως κάποιος θα με είχε ενημερώσει. Δεν αμφιβάλλω, εκείνο που εγώ λέω όμως είναι ότι τρώγαμε κρέας και πολύ πριν 40 χρόνια. [/url] Αλήθεια, αυτό το πρόσεξες στην παραπάνω σελίδα που παραθέτεις; The site does not provide medical or legal advice. This Web site is for information purposes only. Αποτελέσματα κλινικών ερευνών δεκαετιών δημοσιεύονται σε ένα εμπορικό βιβλίο; Γιατί όχι σε ένα σύγγραμμα πανεπιστημίου;

Καταρχήν η ένστασή μου ως προς την κατανάλωση κρέατος στην Ελλάδα 'εδώ και αιώνες' ήταν στην έκφρασή σου "πολύ κρέας". Αυτό που γράφεις για την PCRM το πρόσεξα φυσικά αλλά αναφέρεται στη σελίδα, όχι στα αποτελέσματα τις PCRM. Οφείλω ωστόσο να σε καλύψω με στοιχεία, μιας και όπως λες είναι η δουλειά σου και στο υποσχέθηκα.

Οι πιο σημαντικές έρευνες σχετικά με το θέμα βρίσκονται παρακάτω. Φυσικά δεν μπορώ να τις ποστάρω ολόκληρες αλλά αφού είναι η δουλειά σου είμαι σίγουρη πως αν σε ενδιαφέρει μπορείς να τις βρεις και να τις μελετήσεις για να σου λυθούν τυχόν απορίες ή αμφιβολίες. Είμαι σίγουρη πως μπορείς να βρεις τα σχετικά συγγράματα σχετικά εύκολα.

Η Βρετανική Ιατρική Ένωση (BMA) ήταν η πρώτη που έριξε φως στα οφέλη της χορτοφαγικής διατροφής με δημοσίευση μελέτης το 1986. Βασιζόμενη σε μεγάλο όγκο ερευνών, κατέληξε πως οι χορτοφάγοι όχι μόνο έχουν χαμηλότερη χοληστερίνη αλλά έχουν μικρές πιθανότητες για καρδιακές παθήσεις, παχυσαρκία, υψηλή αρτηριακή πίεση, καρκίνο, πέτρες στη χολή και εντερικές διαταραχές.

Ξεκινώντας το 1983, η Μελέτη της Κίνας (
TheChinaStudy) μελέτησε 6.500 συμμετέχοντες για αρκετά χρόνια, καταγράφοντας τις διατροφικές τους συνήθειες, τον τρόπο ζωής τους και την κατάσταση της υγείας τους. Αυτή η έρευνα ήταν μία προσπάθεια τριών χωρών, Κίνας, Μ. Βρετανίας και ΗΠΑ. Τα πρώτα αποτελέσματα ήρθαν στο φως της δημοσιότητας το 1989 (αποσπάσματα στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και εδώ) , και ήταν χωρίς προηγούμενο. Όσο λιγότερο κρέας κατανάλωνε το υποκείμενο, τόσο χαμηλότερη ήταν η πιθανότητα χρόνιων παθήσεων όπως καρδιακά επεισόδια, καρκίνος, διαβήτη. Η μελέτη αυτή επίσης διέλυσε το ʽδυτικόʼ μύθο ότι το κρέας αποτελεί βασική πηγή σιδήρου. Στην έρευνα καταγράφηκε πως οι χορτοφαγικές δίαιτες των Κινέζων, παρέχουν στο μέσο χορτοφάγο το διπλάσιο σίδηρο από αυτόν που λαμβάνει στις ΗΠΑ ο μέσος παμφάγος.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) δημοσίευσε τα δικά του συμπεράσματα σχετικά με τις χορτοφαγικές και βίγκαν διατροφές σε αναφορά του 1991. Ο ΠΟΥ όχι μόνο επιβεβαίωσε τα ευρύματα της ChinaStudy, αλλά κατέγραψε ότι η διατροφή πλούσια σε κρέας και γαλακτοκομικά ευθύνονται και για άλλες ασθένειες όπως οστεοπόρωση και χαμηλή οστική μάζα, καθώς και νεφρική ανεπάρκεια. Ο ΠΟΥ έφτασε στο σημείο να προβλέψει τότε τη σημερινή κρίση καρκίνου στο δυτικό κόσμο ως αποτέλεσμα της πλούσιας σε κρέας διατροφής. Η αναφορά του ΠΟΥ άσκησε κριτική στη τροφική πυραμίδα που προωθούν οι κυβερνήσεις των δυτικών χωρών και η οποιά προβάλλει τα γαλακτοκομικά και το κρέας ως απαραίτητες τροφές, και πρότεινε την προώθηση χορτοφαγικών διατροφών με το κρέας και το γάλα να γίνονται προαιρετικές τροφές.

Μερικές ακόμη για τα οφέλη της χορτοφαγίας

(https://www.who.int/dietphysicalactivity/publications/f&v_cvd_diabetes.pdf
(Diet nutritions and the prevention of Cancer)

Άλλη μία οργάνωση που ζύγισε τα οφέλη της χορτοφαγίας και της καθαρής χορτοφαγίας είναι η Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM).Αυτή η οργάνωση αποτελείται από 5.000 Αμερικανούς γιατρούς, ανάμεσά τους ο William Roberts, διευθυντής του έγκυρου ιατρικού περιοδικού The American Journal of Cardiology. Η οργάνωση PCRM συγκέντρωσε 100 δημοσιευμένες μελέτες σχετικά με τη χορτοφαγία που διεξήχθησαν σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Επιβεβαίωσε πως η σημαντική μείωση θανατηφόρων ασθενειών συνδέεται με τη χορτοφαγική και βίγκαν διατροφή. Σε αναφορά που δημοσίευσαν το 1995, ζήτησαν από την αμερικανική κυβέρνηση να αναθεωρήσει τις διατροφικές συστάσεις ώστε να συμφωνούν με τα ευρύματα της μελέτης. Το 1996, η κυβέρνηση για πρώτη φορά αναφέρθηκε στο θέμα αναγνωρίζοντας πως μία χορτοφαγική διατροφή είναι υγιεινή, ανταποκρίνεται στις καθημερινές διατροφικές συστάσεις και διαθέτει επαρκή πρωτείνη.

Σχεδόν την ίδια περίοδο που γίνονταν οι προηγούμενες έρευνες, η OxfordStudy, (Imperial Cancer Research Fund, Cancer Epidemiology Unit, Radcliffe Infirmary, Oxford, United Kingdom. appleby@icrf.icnet.uk) ακολουθούσε. Τα στοιχεία της μελέτης συγκεντρώθηκαν σε διάστημα 13 ετών και αναφέρονται σε 11.000 ανθρώπους (. Τα ευρήματα επιβεβαίωσαν πως οι χορτοφάγοι, έχουν ελάχιστες καρδιοπάθειες, διαβήτη, καρκίνο και άλλες ασθένειες, ενώ βρήκαν μία μείωση 20% στους πρόωρους θανάτους. Με απλά λόγια, η μελέτη λέει πως αν ακολουθεί κανείς μία χορτοφαγική ή βίγκαν διατροφή, έχει 20% μεγαλύτερη πιθανότητα να ζήσει μία μακρά και υγιεινή ζωή σε σχέση με κάποιο που τρώει κρέας.

Όσο για τα ευρήματα που ανέφερα προηγουμένως της Αμερικανικής Διαιτητικής Ένωσης μπορεί να μη τα θεωρείς αξιόπιστα, δεν έχουν ίδια γνώμη μαζί σου όμως η επιστημονική κοινότητα ανά τον κόσμο που την αναγνωρίζει ως μία από τις πιο αξιόπιστες και αξιόλογες επιστημονικές ενώσεις σε θέματα διατροφής.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Όπως καταλαβαίνεις οι έρευνες τελικά καταλήγουν πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους. Και κάθε μέρα έρχονται στο φως -ευτυχώς- και νέα στοιχεία.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
tofugirl για το αρθρο που παρεθεσε η Youki δεν μας ειπες τη γνωμη σου.

Και εχω και ενα ερωτημα. Στις ερευνες βλεπουμε οτι η μειωση του κρεατος ωφελεί σε διαφορες παθησεις. Δε βλεπουμε να λενε οτι πρεπει να κοπει τελειως, ουτε οτι μια αμιγως χορτοφαγικη διαιτα ειναι κατι το ιδανικο. Παιζει ρολο λοιπον και το οτι η συγκριση γινεται και με πληθυσμους που τρωνε πολλα ζωικα προιοντα.

Εχει αποδειξει κανεις οτι με μια σωστη διαιτα παμφαγου, που περιεχει περιορισμενα ζωικα, ειναι ανθυγειινη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η Βρετανική Ιατρική Ένωση (BMA) ήταν η πρώτη που έριξε φως στα οφέλη της χορτοφαγικής διατροφής με δημοσίευση μελέτης το 1986. Βασιζόμενη σε μεγάλο όγκο ερευνών, κατέληξε πως οι χορτοφάγοι όχι μόνο έχουν χαμηλότερη χοληστερίνη αλλά έχουν μικρές πιθανότητες για καρδιακές παθήσεις, παχυσαρκία, υψηλή αρτηριακή πίεση, καρκίνο, πέτρες στη χολή και εντερικές διαταραχές.
Δεν διαφωνώ, αυτά είναι δεδομένα.
Αυτά όμως δεν είναι αρκετά για να είναι κανείς υγιής.
Ξεκινώντας το 1983, η Μελέτη της Κίνας (TheChinaStudy) μελέτησε 6.500 συμμετέχοντες για αρκετά χρόνια, καταγράφοντας τις διατροφικές τους συνήθειες, τον τρόπο ζωής τους και την κατάσταση της υγείας τους. Αυτή η έρευνα ήταν μία προσπάθεια τριών χωρών, Κίνας, Μ. Βρετανίας και ΗΠΑ. Τα πρώτα αποτελέσματα ήρθαν στο φως της δημοσιότητας το 1989 (αποσπάσματα στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και εδώ) , και ήταν χωρίς προηγούμενο. Όσο λιγότερο κρέας κατανάλωνε το υποκείμενο, τόσο χαμηλότερη ήταν η πιθανότητα χρόνιων παθήσεων όπως καρδιακά επεισόδια, καρκίνος, διαβήτη. Η μελέτη αυτή επίσης διέλυσε το ʽδυτικόʼ μύθο ότι το κρέας αποτελεί βασική πηγή σιδήρου. Στην έρευνα καταγράφηκε πως οι χορτοφαγικές δίαιτες των Κινέζων, παρέχουν στο μέσο χορτοφάγο το διπλάσιο σίδηρο από αυτόν που λαμβάνει στις ΗΠΑ ο μέσος παμφάγος.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) δημοσίευσε τα δικά του συμπεράσματα σχετικά με τις χορτοφαγικές και βίγκαν διατροφές σε αναφορά του 1991. Ο ΠΟΥ όχι μόνο επιβεβαίωσε τα ευρύματα της ChinaStudy, αλλά κατέγραψε ότι η διατροφή πλούσια σε κρέας και γαλακτοκομικά ευθύνονται και για άλλες ασθένειες όπως οστεοπόρωση και χαμηλή οστική μάζα, καθώς και νεφρική ανεπάρκεια. Ο ΠΟΥ έφτασε στο σημείο να προβλέψει τότε τη σημερινή κρίση καρκίνου στο δυτικό κόσμο ως αποτέλεσμα της πλούσιας σε κρέας διατροφής. Η αναφορά του ΠΟΥ άσκησε κριτική στη τροφική πυραμίδα που προωθούν οι κυβερνήσεις των δυτικών χωρών και η οποιά προβάλλει τα γαλακτοκομικά και το κρέας ως απαραίτητες τροφές, και πρότεινε την προώθηση χορτοφαγικών διατροφών με το κρέας και το γάλα να γίνονται προαιρετικές τροφές.

Πουθενά όμως δεν γίνεται λόγος για διατροφή βασισμένη αποκλειστικά σε χορταρικά και παντελή έλλειψη κρέατος και γαλακτοκομικών.
Το οτι η υπερβολική κατανάλωση κρέατος βλάπτει, είναι ήδη γνωστό.


Άλλη μία οργάνωση που ζύγισε τα οφέλη της χορτοφαγίας και της καθαρής χορτοφαγίας είναι η Physicians Committee for Responsible Medicine (PCRM).Αυτή η οργάνωση αποτελείται από 5.000 Αμερικανούς γιατρούς, ανάμεσά τους ο WilliamRoberts, διευθυντής του έγκυρου ιατρικού περιοδικού TheAmericanJournalofCardiology. Η οργάνωση PCRMσυγκέντρωσε 100 δημοσιευμένες μελέτες σχετικά με τη χορτοφαγία που διεξήχθησαν σε διάφορα σημεία του πλανήτη. Επιβεβαίωσε πως η σημαντική μείωση θανατηφόρων ασθενειών συνδέεται με τη χορτοφαγική και βίγκαν διατροφή. Σε αναφορά που δημοσίευσαν το 1995, ζήτησαν από την αμερικανική κυβέρνηση να αναθεωρήσει τις διατροφικές συστάσεις ώστε να συμφωνούν με τα ευρύματα της μελέτης. Το 1996, η κυβέρνηση για πρώτη φορά αναφέρθηκε στο θέμα αναγνωρίζοντας πως μία χορτοφαγική διατροφή είναι υγιεινή, ανταποκρίνεται στις καθημερινές διατροφικές συστάσεις και διαθέτει επαρκή πρωτείνη.

Σχεδόν την ίδια περίοδο που γίνονταν οι προηγούμενες έρευνες, η OxfordStudy, (Imperial Cancer Research Fund, Cancer Epidemiology Unit, Radcliffe Infirmary, Oxford, United Kingdom. appleby@icrf.icnet.uk) ακολουθούσε. Τα στοιχεία της μελέτης συγκεντρώθηκαν σε διάστημα 13 ετών και αναφέρονται σε 11.000 ανθρώπους (. Τα ευρήματα επιβεβαίωσαν πως οι χορτοφάγοι, έχουν ελάχιστες καρδιοπάθειες, διαβήτη, καρκίνο και άλλες ασθένειες, ενώ βρήκαν μία μείωση 20% στους πρόωρους θανάτους. Με απλά λόγια, η μελέτη λέει πως αν ακολουθεί κανείς μία χορτοφαγική ή βίγκαν διατροφή, έχει 20% μεγαλύτερη πιθανότητα να ζήσει μία μακρά και υγιεινή ζωή σε σχέση με κάποιο που τρώει κρέας.

Όσο για τα ευρήματα που ανέφερα προηγουμένως της Αμερικανικής Διαιτητικής Ένωσης μπορεί να μη τα θεωρείς αξιόπιστα, δεν έχουν ίδια γνώμη μαζί σου όμως η επιστημονική κοινότητα ανά τον κόσμο που την αναγνωρίζει ως μία από τις πιο αξιόπιστες και αξιόλογες επιστημονικές ενώσεις σε θέματα διατροφής.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Όπως καταλαβαίνεις οι έρευνες τελικά καταλήγουν πως η χορτοφαγική διατροφή είναι κατάλληλη για όλους. Και κάθε μέρα έρχονται στο φως -ευτυχώς- και νέα στοιχεία.
:)
Δυστυχώς δεν με κάλυψες.
Μπορεί να αναφέρεις πως οι παραπάνω πηγές είναι αναγνωρισμένες από την επιστημονική κοινότητα, όμως εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμία τέτοια δημοσιευμένη μελέτη σε κανένα επιστημονικό σύγγραμμα και σε κανένα επιστημονικό συνέδριο και καμία δημοσιευμένη κλινική έρευνα.
Ολοι παραδέχονται οτι η υπερβολική κατανάλωση κρέατος είναι βλαβερή, δεν υποστηρίζουν όμως την πλήρη απουσία του από τη διατροφική μας αλυσίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ πάντως ψήνομαι γενικά να γίνω χορτοφάγος, κυρίως γιατί ούτως ή άλλως το κρέας δε μου αρέσει ιδιαίτερα.Με πείσανε αρκετά τα επιχειρήματα περί κτηνωδίας.

Πάντως, αν και αρκετά εμπεριστατωμένη και συγκροτημένη, κάτι δε μου αρέσει γενικά στην ενημέρωση που προσφέρεις τοφού. Αν και την εκτιμώ πολύ, κάτι νομίζω ότι χάσκει. Δεν ξέρω τι!

Τέλος, θα ψάξω να βρω τοφού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πουθενά όμως δεν γίνεται λόγος για διατροφή βασισμένη αποκλειστικά σε χορταρικά και παντελή έλλειψη κρέατος και γαλακτοκομικών. Το οτι η υπερβολική κατανάλωση κρέατος βλάπτει, είναι ήδη γνωστό.
Ολοι παραδέχονται οτι η υπερβολική κατανάλωση κρέατος είναι βλαβερή, δεν υποστηρίζουν όμως την πλήρη απουσία του από τη διατροφική μας αλυσίδα.


O Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας
άσκησε κριτική στη τροφική πυραμίδα που προωθούν οι κυβερνήσεις των δυτικών χωρών και η οποιά προβάλλει τα γαλακτοκομικά και το κρέας ως απαραίτητες τροφές, και πρότεινε την προώθηση χορτοφαγικών διατροφών με το κρέας και το γάλα να γίνονται προαιρετικές τροφές. :hmm:

Δυστυχώς δεν με κάλυψες.
Μπορεί να αναφέρεις πως οι παραπάνω πηγές είναι αναγνωρισμένες από την επιστημονική κοινότητα, όμως εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμία τέτοια δημοσιευμένη μελέτη σε κανένα επιστημονικό σύγγραμμα και σε κανένα επιστημονικό συνέδριο και καμία δημοσιευμένη κλινική έρευνα.

Και σου είπα να ψάξεις να βρεις τα συγγράματα με τις συγκεκριμένες ημερομηνίες αν σε ενδιαφέρει σε βάθος να αξιολογήσεις τις πηγές. Μου ζήτησες δημοσιευμένες έρευνες και σου παραθέτω αυτές από τις πιο αναγνωρισμένες ιατρικές οργανώσεις του κόσμου που έχουν το καθολικό σεβασμό της επιστημονικής κοινότητας. Το ότι εσύ προσωπικά δεν έτυχε να τα δεις, θεωρείς ότι είναι σοβαρό επιχείρημα;

Αν δεν σε πείθει ούτε αυτό που λέει ο ΠΟΥ για την προαιρετική φύση που θα έπρεπε να έχουν τα ζωικά παράγωγα, τότε τι να πω; Έκανα ό,τι μπορούσα για να σου παρέχω τα στοιχεία για το γεγονός ότι μία χορτοφαγική δίαιτα είναι κατάλληλη για όλους. Από κει και πέρα, όποιος θέλει να το ψάξει περαιτέρω ας κάνει μία έρευνα στα στοιχεία που βρίσκονται στα διάφορα συγγράματα και μόνος του.

Έχω την εντύπωση πως την καλύτερη μελέτη να φέρω στο πόστ...πάλι δεν θα είναι αρκετή. ;););) I rest my case.

Εχει αποδειξει κανεις οτι με μια σωστη διαιτα παμφαγου, που περιεχει περιορισμενα ζωικα, ειναι ανθυγειινη ;

Αυτό δεν το γνωρίζω και επιφυλάσσομαι. :)

Εγώ πάντως ψήνομαι γενικά να γίνω χορτοφάγος, κυρίως γιατί ούτως ή άλλως το κρέας δε μου αρέσει ιδιαίτερα.Με πείσανε αρκετά τα επιχειρήματα περί κτηνωδίας.

Πάντως, αν και αρκετά εμπεριστατωμένη και συγκροτημένη, κάτι δε μου αρέσει γενικά στην ενημέρωση που προσφέρεις τοφού. Αν και την εκτιμώ πολύ, κάτι νομίζω ότι χάσκει. Δεν ξέρω τι!

Τέλος, θα ψάξω να βρω τοφού :)

Αν το βρεις πέσμου. :D Καλή αναζήτηση για τοφού!

tofugirl για το αρθρο που παρεθεσε η Youki δεν μας ειπες τη γνωμη σου. ;

Τι να σχολιάσω για ένα κείμενο που έχει την εξής πρόταση μέσα
All this evidence points to our being pure carnivores, as are the big cats.

εμ...Αν ήμασταν σαρκοφάγα σαν τα λιοντάρια δεν θα χρειαζόμασταν εργαλεία για να κηνυγήσουμε τροφή ούτε όπλα.
Θα είχαμε δόντια, νύχια και ταχύτητα ανάλογη των αναγκών μας σε θήραμα.
:whistle:

Επίσης αναφέρει πως μπορούμε να επιβιώσουμε ΧΩΡΙΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!
ντόινγκ! Ας βρει έναν επιστήμονα να του το υποστηρίξει αυτό ! Από τις μεγαλύτερες ανακρίβειες.

Αλλά ας μην ξεκινήσουμε τον κύκλο πάλι....Καταντά κουραστικό.

Και να καταλήξω μετά από όοοοολη αυτή τη συζήτηση για το αν η χορτοφαγία είναι πιο υγιεινή ή όχι. Το θέμα είναι πως εμένα προσωπικά ποσώς θα με αφορούσε αν ο κρεοφάγος θα πεθάνει από καρκίνο ή εγκεφαλικό, αν η επιλογή του αυτή δεν είχε συνέπειες σε ένα άλλο πλάσμα και στο πλανήτη. Η απόφαση του τι θα βάλεις στο στομάχι σου ή τι θεωρείς φυσικό καύσιμο για το σώμα σου είναι δική σου στο φινάλε. Δική σου και η ευθύνη για την υγεία σου. Το θέμα είναι αυτή η απόφασή σου τι επίπτωση έχει σε έναν άλλο ζωντανό οργανισμό και το περιβάλλον που στο τέλος τέλος το μοιραζόμαστε όλοι. Εγώ δηλαδή το βλέπω πως ο άνθρωπος που δεν νοιάζεται για το περιβάλλον, στερεί το δικό μου δικαίωμα και το δικαίωμα του παιδιού μου σε ένα πλανήτη βιώσιμο. Κι εκεί το θέμα αρχίζε να με αφορά . :flowers:

Ωστόσο το θέμα ξεκίνησε ως διερεύνηση του τι είναι χορτοφάγος, οι κατηγορίες που χωρίζονται και από που πηγάζουν οι αντιλήψεις τους και αν θα γινόσασταν ποτέ. Ελπίζω τα μηνύματά μου να έλυσαν κάποιες σχετικές απορίες. Από κει και πέρα ο σκοπός μου δεν ήταν να πείσω κανέναν για να πω την αλήθεια. Απλά να μοιραστώ μερικές πληροφορίες σχετικά με τη χορτοφαγία. :studying: Ευχαριστώ όπως και να χει για τη φιλοξενία στο φόρουμ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι να σχολιάσω για ένα κείμενο που έχει την εξής πρόταση μέσα
All this evidence points to our being pure carnivores, as are the big cats.

εμ...Αν ήμασταν σαρκοφάγα σαν τα λιοντάρια δεν θα χρειαζόμασταν εργαλεία για να κηνυγήσουμε τροφή ούτε όπλα.
Θα είχαμε δόντια, νύχια και ταχύτητα ανάλογη των αναγκών μας σε θήραμα.
Νομιζω παρεξηγεις την ουσια της προτασης. Δεν λεει οτι ειμαστε λιονταρια. Λεει οτι μοιαζουμε πιο πολυ σε σαρκοφαγα παρα σε φυτοφαγα ζωα. Δε το δειχνει αυτο ; Ολο το αρθρο διαβαζουμε, και κραταμε την ουσια, μην κολλαμε σε μια προταση.
Επίσης αναφέρει πως μπορούμε να επιβιώσουμε ΧΩΡΙΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ!!!ντόινγκ! Ας βρει έναν επιστήμονα να του το υποστηρίξει αυτό ! Από τις μεγαλύτερες ανακρίβειες.
Που το λεει αυτο, γιατι δεν το ειδα.
Το θέμα είναι αυτή η απόφασή σου τι επίπτωση έχει σε έναν άλλο ζωντανό οργανισμό και το περιβάλλον που στο τέλος τέλος το μοιραζόμαστε όλοι. Εγώ δηλαδή το βλέπω πως ο άνθρωπος που δεν νοιάζεται για το περιβάλλον, στερεί το δικό μου δικαίωμα και το δικαίωμα του παιδιού μου σε ένα πλανήτη βιώσιμο. Κι εκεί το θέμα αρχίζε να με αφορά . :flowers:
Επισης το θεμα ειναι να ειμαστε δεκτικοι και προθυμοι να ακουσουμε αλλες αποψεις και να δεχτουμε ακομα, μια διαφορετικη. Για μενα δεν ειναι λογικο να υποστηριζω κατι ενθερμα, αλλα να ψαχνω και να μελεταω περισσοτερο τα στοιχεια που επαληθευουν την αποψη μου, και λιγοτερο εκεινα που την αμφισβητουν. :)
Ωστόσο το θέμα ξεκίνησε ως διερεύνηση του τι είναι χορτοφάγος, οι κατηγορίες που χωρίζονται και από που πηγάζουν οι αντιλήψεις τους και αν θα γινόσασταν ποτέ. Ελπίζω τα μηνύματά μου να έλυσαν κάποιες σχετικές απορίες. Από κει και πέρα ο σκοπός μου δεν ήταν να πείσω κανέναν για να πω την αλήθεια. Απλά να μοιραστώ μερικές πληροφορίες σχετικά με τη χορτοφαγία. :studying: Ευχαριστώ όπως και να χει για τη φιλοξενία στο φόρουμ. :D
Ελυσες πολλες αποριες και ηταν πολυ χρησιμα τα μηνυματα σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top